Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Fen buten de stêd. Over allerlei dingen. No. 15. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. I Zondag 21 Februari. VOOR wel naar 1 Vervolg brief aan sa oer. Earst moat it bern der mar r’s wêze, dan scille wij wol fjirder sjen. Sa tocht ek in frou, yn ien fen us see- doarpen. Hja joech dit andert op de frage ef hja ek hwet yn ’e bus dwaen woe: zzné Ijeauw e, ik bring der sêls ’n sükerbóle hinne.” JAN DE WAL. to freegjen, of de autoriteiten dij tiiden net op hjar plak west. Oars wie it dochs wol forbean, n’ ’t wier? Yn ien spil is ’t fak ren slachter al ’n foeg 25 jier dtoefene, nou moat er noch tastimming frege wirden. ’t Stik koe wol yn Kampen ütfoün wêze. De n Hinderwet” kin, tocht us, op dit gefal gjin ynfioed hawwe. Baes Hylke seit: f n Nou is der ’n bryk stik uthelle yn ds gemeinte. Sa moai is it yn lange tiiden net bard. Ho it stik hjit? zzDe hinderwet of sahwet tweintig jier to let!” Soil ik et Jo r’s forhelje? Harkje den, of better, lês den. Yn ds gemeinte binne noch al forskate slachters. Komt der ’n nijen-ien bij, den moat dy permissie oanfreegje oan B. en W. Dit heart sa, folgens de uhinderwet”, kest 6. Neat op tsjin’t is wol goed dat eltsenien, dy ’t lést fen sa’n slachterij hawwe koe, der syn biswieren tsjin yn bringe kin. Mar hawwe Jo it ea op ’e fioele spyljen heard, dat de iene ef oare dy ’t permisje oanfreget, neidat er al jierren lang syn wirk ef bidriuw yn in kus utoefene kat? Jo scille sizze: zzja, hij foroaret syn slachthüs ef hij forgreatet it spil.” Né hjer, neat fen oan. Alles bljiuwt lyk as to foaren! Seis slachters yn krekt safolle doarpen fen Wonsèradiel hawwe fen ’t Grietenijhüs oarders krige, dat hja bij B. en W. ’n stik moatte ynstjüre, hwerbij hja oanfreegje of hja asjo- bleaft ’n slachterij oprjuchtsje meie yn hjar perciel. To minste sa stiët it yn de Jong’s Krante fen Sneun 13 Eebrewans. (Het Ge meentebestuur van Wonseradeel ontvangen hebbende aanvragen tot het oprichten van slagerijen, e.s.f.) Oan Siebe, de feint fen us „vleeschhouwer” wirdt nou fakernoch frege: z/giet jimrne baes hjir wei to wenjen?” Nou is dit de kemieke kant fen it saekje. Of dizze seis minsken hawwe forgetten, do ’t hja hjarren spil iepene scoene, om permisje derta oan binne yn ook op dat gebied heeft elck wat wils. Wij doen aan sport, natuurlijk, maar wij ver- waarloozen ook de schoone kunsten niet. Uit het lijstje dat je in bijgaande krant vindt, blijkt, dat we ons mogen verheugen in het bezit van een Stedelijk muziekkorps, een gemengd zangkoor, een dames-zangver- eeniging, verder beeft de zzKrite” die ik ook noemde, nog ’n aparte zangvereeniging en nog ’n tooneelvereeniging die zeer gunstig bekend staat. Maar ’k vergat waarlijk nog melding te maken van de tooneelvereeniging zzEendracht zij onze leus”, een vereeniging die er óók mag wezen. Verklaarde niet nog kort geleden haar bloedeigen voorzitter, dat niet alleen de hoofdrollen, maar ook de kleinere rollen, zonder uitzondering zeer goed werden ver tolkt? Ik vraag U in gemoede, mijn waarde vriend Amice, kan Amsterdam op een derge lijke dilettanten-vereeniging bogen? Maar ter zake. Uit het bovenstaande blijkt al voldoende dat wij ons hier in onzen vrijen tijd in geenen deele behoeve te vervelen. Zijn we niet lid van een dier vereenigingen, zoodat we onze vaste repetitie- of vergaderavonden hebben, dan kunnen we toch haast altijd nog wel een paar keer in de week uitkomen. Want ieder dier vereenigingen geeft in den barren wintertijd natuurlijk een of twee uit voeringen; overigens hebben we hier dezen winter nog vier voorstellingen gehad van het Noord-Nederlandsche tooneelgezelschap, directie Cor. Smits, en een van de Hage- spelers. Als je dan nog weet dat ook zz’t N ut” nog altijd een paar avonden organiseert, we nog al eens worden onthaald op oratorische delicatessen van allerlei aard, mèt of zonder politieken bijsmaak, (de politieke zullen bin nenkort wel weer den boventoon gaan voeren) we nu en dan eens bezoek krijgen van de bioscoop en overigens de meesten onzer hun vaste avonden hebben waarop ze de soos trekken ten einde den avond door te brengen spelende skat en boston of jas sende schut en smous al naar hun smaak, dan begrijp je meteen dat we hier wel degelijk gelegenheid hebben om uit te gaan. Gaan we niet uit, wel dan vervelen we ons ook nog geen oogenblik. We hebben onze lectuur en willen we eens een straatje omwandelen dan moet je ook niet denken dat zulks zoo verregaand vervelend is dat we maar gauw weer naar onze binnenkamers terug keeren. Jij dacht dat we bier op straat geen leven en beweging om ons heen hadden. Nou, ik zal niet beweren dat we hier zooiets als een Kalverstraat bezitten maar, toch durf ik wel weer zeggen ’t zou je niet tegenvallen. Als ’t weer een beetje meewerkt en onze winkels ’s avonds stralen in helder gloeilicht dan kan ’t soms heel gezellig zijn in onze straten. Natuurlijk niet zoo als bij jullie. Meer rustig en gemoedelijk, maar toch niet saai, zooals jij ’t je voorstelde. Laatst met de sneeuw werd het me wel eens een beetje hl te. ge zellig op straat. Toen was ’t net of we in staat van beleg verkeerden en kon je je hoofd niet buiten de deur steken of de kogels suisden je om de ooren. En erger, gebeurde ’t zelfs niet zelden dat met een welgemikten worp je nieuwe dop werd afge gooid. Wou je, woedend, dat satans vee te lijf, dan waren de rakkers natuurlijk al lang gevlogen. Enfin, de spes patriae, nietwaar? Als ik je nu tot slot nog eens wat vertel van onze wandelwegen, dan zal je zeker voor- loopig wel over me tevreden zijn. Misschien dat ik je later nog wel eens wat meer vertel. Je was wel zoo vriendelijk te veronderstellen dat we hier misschien wel aardige wandelingen zouden hebben. Nu, dat is zoo. Ik geloof zelfs dat onze wandelwegen jou ontzettend zouden frappeeren, omdat ze iets bijzonders hebben, iets dat de meeste wandel wegen, vooral bij jullie in Holland, vreemd is. Ik bedoel het volslagen gemis van boomen. Boomen zal je hier tevergeefs zoeken. De eenige weg waar nog iets staat dat er een beetje op lijkt is de Sneekerweg. Als je maar niet denkt dat ze veel schaduw geven, want ze zijn zelf slechts zwakke afschaduwingen van wat men gewoonlijk onder vboomen” verstaat. Daar de Sneekerweg overigens nog al de meeste afwisseling biedt is dat ’s zomers nog al een attractie. Maar de clou is en blijft toch zzhet bolwerk”. Als we zzuit kuieren gaan” dan gaan we meestal zzhet bolwerk om”. Als je me eens op zoo’n wandeling #het bolwerk om” wilt vergezellen, met genoegen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens •10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. wet hat gjin tobekwirkende krêft”. Master hie der ek gans hwet op to sizzen. Hij sei, ’t wier better dat de Boargemaster us fjildwachters oanpoarre om op to pasjen, dat it slachtsjen fen ’n kou of baerch net mear as ’n berne-formakelikheid beschóche waerd. De skoallebern rinne om it hirdst as hja ’n baerch gfiljen hearre en stean sims bij heapen foar it iepene slachthfis, om it dea- meitsjen fen sa’n earm bist foaral tige goéd to bisjên. Master miende dat dit net zzopvoedend” wirke en dat soks forbean wirde moast. Yn ’e stêd is ommers ek alles slóten as der slachtsje wirdt? Mar, sei Master, ’t is bipaeld wirk ver schaffing, wol nedich, yn sa’n winter stlnder -ein. Wij hawwe ek collecte hawn, collecte foar it lang forwachte Keningsbern. Der kaem ’n man bij de doar mei in busse. Hij sei: „de groetenis fen Mevrouw dy en dy en of hjir ek hwetjoun waerd foar de kreamkeamer op ’t Noordein. Bij uses wier de fangst min. De minsken fiele net sa’n bulte foar in bern, dat er noch komme moat. In êld wiifke, dat njuggen bern great brocht hie, sei tsjin mij: zzsjuch Jan, ik kin it mij o sa bést bigripe, dat us Keneginne tige bliid is. Lang hawwe hja wachte op ’n lytse stamhalder. Nou is er op wei, noch ’n mannich wike en dan komt de eiber, as alles goed giet. Hwa scoe nou dat minske misgunne, dat hja yn ’e wolken is, fol fen bliide hope. Mar, sa ferfolge hja, hwet is er nou moaier foar ’n oansteande mem, dat hja sêls, hja mei hjar man en hjar mem, dy kreamkaemer yn oarder bringt. ’t Minske mei nou net iens soargje foar de widze, der ’t hjar lytse poppe yn lizze scil. De hege ljue, dy ’t it plan yn en oar set hawwe, flntnimmeus Keneginne it allermoaiste hwet er foar ’n frou bistjiet, to sizzen, dat hja sêls it nestje yn oarder bringt, der ’t hjar earste Ijeawe pop, de sa lang forwachte, yn slomje moat. Wikje, Baes Hylke’s wiif, tinkt er krekt ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. mijn vriend X te Amsterdam. Mijn waarde vriend Amice, De vorige week noch tijd, noch plaats ruimte meer disponibel hebbende, was ik genoodzaakt mijn brief te verzenden zonder nog de vragen die je me stelde te hebben beantwoord. Laat ik dat dan nu eens doen. Jij dacht dat we hier zoo wat met onzen tijd verlegen waren. Alweer een bewijs van onkunde, vriendje, van onkunde in den meest uitgebreiden zin van het woord. Ik zal je hierbij nog een nummer der Bols- wardsche Courant sturen, n.l. dat van 4 Febr. j.L, dan kun je eens kijken hoeveel vereenigingen we hier hebben. Dat zal je niet tegenvallen. Zooals je daaruit kunt zien, doen we hier zoowat aan alles. In de aller eerste plaats hebben we onze vereeniging op commercieel en industrieel gebied, steeds er op uit de belangen der plaats voor te staan waar zij kan. Moet er een grootscheeps-vaar- water komen, in zzHandel en Nijverheid” wordt de zaak aan ampele besprekingen onderworpen, er wordt gewikt en gewogen, gewogen en gewikt, en als dan na rijpelijke overweging de teerling gevallen is, als ZZH. en N.” er vóór is, dan komt het er zeker, daar kun je op aan. Moet er een spoorlijn komen... ai, mij, ik zou haast zeggen: dan komt-ie er zeker. Maar helaas, helaas, mijn waarde vriend Amice, wij leven in een onvolmaakte maat schappij. Er zijn algemeene belangen en er zijn particuliere belangen. Ondanks de meest energieke pogingen, die er in het werk zijn gesteld, blijft een spoorweg voor ons nog altijd een ver toekomst-ideaal, je zou haast kunnen zeggen een zzutopie”. Enfin, daarom zijn we nog niet van de wereld afgesloten. Goddank, neen. Er bestaat nog een N. T. M., vrij vertaald door zzNiet Te Min”, hetgeen dus wil zeggen dat, ofschoon we ons ideaal nog niet bereikt hebben, er niettemin toch in onze behoefte om andere plaatsen vlug te kunnen bereiken wordt voorzien, en wel op een wijze die voor ons niet te min oftewel goed genoeg is. Dat hebben onze Provinciale Staten dan ook goed begrepen toen ze deze maatschappij, wier huis nu juist niet op een rotsgrond gebouwd was, zoo edel moediglijk de behulpzame hand hebben geboden, opdat zij hare schoone roeping op waardige wijze konde voortzetten. Je begrijpt dus, waar we in het bezit zijn van eenige schoone gebouwen en historische monumenten en waar we op zoo alleszins uitstekende wijze met andere plaatsen zijn aangesloten, dat we ons mogen verheugen in een druk bezoek van vreemde lingen. Daarom is er, naar ik vernomen heb, als onderafdeeling der vereeniging ZZH. en N.”, opgericht eene vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Nu, deze zal dan druk werk krijgen. In de eerste plaats zal zij een enquête hebben in te stellen naar de mogelijkheid van den aankoop van nog eenige particuliere tuinen geschikt om er huizen in te bouwen, teneinde de stad nog met eenige nieuwe wijken of „ontwijken” te verrijken, hetgeen veel zal bijdragen tot hare verfraaiing? Dan kan nog worden over wogen of er geen mogelijkheid op bestaat om het overgebleven stukje „hoog bolwerk” nog te doen afgraven, de oude hooge bqomen die daar nog staan, zou men dan door heele nieuwe kunneu vervangen, hetgeen zeer zeker het schilderachtige aspect aanmerkelijk zou verhoogen. Maar ik merk dat ik alweer op zijpaden ben, als ik zoo doorga krijg je nog je zin niet. Sta mij dus toe dat ik nog eens begin bij het begin. Ik wees je dan op onze vereenigingen. Ik zei: hieruit kun je zien dat we zoowat overal aan doen. We hebben niet alleen onze nuttige vereenigingen als H. en N. en die welke werkzaam zijn op philantropisch gebied, we hebben ook onze vereenigingen voor ontspanning. En We beginnen dan maar bij de Blauwpoort. Ja, die hoek daar zou nog wel een beetje opgeknapt kunnen worden, dat stem ik je toe. Maar ik moet je er bij vertellen, daar is men al druk mee doende. Daar echter de raad in dezen wat ’n ander plan heeft dan B. en Wwillen laatstgenoemde heeren er nu weer niet van hooren. Hm, komt wel meer voor, hé? Ik veronderstel, dat zaakje zal op den duur wel in orde komen, die miserabele hoek raken we wel kwijt en dan komen er .een paar nette huizen voor in de plaats. Als we dit eindje kade verder afwan- délen komen we aan de aanlegplaats der stoombooten. Zooals je ziet flink aangelegd. Hier kan het, vooral op marktdagen, een gezellige drukte wezen. Steeds voortkuierende komen we op wat officieel zzde Turfkade” heet in de wandeling echter veelal zzPostroukade” genoemd wordt. Zetel onzer renteniers en stille levers. Hier is’t waarlijkhoe genoeglijk rolt het leven, enz. Zoo komen we dan eindlijk op zzhet hooge bolwerk”, ’t eenige restant nog van onze vroegere wallen, ’t bewijs dat wij het recht hebben ons ,zstad” te noemen, ’t Loopt hier werkelijk aardig. De hooge boomen vormen een dicht bladerendak en vanaf deze hoogte heb je een aardig gezicht op de weilanden aan de overzijde der gracht. Eilasie, de vreugde duurt maar kort. Want even verder ga je weer plotseling naar be neden en mis je ook weer de mooie hooge boomen. Dat was vroeger niet zoo. Vroeger was hier heel mooi plantsoen, ’t liep eerst nog eenigszins hooger op en dan langzaam naar beneden, terwijl er een heel mooi af- loopend grasperk was en overal dezelfde hooge, schaduwrijke boomen. Waarvoor heb ben ze dat dan veranderd, zal je zeggen. Ja, vriend, ’t is me niet gegeven geweest aan te zitten in den raad der wijzen, zoodat ik het je niet kan vertellen. Ik weet wel dat iedereen er hier destijds over verwonderd was, dat dat mooie plekje zou worden afge graven, maar men vat de dingen hier altijd nog al gemoedelijk op, zoodat het bij die algemeene verwondering gebleven is. En nu zijn we dat mooie plekje dan kwijt. Ik voor mij heb de verklaring van die afgraverij altijd gezocht in het streven om voor alles de logika te betrachten. Vroeger had je daar zzAmicitia” dat paste in een poëtische omgeving en nu heb je daar zzde Lijmpot”, een groote meubelfabriek, dat past meer in een dagelijksch milieu. Misschien dat deze verklaring niet de juiste is, het is er echter nog eene waar men vrede mee kan hebben. Onzen tocht vervolgende zien we dat ons de weg wordt versperd door dikke muren, de gasfabriek. Er zijn wel eens menschen geweest, die beweerd hebben, dat men een nieuwe had moeten bouwen op een vrij terrein, b.v. buiten de stad en van de vrijgekomen ruimte plantsoen had moeten maken. Eilieve, is er niet een spreekwoord dat zegt: zznut gaat vóór vermaak?” Ja, maar zegt ge, men moet toch steeds trachten het uiterlijk eener stad zoo fraai mogelijk te doen zijn, opdat de vreemdelingen er een aangenamen indruk van bewaren, die uit lokt tot meerdere bezoeken. Goed, zeg ik dan, maar nu we hier eene onderafdeelipg van H. en N. kregen, een vereeniging voor vreemdelingenverkeer dan moest die toch ook wat te doen hebben. Zij zou dan buiten en behalve de dingen die ik reeds opnoemde óók nog de vraag onder de oogen kunnen zienhoe moet Bolsward weer aan goed plantsoen komen Als we nu verder dit bolwerk, ’t z. g. „lage bolwerk” afloopen komen we weer aan ons uitgangspunt terug en is onze wandeling afgeloopen even als deze mijn brief. Ik hoop, dat ik nu aan je verlangen voldaan heb en dat je je nu toch iets, ’t zij dan weinig, van ons Bols- wardscbe leven kunt voorstellen. Later schrijf ik je misschien nog wel eens over speciale dingen. Met amicale groeten, je vriend, DÏX1. Bolswardselie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1