Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Chr. Hist. Unie. I 1909. No. 18. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 5de JAARVERSLAG Vereeniging „HET GROENE KRUIS” te BOLSWARD Donderdag 4 Maart. VOOR 1909. bartelijk zonder staal - f Dr. f BINNENLAND. met f 534.25 200,— 500,— 300,— 80,— 400,— 130,— 50,— 55,— met leden f 679.25 een jaar te ADVERTENTIEPRIJS; 1 JO Cts. per regel. Overigens 1 Januari31 December 1908. 100,— 200,— 5- 500,— 8.— 7.— 3.— 65— 48.— 63— 16.25 271— 4.50 193.50 Brand te Wltmarsum. ’t Is Zondagavond. De klok van negenen heeft reeds eenigen tijd geleden geslagen. De laatste tram is reeds vertrokken, het is stil, kalm op straat. De een zit kalm bij moeder de vrouw, de andere vertoeft bij haar, die eenmaal zijn levensgezellin hoopt te worden, weer anderen vertoeven in de Batig saldo 1908 Contributiën Subsidie St. Anthony Gasthuis Toevallige baten Regeerings-subsidie tuberculose begroot op Donatiën voor eene lighal Door ’t Bestuur voorgesteld. 136,465 850,— 50,— 25,- van de wijk- aan giften en porseleinen sloffen. 17 regels 50 Cts. Vervolgens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. S. T. W. KROESE, Foorz. a. i., Distr. Harlingen. Workum, 27 Eebr. 1909. ƒ1761,465 pro memorie 774 leden tegen 638 voren, alzoo eene vermeerdering van 136 leden en f 135.contributie. Voor het gebruik van verplegingsartikelen gevers een som van f 500 aanbood om daarvoor een lighal op te richten. Die belangrijke gift werd, met een warme dankbetuiging van den voorzitter aan de milde gevers, in ontvangst genomen. Begin Oct. werd een brief ontvangen van Dr. Beekhuis, vermeldende dat aanZEd.een som ter hand is gesteld door de deelnemers aan den cursus eerste hulp bij ongelukken, qver het afgeloopen jaar, met het verzoek daarvoor iets te koopen ten dienste van het Groene Kruis, en dientengevolge in bet magazijn is geplaatst een bascule met gewichten. De bedoeling is de leden gelegenheid te geven zich te kunnen laten wegen wanneer de medicus dat noodzakelijk acht. In bijzondere gevallen mag- het weegtoestel in het huis der patiënten gebruikt worden. Ook deze gift werd met dank aanvaard. In dit jaar werden 611 bons voor ver plegingsartikelen uitgegeven, het vorig jaar was dit aantal 389. Met spoed werden 60 bons behandeld tegen 48 verleden jaar. Er werden 436 artikelen in bruikleen afgestaan tegen 289 in 1907, 271 in 1906 en 199 in 1905. Van de319 terug bezorgde artikelen werden 306 ontsmet tegen 209 in 1907. Op 31 December 1908 waren in gebruik 117 artikelen tegen 59 in het vorige jaar. De volgende artikelen werden in bruikleen afgestaan. Ijzeren ledikanten met en draaimatrassen. Ziekenstoelen met kussens. id. met staaldraadmatrassen. Rieten ziekenstoelen. Klapstoelen. Closet’s. Geëmailleerde Onderstekers. Windkussens. Waterkussens. Hospitaal linnen. IJszakken. Irrigator’s Glijcerinespuiten. Rugsteuners. Hoofdschraag. Ziekentafels. Inhalatietoestellen. Croupketels. Borstpompen. Bad en maximaal thermometers. Kinderbadkuip. Zitbad. Inneemkannetjes. Sputa flacons. Bed boog. Krukken. Maatglazen. Neusspoelers. Waterglazen. Kamerschermen en Brillen met blauw glas. De ontsmettingskist werd 3 maal gebruikt tegen 9 maal in ’t vorig jaar, en van de bascule werd 39 maal gebruik gemaakt. Uit het door de wijkverpleegster mej. Timmer van dag tot dag aangehouden register kan worden medegedeeld dat zij van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1908, in 59 gezinnen hare hulp verleende, en 3190 bezoeken aflegde, dat is ruim 60 per week. Voorts werd door haar 118 maal assis tentie verleend bij Dr. Beekhuis en Banning. In het vorig jaar bedroegen de bezoeken gemiddeld 43 per week, alzoo eene vermeer dering van 17 bezoeken per week. Op 1 Januari 1909 telde de vereeniging 23 donateurs te zamen betalende f 157.50 ’t vorig jaar contributie. 2 leden 2 1 26 24 42 13 271 6 387 en ten deele voor genoten hulp verpleegster ontving het bestuur f 23.50. Uit de rekening en verantwoording straks af te leggen door den penningmeester blijkt de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 136.461/2. Heeren Voogden v.h. St. Anth. Gasthuis stelden voor 1909, wederom een subsidie van f 50.beschikbaar. Met groot genoegen kan wederom vermeld worden, dat onze wijkverpleegster ook dit jaar hare taak heeft waargenomen op eene wijze die groote lof verdient. Ook onze magazijnmeester toont steeds door nauwgezetheid en accurate werkkracht, de rechte man op de rechte plaats te zijn. En hiermede vermeen ik, mijne heeren, mijn taak te hebben volbracht. J. BROUWERS, Secretaris. BEGR00TING ONTVANGSTEN was dit aantal 20 met f 112.50 Het ledental is als volgt:. f 4— - 3.50 - 3— - 2.50 - 2— - 1.50 - 1.25 - 1 - 0.75 - 0.50 ƒ1820,— Wij lezen in De Banier: Aan de leden van het bestuur- en de districts-vereeniging in het district Harlingen. L. 8.! De correspondentie met Mr. J. Schokking, afgevaardigde ter 2de Kamer voor ons district, ter zake de gevraagde beslissing, of-Z.Ew. eventueel een hernieuwde candidatuur zou kunnen aanvaarden, is nog niet afgeloopen. Wel neigt de schaal vrij sterk naar behoud van het kerkelijk ambt, doch de beslissing is nog niet genomen, althans niet vatbaar voor publicatie. Dewijl allerlei berichten en geruchten in verschillende bladen reeds opduiken, met meer of minder voorbehoud, meen ik aan mijne medeleden verplicht te zijn, door deze mededeeling kennis te moeten geven, dat ik nog niet in de gelegenheid was een afdoend bescheid te kunnen geven. Zoodra hieromtrent, alsmede van het overleg der Comité’s ter rechterzijde, betrekkelijk samenwerking, positief bescheid is ingekomen kan eerst eene vergadering worden belegd, waarop de noodige maatregelen kunnen worden genomen. Dat dit, wijl de tijd kort is, zoo spoedig mogelijk geschiede. Ter voldoening aan art. 9 van het huis houdelijk reglement, heb ik een verslag uit te brengen omtrent de verrichtingen over ’t afgeloopen jaar 1908. Gedurende dat jaar werden 8 bestuurs vergaderingen gehouden, terwijl dringende zaken bij rondzending schriftelijk werden behandeld. In de algemeene vergadering, gehouden op 4 Maart 1908, werden tot bestuursleden herkozen deheerenA. Banning en J. Brouwers en gekozen de heeren H. W. Witte en J. Mooij. In de bestuursvergadering gehouden na afloop der algemeene werden als vicevoorzitter herkozen de heer A. Banning en tot secretaris de heer J. Brouwers. De heer op’t Holt gaf te kennen zijn betrekking als penning meester wel te willen overdragen, waarna de heer D. Terhenne als zoodanig werd ge kozen en die functie aannam. Door den voorzitter werd een woord van dank gericht tot den heer op ’t Holt voor de wijze waarop ZEd. het penning meesterschap gedurende het bestaan van het Groene Kruis heeft waargenomen. In gevolge het besluit van de,algemeene verg, is onze vereeniging als lid toegetreden van de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding van tuberculose te Utrecht tegen eene jaarlijksche contributie van f 10. In verband hiermede besloot het bestuur kaarten te laten drukken met op de eene zijde een opwekking om lid der vereeniging te worden en aan de keerzijde een gezicht op het inwendige van het magazijn. Zij werden in ruime mate hier ter stede ver spreid en het resultaat was bevredigend. Den 23 Juli zond het bestuur een verzoek aan H. M. de Koningin om eene subsidie tot bestrijding der tuberculose, met het gevolg dat voor 1908 een rijkssubsidie van f 150 werd toegestaan. De wijkverpleegster mej. Timmer werd door ons benoemd als enquetrice voor de bestrijding der tuberculose op een jaarwedde van f 100 ingegaan den 1 Juli. Ten einde zich eenigszins voor die betrek king te bekwamen, verleende het bestuur haar eenige dagen verlof om zich voor reke ning onzer vereeniging naar Leiden te begeven en daar onder leiding van Mej. Sparnaaij, enquetrice aldaar, bezoeken af te leggen bij tuberculose patiënten. Sedert is de enquetrice met haar werk in de gezinnen van tuberculose lijders begonnen, en is ten behoeve van dezen tak van dienst, ook voor aankoop van artikelen uitgegeven f 177.28. Aan de gezondheidscommissie in het ressort Bolsward werd een missive gezonden, er op wijzende dat sommige melkventers hun melk in ongedekte emmers rond brengen wat het bestuur schadelijk voor de gezondheid acht, ’t antwoord daarop luidde dat genoemde commissie hierop reeds gewezen heeft bij ’t ontwerp van de nieuwe politieverordening. Aan den Raad dezer gemeente werd een adres gezonden met verzoek te trachten de te Sneek in aanbouw zijnde waterleiding tot deze stad te doen doortrekken. Mede werd een verzoek tot den Raad gericht om op de begrooting voor 1909 een bedrag te willen aanbrengen als subsidie aan onze vereeniging tot bestrijding der tuberculose welk verzoek later nog door den voorzitter bij Burg, en Weth. mondeling werd toe gelicht. Door het bestuur werd aan de wijkver pleegster vrijheid gegeven overledenen af te leggen indien hare diensten als verpleegster of enquetrice niet elders worden gevraagd, de netto opbrengst daarvan dient te worden gestort in de kas der vereeniging. Uit het bestuur werd eene commissie be noemd bestaande uit de heeren A. Banning en D. Terhenne, die op geregelde tijden met de enquetrice, de belangen tot bestrijding der tuberculose zullen bespreken. In de bestuursvergadering van 2 Dec. deed de heer Beekhuis de aangename mededeeling dat ZEd. mede namens nog eenige milde ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Eranco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 5 Cent. café’s, bezig hun spelletje te pandoeren of een partij biljart te spelen. Op eens, daar begon de klok te luiden, onderbrekende de rust van Sneintejoun en zag men de vlam uit de bergplaats van Laurens Sierkstra slaan. Deze bergplaats was gevuld met vlas, zeer brandbaar artikel. De Burgemeester en de Directeur der stoomzuivelfabriek spoedden zich naar het brandspuithuisje en onder hunne leiding werd de spuit naar de plaats des onheils gebracht. Het brandende perceel kon niet meer gered worden, maar de belendende perceelen, de verfwinkel van den heer Stallinga en het huis van den heer Weiland, werden door de brandweer bespoten, die zoodoende behouden bleven. Gelukkig was de wind gunstig, zoodat de brand alleen tot de bergplaats van Sierk stra bleef beperkt. Door de krachtige hulp van onzen geachten Burgemeester en den heer Eeenstra was de spuit spoedig ter plaatse en kon dra aan het blusschen begonnen worden. Ware de verfwinkel begonnen te branden, dan was het onheil grooter geweest, daar de naastbij gelegen perceelen gevaar hadden geloopen. Ook een nabijzijnde opvaart, was onze brandweer gunstig. Aan de brandweermannen en genoemde heeren, onzen hartelijken dank. Halféén konden zij naar huis terug keeren. En nu ten slotte nog een eigenaardigheid. Het Nuts- departement zzWitmarsumPingjum” hield dezen winter twee openbare vergaderingen en aan de beide vooravonden van deze lezingen was onze Burgemeester in zijn kwaliteit als hoofd der politie, getuige van een brand, de eerste maal te Makkum, bij de panfabriek van de firma Tichelaar en nu Zondagavond. Sneek. Gisterenmorgen kwam een melk meisje op ’t Muntjeplein te struikelen met een emmer melk, ’t Arme kind, bleek van schrik, stond op dat oogenblik ’t schreien nader dan ’t lachen. Daar komen eenige jongelui, met de schooltasschen onder den arm, van de Gedempte Haven. zzWa’s dat hier” hooren w’ er een zeggen, en op ’t zelfde oogenblik houdt hij zijn kameraden zijn pet voor, waarin in weinige seconden zooveel wordt verzameld, dat ’t meisje met een leegen emmer maar toch opgewekt huiswaarts kon keeren. Stavoren, 1 Maart, Gisteren (Zondag morgen) is de veerboot alhier met ongeveer een uur vertraging aangekomen, wegens het vele en zware drijnjs in zee, waarop de spoorbooten en ponten tusschen Stavoren en Enkhuizen thans voor de vierde maal in dezen winter zijn stop gezet, wat voorzeker wel als een bijzonderheid kan aangemerkt worden, en zeker nog niet eerder is gebeurd, zoolang de' dienst bestaan heeft. Liet is wel te hopen dat de winter ons spoedig verlaat, daar het anders veel armoede kan veroorzaken, wijl de haringvisscherij ook haast beginnen moet, welke onmogelijk zoo kan uitgevoerd worden. Heerenveen, 1 Maart. Hedenavond trad Ds. B. Klein Wassink, predikant te Leeu warden, alhier als spreker op over ^Staats- pensionneenng”. De vergadering druk bezocht. Na afloop werd eene opgericht met 82 leden. Wilde ganzen. In Friesland zijn dezen winter veel minder wilde ganzen dan in vorige jaren. Toen de wateren met ijs bedekt waren, zijn velen naar het Zuiden getrokken. Wel zijn in de laatste weken vluchten teruggekeerd, maar het grootste gedeelte is in het Zuiden gebleven. Over het algemeen zijn de ganzen dit jaar bijzonder mager. Men weet niet waaraan dit is toe te schrijven, want het weder was ge durende den broedtijd zeer gunstig. Te Driebergen was dezer dagen de twintigjarige zoon van dr. G. met twee vrienden op den hoogen en zeer steilen Maarnschen berg. Ongelukkig gleed hij uit, stortte van den berg op de spoorrails, alwaar hij met een schedelbreuk bewusteloos bleef liggen. Met den locaaltrein werd hij naar het station Driebergen vervoerd en verder per rijtuig naar de ouderlijke woning. Zijn toestand, welke zich in het eerst hoogst bedenkelijk liet aanzien, is thans vooruitgaande. De arbeider Ferou te Schimmen, vader van 7 kinderen, is gisteren onder kiezel be dolven en levenloos daaronder weggehaaldK Subsidie gemeente Bolsward UITGAVEN: Aankoop en onderhoud verple gingsartikelen Onderhoud en huur magazijn Salaris wijkverpleegster u magazijnmeester Drukwerken, zaalhuur, advertentiën - Quotum algemeene kas - Salaris enquêtrice tuberculose bestrijding - Onkosten en aankoop zz - Bureaukosten - Voor een te bouwen lighal - Bolswardsche Courant 1 >1 D D H n n VAN DE K' was zeer afdeeling Lf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1