Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. No. 22 Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. 1909. Donderdag 18 Maart. VOOR lil DIXI. BINNENLAND. op de ijsbaan Arend Poepjes, de en diens jonge vrouw onze plaats verlaten en met aak op sleeptouw genomen welk laatste vaartuig, dat ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. P. eerst de en daarna ter waarna hij in de laatsten aangezocht door bovengenoemde kaatsvereeniging. Dankbaar werd melding gemaakt van den wisselprijs (zilveren lauwer krans), voor deze partij beschikbaar gesteld door den heer P. J. de Hoop, burgemeester dezer gemeente, beschermheer der vereeniging. Met eene aannemersfirma alhier was het bestuur gecontracteerd over het plaatsen van eene tribune van 100 meter lengte met 6 rijen amphiteatersgewijze aangebrachte zit plaatsen, plaatsruimte aanbiedende aan 1800 personen. De huur bedraagt daarvan voor 5 partijen f 175 per jaar, voor 5 achtereen volgende jaren f 160 per jaar. Bij niet ge bruikmaking er van moet 5 jaar lang f 50 per jaar worden vergoed. Het bestuur werd gemachtigd deze f 50 telkens uit de kas te betalen. Medegedeeld werd, dat in het waarborg fonds ongeveer 80 aandeelen a f 10 zijn geplaatst, terwijl de kosten van den wedstrijd worden geraamd op pl.m. f 1500. Besloten werd, dat de vereeniging in dat fonds 15 aandeelen zal nemen. Verder werd besloten, dat het bestuur in overleg met eene commissie van advies, bestaande uit de heeren Ronner, Zuiderbaan en Nijdam, het reglement zal herzien, om het- gewijzigde reglement in de a.s. algemeene vergadering van April aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Betreffende deze kaatspartij werd een schema van het programma medegedeeld. Op den avond voor den wedstrijd, zullen de Belgische kaatsers bij aankomst met muziek worden afgehaald. Daarna optocht door de stad en muziekuitvoering op de Marktstraat. Op den dag van den wedstrijd vangt deze te 10 uur aan, om zoo mogelijk 5 uur te eindigen. De wisselprijs zal op verschillende plaatsen in onze provincie worden tentoon gesteld. Voor reclame zal o. m. eene feest- cpurant worden uitgegeven, o.a. de portretten der deelnemende Belgische en Friesche kaatsers bevattende. In Friesland zullen hiervan 10,000 exemplaren gratis worden verspreid. Ook voor aangename afwisseling zal worden gezorgd, op het terrein door muziek en ge legenheid tot bal en ’s avonds door een concert in de Buiten-Societeit of in „Amicitia”. Doel is de entree voor leden van elders gevestigde kaatsvereenigingen te bepalen op 25 cent. De kaarten daarvoor moeten vooraf worden aangevraagd bij het bestuur dezer kaatsvereeniging. Als geldprijzen zullen worden uitgeloofd Amsterdam, 16 Maart. Na langdurige beraadslaging heeft het Partijbestuur der 8. D. A. P. besloten de bemiddeling van het Internationaal Bureau, tot hereeniging der beide partijen te aanvaarden. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk een conferentie uit schrijven. Ook Zullen alle vergaderingen, waarop de scheiding besproken zou worden, geschorst worden. Brussel, 16 Maart. De Belgische min. v. landbouw heeft een onderzoek ingesteld naar de tongblaar, die sedert 26 Febr. in België voorkomt. Men gelooft, dat de ziekte 26 Febr. van over dé Ned. grens gekomen is, met vee uit Rotterdam. Sedert zijn reeds 53 Nederlandsche dieren, dié voor uitvoer naar ons land bestemd waren, aan de grenzen teruggezonden. Men weet, dat thans de grenzen gesloten zijn. Joure, 13 Maart, bekende hardrijder, hebben gisteren hun door een woonark van keurig en geriefelijk is ingericht, reeds vroeger in dit blad eene beschrijving werd gegeven koers gezet naar ürk, waar haringvangst zal uitoefenen ansjovisvangst zal trekken, den volgenden winter hier terug hoopt te keeren om, als het kan, nieuwe lauweren te oogsten. Lemmer, 15 Maart. Het staat er hier met de visscherij treurig voor. Nadat onze visschers toch wekenlang niet hebben kunnen uitzeilen, daar de haven door het ijs was geblokkeerd, blijkt het thans, nu ze hun beroep weer kunnen uitoefenen, dat er geen haring in zee is. De geheele aanvoer in de afgeloopen week toch bedroeg hier nog geen 106 stuks. Velen zijn dan ook nog aan het visschen naar spiering onder het ijs, dat zich nog een gezicht ver langs de kust ten Oosten van onze haven bevindt. Deze visscherij levert echter een karig stuk brood op. In het geheel werd hier in de afgeloopen week nog 1500 pond groote en 6000 pond kleine spiering op deze wijze gevangen. Voor de groote werd f 7 en voor de kleine f 4 de 100 pond besomd. 15 Maart. De besmettelijke ziekte typhus schijnt hier tot staan te zijn ge komen. In de laatste dagen toch hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan, en meest alle patiënten zijn herstellende. De openbare school en de bewaarschool zijn, na ontsmetting, heden heropend. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. Vrijdagavond hield de kaatsvereeni- ging zzSneek” in het café zzDe Gouden Leeuw” eene buitengewone algemeene vergadering. De voorzitter gaf verslag van hetgeen door het bestuur in zake de te houden Inter nationale kaatspartij op Hemelvaartsdag, 20 Mei a.s., was verricht. De medewerking van f 120, f 60, f 30 en f 15. Naar de betrekking van rector aan ’t gymnasium alhier, op een aanvangsjaar- wedde van f 2800, dingen naar men ons mededeelt, 9 sollicitanten. - De tapijtwerker W. H. alhier had de vorige week een paar benauwende uurtjes. Met geld van huis gaande om een kwitantie te betalen, bleek hem ter plaatse, dat hij een bankbiljet van 40 gulden vermiste. Dat de man geweldig schrikte is te begrijpen, als men bedenkt, dat de man ook door alle krachten in te spannen, zijn brood moet ver dienen. Tot zijn groote blijdschap was het in goede handen terecht gekomen. Een der dochters van den heer J. BI. had het ge vonden en bij de politie gedeponeerd, zoodat H. weer in het bezit van zijn .schat kon gesteld worden. Een aangeboden gift werd door de vindster geweigerd. Workum. Een eigenaardige verrassing was Maandag aan H.H. Kerkvoogden en den Kerkeraad van de Herv. Gemeente alhier bereid door de mededeeling: dat door wijlen F. R. Fontein Tuinhout, gewoond hebbende en overleden te ’s-Gravenhage, bij testamen taire beschikking was gelegateerd aan 1. de Nederd. Herv. Gemeente de som van vijf duizend gulden, voor de Kerk, en 2. dezelfde gemeente de som van een duizend gulden voor hare armen (Diaconie), onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat op een der binnenmuren of aan een van de pilaren der kerk worde aangebracht een fraaie marmeren steen van het wapen Tuinhout (Tuynhout) voorzien en waarop deze inscriptie moet worden aangebracht: Ter eere der nagedachtenis van: Wijbo Hayoszoon Tuynhout, Burgemeester der Stad Workum van 1672 tot 1715, Lid der Staten van Friesland f 1715; 1 zijn. Ten eerste zou de beweging zeker nog vele aanhangers winnen en ten tweeden zou de Kerk door het in de bres springen voor de practijk des Christendoms haar aanzien verhoogen en haar invloed vermeerderen. Eu dan is er nog iets. Het is bekend dat voor de invoering van het staatspensioen veel geld noodig is. Om dat te vinden zal een belasting naar draagkracht moeten worden ingevoerd. Goed, maar is het niet een bekend feit, dat het vaak groote. vermogen der kerken, tot nog toe voor eén groot gedeelte onbelast is? Zou het nu niet billijk zijn als voor de invoering dezer, volgens getuigenis van Christe lijke godsdienstleeraren bij uitstek Christelijke wet óók belast werd het bezit der kerken, der instellingen die de Christelijke beginselen verkondigen Ik geef mijne meening gaarne voor betere maar kan in het vrijstellen in sommige op zichten der kerken van het betalen van belasting in dezen steeds meer geld vragenden tijd van sociale wetten niet anders dan een onbillijkheid zien. ABONN EMEN18PRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Beweging. Woord dat zoojuist ’t karakter van dezen onzen tijd weergeeft. Want onze tijd is er een van beweging. Op materieel zoowel als op geestelijk gebied. Op materieel gebied, in handel en indu strie en verkeerswezen. Welke geweldige veranderingen hebben daarin plaats gehad. In den handel neemt de concurrentie steeds scherper vormen aan, wordt ze steeds meer tot een verbitterden strijd. In de industrie is het rustige handwerk vervangen door de sissende en kloppende en hamerende machines. En in plaats van de gemoedelijke trekschuit of diligence, ratelt daar de sneltrein door het land en suizend vliegt er de automobiel ons voorbij, nog eenigen tijd en we zullen wel licht het keurig manoeuvreeren der lucht schepen kunnen gadeslaan. Ook op geestelijk gebied is deze tijd aan ^bewegingen” overrijk. Wat al vaandels en banieren worden er ontplooid, wat al leuzen aangeheven. Er zijn menschen die dit onzen tijd als een euvel aanrekenen. Die redeneeren dat al dat streven, al dat najagen van idealen toch geen zier helpt. Dat het maar haat en twee dracht zaait en de menschen verdeelt in partijen en partijtjes, zoodat ze elkaar ten langen leste in ’t geheel niet meer kunnen verstaan en waardeeren. Nu is daar zeker wel iets van aan. Het streven in eep bepaalde richting kan iemand op den duur wel eens wat eng van blik doen worden. Maar... Maar tóch is het feit dat er zoovele en zoo velerlei zzbewegingen” bestaan een ver blijdend teeken van nieuw en krachtig-brui- schend leven. Onder die velerlei bewegingen van onzen tijd zal die welke zich ten doel stelt de ouden van dagen van Staatswege te doen pensionneeren zeer zeker veler sympathie weg dragen. Temeer waar zij, onafhankelijk van eenige politieke richting, zich alléén ten doel stelt de combinatie z/oud en arm”, die als een dreigend spooksel boven de hoofden van zeer velen onzer medemenschen zweeft, de wereld uit te bannen. De meesten zullen dan ook met belang stelling het verslag hebben gelezen van de vergadering op Woensdag 3 Maart j.l. door de afdeeling n Bolsward” van den Bond voor Staatspensionneering belegd, waarop de heer Ds. Klein Wassink van Leeuwarden doel en streven van den Bond heeft uiteengezet. Wat mij bijzonder trof was dat de heer Klein Wassink nadruk legde op zijn optreden als predikant, door er op te wijzen dat hij als predikant lang heeft ge aarzeld den strijd voor deze zaak mede te strijden. Ik noem het een gelukkig ver schijnsel dat de heer Ds. K. W. tot de conclusie is gekomen dat hij juist als predikant wèl geroepen was voor deze zaak te ijveren, omdat zij geheel op het Christelijk standpunt thuis behoort. De dienaren der Kerk hebben zich vaak op velerlei terrein bewogen, waarop ze, strikt genomen, niet thuis behoorden, en de gevolgen zijn dan vaak bedenkelijk geweest; hunne bemoeiingen op het gebied der politiek brachten vaak schade toe aan de groote zaak die ze bovenal hadden te dienen, aan den godsdienst zelve. Maar hier is een terrein waarop ze geheel thuis behooren, en waarop hunne bemoeiingen den bloei van het gods dienstig leven slechts kunnen bevorderen, aangezien het hier geldt de toepassing van de schoone beginselen die de Christelijke godsdienst verkondigt. zzDe Christenen moeten hunne beginselen niet opsluiten achter de traliën van de kerkvensters, maar er met klem voor uit komen, dat zij de wetten willen veranderd hebben om ellende te lenigen, ook door middel der staatspensionneering. De ge meenscha}: moet dragen wat de ouden zelf niet kunnen torschen. ,/Draagt elkanders lasten”, moete in de plaats komen van het beginsel dat elk zich zelf het naast is”. Aldus Ds. KI. W. in zijn rede. Als deze denkbeelden meer doordringen, vooral ook onder de bedienaren van den godsdienst zelve, zou dit aan kerk en maatschappij beide ten goede komen. veerd, advocaat, later Burgemeester der Stad Workum van 17151720 f 1720, van zijnen afstammeling Mr. Wijbo Tuijnhout, genaamd Tuinhout, Secretaris van Baarderadeel, later vrede-rechter te Workum 1819; en van diens zoon Jan Fontein Tuinhout, geboren te Workum, in zijn verder leven o.m. Raad der Stad van de Kamer van Koophandel enz. enz. te Harlingen, Lid der Staten van Friesland, Ridder in de orde der Eikenkroon f te Arnhem 1885. Opgericht den (datum nader in te vullen.) t beteekent overleden. De kosten aan deze oprichting verbonden, tot een maximaal bedrag van f 10.000, worden vergoed uit de nalatenschap van den genoemden legataris. Alles vrij van successierechten. Naar wij vernemen zijn door H.H. Kerkvoogden en den Kerkeraad deze legaten onder de gestelde voorwaarden aanvaard, en zal daarop de Koninklijke goedkeuring worden gevraagd, terwijl een prijsvraag zal worden uitgeschreven voor een fraai en passend ont werp van genoemden marmeren gedenksteen. Streng moge de winter niet geweest zijn, lang duurt hij zeker. Nog enkele dagen en de lieve lente doet zijn intrede. Toch heden is het nog volop winter. Een groote hoeveelheid zooveel vallen. bij een l vinden gevolgen leugen reeds sneeuw bedekt onze straten, als we in jaren niet hebben zien En onze werklieden, die niet vast boer of baas zijn aangenomen, onder in de eerste plaats de nadeelige i van zulk een winter. De dagen van beteekenis en in gewone omstandigheden zou door de meesteu een vrij ruim daggeld kunnen verdiend worden. En armoede is bij velen dan ook al lang geleden, zelfs bij enkelen is de nood nijpend geweest. Veel wordt door verschillende liefdadige instellingen gedaan en ook onze gegoede burgers doen veel om het lot van zoovelen eenigszins dragelijk te maken. Maar alles wacht op het weêr. En als het omslaat komen misschien handen te kort. Jongens te Haarlem hadden een vlieger gemaakt in den vorm van een man. Niets ontbrak er aanhoofd, armen en beenen, zelfs zoo gemaakt, alsof er aan de voeten schoenen zaten. Dien lieten zij op. Doch nauwelijks boven .de daken uit, nam de vlieger een duik en verdween achter een der huizen. Wat zij ook deden, de vlieger was en bleef weg. Aan de woning aangebeld doch daar kreeg men geen gehoor, aangezien er niemand thuis was. Dejongens natuurlijk zeer bedroefd. Hun werk van zoovele dagen in een paar minuten verdwenen. Des avonds kwam de vrouw, wonende in het bewuste perceel, thuis. Doch wie beschrijft haar schrik, toen zij het gordijn willende neerlaten, den omtrek van een man zag bengelende aan een touw. Heel wat gedachten stormden in een oogen- blik door haar brein. Zij was zoodanig ge schrikt dat zij ijlings haar woning verliet, haar echtgenoot tegemoet, die op dien tijd thuis kon komen. Op de Amsterdamsche Vaart kwam zij haar echtvriend tegen en in een hevige consternatie vertelde zij hem de geschiedenis. Zooals te begrijpen is, was deze, na de door allerlei mogelijkheden opgemerkte ge schiedenis gehoord te hebben, ook niet op zijn gemak. Maar de man was evenwel moediger dan zijn vrouw. Thuis gekomen en na ook duidelijk de schaduw gezien te hebben, liep hij onmiddel lijk naar de plaats, denkende, wanneer daar een man mocht wezen, dien zijn portie te geven. Hij opende de tuindeur en... daar hoort de vrouw op eens een schaterlach van haar echtvriend, de schaduw verdween en toen de man in de kamer kwam, barstte ook de vrouw in lachen uit. Ze was bevreesd geweest voor den vlieger, die vlak voor de ruiten der openstaande tuindeuren terecht gekomen was. O. H. Cl. De moeder der bekende gebroeders Hogerhuis is in den ouderdom van 80 jaar overleden. Bij haar ter aardebestelhng werd gesproken door den ouden heer Valk, die zich indertijd zooveel moeite gaf voor de Tuijnhout, in 1699 te Franeker publiek #met den kap” tot Doctor Juris gepromo- eens voor een dergelijke beweging zou willen spannen, hoe schoon zouden de resultaten een twaalftal, was verzekerd. De eersten zijn aangegeven door den Belgischen Kaatsbond, eer en de groote belangstelling welke be toond was. Bolswardsche Courant H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1