No. 23. 48ste Jaargang. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I 1 I Zondag 21 Maart. Uit de Raadszaal. <1 VOOR Afzonderlijke een Vergadering op Vrijdag 19 Maart 1909. hier juist de oorzaak enkele zwakke plaats den ketel wel zoo op a. rende b. van H. Faber, houdende de benoeming tot stads- ABONN EMENTSPRLTS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I f gebouwd, kan hij niet begrijpen. Het heet nu om f 4000 te besparen, maar de directeur had den raad hiervan moeten inlichten en aan dezen de beslissing laten. Door B. en W door de gascommissie en den raad werd hem volkomen vertrouwen geschonken, nu heeft de raad ook recht goed werk te eischen, doch 't blijkt dat wij in de luren zijn gelegd. Er is f 93,000 voor de plannen beschikbaar, er komt nu f 10,000 bij en dus ruim een en daarvoor krijgen wij nu een een plaats waar ze Spreker was toen I i ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. even den heer Lunter Deze gaat van een fin. stand- de heer Klönne nam geheel voor zijn werk op zich, eerst later heeft hij ongevraagd die uitdrukking terug genomen. B. en W. meenen evenwel, dat er nu geen proefnemingen meer moeten geschieden. Er is iets bedorven, nu moet het weer goed gemaakt 'worden maar dan ook afdoende, want de overtuigingen en wis kundige verzekeringen kunnen later gewijzigd worden en staat de gemeente weer voor de risico. Het plan Bakker is wel duur, maar zal ook zeker tot het doel leiden. De heer Lunter antwoordt dat hij niet alleen de finantien op het oog had, hij meent, dat waar een firma als de firma Klönne het werk voorstelt, dan ligt hierin al reeds een waarborg voor goed werk. Ook de heer Tromp zei, dat door heifundeering alleen zekerheid werd gegeven, maar als ’t plan Klönne voldoende is, die toch wel vertrouwen verdient, dan is er toch een besparing van f 5000. De heer v. d. Meer wil zich met de treurigheid dezer zaak maar niet bezighouden maar het geval beschouwen, zooals het daar nu ligt. Hij wil enkele punten even be lichten en dan zeggen, waarom B. en W. tot hun voorstel zijn gekomen. De heer Boersma heeft heel breed gesproken, zoo breed dat hij buiten de baan is gegaan, hij sprak van oplapperij, van een plaats, waar ’t niet behoorde dat zijn zaken waarover nu geen beschouwingen meer te pas komen. De prijs van een nieuwe fabriek noemde hij weer, spr. betwijfelt die cijfers, er zijn hier vroeger ook cijfers genoemd. Ook heeft hij nog een nieuw plan, dikke muren, doch de technici hebben juist dat de breede, dikke muur is van het gebrek, een is er, anders had men den grond kunnen zetten. De heer Rosier wil de timmerlieden hier ook laten meedingen, de heer Lunter houdt vast aan ’t plan Klönne, maar Spr. wil eens aantonnen waarom B. en W. zijn ge komen met hun voorstel. Na het plan Tromp kregen wij het plan Bakker. Voor vertrouwen kwam toen wantrouwen en werd het oordeel van een 3en deskundige nog gewenscht geacht. De firma Klönne, wereldfirma werd gevraagd en tot verwonde ring, ja teleurstelling deelde die mee, dat mogelijk later de ketel dan den anderen kant zou over gaan. Daarop mochten B. en W. niet afgaan en dus bleef alleen het plan Bakker. Nu gevoelden B. en W. zich wel iets huiverig om het verplaatsen en herplaatsen van den ketel aan een ander op te dragen, dat zagen zij liefst door den leverancier uitgevoerd, een opgaaf van kosten daarvoor is ingekomen. Later evenwel is van de firma nog een schrijven ingekomen., dat het eerste schrijven hun meening niet geheel uitdrukte, maar mochten B. en W. nu op dat terug nemen ingaan De heer Eerdmans sprak nog van aan besteding. Doch kan dit verplaatsen van den ketel niet het best door den leverancier geschieden, te meer daar het mogelijk is dat er eenige deformatie aan den ketel ont stond, die hersteld moet worden B. en W. meenen volle garantie als eisch te moeten stellen en dan is publieke aanbesteding niet de weg. Evenwel de mogelijkheid bestaat dat het wordt aanbesteed met de risico er bij en de beslissing staat aan den raad. De Voorzitter leest een ingekomen schrij ven van den heer Bakkei;, waarin deze iemand aanwijst die ’t zal uitvoeren en twee borgen stelt voor 2 jarige garantie. De heer Rosier. Daar hier groote zeker heid gegeven wordt, kan ook wel aanbesteed worden met voorwaarde van garantie en daarvoor ook borgen te stellen. De timmer bazen, die de lasten van de stad mee dragen, moeten ook kunnen mededingen als er wat voor hen te doen is. De Voorzitter vindt het best eerst uit te maken of de uitvoering zal worden opge dragen dan wel dat het wordt aanbesteed met garantie om het onder toezicht van den heer Bakker te maken. De heer Eerdmans vindt, dat dit moeielijk zal gaan. De raad geeft dan het recht uit handen. De Voorzitter wil beantwoorden, punt uit, maar geen risico Bij de opening waren tegenwoordig 11 leden. De heer Oosterbaan is absent. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt nu aan de orde punt 1. 1. Beëediging van den heer L. Heukels, als lid van den gemeenteraad. Door de heeren Vis en Eerdmans de raads zaal binnengeleid, legt de heer Heukels de bij de wet gevorderde eeden af en na ver volgens door den Voorzitter te zijn gefelici teerd met het lidmaatschap van den Raad, neemt hij zitting. De heer Oosterbaan kwam thans ook ter vergadering, zoodat nu alle 13 leden present zijn. Ingekomen stukken Resolutie van Ged. Staten, goedkeu- het kohier 4de kwartaal schoolgeld. Idem, goedkeurende den verkoop van het Ziekenhuis. c. Idem, goedkeurende de verhooging der jaarwedden van de Wethouders. a.c. voor kennisgeving aangenomen. d. Van commissarissen van den weg SneekBolsward de rekening van dien weg over 1908. e. Een schrijven dankbetuiging voor tuinman. f. Van de plaatsel. schoolcommissie het verslag over den toestand van het onderwijs over 1908. Dit zal bij de raadsleden circuleeren, terwijl aan de hoofden der scholen een extract zal worden gezonden. g. Een adres van J. Veltman, verzoekende herbenoeming als doodgraver. Gesteld in handen van B. en W. om advies. h. Missive van B. en W. behelzende het voorstel, naar aanleiding van het vroeger ingediende adres van het „Groene Kruis” om subsidie ter bestrijding der tuberculose, aan deze vereeniging een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 100. Zal in de volgende vergadering behandeld worden. i. Van Voogden van het Weeshuis, ver zoekende goedkeuring, dat door hen wordt aangekocht van den heer W. Vos voor f 3700 het perceel land liggende achter het sport terrein, om dit bij dit terrein te voegen, en ’s winters voor ijsbaan te bestemmen. De Voorzitter vraagt voor dit voorstel urgentie. Deze wordt verleend, en de gevraagde machtiging met algemeene stemmen verleend. j. Advies van B. en W-, inzake het adres van den heer Galama en anderen om een brugwachterswoning met muziektent er op, bij de Blauwpoort te doen bouwen. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te be schikken, wijl men het plantsoen bij de Blauwpoort open wenscht te houden en het plan nog al kostbaar zou worden. Naar aanleiding van het voorstel van 8 leden van den raad ook inzake het bouwen van die brugwachterswoning, hebben B. en W. den architect een plan gereed doen maken, waar voor thans urgentie wordt gevraagd. De heer Vis is daar niet voor, wijl hij en anderen van de teekening vooraf geen inzage konden nemen, daar die eerst vandaag gereed is gekomen, hij wil liever uitstellen. De heer Boersma zou hier ook voor zijn, als er spoedig weer een vergadering wordt gehouden. De heer Rosier betreurt hét, dat die tee kening er niet eerder was, wijl het bouwen zoodoende op de lange baan wordt geschoven. De Voorzitter vindt dat hier juist met bekwamen spoed is gehandeld, en ook de heer v. d. Meer vindt dat de architect hier in plaats van blaam wel een woord van lof toekomt, wegens zijn spoedig uitwerken der plannen. Hij is evenwel er voor om de be handeling te verdagen, want men dient zich eerst goed van het voorstel op de hoogte te stellen, alvorens er een beslissing wordt genomen. De Voorzitter is ook niet tegen uitstel, maar wilde toch opkomen tegen de bewering van den heer Rosier, als zou er niet met spoed zijn gewerkt. genegen de fundeering te herstellen som van f 4100, doch wilde dan van den Het -voorstel wordt uitgesteld tot de vol gende vergadering. k. Een adres van de timmerliedenvereeni- ging alhier, verzoekende, als er timmer- en metselwerken moeten geschieden bij den gas houder, deze niet aan vreemden op te dragen, opdat ook ingezetenen daaraan kunnen mee dingen. Zal behandeld worden bij punt 5 der agenda. PUNTEN van BEHANDELING. 2. Aanbieding en vaststelling van het pri mitief kohier van hondenbelasting Dit kohier, ten bedrage van f 351 wordt betaalbaar gesteld voor of op 15 Mei a.s. De heer Rosier wijst er op, dat hierop zoovele honden voorkomen voor f 1 en vraagt of dit alle karhonden zijn, of dat het een middel is om er goedkoop af te komen De Voorzitter wijst er op, dat karhonden en waakhonden in de 2e klas aangeslagen worden. Het kohier wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Verzoek van Voogden van het Algem. Stads-Armenhuis tot goedkeuring van af- en overschrijving van posten der begrooting over 1908. De Voorzitter wijst er op, dat het de aandacht zal hebben getrokken dat dit punt eerst nu is ingediend, en daarover een vorig jaar onaangenaamheid is ontstaan. De velerlei correspondentie, die met Ged. Staten en het college Armvoogden is gewisseld is de reden dat ook nu deze af- en overschrijving der begrooting niet eerder inkwam. Voor de behandeling wordt urgentie ge vraagd. De urgentie wordt toegestaan, en de vereischte goedkeuring met algemeene stemmen verleend. 4. Voorstel van Burg, en Wethouders-. a. tot het aangaan eener geldleening groot f 11500. b. tot wijziging en aanvulling der gemeente- begrooting over 1908. e. idem der gemeentebegrooting over 1909. De voorstellen a, b en c worden achtereen volgens met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van Burg, en Wethouders tot het herstellen van den gashouder. B. en W. in overleg met de Gascommissie doen dit voorstel, dat voor hen geen aange name taak is, toch in ’t besef dat de volle waarheid moet gezegd worden. Na de ver zakking van den gashouder is door den directeur der gasfabriek een rapport ingediend over het herstel. Dit werd onbetrouwbaar geacht, waarop het nader advies van een deskundige is ingewonnen, en wel van den heer Bakker te Harlingen. Diens rapport kwam in, en met leedwezen moet verklaard worden dat de houding van den directeur ten opzichte daarvan ten zeerste bevreemding wekte, en dit het vertrouwen in de plannen van den directeur schokte. Toch werd toen besloten nog het oordeel van een 3e deskundige te vragen, den heer Klönne te Dortmund, en deze was genegen de fundeering te herstellen voor de niet voor ’t werk instaan. Het plan heer Bakker zal kosten f 8635 en deze geeft dan garantie dat de herstelling afdoende zal zijn, of de fundeering afzonderlijk f 7235, met ketelverplaatsing afzonderlijk f 1900 in totaal f9135. B. en W. stellen voor: a. het plan van den directeur, kosten f 2700, af te keuren en ter zijde te leggen. b. Den heer Bakker de uitvoering op te dragen van de herstelling der fundeering. c. Den heer Klönne de verplaatsing en latere herplaatsing van den gashouder op te dragen. d. B. en Wte machtigen te voorzien in het vinden der benoodigde som f 10,000. De heer Boersma begint met een gedicht aan te halen van Heye, waarin braaf, braaf, doch slecht, slecht genoemd wordt; en laat dit vooraf gaan omdat bij de bespreking dezer zaak personen betrokken zijn. Dat het voor B. en W. en de Gascommissie een onaangename zaak is begrijpt hij, ook voor den Raad is het dit. Spreker herinnert zich nog de geheele wording der fabriek, ook hoe bij de stichting reeds heiwerk is aangebracht, later bij de ketels, ook die door den heer Tromp geplaatst, steeds geheid werd, en hoe nu deze kolossale ketel zonder fundeering werd komt nu ton gouds, opgelapte fabriek, op nooit had moeten staan, de eenige tegenstemmer, hij meent dat de raadsleden zich lieten afschrikken door de groote som die voor een nieuwe fabriek ge noemd werd. Het is Spr. nu bekend dat Kampen een geheel nieuwe fabriek kreeg voor 2 ton, hier staat met den inventaris der fabriek en woning rekening houdendef 140,000 die de stad ontsiert, met iets meer zou er een nieuwe en verfraaiing zijn gekomen. Het geval is er nu de voorstellen be schouwende, lijkt het voorstel Bakker hem het beste toe, wijl de firma Klönne niet voor ’t werk instaat. Spr. wil evenwel nog een 3e plan aan de hand doen, een beton fundeering of dikke muren van 2 meter onder den gas houder aanbrengen. De St. Martinitoren en de raadhuistoren getuigen van degelijkheid en soliditeit, en in dien geest wil hij ook de fundeering onder den gashouder. Tijd om dat te doen onderzoeken is er wel, in den zomer is er met de andere ketels gasberging genoeg. Dan nog wil hij opmerken, dat de gemeente door dit ongeval voor groote kosten komt te staan en hij vraagt aan wien de schuld? Hij hoopt en vertrouwt dat de schuldige zijn schuld zal gevoelen en 't is billijk dat hij een gedeelte zal dragen in de onkosten. De heer Rosier ziet er ook een zeer moeielijke kwestie in, die centen zal moeten kosten, ja dat loopt in de duizenden. Over ’t eerste rapport, dat van den heer Tromp heeft hij zich verwonderd. Door geen fun deering te maken zou f 5000 bespaard worden, de herstelling werd door hem op f 2700 begroot, dus dan zou door ’t ongeval nog f 2300 voor de gemeente verdiend zijn, het ongeluk zou alzoo een geluk worden. Als leek kan Spr. geen oordeel vellen, maar hij meent dat het plan Bakker ’t ver- kieslijkst is, wijl er dan geen gevaar meer is voor verzakking. Verder acht Spr. den directeur ook schuldig en zal het billijk zijn, dat hij een deel draagt in de groote kosten, terwijl hij er sterk voor is dat inwonende timmerlieden ook zullen kunnen mededingen naar de uitvoering der fundeering. De heer Lunter wil beginnen met te zeggen, dat hij het voorstel van den directeur af keurt, het plan Bakker is wel het duurste, en die staat er 2 jaar voor in, maar de firma Klönne is toch ook wel degelijk deskundige, en als dat plan wordt uitgevoerd wordt f 5000 bespaard, hij wil zich daarom liefst daaraan houden, en kan hierin niet meegaan met het voorstel van B. en ‘W. De heer Eerdmans vindt het een heel onaangename zaak. De heer Polet van Mid delburg heeft den directeur nog gewaar schuwd, en toch is hij zijn gang gegaan. Ik vind hem daarom ook wel verantwoor delijk voor de finantieele schade, en dat hij dus een deel er van moet dragen, in elk geval zal het ook van invloed kunnen zijn op de nadere regeling van zijn salaris. Een 2e fout was, dat zijn plan van herstel niet aan de eischen voldeed, doch zeer on voldoende was. Spr. wil nu zijn stem geven aan het plan Bakker. Hoewel ongaarne, wil hij er nog op wijzen, dat er aan de fabriek nog belangrijke werken moeten worden uitgevoerd, en is het nu ook noodig dat daarbij een deskundige aan den directeur wordt toegevoegd Tevens wil spr. ernstig aandringen, dat de instructie van den directeur-boekhouder wordt gewijzigd, opdat deze zich geheel aan de fabriek kan wijden. De heer van Randen vindt dat de heer Tromp geheel met den grond bekend was, en hij hier geen proefneming mocht doen. Het plan Bakker vindt spr. ook niet geheel aan nemelijk, hij zou er voor zijn dat het geheele ondervlak van den ketel werd gemetseld, een kuip zoo als de andere ketels ook hebben, dan kan die buitenketel weg, de gasberging is er niet minder om en ’t kost niet meer geld. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1