Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. d. ZEE, magazijn, ke Artikelen. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. No. 24 EEN HERINNERING. MAK OPDRINGEN, AST AAN \-OHELS iiailleerd. S> O? P üi| uiuuniiuiOi Donderdag 25 Maart. 1 4 BOLSWARD. W v afwerking. de0 LAGE PRIJZEN. mooie voorraad VOOR dus y (N.C.J BINNENLAND. Een dochter is ’t geen van Voor land ’t en Beklaagt u. Om etiquettes wil, om glans 1 Is zoo’n prinsesje juist het aardigst wat men [weet. De klokken beien Nog altoos voort, En begeleien Mijn laatste woord; En vlaggen zwieren, Voor ’t blij gerucht... Welkom in 't leven Klein maagdelijn; U zij gegeven Veel zonneschijn 1 be- van aan de van de oogenblikkelijk r' de ver- Met gansch een Zondagavond stond de Lange Heeren- straat te Haarlem geheel en al op stelten, toen een juffrouw die naar een partijtje ging in het haar wachtende rijtuig wilde stappen. Onder de nieuwsgierigen die het rijtuig aangaapten, was ook de huisbaas, die nog ettelijke weken huur te goed had en dienu een kabaal maakte van je welste, met het succes, dat de juffrouw betaalde voordat ge uitging. En menigeen, die treurt om ’t deel der vrouw [beschoren, om ’t lot, prinses te zijn [geboren Klein schepseltje in de wieg, is dat uw wel komstgroet! ander oog zien anderen [Zij meenen, aan ’t Hof te [leenen, u diep het verslag was een op- deze nuttige inrichting zoon. ’t Is jammer zeggen velen, Een Prins zou beter zijn, zij kunnen ’t [niet verhelen, politiek, voor de eer van [vorstelijk bloed. Beide heeren kregen hun zin en aldus veranderd werden de adressen vastgesteld. Oorspronkelijk heeft het in het plan der Koninklijke familie gelegen de jeugdige Prin ses in het dagelijksch leven „Paulina” te noemen, doch later werd deze naam ver anderd in „Wilhelmina”. De doopplechtigheid in de Willemskerk, die werd bijgewoond door den Groothertog en Groothertogin van Saxen Weimar, Prins Erederik en Prinses Hendrik, vond reeds den 12en October des middags plaats in tegen woordigheid van Ministers, Kamerpresidenten, Leden der Raad van State en Staten-Generaal, het corps diplomatique, leden der hof houding, Burgemeester, Raadsleden enz. benevens de baker juffrouw Smits en de min huisvrouw van Oskam. Toen tegen één uur het orgel in de stamp volle Kerk begon te preludeeren werden k’nninrrin. r7 Dan spreekt de dichteres op haar beurt de hoop uit dat eer het Prinsesje grooter wordt en, zegt zij, de standen ons scheiden, en eenig rangbesef zich gelden doet, zij namens de zeven tooverfeeën aan de wieg de volgende wenschen mag doengezondheid, veerkracht van geest, gemoed en zinnen, schoonheid, een opgewekt humeur, een schrander vlug verstand, geduld om bezwaren te overwinnen, een frissche diepe moed, die somberheid ver bant; goedheid, een schoone stem, kunstzin en voorspoed. De dichteres eindigt: Er is een fee, de jongste van de zeven, Zoo ’t in de sprookjes heet, het armst aan [kostbaar goed. Maar in wier teng’re hand de macht ligt, [iets te geven, Dat ied’ren and’ren schat in glans verdub belen doet. U zij de blijde gave, in w'enschen en gedachten. Van werklijkheid alleen niet al uw heil te [wachten Die teerheid van gemoed, bij kracht van fantasie, Die wijding geeft aan ’t wee der raadselen [van ons leven, En door elk waar genot een gouden draad [komt weyen... d’ Een noemt haar vroomheidszin en d’ ander [poëzie. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Set bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In het adres der Tweede Kamer dat ont worpen werd door de heeren Lenting, v. d. Schrieck, Blussé, Wijnbergen en Cremers, werd gezegd „Moge de jonggeboren Prinses onder de hoede eener liefhebbende Moeder voorspoedig opwassen en daardoor het huiselijk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. waard wa titeld „Leve de Prinses!” dat in den handel werd gebracht en de verdienste had kort, krachtig, kloek en vloeiend te wezen. In de dagbladpers kreeg alleen Geertruida Carelsen het woord en wel in het TV. v. d. D. Uit haar ontboezeming willen wij ten slotte iets aanbalen, om onze herinneringen in dicht maat te besluiten. Zij begon aldus: De klokken spelen Een blij hoezee, En vlaggen deelen De mare ons mee... Bij aller ooren Vermeldt de wind: Daar is geboren Een vorstelijk kind! En menigeen denkt reeds hoe hij zich zal [verrijken Door op zijn winkelwaar Uw naam te laten [prijken... Arm schepseltje in de wieg, dat men [welkom heet! Nu bijkans de geheele natie niet alleen met een zekere ontroering doch tevens met een door de omstandigheden gepaste kalmte het oogenblik verbeidt, waarop de „blijde verwachting” een voldongen feit is, interes seert het wellicht velen te vernemen wat er in Hof- en Hoofdstad gebeurde direct na de geboorte van Koningin Wilhelmina zelve. Wij hebben er daarom de oude paperassen eens op nageslagen en vonden omtrent de geboorte van de tegenwoordige toekomstige koninklijke Moeder bericht, dat Koningin Emma den 31en Augustus des avonds te 6 uur door Gods goedheid bevallen was van eene Prinses. De toenmalige hofarts dr. Vink- huijsen en de accoucheur, de heer A. Hoeks, gaven onmiddellijk bulletins uit, waaruit bleek, dat de toestand van Moeder en kind bevredigend was. Deze bulletins verschenen negen dagen lang en vermeldden gedurende al dien tijd steeds goede berichten. Kort daarop werd dr. Vinkhuijsen bevorderd tot commandeur van den Gouden Leeuw van Nassau, en de accoucheur Hoek benoemd tot ridder in de 3e klasse dier zelfde orde. Nauwelijks was de Prinses ter wereld of het geschut kondigde in den Haag deze heugelijke tijding aan. Al spoedig wapperden de vlaggen van alle openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen. Het Raadhuis en de woningen der verschillende Hofdignitarissen werden geïllumineerd en een talrijke menigte doorkruiste in de meest op gewekte stemming de straten-of had tegenover het Paleis postgevat. In de Hoofdstad hebben de officieele be richten zich blijkbaar eenigen tijd laten wachten eerst te zeven uur was de geboorte op de groote sociëteiten bekend door middel van bulletins. In der haast staken nog enkelen de vlag uit, doch door het vallen van avond had er geen officieel hulde betoon plaats. De inschrijving der geboorte in de registers van den Burgerlijken Stand geschiedde den volgenden dag ten Paleize door den Haagschen Wethouder v. d. Duijn, terwijl Z. M. Willem III persoonlijk de aangifte deed in het bijzijn van twee getuigende minister van Binnen- landsche Zaken en van Justitie. Het jonge Prinsesje werd op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. aan den ambtenaar en de getuigen bij deze inschrijving vertoond. De heeren moesten zich overtuigen, dat zij geen onjuiste verklaring aflegden”, zeide Z. M. schertsend, „zij konden zich dan tevens vergewissen van den welvarenden toestand der jonggeborene”. De Grootmeesteres van het Huis van H.M. hield gedurende negen dagen iederen middag van 15 uur ten Paleize receptie voor dames, die naar den welstand van Koningin en Prinses kwamen vernemen. In de Hoofdstad werd den volgenden dag een groote parade gehouden en in den lande werd het geboortefeest in de meest vroolijke stemming gevierd; overal bleek de tijding vriendelijke en hartelijke gewaarwordingen te hebben opgewekt in den boezem van ons Volk. In plaatsen waar muziek gemaakt werd, gaf de tijding uit den Haag aanleiding tot een levendig en opgewekt samenzijn ge durende den ganschen avond. In den Bosch was toevallig de gemeenteraad vergaderd toen de tijding bekend werd; te negen uur ont ving de Raad een Serenade van het muziek korps der Stedelijke Schutterij. Bij Koninklijke Boodschap werd beide Kamers der Staten-Generaal geboorte kennis gegeven en vergaderden deze lichamen tot vaststelling van het adres van gelukwensch. In de bood schap aan de Kamers werd gesproken van den zegen, die in verband met deze geboorte „door den Allerhoogste aan het Koninklijk Huis en het Nederl. volk werd verleend”. In de Eerste Kamer werd dit adres vast gesteld door de heeren de Sifter, Blussé, van Aylva van Pallandt en den Tex. Naast den gelukwensch werd in dit adres de overtuiging uitgesproken, dat het Nederlandsche Volk deelt in den wensch dezer Kamer, dat de blijde Moeder eerlang volkomen hersteld mocht zijn en de hoop gekoesterd, dat de jeugdige Prinses voorspoedig mocht opgroeien en deze heugelijke gebeurtenis strekken mocht tot versterking van den eeuwenouden band tusschen Nederland en Oranje. Eenigen tijd geleden kwam ons ter oore, dat de Gemeenteraad van Putten besloten had, eenige lokalen van de openbare school te Huinen te verhuren aan een vereeniging voor Christelijk onderwijs. Wij hechtten aan dat bericht te weinig waarde om er melding van te maken. Doch nu vernemen wij, dat er sedert November 1908 te Huinen een vacature van hoofd der school bestaat, die door het Gemeentebestuur onvervuld wordt gelaten, en daarenboven in den laatsten tijd nog twee vacaturen van onderwijzend per soneel zijn gevolgd, waarin evenmin wordt voorzien; een en ander om de openbare school te doen verloopen. Het plaatsvervan gend hoofd is nu de eenige die plus minus 200 kinderen onderwijs moet geven, totdat Gedeputeerde Staten het Raadsbesluit tot bet verhuren van de lokalen goedgekeurd zullen hebben, wat reeds aan het Gemeente bestuur is toegezegd. Ongelooflijk zouden wij zeggen, als onze berichtgever niet voor de volle waarheid had ingestaan. Moet het dezen weg op met de openbare school? Kan maar zoo worden toegestaan, dat een gemeentelijk eigendom, bestemd voor openbaar onderwijs, bezet met 200 kinderen, op die wijze aan den publie- ken dienst wordt onttrokken om in handen van particulieren over te gaan? Wij moeten wel aan de feiten, zooals ze ons voorgelegd zijn, gelooven, maar vreezen niet voor de gevolgen, die voor onze Christelijke Putte naren op teleurstelling moeten uitloopen. Arnh. Cl. van 1908 bezocht werd door 84 leerlingen. De verloting van vervaardigde voorwerpen had niet het gewenschte succes gehad; bijna een derde deel van de 1400 loten was on verkocht gebleven. De kosten van de vergrooting der inrich ting hadden f 12,668 bedragen. Hulde werd gebracht aan den directeur, den heer Voetberg, die de- school in zoo korten tijd, ook op technisch gebied, tot bloei wist te brengen, en volgens wiens plannen de uitbreiding der inrichting was uitgevoerd. Aan het slot van wekking geplaatst om finantieel te steunen. Den secretaris werd dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. Bij monde van den heer Jan Volkers bracht de daartoe benoemde commissie, die belast is geweest met het nazien der rekening, rapport uit. De rekening en verantwoording over het afgelóopen jaar sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 32,309,25 en een batig saldo van f 458,52. Onder de ontvangsten kwamen o.m. voor subsidie van: het Rijk f 7500, de Provincie f 2000, de gemeente Sneek f 1700, O. B. Weeshuis f 1500, particulieren f 532,50 en omliggende gemeenten f 515, terwijl voor de leeraren een ontvangst is geboekt voor hun aandeel in het pensioenfonds van f 230,075. Aan salarissen was uit betaald f 8464,9 79. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Hubert, die deze benoeming weder aan nam; tot leden der commissie voor het na zien der rekening van het loopende jaar werden gekozen de heeren Man in ’t Veld, Jan Volkers en Kiezebrink. De begrooting voor 1910 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 15,365. Den afgetreden penningmeester, den heer B. J. Boerrigter, dien men noode zijn functie zag neerleggen, werd hulde gebracht voor zijne vele werkzaamheden. Bij het punt voorstellen werd de wensche- lijkheid uitgesproken om in de hoogste klassen ook enkele uren onderwijs te doen geven in eenvoudig boekhouden. De Voorzitter, de heer A. Minderhoud, stelde zich hiervoor belangloos beschikbaar. Sneek, 23 Maart. In de hedenavond ge houden raadszitting, die wegens ellenlange discussies tot na middernacht duurde, was een schrijven ingekomen van de 8. D. A. P. alhier, om onze Burgerlijke Armverzorging te verbeteren. Aan Dr. A. E. Beuzekamp, rector aan 't Gymnasium, werd tegen 1 Mei a.s. op diens verzoek eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten aan ’t Gymnasium bewezen. Aan Dr. F. W. Wissel werd wegens vertrek eervol ontslag verleend als geneesheer bij de Algemeene Arm voogdij en in diens plaats benoemd Dr. F. Postumus. Tot havenmeester benoemde de Raad met 7 stemmen 8. Gorter, twee stemmen werden op J. Schuurmans Jr. uitgebracht. Een voorstel tot intrekking van een vroeger genomen raadsbesluit tot aanleg van bouw terrein en straten aan de Leeuwarder straat weg door A. de Graaf en F. de Wolf, handhaafde de Raad met 7 tegen 3 stemmen. Besloten werd tot stichting van een Directiegebouw voor Waterleiding en Gas fabriek waarvan de kosten hoogstens f 7000 mogen zijn, ’t D. B. kwam met een grooting van den architect ten bedrage f 8750. Nog besloot de Raad tot uitbreiding ons Armhuis door bijbouw van een lokaal voor ziekenverpleging en eenige kamertjes voor slaapvertrekken van gehuwden. Gisterenavond had in „Amicitia” de algemeene vergadering plaats van eeniging Sneeker Ambachtsschool. Uit het jaarverslag over 1908 bleek, dat het aantal gewone leden 95, donateurs 17 en begunstigers 60 bedroeg. Het onderwijs was uitgebreid met voortgezet lager onderwijs, door de benoeming van den heer 0. H. van Noord. Aan 17 leerlingen kon het diploma worden uitgereikt. Er waren 37 nieuwe leerlingen geplaatst; 14 verlieten wegens verschillende omstandigheden de school die op het eind Bolswardsche Courant m (.TJ A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1