Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I lCAO 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. No. 26. UITSTEKEND IS. Van den Hak op den Tak. !om-“W assclierij l Donderdag 1 April. jclderland), G. van Riemsdijk, Landgoed „HET VEEN”. VOOR Het levend pakket Die goeie man blauw van L Toen kwam een agent Gait Jan heeft natuurlijk Keüvelaar. BINNENLAND oog toegeslagen als geheel opgemaakt tegen Is daar dus een Dan legt eerst van nadere openen, annex een avondschool voor ge huwden, waarin les zal worden gegeven in de kunst van het huwelijk. Ziehier het leerplan Wat is de weg om lichtkoker in een nog al diepen Haar toestand was van Hij was nPerfect hoor! zoo 'rijscourant. us vindt men in heel Nederland niet zoo’n te Ameide tetten B. Streefkerk, Streefkerk Hzn., H. Streefkerk Azn., 0. Verhey, J. Verhey, P. Verhey en Ik ken ze Wat moet men Dies kwam hij en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een week later werd het varken van Gradus [geslacht, een bezoek er [gebracht, dringend genood, om de worst eens [te keuren, En Gait Jan had gezegd: z/t Zal stellig [gebeuren I” proefde de worst met [verstand vind je ze schaars hier [in ’t land!” Dacht ’t welzei Gradus//Amerikaansch, [beste vriend! Wij hebben het varken jou recept toegediend Dat leerplan geeft dus heel wat stof tot behandeling. Het schijnt, dat die mijnheer de Amsterdammer er over mee weet te praten, evenals een Amerikaansch professor, die 6- maal gescheiden is en voor de 7de maal met zijn vrouw in proces ligt. Die hoog geleerde heer wil een reeks voordrachten houden over de praktijk des huwelijks. Nu, daartoe is hij zeker beter bevoegd dan iemand anders. Speciale kaarten zullen worden verstrekt, die zeker gretig zullen worden gekocht. Ja, in Amerika moet je maar zijn! Dat vertelde laatst op een slachtvisite in een Geldersche buurtschap Gait Jan ook. Hij was in de nieuwe wereld geweest en zat er allerlei wonderlijke dingen over te verhalen. Zoo bijv, hoe men er worst maakte, lang niet zoo omslachtig als hier! Och heden neenHet varken, dat over eenige dagen geslacht moet worden, laten ze eerst een paar dagen vasten. Dan wordt alle vuil van zelf verwijderd. Men geeft alleen overvloedig frisch en schoon water. Dat zorgt voor het schoonhouden van de darmen. Heeft dat zoo- 2 dagen geduurd, dan krijgt het varken nog 2 dagen niets dan melk, boekweitenmeel en enkele plakjes spek. Wordt het varken dan geslacht, dan kan de worst er kant en klaar uitgehaald worden. Zoo vertelde Gait Jan en zijn gehoor luisterde met belangstelling. Alleen Gradus ergerde zich: Hij schiet met spek, dacht hij, maar hij kon niets bewijzen. Hij zou echter dien grootspreker wel krijgen! Z/Maar we Zoo we zeiden, die maatregel zal geschieden volgens het reglement van 30 Februari 1906 De hoeden-quaestie is lang aan de orde geweest maar zij schijnt niet gemakkelijk op te lossen. Daar zijn al wat kwessie’s! Een zeer belangrijke stelt de ^Amsterdammer” in De Telegraaf aan de orde en wil hij trachten op te lossen: ,/Hoe kan men ongelukkige huwelijken voorkomen?” Daartoe wil hij de menschen onderricht geven in de wijze, waarop ze met elkaar moeten omgaan, en stelt zich voor, binnenkort een #Huwelijksschool” te ’t Moet gezegd de suffragettes of Londensche [stemrecht dames Zijn vernuftig in ’t uitvinden van reclames, Wat Miss Mac Lellan en Miss Salomons nu [weer hebben uitgehaald, Is een middel, dat eenig mag heeten, bepaald Ze lieten zich verzenden als postpakketten, NeX de Engelsche postwet niet schijnt te [beletten, was gericht aan minister [Asquith, kreeg zeker van z’n leven [zoo’n pakketje niet. Om den hals van een der dames hing het adres, Waarop stond: Spoedbestelling, expres Dus werd een brievenbesteller met de be zorging belast, De dames zagen zich al bij den minister te [gast. Zij hadden echter gerekend buiten den waard [den portier, Die het bescheid gaf: //Ik heb aan de dames [een mier, ouds, dat pakket neem ik niet aan!” Onverrichterzake kon de besteller weer gaan, Die sprak: „Ik breng u naar ’t loket van onbestelbare brieven; zijn betaald, dat gaat niet aan, [naar uw believen ,/Dat moeten ze maar uitmaken dan op het [kantoor.” van politie, die beval [Loop door!” Verhey. ’t Is eens een verzetje, zoo met de heele familie van Ameide naar Utrecht! (V.) Bij een kruidenier op de Raamgracht te Amsterdam werden dezer dagen door een juffrouw z.g. hoestballetjes gekocht. Kort nadat zij de balletjes had gebruikt, werd zij zeer ernstig ongesteld. On middellijk moest zij naar het gasthuis worden ver voerd, waar de maag werd uitgepompt. De justitie liet beslag op de vermoedelijk on deugdelijke waar leggen en heeft een schei kundig onderzoek gelast. Een Indischman in Den Haag kwam er slechter af. Plaats der handelingtable d’ hóte, tamelijk goed bezette tafel. De soep is ge nuttigd, ’t discours wordt ingezet door een stamgast. Hij haalt een blinkend voorwerp uit zijn vestjeszak: //Dat ik heb van middag in Scheveningen gekocht, de koopman liet het me voor vijf gulden. Een handig stelletje: 'n spiegeltje, ’n soort verrekijker, ’n schaartje, 'n dit en ’n dat alles in één voorwerp vereenigd. En dat voor vijf gulden, ’t Is geen prijs! Ja, als ik zoo wat zie en het bevalt me, dan koop ik’t. En... vijf gulden Geen prijs, wat?” Algemeene belangstelling. z/Neen”, zegt een schilder, niet af keerig van een grap; hij bekijkt het ding met aandacht, //alleraardigst, een koopje zoo waar.” Een Indischman vraagt gemoedelijk lachende het ook eens te mogen zien, ook hij vindt het aardig en wil het hebben. De gelukkige eigenaar is een goeie vent hij mist het noode, maar als hij iemand pleizier kan doenEn het wonder- spiegeltje verandert van eigenaar, die er vijf gulden zonder winst voor betaalt. ’s Avonds vernemen de hotelgasten van den kellner, dat het 5 guldensvoorwerp op de markt was verkocht voor de somma van 25 cents De menschenvriend had goede zaken ge daan. Ja, zaken zijn zaken, heet het bij velen. Zoo dacht zeker ook een arme stakker die door het hof van gezworenen te Neu Ruppin wegens pogingen tot omkooping van een rechter is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en tweejaar eerverlies. Lang niet malschEn dat waarom Omdat de arme drommel, die in zijn onschuld weinig idee had van de plichten eens rechters, dezen, om hem voor zich te winnen, een ham thuis had laten brengen. Dat was niet in orde, neen, zeker niet, maar mij dunkt, die heele geschiedenis was niet in orde. De rechter in kwestie heeft het aan humor ontbroken en de gezworenen hadden wel een weinig minder bewijs van letter- knechterij mogen geven. Een flinke boet predikatie, desnoods 1 dag gevangenisstraf, ware m.i. meer dan genoeg geweest. Iets anders verdienden eenige jongens te Kollum, die een’ ouden man op laffe wijze plaagden. De oude v. d. W., venter van beroep, was er den ganschen dag met zijn kar op uit geweest. Vermoeid naderde hij zijn woning en wilde de deur openen, ’t Ging echter niet, daar kwajongens het sleutelgat hadden volgestopt met stukjes hout. Wel een uur was hij te vergeefs bezig geweest, en terwijl de arme oude stond te schreien, stonden de omstanders te... lachen. Nooit legde de man anderen iets in den weg. Is het niet schandelijk? Een flink pak slaag hadden de knapen wel verdiend. En de omstanders? Was zekere Haagsche slager er bij geweest, die zou zich misschien tegen hen niet onbetuigd hebben gelaten, want dat heerschap schijnt nog al kort aangebonden. Een mevrouw, een zijner klanten, had blijk baar de bij het vleescb gevoegde nota niet goed begrepen. Zij schreef,/Slager, ik vind dat gij te veel hebt geschreven: f 3.80 voor een halve kalfskop.” De slager antwoordde aldus: //Een halve kalfskop kost f 1.90, maar uw kop is een heele kalfskop.” Ik vermoed, dat mevrouw voortaan haar kalfskoppen etc. van een anderen slager zal betrekken. .Workum, 28 Maart. In landerijen, on middellijk gelegen bij onze stad zijn door verschillende personen kievitseieren gevonden. Het zachtere lenteweder zal zeker hierop van gunstigen invloed zijn geweest. Deze /^eerstelingen” worden meestentijd bij onze gegoede ingezetenen aangeboden, die voor deze lekkernij een goeden prijs betalen. Ferwoude. H. Hooghiemstra alhier heeft Zaterdagmorgen het eerste kievitsei in de landerijen gelegen onder dit dorp gevonden. Netjes verpakt is het opgezonden naar H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Sneek. Zaterdagavond speelde zich alhier een straattooneeltje af op de Schaapmarkt de winkelier 8., wien de belangstelling gold, scheen flierop niet gesteld te zijn. Toen hij buiten kwam en zich hierover luchtte, scheen de politie redenen te vinden om hem te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i en houd ik mij tot het geven Hoe behandelt men een vrouw met een nijdige [natuur, En hoe een man na het gebruikelijke bitter-uur? Hoe doet men met humeurige mannen en [zenuwachtige vrouwen? z/Door de maag naar het hart!” moeten de [vrouwen onthouên. het hart der vrouw te [bereiken Kunnen liefkoozingen hoe en wanneer? van invloed blijken? met een jaloersche vrouw [beginnen? En met een huisvriend, die ongenood komt [binnen? Hoe voorkomt de man, dat hem een [oog wordt geslagen Komt hij te laat thuis, hoe zich dan te [gedragen arresteerende arrestatie had onder hevig verzet plaats en heel wat handen kwamen er aan te pas om den man naar het arrestan tenlokaal op de Nieuwe Veemarkt te brengen. Naar men mededeelt ging de arrestant ’s nachts in zijn ongezellige verblijfplaats zoo te keer, dat de achter wonenden bijna geen oog konden sluiten. Gisteravond had de dienstbode van Mevr, de wed. B. H. Lampe het ongeluk door een kelder te vallen. dien aard, dat opneming in het St. Antonins Ziekenhuis noodzakelijk werd geacht, waar heen zij per brancard werd vervoerd. Heden waren aan de markt alhier 3 kievitseieren aangevoerd welke werden ver handeld voor f 1,50 per stuk. Sneek, 30 Maart. In tegenwoordigheid van de leden van ’t plaatselijk schooltoezicht had hier heden avond de bevordering plaats van de leerlingen del-Herhalingsschool. Van de 86 leerlingen waren bij de promotie 78 aanwezig. Aan 12 johgens en' 10 meisjes kon ’t diploma worden uitgereikt. Van klasse A naar B konden slechts 6 van de 17 leerlingen in aanmerking komen terwijl tot de hoogste klas werden bevorderd - 11 jongens en 17 meisjes. Ais een bewijs van belangstelling in ’t verkrijgen van een diploma mag dienen, dat een leerling, die de school met ’t ge- wenschte papier ging verlaten, voor de aardigheid een schilderijtje had meegebracht waarachter het diploma van een herhalings- klas prijkte, dat zijn overleden vader 29 jaren geleden bij het verlaten van dezelfde inrichting had verkregen. Miksa Preger in het gedrang. Het Wiener Operette-gezelschap directie Miksa Preger, dat gisteravond te Rotterdam een voorstelling zou geven in den Grooten Schouwburg van „Die lustige Wittwe”, ondervond daarbij eenige moeilijkheden. Het gezelschap had een paar dagen te voren te Zwolle moeten optreden, waarvoor de be trokken sociëteit verschillende kosten had gemaakt, doch was zonder iets van zich te doen hooren eenvoudig weggebleven. De Zwollenaars wilden nu de gemaakte kosten van het gezelschap terug ontvangen en te dien einde verscheen gisteravond de deur waarder Fonteyne aan den Grooten Schouw burg, met het voornemen beslag te leggen op de recette. Den directeur van het Rotterdamsche gebouw, die zich op deze wijs zijn huur zag ontvallen, was dit niet naar den zin en hij gaf dan ook aan den deurwaarder te kennen, dat, zoo deze vdbr- nemens was aan zijn plan uitvoering te geven, hij het publiek zou mededeelen dat de voorstelling niet zou doorgaan, met het recht om het voor het plaatsbewijs gestorte geld terug te vorderen. De bezoekers waren in elk geval preferent. Dit moest de deur waarder inzien en afgesproken werd daarom dat, zoodra de voorstelling begonnen zou zijn, de directeur van het Rotterdamsche gebouw zijn huur zou verrekenen, terwijl dan op de rest ten behoeve van Zwolle kon worden beslag gelegd. Zoo geschiedde, maar wijl dit overblijvende niet voldoende was, werd het beslag ook uitgebreid tot de bagage der artisten. De heer Miksa Preger was zelf niet aanwezig, noch Fraulein Meyer, die de titelpartij had moeten zingen. Alg. Hbld. De Standaard geeft lange lijsten af gevaardigden naarde ,/Deputaten vergadering”, op 22 April te Utrecht te houden. De Kiesvereeniging /Nederland en Oranje” en Tienhoven zendt o.a. de quar- H. Streefkerk, A. en W. dame, die op reis wil gaan, een witkiel haar den duim stok aan, Blijkt het hoedje, goed gemeten, boven maat [te zijn, De dame mag dan, zonder hoed, slechts in i [den trein. ’t Hoedje gaat apart dan in den fietsenwagen, F Het fietsenrek is sterk genoeg dien last te I [dragen. Staat die scheiding van haar hoed de dame soms [niet aan, Dan mag zij met haar den bagage- [wagen gaan. - Uit was de pret! De vlieger was dus niet opgegaan. Mij dunkt, ze moesten die dames maar een plaatsje geven in Watblief? Ja, bij ons zouden ze stellig Zutphen niet mogen passeeren. Daar heeft de Zutphensche gymnastiekvereeniging /Olympia” blijk van gegeven. Die had laatst, bij gelegenheid van haar jaarfeest, o.m. een voorstelling gegeven vande bestorming van ’t Engelsche parle ment door kiesrechtjuffers. Toen nu voor eenige dagen in Londen inderdaad het parle ment bestormd werd, begon natuurlijk der Olympianen hart warm te kloppen van sym pathie. Een hartelijke gelukwensch met haar moedige daad werd aan miss Lytton verzonden „Wanhoop niet, gij zult eens slagen, de vrouw moet in het parlement.” Hierop ant woordde miss Lytton: //Bedankt voorgeluk- wenschen. Wij zullen niet rusten alvorens het glorierijk ideaal bereikt is.” De Zut phensche heeren hebben er dus pleizier van gehad. Misschien komen bij een volgende voorstelling van //Olympia” de dames Lytton c.s. nog wel een kijkje nemen. Zouden ze haar geen invitatie toezenden? In Zwitserland altijd volgens een blad uit Vevey gaat men onhandelbare dames anders aanpakken. Daar zou de Directie der Zwitsersche spoorwegen de volgende bepaling gemaakt hebbenDameshoeden, die een middellijn hebben van meer dan 80 centimeter, moeten op grond van art. 117 der spoorweg- tarief-reglementen van 30 Februari 1906 als rijwielen beschouwd worden. I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1