Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1909. No. S7. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. I I l. Zondag 4 April. Uit de Raadszaal. I I VOOR Afzonderlijke Voorzitter den raad f al of niet verdere de W. om Vergadering op Donderdag 1 April 1909. genomen, moeielijk. om in gezegd F dan zou ’t toch nog vreemd zijn, dat de anderen garandeeren, wat door een of twee wordt uitgevoerd. Men zei ook „er Ook dat betwijfel ik. doen aan terrein zou het kunnen worden I kan verlengd worden, genomen hebben van besloten worden om publiciteit aan Het voorstel van B. en W. wordt de wijzi- F r Ij lh ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. toestand heeft bestaan door dat den geheelen winter dien gashouder reeds op nonactiviteit moest worden gesteld. Voor den komenden winter kan het werk genoeg klaar zijn, en gelijk ik in de vorige vergadering ook reeds heb besproken, ik ben van meening dat onze timmerlieden, die de lasten der gemeente dragen, ook in de gelegenheid behooren te worden gesteld mee te dingen als er voor hen wat te verdienen valt. Ik zal daarom tegen het voorstel B. en W. stemmen en hoop dat de meerderheid van den raad met mij gaat. De Voorzitter, ’t Is volstrekt niet de bedoeling van B. en W. om tegen te werken, dat onze aannemers zullen mogen meedingen. In de vorige vergadering heb ik zelfs gezegd, dat ik ’t bij voorkeur door een ingezetene zou zien uitgevoerd, maar de heer Bakker heeft bezwaren geopperd in verband met de waterbouwkunde. Steeds heeft deze voorop gesteld, dat dit werk secuur moet worden uitgevoerd en de inmenging van derden kan het werk nadeel doen. Nu wordt door de vereeniging van aannemers hier wel garantie beloofd, maar kan die vereeniging dit doen Heeft die rechtspersoonlijkheid Hoewel in 't algemeen alle werkzaamheden liefst in de stad houdende, zijn er toch ook gevallen dat men daar buiten moet gaan. Dat gaat evenzoo met de werken des rijks, en ook bij de gasfabriek zijn van de overige werken verschillende constructiën, die niet door ingezetenen konden verricht worden. Enkel en alleen om het werk zelf wordt door B. en W. het voorstel gedaan. De heer Roeier. Een kleine opmerking wil ik hierop maken. Dat die fundeering zoo’n vreeselijk stuk werk is, daar heb ik in ’t begin niets van vernomen. Nu het plan Bakker komt, schijnt dit slechts door één persoon te kunnen worden gedaan. Mij dunkt echter, dat onze aannemers dat ook heel wel kunnen. De heer Eerdmans. 't Is moeielijk voor niet-deskundigen om hierover een besluit te nemen. Mij dunkt toch als bij het eerste oorspronkelijke plan onderheiïng was voor geschreven, zou dit zeker aanbesteed geworden zijn, en dat zulks nu niet kan, ligt aan den heer Bakker. Ik vraag mij echter af, gaat het werk van den gemeenteraad uit of van den heer Bakker? En hierbij zijn twee be langen verbonden, n.l. Ie Bakker te behouden als opzichter en 2e het werk te laten aan besteden, zoodat ook werklui uit onze ge meente kunnen mededingen. Ik zou gaarne die twee belangen willen vereenigen en zou dat niet kunnen door het werk bij publieke aanbesteding te doen uitvoeren onder toezicht van den'heer Bakker? De heer v. d. Meer. Reeds door enkelen is het aangestipt, dat wij bier allen staan als niet-deskundigen. B. en W. hebben zich neutraal, totaal onzijdig gehouden, ofschoon zij ook liever het werk zouden houden in de plaats. Er is hier een strijd van belangen. Een tracht deze belangen te vereenigen, doch ’t is hier geen algemeen plan, doch een speciaal plan. Drie plannen hadden wij, waar van twee zijn afgekeurd en een, het plan Bakker, is over gebleven, dat speciale be kwaamheden vraagt. Als het alleen ’t heiwerk betrof, dan kon ’t nog wel in de plaats blijven, maar betonwerk vraagt bijzonder toe zicht en toewijding. De heer Bakker wijst er dan ook op dat de N. T. M. bij haar gebouw hier ter stede een bijzondere firma de betonformatie opdroeg. Ér zijn firma’s die niets anders doen dan zulk werk, en wij als niet-deskundigen kunnen daarover geen oordeel vellen. Onder den gasketel zullen 25 putten komen, nu moet de druk zuiver gelijk verdeeld worden, want geschiedt dit niet dan zal men later gebreken krijgen. Ik vraag dan ook, hoe kan ’t nu anders, dan in het rapport is omschreven? Men zegt wel, onze aannemers geven dezelfde garantie, maar dat betwijfel ik. De vereeniging bezit denkelijk geen rechts persoonlijkheid, doch al ware dat wel ’t geval. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 .Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en voor dien tijd zullen vyij waarschijnlijk geen vergadering meer hebben. De Voorzitter. Die missive van 11 Maart is aan B. en W. gericht, daarvan is mede- deeling gedaan, en die lag ter inzage met het antwoord. De leden konden er kennis van nemen, ’t Gaat moeielijk aan, nu te beslissen over de opname in ’t verslag, en ik ben er ook voor om de behandeling uit te stellen. Het antwoord van B. en W. is trouwens reeds verzonden aan Gedeputeerden. De heer Cuperus zou graag hooren, of de missive aan B. en Wdan wel aan den raad is verzonden. De Voorzitter leest een clausule uit die resolutie, waaruit blijkt, dat naar aanleiding der gehouden kasverificatie door Gedepu teerden eenige opmerkingen zijn gemaakt, om „die ter kennis uwer vergadering te brengen”. De heer Vis. Door dit gedeeltelijk voor te lezen, wordt niet de geheele waarheid gezegd. Er staat in dat het noodig wordt geacht dat het ter kennis van wordt gebracht. De Voorzitter leest nu nog een clausule, waarin staat dat het niet alleen onder de aandacht van B. en W. wordt gebracht, maar „ook aan den raad kennis er van moet worden gegeven”. De heer Vis. Ik handhaaf dus mijn voorstel. De heer Rosier ondersteunt het. De heer Lunter. Ik ben beslist tegen dit voorstel. De stukken lagen in portefeuille, ieder kon er inzage van nemen, en van de opname in ’t raadsverslag zie ik de nood zakelijkheid niet in. De heer Oosterbaan. Ik begrijp dus dat het toch aan den raad is gericht. Wijl allen nog geen kennis van den inhoud hebben is de discussie daarover thans Ik ben voor ’t voorstel v. d. Meer i de beslissing uit te stellen. De heer Eerdmans. De ter inzage ligging Als alle leden kennis den inhoud, kan beter er te geven. van den heer v. d. Meer, ondersteund door den Voorzitter, wordt aan genomen met 9 tegen 4 stemmen (de heeren Boersma, Vis, Rosier en Heukels.) PUNTEN van BEHANDELING. 1. Behandeling van het adres van timmerheden-patroonsvereeniging, omtrent tim mer- of metselaarswerkzaamheden aan de hei- fundeering van den gashouder, met advies van Burgemeester en Wethouders. Het in de vorige vergadering besproken overleg met den heer Bakker heeft plaats gehad, en deze heeft bij uitvoerige missive geantwoord. Nog is ingekomen van de ver eeniging Timmerlieden alhier een nader schrijven, waarin zij nogmaals verzoeken, voor de uitvoering der fundeeringswerken onder den gashouder in aanmerking te komen, en zij gezamenlijk de garantie willen geven, die in het rapport Bakker werd aangeboden. De heer Bakker zegt in zijn nader rapport, dat de uitvoering minder geschikt is voor publieke aanbesteding, wijl de uitvoering speciale kennis eischt van waterbouw. Zonder aan met opzet knoeien te denken, kan toch een kleine fout bij een der fundeeringsputten begaan, oorzaak zijn, dat later de ongelijke druk ongewenschte gevolgen heeft. Dan nog gaat met de aanbesteding altoos eenigen tijd verloren, heeft de aannemer soms de ver- eischte gereedschappen niet voorhanden, wat ook tijd kan vorderen, zoodat latere inge bruikstelling van den gashouder kan ont staan. Hij merkt op, 'dat de uitvoering van betonwerken uit den aard slechts aan des kundigen kan toevertrouwd worden, en wijst er op, dat de directie der Ned. Tramweg- Mij. de betonwerken daarom ook niet door den aannemer van den bouw alhier liet uit voeren. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor, op het adres der timmerlieden afwijzend te beschikken. De heer Boersma. Als ik den heer Bakker goed begrijp, wil hij het werk doen uitvoeren door iemand uit Harlingen, en ik twijfel er niet aan, dat zal wel een goede vakman zijn. Toch is bij mij de vraag gerezen of wij door het werk aan een vreemden aannemer te geven, onze timmerlieden geen brevet van onbekwaamheid geven, en wij ze eigenlijk niet mogen passeeren. Die gedachte heeft mij geleid en geen vrijheid gegeven met het voorstel B. en W. mee le gaan. De heer Rosier. Ook ik kan mij niet met dat advies vereenigen. Ik betreur het, dat er eerst een groote fout is begaan met dien gasketel en nu zal er weer een fout komen, door onze aannemers te passeeren en het werk onderhands aan een buitenwonende toe te schikken. De heer Bakker wijst in zijn rapport op tijdverlies, doch de treurige is nog tijd genoeg”. Er is nog meer te de gasfabriek en op dat bekrompen een door het ander gehinderd en wij moeten vóór den winter toch de fabriek geheel op capaciteit hebben. Een ander zei, dat men door het aan vreemden op te dragen, onze aannemers een brevet van onbekwaamheid ging uitreiken. Die uitdrukking begrijp ik niet. Onze aan nemers hebben wel groote werken uitgevoerd ook elders en dus staat hun bekwaamheid in ’t vak boven twijfel verheven. In het rapport Bakker is er op gewezen welk een bijzondere zorg dit plan eischt. Ik geloof wel dat de heer Bakker het opzicht zal willen uitoefenen, ook als men gaat aanbesteden, maar geeft ons dat dan die garantie, welke in de uitvoering van een speciaal deskundige ligt opgesloten? Wil de raad evenwel aan besteden, goed, maar dan wil niet het college van B. en W. de verantwoording dragen, maar die rust dan op den raad. De heer Boersma komt er even op terug, dat hij niet zoo beslist heeft gezegd dat men door dit werk aan vreemden te geven, onze timmerlieden een brevet van onbekwaamheid zou geven, doch dat het den schijn zou hebben, als of ’t zoo was. Hij heeft toege stemd, dat dit werk omzichtigheid eischt, maar moet dit nu daarom juist worden uit gevoerd door dengene, door den heer Bakker daarvoor aangewezen? Onze timmerlieden zullen er een eer in stellen, dat werk naar eisch uit te voeren. De heer v. d. Meer. De firma Boersma van Harlingen is door den heer Bakker slechts op ’t allerlaatste oogenblik genoemd en waarom juist die? Omdat die al verschil lende zoodanige werken heeft uitgevoerd. Die is ook door den heer Klönne gevraagd, naar de kosten volgens diens plan. Onder den gasketel te Harlingen heeft deze firma ook de fundeering aangebracht. De keuze is dus wel gerechtvaardigd en ik zou denken dat ’t een gelukkige keuze was. B. en W. konden in hun advies onmogelijk anders voorstellen dan het in de rapporten van den deskundige wordt aangegeven. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen (de heeren Boersma, Vis, Rosier, Heukels en Eerdmans). 2. Behandeling van het adres van E. R. Feenstra c.s. om goedkeuring van een straten plan, met advies van Burgem. en IFeths. Burg, en Weths. adviseeren het nu inge diende bouwplan goed te keuren. Spoedheids- halve is het adres direct gezonden naar de gezondheidscommissie en het advies hiervan wordt overgelegd. Onder bepalingen dat de riolen van om schreven grootte en constructie, onder den Harlingerweg door in da oude Makkumer- vaart zullen uitmonden, en ook derden het recht hebben hun waterlossingen daarop aan te sluiten, wordt voorgesteld het verzoek in te willigen. De heer Keikes wenscht lezing van het adres. Dit is de vorige maal niet gebeurd. Hieraan wordt voldaan en blijkt dat ver zocht wordt te bouwen de woningen A aan de straat van 8 meter, waarvan nu 4 meter bestraat wordt, terwijl als de woningen B gebouwd worden ook de overige 4 meter bevloerd wordt. De heer Keikes. Het bevreemdt mij, dat het advies van B. en W. niets wordt van de zaak waar het op aankomt, terwijl een geheele pagina wordt gewijd aan wat den raad eigenlijk niet aangaat n.l. de rioleering. Dit is aan B. en W. opgedragen doch de aanvraag of de straat openbare straat zal worden, de toestemming om voor eerst 4 meter te bestraten, daar staat niets van in. Gaarne had ik gezien dat ook daar omtrent nadere bepalingen gesteld waren, o.a. wanneer ook die andere 4 meter moest gereed zijn, en of het openbare straat zal worden ja of neen. De heer v.d. Meer. In het adres wordt gevraagd het te bestemmen als openbare straat, en dit kan niet toegestaan worden als de rioleering niet goed in orde is. Eerst dan komt de vraag of er gebouwd mag worden. Het doel was om eerst de rioleering De Burgemeester is afwezig, is de heer Kramer. Alle 13 raadsleden zijn present. De Voorzitter stelt voor, het lezen der notulen uit te stellen tot de volgende ver gadering. Dit wordt goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het primitief kohier van hondenbelasting. b. Missive van de Commissie der ge- meentereiniging, houdende inzending der rekening balansstaat en verslag over 19Q8. c. Missive van de Stadswerkinrichting, houdende inzending der rekening over 1908. Deze zal in een volgende vergadering worden behandeld. d. Adres van Sj. Terpstra en anderen, bewoners aan de straat achter ’t postkantoor, verzoekende verbetering van den v uilen toe stand van het pad van en naar hun woningen. In handen van B. en W. om advies. e. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der tijdelijke geldleening en der wijzigingen der gemeentebegrootingen over 1908 en 1909. Aangenomen voor kennisgeving. f. Resolutie van idem, verzoekende uit de voorwaarden voor de geldleening groot f 11.500 te schrappen de woorden „onder hands”, zoodat de inschrijving publiek moet geschieden. Op voorstel ging goedgekeurd. g. Een voorstel der heeren Boersma, Rosier en van Randen, leden van den raad, die het betreuren, dat bij de bouwing van den grooten gashouder een ernstige fout is begaan, wat de gemeente groote finantieele offers zal kosten, noodigen B. en W. uit met den Directeur der Gasfabriek in overleg te treden, om in der minne overeen te komen, dat niet de gemeente de geheele aansprakelijkheid zal dragen, doch de Directeur ook een deel der kosten zal dragen, wijl zij meenen, dat daardoor ook de eer van dezen ambtenaar wordt hersteld. Gesteld in handen van B. en advies, de Gascommissie gehoord. De heer Vis vraagt of er‘ nog niet meer ingekomen stukken* zijn. Hij meent dat op een missive van Ged. Staten d.d. 12 Maart een antwoord van B. en W. is opgemaakt, dat wel ter inzage lag, doch waarvan door alle leden geen inzage zal zijn genomen. De Voorzitter. In de vorige vergadering is besloten die missive van Ged. Staten ter inzage te leggen. De heer Fis. Zeker, maar er is nu een antwoord van B. en W. op en dat had nu bij de ingekomen stukken vermeld behooren te worden, daar enkelen slechts kennis van missive en antwoord zullen hebben genomen. De heer v. d. Meer. Die missive is als ingekomen ingediend. Het was een stuk waarop door Gedeputeerden geen antwoord werd uitgelokt, maar B. en W. hebben op de bemerkingen geantwoord. Hij meent dat de zaak daarmede voldoende is behandeld. De heer Fis meent toch, dat de Ifteren hiermede een beetje afdwalen. In die missive staat, dat de opmerkingen ter kennis van den gemeenteraad moeten worden gebracht, die missive had dus eigenlijk ook voorgelezen behooren ie worden, al mocht dit het Dag. Bestuur minder aangenaam zijn. Hij vindt nu opneming van missive en antwoord in het off. raadsverslag nog wel noodig. De Voorzitter. Hierover is met den Burge meester niet gesproken. In ’t antwoord van B, en W. zijn de gemaakte opmerkingen behoorlijk weerlegd. Voor de raadsleden lag dat ter inzage. Ik vind het beter om later, als ook de Burgemeester aanwezig is, te beslissen over de opname in ’t verslag. De heer Vis stelt toch voor om resolutie en antwoord in ’t off. verslag op te nemen. De heer v. d. Meer stelt daartegenover voor, om het aan te houden tot de volgende vergadering. De heer Vis. Uitstel zal moeilijk gaan, het antwoord wordt vóór 15 April verwacht, I Bolswards che Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1