Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. opgTimw. No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1909. 48ste Jaargang. Zondag 11 April. VOOR Afzonderlijke G. v. L. BINNENLAND weerszijden toelage van f 15 O Z aan eigen waren korten tijd geleden van justitie, die te pakken behoorde ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Uit een kindermond „Mama zijn engeltjes ook lucht schepen?” meer dan En al Zóó wordt met devoten eerbied „de Intocht binnen Jerusalem” in het Beiersche dorp Ober-Ammergau eens in de tien jaren voor gesteld, zóó vangt daar het treurspel „de Passie” aan. En al die duizenden menschen, van heinde en verre saamgekomen, van verre kusten en over groote zeeën, luisteren naar de bijna tweeduizend jaren oude woorden en volgen de eenvoudige handeling zeven uur achtereen. Zij stroomen saam uit ’t noorden en zuiden, van de bergen en uit de dalen, over zee en van verre landen... Eens in de tien jaren... de mogelijkheid, dat zij op een goeden dag ook een plaatsje voor den echten gewezen kroonprins Georg moest zoeken als kunst- sch utter... De directie van circus Busch moet reeds een prachtige offerte gedaan hebben. Maar ieder jaar wordt ons de Passie ge predikt. En al is het wonder een vrome legende geworden, toch luisteren millioenen menschen elk jaar opnieuw met aandoening naar het oude verhaal. Door lijden tot heerlijkheid, leert het ons. Door lijden, niet alleen lichamelijk. Ik ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Schuttersschulden. De echte en onechte Georg vertoonen méér punten van overeen komst. In Belgrado heeft men 1 geroepen om den officier den echten Georg eens te nemen. De Berlijnsche officier van justitie heeft den onechten Georg reeds te pakken. Wel heeft hij niet een Kamerdienaar de sporen in het lichaam gepriemd. Want dat is niet zoo de gewoonte in Berlijn, maar hij maakte het eenige leveranciers, die hij met zijn bestellingen vereerde, wat moeilijk aan hun geld te komen. Hij verwees de crediteuren naar den portier van het hotel en naar den directeur van Schumann, die wel zoolang zouden voorschieten. Maar directeur en portier schoten niet voor. Zij beweerden, dat zij zelven nog geld moesten hebben van den „prins”. De leveranciers dienden tegen den koningszoon een aanklacht in bij den officier van j ustitie. De directeur betaalde toen. Maar die halsstarrige Officier blijft er bij, dat Georg Milan Christitsch eerlijke Berlijnsche winkeliers heeft trachten op te lichten... de drijfveeren tot vervolging. En delijke dood aan een kruis was van den grooten Profeet. Het eind ja, maar ideeën, niet van min, die van vrede en vertrouwen. Ja, ’t is waar, later heeft zich „de macht” van het patronaat over groote letters„Let op de tram”. Zeer zeker een uitstekende maatregel. Kamerverkiezing Sneek. In eene alhier gehouden vergadering van de Centrale Christ. Hist. Kiesver. is be sloten, indien de stand van de onderhande- lingen met de Anti-Revolutionairen onge wijzigd blijft, bij de a.s. verkiezingen met een eigen candidaat te komen. Lemmer, 8 April. Ook deze week was de haringvangst hier nog zuinig. In het geheel toch werd door onze geheele vloot slechts 500 tal haring aangevoerd, waarvoor van f 2 tot f 5 per tal werd besomd. Ook werd nog 500 pond groote en 3000 pond kleine spie ring aangevoerd, alsmede 500 pond bot. Voor de groote spiering werd f 5 voor de kleine f 1,50 en voor de bot f-9 de 100 pond besomd. De rechtbank te Heerenveen veroor deelde de acht jongelieden te Wanneperveen die in den nacht van 4 Januari bij verschil lende ingezetenen de glazen stuksloegen, hekken vernielden en andere baldadigheden pleegden zij waren aan het z.g. Nieuw- jaarwenschen tot een gevangenisstraf van 6 tot 9 maanden. Tegen hen was van 15 tot 18 maanden geëischt. Bij den onlangs vermelden diefstal in drie kleedkamers van de bad-enzweminrichitng op den Heiligenweg te Amsterdam bleek gestolen te zijn: 4 bankbiljetten van f100, 3 gouden horloges met 2 dito kettingen, één gewone schakelketting, één lorgnet, een portemonnaie met drie gouden tientjes, een portefeuille met f25 en een reisbiljet van Cook’s Bureau te Weenen. In verband met dezen diefstal wordt op sporing verzocht van een 33-jarigen Duitscher met dikken neus, rooden knevel, rood aan gezicht. De dief had in de -zweminrichting een schroevendraaier achtergelaten. N. v. d. D De „Onder de Streep" schrijver van het Alg. Hdbl. schrijft: Berlijnsch allerlei. In het circus Schumann te Berlijn trad een tijd geleden als artist op: Georg Milan Christitsch, de onechte zoon van wijlen den Servischen koning Milan. Een circus-directeur dient voor afwisseling van het program te zorgen. Paarden, clowns en een domme August gaan op den duur vervelen. En dan engageert hij apen, die als menschen doen, en menschen, die als apen doen, Georg Milan Christitsch is mensch, hij is onecht koningszoon, zijn, naar in hofkringen wel eens gefluisterd wordt, vorstelijke onechte kinderen géén witte raven, toch schijnt het publiek schik te hebben in zoo’n rariteit. Dus vaart het circus Schumann er wel bij. Maar zóó mal was Georg Milan Chris titsch nu niet, dat hij alléén zijn attractie zocht in den dwarsbalk. Hij trad op als kunstschutter. Alle Serviërs, vooral konings zonen, schijnen goed te kunnen schieten. Ze hebben dan ook de gelegenheid zich te oefenen, zelfs op levende schijven... Georg Milan Christitsch schoot prachtig. Werkelijk, Schumann had hem kunnen en- gageeren, ook al had hij een echten vader gehad. Plotseling, hoe druk de Servische diplo matie het ook had met eenigszins belang- rijkere zaken, werden er cijfer-telegrammen bij hoopjes geseind van Belgrado naar Berlijn, van Berlijn naar Belgrado. De Servische regeering stelde den circus Schumann, mis schien wel den chef van politie te Berlijn, een ultimatum. Het moest dus uit zijn met die kunst-schieterij en die kunsten van Georg Milan Christitsch onder dien vorm. Hij mocht schieten zooveel hij wilde, maar niet langer als onechte koningszoon. Of hij zou de Berlijnsche politie bewijzen, dat hij dien titel mocht voeren. Een paar dagen trad Georg Milan Chris titsch niet op. Plotseling grijnsde zijn kop weer van de aanplak-zuilen, mèt titel, plotseling prijkte zijn naam weer op de programma’s, mèt titel. Zou hij de bewijzen geleverd hebben? Naar ik uit beste bron vernomen heb, deed hij dit niet. Maar de Servische regee- ring trok haar ultimatum in. Zij overwoog hoorde dezer dagen in eene lijdenspredikatie zeggen, dat het geestelijk lijden misschien wel zwaarder was geweest. Hij die liefde leerde, die vrede wilde, die voor allen alles wilde zijn, zag zijn pogen verijdeld. Haat en vrees, steile orthodoxie, vasthouden oude begrippen, bovenal angst om eer en macht te verliezen, zie, dat een sina- het eind Bakerpraatjes. In een te Den Haag gehouden vergadering van den Bond van Ziekenverpleging heeft dr. Semmelink een causerie over de behandeling van kraam vrouwen en zuigelingen gehouden, vóór hon derd jaar en thans. In deze causerie gaf"de spreker een aantal staaltjes van hoogst eigenaardige methodes van kinderverpleging. Zoo vertelde hij hoe een oud schrijver als kenmerk voor het te stijf gebakerd-zijn van kinderen aangeeft: als ze niet erg hard schreeuwen en toch blauw zien. Dat schijnt dus nogal eens te'zijn voorgekomen. Sommige bakers hielden aan weerszijden van het gezichtje der kinderen een erwt opdat het kuiltjes in de wangen zou krijgen. Ook gold het bijgeloof, dat de lipjes mooi rood werden door ze te wrijven met een gouden voorwerp. Baker vroeg daarvoor een goudstukje aan papa en papa zag genoemd goudstukje nooit terug. Een ander geeft als reden waarom de kinderen „recht gebakerd” moeten zijn, op, dat ze anders wel eens op vier pooten konden gaan loopen als de beesten. Workum, 9 April. In de gisteravond gehouden Raadsvergadering is o. a. besloten de adressen van de wed. Johs. v. d. Meij, om een jaarlijksche vergoeding wegens gemis der inkomsten voor het schoonhouden der school voor K. O. en van J. A. Koch, brug wachter alhier, om kwijtschelding van een gedeelte pacht, beide als Ongezegeld ter zijde te leggen; algemeen goedgekeurd een paar personen aan te stellen voor het woning- onderzoek in deze gemeente, met inbegrip van het voorstel ter vaststelling van een passende belooning; de rekening der ge meentelijke gasfabriek in handen van eene commissie te stellen, bestaande uit de heeren O. IJntema, 8. Haijtema en 8. Hobma; besloten aan de wed> Oudeboonde Boer, gedurende 3 jaren een per jaar te verleenen. Sneek. Met ’t oog op ’t groote gevaar dat de tram oplevert voor wielrijders, die van den Oosterdijk komende, koers zetten naar den Leeuwarder weg en de Jouster kade; heeft de Algem. Ned. Wielr. Bond, Toeristenbond in Nederland, op den hoek van den Oosterdijk, bij ’t huis van de wed. v.d. Werf, een bord geplaatst, waarop met meester gemaakt zijn evangelie. En men heeft de groote waarheid in een keurslijf gestoken, pasklaar en daardoor geschikt in handen van zoogenaamde „na volgers Christi". En menschenverstand heeft getracht het eeuwige licht te doen schijnen door ge kleurde glazen, en Gods werk aan regle menten en dogma’s willen binden, hande lingen, die zich zelf gewroken hebben door geestelijke revolutiesEn concilies en Synodes hebben ons willen voorschrijven wat wij moeten gelooven. Men heeft Gode willen voorschrijven hoe hij moest handelen. Majesteitschennis Straks luiden de klokken het Paaschfeest in. Het liefdevolle woord van den Christus is niet verloren geraakt als eene heilige erflatftig hebben wij zijn blijde boodschap. Die konden dood en graf niet houden. Ook de schepping herleeft uit den dood slaap. Zie slechts buiten om u heen, hoe het jonge leven den kamp beeft gewonnen. Van ijs bevrijd zijn stroom en beek Door lente’s liefdesblik. De oude winter, in zijn zwakte Trok zich terug achter hooge bergen. Overal zien we ’t nieuwe leven, Alles wil lente met kleuren tooien. Ziet uit dorp en stad Trekt een bont gewemel. Ieder wil zich koesteren in de voor- [jaarszonne. Men viert des Heeren opstanding. Zoo ongeveer zegt docter Faust, in zijn gesprek met Wagner. En hij vervolgt: „Want de mensch is zelve opgestaan. Uit bedompte huizen en kamers, uit fabriek en magazijn, uit de benauwing van gevels en daken, uit de enge straten, uit de eerwaarde nacht der kerken zijn allen tot het licht gekomen.” Juist de mensch kan ook opstaan. Als hij ontvliedt duisternis en benauwens, als hij de jonge natuur gaat bewonderen en zich daar verfrischt van de inspanning van zijn arbeid, als hij „der Kirchen ehrwürdiger Nacht”, zoekt te ontvlieden, om te wandelen in het goddelijke licht van waarheid, liefde en vrede. Ja, dan staat de mensch op. Dan viert hij vroolijk het pascha, het feest der opstanding uit cffi dooden. Ws. niet van zijn zijne leer, die der menschen- Nog enkele uren en de stille week is voorbij. Voorbij de tijd, gewijd aan het lijden en sterven van den grootsten martelaar die ooit geleefd heeft. De christenheid heeft weer meegeleefd de zoo grootsche geschiedenis van den Man der Smarten, die allen ten goede wilde zijn en door zoo weinigen werd begrepen. Hoe hebben die machtigen der aarde over zijn lot beslist. In luttele dagen is de lijdens weg afgelegd, die weg zoo glorierijk betreden met den intocht in Jerusalem. „Hosanna! Hosanna 1” klinkt het uit de verte. Uit de straten van Jerusalem hoort men gejubel en lofzang opgaan reeds vertoonen zich de eerste voorloopers van den optocht en verkondigen ademloos zij ne nadering Nu worden plein en straat overstroomd door eene groote menigte volks, hartstochtelijk opgewonden en met palmtakken zwaaiend, en te midden daarvan, op eene ezelin gezeten, ziet men hem, den Heer der wereld. „Christus”. Een huivering van eerbied grijpt de schare aan. Ja, hij is’t. Nog heeft hij geen enkel woord gesproken en toch reeds aller harten veroverd. Dat is de ziel, die een wereld omvangt en op haar schouders torst dat is het liefderijke hart, dat zich voor de menschheid opoftèrt en den kruisdood getroost. En nu opent zich de mond en als ge vleugelde boden komen de woorden hem over de lippen. Een stem als die van een engel spreekt: „Vrede, vrede op aarde, in den menschen een welbehagen” nu helder en doordringend als de klokken op Paaschmorgen, dan zacht en teer als het vertroostend gezang eener moeder aan het ziekbed van haar kind. Nu zwaait hij met een vorstelijk gebaar den geesel boven de ruggen der weerspannige kooplieden, die gebukt hunne schatten bijeen zoeken. Hij wierp hunne wisseltafels om. „Weg van hier”, zoo klinkt het! Ik wil dat deze gewijde plek aan de aanbidding des Vaders teruggegeven worde. In wilde vlucht ontwijken de wisselaars de straffend opgeheven hand en de schrik slaat den Farizeërs- om het hart. Zij zien het die daar vóór hen staat, is sterk genoeg om hen allen te ver nietigen Zijn adem heeft de kracht van den stormwind, zijn blik is verzengend als vuur zijn geesel werpt neer zonder te slaanhij behoeft slechts te willen en in drie dagen bouwt hij een nieuwen tempel op, zooals hij heeft durven beweren. Bruisend als de door den storm opgezweepte zee juicht het volk hem toe en geeft zich aan hem over als de golf, door het minste koeltje in beweging gebracht. Ja, dat is de machtige geest van den Jehovah der Joden, van den Zeus der Grieken, van den Jupiter der Romeinen dat is de Zoon van God, die hemel en aarde heeft geschapen en het zou hem gemakkelijk vallen met de bovenaardsche macht, die hem is geschonken, al de Farizeërs om hem heen te vermorzelen, zonder een vinger uit te steken, als hij wilde. Maar dit is het juist hij wil niet hij heeft eene andere zending. En ootmoedig zinkt het opgeheven hoofd weer neer en het van ergernis gerim peld voorhoofd ontplooit zich. „Ik heb gedaan wat de Vader mij gelast heeft ik heb de eer van zijn huis gered.” Rookende danseurs. Door den Duit- schen Keizer is een zeer gewichtige Kabi- netsorde uitgevaardigdOfficieren mogen voortaan in balzalen, in tegenwoordigheid van dames, niet meer rooken Ja, het was noodig. Werkelijk noodig. Er werd in balzalen gerookt in tegenwoor digheid van dames, maar niet alleen door officieren, ook door civielen. Voor de laat- sten geldt de kabinetsorder niet helaas. Maar misschien voelen zij dezen zachten wenk en storen zij zich er aan. De sigaret in de balzaal sigaren wor den ook gesmookt, maar zoo iets is te plomp om er over te schrijven ze rook zoo lekker. En ze gaf gelegenheid tot het sier lijke gebaar. In de danspauzes was ze een teer, poëtisch tijdverdrijf, die het luchtige balgesprek hulde in een blauw, romantisch waas. Ze was het nevelend gordijn, dat het stilte zoekende paar van de omgeving scheen te scheiden. Voor de niet-dansers, de piepjongen en de gezetten, was de sigaret een levensvraag. Zoo nonchalant tegen een pilaar geleund, klapperden ze met het gouden étui. Het aansteken was een klein kunstwerk, en het even achterover brengen van het hoofd bij het inhalen van den rook, gaf een lijn van de fijnste extase. Nu is alles voorbij. Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1