Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. i 48ste Jaargang. 1909. No. 30. Verschijnt Donderdags en Zondags. Uit de Haagsche Rechtszaal. I 1 s® Donderdag 15 April. ft VOOR Afzonderlijke van I wie ge- rechercheur zijn Van meer de drie maan- tegen haar ge- (Overgenomen uit de Avondpost). De man door geleden gehad, maar in huis. En kan je Niet voor een moeilijke de beslissing Neen, zegt de psychiater, op verzoek de verdedigster gehoord, niet onwille- maar onder een drang waaraan hij weerstand heeft bij hem waarge- waar een gewoon zoo lang man rond, noemen mag, dat is nu allemaal heel mooi, legt u me dat nu eens uit. U zegt heeft gehandeld onder een soort waaraan hij geen weerstand kon Best. Ik neem dat nou eens aan hij daar goud of een of ander maar hij rukte een paar taschje uit de hand, niet wat in zit ja of neen, dat u. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. medegevoelende het leed dat hier geleden wordt en daar in de woning van den be klaagde geleden is, in die kommervolle dagen. We gevoelen het, de eisch zal niet zwaar zijn. Gevangenisstraf? Neen. Hier zijn de omstandigheden van dien aard dal het Openbaar Ministerie meent met een geldboete van vijf gulden te kunnen volstaan. ’t Is maar goed dat hier alle teekenen van instemming of afkeuring verboden zijn. De beklaagde heft het hoofd op. Dus niet naar de gevangenis Nog eenmaal laat de president hem voor zich komen, en spreekt hem gemoedelijk toe. Ik weet natuurlijk niet wat de rechtbank doen zal, maar als ze je tot een boete ver meer zoo ’t te zien, hoe enkelen van deze laatsten al kijkende en wandelende vader moeder te moek bij hun werk brachten, van bewondering van Wat een verschil! Daar in het portaal staan man en vrouw en staren elkander in de oogen. Zij hadden niet gedacht dat het zóó zou atloopen. Maar als ’t nou nog eens niet zoo afli'ep? Zij had goeden moed. Ze had het wel an de heeren gemerkt, dat ze toch ook met hen te doen hadden. En terwijl zij vol hoop huis waarts gaan neemt daar plaats een dienst meisje met onverschillig gelaat, ’s Is niet voor de eerste maal dat ze terechtstaat. Reeds als kind werd ze veroordeeld tot op zending naar een Rijksopvoedingsgesticht en nauwelijks daaruit ontslagen, zien wij haar hier terug. Zij had een goeden dienst. Honderd tien gulden loon, zes-en-twintig gulden waschgeld en eenig verval. De menschen waar zij diende waren goed voor haar, maar de oude neiging kwam weer boven en ze stal een zilveren rijstlepel, een preciosa en een étui met zilveren vischcouvert dat ze voor zestien gulden ongeveer beleende. Waarvoor? Ja, dat wist ze zelf niet. Gebrek had ze niet. Was er een jongen in het spel Ze weigert eenvoudig op de haar gestelde vragen antwoord te geven en den gevangenisstraf die er eischt worden, schijnen haar volkomen koud te laten. Wat een verschil! Wel een zitting vol afwisseling van moedsstemming. Nu neemt daar een jonge man plaats, ook een vader van een gezin, omtrent wien men zich afvraagt of hij mede lijden verdient of een strenge straf. Wij staan hier weer op het kruispunt, de oude of de nieuwe richting. Ook hij had tegenslag gehad, ’s levens veelbewogen zee had hem her- en derwaarts geslingerd, het huwelijksbootje was ook al eens op ’t strand geloopen en werkeloosheid had hem tot ledigheid gedwongen, ’s Avonds op straat loopende, had hij een paar juffrouwen haar taschje uit de hand gerukt. In het eene was weinig waarde maar in het ander ruim vijf en twintig gulden. Hij had het geheel onwillekeurig doelloos gedaan beweert hij. van keurig, maar onder een drang zeer waarschijnlijk geen kunnen bieden, gevolg van nomen verschijnselen waar een menschenkind met zijn hersens niet bij kan. Hé, zegt onze ouwe heer, mr. Croockewit, als ik hem familiaar nog maar eens zoo nu werk krijgen? half April. En waarvan moet je dan tot leven M’n vrouw gaat uit werken. En moet je daarvan nu tot half April met je vijf kinderen leven Een bevestigende hoofdknik. En die boete, waarvan denk je die dan te betalen Dat geld zal ik wel zien te leenen. Alles wil hij doen als hij maar niet naar de gevangenis gaat. Laat ons hopen dat de man er voor ge spaard blijve. Dat hij een les heeft gehad voor zijn leven, daarvan kan men zeker zijn. Lang zal het duren voor dat het huis houdentje weer compleet is, tenzij er onver wachte hulp komt. Er zijn van die oogenblikken in de rechts zaal dat men onwillekeurig zijn pen neerlegt; van die momenten dat er een niet onder woorden te brengen stemming heerscht. Soms ontstaat die wanneer men daar een jongeman of jeugdig meisje ziet, gevallen door één oogenblik van onbedachtzaamheid. Een ander maal wanneer daar een jeugdige moeder zit, die door angst gedreven in het bange oogen blik haar kind van het leven beroofde. Weer een anderen keer is het een meisje, dat, om haar jongen voor de gevangenis te behoeden, zich zelf aan gevangenisstraf bloot stelt. En ook menigmaal openbaart zich die stemming wanneer men treffend eenvoudig, maar juist daardoor zoo aangrijpend, toestanden hoort schetsen van nameloos leed, toestanden waarvan men het bestaan niet vermoedde. Die stemming was er ook ditmaal. Daar in het bekende bankje zit een werk man, ditmaal nu niet een van die losse arbeiders die vandaag twee gulden verdienen en morgen en overmorgen niets, maar een knap vakman. De fabriek waar hij werkte, en een vast weekloon verdiende, kon het niet bolwerken en de helft van de werklieden werd ontslagen midden in den wiuter. Daar stond hij. Terneergeslagen kwam hij thuis bij zijn vrouw en vier kinderen; *t vijfde was binnen eenige dagen te wachten. Er was nog een klein potje, maar och, hoe gauw zou dit niet opgeteerd zijn? Twee gulden en een kwartje huishuur, achttien centen busgeld, zes gezonde magen iederen dag, vuur, licht, kleeding en schoeisel, valt er dan te potten van elf gulden in de week Dadelijk ging hij er den volgenden morgen op uit om ander werk te zoeken, maar in zijn vak, hij wist het wel bijna vooruit, was de kans al heel klein om wat te vinden. Hij was niet te lui. Alles wilde hij desnoods doen, sneeuwopruimen, baanvegen, ’t kon hem niet schelen. Maar de sneeuw liet zich wachten en voor schaat senrijden was het ijs nog te zwak. Het potje slonk bij den dag en toen de ure was aangebroken, door zoo menige moeder met verlangen tegemoet gezien, was er niets, letterlijk niets meer in huis dat beleend kon worden. Reeds dagen lang brandde de kachel niet meer; het lampje zoo spaarzaam mogelijk. warm eten was al dagen geen sprake en ten laatste was er zelfs geen snee brood meer in huis. Moedeloos en radeloos liep de turend naar de lucht of ’t niet wou gaan sneeuwen. Overal stootte hij het hoofd. Toen deed hij iets wat hem nu van berouw en schaamte het hoofd doet buigen. Hij nam van een winkeluitstalling een paar kleinig heden weg en beleende een dier voorwerpen (een kruisbeeldje) voor,., twee en dertig centen. Voor dat geld kocht hij een brood en ging er mee naar huis waar het letterlijk verslonden werd. Zijn vrouw zag het aan zijn gezicht dat hij iets verkeerds gedaan had, maar durfde niets vragen. Ze sloeg hem gade en zag zijn angst. Daar werd geklopt. Ze zag hem verbleeken. Geen van beiden kon het woord „binnen” over de lippen krijgen, hetgeen ook niet noodig was, want bijna onmiddellijk na het kloppen trad een rechercheur van politie binnen. Veel viel hier niet op te sporen. De man bekende dadelijk wat hij had misdreven en stelde den politiebeambte on middellijk ook het tweede voorwerp ter hand, dat hij had weggenomen (een wekkerklokje). Dagen van vreeselijken angst werden nu in het gezin geleden, die zelfs koude en honger deden vergeten. Gelukkig werd de man, dank zij zijn gunstig verleden en de omstandigheden die hem tot de daad gedreven hadden, niet in voorloopige hechtenis genomen en zaak zoo spoedig mogelijk behandeld. Lang duurde de behandeling niet bij de volledige bekentenis. De man zit met gebogen hoofd in het bankje. Achter het hek staat z’n vrouw bleek en bevende van de rechters naar den officier kijkende. Daar staat de officier op. De spanning in de zaal heeft haar toppunt bereikt. Eerst is de jurist, de openbare aanklager, aan het woord, maar dan komt de mensch en om daarna een uitroep de laatste te hooren. Heeg, 10 April. Het kleine driejarig knaapje van den botermaker W. der Coö peratie alhier, die eerst geruimen tijd bij de moeder, die het Zaterdagswerk verrichtte, gespeeld had, geraakte in een onbewaakt oogenblik in de diepe opvaart bij de woning. "Toen de ouders hun kind misten en overal er naar zochten, vond de vader zelf zijn driejarigen lieveling, maar verdronken. Alle pogingen, die dan ook aangewend werden, om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet baten. Heerenveen, 10 April. De verkoopers van nuchteren kalveren leggen die dieren hier met toestemming der eigenaren op de stoepen der café’s. De gemeenteraad van Schoterland die stoepen als openbare straat beschouwende heeft dit verboden. Doch de eigenaren blijven permissie doorgeven en de politie gaat nu verbaliseeren. Heden werden weer verscheidene bekeurd. De kantonrechter zal nu moeten uitmaken, wie in dezen de rechthebbende is. Rotterdam, 13 April. De heer Blok oordeelde dat B. en W. verstandig deden alsnog eenige aannemers uit te noodigen voor onderhandsche aanbesteding. ’t Voorstel van ’t D. B. in stemming gebracht, staakte, zoodat er in een eerst volgende vergadering weer over moet gestemd worden. 13 April. In de raadszitting van heden avond benoemde de Raad met 9 van de 13 stemmen den heer Dr. P. Groeneboom, conrector te Assen no. 2 der aanbeveling, Dr. W. Werff, leeraar te Kampen, verkreeg ééne stem. Buiten de aanbeveling om bracht Dr. J. L. Chaillet, Conrector alhier, ’t tot 3 stemmen. Heden Dinsdag waren aan de markt alhier ongeveer 4000 kievitseieren aangevoerd, welke meerendeels tegen 16 cent per stuk werden verhandeld. Hedenmorgen vond een ongeveer vijf jarig jongetje in een steeg nabij de Veemarkt een bankbiljet van f 10. De kleine dreumes, die natuurlijk geen idee van de waarde van het briefje had, liep er later mee op de LooxmagracHt. Op aan raden van eenige personen, die dit zagen, bracht de kleine vent het bankbiljet naar het politiebureau. De tentoonstelling van teekeningen en werkstukken der leerlingen onzer Ambachts school werd gisteren, Paasch-Maandag, druk bezocht. Vooral ’t aantal bezoekers van buiten was vrij groot, onder welke vele ouders leerlingen. Aardig was boete oordeelt, doe dan nooit meer zoo iets? belooft dit. Hij heeft er genoeg en er berouw genoeg over er was geen stuk brood meer maar de man prikkel, bieden. wanneer sieraad had gezien, vrouwen een wetende of er noem ik nou gewoonweg straatroof, ziet Juist in dat niet weten, óf er wat in was kan de prikkel gelegen zijn, repliceert de „zielen arts”. Doch hoe dit zij, geheel normaal schijnt de man niet te zijn, want ook bij zijn voor- maligen patroon heeft hij al eens blijken van zonderlinge afwijking vertoond, zoo zelfs dat deze hem als zeer bekwaam werkman gaarne weer in dienst wil nemen maar hem geen werkzaamheden bij de clientèle meer durft opdragen. De officier eischt drie maanden. Wat is rechter zijn toch betrekkingHoe zal hier nu vallen BINNENLAND Frieslands Westhoek. De haringvangst is nog niet loonend, doch de visscher O. P. te Zurich heeft op andere wijze een buiten kansje gekregen. Hij ving n.l. in zijne netten een zalm van pl.m. 20 pond. De doops gezinde Gemeente te Makkum denkt aan te besteden het bouwen van een nieuw kerk gebouw. Te Arum zal de afgebrande eenigste molen niet weder worden opgebouwd; het erf wordt publiek verkocht. Friesche Zuidwesthoek, 12 April. In de gunst der tijden voor het boerenbedrijf valt eenige teruggang waar te nemen. Dit blijkt ook bij de boereboelgoeden, die thans aan de orde zijn, ’t Gaat er kalmer toe dan in de voorgaande jaren, toen het meermalen voorkwam, dat een beestje 15 a 20 maal verhoogd werd. Nu blijft het vaak bij het eerste bod en wol vee geldt in doorslag niet meer dan de helft van twee jaren geleden. Het een met het ander heeft tengevolge, dat thans de totale opbrengst van den inventaris eener flinke boerderij f 800 a f 1000 lager is. Lemmer, 12 April. Oude visschers hier kunnen zich niet herinneren, dat de haring vangst ooit zoo slecht is geweest als dit voorjaar, en nu Paschen weer achter den rug is, kan men gerust zeggen, dat deze visscherij is mislukt, daar de prijs nu van de haring af is. Door onze geheele’ vloot werd hier in de afgeloopen week slechts 500 tal haring aangevoerd, waartfoor dan ook nog van f 2 tot f 5 per tal werd besomd. Wel werd nog 500 pond groote en 3000 pond kleine spiering aangevoerd, alsmede 600 pond bot, maar deze vangst brengt geen zoden aan den dijk. Voor de groote spiering werd f 5, voor de kleine f 1,50 en voor de bot f 10 de 100 pond besomd. Komt er dit jaar geen gunstige ansjovisvangst, dan gaan velen hier een donkere toekomst tegemoet. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek, 13 Maart. In de hedenavond ge houden raadszitting waren adressen ingekomen met tal van handteekeningen, om dr. Chaillet, die door curatoren niet was aanbevolen als rector te benoemen. Een verzoek was ingekomen van de af- deeling Volksonderwijs, om ’t leerplan van school I en in verband daarmee ’t reglement van de H. B. school te wijzigen. Wijders een verzoek van de afdeeling Middenstand alhier, om subsidie voor een op te richten Handelscursus. De rekening van ’tO. B. Weeshuis, dienst 1908, bedroeg in ontvangst f 78780,02, in uitgaaf f 64242,275, alzoo een batig slot over dat jaar van f 14537,295. Vrij scherpe discussies werden er gevoerd over een voorstel van Burg, en Weth. inzake onderhandsche aanbesteding van werken der gasfabriek. Burg, en Weth. achtten dit werk niet geschikt voor openbare aanbesteding, vooral met ’t oog op den haast die er bij is. Aan gezien de heer M. de Vries van Lemmer de aangewezen man, volgens den architèct, voor dit werk was, wilden B. en W. dezen ’t maken van de fundeering opdragen. De heer Zelvelder zag in die handelwijze van B. en W. een boycotten van de Sneeker aannemers. Gisteravond is in den schouwburg „Tivoli” alhier tijdens de voorstelling ingebroken in ’t kantoortje en f 200 ontvreemd. Oen Haag. De bekende Hofprediker Dr. van der Flier, zal eerstdaags zijn emeritaat als Hofprediker aanvragen. Ongeluk met de tram. Gistermorgen tegen 8 uur is te Rijsenburg een ongeval voorgekomen, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Iemand uit Amsterdam was eenige dagen geleden op zijn villa te Rijsenburg aangekomen om zooals gewoonlijk daar met zijne familie de zomermaanden door fe brengen. Een doove hond dreigde onder de Ooster-Stoomtram te geraken en onze stadgenoot, dit ziende, wilde het dier redden, doch viel daarbij zelf tusschen de rails, terwijl de tram in volle vaart naderde. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich eensklaps om te draaien, waardoor zijn beenen buiten de rails geraakten, doch hij kreeg een hevigen stoot van de locomotief tegen hoofd en schouder, waardoor vooral aan het hoofd een gapende wonde ontstond. De gewonde bleef eenige oogenblikken bewusteloos liggen, doch kon later, gesteund door een paar voorbijgangers, naar zijn woning gaan, alwaar terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen van den heer Groot, arts te Driebergen, die de verwondingen niet levensgevaarlijk achtte. Bolswardsche Courant M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1