Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 31. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. gME*» Voor belangstel' w lenden zyn losse nommers van dit Blad ver krijgbaar a 5 cent. i Zondag 18 April. VOOR Afzonderlijke en daarop werd spreker de plan te ontwerpen, hoe op ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Z/HET LAATSTE WOORD IS AAN DEN BEKLAAGDE”. toch en met behoef daarin voor niemand onder te doen. Wellicht speel ik niet genoeg den onderdanigen dienaar, maar ’k meen dat de betrekking van een hoogeren ambtenaar, die te doen heeft met personeel onder- zich, in aanraking komt met de gas gebruikers, die de Gascommissie, Burg, en Weths. en den raad boven zich heeft, dat die betrekking moet zijn een zelfstandige betrekking. Ik aanbid niet het gouden kalf noch het proletariaat, maar handel, naar bestweten steeds in ’t belang der gemeente, der gemeenschap dus, zij ’t dan met de stoerheid, het Friesche karakter eigen. Ik heb mij dan ook de vraag gesteld, of na het verhandelde in die raadsvergadering het wel raadzaam was, publiek op te treden, of het met het oog op een eventueele salarisregeling, wel in ’t belang van mij zelf en mijn gezin zal zijn,—en na ernstige aarzeling ben ik toch tot de slotconclusie gekomen Liever schade in de beurs dan schade aan de ziel, ’k Had in open brief of bij ingezonden artikel in de courant mij kannen verdedigen, maar meen dat mondelinge uiteenzetting de voor keur verdient, te meer daar ik meen dan het minst scherp te zijn. Ik zie er geen belang in de kwestie scherper te maken dan zij reeds is, maar hoop dat de aanwezigen zich van weerszijden in de kwestie zullen indenken, en dan kan deze bespreking nog vruchten dragen. Eerst gaat Spreker van het best in de behoefte aan 18 Juni van de Gascommissie het advies W. dat uitbreiding gebiedend noodzakelijk was, opdracht gedaan een de beste finanlieele en technische wijze in de behoefte kon worden voorzien. 29 April 1907 was ook de Gascommissie persoonlijk overtuigd, dat mijn- plan goed was, doch dat er toch een technisch deskundige om advies zou worden gevraagd. Spreker vindt tjie handelwijze goed, doch zou dat liever Woensdagavond werd in z/de Doele” een openbare vergadering gehouden, waarbij onge veer 150 belangstellenden aanwezig waren. De heer D. Terhenne opende de bijeenkomst en zeide, dat hij met den heer Praamsma, op verzoek als vrienden, de leiding dezer vergadering op zich nam, waarin de heer Tromp zich heeft voorgenomen de kwestie van den gashouder, een uiterst moeielijke en technische kwestie te bespreken. Hij hoopt dat Spreker en de mogelijke debaters zich op zakelijk standpunt zullen houden en per soonlijkheden buiten ’t spel laten blijven. De heer TROMP begint met de mede- deeling dat hij eenige jaren geleden in de Leeuwarder Courant eens een verslag eener rechtszitting las w’aarbij de advocaat de uitdrukking bezigde: zzHet laatste woord is aan den beklaagde”. In de zaak omtrent den gashouder had Spr. verwacht dat ook eenige der raadsleden zouden hebben gevraagd, na al hetgeen den Directeur ten laste was gelegd, ,/heeft de beklaagde ook iets te zeggen Slechts één lid van den raad, de heer Lunter, heeft zich persoonlijk tot den Directeur gewend en inzage van diens verweer genomen. Daar niemand hem het woord dus gaf, heeft Spr. de vrijheid gehad, het woord te nemen, niet omdat hij zich schuldig gevoelt, maar om zich te verdedigen tegen de ontboeze mingen in rijm en proza, op hem gericht in de raadsvergadering van 19 Maart j.l. Geen ambtenaar die zoo besproken en aan gevallen werd als spreker. Toch is ’t mij, zoo vervolgt hij, afgeraden om in een publieke meeting op te treden. Ik ben bij de leden van den raad niet populair, zei men. ’t Is waar, m;jn natuur mag een beetje strijdlustig zijn, maar heb ik 24 jaar de gemeente trouw toewijding gediend, en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. direct bij de opdracht geweten hebben, want zoo’n tweede deskundige ziet alleen naar de technische eischen, en behoeft met de finan- tiën niet zoo zeer rekening te houden als de ontwerper. Dr. v. d. Weij, zaliger, zei dan ook eensZ/Een adviseur raadplegen maakt de zaak maar duur”. Het toeval wilde dat de deskundige die dit ontwerp onderzocht, de heer Polet van Middelburg, een humaan man was, die getuigde, zzeen eeresaluut niet te mogen onthouden aan den ontwerper als te zijn een practisch technicus”. De plannen werden met op 1 na algemeene stemmen in onzen raad aangenomen. Het le gedeelte er van is reeds uitgevoerd, en alles is goedbevonden, behalve de gashou der. Hierbij deed zich een verzakking voor. Spreker gaat nu uiteenzetten de reden, con- stateering, aard en grootte der verzakking, verklaart dat de aannemers van onder- en bovenbouw hun werk correct- hebben uitge voerd. De ontwerper van het plan is dus de schuldige, hoewel hij naar beste weten heeft gehandeld. Gashouders van geslagen plaatijzer worden tegenwoordig meest op den grond geprojecteerd, in tegenstelling met de vroegere, die in den grond werden ingelaten. Een heifundeering had f 5000 moeten kosten, maar Spreker meende, dat de grond het zoo kon dragen, en wilde die- som voor de gemeente besparen. Absoluut zeker is men van den grond nooit, wiskun dige zekerheid geeft alleen een heifundeering. Hier nu ontstond grondverschuiving, en van daar verzakking. Spreker wilde in zijn plan van herstel de verdere verschuiving voorkomen, en 5 Januari kwam dit plan in behandeling. In een vorige beraadslaging was ’t voorloopig goedgevonden, doch nu kwam men, weer achteraf dus, met het voorstel om deskundig advies in te winnen. Dat was de 2e maal dat na het gereed zijn der plannen, een des kundige werd geraadpleegd. Spreker gaat na dat hij met zijn plan een voldoende her stelling beoogde, of bij vergelijking een bur gerpot wilde koken, geen gastmaal echter durfde bereiden, want dat kwam te duur. Hij staat lang stil bij de uiteenzetting van dit plan, deelt mee hoe andere deskundigen het goedkeurden, maar aan den heer Bakker te Harlingen werd opgedragen het plan te beoordeelen. 14 Jan. kreeg Spreker daarvan kennis, niet officieus maar officieel werd de zaak behandelddat was ’t begin en ’t eind is, dat de centen in Harlingen komen. Spreker kreeg voor zich ’t oordeel dat op hem toe passelijk werd het /Barbertje moet hangen” uit de Max Havelaar. Opnieuw worden tech nische beschouwingen gegeven, hoe ook elders in zulke gevallen o. a. in Goes werd gehan deld maar onze Burgemeester verklaarde in de gehouden bijeenkomst waar het Dag. Bestuur, de leden der Gascommissie, de heer Bakker en Spreker tegenwoordig waren, dat men nu een wiskunstig zeker plan moest hebben en werd het eerst het woord aan den heer Bakker gegeven. Dit was reeds een bevoorrechting van dien heer. Wat Spreker tot verweer heeft aangevoerd, het rapport er van wordt voorgelezen wordt aan ’t oordeel der aanwezigen onderworpen en dan gevraagd hoe B. en W. later konden zeggen dat zzde Directeur tot hun leedwezen een vreemde houding had aangenomen” en z/de naakte waarheid gezegd dient te worden”. Spreker licht zijn verweer nog nader toe en vraagt nogmaals of zijn houding vreemd was? Men zei dat mijn verdediging zoo zwak was gevonden, en daar er geen over- eenstemming kwam, want Spr. is overtuigd dat voor f 3200 kan verholpen worden, wat nu f 10.000 zal moeten kosten, heeft hij den volgenden dag afgezien van ’t plan om met Bakker samen te werken, en achtte zich door aan dat plan mede te werken, tegenover de gemeente niet verantwoord. Wel heb ik, zegt Spr. het voorstel gedaan om een 3e deskundige te benoemen op mijn kosten, door den heer Bakker te kiezen, en als die mijn plan onvoldoende vond, dan eerst zou ik overtuigd zijn dat het plan Bakker noodzakelijk is, en was ook eerst dan bereid tot samenwerking. Dit loyale voorstel is echter afgeslagen en zegt Spreker: Was mijn houding zwak of vreemd? Die van den heer Bakker vond ik beneden peil. - PAUZE. Na eenige oogenblikken pauze ging Spreker eenige in de zaal opgehangeu teekeningen praatjes maken is gemakkelijk, maar kan ten verderve leiden. De heer Rosier betoogt in den raad, dat het ongeluk een geluk zou geworden zijn, als ’t zoo goedkoop hersteld kon worden als Sprekers plan aangeeft. Welnu, zoo vervolgt Spr. ik was met mijn plan in goed gezelschap, n.l. den heer Klönne, een wereldfirma, die alleen in ’t vorig jaar 38 gasfabrieken bouwde of verbouwde. Ik heb bij het bouwen van slechts 3 fabrieken toezicht gehouden, en er slechts 5 in teekening gebracht, maar ben toch den heer Bakker vooruit, die vroeger nog geen een enkele onderhanden heeft gehad. Hadden de raadsleden nota van mijn bemoei ingen genomen, dan zou ’t misverstand zijn opgelost, hoe van de firma Klönne tweeërlei advies is gekomen. De heer Lunter heeft den brief gelezen, waarin wordt gezegd, dat die ingenieur „tot de overtuiging is gekomen, dat een nieuw ftindament niet noodig is”. De heer Rosier wil den directeur doen deelen in de kosten door de gemaakte fout veroorzaakt. Dit zou grond hebben, zegt Spreker, als er eigen voordeel bij de verbouwing was, en dan zou ik dat nog niet uit dien mond verwacht hebben; een arbeider te straffen voor een gemaakte fout ’t zij groot of klein een gulden of duizenden guldens, de zaak blijft er hetzelfde om De heer Eerdmans legt in den raad de verantwoording op den directeur, omdat deze vooraf gewaarschuwd is. Terloops wil spreker zeggen, dat de heer Polet in diens rapport zegt, met de gesteldheid van den bodem onbekend te zijn en zich totaal onbevoegd rekent, om den grondbouw te beoordeelen of eenige wenken te geven. Acht de heer Eerdmans daarin al een waarschuwing te zien Laat ik zeggen, dat had ik maar geen waarschuwing opgevolgd, de fout wellicht niet begaan zou zijn. De bovengrond, die uitgegraven is, werd door zand vervangen. Op eens anders aanraden is dat zand geplempt, en ’t was beter geweest het droog te laten, want nu is de kleilaag er onder’ te week geworden en naar de vaart verschoven. De heer Eerdmans acht het onuitvoerbaar den directeur voor de fiantieele schade aan sprakelijk te stellen, doch schijnt het op de salarisregeling wel te willen verhalen. Hij schijnt dus niet afkeerig zoo te nemen, wat van rechtswege niet te krijgen is. Als de directeur er ook zoo eens over ging denken, en dan ging nemen wat hem van rechtswege onthouden werd? Ik zelf zegt Spr. heb ook wel eens iets gezegd waar ik later spijt van had, doch die woorden mogen dit raadslid zeker spijten. De heer Van Randen noemde mijn wijze van bouwen een proefneming. Dit is niet het geval. In Franeker staat de groote gas houder ook geheel zonder fundeering, even wel die is iets verder van de vaart verwijderd. Ik erken de fout, dat ik niet diep genoeg heb geboord, dat is een technische fout, maar in een oud bouwkundig werk van Storm van ’s Gravezande lees ik, dat het oordeel van deskundigen, die met den aard van den grond bekend zijn, boven het boren gaat, want met boren is men niet zeker. Welnu, ik die 24 jaren hier gewoond heb, vele bouwwerken mocht doen uitvoeren, meende zekerheid te hebben den grond te kunnen vertrouwen. Er blijft nog altijd veel geheimzinnigs voor mij. De heer Bakker drukte de belasting uit per vierkante Meter, dan klinkt het vooral voor leeken veel meer, dan zooals gebruikelijk is het per cM2. te doen, 10.000 Kilo per M2. hoort veel erger dan 1 Kilo per cM2., maar dat is niet het verschil, tusschen een waterbouwkundige en een ge woon mensch, ook niet het verschil tusschen een ingenieur van den waterstaat en een polderjongen I Op ons bouwmeesters rust een groote moreele verantwoordelijkheid, Of wij een ongeluk krijgen bij heien, bij niet heien of bij onvoldoende heien, het doet er niet toe, de bouwmeester wordt als de schuldige aan gezien. Bij den bouw der nieuwe gasfabriek te Snéek is onvoldoende geheid. Ik heb het uit goede bron, dat dit misschien f 25.000 schade geeft. In de Bolswardsche Courant zocht ik te vergeefs naar een bericht daarover, de Sneeker Courant meldt in ’t raadsverslag dat voor noodzakelijke herstelling f 3000 noodig is, en zonder discussie keurde daar de raad de begrooting goed. na de geschiedenis de verbouwing der fabriek. Volgens instructie werd in 1903 hem opgedragen eens bij andere gasfabrieken rond te zien, hoe hier bij ons L„. -- uitbreiding kon worden voorzien. 1906 kwam bij B. en bespreken, waarin wordt verduidelijkt hoe de verzakking van den gashouder ontstond, hoe Spreker verdere grondverschuiving wenscht te voorkomen, wat reeds als noodmaatregel werd uitgevoerd enz. enz., een betoog alleen voor deskundigen misschien van belang, doch zonder die teekeningen niet weer te geven in een verslag. (Omtrent de technische mede- deelingen moeten wij ons in dit relaas trouwens toch zeer beperken, de ruimte gedoogt geen meerdere uitvoerigheid, gesteld al, dat wij het verhandelde nauwkeurig vermochten aan te geven). Spreker herhaalt vervolgens hoe hij voor zich meer en meer gevoelde dat voor hem gold: z/Barbertje moet hangen, hij is schuldig, hij houdt er een overtuiging op na, hij lijdt aan eigenwaan” De leden van den raad en ook B. en W. stonden in hun recht om met steenen te werpen. Toch heeft Spr. nog een ingenieur van de firma Klönne op eigen kosten laten overkomen doch aan deze werd geseind, dat hij vooraf bij den Burgemeester moest komen. Toen de ingenieur een tram later dan vermoed werd aankwam, was reeds tweemaal een bood schap aan de fabriek gekomen, dat die ingenieur bij den Burgemeester moest komen echter dat was het bruto-recht van B. en W. Het gedicht van Heye braaf is braaf en slecht is slecht geldt voor ieder, door ’t maken van een fout is men nog niet slecht, en er is ook verschil tusschen een misdaad en een fout. Met Napoleon roep ik zegt Spreker dan ook uitOnze lieve Heer beware mij voor mijne vrienden, op mijne vijanden zal ik zelf wel passen, en met een anderen heerscher, de Cesar der Romeinen mag ik uitroepen: Ook gij, mijn zoon Brutus! De heer Boersma toch heeft in de raadsver gadering gezegd, zich niet te verwonderen, dat het voor B. en W. en de Gascommissie geen aangename taak is met deze kwestie ter tafel te moeten komen, maar dat het dit voor de raadsleden ook niet was. Nu voor mij, zegt Spreker was het ook stellig niet aangenaam, en toch ik moest het nog voelen. Die zaak met den gashouder was en is nog voor mij zeer onaangenaam. Slapelooze nachten heb ik er om doorgebracht de wijze van optreden van enkele raadsleden heeft mijn toestand eenigszins verlicht, en ik ben ze daarvoor dank verschuldigd. De heer Boersma wijst op den bouw der vroegere gashouders, en Spreker legt daartegenover uit, dat ketels van geslagen ijzer eenige speling kunnen uit staan en dan ook gewoonlijk, zooals te voren reeds is gezegd, op den grond geprojecteerd worden. Die heer wilde voor f 140,000 met nog f 35,000 er bij dus voor 175 mille een nieuwe fabriek gebouwd hebben, en meent dat men met de verbouwing in de luren is gelegd, dat wil dus zeggen, dat Spreker de gemeente in de luren heeft gelegd. Gaat dat niet te ver? Te Velzen, zoo wat even groot als Bolsward, werd van ’t bouwen eener nieuwe fabriek afgezien, omdat f 350,000 te zeer zou drukken op de gemeente. De heer Boersma deelt mee dat te Kampen zoo goedkoop is gebouwd, doch te Leeuwarden is ook zulk een fabriek gebouwd hoewel zonder ringmuur voor f 65,000, want de Kamper fabriek is een hulpfabriek voor waterstofgas. Ik vraag nu roept Spreker uit, wie legt ons in de luren, de heer Boersma of ik I (Gelach.) Die heer wees op onze voorouders hoe secuur en degelijk die bouwden, en haalt ook den stadhuistoren met zijn pilaar aan. Spreker laat nu een teekening zien, waarop in rood is aangegeven wat van later tijd is, en dan blijkt dat die onderbouw zeer versterkt werd, omdat de toren verzakte, nog later is de pilaar aangebracht en nog zakte het gevaarte, eerste bij de laatste restauratie is de zaak wiskunstig zeker gemaakt. (Gelach.) Met den heer Boersma stemt Spr, in, dat het terrein voor onze gasfabriek niet gelukkig is gekozen, maar eene nieuwe fabriek bad f 220,000 gekost, en deze verbouwing voorziet voor 25 a 30 jaar in de behoefte. Spr. wil een voorspelling doen Als er een 30 jaar verloopen is, hoopt hij, dat de stad zoo in bloei is vooruitgegaan, dat men opnieuw moet uitbreiden, doch dan wordt evenmin als nu een nieuwe fabriek gebouwd, het geld en de saldo’s zijn dan opgeteerd. Wellicht wordt er dan een hulpfabriek bij gemaakt, als nu te Kampen is geschied. Studie maken en een onderzoek instellen, kost moeite, doch ft Bolswardsche Courant jj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1