lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. REGIME. II I 1909. No. 32 Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. r p I I I Donderdag 22 April. M I n g e z o n d e n. I, VOOR ml Mi Afzonderlijke nog BINNENLAND con- 1 I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was geheel gedeelte verstaat het, dat wanneer de winkel stand lijdt, de geheele maatschappij de lasten er van draagt. Laten dan allen, die de maatschappij in stand willen houden, den nij- veren Winkelier steunen in zijn strijd tegen de alles opslorpende maatschappijen. 1 eenmaal noodzake- zaak. Ze moeten uit dubbel ontvangen te kunnen Hg Stavoren, 19 April. De bemanning van de kannonneerboot //Raaf” is hier tegen woordig in den omtrek bezig met doen van peilingen en het maken van nieuwe zeekaarten in overeenstemming met de verkregen uit komsten daarvan. Stavoren, 20 April. Er bevindt zich op zee voor onze haven een klipperaak, met een lading olie, in nood. Vijf jollen zijn ter adsistentie er heen vertrokken. Zij sleepen de aak naar Workum. Voorts is er een on bemand plezierjachtje gestrand tusschen Molk- werum en Stavoren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Snoek. Heden Dinsdag waren alhier circa 7000 kievitseieren aangevoerdde marktprijs bedroeg 15 cent. Ook waren reeds enkele bonte eieren ter markt gebracht. Schip gezonken bij de Lemster haven. Acht personen verdronken. Lemmer, 20 April. Het houten hekschip //De Hoop,” met een lading grint van Mil- ligen naar Veendam, schipper G. Dinkla van Ten Post, is op een half uur afstand van de haven alhier gezonken. Alleen de schipper kon door de salonboot ^Heerenveen” van de Holland-Friesland Lijn nog worden gered; zijne vrouw en 6 kinderen, en de loods De Vries van Kampen zijn alle acht verdronken. Het oudste kind was 10 jaar. Hedenmiddag 5 uur had aan de Nieuwe Kade, tegenover de Looxmagracht, een ongeluk plaats. Eenige jongetjes waren hier reeds eenigen tijd aan ’t spelen met een aldaar op den wissel staanden tramwagen. Beurtelings zaten enkele van de ondeugden er in terwijl dan anderen den wagen voort reden. Dit gevaarlijk spelletje nam echter een ongelukkig einde, doordat één der kleinen, een zoontje van den heer Slippens, Nieuw- Lemmer, 19 April. Ook in de afgeloopen week was de haringvangst hier weer zuinig. Door onze geheele vloot werd hier slechts 400 tal haring aangevoerd, waarvoor dan ook nog van f 2,25 tot f 2,50 per tal werd besomd. Ook werd hier deze week nog 500 pond bot aangevoerd. Het grootste gedeelte onzer visschersvloot is nu naar Urk vertrokken, daar de vangsten daar de vorige week ruimer waren. Een ooggetuige deed het volgende verhaal omtrent dit ongeluk Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het eenige dat met zekerheid te verklaren valt, is dat in een enkel oogenblik het schip naar de diepte ging. Onder zeer slechte omstandigheden had schipper Dinkla de reis aanvaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef, waarin de vrouw en de kin deren, overboord. De schipper kwam nabij het bootje, dat achter het schip voer, terecht, en greep zich aan het touw vast. In dezen toestand zag hij zijn vrouw en zijn zes kinderen een voor een door den rukwind overboord werpen en naar de diepte zinken. Eenige schippers, waaronder schipper Van Tijzelen, ontdekten het gevaar en kwamen nader. Zij wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een lijn toe. De Vries, die zich zwemmende boven water had gehouden en mede de vrouw en kinderen had zien verdrinken, greep uitgeput van vermoeienis de lijn. Tijzelen riep hem nog toe, vol te houden, doch de ongelukkige volkomen uitgeput, riep terug: Ik laat maar los, ik kan het niet meer houden. Toen zonk het achtste slachtoffer voor de oogen van Van Tijzelen naar de diepte. Het laatst had men nog het kindje van 2*/2 jaar zien drijven. Dinkla zelf werd door de #Heeren veen” opgepikt. Hij verklaarde, tenminste dit kan men uit de woorden die de ongelukkige, radelooze man uit, opmaken, dat er niet eens de tijd was om de noodvlag te hijschen. Hij is zoolang bij een scheepsbevrachter te Lemmer binnengebracht en is sprakeloos van ontzetting en wanhoop. Dinkla behoort tot de armste der schippers en hij moest zelfs in den afgeloopen winter bedeeld worden. Alg. Randelsbl. Sneek, 19 April. De kiesvereen. ,/Sneek” heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den oud-minister van oorlog, generaal Staal. Voor de raadsvacature, ontstaan door ’t overlijden in Dec. j.l. van den heer A. Veen Ez., die met 1 Sept. a.s. moest af treden, zal samenwerking met de tegenpartij worden gezocht, om zoodoende een stemming overbodig te maken. Heerenveen, 19 April. Heden, op Prins Hendriksdag reeds, hebben we voor ’t eerst in dit voorjaar den nachtegaal hooren slaan, ’t Is in dit overigens late voorjaar bijzonder vroeg. Kimswerd, 19 April. Na een propa- gandarede van den heer A. Boiima is alhier met aanvankelijk 15 leden eene afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering opge richt. Als voorloopig Bestuur treden op de heeren A. Kuperus, C. Harkema en J. Postma Lz. Den Haag, 20 April. De Koningin heeft heden Hare gewone wandeling in den Paleis tuin gehouden. Een schokkende gebeurtenis heeft Zater dagnacht een aantal bewoners van deLaan- van-Meerdervoort en omliggende straten in den Haag uit den slaap doen opschrikken. Tusschen halfdrie en drie uur namelijk, werd in de Laan-van-Meerdervoort niet ver van de Waldeck-Pyrmontkade een straatdeur opengerukt, een man in nachtgewaad ver scheen en riep een voorbijganger aan, hulp te verleenen. Deze spoedde zich naar den nagenoeg naakten man en vroeg wat er was. Ze willen mij vergiftigen, riep hij, kijk, mijn oogen zijn vol phosphor. De aangesprokene zeide niets aan de oogen te zien, maar een dokter te zullen halen, als de ander maar zoolang in huis wilde gaan. Duidelijk bleek uit zijn verward ver baal, dat de arme man een zenuwlijder was, die leed aan hallucinaties. Hem naar binnen te krijgen gelukte eerst aan de overredings kracht van een particulieren nachtwaker, die op het geroep van den voorbijganger was komen toeschieten, doch terwijl laatstgenoemde zich naar een politiebureau begaf, stormde de zieke weer naar buiten, nog steeds geheel ongekleed en blootsvoets, luidkeels moord en hulp schreeuwende en zóó snel, dat noch de nachtwaker, noch de burger, die zich het eerst, met het geval had bemoeid, noch een politieagent, die eveneens den man nazette, er in slaagden hem in te halen bij zijn woeste vlucht over Laan-van-Meerdervoort, Koningin- Emmakade, Obrechtstraat, van Blankenburg straat enz. Weldra liepen een zestal mannen den lijder achterna en daaronder iemand, die evenals hij in nachtgewaad was, namelijk de in hetzelfde huis wonende verpleger, die bij de tweede vlucht was wakker geworden, uit bed gespron gen en zijn patiënt was gevolgd. De ongelukkige holde al harder en harder, onderweg hier en daar aan de bellen trek kende en ruiten stuk slaande en vreeselijk gillende, zoodat overal ramen werden opge schoven en verschrikte menschenhoofden verschenen. Eindelijk werd hij, doordat ook politie agenten en particuliere nachtwakers van andere zijde hulp verleenden, omsingeld, de ver pleger wierp zich op hem en nu was de zieke spoedig gegrepen en naar huis terug gebracht. Hoewel hij zich daartegen niet meer verzette, bleef hij zijn akelig geroep van moord volhouden, terwijl hij hevig bloedde, tengevolge van het stukslaan van glasruiten. Door zijn familie en den spoedig gewaar- schuwden zenuwarts, dr. Soesman, werd hij verbonden en gekalmeerd. Fa<k ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. M. de R. Gaarne zag ik het volgende in uw geacht blad opgenomen te meer daar ik meen, dat het hier eene zaak betreft welke menig ouder op lange na niet onverschillig laat. Ik bedoel n.l. de veiligheid van de spelende jeugd en het groote gevaar dat de Nederl. Tramw. Maatsch. voor haar oplevert. Ik veronderstel, niet de eenigste te zijn, die het rijden van de tram door de stad en het groote gevaar voor jong en oud daaraan verbonden (voor de eersten hèt meest) beaamt. Immers, reeds te veel naamloos leed moest menig ouder daardoor lijden wat misschien had kunnen worden voorkomen, indien n.l. alle gewenschte veiligheidsmaatregelen waren toegepast. Het hadde weinig gescheeld of ook nu j.l. Zondagmorgen waren de droeve feiten, welke reeds op het debet van de N. T. M. geboekt staan, wederom met een vermeerderd. Wat toch was het geval? Eenige lieve kleinen vermaken zich met het een of ander onschuldig spelletje en daarin opgaande niet het minst vermoedende, dat de tram van 9 uur in aantocht is. Het weer is prachtig, ’t zonnetje schijnt liefelijk, in Zondagsche kleertjes gestoken gaan ze zoo echt blijde den lieven dag tegemoet. Aan gevaar voor tram wordt door zusje noch broertje gedacht totdat op een gegeven oogenblik het stalen ros in hunne onmid dellijke nabijheid is als ’t ware gereed om hunne vroolijke stemming eensklaps nood lottig te beëindigen. Gelukkig echter en het mag een wonder genoemd worden, steekt een reddende hand, eigen lijfsbehoud vergetende, zich uit en smaakt de voldoening bijtijds een vreeselijke ramp te hebben voorkomen. Wanneer evenwel den conducteur van de tram of een ander ambtenaar werd opgedragen bij het rijden door de stad voor de machine te loopen, zou dan daardoor niet menig onheil kunnen worden voorkomen, en zouden wij allen de bevoegde autoriteit daarvoor niet recht dankbaar zijn? In fabrieken en werkplaatsen vindt men strenge toepassing van de veiligheidswet en zeer terecht. De jeugd echter heeft in dezen zoo zeer de bescherming van hooger hand noodig en het zou mij daarom zeer veel genoegen doen wanneer dit schrijven daar mocht worden gelezen, waar het vrufchten voor de onmiddellijke toekomst kan afwerpen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, verblijf ik M. de R., Uw Dw., A. ANDRIESMA. De beroemde Engelsche prediker Spurgeon heeft eens gezegd: //Van drukinkt moet uw zaak bloeien”. Hij zeide het op zijn gewone, aardige wijze, maar daarom niet minder juist, dat, wil een zaak vooruit gaan, er reclame voor moet gemaakt worden. Denk maar eens aan Holleway, den man, die schatrijk is geworden door het reclame maken voor zijn pillen, waarvan het heette, dat ze de menschen van verschillende kwalen konden genezen. Zie eens naar Van Houten met zijn cacao; millioenen heeft hij er voor besteed om zijn waar aan te prijzen. Op de kleinste dorpswinkels, langs de spoorwegen, op de trams, overal zag men vroeger het bekende: //Van Houten’s cacao de beste en goedkoopste in gebruik”. Men zag het in Nederland, maar kon het ook lezen op de booten in China. De Eifeltoren maakte de voortreffelijkheid van Van Houten’s product wereldkundig evengoed als het nederige winkelhuis. Zijn die millioenen weggegooid? Vraag het maar aan de Vennootschap. Om goed reclame te maken, is verstand noodig. Elk moet zijn tijd en gelegenheid waar nemen; de inkleeding der reclame legt ook gewicht in de schaal. Men kan er mee overdrijven, dan is het geld weggegooid. Hij, die reclame maakt, heeft er een doel mede. Dat doel moet hem voor oogen staan, bij de opstelling van zijn advertentiën, bij de étalage van zijn waren, bij de verspreiding van zijn reclame-artikelen. Men kan immers op verschillende wijzen de aandacht op zich en zijne waren vestigen. Door adverteeren, maar dan moet het zijn idoor sprekende advertentiën en niet slechts éénmaal, doch verscheidene keeren geschieden. Door etaleeren, vandaar de ruime, diep inloopende winkels van den nieuweren tijd met hunne schitterende verlichting. Door circulaires, brochures, plaatjes bij zooveel duizenden verspreid. Is men er eenmaal in, dan kan het reclame maken ingekrompen; dan komt het publiek van zelf en heeft men een levende reclame, die de beste is, omdat ze het minst kost en het duurzaamst is. Dat is ook de meest natuurlijke reclame, dewijl de waren of de persoon voor zichzelve spreken. Velen zien op tegen reclame, omdat het geld kost. //Adverteeren is duur”, zegt men dan. En het is waar, adverteeren, reclame maken is niet goedkoop, maar van drukinkt moet de zaak bloeien. En dan, wanneer men vaak adverteert, zoodat men een abonnement kan nemen, komt het nog niet zoo hoog? door elkaar genomen. En men haalt het geld er immers uit, door verhoogden omzet, door meerdere bekendheid. Er zijn menschen, die alles in een vloek en een zucht willen gedaan hebben. Als ze vandaag adverteeren, willen ze morgen hun winkel vol menschen zien. Maar dat gaat Volharding wordt met zegen ge buurt, met den wijsvinger van zijn rechter hand, tusschen den wagen bekneld raakte, waarbij hem de helft van dien vinger totaal werd afgeknepen. De andere helft van den vinger gespleten. Workum. Op de boerderij van den land bouwer P. Haitema, wonende in deze ge meente, hebben de ooievaars, gelijk vorige jaren, het nest weder betrokken. Het heerlijke lenteweder geeft het moedige paar lust, om het nest naar behooren in orde te maken, om daarna hunne ouder- plichten te vervullen. 19 April., Uit het N. v. d. D. ver namen we, dat te Bergen op Zoom eenige ansjovisjes waren gevangen. Dit is vrij vroeg en doet de vooruitzichten met eenige hoop tegemoet gaan. Bij vorige jaren ver geleken, toen de eerste vischjes eveneens, vroeg waren en een ruime vangst gaven, kan dit jaar eveneens een goede teelt verwacht worden. Het zou voor vele visschers een ware uitkomst wezen, omdat de vischvangst in het afgeloopen jaar zeer slechte uitkomsten heeft opgeleverd, hetgeen deels kan worden toegeschreven aan den langdurigen winter. Ferwoude. Uit goede bron wordt mede gedeeld, dat er ernstige pogingen worden aangewend, om alhier eene Coöperatieve Boterfabriek op te richten. Een der leveranciers aan de Maatschappij en een van de Coöpera tieve Boterfabriek van Workum, hebben zich deze zaak aangetrokken, en leiden de voor- loopige werkzaamheden in deze. Zeker wordt daardoor de kunstweg Fer woudeGaastAngterp een zaak van groot belang, zoomede eene aansluiting vanaf de Kooihuizen. zoo niet, kroond. Reclamecenten zijn nu lijke'onkosten van een gegeven, om worden. Dezen zomer is er te Amsterdam een reclame-wedstrijd gehouden, die, naar we vernamen, uitstekend geslaagd is. Er waren prijzen uitgeloofd voor de mooiste, de meest grootsche, de geniaalste uitstallingen. Ver schillende stadsgedeelten leken daardoor ééne étalage. Alles ijverde mee. Amsterdam trok bezoekers van heinde en verre. Denkt ge, dat dit zonder resultaat geweest is? Het publiek kon immers zien, wat er te koop was. Het werd aangelokt om te kijken: het moest zien. En aanzien doet gedenken. Reclame maken mag wel ten doel hebben zijn zaak tot bloei te brengen, maar niet een ander opzettelijk te ruïneeren. In Duitschland is men daarbij door de wet gebonden; in Nederland niet. Toch zal het ook hier wel komen, daar het noodig blijkt. In Duitschland wordt alle onedele currentie door de wet bestreden. Hier moet het publiek het doen, maar dit stoort zich niet altijd daaraan. Velen denken//Waar ik het goedkoopst terecht kan, moet ik wezen”. Slechts een klein Bolswardsche Courant r* I F» ht I I l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1