Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Fen buten de stéil. il No. 33. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. Voor belangstel lenden zijn losse nommers van dit Blad ver krijgbaar a 5 cent. If Zondag 25 April. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. het hoofd- het BINNENLAND - hoppe op ’e toer syn breede baenen sa fleunch (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) wapperje lit, ja, den scille wij feest halde, great feest. II W' UEd. dv. S. BAKKER. Harlingen, 21 April 1909. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Non, dy sprekker üt Boalsert hat it goed sein. Der is ’n ófdieling fen ’e Bonn for Staetspinsioneering, oprjuchte. Ek wij, to Slotwerd, wolle en scille stride foar dat greate, dat hearlike doel: „net mear aid en arm”. Mijnheer de Redacteur. Ik heb kennis genomen van artikel in Uw blad van Zondag 18 April 1909, getiteld „Het laatste woord is aan den beklaagde* en, ofschoon ik geheel geen plan bad daarop te antwoorden, omdat de heer Tromp geen enkele reden opgeeft, waarom hij ontevreden op mij is, wil ik dat thans toch doen, waarom ik bij dezen beleefd vraag ook voor het onderstaande een bescheiden plaatsje in Uw blad af te willen staan. Fr. Zuidwesthoek, 21 April. De malaise in ’t bouwvak heerscht niet alleen in de groote steden ook op het platteland valt stilstand in het bedrijf op te merken. Van woningnood is geen sprake meer, zelfs komt het voor dat hier en daar in de dorpen 3 a 4 woningen beschikbaar zijn. Voor den am- bachtsman-werkgever en -nemer ziet het er dus niet rooskleurig uit, ook nog in een ander opzicht. Wat n.l. vroeger bij opdracht of tegen begrooting geschiedde, wordt thans zelfs als het kleine karweien geldt, aanbesteed. Dit komt het werk niet ten goede, maar even min de beurs van den timmerman of schilder. De toestand laat dus veel te wenschen over. Hem. Oldeph. en Nw., 21 April. Vrij zinnig politiek leven heerscht in deze gemeente al zeer weinig. Ten tijde van de vorige kamerverkiezing werden twee vereenigingen opgericht, één voor de wouddorpen en één in het zuidelijk deel der gemeente. Maar de laatste is reeds „ter ziele”, althans enkele groepen en de rest zal er om zoeken. Men overweegt nu of het wenschelijk is pogingen aan te wenden tot de oprichting van een Volkskiesvereeniging. toes tem en een dag voor eene en overeengekomen plan ter tafel zou mogelijk, daaruit één indien overeenstemming evenmin kans toe ziet als ik om een diep in de tweede plaats is daaronder een door gaande betonvloer, dik 0.60 M. aangelegd en niettegenstaande dat, is de grond aan de eene zijde meer ingedrukt dan aan de andere en staat ook deze houder een weinig scheef. Aangezien deze echter niet bij het water staat, is de indrukking reeds tot rust gekomen en mag de hoop worden gekoesterd dat dit nu gedaan is. De rechtzetting hiervan is dan ook aanbesteed voor de luttele som van f 250. Mocht later toch nog een onregelmatige zakking ontstaan, dan nog is deze afwijking gemakkelijk te herstellen, daar op den bestaanden betonvloer zonder bezwaar een tweede laag is aan te brengen. De bewering van den heer Tromp, dat hij mij met het bouwen van gasfabrieken vooruit is, geef ik direct toe en ik hoop, dat dat aantal moge toenemen en zij toon beelden -van stabiliteit mogen zijn. U bij voorbaat mijn dank betuigende, teeken ik hoogachtend ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau vdn dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Yet is it nacht Aid en earm, sjuch it wacht’, ’t Wacht op it Ijocbt fen ’e kommende dei; Den fillle jeften en earmoede wei, Yet hat de tsjusternis macht. Ho hird en kald Klinkt it wird: earm en aid! Den as de kreft en de moed binn’ ta ’n ein. Den wirdt de earme it ealste üntsein: ’t Soarchje foar sêls ünderhald. Wyk den, o nacht Striders op, toan jimme macht. ’t Staetspinsioen, bring dat oan elkien Soargen en noeden bin dan al forgien; Op striders, iendracht jowt macht! Jo tsjinner JAN DE WAL. Slotwerd, 22-4-’09. III. Hwer scille wij it dizze kear r’s oer hawwe? Fensêls, ’t earst komt „de blijde verwachting” oan bar. Nou moat ik Jo yn ienen mar sizze, dat bij üzes fen dy saek it allernijste a] öf is. Wij binne net sünder bilangstelling, ei, né, mar it djürret üs to lang. Wij binne der sahwet oer dtpraet. Och, heare, ’n dei mannich forlyn, do wier it „schering en inslag” sa ’t üs aide, op pinsioen sette fjildwachter sei. F’ral Hylke Hinke, dy hie’t allerheislikst. Moarns ier fleach hja it bêd al üt, sa mar yn ’t bêdjak, om it finster üt to sjên. En dan wier it eltse moarn al hwer it sêlde lietsje: „Och, heden, Hylke, noch net ’n prins, de dagge stiet er nog net op.” (Op ’e toer fensels.) En nou is ’t al Woansdei en it forwachte keningsbern is er noch net. Master sei jister, fornaeme ljue litte op hjarren wachtsje. Nou, master mient it oars net sa min, hij wol it net wêze, mar ik leau, dat hij ek tige bliid mei ’n jonge Willem of ’n lyts Willemientje wêze scoe. Forline wike do barde der yn ’n doarp yn üs gemeinte al ’n kemyk stikje. Aide Jan liedt dêr de klok. Nou hie der him forslept, of Ijeaver, hij hie him net forslept mar wier ’n üre to ier üt syn bêd komd. En do it saun üre wier, trape er nei de tsjerke en lits oan it klokstou. Hij miende dat it al bij achten wier. Do it hiele doarp op ’n ein. Gjin aid wiif bleau yn ’e hüs, de bern oan ’t ballen fen: „al is ons prinsje nog zoo klein.” len frege oan Jan: „siz aide, haste bericht krige?” Jan andere: „ik bericht, hwerfen, ’t is dochs acht üre?” En do fornaem er hwet stik er üthelle hie. Och, och, hwet is dêr om lake. Ik hearde earjister, dat alle telefoon-kan- toaren yn Wonseradiel de jouns net foar al ven slüte meye. Nou, dat is in baen for al die Sijke’s, Pytsje’s en Marijke’s. Fensêls, de baes fen ’t hüs giet bijtiids op bêd en de wiifkes kinne mar wacht halde, wachtsje op it regjearings-tillegram. Ik freegje: hwa moat dat bericht sa lèt op ’e joun noch hawwe? Hjir yn Slotwerd is gjin telefoonkantoar, dus wij hawwe der net mei nedich, mar yn ’e doarpen der ’t hja sa’n „fen fjirrensprater” der op nei hélde, scille de minsken dochs net sa let op wêze Tink der r’s om, as’t noch lang oanhéldt stake üs telegrafisten ek, krekt as hjarren collega’s, yn Parys for ’n wike mannich. De bern binne op 'e rin. Hja krije skoalle- feest. De gemeinterie hat 25 cinten tasein for elts bern. Us boppemaster hat, seit Japik skroar, al trije nachten net sliepe kinnen fen it rekkenjen, bo 't er for ’n kwartsje de persoan feest hélde scil. Mar, feest scil der kom me, en wij scille de blommen noch es tige foar’t finster sette. En as dan de klokken yn koar oer 't hiele l&n de bliide boadskip bringe, dat it berntsje oankomd is, as den üs moaije trijekleur mede, dat niet te doen dan te hebben gehoord, stellen, in een van B. en W. den heer Tromp bespreken antwoord was „neen, hoewel ik het nut er niet van inzie, doch bepaal maar een dag, dan zal ik komen.” Toen deze ver gadering door den heer Burgemeester was geopend en mij de vraag gedaan werd, mijn rapport nader toe te lichten, heb ik daarop geantwoord, dat het rapport alles behoorlijk uitvoerig omschreef en dus geen nadere toelichting noodig had, doch niettemin gaarne bereid was het nog eens in het kort mondeling te herhalen, wat dan ook geschiedde. Daarna werd het woord aan den heer Tromp gegeven, die al direct begon te verklaren het eigenlijk mpt den heer Bakker eens te wezen, dat de palen te licht waren, dat het niet goed was de palen buiten den muur te plaatsen en eigenlijk de geheele constructie niet deugde en ten slotte ver klaarde, na het aldus zelf geheel te hebben afgebroken schrik niet lezer plan niet van hem was. Dit laatste gaf mij aanleiding te zeggen „Dat doet mij genoegen te vernemen, daar ik den heer Tromp niet in staat achtte zulk goochelwerk in elkander te zetten.* Het geheele plan getuigde van totaal gebrek aan vakkennis. Nadat door enkele der andere leden van de vergadering het woord was gevoerd en de heer Tromp weigerde den naam te noemen van een door hem voorgestelden derden des kundige in de zaak te betrekken, werden wij, n.l. de heer Tromp en mijn persoon, gevraagd of wij genegen waren samen te werken, teneinde tot een gemeenschappelijk plan te komen, waarop beiderzijds mend werd geantwoord samenkomst vastgesteld werd, dat ieder een brengen om, zoo plan te maken en niet mogelijk was, om dan elk zijn eigen plan aan B. en W. in te zenden. Daaraan werd door mij Voldaan, doch de heer Tromp had geen plan gereed, geen schema, had niets, waarop ik ten slotte mijn plan inzond. Aan den lezer het oordeel of de door mij gevolgde lijn correct is of niet en of de woorden van den heer Tromp: „De houding van den heer Bakker vond ik beneden peil* wel te verdedigen zijn. Dat de heer Tromp het onaangenaam vindt, dat ik het door hem als afdoende aanbevolen plan heb gediskwalificeerd en ontraden om het uit te voeren is begrijpelijk, doch mij dat kwalijk te nemen is onredeiijk. Ik eisch voor mij het recht om mijn naam niet te leenen aan een plan, waarvan ik de overtuiging heb, dat het tot teleur stelling moet leiden en daar de vlakke vorm van den bodem van het bassin een regelmatige ondersteuning eischt, daar heb ik geweigerd mede te werken tot elk plan dat geen radicale en afdoende verbetering brengt. De heer Tromp wijst op Franeker, dat daar de nieuwe gashouder ook op den grond is gebouwd. Hij had echter beter gedaan dit voorbeeld niet aan te halen, eerstens omdat men daar niet de fout heeft begaan, zooals te Bolsward, door de beste vaste bovenlaag af te gravenmen heeft die laten zitten en er boven opgebouwd, doch Door B. en W. werd mij gevraagd mijn oordeel te willen geven over het herstel- lingsplan van den heer Tropp, of dat afdoende was dan wel door mij andere voorzieningen noodig werden geacht. Bij onderzoek van den bodem bleek mij, dat van 0.35 M. tot 2.30 M. onder Zomer- peil slappe klei, derrie en veen aanwèzig was, een grondsoort niet bestand tegen den last waarmee deze was bezwaard en welke de oorzaak is van de verzakking, tengevolge zijdelingsche wegpersing naar Daarop opnieuw te bouwen, binnen een er evenmin kans toe ziet als ik om fun- deeringpalen in te heien onder een diep aan- gelegden muur, zonder deze eerst af te breken. Doch geen nood, de heer Tromp wist raad en plaatste de palen er buiten. Er mankeerde nog maar aan, dat na het verwerken van f 2750, waarop naar ik meen deze fundeering, die slechts een derde van den rand des gashouders moest steunen, begroot is, was bepaald, dat een briefje op den gashouder zou worden geplakt met bet opschrift: „Ik gebied u niet meer te zakken nadat deze palen zijn ingeslagen*. Van andere constructieve fouten in het plan zal ik maar niet spreken ze zijn echter vele. Toen heeren B. en W. kennis hadden genomen van mijn rapport en daaruit de onmogelijkheid van het plan Tromp be aamden, werd mij gezegd: „Wanneer iemand geoordeeld moet worden, brengt de billijkheid na den beklaagde waarom wij U voor gecombineerde vergadering en de gascommissie met en U, deze zaak nader te hebt U daar op tegen Mijn „neen, inzie, doch bepaal de vaartzijde. na deze eerst soliden kaaimuur of beschoeiing in te sluiten, ontraadde ik, daar dan nog evenmin zekerheid tegen verdere zakking zou zijn verkregen. Tot goed begrip van de zaak zij hier medegedeeld, dat deze gashouder bestaat uit een bassin en twee telescopeerende klokken, dus drie bussen of trommels die in elkander schuiven, waarvan de onderste van een bodem en de bovenste van een dek is voorzien. Voor de gemakkelijke op- en neerbewe ging sluiten deze niet nauw in elkander, waarom, ter voorkoming dat het gas zal .ontsnappen, de onderste bus is gevuld met water en dus het bassin genoemd wordt, waarin de beide andere bussen naar beneden duiken, en dus klokken worden genoemd, die met omgevouwen randen in elkander grijpen, welke randen bij het oppersen van de klokken door het instroomend gas, met water, uit het bassin medegevoerd, gevuld zijn. Het bassin is 14. o M. in middellijn en is met water tot 6.80 M. hoogte gevuld, (opgaaf Tromp.) Denkt men zich nu dat de bodem van dit bassin vlak is en uit dun plaatijzer bestaat, dan zal men begrijpen, dat deze bodem onder een druk van 6800 K. G. per M2. gemakkelijk doorbuigt, wanneer die niet voldoende ondersteund wordt. Dat nu is het geval hier, want alleen onder den buitenrand van dit bassin is een ringmuurtje gemetseld, terwijl de bodem enkel op een zandbed, rustende op slechten ondergrond, steunt. Het terrein, waarop de gashouder staat, heeft tot 0.35 M. il 0.65 M. onder zomer- peil een bovenlaag van zeer vaste klei, (gemiddeld 1.60 M. dik) welke door den bduw van het ringmuurtje en door de vervanging hiervan binnen dit muurtje door een 1.00 MA 1.20 M. dikke zandlaag, nagenoeg is doorgesneden, aan de vaartzijde nog wel het diepst. Waar nu de bassinbodem door den waterdruk wegens onvoldoenden steun naar beneden wordt gedrukt,, daar is het te verklaren dat de slappe grond, die aldaar in dieper lagen wordt aangetroffen, samen perst en ten slotte zijdelings uitwijkt dat aan de vaartzijde vrijwel zonder tegenstand mogelijk is. Dat de grond binnen het ringmuurtje belangrijk samengeperst is, moet wel worden afgeleid uit het feit, dat de scheuren in dit muurtje van onderen het grootst zijn. Dit gebroken en reeds verzakt muurtje wilde de heer Tromp met zijn herstellings- plan aan de vaartzijde door een paalfun- deering ondersteunen. Ik zeg, wilde de heer Tromp doen, maar hij deed dat niet, W wel om de eenvoudige reden dat Z.Ed. Ik hie ’t sa krekt oar üs pinsioneerde fjildwachter. Nou ja, sa is ’t net al hielendal, mar de man hat hwet „bijslag”. Oer dy pinsioneering hawwe wij foar in dei mannich noch al hwet heard. Der wier in sprekker üt Boalsert komd en dy hat üs de saek mar r’s knap ütlein. Yn theorie is 't tige moai, mar... it jild, it jild. Ja, as it mienens wier, ’t koe wol. As der hwet minder „Nooit benauwds” yn ’t wetter wieren en as der net sa’n bulte jild formoese waerd mei subsidies en soks, och, den scoe it misskien mei jierren ta stan komme. Mar ik vrees, mei greate „vreese”. As men it goed neigiet, dan is it toch ünbillik dat aide minsken, dy’t jieren oanien op ’n oar syn lan, yn ’n oar syn febryk, op in oar syn kantoar arbeide hawwe, as hja op hege jierren komme, oan ’e kant set wirde, krekt as ’n ütlêzen boek. Hja hawwe dochs ek meiwirke ta it algemien wolwêzen. Dat earmhüs, dat earmhüs, och, der sjucht mannichien sa tsjin op. Altiid skrept, altiid warber west, bern greatbrocht, nea om ’t ien of ’t oare frege... en den op ’t lést yn ’t earmhüs. It is wol wier, sa ’t ik it r’s heard ha yn in kemeedsjestik„êld en earm, dat is in tastan, dy ’t net mear bistean mei. De Allerheechste hat ek yn it hert fen de earme de bigearte lein om op him sêls to stean. Hij joech üs de bannen om to arbeidsjen en it forstan om to tinken, en as wij net mear arbeidsje en tinke kinne, dan kin it syn bidoeling net wêze, dat syn skepsel as in bist libje moat fen ’e brokken, dy ’t min him tasmyt.” Bolswardsche Courant r yr. S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1