Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. Een belangwekkende proef. 1909. No. 34. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. 11 Donderdag 29 April. I I VOOR gedragen uit z’n vijf ver- van I K s vinden den inhoud uwer porseleinkast, be nevens uw salon-ameublement, wijl is genoemd vertrek aan een ziening te onderwerpen, nu nog bij. Maar op een u naar uw L. begeven, komt u daar vai ook dat terrein is door de troepen reinigingsdienst bezet. Wel, ik kan kundige controle vanwege den chef van dit logement, die reeds in het bestuur der ge- ADVERTENTIEPRIJS: 1’7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. men bezig grondige her- En bleef het daar goeden dag, als ge kantoor of studeervertrek zult men u verzekeren dat men .ndaag onmogelijk kan gebruiken van den ■me be grijpen, dat er mannen zijn die in vertwijfeling uitroepen: weg met de schoonmaak, dat is de ergste plaag die je overkomen kan. Maar ik zeg het hen niet na. Want met de dames zie ik in dat het hier is: door lijden tot heerlijkheid. Er moet gestreden worden. Door de dames en hare vrouwelijke en mannelijke trawanten met stof en vuil, die ongemoeid gelaten, op den duur onze huizen zouden bedreigen met een langzame maar zekere verwording. En door de mannen met de onbe hagelijkheid en ongezelligheid die van dien jaar- lijkschen strijd de onvermijdelijke gevolgen zijn. Maar als dan de strijd gestreden en het leed ge leden is, wel, dan hebben we in de eerste plaats het genot dat we kunnen zeggen: ziezoo dat is weer achter den rug, een genot dat we niet zouden kennen als we nooit den last en het ongerief van den schoonmaak ondervonden. En in de tweede plaatsis het niet een rustig gevoel te weten, zeker te weten, dat ze nu weer eens alle hoekjes en gaatjes van je huis doorsnuffeld hebben en meerendeels werden opgekocht tegen 16 a 17 cent per stuk. Ook werden ongeveer 1000 bonte eieren verhandeld tegen 35 5 cent per stuk. De 23ste algemeene vergadering van den Bond van R. K. kiesvereenigingen in Friesland zal Zondag 23 Mei alhier worden gehouden. Mr. D. A. P. N. Kooien, lid der Tweede Kamer, te Utrecht, zal een lezing over staatspensionneering en verzekering tegen invaliditeit en ouderdom en mr. A. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, te Arnhem, zal een politieke rede houden. Lemmer, 26 April. Voor rekening van een uit onze burgerij gevormde commissie, is heden door 2 visschers met hunne schuiten gezocht naar de lijken van de bij de schip breuk alhier omgekomen personen. Het was deze visschers hedenavond nog niet gelukt er een te vinden. De berichten in sommige bladen waarin werd gemeld, dat er reeds 3 lijken waren gevonden, zijn uit de lucht gegrepen, terwijl ook de schipper gelukkig niet, zooals weer andere bladen meldden, naar een krankzinnig- gesticht behoefde te worden vervoerd. 26 April. Hedenavond is alhier tele grafisch bericht ontvangen uit Nieuwediep, dat aldaar heden 8000 stuks ansjovis zijn aangevoerd. Dit is voor onze visschers een bewijs, dat deze visch de Zuiderzee binnentrekt. Zondagmiddag omstreeks halfdrie werd op de Vaillantlaan, hoek Erans Halsstraat in Den Haag door een tramwagen van lijn 6 het vijf-jarig dochtertje overreden van den heer Levie, wonende in de Erans Halsstraat. Spoedig was een groote menigte op de plaats des onheils. Het ongelukkige kind lag nog onder den motorwagen. Direct werd geseind om de lichtbok, welke aan de Laan van Meerdervoort is gestationeerd. In de remise aan de Erans Halsstraat, welke op een af stand van twee a drie minuten gelegen was, was blijkbaar geen reddingsmateriëel en op den wagen zelfs heelemaal niet. Eenige omstanders haalden spoedig uit een nabijzijnde werkplaats een dommekracht en balken, waar door na een half uur getob-, men het in middels reeds overleden kind onder den wagen kon uithalen. L. en F. hun inhoud derwaarts „geslingerd”, zou ik haast ik bedoel hier en daar door bet huis verspreid. Uw boeken liggen op stapeltjes op den bovensten zolder, want de boekenkast moet er aan gelooven. Tevens kunt ge daar dat in géén van gezegde hoekjes en gaatjes meer één stofje te vinden is Ik roep met de dames uit: leve de jaarlijksche huis- hemelarijDIXI. Fr. Zuidwesthoek, 26 April. Die jongens! Nu ze weten, dat de Rijks veldwachter om ’n eierenzoeker te bekeuren, hem alleen maar „in jagende houding” behoeft te herkennen, nu gaan ze zich vermommen. Oude flam bards, afgedragen démi’s enz. zijn gezocht en waar het masker niet wil lukken of on voldoende is, beginnen ze zich met wat goedkoope verf te tatoeëeren. List tegen list. Jammer, dat de veldkijkers erg duur zijn, anders zouden de spaarpotten ook nog geleegd worden. Die jongens! Stavoren, 27 April. Heden aangebracht door 2 booten 140 en 45 stuks ansjovis. De eerste boot vischte met 30, de andere bij wijze van proef met 5 netten. Men roemt de visch als van prachtige qualiteit. Fr. Zuidwesthoek, 26 April. De land bouw is in de laatste jaren flink vooruit gegaan, maar ook de tuinbouw heeft, dank zij de deskundige voorlichting, goede vorde ringen gemaakt. Bijna geen woning meer thans in den greidhoek, of er wordt een goed verzorgd moestuintje aangetroffen. En wat een ooftboomen en vruchtenstruiken er in korte jaren zijn aangeplant. ’t is inderdaad aardig om op te merken. Men mag zich verheugen over dezen vooruitgang. Want tuinen, goed behandeld, verschaffen voordeel en genot. Lemmer, 26 April. De typhus, die hier gedurende eenige weken heerschte, is thans geheel geweken. De laatste patiënt is heden gezond verklaard. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. Op de gisteren gehouden vergadering van vrijzinnige Kiesvereenigingen in dit district, is tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer C. A. Zelvelder, districts-schoolopziener, die zich bereid heeft verklaard de candidatuur te aanvaarden. De oud-minister H. P. Staal had voor de voorloopig aangeboden candidatuur bedankt. Aan de markt alhier waren heden circa 12000 kievitseieren aangevoerd, welke nootschaps-afdeeling zitting heeft. Bovendien zullen zij dan 15 cent daags zakgeld krijgen. En is de opbrengst van hun arbeid hooger dan f 1 per dag, dan wordt hun daarvan een zeker percentage boven het vaste loon uitgekeerd. Het bestuur heeft er zorg voor dat de prijzen voor het werk gesteld worden op het gangbare gemiddelde, om niet de vele personen van onbesproken levensgedrag, die op dezelfde wijze in hun levensonder houd trachten te voorzien, een te zware concurrentie aan te doen. Deze proefneming is voorloopig voor één jaar begonnen. In dien tijd zal moeten blijken of een dergelijke schrijfkamer evenals in verschillende buitenlandsche steden het geval is, voldoenden steun ondervindt om voort te bestaan en uitgebreid te worden, kan het zijn op den duur als Centraal doorgangsstation voor de ontwikkelde ele menten uit de Nederlandsche gevangenissen op hun moeielijken terugweg naar de maat schappij, waar er tot heden zoo verontrustend velen verongelukten. Het ligt in het voornemen van het bestuur de werkzaamheden van iederen ontslagen gevangene, die van de schrijfkamer profiteert, te bepalen op drie maanden; verwacht wordt als algemeen geldende regel, dat binnen dit kwartaal de personen bf zelf hun eigen weg hebben gevonden bf door bemiddeling van het bestuur hier of daar een vaste plaatsing erlangen. Deze voor ons land spiksplinternieuwe instelling heeft hare werkzaamheden onder gunstige omstandigheden ter hand genomen. Immers zij zal aanspraak kunnen maken op subsidie, omdat zij onder meer bedoelt //ont slagen gevangenen voor arbeid weer geschikt te maken” en een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging der Staatsbegrooting hiertoe blijkens de Memorie van toelichting het uitzicht opent. Intusschen hoopt en verwacht het bestuur uit alle oorden des lands bestellingen van particulieren en vereenigingen voor het schrij ven van adressen, het afschrijven van brieven, manuscripten, acten enz. Mogen velen zich opgewekt gevoelen tot het welslagen van deze belangwekkende proef mede te werken BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Coalitie. De Banier schrijft: Op voorstel van het bestuur der antirev. partij in het district Harlingen werd door de drie besturen van rechts j.l. Zaterdag een vergadering gehouden tot bespreking der samenwerking. Met de candidatuur Dr. de Visser bleken allen hoogelijk te zijn inge nomen. Besloten werd met alle kracht saam te werken tot het verkrijgen van het ge- wenschte resultaat, en binnenkort, na bekend heid der aanneming van de candidatuur, de moderamen’s der vereenigingsbesturen te doen samenkomen, ter bespreking van alle bizonder- heden inzake de ophanden zijnde Kamer verkiezing. Terwijl wij dit schrijven vernemen wij, dat laatstgenoemde vergadering reeds vanwege het moderamen van het chr. hist, districtsbestuur, is uitgeschreven op Maandag 3 Mei e. k., ’s nam. te 2’/2 ure te Bolsward. K. Uit Dodewaard meldt men aan de N. R. Cl.: Het fruit belooft een prachtigen oogst. Engelsche krozen, perziken en abrikozen staan volop in bloei en alle vruchtboomen zeer enkele pruime- en appelsoorten uitgezonderd zitten zoo vol met knoppen, dat er alle reden is om een rijken pluk te verwachten. Als ’t weer nu maar wat meewerkt en de gevreesde nachtvorsten wegblijven. Over enkele dagen staat hier alles in vollen bloei. Gistermiddag sprong een man, die op het voorbalkon stond van een in gang zijnden tramwagen aan den Amsteldijk te Amsterdam van het balkon in verkeerde richting, met het noodlottig gevolg dat zijn rechterarm onder de wielen raakte. Met een verbrijzelden arm werd de man naar het Gasthuis vervoerd. Zondagavond was het 4-jarig zoontje van den heer K. aan den zeemuur bij de Schelde te Vlissingen aan het bloempjes plukken. Het kind waagde zich te ver, ver loor het evenwicht en viel in de Schelde. Eenige oogenblikken later werd het levenloos opgehaald. Het is van algemeene bekendheid en het wordt door de openbaar gemaakte statistieken bevestigd hoe verbazend moeielijk het in den tegenwoordigen tijd voor ontslagen gevangenen is om op eene fatsoenlijke wijze weer aan den kost te komen. Heeft men, al is het slechts éémaal, gelijk onze Belgische naburen zich uitdrukken, „in het gevang” gezeten, dan is iedere patroon of werkgever min of meer huiverig zoo iemand in zijn dienst te nemen. Er behoort dan ook werkelijk een groote dosis naastenliefde toe, om in onze huidige samenleving met haar steeds scherper wordende concurrentie en het overvloedige aanbod van werkkrachten op bijkans ieder gebied van de arbeidsmarkt een ontslagen gevangene weer aan den gang te helpen waar ten volle geschikte en uit nemende gegadigden om plaatsing vragen. Gelijk de N. R. Cl. mededeelt, is iq het begin dezer maand door de Rotterdamsche afdeeling van het door het geheele land be kende genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen een poging begonnen om aan meer intellectueel ontwikkelde ontslagenen een kans te geven zich wederom eene positie in de maatschappij te verwerven. Een der gelijke poging wordt door ons van harte toegejuicht en zal ook zeer zeker in de oogen van ieder weldenkend mensch waardeering vinden omdat zij een levensperspectief her opent voor hen, die met min of meer gees telijken arbeid ter onderscheiding van handenarbeid hun kost moeten verdienen en voor wie dit vaak nóg moeielijker is dan voor handwerkslieden. Wij weten allen hoe zoo menige gestrafte staat als een vreemde ling in de wereld van vrije menschen, als hij pas door de gevangenispoorten naar buiten is gekomen. Verslapt, ontzenuwd, lichamelijk en geestelijk veelal geknakt, is hij bang voor de verachting der menschen; zijn verzwakte energie, zijn schaamte houden hem van weer dapper aanpakken terug, en trouwens tot wien zou hij zich wenden, waar hij van het actieve leven vervreemd is en overal vijand schap, althans onverschilligheid vermoedt, wegens de onmaatschappelijke daad, die hem in handen der justitie heeft gebracht. In navolging van het buitenland hebben eenige Rotterdamsche ingezetenen een zooge naamde //Schrijfkamer” geopend in het perceel No. 24 aan de Scheepmakerhaven. De be doeling hiervan is om ontslagen gevangenen uit den beschaafden stand, zooals kooplieden, onderwijzers, ambtenaren, kantoorbedienden en dergelijken, tijdelijk aan werk te helpen. Hiertoe wendt het bestuur zich om schrijfwerk tot allerlei corporaties en personen, die hier voor in de termen vallen, ten einde dit door zijn beschermelingen te laten verrichten. In wijden kring wordt nu om werk gevraagd om die ontslagen gevangenen ge durende eenigen tijd aan den arbeid te houden en hen daarna als oppassende menschen in het maatschappelijk verband terug te doen keeren. De bedoeling is, dat de gevangenbezoekers na zullen gaan wie van de gedetineerden geschikt zijn om na hun ontslag in de Schrijfkamer aan den gang te worden gezet. En wanneer de speciale commissie het gun stig oordeel deelt, zal de ex-gevangene aanstonds aan de lessenaars een vinden. De overgangsperiode van verlatenheid en De schoonmaak is uitgebroken". O wee, denken de geachte lezeressen, nou krijgen we zeker eens van die vervelende, jaarlijks weer terugkeerende „mopperderaties" over dat noodzakelijkste aller noodzakelijke dingen, onze jaarlijksche schoonmaak. Nu, dat ken nen we, daar behoeven we warempel de krant niet voor op te slaan, dat is oude kost. We hooren er dagelijks thuis genoeg van. Mag ik u verzekeren, geachte dames, dat het absoluut niet in mijn bedoeling ligt om te dezer plaatse een „mopperderatie" af te steken In de eerste plaats ligt ’t niet in mijn aard om te mopperen en in de tweede plaats ben ik er stellig van overtuigd dat het in dit geval al heel weinig zou helpen, terwijl ik in de derde plaats moet toegeven dat deze zaak eigenlijk niet „bemopperd" mag worden. Wie ziet niet in dat de schoonmaak noodwendiger is dan noodwendig? Wie wil niet graag den boel wat opgeknapt hebben En wie zou niet waardeeren den moed en den ijver, waarmee onze vrouwen elk jaar weer den strijd tegen stof en vuil aanbinden Neen, neen, ’t ligt volstrekt niet in mijne be doeling om te mopperen ende te murmureeren. Als ik zeg de schoonmaak is „uitgebroken" dan bedoel ik daarmee dat ’t je eigenlijk op ’t laatst tóch nog, om zoo maar te zeggen „over het mot" komt, ’t Gaat er mee als met een oorlog. Al een paar maanden dreigt ’t gevaar totdat ’t plotseling boven je hoofden losbarst. Gansche legerscharen van bezems, boenders, schrobbers en hoe al dat oorlogstuig meer moge heeten, natuurlijk met de noodige vrouwschappen tot derzelver bediening, zijn in onze huizen doorgedrongen en maken zelfs de meest veilige plekjes onveilig. Deze geduchte heirmacht wordt nog versterkt door mannen, die in lange, witte gewaden in or.ze binnenkamers rond waren, al strijkend, plakkend, vervend, ha merend en kloppend. Als't héél erg meenens is en de timmerlui er aan te pas moeten komen is het een gebeuk en gehamer dat hooren en zien je vergaan. Ja, wel is de schoonmaak „iiitgebroken". En onze huizen als de slagvelden in den grooten strijd tegen stof en verwording, zijn geworden plaatsen der verwoesting. Kaal grijnzen u de wanden tegen, berooid van alles wat ze gezellig deed uitzien, hol klinkt uw voetstap daar, waar ze anders wegzonk in het zachte tapijt. Waar anders orde en netheid heerschen, vindt ge nü de grootst mogelijke wanorde. Alles is van z’n gewone plaats en uit z’n gewone doen. Kasten zijn leeggehaald en her- en al zeggen, aan- i voor dien arbeid zal hij loon ontvangen. Een loon dat bepaald is op één gulden daags vast. Een zeer bescheiden minimum dus. Maar het bestuur is erin geslaagd om dengenen, die dit daggeld bij hen verdienen, voor gulden per week kost en logies te schaffen in de Metropool, het hotel het Leger des Heils, waar hun een goed verblijf is gewaarborgd en tevens een mensch- plaats vrij van leegheid, twijfel kan hem dan dus worden bespaard. Hij weet waarheen hij zich wenden kan, waar hij aanstonds werk zal vinden, dat zich eenigszins past aan zijn ontwikkeling. En Bolswardsche Courant i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1