48ste Jaargang. No. 35. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. „De Heugelijke tijding” te A r u m. Over allerlei dingen. g I I I 1909. H Zondag 2 Mei. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND vischtuig in orde te Pi van werkelijk menschen, niet«wy no. 2 be- bijna zonder kosten te genieten goede muziek Zeker, zeker dit alles zou niet te ver smaden zijn, maar het neemt toch niet weg dat bovenaan moet blijven het oude, hier steeds met zooveel succes toegepaste middel: de straatmuziek. Want daar is onder alle mogelijke /muziek soorten” geene waarvan een zóó verheffenden, veredelenden en beschavenden invloed uitgaat dan van het roerende: van je oempa-oempa-oempapa. DIXI. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Leeuwarden, 30 April, ’t Is een prin sesje geworden. Om acht uur luidden som mige klokken met zwaar gebrom, begonnen de menschen min of meer levendig straat in straat uit te loopen en kwamen de vlaggen uit daken en vensters te voorschijn om weldra vroolijk langs de gevels der huizen en in de onstuimige lucht te klap peren. Maar op het stadhuis verscheen geen vlag, noch op de woning van den Com missaris der Koningin, noch op den 01de- hoof. En dies geloofde men het bericht nog maar half. Zou men Leeuwarden, de hoofd stad van Friesland dan ook een poets hebben gebakken Gelukkig neen. Omstreeks half-tien kwam ’t officieele bericht en T is dus waar prinses van Oranje geboren. De scholen hebben vacantie, de soldaten maken straks parade en de geheele stad heeft een vroolijken dag ter eere van de jonggeborene. Lemmer, 30 April. Voor schipper Dinkla die hier de vorige week zoo noodlottig schipbreuk leed, is bij onzen burgemeester van H. M. de Koningin f 50 ingekomen. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Workum, 29 April. Alhier is door een viertal veehouders eene stierenvereeniging op gericht onder den naam //Schenneburen bij Workum”. Op de groote keuring, gisteren te Leen- warden gehouden, werd voor dit doel aange kocht de prachtige volbloed enterstier «Nero” van den bekenden Frieschen veefokker Th. A. Smeding te Deinum. Deze stier behaalde den tweeden prijs aldaar. Wij kunnen deze ernstige poging om onzen veestapel te verbeteren niet genoeg waardeeren. Ook hier zijn, gelijk elders ansjovis gevangen. Gister Donderdagmorgen, varieerden de vangsten van 20007000. Nog slechts enkelen hadden hunne netten uitgebracht. Andere werkzaamheden worden nu echter in den steek gelaten om maken. Heden Vrijdag morgen konden de meesten wegens den harden wind hunne netten niet was ook de vangst der anderen met oranjesjerp en vlag gaan jongens en meisjes zingende het dorp door. Daar gaat timmerman van der Leij met de vlag onder den arm naar de kerk. Zelden heeft onze driekleur een zoo mooie eerewacht gehad als nu, de heele dorpsjeugd bege leidt hem, die het rood, wit, blauw draagt naar den toren. En toen wapperden de schitterende kleuren van Nederlands vlag hoog in de lucht. En een koor van knapen en meisjes hief een luid «hoerah” aan. En de klokken luidden even later in twee stemmig accoord, onze zoo mooi en helder klinkende klokken. En ze verkondden over ,/bou en greide, fier yn it roun”, dat er een Koningskind geboren was. Ws. Geachte lezeressen en lezers,' er bestaat een aloud en overbekend spreekwoord: z/waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van oveP’. Met een kleine variant daarop zou ik kunnen zeggen: /Zwaar de óóren vol van zijn, daar vloeit de pen van over”. Ik zeg dit om het feit te verontschuldigen dat ik, onbenullige leek, het durf te bestaan om in een mijner krantenpraatjes een onder werp te behandelen zóó hoog, zóó verheven als die schoonste aller schoone kunstenzzde muziek”. Dat ik, als leek, daarover wil spreken, zeker, dat komt niet te pas, maar laten de hooge oomes die d’r verstand van hebben mij voor ditmaal pardonneeren, want waarempel, ik zou op ’t oogenblik over niets anders kunnen schrijven dan over muziek. Ik zat zoo pas in m’n achterkamer voor m’n schrijftafel... ik hoor muziek. Ik ga naar voren teneinde niet a! te veel onder de bekoring te komen van die zoete tonen en daardoor mijn onderwerp te vergeten. Ik ben er nog geen vijf minuten... alweer die zelfde muziek. Er is geen ontkomen aan. Ik kan mijn gedachten niet bepalen bij een of ander nuchter onderwerp, zóó zeer geraak ik onder den indruk, ’t Zijn dan ook schoone geluiden die mijn oor streelen, suikerzoete tonen, ontlokt aan een drie- of viertal koper- instrumenten. Daar is één geweldige bas, zzoem” genaamd en een paar instrumenten van kleinere proportiën, zoogenaamde zzpapa’s” die alle hun naam eer aandoen, terwijl één van die kleinere instrumenten wanhopige pogingen in het werk stelt om te midden van al dat gëoem en gepa een soort melodie te doen hooren, wat echter niet aldoor even goed gelukt. Harmonieën? Disharmonieën? Het komt er niet op aan. Oempa, oempa, maar lustig op! Dat behalve door mij, de kunst nog door vele anderen wordt genoten en gewaardeerd, bewijst wel het groepje dat met open ooren, half geopende monden en bewonderende oogen, (dit laatste waarschijnlijk uit respect voor de weergalooze Fingerfertigkeit) om de musici heen staat. Nu weet ik natuurlijk wel dat de waar- deering van dit soort kunst niet algemeen is; het ingezonden stukje van zzeen burger”, dat eenigen tijd geleden in dit blad geplaatst werd, is daar wel een bewijs van. Maar ik meen er in dit verband wel even op te mogen wijzen dat dit juist een bewijs is voor de echtheid, voor de groote waarde dezer kunst. Immers, over ware kunst zijn de gevoelens a I t ij d verdeeld. Wat de een mooi vindt, vindt de ander leelijk, en om gekeerd. Wat dus anderen ook mogen zeggen en beweren, ik roep vol vurig enthousiasme leve onze oempa-muziek I En als er soms nog gezegd mocht worden dat er in ons land niet genoeg wordt gedaan om de muzikale volksontwikkeling te bevor deren, dan kan ik met trots wijzen op de stad mijner inwoning en zeggen: wat daar beweerd werd is een leugen. Of is niet het van tijd tot tijd (liefst zoo vaak mogelijk) engageeren van blaaskwar- tetten en kwintetten bet best denkbare muzikale opvoedingsmiddel? Wat zegt ge? Meer werk maken van het zangonderwijs op de scholen en daardoor den volkszang op hooger peil brengen Meer avonden organi- seeren als ons stedelijk muziekkorps (alle hulde!) nu een paar heeft gegeven, waardoor het den werkman mógelijk wordt gemaakt Neerlands blijde verwachting is vervuld. Vrijdagmorgen is ten paleize in den Haag geboren een Koninklijke Prinses. Per Bulletin gaven wij hiervan gisteren dadelijk onze lezers kennis. Alom heerscht vreugd, de toestand der Koninklijke Moeder en Haar Kind zijn gunstig naar men ons gelukkig meldde. Spontaan is de vreugd over deze voor ons land zoo gewichtige gebeurtenis, ’t Is een dag geweest van groote beteekenis voor Vorsten huis en Volk, inderdaad er is reden tot blijd schap en dankbaarheid. Aan onze Koningin is nu een opvolger geschonken, het Oranjehuis heeft een nieuwe tak aan zijn stamboom, en dit Koningskind heeft reeds terstond de liefde, gehechtheid en trouw op zich vereenigd van alle ware vaderlanders. Blijde verkondigden de klokken- tonen de büjde mare over stad en land, vroolijk wapperden de vlaggen van torenspits en gevels, fanfares en feestliederen vereenigden zich met de dankbede van oud en jong! Neerland en .Oranje hebben een verbond gesloten voor eeuwen, en dat zal tot in de verre toekomst bestendigd blijven! Oranje boven, leve de Koningin, leve Haar Kind! «Is ’t Ja, zeg ik, er is een Een dertigtal kinder monden verbreiden de tijding in een omme zien door ’t dorp en als ik even later de straat opga om hier en daar de blijde tijding te gaan brengen, word ik reeds overal aan gehouden. zzSiz, hawwe Jo in tillegram Fen hwa *Is ’t ’n famke? zoo vraagt men mij ’t Wordt later, met spanning wacht men nu het officieel bericht. Hwerom liede ja net, hwerom komt de flagge noch net op ’e toer En hier en daar zijn al Thomassen aan ’t woord, die eerst zien willen voor ze ge- looven. ’t Is maar goed, dat samenscholingen van meer dan vijf personen niet verboden zijn, bij ploegjes staan ze te praten de en veler idee is, al zeggen ze ’t sitte der twisken, ’t is lak, hjer”. Tien uur. Met de tram van Harlingen komen leerlingen van de ambachtsschool terug vacantie. wijl er 'n Prinses is geboren. Maar in Harlingen weet men nog niets officiéél. Bolswards Sint Maakten, bespied door den verrekijker, draagt ook nog geen vlag. Daar klinkt het: «de flagge stiet op ’e Tjsommer toer”. Ja waarlijk, van af den hoogsten toren onzer provincie wappert de driekleur. Ook Hitzum en Achlum volgen, en uit den toren der kerk van laatstgezegd dorp klinken klokketonen, gedragen op de vleugelen des winds verre over de velden. En nog altijd blijft het officieele bericht uit. Ik schijn er wel ’n informatiekantoor op na te houden. De bel gaat of er brand is. Vooral de ouderen van dagen interesseeren zich verbazend. De schooljeugd heeft echter mijn bericht reeds voor het bericht opgenomeu, Getooid wonder dan ook dat onder de visschers een ongewone bedrijvigheid heerscht. Joure. Maandagmorgen overkwam den 18-jarigen Wouter Bruinsma, leerling aan de werf van den heer A. Holtrop v. d. Zee een ernstig ongeluk. Hij bediende de pons machine, waarmee gaten in ijzeren platen etc. worden geperst. Zijn werk was de zwengel, op ’t eind waarvan een 40 a 50 ponds zware ijzeren bol, rond te slingeren. Hij schijnt daarbij uitgegleden te zijn en kreeg de zware bal in zijn vaart uit den hoogstand, in de linkerzijde, waardoor hij een paar meter ver weg geslagen werd en bewusteloos bleef liggen. Dr. Taconis verleende geneeskundige hulp en deed den patiënt per schuit naar huis ver voeren. Uitwendig letsel was niet waar te nemen, doch inwendige kneuzing werd ge vreesd. ’t Schijnt echter dat alles wat meevalt, want over enkele dagen zal hij zijn werk kunnen hervatten. Waterland. Een gouden ring is soms een leelijk ding. De heer IJ. alhier wilde eens de eendekorven inspecteeren. Na afloop daarvan, bij het naar beneden gaan langs een ladder, haakte zijn gouden ring achter een spijker met het gevolg dat de ring tot diep in het vleesch wegdrong en een vrij ernstige verwonding veroorzaakte. Een zzeenig” geval mag met recht gezegd worden, als we de benoeming van een nieuwen secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in onze provincie eens van naderbij beschouwen. Voor deze betrekking toch waren niet minder dan 120 sollicitanten en daarvan was volgens den voorzitter en het bleek na diens toelich tingen zegt de L. Cl. slechts één die voor de benoeming in aanmerking kon komen. Dat was de heer Kooistra, directeur der Coöp. Zuivelfabriek te Marrum, die dan ook met 225 van de 246 stemmen de overige wareif blanco benoemd werd. Gisteren waren te Amsterdam eenige werklieden van de gemeentetelephoon bezig in de Wilhelminastraat een telephoonpaal te sloopen. Plotseling, zoo meldt het Hbl., viel de paal om, met het treurig gevolg dat de werkman van Lier, die er boven in zat, door den val zoo deerlijk werd verminkt, dat hij oogenblikkelijk dood bleef. Voor ruim 2 jaar overleed de vrouw van een hoogst oppassend los werkman B. uit de Blankenstraat te Amsterdam. Sedert dien tijd had hij verschillende huishoudsters, die echter spoedig de huishouding in den steek lieten. De man deed verschillende pogingen om zijn 5 kinderen in een R. K. gesticht te krijgen, doch te vergeefs. Op grond dat de vader een goede ver dienste had, konden de kinderen niet gratis opgenomen worden. Het heet nu, dat hij met een boot naar het buitenland is ver trokken, de kinderen in zijn woning aan hun lot overlatende, zoodat thans de politie wel ingrijpend zal moeten handelen. Dr. Kuyper en de caricatuur. Er is een boek vol z.g. caricaturen of spot prenten op Dr. A. Kuyper verschenen, waarbij deze in zijn voorrede o. a. zegt: En dan dit: «Natuurlijk overdrijft de caricatuur, maar juist door dit overdrijven ontdekt ze u soms iets in uw doen en laten, waar ge zelf minder op gelet hadt. En wie daar oog voor heeft, trekt er voordeel uit en leert van zijn bespotters... Een streng partijdige caricatuur, gelijk ze op mij aldoor gemunt werd, heeft voor den aangevallene ook nog dit.heel andere voordeel, dat ze u toont hoe men over u denkt, hoe men uw positie begrijpt en welk een voorstelling men zich maakt van uw middelen tot verweer. De caricatuur klapt ujt den krijgsraad van uw tegenstanders. Dit gaf mij niet zelden ’t genot, te ontwaren, hoe volkomen mijn belagers zich in mijn doel of iu mijn mid delen vergisten. Daarnaar kon ik dan weer mijn verweer inrichten. Ik begreep er mijn tegenstanders door ook waar zij bleken mij •niet te begrijpen. En tactisch was mij dit niet zelden goud waard. Gegriefd heb ik mij door deze spotprenten dan ook nooit gevoeld. Eens wel, toen men in 1873 mijn pasgeboren kindeke, in verband met de vaccinequastie, in spotbeeld bracht. Dat was laf. Maar voor het overige ben ik meest vrij fatsoenlijk behandeld. In wat goede caricatuur was, had ik slechts schik’\ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. bereiken en niet groot. Koudum. Zooals in meer plaatsen in onze provincie is ook hier bij den tuinier H. E. Feenstra, aangelegd een rijkstuinbouwproef- veld bestaande uit 2 deelen no. 1 10 een- ruiters (bakken) waarin proef wordt genomen met aardbeziën Lascton Noble. In deze bakken wordt niet gebroeid. De planten staan in volle bloei, staat uit 3 perceelen bloemkool. ■Deze worden als volgt bemest: Perceel 1 stalmest. 2 half stal en kunstmest. n 3 kunstmest. Het proefveld van bloemkool is gelegen aan den Bovenweg, waarbij een bordje is geplaatst. Hem. Oldeph. en N.W., 28 April. De ansjovisvangst is geopend en de aanvanke lijke uitslag is bevredigend. Dat is het groote en goede nieuws, dat in de kustplaatsen onzer gemeente directe belangstelling verwekt. Hedenmorgen kwamen jollen binnen met ruim 4000 vischjes van gewenschte qualiteit. De geheele visschersvloot komt nu eerst daags in volle actie. We hopen dat het succes dat van de beste jaren mag evenaren. Hindeloopen, 29 April. Is de haring vangst over het geheel dit voorjaar vrijwel mislukt, met de ansjovis schijnt het beter te zullen gaan. De visch is vroeg, wat een goede vangst voorspelt en ook de eerste vangsten zijn zeer bemoedigend terwijl ook een vrij hooge prijs te wachten is. Geen Vrijdagmorgen, twintig minuten over acht, ’k Zit aan het ontbijt en lees het Nieuws. De rubriek «blijde verwachting” trekt mijn aandacht en met verbazing verneem ik daaruit de blunders geslagen te Groningen, Bergum en andere plaatsen, met nog grooter ver bazing de bok in het theater van Lier ge schoten. Tingelingeling'n Telegram. Jeltje, die ’t brengt, lacht zoo aardig, en kijkt zoo blij uit haar jongemeisjes oogen, dat ik zonder te lezen reeds den inhoud weet. Is ’t in orde? vraag ik. «Mei ’k net sizze”, is ’t antwoord en, als bang ’t telegram- geheim te kunnen verraden, wipt de aardige brengster ter deure uit. Opendoen: Geboren een Prinses! «Hwet is ’t?”, vraagt overbuurman, «’n Famke”, roep ik, ’n PrinsesVoorbijgaande schoolkinders vangen dat woord op. «Is ’t wier, minhear”?... Prinsesje geboren. I Bolswardsche Courant '11 l uuiii’n"1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1