Nieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. ra i: 1909. No. 37. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. HET PR1NSESSEFEEST te Bolsward. Si Jan de Ploeg-er ï-4 -i Zondag 9 Mei. Prinsessefeest. r'-r VOOR Afzonderlijke aan en BINNENLAND. onge- kun- een naar Prediker, opdat wij ons Ik hoop, dat en Sneek. Naar wij uit goede bron vernemen zijn door het bestuur der vereeniging „Oranje” de besturen van verschillende vereenigingen en verdere belangstellenden uitgenoodigd om in eene Zaterdagavond, 8 uur te houden vergadering, in het café „De drie Friezen”, te bespreken zoo mogelijk in de volgende week een Prinsesse-feest te organiseeren, .J’ Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina! Juliana van Stolberg, de vrome verstan dige moeder van onzen Vader des Vader lands, de vrouw, die hare zonen zag vallen in den strijd voor vrijheid en recht; de moeder, die, waar zich die zonen ook bevon den in de wereld, hen aanspoorde tot den kamp, hen moed insprak, voor hen bad. Louise de Collignyde edele dochter van den admiraal de Colligny, den vromen strijder der Hugenooten die in den Bartholomeus- nacht vermoord werd om zijn geloof. Louise de Colligny, de vierde gemalin van den Vader des Vaderlands, die hem ten troost was in moeilijke dagen, de moeder van zijn liefsten zoon Frederik Hendrik, den Stedendwinger. Emma Marie Wilhelmina. Een trits van nog levende vrouwen, door ons allen bemind en geliefd. De keuze dier namen, zij geeft ons een denkbeeld van liefde tot alles, wat goed is en edel en welluidt. Zij geeft ons een beeld van de richting, die bij de opvoeding der jonge Kroonprinses gevolgd zal worden. Zij herinnert ons aan trouw, aan vroom- Lemmer, 6 Mei ’09. Hedenmiddag om 1 uur had alhier onder veel deelneming van onze ingezetenen en van de alhier vertoe vende schippers, de begrafenis plaats van de vrouw van schipper Dinkla, die met baar 6 kinderen en de loods De Vries, bij de alhier 16 dagen geleden plaats gehad hebbende schipbreuk zoo noodlottig om het leven kwam. Onder de begrafenisstoet merk ten wij op vele notabele ingezetenen, o.a. onzen Ëd. Achtb. Heer Burgemeester, den Ed. Achtb. Heer Kantonrechter en den Rijksont- vanger met de beide predikanten Ds. Zoette (Ned. Herv.) en Ds. De Geus (Ger.) Aan de geopende groeve werd door Ds. Zoette een vertroostend woord gesproken tot Dinkla en zijn naar hier overgekomen vader en schoonvader, die allen, in ’t bizonder Dinkla, zeer ontroerd warendaarna richtte spreker vermanend woord tot alle omstanders, aanleiding van de woorden van den „Dat wij toch onze dagen tellen een wijs harte mogen bekomen”, waarna Ds. De Geus een gebed uitsprak. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. liet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. schrijft in de Enkhuizer Courant: Ik zou, als ik een beetje nurksachtig was uitgevallen, er over kunnen juichen, dat H. M. onze Koningin dankbaar de geschen ken voor de kleine aanvaardende, toch be hoefte gevoeld heeft zelf alles in gereedheid te brengen om de jonge wereldburgeres te ontvangen met al die blijken van warme liefdé, waartoe ’t moederhart haar dwong. En nu de eerste opwinding, die zich wel eens uitte in minder gepaste handelingen, ingegeven door te groot enthousiasme, in overdreven kalverenliefde, voorbij is, maakt men zich overal op, ten einde op waardige wijze zijn blijdschap over de geboorte van de jeugdige Oranjetelg te kennen te geven. Ën weet je wat ik dan, o zoo graag, zou de volksfeesten voor van 1016 jaar en 16 jaar en ouder. ’k Zou er nogmaals m’n teleurstelling en spijt over kunnen uiten, hoe we in onze opgewondenheid heelemaal vergaten als één man samen te werken tot het brengen van één grootsche hulde door het daarstellen van een stichting voor Nederlandsche Kinderen, die een blijvende herinnering zou wezen aan onze vreugde, een band, die Oranje Nederland ten eeuwigen dage verbond. In mijn blijdschap wil ik dat niet doen en niet napleiten over dingen, waaraan toch niemendal meer te veranderen valt. Ik heb er nog schik van, hoe de Hage naars, de Rotterdammers, de Groningers en andere lui, die zich ’t air geven alles te weten en te kunnen, reeds Woensdag de vlaggen in top haalden en jubelden of ze bezeten waren; hoe zelfs de groote Amster dammers en onze groote kunstenaars in schouwburg en concertzaal speechen hielden en verzen zeiden en liederen zongen ter eere van ’n kind, dat twee dagen later zou ge boren worden. Wat kunnen groote menscheu zich toch klein aanstellen, vergeleken met kleinsteedsche menschjes en eenvoudige boeren, die behoorlijk en bedaard hun tijd afwachten. Zelfs de Ooievaar raakte er heelemaal door van streek. Hij had het zoo druk met voor onze Koningin te zorgen en voor haar het beste uit te zoeken, dat hij andere ouders totaal over het hoofd zag, die zich toch ook wel eens willen verheugen in ouderwedde en jnoedervreugde. Want op Donderdag 29 April vergat hij ze geheel en al, en wie er ook gehoopt hadden en verwacht, hij stelde hunne hoop te leur. Althans het Nieuws van den Dag maakte er geen melding van en nam in hare kolommen geen geboorteberich- ten op. Wij, kleinsteedsche menschen en boeren, eenvoudige burgers en buitenlui, wij hebben kalm afgewacht. Zij, die gelooven, haasten niet. Doch toen de blijde verwachting in vervulling gegaan was, toen hebben we dan ook feest gevierd, spontaan feest gevierd. We" hebben gezongen, dat ’t daverde in het rond van „Weg met Napoleon, leve de Willem drie”, van „Japie is getrouwd”, van „Nieuwenhuis moet zakkies plakken” en der gelijke hartverheffende liederen meer. We hebben heelemaal vergeten, dat er expres Vaderlandsche en_.toepasselijke liederen voor gefabriceerd waren. En we hebben, om van onze feestvreugde te doen blijken, slapende menschen het bed uitgepord en de bellen geluid, dat ’t er zoo van rinkinkte. Alles ter eere van het Koningskind, dat ons geboren is, en dat overal, overal in de wereld met zoo groote welwillendheid en blijdschap is ontvangen. Dit getuigen de massa telegrammen van Keizers en Koningen en Staatslieden van allerlei richting, waar mede de Prinselijke Vader werd overstelpt. Althans als je de kranten gelooven mag en die spelden je nooit wat op den mouw. Maar waar ik niet van las? Van arme, eenvoudige, vergeten burgers, die van hun armoede af, het niet nalaten konden, ook de Koninklijke Ouders per tele graaf hun gelukwensch aan te bieden. Doch ze mogen ’t zich ten troost rekenen Al weet de wereld het niet, de Koninklijke Ouders zullen dergelijk bewijs des te booger waardeeren. Hem. Oldeph. en Noordw., 5 Mei. De lammerenhandel is aangevangen, maar de animo der kooplieden is gering. De beste soorten gelden 7 a 8 gld. per stuk, mindere soorten 4 a 5 gld., de laagste qualiteit wordt niet gevraagd. Het verschil met 2 a 3 jaar geleden is wel opvallend: het wolvee brengt thans gemiddeld minder dan de helft op. Gaasterland, 5 Mei. Het blijkt, dat de wildstand in deze gemeente door den harden en langdurigen winter geleden heeft. Van de eerste worp der hazen is weinig terecht gekomen en vele oudere dieren zijn, blijkens de cadaverresten door kou en ont beringen omgekomen. Ter bescherming van de wildbaan wordt het toezicht op de bosschen tijdens de broed- periode verscherpt. heid, aan oprechtheid, aan moed. Zij toovert ons voor oogen het beeld van een schoone, ontluikende bloem, die, eens tot vollen wasdom gekomen, de schoonste kleuren en geuren rondom zich verspreiden zal. willen Dat het heele volk zich, vrij en dwongen, aan gepaste feestvreugde zou nen overgeven, zonder zorg, zonder geldelijk nadeel. En als ik dit zeg, heb ik het oog op de massa bedienden en ondergeschikten, die terwijl de patroon zijn hart mede uitstort in blijden jubel, zich verplicht zien achter de toonbank, op de kantoorkruk, in winkel of magazijn, in werkplaats of op het karwei, voor hun dagelijksch broodje te arbeiden. Als het waarlijk een feestdag zal wezen, de geboortedag van een Oranjespruit, dan moeten wij allen, rijk of arm, baas of knecht, oud en jong, geleerd en ongeleerd, ongedwongen en zonder zorg of angst of vrees, ons aan de vreugde kunnen wijden. Dan ook zal de geboorte van onze Prinses wezenlijk een herinneringsdag kunnen blijven. En daarom heb ik een voorstel. Laten alle patroons, alle bazen, alle werkgevers op den feestdag, die er voor is aangewezen, hunne winkels en kantoren en werkplaatsen sluiten en hunnen onder geschikten vrijaf geven, met behoud van salaris of loon. En om het dien heeren gemakkelijk te maken zulks te doen Laten wij, Publiek, elkaar plechtig beloven op dien feestdag niets te koopen of te bestellen maar zulks daags vóór of na den feestdag te doen. De patroons zullen er dan te eerder toe over gaan. Wanneer dit voorstel algemeen wordt aan genomen, dan geloof ik dat we ter eere van de jonggeborene een feest zullen vieren dat nog lang in ons geheugen zal blijven dat de band tusschen patroon en werkman nauwer toehalen zal en dat zal strekken als dat nog noodig was, onze liefde tot Vorstenhuis te versterken. we dat alles mogen zien ondervinden. Dan zullen we ook allen beamen, dat het waar is, wat het versje zegt Leven is lieven en lieven is leven. Liefdeloos worden is krank zijn en sneven, Liefdeloos zijn is de dood, is het graf. God is het moog’lijk een leven te leven, Dat met geen draadje van liefde is doorweven Doem mij ter dood tot die hel, doem mij niet 1 Ja, als je nu waarlijk leven wilt, leven en genieten, ontvlucht dan op een Zondag de stad, waar toch vanwege den schoonmaak alles overhoop ligt en maak een wandeling, liefst in het vroege morgenuur. De leeuwrik stijgt reeds jubelend naar boven, geheel het vogelheir paart zich te zamen en is reeds druk bezig zich een gezellig nestje te bereiden, waarin ’t weldra zijn jongen zal verwelkomen, met zooveel liefde, met zooveel geluk als een mensch slechts verwachten kan. Arme gevederde zangers, als straks uw lieven en leven maar weer niet verstoord wordt door den wreeden mensch, die uwe nesten verstoort, uwe jongen vermoordt voor uw oog en dat louter voor pleizier, te dom als hij is om te beseffen, welk een trouw medestander gij zijt in zijn strijd om het bestaan. Stedeling, treedt ter poorte uit, waar de tulpenvelden u tegenlachen, waar de vruchtboomen bouquetten gelijken, ge plaatst tusschen het jonge groen, waar de lammeren dartelen en springen rondom de moeder. ’t Is al leven en lieven en een Nurks is hij, die bij het zien van al dat schoon, bij het hooren van al dien jubel, nog maar één oogenblik. zich verzet tegen zijn lot en zijn leven, I Als je dat alles ziet, hoe kan het dan nog mogelijk wezen, dat wij, waar de heele Schepping lieft en looft, elkaar het Jeven nog zoo lastig, zoo onaangenaam, zoo on dragelijk kunnen makendat nijd en af gunst, haat en wantrouwen, leugen en bedrog nog altijd het richtsnoer kunnen zijn van ons leven, het kompas waar wij op af zeilen. Als wij eens wisten, hoe we met één enkel woord, één onnoozele daad onzen medemensch zedelijk kunnen vermoorden maar hem ook daarmede een genoegen kunnen doen, hem een riem onder het hart steken, hem kunnen opheffen uit zijn diepen val. Maar ach, we vergeten dat woord uit te spreken, we laten het na hem de hand te reiken en leven louter voor ons zelf, voor ons eigen genot, we leven alleen ons eigen ik, als het hoogste, als het beste wat waard is er voor te leven. Waar alles ons moet stemmen tot dank baarheid en liefdewaar de lieve God Zijn zonne laat opgaan over boozen en goeden, waar de heele natuur ons toeroept in heilige aanbidding neer te zinkenwaar wij elkaar een Hemel op aarde zouden kunnen be reiden, daar doen wij alles om elkaar het leven te vergallen, te bemoeilijken, om ons te doen leven in een Hel, waarom we zouden bidden God, verlos ons daaruit en neem ons weg van die kille en koude aarde, die alle werkelijk leven doodt, die de liefde doet kwijnen en sterven, waar zij pas begint te ontluiken. Gij allen, die wilt zien de grootheid Gods en Zijne goedheid ten onzen opzichte, die zulks niet waard zijn, treedt naar buiten, verlustigt u in het vrije veld, bewondert de natuur en de heerlijke schepping en leert dan wezenlijk mensch te zijn gevoelt dan, waartoe wij allen geroepen zijn. Ouder flinke belangstelling werd Woens dagavond in „de Wijnberg” de vergadering gehouden der Feestcommissie voor het te houden Prinsessefeest. Nadat de Voorzitter de heer C. J. van der Veen de vergadering geopend had, werd direct met algemeene stemmen besloten om zoo mogelijk een schitterend feest te houden en als datum daarvoor vastgesteld Dinsdag 18 Mei a.s. Met enkele wijzigingen en aanvullingen van het bestaande plan werd hierna een voorloopig feestprogramma vastgesteld, dat reeds Donderdag per strooibiljet aan alle ingezetenen «is gezonden, maar dat wij vol ledigheidshalve onderstaand laten volgen. VOORLOOPIG PROGRAMMA. Dinsdag 18 Mei 1909. ’s Morgens 9 uur MUZIKALE REVEILLE. ’s Morgens 10 uur AUBADE voor het Stadhuis van alle Schoolkinderen. ’s Morgens 11 uur: TRACTATIE van de kinderen op de schalen. ’s Namiddags 1 uur OPTOCHT van de deelnemers aan jongens en meisjes jongelingen van Daarna: VOLKSFEESTEN en WEDSTRIJDEN op hét Sportterrein. ’s Avonds 6 uur: ALGEMEENE AFMARSCH, ontbinding van den stoet voor het Stadhuis. ’s Avonds 8l/2 uur L1CHTSTOET van GECOSTUMEERDEN, waaraan prijzen zijn verbonden. Aan het slot HISTORISCHE TAFEREELEN op een schitterend geïllumineerd terrein. Personen of Vereenigingen, die gecostumeerd of met vaandels aan den Lichtstoet en de Tafereelen wenschen deel te nemen, gelieven zich vóór 12 Mei aan te melden bij den Heer LEO HETTEMA. De lezers zij opgemerkt, dat de aangiften voor den lichtstoet behooren te geschieden bij den heer LEO HETTEMA, inplaats van bij den Heer G. v. d. Ploeg, wiens naam op het strooibiljet voorkomt. Het ligt in de bedoeling om den -licht- stoet van gecostumeerden zooveel mogelijk uit Historische personen te doen bestaan, opdat het geheel een waardigen indruk zal maken. Zal het feest flink worden aangepakt, dan zullen de kosten pl. m. f 1000 bedragen. In de eerste plaats wordt op flinken finan- cieelen steun der ingezetenen gerekend, waar voor drie herauten te paard Donderdagavond een beroep deden op de offervaardigheid der inwoners. Een aantal jonge dames zullen lijsten ter teekening hiervoor aanbieden. Verder zal bij de Voogden van het St. Anthony Gasthuis en het Weeshuis worden aangeklopt om bijdragen, terwijl de feest commissie hoopt, dat de Gemeenteraad zich ook niet onbetuigd zal laten. Wanneer ieder naar vermogen meewerkt, zal Bolsward weer een waardig feest kunnen vieren. kfiMMr- Bolswardsche Courant om, I I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1