Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Ij 4 H I 1909. No. 39. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. I Zondag 16 Mei. Uit de Raadszaal. VOOR ^7 Bolswardsclie Courant I I Afzonderlijke den heer Ged. Staten, goedkeu- het Wethouders den Raad der omtrent den gashouder is de leden. van den de leden. Een voorstel van den heer A. v. d. Meer, de commissie, die rapport uit- adviseurs zal dekken tegen de meest over dreven eventualiteiten. Unaniem is de Commissie vóór een onder zoek ter plaatse en eene beoordeeling van het ontworpen plan ter verbetering, indien een en ander door B. en W. kon worden opgedragen aan een praktisch deskundige, die zijn kracht niet zoekt in het onder a, b en c aangehaalde, maar die rond en kort zijne meening omtrent de zaak aan Uw College geeft, dus zonder daartoe officieel door den Raad te zijn aangesteld, en die dus niet in de noodzakelijkheid verkeert, daarover in officieele stukken te moeten rapporteeren. Kan dit niet, dan verklaart de meerderheid der Commissie zich vóór het plan, zooals het in onze handen is gesteld, in de vaste meening, dat het beter is, de gelden voor een omslachtig onderzoek gevorderd, te besteden, indien noodig geoordeeld, aan uitbreiding van het plan Directeur, indien het daarbij voorgestelde nog niet geheel voldoende mocht worden geacht. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents’per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. koopsommen grond aan af aangenomen g. Een exemplaar van het verslag der Ambachtsschool te Sneek over 1908. de leden. het verslag der Gas- l. Van het bestuur der Oranjecommissie, die ter herdenking der geboorte eener prinses de schoolkinderen dezer gemeente wenscht te onthalen en een geschenk te ofi'reeren ter blijvende herinnering, waarvan de kosten zijn geraamd op f 300, welk bedrag zij verzoekt uit de gemeentekas. De Voorzitter. Met het oog op den be schikbaren tijd vraag ik urgentie voor de behandeling van dit verzoek, dat door B. en W. is overgenomen. De heer Rosier. Ik kan hiermee niet mee gaan, in de le plaats omdat ik geen gelden voor feestelijkheden uit degemeentekas wensch te putten, maar in de 2e plaats omdat toen ik in de vorige vergadering wenschte dat een mogelijke verhooging der jaarwedden van de politie, met 1909 te doen ingaan, mij werd geantwoord dat daarvoor nu geen geld was. De kas der gemeente zal nu nog wel niet zooveel beter zijn, en ik ben er dus tegen er gelden uit te trekken voor dit doel. De heer v. d. Meer, ’t Zal werkelijk moeite kosten dat bedrag te vinden, maar nu het gevraagd wordt enkel voor een schoolfeest meen ik dat het niet anders kan, en ik prijs het in de commissie dat zij het juist voor de schooljeugd vraagt en deze een blijvende herinnering aan de geboorte der prinses wil schenken. Een kinderhand is gauw gevuld, maar er zijn ongeveer 1000 kinderen en dan is f 300 niet veel. De heer Vis. Ik ben er juist geen tegen stander van dat dit feest gevierd zal worden, maar er hebben ook lijsten bij de burgerij gecirculeerd en daaruit kan worden gezien, dat men er niet tegen is dat het feest op bescheiden voet wordt gevierd. Ik vind het gevraagde bedrag uit de gemeentekas wel wat hoog, en zou er voor zijn, de som op de helft te brengen. Dit voorstel vindt geen ondersteuning, waarom het voorstel B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Vis en Rosier. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 1ste kwartaal 1909. Dit wordt ter inzage gelegd voor 2. Aanbieding van het verslag toestand der gemeente over 1908. Dit verslag zal circuleeren bij de leden van den Raad. 3. Vaststelling van de schoolgeldkohieren over het 1ste kwartaal 1909. De kohieren, bedragende voor de school voor m. u. 1. o. f 319 en voor school no. 1, f 269.90, worden met algemeene stemmen vastgesteld. 4. Vaststelling van de rekening van het Algemeen Stads-Armenhuis over 1908, met rapport der commissie. De Commissie, welke deze rekening onder zocht, heeft geene op- of aanmerkingen en met een eindsom van ontvangsten en uit gaven van den huishoudelijken boekhouder, beiden groot f 13.651.365, wordt de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van L. F. Ypma om een uitgang te hebben aan het plantsoen, met advies van Burgem. en IVeths. B. en W. adviseeren het verzoek toe te staan, op voorwaarde van solide uitvoering en onderhoud van deur en aan te leggen straatje, en de ingang nimmer voor krui wagens en karren mag worden gebezigd. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 6. Concept-raadsbesluit tot wijziging en aanvulling van degemeentebegrootingover 1908. De verschillende posten der gemeente begrooting 1908 worden tot het werkelijk bedrag vastgesteld, de voornaamste wijzigingen door een memorie van toelichting nader opge- helderd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Staten tot af- en overschrijving van uitgaafposten der gemeentebegrooting over 1908. In verband met de wijziging der begrooting worden nu de posten van af- en overschrij ving eveneens met algemeene stemmen goed gekeurd. 8. Voorstel van Burgem. en IVeths. naar aanleiding van eene resolutie van Ged. Staten, omtrent de herstelling der verzakking van den gashouder, Ter inzage voor h. De rekening en fabriek over 1908. Ter inzage voor i. behelzende om bracht omtrent de reorganisatie der politie, nog te doen aanblijven om advies uit te brengen omtrent de aanvragen om verhooging van jaarwedden der politiedienaren, en ver beteringen voor te stellen, in zooverre dit niet in strijd is met de bevoegdheid van hoofd der politie. Wordt ter visie gelegd en gesteld in handen van bedoelde commissie om advies. j. Repliek van de heeren Boersma, Van Randen en Rosier, inzake het advies van Burg, en Wethouders op hun adres om den directeur der Gasfabriek voor een deel te doen deelen in de kosten veroorzaakt door de verzakking van den gashouder. Zij hand haven op grond van art. 1645 van ’t Burgerl. Wetboek hun voorstel. Zal in de volgende vergadering worden behandeld, tegelijk met hun vroeger ingediend voorstel. k. Mededeeling dat op de gehouden in schrijving voor de geldleening ad f 11,500 in totaal werd ingeschreven voor f 81,500 en dat de leening is gegund aan de firma P. Posthuma en Zoon te Harlingen tegen den koers van 101 pCt. Vergadering op Donderdag 13 Mei 1909. Tegenwoordig waren alle 13 leden. Bij de opening der vergadering spreekt de Voorzitter staande, deze woorden(die ook door de raadsleden staande worden aangehoord). Mijne Heeren Wanneer ik in den aanvang onzer beraad slagingen eenige oogenblikken uwe zeer ge waardeerde aandacht vraag, dan is dat naar aanleiding van het heuglijk feit dat Nederland een Prinses is geschonken uit het doorluchtig huis van Oranje. Wij allen zeer zeker verblijden ons in hooge mate dat de angst en zorg die ons allen vervulde in Nederland is weg genomen en dat het, verbond, dat eeuwen heeft bestaan tusschen Nederland en Oranje opnieuw is bevestigd op hechte grondslagen. De geschiedenis heeft ons geleerd hoe onverbreekbaar de band is tusschen ons dierbaar Vaderland en het Huis van Oranje, boe ons Vorstenhuis steeds in moeielijke en donkere tijden die Nederland doorinaakte, geld en bloed heeft feil gehad ter waar borging onzer onafhankelijkheid. Dat die feiten met dankbaarheid worden gememoreerd getuigt de feestvreugde alom in den lande toen klokgelui en. het wapperen van de geliefde driekleur van toren en trans de 'heuglijke geboorte van een nieuwe loot aan den ouden Oranjestam verkondigden. Ik twijfel niet wanneer ik ook namens L den wensch uitspreek dat H. M. de Koningin spoedig weder geheel hersteld moge zijn en de Prinses Juliana onder de trouwe zorgen barer ouders moge opgroeien tot eene Oranje telg hare doorluchtige Moeder en Vader waardig. (Applaus). De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Telegram vanwege Z. K. H. Prins Hendrik, dankbetuigende voor gezonden geluk- wensch op den verjaardag van Z. K. H. b. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het primitief kohier hoofde- lijken omslag 1909. c. Idem goedkeurende de aanvulling en wijziging der gemeentebegrooting 1909. d. Schrijven van den doodgraver Veltman, dankbetuigende voor zijne herbenoeming. e. Idem van 't Bestuur van het„Groene Kruis” dankende voor de aan die vereeniging verleende subsidie. f. Resolutie van rende dat de kosten van de stichting van het bjandspuithuisje, brugwachterswoning enz. in compensatie worden gebracht met de ver- van het Stadsziekenhuis en van T. de Boer en P. Sevensma. voor kennisgeving. van De Commissie voor de Gasfabriek, (w.g.) A. van der MEER. J. C. CUPERUS. S. J. OOSTERBAAN Hzn. In dezelfde vergadering werd de heer Tromp uitgenoodigd deskundigen te noemen, die volgens zijn oordeel in aanmerking kon den komen, zijn plan tot herstel te beoor- deelen. De heer Tromp noemde twee namen, één daarvan was die van den heer S. Bakker Ie Harlingen, hij achtte beide deskundigen even aannemelijk, althans de heer Bakker niet de minst aannemelijke. B. en W. keurden het voorstel goed en zonder den Raad te hooren vroegen zij, zonder officieelen omslag, het oordeel van Bakker over het plan Tromp. III. Enkele weken nadat de verzakking was geconstateerd en vele malen besproken, sprak de heer Tromp in de vergadering van de Gascommissie: Z/Ik vind het zeer aan genaam en stel het op prijs, dat de leden van deze vergadering geen enkel woord van verwijt, tot mij hebben gericht”. IV. Toen de heer Bakker zijn veroordeeling over het plan Tromp inzond meenden B. en W. dat de heer Tromp in de gelegenheid moest worden gesteld zijn plan te verdedigen en werd eene conferentie gehouden op Dinsdag 2 Februari 1909. Tegenwoordig waren de beide deskundigen, B. en W. en de Gas commissie. Hoewel de heer Tromp een lijvig stuk vóór zich had, moesten de twee college’s met teleurstelling constateeren, dat hij zijn eigen plan eer afbrak dan verdedigde. In hun rapport aan den Raad maakten zij hiervan melding met de woorden//Het doet ons leed te moeten constateeren dat in die vergadering de houding van den directeur der Gasfabriek ons ten zeerste heeft bevreemd”. V. Toen B. en W. slechts één plan over hielden, besloten zij advies te vragen aan de firma Klönne, waartoe aan die firma werd gericht op 9 Februari 1909 onder no. 82 het volgend schrijven: Bolsward, den 9 Febr. 1909. Naar aanleiding van de verzakking van den gashouder door Uwe firma aan onze gasfabriek gebouwd, zijn wij zoo vrij U het volgende te melden a. een plan tot herstel is gereed; b. het dient ten spoedigste te worden uitgevoerd c. Uwe garantie nog loopende. Bovenstaande geeft ons aanleiding U te verzoeken Uwen Ingenieur, den heer van der Horst, naar Bolsward te willen zenden om een en ander wat daaruit volgt, monde ling met ons te willen bespreken. Wij vertrouwen dat U ons ter wille zult zijn en zien gaarne de komst van den heer van der Horst ten spoedigste tegemoet. Aangenaam zal het ons zijn bericht van die komst te ontvangen. x Burgemeester en Wethouders van Bolsward, (w. g.) C. J. van der VEEN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Den 10 Februari 1909 deelde de heer zal zijn, doch dat weinig of geen rekening Tromp mede, dat hij op zijn kosten een zal houden met het kostenbedrag, doch de Ingenieur van de firma Klönne liet overkomen» Ged. Staten verklaren zich bereid de plannen tot herstel van den gashouder goed te keuren, maar vinden beter dat de twee besluiten, plan Bakker, omtrent de fundeering en verplaatsing van den ketel door de firma Klönne tot één besluit worden saamgevoegd. In dien zin is door B. en W. nu een voorstel opgemaakt, dat wordt goedgekeurd met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Rosier, Lunter en Boersma. 9. Rapport van Burgem. en IVeths. en de gascommissie, naar aanleiding van de rede van den heer Tromp, omtrent de verzakking van den gashouder. Mijne Heeren Nu de Directeur der Gemeentelijke gas fabriek, de heer Tromp het noodig geoor deeld heeft, de zaak //verzakking van den gashouder en wat daarmee samenhangt” op de publieke tribune te brengen en ze zóó voor te stellen als hij voegzaam oordeelde, meenen Burgemeester en Wethouders en Gascommissie, dat zij aan Gemeente Bolsward verschuldigd zijn enkele feiten onder Uwe aandacht te brengen, die door den heer Tromp niet zijn genoemd of niet overeenkomstig de waarheid zijn weer gegeven. I. In de vergadering van de Gascom missie op 16 Augustus 1907 werd besloten aan B. en W. gunstig te adviseeren op bet door den heer Tromp ontworpen plan tot uitbreiding der fabriek, tevens voor stellende het plan door een hoogstaand des kundige te doen beoordeelen. De heer Tromp had hiertegen geen bezwaar en hem werd gevraagd een deskundige te noemen, welke hij geschikt achtte. De heer Tromp noemde den heer P. Polet van Middelburg en gaf aan, waarom hij dezen geschikt achtte. B. en W. vereenigden zich met het voor stel en de heer P. Polet werd adviseur. II. In de vergadering van 5 Januari 1909 kwam ter tafel het plan van den Heer Tromp tot herstel van den verzakten gas houder. Het toen besprokene is samengevat in eene missive aan B. en W. van den 8 Januari d.a.v. luidende: Bolsward, 8 Januari 1909. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bolsward. M. H. Met verzoek om advies werd in onze handen gesteld teekening en rapport van den Directeur der Gem. Gasfabriek, omtrent herstelling der verzakking aan den nieuwen gashouder. Het feit der verzakking is een leelijke tegenvaller in de geschiedenis van de ver bouwing onzer gasfabriek, toch heeft ze ons niet het vertrouwen in onzen Directeur ont nomen. Men mag zeggen „de zuinigheid heeft de wijsheid bedrogen” er komen somtijds factoren in het spel, die de wijsheid moeilijk kan achterhalen. Vast staat, dat de ten onrechte bespaarde gelden nu geheel of gedeeltelijk zullen moeten worden besteed, en wel zóó, dat van verdere verzakkingen of verschuivingen geen sprake meer kan zijn. De vraag is nu, geeft het plan van den Directeur die volkomen zekerheid? Als leeken in het bouwvak geroepen, om naar onze beste meening antwoord op deze vraag te geven, spreken wij volmondig als onze over tuiging uit, dat wij het voorgestelde meer dan voldoende achten. Een lid onzer Commissie bracht in het midden dat B. en W. en de Raad toch bitter weinig hebben aan onze overtuiging, die meer een gevoelzaak, dan eene op cijfers en feiten gegronde conclusie is en achtte het daarom nuttig, het plan in handen te stellen van een bevoegd beoordeelaar, een deskundige, die na plaatselijk onderzoek zijn advies kan uitbrengen. De meerderheid, hoewel niet afkeerig van het voorstel, meende, dat bij officieele aan stelling van één of meer deskundigen men de volgende kansen loopt, men krijgt: a. ellenlange rapporten b. groote berekeningen, beschouwingen en mogelijkheden; c. een voorstel, dat zeer zeker afdoend

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1