Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ILL I R l 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. No. 42. I I Donderdag 27 Mei. Voor het Kantongerecht. - VOOR Afzonderlijke 1 dat hij kon zien, L r- veror- ieder ver der verzekering Spr. ont- van den het land. Eisch I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was dronken. Eisch 8 Zitting van Vrijdag 21 Mei 1909. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Hij herdacht den en sprak eveneens zoo zwaar beproefde om hun geluk te beproeven, maar verzuimden toestemming te vragen van eigenaar of gebruiker der landerijen, voor ieder f 5 of 4 dagen. H. O. te Amsterdam, D. Exmorra, J. v. Sneek. Gisterenmorgen 11 uur had op de algemeene begraafplaats alhier, onder veel belangstelling, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk omhulsel van den hulpbe- steller bij de posterijen Jan Lemstra, die Donderdagavond op zoo tragische wijze zijn leven verloor. In het St. Antonius Ziekenhuis, van waar het stoffelijk overschot werd uitgedragen, werden woorden van troost gericht tot de ouders en verdere familie door den heer ds. H. Dethmers. Bij de groeve werd namens de ambtenaren en beambten der posterijen alhier, die, voor zoover zij om den dienst tegenwoordig konden zijn, den overledene grafwaarts hadden ge dragen, het woord gevoerd door den oudsten beambte P. Verbeek, overledene als vriend troostwoorden tot de ouders. De Districtsvereeniging der Chr. Hist. Unie te Sneek, Dinsdagmiddag in vergadering bijeen zijnde, gehoord de Consideraties der gemeentelijke Kiesvereenigingen in 't District, en vernomen hebbende, dat de Antir. partij in Franeker den Chr. Hist, candidaat voor de Tweede Kamer heeft overgenomen, besluit den candidaat Colijn voor Sneek te steunen. Workum, 24 Mei. Aan onze voorjaars- paardenmarkt heerschte heden, hoewel de aanvoer niet groot was, een vrij levendige handel. Aan de lijn stonden 40 stuks, w.o. luxe- en werkpaarden en 2 veulens. Over het algemeen werden hooge prijzen besteed. R. K. Landdag te Sneek. Zondag is te Sneek de R. Kath. Landdag gehouden. Er was een publiek van ’n 600 personen. Het Kamerlid mr. Kooien hield een lezing over „Staatspensionneering en tegen invaliditeit en ouderdom”, wikkelde principieele bezwaren. In het debat betoogde de heer v.d. Meer van Bolsward, dat de kerk en de kerkelijke instellingen op het gebied van armenzorg niet doen wat er gedaan moet worden en dat dit de oorzaak is van de beweging voor staatspensionneeringde heer Lucassen van Leeuwarden, wees er op, dat een arbeider van zijn laag loon niet kan bijdragen voor zijn pensionneering en alzoo de Staat het moet doenen de heer Koops van Sneek, constateerde, dat de heer Colijn, de candidaat der kerkelijke partijen in Sneek, tegen Staats pensionneering is. Aangenomen werd een motie van den heer v. d. Meer, waarin uitgesproken werd, dat Staatspensioen zonder premiebetaling een utopie is dat invaliden en ouden van dagen spoedig en afdoend geholpen dienen te worden, en dat mag worden gehoopt, dat in de eerst volgende wetgevende periode die afdoende hulp in een wet zal worden belichaamd. Het Kamerlid mr. A. Baron van Wijn bergen hield een politieke rede. Een meisje te Scheveningen, dat oor deelde, dat haar vader door het geven van één gulden te weinig voor de feestviering aldaar had bijgedragen, stelde voor dit doel aan het comité-lid den heer dr. G. de Niet twee gouden tientjes uit haar spaarpot ter hand. en dus de groote veerboot nabij was. Die blauwe vlag is voor de schipperij, wat bij de overwegen van den spoorweg de slagboomen zijn, n.l. het sein, dat men moet wachten met te passeeren. Onze twee schippers hadden echter geen geduld om te wachten, en gingen nog gauw de haven uit. De havenmeester maakte hiervan proces op- en de eisch luidt heden voor ieder f 5 of 4 dagen. J. H. te Oudega (W.) reed in den nacht van 21 op 22 Maart op zijn rijwiel zonder licht.- ’t Was juist middernacht, geen volk meer op den weg, de politie zal ook wel slapen, dus er zal geen haan naar kraaien... Halt! politie, afstijgen klonk het, en dus de politie was toch nog op de baan en onze beklaagde er bij. Eisch f 3 of 2 dagen. 8. K. te Dokkum gebruikte een hoekje op straat voor urinoir, dat er niet voor bestemd was. Eisch f 3 of 1 dag. S. B. te Pingjum was den 27 Maart dronken. Eisch f 5 of 3 dagen. kan er en 2 dagen. W. E. en K. E. te Gasselternijveen zijn broeders, die te zamen met een boot varen. Den 15 Maart verlieten zij de haven te Stavoren, toen reeds de blauwe vlag op het havenhoofd was uitgestoken veerboot nabij wordt als getuige. Daarop staat nog al een zware straf, het maximum boete bedraagt zestig gulden. Eisch f 5 of 4 dagen. W. v. d. Z. te Molkwerum, F. T. te Warns en D. de B. te Gaast zijn eierzoekers, die in de maand April het veld in gingen hun geluk te beproeven, maar daarbij den Eisch M. K. te Parrega, G. Z. te Gorredijk, R. v. B. te Hoogezand, H. M. te Hinde- loopen, J. de V. te Ruigelollum en G. F. te Woudsend zijn alle zes schippers, die hier in den omtrek met hun schip lagen en ’s nachts bekeurd werden, omdat ze geen licht aan den mast hadden zooals de dening dat voorschrijft. De eisch voor dezer schippers isf 3 of 2 dagen. G. M.; A. S.J. S.T. R. en H. H. allen te Hemelum hebben den 27 Maart ’s avonds na tien uur burengerucht verwekt op de openbare straat. Door luidkeels te roepen, te schreeuwen en te vloeken gaven ze uiting aan hun brooddronkenheid. Eisch ieder f 3 of 2 dagen. K. B. gedom. te Groningen, heeft zich in den nacht van 21 op 22 Maart schuldig gemaakt aan straatschenderij, of eigenlijk was het vaartschenderij maar dat woord bestaat nu eenmaal niet in ons wetboek. Wat was het geval In den bewusten nacht waren twee bootslieden van een tjalkschip, dat te Makkum lag, ’s avonds uit geweest en gevoelden na ’t sluitingsuur der herbergen nog niet direct lust om naar kooi te gaan. In gezelschap van een paar Makkumer jongens waren ze nog even gaan rondloopen, tot een der vreemde schippersknechten de stoomboot //Feniks” in ’t oog kreeg en op die boot ging en de stoomfluit driemaal liet klinken. Dat was op dat late uur als rust verstoring te beschouwen en de politie ging dan ook aan ’t naspeuren, wie dat nachtelijk rumoer had veroorzaakt. Zij kwam den schul dige al gauw op ’t spoor en zoo moet deze als beklaagde heden terechtstaan. Twee getuigen zijn voor deze zaak op geroepen, doch de eene is op zee bij de visscherij en kon dus niet gedagvaard worden. De behandeling wordt daarom uitgesteld tot de volgende zitting op 11 Juni a.s. De andere getuige, Ranke de Boer, klaart wel gezien te hebben dat een vreemde schippers op de boot is gegaan, en hij heeft ook de fluit der boot 3 maal ge- Wel 72 namen van beklaagden stonden heden op de rol, dat beloofde wat te worden vandaag. Vooraf werden hiervan 11 behan deld in niet publieke zitting en dat vorderde al ruim drie kwartier, zoodat voor de 61 overigen de zitting eigenlijk pas begon te kwart over elven, maar er waren niet veel beklaagden en dan schiet het snel op. Eerst kregen wij nu te hooren eene over treding der leerplichtwet en wel van D. B. te Bolsward, die een meisje van 10 jaren heeft dat nog pas in de 2e klas zit, zoodat ze toch waarlijk wel noodig heeft, dat ze nu trouw ter school komt, om ten minste den overigen tijd van haar leerjaren nog iets van het onderwijs te profiteeren. ’t Was bij herhaling dat deze vader terecht moest staan, maar hij was afwezigde eisch was f 4 of 2 dagen. De tweede zaak betrof een verzet van L, V., gedomicilieerd te Drachten, die voor ’t kantongerecht alhier veroordeeld was wegens liggen met een woonschip. Beklaagde is heden niet opgekomen, zoodat het verzet vervallen wordt verklaard. H. E. gedom. te Zuidhorn is bekeurd wegens dronkenschap. Eisch f3 of 2 dagen. W. P. de B. te Kimswerd reed laatst op een avond met een wagen zonder licht. Eisch f 3 of 2- dagen. S. S. onder Workum liep langs den spoorweg zonder daartoe gerechtigd te zijn. Eisch f 5 of 4 dagen. De verordening op de veemarkt in Bols ward schrijft voor dat het te verkoopen vee moet worden geplaatst en aangeboden op de door B. en W. daartoe aangewezen plaats. Voor kalveren is daarvoor tegenwoordig alleen bestemd het voorste gedeelte der koemarkt. Op 18 Maart hadden de Gebr. C. alhier evenwel 13 kalveren geplaatst op de stoep van J. Yntema. Daarvan werd procesverbaal opgemaakt en bij verstek, want beklaagden waren niet verschenen, wordt daarvoor ge- ëischt f 3 of 2 dagen. B. 8. te Bakhuizen was in April bezig met eierzoeken zonder permissie eigenaar of gebruiker van f 5 of 4 dagen. S. K. te Dokkum f 3 of 2 dagen. R. Z. te Witmarsum maakte burenge rucht en daarvoor luidt de eisch f 3 of 2 dagen. D. 8. te Hemelum, O. K.S. M. en 8. de B., alle 3 van Bakhuizen, hebben den 21 Maart te Koudum ’s avonds na 10 uur te veel drukte op straat gemaakt. Zij zongen en schreeuwden dat het op verren afstand hoorbaar was, en dat op een uur dat de meeste bewoners reeds ter ruste zijn gegaan niet door. Zij kregen dan ook proces heden luidt de eisch voor ieder f 3 of tuig het mes met last tot vernietiging daarvan. Bekl. wil gaarne met wat minder boete vrij, hij is er z/zoo onnoozel ingeloopen”. H. de B. te Warns, J. H. ook aldaar, K. H. te Workum, Q. H. ook aldaar, T. B. te Itens, B. W. te Oosterlittens en M. Z. te Oosterend zijn alle 7 aan ’t eierzoeken geweest, zonder dat zij permissie konden toonen van den eigenaar of gebruiker der landerijen. Voor allen luidt de eisch f 5 of 4 dagen. D. G. te Bolsward heeft in den nacht van 11 op 12 April de orde verstoord. Eisch f 3 of 2 dagen. J. J. te Stadskanaal heeft 27 Maart het vaarwater te Stavoren versperd met zijn vaar tuig, zonder daartoe verlof te hebben van B. en W. dier gemeente. Eisch f 10 of 5 dagen. Uitspraak der vonnissen op 4 Juni a.s. BINNENLAND. heel eind voor, ’t Was nog helder dag en hij achtte zich verongelijkt. Hij zou anders naar huis, naar Wommels, maar de fiets was wat defect en hij wilde den waren tijd weten. Hij reed, toen hij te Burgwerd was, den kant op z/naar stad”, naar Bolsward. Voor hij de stad bereikte, zag hij den Brigadier langs den trekweg komen en bij ’t brugje van 't pan werk wachtte hij dezen op en zijn eerste vraag was: hoe laat is het? Antwoord: Te Bolsward is het nu juist halfacht. Dat ant woord versterkte onzen beklaagde in de mee- ning dat het horloge van den agent te Burgwerd niet goed ging. Bekl. is nu tegenwoordig om deze om standigheid tot zijn verontschuldiging aan te voeren. De agent die hem te Burgwerd be keurde, verzekerde dat zijn horloge gelijk ging met de torenklok van Burgwerd en daaraan moest hij zich houden. Bij ’t verdere verhoor, ook van den brigadier blijkt dat de klok te Burgwerd 13 minuten verschilde met den Bolswarder tijd. De agenten kunnen evenwel niet anders dan naar z/plaat- selijken” tijd rekenen maar bovendien blijkt, dat, rekening houdende met de 13 minuten, beklaagde toch te laat is geweest met zijn lantaarn, want de zon ging 2 April onder te 6 uur 31 minuten. Een minuut over zevenen was het dus lantaarntijd en ’t was 7.2013 7 uur 7 minuten. Toch wil de heer Ambtenaar met de //om standigheden” rekening houden en eischt f 1 of 1 dag. C. E. te Bolsward heeft 10 April op de Groote Dijlakker met paard en wagen sneller gereden dan daar geoorloofd is. Eisch f 3 of 2 dagen. Op 8 April gingen 3 jongelieden een wandeling maken langs de Knossingerlaan. Daar liep in het land van A. Jorna een oud werkpaard te grazen en het was juist schafttijd voor paard en boer, het paardetuig was in ’t land neergelegd, om het straks weer bij de hand te hebben. Dat paard en hoofdstel brachten een der jongelui op de gedachte, om het ros eens te //monsteren” te laten //tuigen”. Hij nam het hoofdstel, deed dit het paard aan en nu ging ’t in draf een eindje heen en weer in ’t land. Hiervan is beklag gedaan, zoodat de dader 8. F. te Bolsward heden terecht moest staan, doch hij is afwezig. Zijn twee mak kers M. Frankena en 8. Tolhuis zijn thans getuigen en bevestigen het ten laste gelegde. Eisch f 5 of 3 dagen. J. R. te Parrega was te Tjerkwerd en v. d. B. te P. te Cornwerd, B. B. te Cubaard en R. v. d. M. te Zutfen zijn allen wielrijders die ’s avonds niet tijdig de lan taarn lieten branden. Eisch voor allen f 3 of 2 dagen. J. D. te Wommels verkeerde in ’t zelfde geval. Hij reed 2 April ’s avonds 7.20 uur op de fiets te Burgwerd, toen de agent hem aanhield en er opmerkzaam op maakte, dat de zon reeds langer dan een half uur onder was en dat dus zijn lantaarn al moest branden. Hij ook zijn horloge uit den zak en daarop was ’t 7 uur 22 minuten, maar dat liep een boord, doch hij was er niet zoo dicht bij, wie op de boot ging. De andere getuige moet in de volgende zitting gehoord worden. L. R. te Cubaard reed op een rijwiel zonder licht. Eisch f 3 of 2 dagen. 8. R. te Witmarsum was dronken. Eisch f 15 of 3 dagen. J. H. te Workum had ’s nachts geen licht branden op zijn schip. Eisch f 3 of 2 dagen. D. T. te Arum liet 2 April zijn 2 honden onbeheerd op straat loopen. Eisch 2X^8 of 2 dagen. M. B. te Hijdaard was bij de vorige zitting van ’t kantongerecht als getuige opgeroepen, en niet verschenen, zonder van de reden der verhindering te hebben doen blijken. Tegen hem werd deswege procesverbaal beteekend en inplaats van getuige is hij nu beklaagde. Hij is nu verschenen en zegt, dat hij er niet over /zprakkeseerd” had, dat zijn komst noodig was. De strafzaak, melkwagen met te veel kannen, kon er wel om behandeld worden. De kantonrechter wijst bekl. er op, dat hij verplicht is te komen, als hij gedagvaard 11 April dronken verzette zich nog al tegen den agent, die hem den goeden raad gaf rustig naar huis te gaan. Eisch f 3 of 2 dagen. K. T. te Witmarsum had 8 April te Bolsward te veel melkbussen op zijn wagen. Eisch f 10' of 4 dagen. D. Z. te Hindeloopen is vrachtrijder. Op 8 April vertelden 3 jongens, die hem op den weg ontmoetten, dat er een snoek in de sloot was, die zij al getracht hadden te pakken. Wacht jongens, dan zal ik jelui wel even helpen, geel mij dien stok maar, dan bind ik mijn mes daarop en zal ik hem steken. Zoo gezegd, zoo gedaan en de snoek schoot er het leven bij in en werd door de jongens mee naar huis genomen. Daar kwamen de rijksveldwachter en een gemeenteagent ook den weg langs en die snoek trok hun aan dacht. ’t Was gesloten vischtijd en dan met een snoek loopen, dat ging niet aan. De jongens vertelden den geheelen toedracht der zaak en dus ook wie hen had geholpen den snoek te vangen. De beambten nu op dezen vrachtrijder los en... ja, ’t was waar, hij had dien snoek gevangen. Hij moest zijn zakmes toonen, en dit werd, als verboden vischtuig in beslag genomen, ook de snoek was door de mannen der wet benaderd. Het mes> lag heden op de gerechtstafel, en de snoek neen, die was voor 10 cent verkocht, en dat dubbeltje was ook bij 't kantongerecht gedeponeerd. Beklaagde is tegenwoordig en bekent zijn overtreding. Hij wist wel dat het in gesloten vischtijd was, maar de jongens vroegen of hij even wilde helpen, en toen dacht hij daaraan zoo gauw niet. Eisch f 3 of 2 dagen, met verbeurdverklaring van ’t verboden visch- T Bolswardsche Courant. OP

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1