Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 I* I It f I, ■1 11 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 43. f ai Zondag 30 Mei. LEVE DE FIETS! I 1 I I VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. te genieten op. En zou i I H P‘ zoodoende machtig te De worm- I 1 me de I Catechisatie. De godsdienstleraar sprak een ernstig woord tot de jongeren over de gevaren op hun levenspad. ffEr moest geen uwer zijn, die ooit een plaats bezocht, waarheen hij ook zijn zuster niet zou kunnen brengen”, sprak hij. En vervolgende: zzIs er een uwer die de waarheid van dezen wijzen regel niet willen onderschrijven?”, vroeg hij. Een der jongelieden stak den vinger op. »Hoe? Zoudt gij een plaats kennen en die willen bezoeken waarvan gij wist, dat uw zuster er niet van noode had? Welke is die plaats dan? Spreek? »De barbier”, luidde het antwoord» I Voortdurend wordt zij nog algemeener; geen aardsche machten kunnen haar meer stuiten, steeds grooter wordt de omzet, steeds lager worden de prijzen. Hoe goedkooper ze worden, hoe meer er gekocht worden en hoe grooter de verdienste. Het eenig bezwaar der concurrentie is, dat de prijs zal moeten blijven staan op iets meer dan den kostenden prijs van middelmatig fabrikant, anders is de dag nog te voorzien, dat ze zes om een dubbeltje worden. Nu vraagt men zich wel eens in stilte af heeft die ook al een fiets maar de tijd is niet ver meer, dat men met verbazing uit roept heeft die nog geen fiets 1 of heeft die er nog maar zóó een Toen de hooge tweewieler haar plaats moest inruimen aan de safety, toen heeft ook de hooge stand der menschen zijne plaats zien betwisten door den stand, die eenige voeten lager bij den grond blijft. Moest men voor de hooge wielen goed in de beurs grijpen, voor de lage grijpt menigeen er al naast. Legio is ’t aantal menschen, dat aan de fiets het dagelijksch brood, met of zonder meer, te danken heeft. Zij, die ze fabriceeren of de onderdeelen leveren, zij, die ze verkoopen, vernikkelen of verhuren, zij die onderwijs op de fiets geven of er kunsten op verrichten, zelfs zij... die ze als beroepsdief stelen. Het edelste werk der natuur is de mensch, zei Bacon het edelste werk der menschen is de fiets zeggen wij om te eindigen, want we gaan voor ontspanning wat fietsen brood en een kat huisden er ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. afbuiten dronken op je kar drankmisbruiker een fiets van de flesch Workum, 27 Mei. zzAlweer mislukt” zoo hoorden we menigen visscher klagen, die na de slechte haringvangst, zijn hoop op de ansjovis had gevestigd. Scheen aanvankelijk dat een goed ansjovisjaar te wachten was, omdat de eerste twee weken flink gevangen werd, thans is ook die hoop Vervlogen. Wel trok menig visscher van de eene zeeplaats naar de andere, om te trachten daar betere resul taten te verkrijgen, ’t hielp niets. Allen keerden mismoedig terug, want de kosten konden niet gemaakt worden en ze moeten dan op eigen geld teren, hetgeen bij de meesten niet aanwezig is en dus spoedig weer koers zetten naar moeder de vrouw. Velen hebben de visscherij-benoodigheden maar weer opgeborgen en ander werk ter hand genomen, bij timmerman, boer of wat de hand vindt om te doen. Voor de meesten is het wel een treurigen tijd, nu de eene hoop na de andere vervliegt. Meende men aanvankelijk dat de visch wegens de koude niet te voorschijn kwam, ook die verwachting is niet uitge komen, want bij milder weer laat ze nog op zich wachten. Een gevaarlijk mensch. Te Winschoten stond heden terecht de 32-jarige Albert Jan Elzinga, schoenmaker te Sappemeer. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij te Sappemeer in den avond van 1 Februari heeft getracht opzettelijk en met voorbedachten rade Rensina Mandema, wed. van Klaas van der Wijk, en haar dochter Annechien Fokkina van het leven te be- rooven, door op de vensterbank aan de bui tenzijde harer woning een doosje te plaatsen in den vorm eener reclame-proefdoos, bevat tende een wit en poedervormig mengsel, bestaande uit zetmeel en een hoeveelheid zuringzout, waarin 15 gram en 961 mgr. zuringzuur. De helft daarvan was voldoende voor ieder der beide vrouwen om haar te dooden, althans haar te brengen in levens gevaar. Het doosje had tot opschrift: zzDeze poeder is voedzaam en krachtig, wordt bereid als sago, voldoende voor Twee Personen. Gratis Proef”. Bekl. had in zijn huis het mengsel gevormd. Gelukkig proefde Rensina Mandema het poeder maar even en merkte zij aan smaak en gevolgen, dat het nadeelig was of kon zijn. Verder werd bek], ten laste gelegd in het najaar van 1908 te Sappemeer Johanna van der Wijk van het leven te hebben beroofd, althans zwaar lichamelijk letsel toegebracht. In October heeft hij aan vrouw Van der Wijk voornoemde poeders ter hand gesteld als geneesmiddel tegen wormen. Ze bestonden echter geheel of gedeeltelijk uit zuringzout, bevattende een groote hoeveelheid zuringzuur. Bekl. had het doel, dat genoemde vrouw haar dochter meerdere van deze poeders zou doen innemen, zooals geschiedde. Het meisje is daarop levensgevaarlijk ziek geworden van daardoor ontstane etterige het buikvües op 25 Nov. Twee huzaren te Haarlem hebben Woensdag op het Bolwerk den heer C. V. beroofd van f 80. De een sloeg hem tegen den grond en de ander rolde hem het geld. Zij zijn in arrest. N. R. C. Aan de Heemstraat in den Haag werd gistermorgen een ledikant, dat men even aan de deur had laten staan, terwijl men andere goederen naar binnen bracht, ontvreemd. De dader werd echter spoedig achterhaald en het ledikant aan den eigenaar teruggegeven. De onder de streep schrijver van het Algem. Handelsbl. schrijft Berlijnsch Allerlei. Een scène in de gevangenis. Directeur tot den celbewaarder Breng den gevangene Zühlsdorf naar de bezoek-cel. Hij mag met zijn moeder spreken. (Zühlsdorf werd kort geleden tot eenige jaren veroordeeld, omdat hij in zijn hoe danigheid van klerk in een reis-bureau veel geld verduisterd had. Zijn moeder woonde de terechtzitting bij als getuige en weende zeer om haar verloren kind.) Moeder en zoon ontmoeten elkaar in de bezoek-cel. Omarmen elkaar, maken elkaar’s wangen nat met elkaar’s tranen. Zühlsdorf droogt zijn oogen met de mouw. Zoekt daarna naar zijn zakdoek, die hij blijkbaar vergeten heeft. De moeder geeft hem haar zakdoek, die hij gebruikt en bij zich steekt. De bezoek minuten zijn voorbij. De be waarder brengt den gevangene terug naar de cel. De moeder verlaat geknakt het ge traliede huis, achter welks muren haar lieve ling lange jaren van zijn jong leven zal moeten doorbrengen. Mocht zij toch met hem ruilen, hem de gouden vrijheid gevenEen gepijnigd moederhart waagt veel... en zij heeft daareven reeds veel gewaagd... Want de bewaarder die de zakdoek- scène gezien heeft haalt den gevangene het doek uit de jas en ontdekt een aantal werktuigen om uit te breken, welke dade lijk, met rapport, aan den directeur gegeven worden. Arme moeder... Smakelijk eten. Het echtpaar Ziekow beheerde een groot restaurant aan den Havel, bij Heiligensee, een der heerlijkste plekjes buiten Berlijn, waar zomers duizen den heentrekken om te genieten van lucht, water en bosch. Het echtpaar is nu veroordeeld. Zij tot '500 mark boete en 3 maanden gevan genis hij tot 500 mark en 1 maand gevangenis. Omdat: voor al het eten en drinken vuil Havel-water gebruikt werd, dat in emmers uit de rivier geschept werd. Groote stukken doode visschen, planten, kikkerbroed wipte men met de band er uit. De emmers werden ook gebruikt om de dweil in uit te spoelen waarmee de grond en een zekere nuttige gelegenheid gedaan was. De soepketel was tevens vuile wasch-ketel. In de mand, waarin koek bewaard werd had eens moederweelde gesmaakt. Later muizen. En om de muizen te verjagen een hond. In de melk die a 15 cent per glas verkocht werd dreven doode muizen, zoodat de meiden weigerden die melk te drinken. Waarop mevrouw Ziekow zei: Voor de Ber- lijners is ze nog goed genoeg. Deze de voorzitter van de rechtbank vond deze qualificatie zwijnerij had reeds twee jaren geduurd.,. Voor zulke sluip-moordenaars lijkt straf zéér licht. Zuidwesthoek, 27 Mei. De Zuidwesthoek is aan regen toe. Dan kan het op de beste landen nog wel terecht komen met den hooi oogst, zoo zeggen de boeren. Op de akkers van minder goede kwaliteit moet die kans reeds verkeken zijn. Daar doet bij schraal weer en gebrek aan regen het salpeterge- halte van den bodem zich te zeer gelden om den voordeeligen groei van het gras mogelijk te maken. Ziet men gewoonlijk om dezen tijd reeds maaiers in het veld, thans is daar nog geen sprake van. Lemmer, 27 Mei. De zomerdienst met de booten der Holl. Friesl. lijn wordt morgen geopend. Alsdan kan men ’s morgens om 9.20 en ’s nachts 12.30 van hier, en ’s morgens 9.15 en 's nachts 12 uur van Amsterdam vertrekken. De kapitein en de hofmeester van de zzlleerenveen* hebben dezen winter met goed gevolg een cursus doorloopen in de verbandleer voor eerste hulp bij ongelukken. Witmarsurn, 27 Mei. De verkiezingen werpen hier hun schaduwen nog niet krachtig vooruit. Er wordt weinig belangstelling ge toond in de zzpublieke zaakEen verkiezings vergadering alhier, waarin de candidaat der 8. D. A. P. zou optreden, kon niet doorgaan omdat slechts drie personen ter vergadering waren gekomen. In een verkiezingsverg. te Achlum waren er 7. Het staat nog achterlijk met onze bouw en weilanden; het hooigewas belooft weinig. Stavoren. 27 Mei. Door gemiddeld 40 booten werd hier sedert 21 dezer totaal aangevoerd ongeveer 240,000 stuks ansjovis. De prijs was j.l. Zaterdag per 1000 stuks f 11.70. Enkele visschers hebben reeds het bedrijf gestaakt, anderen visschen twee aan twee met één boot, ’t Laatste wordt veelal toege past, wanneer de knechten, die gewoonlijk visschen tegen ’n vijfde van de opbrengst der vangst, de verdienste te gering achten om te blijven doorvisschen en alzoo vertrekken. De laatste dagen vischt men onder den Zuidwal, waar de nog resteerende visch zich thans schijnt op te houden. Als een staaltje hoe ongelijk de uitslag kan zijn, moge dienen, dat de grootste vangst voor één boot verleden week beliep 23.000 stuks, de laagste slechts 500 vischjes. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Friesche Zuidwesthoek. Het mooie weer heeft in de lammerenprijzen geene verandering gebracht; de handel is en blijft stug. Alhier zijn lammeren opgekocht tegen prijzen van f 1, f 1.50 en f 2 per stuk. Oudere woldieren zijn even spotgoedkoop goede jonge schapen koopt men thans voor f 10 k f 12. en tengevolge ontsteking van 1908 overleden. De doktoren Van Olm en Heringa, met de lijkschouwing van Johanna Van der Wijk belast, constateerden als doodsoorzaak buik- vliesontsteking. Zij achten het niet onaan nemelijk, dat een substantie in de maag gebracht, aanleiding gaf tot een toxische ontsteking van den maagwand en dat leidde tot den dood. Het eindresultaat van het maagonderzoek door de apothekers Boerrna en Van Dam was, dat in geen der organen zuringzout of eenig ander etsend vergif in aantoonbare hoeveelheden aanwezig was. De mogelijkheid van verwijdering voor het onder zoek is niet uitgesloten. Getuige Rensina Mandema vergeleek het schrift op het doosje in de vensterbank met een rekening van beklaagde. Het was het zelfde schrift. Beklaagde bekent het doosje daar te hebben neergezet. Rensina zegt niet te hebben geschreven een aanwezige verklaring, in houdende dat het leven haar niets meer waard is en dat zij alles geeft aan haar zuster, beklaagdes vrouw, en beklaagde. Beklaagde Elzinga wilde, bekende hij, vrouw en dochter doodden om haar bezittingen als erfgenaam worden. Hij was aan lager wal. poeders heeft hij haar gegeven zooals hij die van dr. Meihuizen ontving. Aan den dood van Johanna zegt hij onschuldig te zijn. Eisch van het Q. M. vijftien jaren ge vangenisstraf. Nu het heerlijkst denkbeeld lenteweer is aangebroken zitten we allemaal op de fiets, zooals het in een der aardige revues van Reyding heet. Wie het genot van het fietsen eenmaal heeft leeren kennen, snakt er telken jare naar om zijn karretje, dat gedurende de wintermaanden op zolder in 't vet heeft gestaan, er vandaan te halen en weer voor het dagelijksch gebruik geschikt te maken. In deze mooie dagen is de eene helft van ’t menschdom in den vrijen tijd aan het fietsen terwijl het andere rondkuiert, allen genietend van de ontwakende natuur. Zachte Zuidewindjes waaien, Uit den nooit volprezen Mei, Bloemegeur en voglen zangen Maken het harte vrij en blij zingt de dichter en wij zeggen het hem volmondig na. Om het genieten van deze schoone dagen nog volkomener te maken moet eere en lof gebracht worden aan wie dat toekomt: de fiets, die in vroeger tijd door de Friesche Courant vergeleken is met den Vredebode, den engel der verzoening, die maakt deez’ aarde tot een paradijs terwijl ’t vroeger leek een hel. Waarom? zullen velen vragen. Welnu’ luistert dan allen en juicht en jubelt mèt ons want de fiets brengt in de eerste plaats gezondheid, die grootste en meest gewaar deerde schat; tal van doctoren verkondigen dit schier iederen dag. Doch ook gelijkheid brengt zegelijkheid, het doel, waar honderd en meer menschen- geslachten naar streefden, het ideaal, dat onnoemelijk veel goed en bloed heeft gekost, het sociaal palladium tegen alle menschen- leed, de fiets geeft het. Is toch niet de smidsleerjongen de gelijke, neen soms de meerdere van den bankier, wanneer beiden het stalen ros berijden 1 Valt niet zijne Excellentie evengoed een buil als de boodschap-fietser, als zij slippen, of hun stuur verliezen Naast de fiets heerscht standverschil, op de fiets is hij de meerdere, dié 't meest getrapt heeft, (niet is) en ’t krachtigst in longen en kuitspieren is. In ons vlakke vaderland, waar bijna alle wegen en paden befietsbaar zijn, openbaart zich deze ideale gelijkheid het meest. Het drankmisbruik bestrijdt ze. Een recht geaard fietser is vanzelf ridder van de blauwe knoop, alleen verslaafd aan limonade, kwast en spuitwater. Zei men tot nu toe: alles is mogelijk behalve je neus er moet bijkomen en zitten. Geef een i present en hij neemt afscheid of van de fiets. Het woningvraagstuk lost ze op. De arbeider in de stad kiest zich een huis met tuintje van denzelfden prijs als een krotje in de stad, maar Buiten op ’t naburige dorp per fiets is hij toch op zijn tijd in zijne fabriek, bij zijn baas of op zijn werk. De fiets, ze voorkomt het geestdoodend gebabbel over de mode en over de chronique scandaleuse; ze eischt zooveel attentie, dat ze alles buiten haar beheerscht. Een fietser kan niet rooken, of hij doet het slecht, een fietser kan niet droomen, niet suffen, niet zich laten drijven op een idee, of op een niets; een fietser maakt hem tot een schildwacht voor het gebouw zijns levens. Het rijwiel doet de afstanden verdwijnen. Of op uw dorp een dokter, een apothetker, een veearts woont of niet, ’t hindert weinig. Ge haalt hem even per fiets en hij trapt dadelijk gezellig met u mee in niet meer tijd dan hij meegeloopen zou zijn met een stadgenoot, die zijne hulp te voet kwam inroepen. We hebben reeds fietsende slagers, bakkers, winkeliers, doctoren, ouderwijzers, telegram bestellers, militairen, advokaten, rechters, bakers, groenteboeren, bedelaars, enz. en nog anderen zijn op de komst. De vrijheid, de gelijkheid, de broederschap die failliete boedel der Fransche revolutie, ze wordt weer tot een bloeiende zaak ver heven door de fiets. Zij is het levendmakend bestanddeel onzes tijds. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsclie Courant I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1