No. 47. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. 1909. 1 Zondag 13 Juni. I UITSLAG STEMMING Tweede Kamer, Vrijdag 11 Juni 1909. VOOR a.r. dat a. r. Gekozen Blum I l van het persoonlijke leven dat van het leven der maat- gering zijn en vol geesdrift KL Gekozen O. van Nispen r. k. Ommen. Gekozen Dr. Kuyper a.r. I., Kuyper a.r. We zullen allen onze vleugels kunnen uitslaan en vrij zijn als vogeltjes in de lucht. Ook zal de vliegkunst, er zeer zeker weer toe bijdragen de humor des levens te ver meerderen. Hebben we nu reeds onze vliegende visschen, weldra hebben we onze vliegende bakvisschen er bij. Konden we ons tot nu toe slechts verheugen in het bezit van vliegende vaandels, nu krijgen we ook onze vliegende soldaatjes, zoodat het geval zich kan voordoen dat je een afdeeling vliegende soldaten met vliegende vaandels in vliegende vaart kunt zien wegvliegen. Ook zou het kunnen voorkomen dat een „op de vlucht” zijnde afdeeling zegevierend op de een af andere stad neerstrijkt. Maar niet alleen op militair gebied brengt de vliegkunst allerlei eigenaardige verhou dingen mee, ook op elk ander gebied des levens zal haar invloed groot zijn. Van het hooge standpunt waaruit we de dingen dezer wereld zullen zien vallen alle afstanden en scheidingslijnen natuurlijk weg, zoodat het noodzakelijk moet leiden tot een algemeene verbroedering. Misschien zelfs gaat de mensch als hij altijd gevleugeld door de ruimte zweeft zich op den duur verbeelden een engel te zijn, wat noodzakelijkerwijze eindelijk ten gevolge moet hebben dat hij het ook werkelijk wordt. Bovendien zal de beoefening der vliegkunst een krachtigen stoot moeten geven aan de emancipatie der vrouw, al was het alleen maar door de grondige verandering der kleeding die de beoefening dier edele sport voor onze vrouwen met zich mee zou moeten brengen. Tegenover deze groote voordeelen staan natuurlijk enkele nadeelen. Zoo zou het b.v. niet onmogelijk zijn dat het aantal der „voortvluchtige” kassiers, notarissen, in- en uitbrekers schrikbarend zou toenemen. Ook zou de vreës gewettigd zijn dat de menschen er over ’t algemeen nog //vluchtiger” en //luchthartiger” door zouden kunnen worden. Als ge echter bedenkt in welke //hooge sferen” ons tot nu toe zoo laag-bij-de-grondsche menschen-bestaantje door de edele vliegkunst wordt ingeleid, als ge bedenkt welk een z/hooge vlucht” geheel ons leven zal gaan nemen, welke //hooge idealen” wij zullen nastreven, dan zijt ge er onmiddellijk van overtuigd dat die nadeelen slechts uiterst dan roept gij mij ongetwijfeld na: hoera, wij gaan vliegen! D I X I. Alkmaar. Herstemming Glinderman a.r., Foreestr. I. Almelo. Gekozen Aalberse r. k. Amsterdam I. Gekozen Hubrecht u. I. Amsterdam II. Herstemming Oudegeest s. d. Snoeck c. h. Amsterdam III. Herstem. Van Hamel u. I. Troelstra s. d. Amsterdam IV. Gekozen Ijzerman u. I. Amsterdam V. Herstemming Aalberse r. k. Ketelaar v. d. Amsterdam VI. Herstem. Beaufort v. I. Verkouteren c. h. Amsterdam VII. Gekozen Middelberg a.r. Amsterdam VIII. Gekozen W. de Vlugt a.r. Amsterdam IX. Herstemming Vliegen s. d., De Vries Amersfoort. Gekozen- Van Asch van Wijck a.r. Apeldoorn. Gekozen Van Bijlandt a.r. Appingedam. Herstemming Schaper s. d., Zijlstra a.r. Arnhem. Herstemming Eland u. I., Hogerzeil a.r. Assen. Herstemming De Milly u. I., Treub t>. d. Bergen op Zoom. Gekozen De Ram r. k. Beverwijk. Gekozen Pastoors r. k.. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens lO .Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4, gelegenheid geven zij daarvan blijkenze houden vredesconferenties, sluiten arbitrage- verdragen, geven elkaar onophoudelijk te kennen, dat ze den vrede wenschen en niets dan den vrede. Tegelijkertijd echter drijven ze hunne militaire uitgaven steeds meer op, ze ver volmaken hunne vernielingswerktuigen, wed ijveren in het bouwen van //Dreadnoughts”, kortom, geven elkaar op de ondubbelzinnigste wijze te kennen dat ze mekaar, wat die be tuigingen van vredelievendheid betreft, voor aartsleugenaars houden. Ook dat is toch wèl eenigszins vermakelijk. In onze parlementair geregeerde staten hebben we zoo nu en dan de drukte van de verkiezingen. Zoo nu weer in ons land. Daarbij gebeuren er gewoonlijk zeer veel moppige dingen, waarop ik nu niet allemaal de aandacht wil vestigen. Zoo geeft onze tijd verschillende grappige dingen te zien en voor wie deze dingen wil opmerken is hij allerminst saai. Ook de verbazende ontwikkeling der tech nische wetenschappen brengt het hare er toe bij om ons leven nog te verlevendigen. Wat die niet al heeft te weeg gebracht Noemen we van al de wonderen door haar gewrocht slechts de automobiel, waarin we, maskers voor, langs ’s Heeren wegen snorren, in razende vaart en alles hullende in stof en st... weliswaar een enkele maal een onzer medebroederen of zusteren verpletterende, maar toch er ons op kunnende beroemen dat we zóó snel reden dat we van ’t geen we op onzen weg tegenkwamen niets konden onderscheiden. Mij dunkt dat is ook niet onaardig. Vroeger gingen de menschen meestal op reis om wat te zien, wij doen het integendeel juist met het doel niets te zien. Recht leuk wordt het echter nu we binnenkort met elkaar de lucht in gaan. Want dat gebeurt natuurlijk in de naaste toekomst. Onze moderne techniek kan je op een plezierige en op ’n onplezierige manier de lucht in krijgen. Óver de onplezierige zal ik ’t nu maar niet hebben. Daar zullen we in ons gezegend landje, bakermat der vrijheid, waar de anarchistische luchtsprong- denkbeelden nooit vasten voet hebben kunnen krijgen, waarschijnlijk geen kennis mee be hoeven te maken. Maar de plezierige manier! Zwevende op sterke vleugelen je in het wijde luchtruim te verheffen en de vleermuizen, tot dusverre de eenige niet eierleggende gevleugelden, con currentie te gaan aandoen! Dat lacht me toe. Er zijn nog wel menschen die er nog niet zoo recht mee op hebben. Zoo las ik laatst in een Fransch tijdschrift nog ’n artikeltje van een meneer die er heelemóél niet mee ophad. Die beweerde dat ie in z’n droomen wel eens gevlogen had, n.l. in z’n kamer, zoo ongeveer als een vlieg, dan eens in dezen dan weer in dien hoek, nü eens laag bij den grond, dan weer opeens zich verheffend tot aan de zoldering. En dat vond die meneer dan nog al een aardige liefhebberij. Maar om je in werkelijkheid op een stel kunst vleugels te verheffen in de lucht, brrrdaar moest ie niks »van hebben. Bovendien zou ook het ’t kleine beetje poëzie dat ons nog restte in het leven er totaal door verdwijnen. Men zou geen oog meer hebben voor het mooie in natuur en architectuur. Als je in een automobiel zit, kün je tenminste nog eens stilhouden, maar als je over alles heen vliegt, zie je natuurlijk niets. Nee, zei die meneer, de mensch is nu eenmaal door de zwaartekracht aan de aarde gebonden en daar mag hij zich niet boven verheffen. Ik ben het met deze beschouwing niet eens. Een mensch wroet immers al zóóveel in ’t aardsche slijk, dat elke gelegenheid om zich daar eens aan te onttrekken met beide handen moet worden aangegrepen. En de vliegkunst opent voor het menschdom heerlijke perspectieven. In letterlijken en óók in figuurlijken zin. Zijn er nu nog onder ons een massa opper- vlakkigen, dan worden we allemaal hoog vliegers. Blijven we nu nog vaak met onze gedachten laag bij den grond, dèn is daar geen gevaar meer voor. Hooge doeleinden zullen door ons worden nagestreefd, zoodat het geen twijfel lijdt of de vliegkunst zal de menschheid in ‘t algemeen zéér ten goede komen. Bodegraven. Gekozen Idsinga c. h. Breda. Gekozen Boogaardt r. k. Breukelen. Gekozen de Waal Malefijt, (a.r.) Brielle. Herstemming Roodhuijzen u. I., Vegtel Delft. Gekozen Van de Velde a.r. Deventer. Gekozen Marchant v. d. Doetinchem. Gekozen Van Vliet a.r. Dokkum. Gekozen Van Veen c. h. Dordrecht. Herstemming De Kanter u. Druten. Gekozen Duynstee r. k. Ede. Herst. Rudolph a.r. Schimmelpenninck c. h. Eindhoven. Gekozen Van den Heuvel r.k. Eist. Gekozen Van Wijnbergen r. k. Emmen. Gekozen Roessingh u. I. Enkhuizen. Gekozen Oosterbaan a.r. Enschedé. Gekozen Elhorst a. r. Franeker. Herstem. Helsdingen s. d. Koetsveld c. h. Gekozen Lohman c. h. Gorinchem. Gekozen Pollema a.r. Gouda. Herstemming Colijn a.r., Van Doorn u. I. Grave. Gekozen Kooien, (kath.') ’s Gravenhage I. Herstemming Krap a. r. Terlaan s. d. ’s Gravenhage II. Herstemming Snoeck c. h., Dolk u. I. ’s Gravenhage III. Gekozen Jansen l. Groningen. Gekozen Drucker v. d. Gulpen. Gekozen Ruys r. k. Haarlem. Herstemming Van Lennep c. 7i. Thiel v. d. Haarlemmermeer. Gekozen Van Wichen r. k. Harlingen. Gekozen De Visser c. h. met 3728 stemmen. Thomson l. verkreeg 1784, Van Wijhes. d. 775 stemmen. Helder. Herstemm. De Meester u. I., Staalman c. d. Helmond. Gekozen Regout, (Jcath:) 's Hertogenbosch. Gekozen Van Sasse Van Ysselt, (kath.') Hilversum. Gekozen Van Heemstra a. r. Hoogezand. Herstemming Terlaan s. d. Rink u. I. Hoorn. Herstemming Ferf u. I., Wesseling r. k. Hontenisse. Gekozen Fruytier r. k. Kampen. Gekozen Van Lijnden a.r. Katwijk. Gekozen Wassenaar c. h. Leeuwarden. Herstemming Thomson u. I., Troelstra s. d. Leiden. Gekozen De Visser c. h. Lochem. Herstemming Heeckeren a.r., Jannink u. I. Loosduinen. Gekozen Brummelkamp a. r. Maastricht. Gekozen Jansen r. k. Meppel. Gekozen Smeenge l. Middelburg. a.r. Nijmegen. TOEKOMSTDROOM. Als jongens meenden we dat er geen tijdperk in de geschiedenis was aan te wijzen zóó saai als dat waarin wij leefden. Wat was d’rnou eigenlijk in ons wereldje te doen Niets immers, hoegenaamd niets. Vroèger, toen was d’r meer aan. De middeleeuwen met hare ridders, die in blinkende wapenrustingen tegen elkaar ten strijde trokken, of op hun trotsciie burchten schitterende tournooien hielden en onder vroolijk klaroen-geschal het woeste everzwijn vervolgden tot in het diepst der dichte wouden. Dat was me nog een tijd. En dan de jaren van onzen grooten worstel strijd tegen Spanje, of die van onze gouden eeuw toen we de oppermacht hadden ter zee, toen onze oorlogsschepen den bezem in den mast voerden en er aan de Europeesche hoven in zaken van buitenlandsche politiek allereerst rekening werd gehouden met het kleine, maar machtige landje aan de Noordzee. Toen waren er avonturen te belevenToen was er eer en roem te behalenToen was er kleur en schittering en variatie in ’t leven! Bij het licht dier groote tijden verbleekte van onzen tegenwoordigen tijd, zooals het licht van een kaars verbleekt bij dat der stralende zonne. Zoo dachten we als jongens. Maar later zijn we anders gaan denken. En de meesten onzer zullen het bij eenig nadenken waarschijnlijk wel een rustig gevoel vinden dat ze toevalliger wijze geboren zijn in een tijd waarin de menschen tot een dusdanige hoogte zijn gestegen dat ze in hunne onderlinge verhoudingen althans éénige orde en regelmaat gebracht hebben. Dat ze in een tijd leven, waarin ze rustig zich kunnen wijden aan hun werk, zonder bevreesd be hoeven te zijn dat te morgen of t’ avond de een of andere „vijand” de stad hunner inwoning zal bestormen, moordende, brandende en plunderende of dat ze te eeniger tijd bericht krijgen dat hun schepen door den vijand zijn ,/genomen” of hunne naaste bloed verwanten bij de heldhaftige verdediging van de een of andere vesting het leven hebben gelaten. Niet dat laatstgenoemd geval nü een totale onmogelijkheid geworden is. Zóó ver zijn we nog niet. Hoe duizelingwekkend in sommige opzichten de hoogte onzer ontwikke ling moge zijn, hoezeer we prijs stellen op den naam van //beschaafde” menschen, en //geciviliseerde” volkeren, somtijds nochtans scheppen we er behagen in om als wilde dieren op elkaar in te rennen, elkaar te ver minken, elkaar te dooden, zij het dan ook op een „geciviliseerde” manierx Maar dat nu allemaal daar gelaten over ’t algemeen leiden we toch in vergelijking met vroegere geslachten een tamelijk rustig bestaan. Doch in plaats van saai, zooals we als jongens meenden, vinden we nü onzen tijd meestal verbazend interessant. We spreken van onzen „veelbewogen tijd”. En ongelijk hebben we zeker niet. Ik heb vroeger al eens gewezen op het groote aan tal „bewegingen” en „beweginkjes” van dezen, onzen bewegelijken tijd, ik zal het nu niet weer doen. Onze tijd is inderdaad, niettegenstaande de betrekkelijke rustigheid van het uiterlijke leven, in hooge mate interessant. En wat misschien nog meer zegt, onze tijd is ook amusant. Vermakelijke dingen zien we in onze dagen gebeuren, dingen die niet nalaten kunnen onze lachspieren in be weging te brengen. Op het gebied en evenzeer op schappij. Bij voorbeeld. Verreweg de meesten onzer zijn tegen woordig verwoede democraten. Verschillende standen, de ééne mensch méér dan de andere, geboortetrots, geldtrots, allemaal allerbe- spottelijkste onzin Dat is de theorie. Maar de praktijk is, dat dezelfde menschen, die deze theorie met fier opgerichten hoofde verkondigen evenzeer ah anderen (die er haast niet zijn) angstvallig ervoor waken dat de omgang met hun dienstboden niet hl te familiaar wordt en dat ze o zoo graag volgens hun „stand” behandeld willen worden. Een en ander is toch wèl eenigszins grappig. De groote mogendheden zijn tegenwoordig verbazend vredelievend. Bij elke mogeljjke I Bolsvardsche Courant 3 - VOOR DE - Goes.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1