Nieuws- en Advertentieblad olsward en Wonseradeel. g UNUGHT 1HP Neemt eens proet, J. ROSIEF M R EEROMANS mits de kosten van afschrijving voor zijne rekening komen. 48ste Jaargang. 1909. No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. H Sunlight Zeep Schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen by uw winkelier in ruil voor 5 omslagen. 1 I Zondag 20 Juni. Speciaal adres voor Voor Bols w ard alleen attendeerde, i: Concurreerende prijzen. 1 VOOR niet bedoeld dat deze af- c. I betonvloer te den beer Polet Ook het i •f I geen reden tegen het voorstel Voor de heeren v. d. Werf, maanden. ^iar a 5 Cent. A ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De wasch, U ziet liet, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. aannemer is bij deelde mee dat hij Toen is W. met den heer Tromp zouden een kleine schadeloosstelling zou geven. Het is waar Tromp heeft een fout begaan, maar hij heeft mij een teekeuing getoond, dat hjj eerst plan had een betonvloer te leggen, maar na de bespreking met den heer Polet daarvan is afgegaan. Wij hebben dus niet het plan Tromp maar het plan Polet, dat uitgevoerd is. Op gronden dat wij niet genoeg zijn ingelicht in de finesses, verklaar ik mij niet in staat hierover een oordeel te vellen, en zal mij van stemming onthouden. De heer Boersma. Wat de heer Rosier bespreekt, raakt meer het volgende punt der agenda, dat meen ik even te moeten op merken. De heer Rosier. De zaak in den raad is in z-’t openbaar behandeld, en dan acht ik ook den heer Tromp gerechtigd zich in ’t openbaar te verdedigen, maar ik heb niet geweten, wat mij nu werd meegedeeld. De heer Oosterbaan. Ik moet mij ver klaren tegen deze motie. Wat het eerste gedeelte betreft, dit blijkt voldoende uit bet rapport van B. en W. en de gascom missie, en het andere deel, daar meen ik dat de heer Tromp niet zoozeer optrad als ambtenaar der gemeente, maar hij zijn plannen heeft meenen te moeten verdedigen als architect der gasfabriek. De heer Vis. Ik heb eerst wel iets ge voeld voor deze motie, bij nadere overweging ben ik er toch tegen. In het zeer uitgebreid rapport van B. en W. staat, dat de heer Polet zich niet bemoeid heeft met den onder bouw. Ongevraagd hebben B. en W. deze verklaring afgelegd, en in de vorige ver gadering nader toegelicht. Het overige be helst feiten, die de raadsleden konden weten, en nu kan ik niet meegaan om de afkeuring daarover uit te spreken ten opzichte van een ambtenaar, die toch ook zijne verdiensten heeft. De heer Keikes. Ik ben er ook tegen dat de heer Tromp door dit afkeurend oor- deel zou worden getroffen als ambtenaar der gemeente; ’t wil mij voorkomen dat hij zijn Dllt IS (1© 3 CeiltS Sigaar standpunt meer heeft geuit als particulier overtreft, zoowel in geu vijandigen geest, zal men toch moeielijk kunnen ontkennen dat hier is begaan een groote fout. Om nu deze kwestie op een minnelijke manier uit de wereld te krijgen, deden wij dit voorstel. De heer v. d. Meer. Ik moet den heer Rosier even meededen, omtrent de door hem zoo pas gesproken woorden, dat in de vorige raadsvergadering daarop reeds geantwoord is. In ’t raadsverslag staat ook duidelijk genoeg, dat de beer Polet zich niet met den onder bouw heeft ingelaten, vertrouwende dat de heer Tromp voldoende met den grond op de hoogte was. Wat die twee deskundigen samen besproken hebben, is ons onbekend; en een vroeger plan van den heer Tromp is door niemand gezien. Wanneer men dit weet, vervalt de redeneering waarop de heer Rosier nu bouwt. Wat reeds is meegedeeld moet men als waar aannemen, tenzij men twijfelt aan de gegevens van de twee collegiën. De heer van Randen. Ik heb de over tuiging, dat de heer Tromp met het stellen van den gashouder een proefneming deed, en acht dat onbetamelijk, ’t is daarom dat ook ik mee voorstel en het ook billijk acht, ,dat hij iets bijdraagt tot de veroorzaakte onkosten. De heer Rosier. De heer van der Meer zegt, dat de heer Polet zich niet met den onderbouw heeft bemoeid, maar de heer Tromp liet mij de teekening zien en zei, zoo had ik eerst het plan een leggen, maar op advies van ben ik er van afgegaan. De Voorzitter. De heer Tromp kan teeke- ningen maken zooveel hij wil, maar het gaat niet aan, daardoor anderen verdacht te maken om eigen schuld van zich af te wen telen, en als bij op die wijze wil voortgaan zullen B. en W. maatregelen nemen om hem dat te beletten. Ik vind het heel onver standig van den heer Tromp om zoo te handelen, en zal hem er nader over spreken. De heer Keikes. ’t Komt mij voor, dat er, even als ook bij de motie Eerdmans, eenige verwarring plaats heeft tusschen den Directeur der Gasfabriek en den architect van de gasfabriek, en hier tusschen is m. i. een groot verschil. De voorstellers spreken steeds van gemeente-ambtenaar, en dat acht ik hier minder juist. Ook B. en W. gaan dien weg op, blijkens enkele aanhalingen uit de instructie. Bovendien zeggen B. en W. niets te kunnen vinden, waarop deze vordering zou kunnen steunen, terwijl in de repliek de voorstellers zich beroepen op art. 1645 Burgerl. Wetboek. Wanneer men aanneemt, dat de heer Tromp als gewoon architect dat werk heeft uitge voerd, komt het mij voor, dat het artikel hier van toepassing kan zijn. (Spreker geeft lecture van dat artikel met de uitlegging van Mr. Diephuis, waaruit blijkt, dat een architect aansprakelijk kan gesteld worden, wanneer gebrekkige samen stelling of het bouwen op een ongeschikten grond hem kan geweten worden.) Echter zou ik niet willen medewerken den heer Tromp tot schadeloosstelling te noodzaken, omdat de niet-onderheiïng, het moge een technische fout zijn, in geen geval aan eenig opzet of schuld is te wijten, maar is nagelaten in de volle overtuiging, dat deze onnoodig was. Het voorstel is boven dien ook te onbepaald, want hoe groot moet die tegemoetkoming zijn, dat is in ’t voor stel niet aangegeven. Op grond van een en ander zal ik tegen het voorstel stemmen. De heer Boersma. Als ik den heer Keikes even mag antwoorden, dan wil ik hem op merken dat waar door ons gesproken is over directeur, de heer Tromp toch ook tegelijk de deskundige was. Ik ben hem dankbaar voor den uitleg der wet van Mr. Diephuis, en zie er het bewijs in dat wij niet misgezien hebben. Wij willen ook niet van geheele schadeloosstelling spreken, evenmin van opzet, maar waar het de gemeente zulk een belang rijke som moet kosten, daar achten wij eene tegemoetkoming wel billijk. Het voorstel der drie raadsleden wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Heukels, Boersma, Rosier en Van Randen. 4. Behandeling van het adres van den heer H. Lammertsma, om tegemoetkoming in de betaalde kosten tot beëindiging der rechts vordering door J. Harling, met advies Van Burgem. en IVetbs. architect. De heer v. d. Meer. De Wethouders hebben bepaald, dat zij zich in deze zaak buiten stemming zullen houden, ik wensch even te verklaren waarom. In het rapport van B. en W. geven zij hun zienswijze aan. Een uitdrukking, waarop ik reeds vroeger is nu uit de motie genomen, maar overigens hebben wij nooit veroordeeld het publiek optreden van den heer Tromp, ook hebben wij niet getornd aan het recht van een ambtenaar om in ’t publiek op te treden, maar wel hebben wij ons gekant tegen de wijze van optreden. Opdat niet de meening post vatte, dat wij ons partij stellen, zullen wij ons van stemming onthouden. De motie wordt daarop verworpen met 5 tegen 4 stemmen. (Voor de heeren Boersma, van Randen, Heukels en Eerdmans.) Buiten stemming hielden zich de beide Wethouders en de heeren Rosier en Cuperus. 3. Behandeling van het voorstel van den heer H. J. Boersma, c.s., om den directeur der gasfabriek een deel der kosten van her stelling der verzakking van den gashouder te doen betalen. De heer Boersma. Ofschoon wij van meening zijn dat dit voorstel niet draagt een Ruimst gesorteerd magazijn hier ter plaatse. AANBEVELEND, g. Missive van den gemeente ontvanger, houdende inzending der staten van schrijving van oninbare posten. Voorgesteld wordt af te schrijven: a. b. wegens u Op de schoolgeldkohieren - "Eerdmans behoeft niet ondersteund te worden. Als lid der Commissie heeft hij in het rapport dat voorstel reeds gedaan. De heer v. d. Meer. Ik wensch niet geacht te worden dat ik mij wil neerleggen bij de tegenwoordige regeling van dat beheer, hoewel ik toch tegen dit voorstel zal stemmen. Het voorstel Eerdmans wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Lunter, Heukels, Oosterbaan, van Randen en Eerdmans. 2. Behandeling van de motie van den heer D. Eerdmans, ten aanzien van den heer K. Tromp, directeur der gasfabriek. De heer Eerdmans. Ik wensch uit die motie de woorden; gehoord het gesprokene Op de hondenbelasting f 24. Op den hoofdelijken omslag reclames f 528.66, onvermogen - 81.86, vertrek en overlijden - 242.805. - 4.35. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mee, dat de brug wachter van der Weij berichtte de brug niet langer te kunnen draaien; met goedkeuring van Burg, en Weths. heeft hij tijdelijk tot plaats vervanger R. Teernstra. Inmiddels zijn sollicitanten opgeroepen en hebben er zich 30 gegadigden opgedaan, waaruit de volgende vergadering een aanbeveling zal worden inge diend. B. en W. stellen voor aan v. d. Weij eervol ontslag te verleenen, ingegaan 16 Mei. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Nadere behandeling van het rapport, omtrent de Beneficiate goederen. De heer v. d. Meer. Ik wensch, omdat in de vorige vergadering de discussie is afge- Ik kan den heer Keikes meedeelen dat ik mij niet bewust ben dat dit geding voor f 25 kon worden afgedaan, misschien dat de Wethouders daar iets van weten. De heer Kramer. Ja, die zaak is door mij behandeld, toen U afwezig was. Ik heb de zaak onderzocht en ben tot de conclusie geko men, dat de schuld niet op de gemeente rustte maar wel op den aannemer, en dat was de reden dat niet op het voorstel Harling is ingegaan. Als er geen schuld is, mag men niet toegeven al is ’t ook maar een kleinig heid. De heer Cuperus. Ik hoor dus dat de schuld niet bij de gemeente lag, maar bij Lammertsma, doch dan heeft de gemeente al meer dan genoeg betaald vind ik. De Voorzitter. Wij hebben wel de stellige overtuiging dat de schuld niet bij de gemeente lag, en het toekennen van een tegemoet koming moet meer beschouwd worden als een daad van piëteit. Toen ook tegen de gemeente een actie was ingesteld is met Lammertsma afgesproken, dat hij zou maken, dat de zaak uit de voeten raakte. De heer Cuperus. Ik vind voor die piëteit en ben nu om nog f 50 te geven. De Voorzitter. Lammertsma had machti ging om een schikking te treffen om verdere onkosten te voorkomen. De heer v. d. Meer. De B. en W. geweest en het voor f 200 kon afkoopen. gezegd dat maar te doen, doch toen hij vroeg om tegemoetkoming, hebben wij gezegd, dat hij daarvoor bij den Raad moest aankloppen. Wel is hem toen gezegd: ffdenk er wel aan dat de zaak dan finaal afgemaakt is, opdat dan niet opnieuw tegen den gemeente kan worden begonnen”, en daarvan is ons ook bewijs geworden. Op grond daarvan kwamen wij tot ons voorstel om het gezamenlijk te dragen. Het amendement Keikes om f 75 te ver leenen wordt verworpen met 9 tegen 4 stem men. (Voor de heeren Keikes, Eerdmans, Lunter en van Randen). Het voorstel B. en W. om f 50 uit te keeren, wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (de heeren Vis, v.d. Werf en Cuperus). 57 Voorstel van Burgent, en IVeths. tot ihet aangaan eener geldleeningvolgens plan. Voor de verschillende werken aan de gas» Burg, en Weths. adviseeren van de betaalde f 200, aan Lammertsma een tegemoetkoming van f 50 te verleenen. De gemeente heeft de‘kosten ad f66,43 ook betaald, en omdat de verdere rechtsvervolging is opgeheven, achten B. en W. de som van f 50 wel billijk. De heer Keikes. Hiermee kan ik mij niet geheel vereenigen. Er was ook tegen de ge meente eene actie ingesteld, en nu is niet uitgesproken bij wie de schuld was, ik vind daarom dat Lammertsma en de gemeente elk de helft betalen. Omdat de kosten door de gemeente zijn betaald, stel ik voor tot de afkoopsom f75 bij te dragen. De heeren Eerdmans en van Randen onder steunen dit voorstel. De heer Eerdmans. Ik heb dit voorstel ondersteund, omdat Lammertsma misschien ook al kosten heeft gehad, en vind dus f75 meer naar recht en billijkheid. De heer van der Meer. Ik moet er toch tegen opkomen. B. en W. zijn steeds van meening geweest dat de schuld niet lag bij de gemeente, en de raad was ook deze meening toegedaan en besloot daarom tegen die vor dering te ageeren. Ook het advies van onzen rechtsgeleerde was in dien geest, dat Lam mertsma eerder dan de gemeente zou worden veroordeeld. Lammertsma nu heeft de zaak voor f 25 geheel kunnen afdoen, hij heeft dat echter niet gedaan, wijl hij zich waar schijnlijk ook niet schuldig achtte. Feitelijk is hij bet geweest die de gemeente op kosten dreef, want nu werd ook tegen de gemeente eene actie ingesteld. B. en W. zijn er voor, f 50 te geven, maar zijn niet te vinden om hooger te gaan. De heer Keikes. Ook aan de gemeente is dat voorstel om het voor f 25 af te koopen, gedaan. Wie de schuld draagt blijft nog een open vraag, en wordt, nu de zaak ingetrokken is, ook niet door den rechter uit gemaakt. Ik vind billijk dat ieder nu de helft betaalt. De Voorzitter. van den heer Bakker” weg te laten. Overi- "gens heb ik deze motie ingediend, wijl ik meen, dat als de raad zich niet uitspreekt, deze zaak niet als geëindigd kan worden beschouwd. Ik heb betrokken ambtenaar onwaarheid sprak of met opzet handelde, doch dat hij in zijn oordeel onjuist is geweest, en betwist hem niet het recht om publiek op te treden om tegen de besluiten van den raad op te komen, doch meen, dat de weg om zijn bezwaren in te brengen was geweest, bij den raad te komen, wijl het een ambtenaar der gemeente niet voegt, publiek oppositie te voeren tegen de raadsbesluiten, en wensch dat daarover de raad zijn afkeuring zal uitspreken. De heer Rosier. Deze zeer onaangename kwestie brengt nog meer onaangenaamheden mee, hoe meer men er zich in beweegt. Had ik vroeger geweten wat mij nu is mee gedeeld, ik zou een andere houding hebben aangenomen. Ik heb ook voorgesteld dat l B. en r’ onderhandelen, dat deze ook geven. Bolsvardsche Courant EEN GROOTE WASCH EN WEINIG WERK ZUIVERE ZEEPX^* I 1255 PIJPEN 17 J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1