Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonserad.ee!. luchtvaart. kost slechts de heS i Nog in actie. I' cacao. De Nota's en Brievenhoofden in kleuren bedrukt 1909. No. 5S. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. winkelier in ruil voor t omslagen. Dr nriis va in de richting van den was het begonnen te dreigde zelfs onweer, vaal en triest onder de dreiging der loodgrijze wolken lag nu de hei, onnoemelijk triest ook door die onverwachte teleurstelling. Firma B. CUPERUS Az., Bolswardgekozen te Leiden; het tweede mum. 'wegens de dubbele verkiezing van Mr. Ih. Donderdag 1 Juli. UIT DE PERS. VOOR BINNENLAND. 2. N I Bolswardsclie Courant - en i hem ernstig stichten dan dat genegen zijn, terwijl voorstel in dien geest zijde verwachten. Nu de stemmingen 1. Heel Nederland in ruste alleen Friesland niet. Van de acht districten in onze provincie hebben er De Banier schrijft nu gekozen rail, juist wind lag. Inmiddels regenen en we zelfs geen officieel van antirev. of r. kath. meer te zien. Waar is hij? Wie ziet hem? Een ongelukriep alles door elkaar en als door een spontane ingeving holden allen naar de plaats, waar men de machine had meenen te zien verdwijnen. Nu was ook van geen afzetting meer sprake, en het publiek, dat zich dit lange wachten nog getroost had, holde mee met de genoodigden, op ’t terrein. Op ongeveer 1000 meter van de plaats der opstijging was hij neergedaald. Er was water bij den magneet gekomen en daardoor kort sluiting ontstaan. Graaf Lambert had toen nog wel verder kunnen komen, doch daar hij de plaats, waarboven hij zich bevond voor daling bij uitstek geschikt achtte, daalde hij neer zonder zelf eenig letsel te bekomen of zonder letsel aan het toestel te krijgen. Zoo was deze vliegproef geëindigd nog tot volle tevredenheid, al waren niet de bepaalde tien minuten gevlogen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. over het geheele land zijn gehouden komt het ons voor, dat de districten hiervoren genoemd op billijke wijze kunnen worden toegewezen. En wel, als volgtHarlingen koos rechts (chr. historisch) en Schoterland links (unie-liberaal.) Indien zich thans de liberale partij in Harlingen, die Thomson stelde, onthield, en een zelfde houding door de chr. partijen in Schoterland werd betracht, dan zou wellicht de stemming althans in Harlingen overbodig zijn, of worden voorkomen. De enkele 10Oden stemmen der soc. democraten zouden in dit geval hier in ’t geheel geen effect sorteeren. In Schoterland zou alsdan een liberaal candidaat (bij voorkeur de heer Roëll) door hen worden ondersteund en naar alle waarschijnlijkheid gekozen óók, indien (wat hoogst waarschijnlijk is) de socialisten zich in het vroeger roode district te weêr stelden. Schoon op dit oogenblik nog niets met zekerheid is te bepalen komt het ons voor, dat de rechtsche partijen wèl zouden doen thans de vacature-Schokking die voort bestaat, te doen vervullen met de candidaatstelling van Dr. J. Ankerman; indien deze namelijk, zooals ons waarschijnlijk Voorkomt, door de chr. hist, districts vereeniging wordt gecan- dideerd. Wel was er aanvankelijk van antirev. zijde bezwaar hiertegen, maar dit bezwaar valt o.i. nu vooral weg, nu de heer Anker man zich de candidatuur in Schoterland liet welgevallen en daar den steun der geheele rechterzijde verwierf. Tevens zou zeer zeker en hiermede aan beloften of overeenkomsten van chr. hist, zijde zijn voldaan en de huis vrede in eigen partij zijn bevestigd. Wij twijfelen er niet aan of hiermede zouden de bezwaren van velen zijn opge heven, en vlak gemaakt wat te voren tegen elkaar in ging. Wij spreken de hoop uit, dat over en weder onze adviezen in dezen zullen worden opgevolgd. K. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Voor toelating tot de Hoogere Burger school alhier hebben zich aangemeld 39 candidaten, waarvan 36 voor de eerste klasse. De examens beginnen op 8 Juli a.s. In het begin van de volgende maand zal te Leeuwarden bijeenkomen het congres van de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst. Voor uitspanning staat op het programma 'n tocht naar het Sneeker Meer op Maandag 5 Juli a.s. Om die tocht zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, heeft het Bestuur van bovengenoemde Maat schappij zich tot de directie derZeilvereeniging „Sneek” en het bestuur der S. Z. C. gewend met het verzoek, om dien dag ’n zeilwedstrijd op het Sneeker Meer te willen organiseeren. Zoowel de Z. V. S. als de S. Z. C. hebben gemeend, zooveel in hun vermogen is, aan dit verzoek te moeten voldoen, overtuigd als zij zijn, dat dergelijke wedstrijden niet dan van het hoogste belang voor onze stad en onze provincie kunnen zijn. Immers vooral de Zeilsport op onze prachtige wateren, op onze meren en poelen, trekt de vreemdelingen naar hier. Waar dus de gelegenheid zich voordoet, om aan hen onze sport op onze wateren te laten zien, moeten wij die aangrijpen. Om deze redenen hebben genoemde besturen besloten om op Maandag 5 Juli a.s. ’n zeil wedstrijd te houden van Friesche schepen, in den trant van de onderlinge wedstrijden der S. Z. C. dus met vliegende afvaart (flying start) en voorgift, geregeld door het bestuur der S. Z. C. in overleg met de wedstrijd- commissarissen. Er zal gezeild worden in 4 klassen, t.w. Scherpe vaartuigen. Boeiers en Jachten. 3. Tjotters 4,8 M. en groote Schouwen. Kleinere vaartuigen.- aan om 4. De wedstrijd vangt aan om U/g uur; te uur vertrekt van hier ’n stoomboot naar het terrein, toegankelijk voor H.H. Leden van Z. V. S. en S. Z. C. met hunne Dames, ’s Avonds 8 uur prijsuitdeeling op de boven zaal van café Haanstra. Buiten de Muiderpoort te Amsterdam doen de ringelrupsen zich veel erger bemerken dan elders in de stad. Een aantal werk lieden zijn onder een opzichter druk bezig het kwaad zooveel mogelijk te beteugelen, doch vele boomen zijn weer half kaal ge vreten. Geheele karrevrachten met jong groen moeten naar de vuilnisloods aan het loozingskanaal om vernietigd te worden. In sommige straten is de grond weer bezaaid met rupsen. Zaterdagochtend tusschen 89 uur was een officier met ongeveer 30 man bezig met tirailleeroefeningen te houden in de Maliebaan te ’s-Gravenhage. Herhaaldelijk moesten alle manschappen plat in het door natte gras gaan liggen. Het publiek, dat waarschijnlijk het „nut” daarvan niet snapte, toonde zich geducht verontwaardigd, en wij vragen ookwaarvoor is dht nu met zulk weer noodig? zegt de Avpt. De ooievaarsdieven zijn er weer. Te Veen werden door den gemeente-veld wachter een viertal personen betrapt, die de jonge ooievaars van het nest bij den heer H. aldaar hadden weggehaald. Het nest was heel moeielijk te bereiken, doch daar de dieren voor een goeden prijs van de hand worden gedaan, durft men nog al wat wagen. Deoud-Chr.-Historische Kiesvereeniging te Utrecht heeft de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De oud-Chr.-Hist. Kiesvereeniging, in vergadering bijeen, diep onder den indruk van de niet-herkiezing van jhr. mr. J. Röell, als afgevaardigde voor Utrecht II, voelt zich gedrongen groote hulde uit te spreken over zijn zeer langdurig, zeer voornaam staats- mansbeleid, en spreekt de hoopvolle ver wachting uit, dat Z. Ex. zeer spoedig weder zijn intrede in de Kamer zal doen”. Te Dedemsvaart is Zaterdagavond een zevenjarig dochtertje van den machinist der Dedemsvaartsche stoomtram van Giessel, dat schrikte voor een tegen haar keffend hondje, achteruitloopend onder de tram geraakt en door de locomotief gegrepen. De dood trad onmiddellijk in. Men kan zijn eigen geluk niet beter stichten dau dat van anderen te bevorderen» Zondag had op de heide bij Leur (N.-Br.) de aangekondigde vliegproef plaats. De heer Heerma de Voss had ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van zijn suikerfabriek het personeel iets bijzonders willen aanbieden en is daarin eindelijk geslaagd. Reeds van 1 uur af stroomde het publiek van alle kanten uit Tilburg, Breda en om streken, ook uit Dordrecht en Rotterdam waren velen overgekomen. Tegen 4 uur kwam de graaf Lambert, ingenieur, leerling van Wright, op het terrein aan. Zorgvuldig werden de machine, de rails en het valblok door opstijger en ingenieurs geïnspecteerd, en toen alles goed bevonden was begon het... wachten! Wachten als een schipper op gunstigen wind, aldus vertelt de ^uiunv NunuillUH Jty UV Lemmer. Ook in de afgeloopen week was de vangst van ansjovis over’t geheel zuinig; de vangsten worden minder, zoodat blijkbaar deze visscherij voor dit jaar teneinde loopt. Er werd van 100 tot 2800 stuks per nacht en per vaartuig gevangen. Zouters betaalden f 14,80 per duizend stuks. Hommerts, 28 Juni 1909. Hedenmorgen had IJ. N. alhier de onvoorzichtigheid een stuk tin te werpen in een groote flesch zoutzuur. De gevolgen waren, dat de flesch in stukken vloog en hem ernstig aan de hand verwondde. Oosthem, 28 Juni. Bij de godsdienst oefening van gisternamiddag in de Herv. Kerk zou een der aanwezigen op verzoek van den koster een tuimelraam openzetten. Het raam liet echter los en viel op den gedienstigen kerkganger, die het met de handen willende keeren, door talrijke glas scherven deerlijk gewond werd, zoodat hij met bloed overdekt, zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Sneek. Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing van 5 leden van den Gemeenteraad van Sneek, zijn bij den heer Burgemeester onzer gemeente de volgende opgaven van candidaten ingeleverd L. Bakker (S.D.A.P.), J. Bergsma (S.D. A.P.), A. Brouwer Rzn. (Ghr.-Hist.), K. J. P. Dwarshuis (A.-R.), A. Elzer (Vrijz.), J. Faber (S.D.A.P.), H. Huisnaam Sr. (Ghr.- Hist), W. D. de Jong (Vrijz.), A. Minderhoud (Vrijz.), E. Priester (Vrijz.), A. Rienstra (S.D.A.P.), H. F. Ringnalda (R.-K.), J. Schaafsma (S.D.A.P.), L. Tromp (A.-R.), S. E. Westra (Vrijz.), F. de Wolf (Vrijz.) en G. A. Zelvelder (Vrijz.). De stemming zal plaats hebben op Vrijdag 9 Juli en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 21 Juli a.s. De aftredende leden zijn de heeren P. J. de Hoop, K. J. P. Dwarshuis, W. de Jong, J. Hesselink en C. A. Zelvelder. De officiëele opening onzer waterleiding, aanvankelijk bepaald op 1 Juli, zal nu een week later plaats hebben,. Tegen acht uur waren graaf Lambert en zijn ingenieurs van oordeel, dat het toestel moest worden overgeplaatst op de andere rail, en toen dat eindelijk geschied was, was men tegen 8.20 tot opstijging gereed. Het was toen bijna volkomen windstil. Het toestel staat klaar aan het valblok bevestigd. Graaf Lambert gooit z’n jas uit, slaat de oor kleppen van zijn pet neer, gaat zitten op zijn stuurstoel en dan... dan is ’t moment suprème gekomen. In ademlooze stilte wachten wij, de gelukkigen, die er vlak bij staan, het geweldige oogenblik af. Omtrent de opstijging schrijft de verslag gever der Cour. Daar klinkt het sein, daar valt het blok, de motor ratelt, de blinkende alluininium schroeven in razende vaart en in een oog wenk is de machine van de rails het lucht ruim in. Dat was een sensationeel oogenblik. Wij hadden geen handen om te klappen en geen stem om te juichen, we stonden de eerste oogenblikken perplex. Het is onbe schrijflijk, die machine, met dien man er in, daar in wijden cirkel te zien zweven in het ijle ruim. In wijden kring ging hij van ons af en kwam dan weer terug, zoo, alsof hij pal boven ons zou neervallen, maar dan kwam er weer een zwenking en weg was hij weer. Het was een prachtige opstijging en het zweven wonder mooi. Zoo ongeveer vier minuten duurde dat en.., toen was er niets met Ton-Vignetten, hebben er twee den last, nog eens (wellicht) trekken hoe langer hoe meer de aandach' dezelfden weg te moeten afleggen, namelijk i n Harlingen en Schoterland. Het eerste, wegens en komen steeds meer in gebruik. de dubbele verkiezing tot kamerlid bij eerste Modellen staan gaarne ten dienste. stemming van Dr. J. Th. de Visser, chr. hist., II. de Meester, unie-lib. tevens gekozen in Helder. Zooals bekend hebben ge- H noemde Heeren besloten voor de Hollandsche f districten zitting te nemen, waartoe zij de volle vrijheid bezaten, zoodat de districten ■Harlingen en Schoterland openvallen. Ten opzichte van de hieruit voortvloeiende actie en ter voorkoming van alle verwarrende en tegenstrijdige adviezen meenen wij enkele A ^punten te moeten aanstippen, uit de historie /V ZX I van den laatsten tijd in het district Harlingen. ^LWaar, in ons gewest, de bestaande regeling M van 1901 (in 1905 rechtens, schoon niet in H natura, afgesprongen) later nog haar kracht ^^^jdeed gelden, bij deze verkiezing bevestigd M K 'werd, en in Harlingen dien overeenkomstig ^kJdoor de Chr. Hist. Districts-vereeniging den candidaat diende te worden gesteld, gaf ons blad wèl enkele namen op en werd eenige correspondentie gevoerd evenwel zonder ver- j voor de te houden vergadering, doch werd officieel door de vergadering van de districts-vereeniging candidaat gesteld Dr. J. Th. de Visser, waaraan, eveneens bij stemming, werden toegevoegd Dr. J. Anker man, L. W. de Vries en W. Kroese. Deze candidaatstelling had zooals bekend is, tengevolge protest van het provinciaal bestuur en de motieën Sneek en Ènkhuizen van de Chr. Hist, partij, waarbij als ook reeds op de vergadering der districts-vereeniging zelve, leedwezen werd betuigd oyer het geheel wegvallen van een vertegenwoordiger der Friesch Chr. Hist, partij, die zich wel bij de C. H. Unie had aangesloten, evenwel niet om er geheel door te worden weggecijferd. Na enkele conferentiën en gewisselde mis sives werd wel het recht der candidaat stelling door het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie erkend, waarna Dr. de V. de candidatuur aanvaardde, maar tevens in uitzicht gesteld dat indien Dr. de V. in zijn district (Leiden) gecandide.erd en gekozen mocht worden, het district Harlingen de gelegenheid zou worden gelaten een Fr. Chr. Hist. Can didaat te benoemen. Hiermede stelde zich deze fractie tevreden en onthield men zich in Sneek vervolgens van alle reactie tegen de antirev. partij, met het bekende gevolg, dat de heer Colijn met groote meerderheid werd gekozen. Het evenwicht in de districten kon op deze wijze worden behouden, zoowel in de z.g. vaste districten als in de 4 andere, zooals trouwens in beginsel reeds vroeger was overeengekomeneen evenwicht, dat geheel zou worden verbroken, indien het ondoordachte advies van het antirev. Prov. Dagblad zou worden opgevolgd, dat echter (en terecht) door de Standaard beslist werd ontraden, namelijk om in Harlingen een antirev.' candidaat te stellen. Hiertoe zal zeker de chr. hist, districtsvereeniging niet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1