1909. 48ste Jaargang. No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. i I li lï s? II I II I Donderdag 8 Juli. I H i VOOR „op de hoogte” hoog BINNENLAND. I en eens van arbeiders uit de provinciën Drente uit Friesland reeds zijn van een achtigheid schiedenis niet kent. I II I Paterswolde. uur werd de jubilaris huis gehaald en het De firma Gebr. voor een UIT DE KRANTEN. Neemt onze Bolswardsche Courant zoo af toe onder den titel „Uit de Pers” wel i een artikel over dat haar belangrijk genoeg voorkomt ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. a^. grondsche: de concurrentie. Een hooger motief zou er niet aanwezig zijn. En toch, wanneer op dezelfde wijze wordt.doorgeschreeuwd, door geageerd, zal het ten slotte onvermijdelijk op oorlog moeten uitloopen. Doet dit alles niet weer duidelijk in het oog vallen, het zinledige, het leugenachtige van de bekende spreuk: Zoo gij den vrede wilt, bereid u ten oorlog? Is het niet juist door het al maar opdrijven der krijgstoerustingen dat op den duur oorlogen moeten worden uitgelokt? Het andere stukje waar ik het over wou hebben speelde zich eveneens af op Engelschen grond, is echter van meer vroolijken aard, hoewel het evenmin bemoedigend voor de toekomst genoemd mag worden. Ik ontleen het aan een correspondentie van den Lon- denschen Telegraa/"-correspondent. Stel u voor het Engelsche parlements gebouw en daarvóór een dicht opeengepakte nog al woelige menschenmassa. Ze weten het (de sufragettes hebben het zelf van te voren aangekondigd) straks zullen ze weer komen, de vrije vrouwen, om 't koste wat het wil zich toegang te verschaffen tot het parlement. Weldra verschijnen ze dan ook. In grooten getale komen ze en er zijn vele dames bij wier namen in het land een goeden klank hebben. Den dienstdoenden inspecteqr van politie wordt een brief overhandigd. Na eenige oogenblikken wachtens komt genoemde inspecteur terug met de boodschap dat minister Asquith de dames thans onmogelijk kan ont vangen. Daarop verschijnt een andere in specteur, een die om zijn beleefd en ridderlijk optreden bij de dames goed bekend is, loopt op de leidster Mrs. Pankhurst toe en vraagt haar op beleefden toon of de dames nü heen willen gaan. Deze, eene ontwikkelde en be schaafde dame kijkt den inspecteur een paar seconden aan, treedt op hem toe en... pats, pats! Een paar klinkende slagen in zijn gezicht, dat is haar antwoord. De man der wet houdt zich kalm. „Ik weet waarom u dit doet”, zegt hij en het volgende oogenblik wordt de „dame” door een paar stevige agenten weg geleid. Intusschen heeft het goede voorbeeld navolging gevonden en meer dan honderd arrestaties hebben er plaats. Een en ander veroorzaakt een ontzettend gedrang en rumoer, waarbij ook natuurlijk het Londensche grauw zich duchtig roert. Hoewel dit alles zeer zeker zijn kluchtige zijde heeft, zullen er toch velen zijn die zulk een optreden ten strengste afkeuren. En daaronder, veronderstel ik, in de eerste plaats de ernstige voorstandsters en voorstanders van het vrouwenkiesrecht. Want beneemt niet een zoodanig publiek optreden der vrouw, der beschaafde, ontwikkelde vrouw, aan ons allen de lieve illusie, dat met de intrede der vrouwen in de politiek, voor die politiek betere en zachtere tijden gaan aan breken? Als de vrouwen allemaal waren als die Engelsche voorvechtsters zou je haast bang wezen dat, wanneer ze het eenmaal zoo ver hebben gebracht dat ze zich het kies recht en de verkiesbaarheid hebben veroverd, het Hongaarsche parlement in z’n reputatie van vechtparlement niet lang meer alleen zou staan. Laten we er het beste van hopen. DIXI. „ongeluk plaats. Meer dan driehonderd arbei ders kwamen daarbij om het leven”. Zóó beschouwd is er natuurlijk „uit de kranten” altijd wel wat te halen dat treffend genoeg is om er iets over te zeggen. Ik zal daar echter geen misbruik van maken en wil bovendien wel bekennen dat ’t mij in dezen ook al gaat als de meesten. Door de veelheid der berichten die dagelijks door de courant tot je komen, wordt het je eigenlijk een zaak van onmogelijkheid om op ieder bericht af zonderlijk nader in te gaan, gaan er vaak dingen, die boekdeelen zouden kunnen spreken van menschelijke smart of menschelijken strijd, wier beteekenis groot is voor de komende tijden, zóó maar aan je voorbij. Ik wil dan ook slechts nu en dan, wanneer ik eens iets tegenkom dat me bijzonder be langwekkend voorkomt, daarover iets schrijven in onze Bolswardsche. Voor dezen keer een paar dingetjes, voor gevallen bij onze buren aan de overzijde van het Kanaal, ’t Zijn beide, helaas, dingen die nu juist niet bemoedigend genoemd kunnen worden. Ieder weet het dat er tegenwoordig tusschen Engeland en Duitschland een zekere spanning is, een spanning die vooral van Engelsche zijde haast kunstmatig wordt in stand ge houden en zelfs aangewakkerd. De anders zoo kalme en trotsche Engelsch- man was in den laatsten tijd zelfs zóó nerveus, dat hij overal spoken zag, luchtschepen die spionneerden bij de Engelsche kust enz. enz., ja, er is zelfs op gewezen dat er in Engeland duizenden geoefende Duitsche soldaten aan wezig waren (dat waren dan de in Londen en andere groote steden wonende Duitsche kellners, handelsbedienden etc.) gereed om zich bij een inval onmiddellijk bij hunne landgenooten te voegen. Het bekende sensatiestuk „an Englishman’s home” heeft een razend succes gehad. Gevolg en ander een toestand van zenuw en gejaagdheid die in de ge- van dat land misschien zijn weerga ’t Is een algemeen geroep van versterk toch onze vloot, zorg er toch voor dat die oppermachtig blijft, geef ons toch Dreadnoughts, Dreadnoughts, Dreadnoughts Een groot gedeelte der pers en vele hoog geplaatste personen doen aan dat gejammer wakker mee. Zoo nu pas geleden de bekende oud-admiraal lord Beresford. In een openbare rede den toestand der Engelsche vloot be sprekend, stelde hij het doorzettingsvermogen waarmee Duitschland zijn vlootprogramma afwerkt aan Engeland ten voorbeeld en eischte vóór Maart 1914 niet minder dan 10 Dread noughts, 18 2e klasse kruisers, 24 kruisers voor verkenningsdiensten, 52 torpedobooten en 4 drijvende dokken, hetgeen de bagatel van ongeveer 60 millioen pond sterling zal moeten kosten. Karakteristiek voor Beresford’s opvattingen is, volgens De Telegraaf, dat hij er openlijk zijn leedwezen over uitspreekt dat men op het oogenblik het nationale vermogen verspilt met het doorvoeren van sociale hervormingen en dat hij de regeering waarschuwde daarmee niet langer voort te gaan en liever het geld te gebruiken voor versterking der vloot. Nu, dat mag zeker karakteristiek genoemd worden. Maar karakteristieker nog voor den toe stand van opgewondenheid waarin 't Engelsche volk tegenwoordig verkeert, is wat ik las in een der laatste nummers van het weekblad De Groene Amsterdammer. Daarin was nl. opgenomen een citaat uit een artikel van de hand van een bekend Engelsch socialist, die daarin eveneens, en in nog al sterke bewoor dingen, wijst op het komende Duitsche gevaar. Die socialist spreekt als zijn weusch uit dat ieder Engelsch burger zich van het werkelijk bestaan van dat Duitsche gevaar toch goed moge doordringen, opdat, wanneer het uit breekt, hel land tot tegenweer bereid zij. Dat is toch krasse taal uit den mond van een socialist. Zijn deze dingen niet moed benemend voor alle vrienden van den vrede en den vooruit gang? Nemen ze niet iets van onze illusie weg dat de menschheid steeds vooruit gaat op den weg der beschaving en ontwikkeling? Stel u een oogenblik voor hoe vreeselijk het zou zijn, een botsing tusschen twee volken als bovengenoemde. Dood en verwoesting en vernieling en als motief voor dat alles dit ééne, dit ontzetteud-platte, dit laag-bij-de* Frieslands Westhoek, 5 Juli. De terp- aarde van terpen, die te Pingjum, Witmarsum en Schettens worden afgegraven, wordt thans weder geregeld vervoerd. Vooral die te Schet tens is zeer gewild. Geregeld vinden eenige arbeiders daar volop werk en een flink loon. Behalve enkele steenen potten, een paar zwaarden en soms een vrouwengeraamte, wordt in al die terpen niets van beteekenis gevon den. De bouwlanden staan hier eenig, en Zoo het zich thans laat aanzien, zal het dit jaar den bouwboer beter gaan dan den greidboer. Sommige stukken tarwe, die van de langdurige vorst hebben geleden, staan matig, doch de meeste landerijen staan in hun volle zomerpracht. Een 74-jarige visscher te Wommels heeft met het schakel- net een. snoek van elf pond gevangen. Hoeren veen, 6 Juli. Het buiten-concert van Heerenveensch Muziekkorps werd gister avond weer ongenietbaar gemaakt door voortdurend luidruchtig gejoel. Eens zelfs waren de muzikanten genoodzaakt, midden in een stuk met spelen op te houden. Zij konden er niet meer „door heen”. Het komt zoover, dat het muzieklievend publiek over om het onder de aandacht barer lezers te brengen, ook ik wil zoo nu en dan wanneer ik in de kranten iets tegenkom dat me treft, dat indruk op me maakt, daar over onder bovenstaanden titel iets schrijven. Wanneer je in een blad als dit vrij ge regeld iets wilt doen verschijnen ben je trouwens haast wel genoodzaakt om voor een enkelen keer je „stof” eens te halen uit een wijderen kring dan die waarin wij dagelijks verkeeren, wil je tenminste niet gevaar loopen op den duur door het bespreken van allerlei peuterige dingetjes ongenietbaar te worden. Gelukkig echter houdt de wereld niet op bij de paaltjes waarop met ferme zwarte letters „Gemeente Bolsward” geschilderd staat en mag verondersteld worden, dat óók wat daar buiten gebeurt den krantlezenden Bolswarders wel interesseert. De courantenlezende Bolswarders. Daaronder versta ik die menschen die hunne couranten werkelijk met belangstelling lezen. Er zijn zooveel verschillende soorten van courantenlezers. Er zijn er die alleen attentie hebben voor de rubriek „plaatselijk nieuws” en de advertenties. Anderen die altijd zitten te snuffelen in de markt- en beursberichten. Weer anderen die alleen oogen hebben voor het gemengde nieuws en de feuilletons. En nog eens anderen die zich uitsluitend interesseeren voor de politieke gebeurtenissen. Dan zijn er óók nog die om te blijven, zoowat den heelen inhoud van hun blad dagelijks even doorloopen. Maar of er in dezen zoo krantenrijken tijd werkelijk velen gevonden worden die er zich van bewust zijn dat wat hun dagelijks in vaak zoo korten en drogen stijl in hunne bladen wordt voor gezet is: de rijke, altijd belangwekkende geschiedenis van het menschelijk geslacht, dat daarin wordt geteekend het menschelijk leven in hl z’n verschillende vormen zooals het zich heden ten dage voordoet,... dat waag ik te betwijfelen. En toch, wat daar op zoo eenvoudige wijze, zoo „kortweg” wordt meegedeeld, het is de vreugde en het leed, de moeiten en zorgen, het zoeken en streven, het strijden en over winnen en ondergaan... van onze mede- menschen. Het is datgene, wat in zoo nauw verband staat met ons eigen leven en daarop vaak zoo grooten invloed kan uitoefenen. Zoo grooten invloed, ja. Wie kan vooruit berekenen de ingrijpende veranderingen welke door één enkele uit vinding in de geheele samenstelling onzer maatschappij kunnen worden te weeg gebracht! Wie had vroeger kunnen denken hoe ge weldig een ommekeer door uitvindingen als het aanwenden der electriciteit als beweeg kracht, de telegraphie, telephonie enz. door vroegere courantenlezers als een simpel bericht met bijna ongeloovig schouderophalen begroet, in heel ons leven en samenleven is ver oorzaakt, om van de vele nieuwe vindingen op geneeskundig gebied maar te zwijgen Wie zal zeggen welke de gevolgen kunnen zijn van een verandering van „politiek” van een onzer groote Europeesche mogendheden ons door onze kranten eenvoudig meegedeeld als „ministerieele crisis daar en daar”. En de strijd en de moeite, de vreugde en de smart, de vreeselijke verschrikkingen waar aan menschen soms zijn blootgesteld? O, ’t staat er meestal zoo eenvoudig. De verhalen van menschelijke grootheid en menschelijke ellende, ze worden ons in zulke simpele bewoordingen verteld. Maar wie ooren heeft om te hooren die hoort toch wel het triomflied dat daar klinkt uit een bericht als dit: „Na een tocht van ver scheidene uren daalde de Zeppelin II nabij „het dorp X. neer. Alles bevindt zich in een uitstekenden toestand”. Triomf van den wakkeren grijsaard in zijn jarenlangen, moeite- vollen strijd, triomf van het menschelijk genie en het menschelijk volhardingsvermogen. En wie oogen heeft om te zien die ziet wel de jammer en de ellende die tot ons komen uit een bericht als„In de mijn ^nabij de stad Z. had gisteren een vreeselijk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. liever thuis blijft, om zich niet te ergeren; maar dan zal er ook aan de buitenconcerten wel spoedig een einde komen, ’t Publiek het luidruchtig deel er van heeft het zoo gewild, maar is het niet te betreuren, dat ons uitstekend muziekkorps, dat m den vreemde telkens lauweren behaalt, in de eigen plaats gewoon wordt uitgejoeld? Zou men niet willen bedenken, dat het toch in derdaad wel eenige meerdere waardeering ver dient? Amsterdam, 6 Juli. Naast prof. v. Hamel is heden in Amsterdam IV alleen de heer D. Wijnkoop candidaat gesteld. Dus kan gerekend worden, dat prof. v. Hamel de volgende week dadelijk gekozen wordt. Leeuwarden, 5 Juli. Heden herdacht de heer J. C. Snijder zijn 50-jarige werkzaam heid ten kantore der firma Gebrs. Mispelblom Beijer. Aanvankelijk geplaatst op het kantoor te Heerenveen, ging hij later over naar het hoofdkantoor alhier. Jarenlang was hij een der voornaamste leiders der zaken en steeds was hij opgewekt en levenslustig en onderhield hij de goede verstandhouding onder het personeel. Bijna nimmer werd hij door ziekte verhinderd zijne dagelijksche bezigheden te doen en nog altijd volbrengt hij zijn dagtaak met het grootste genoegen. Aan het geheele Leeuwarder personeel en zijn meest intieme vrienden bood hij gisteren een uitstapje aan naar Hedenmorgen om 8 met een rijtuig van kantoor binnengeleid. Mispelblom Beijer had gezorgd prachtige ontvangst. Wij mochten een kijkje nemen in het kantoor, dat als het ware gevuld was met groen en bloemen. Van verschillende zijden werden prachtige ge schenken aangeboden. De Heeren patroons bieden ter eere van deze gelegenheid a.s. Zaterdagmiddag aan het geheele personeel (c.a. 40 man) een tocht naar Apeldoorn aan onder hunne leiding. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. De Openbare Promotie van de leerlingen van het Gymnasium zal plaats hebben Vrijdag 16 Juli a.s., ’s morgens ten 10x/2 ure, in de Doopsgezinde Kerk. Nu tal Groningen en teruggekeerd, weinig of geheel geen werk bekomen hebbende en ook de werkzaamheden in de veenderijen minder werkkrachten vragen dan voorheen, nu gaan velen dezer lieden wederom in Duitschland werk zoeken. De vorige week zijn honderden werklieden wederom naar Westfalen vertrokken, waar in vele fabrieken nu de hoogste loonen zijn te verdienen, loonen varieerende van drie tot vijf mark (f 1,80,f 3) per dag. Bij veel overwerk is er geregeld een loon te halen, terwijl vaste arbeid tot weder- opzeggens toe is toegezegd. Gisteren vertrokken wederom vele arbeiders naar de genoemde industrie-centra. Naar men verneemt is de toestand van het nieuwgekozen lid van de Tweede Kamer den heer mr. Th. H. de Meester, iets beter, maar toch nog zorgelijk. N. R. C. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd bij de politie te Amsterdam door iemand aangifte gedaan, dat een persoon, wien hij den weg had gevraagd naar de Warmoes- straat, hem had gebracht naar het Vondel park en hem daar beroofd van zijn gouden horloge met ketting, 3 gouden ringen en een portemonnaie, in houdende ruim zestien gulden. Eenige landbouwers uit Mierlo (N.B.) hebben, zooals bericht is, voor bet kantonge recht te Helmond terechtgestaan wegens over treding der Jachtwet, maar zijn allen vrijgespoken. De vervolging berustte op het artikel der Jachtwet, waarin straf wordt bedreigd tegen het opsporen van wild, terwijl de gedagvaarden daartegen aanvoerden, dat zij door geraas te maken het wild slechts verjaagd hebben, om hunne akkers daarvan te zuiveren, wijl deze door het wild geheel werd kaalgevreten. Tevens wordt van bevoegde zijde gemeld, dat van Gouvernementswege opnieuw een zorgvuldig onderzoek naar de hazenplaag ia die streek is ingesteld. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1