Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I I I I I 11 I n I i b; 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. No. 55. I Zondag 11 Juli. i Ingezonden. VOOR dat stukje wenschte dezen grootste» noemt buren (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 3 ij meer over schrijft hij, ook om die proeven te laten. Voorts strijden ressen van de landen ingevoerd er van onze van Het Kanaal Wat 't algemeen F en leze- aan de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Geachte Heer Redacteur! Beleefd verzoek ik U voor 't volgende een plaatsje in Uw veelgelezen blad. U dankende voor de opname verblijf ik Hoogachtend, Een getrouw lezer der B. C. Een woordje van een lid der Afd. „Bolsward” van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht naar aanleiding van ’1 laatste artikel van Dixi. minister van Nieuw Zeeland, den heer Siddon, die weinige jaren na de invoering van Vrouwenkiesrecht in zijn land, o.m. met luider stemme verkondigde: „Hoewel ik voor de invoering een tegenstander was, moet ik erkennen te hebben gedwaald. Geen man in N. Zeeland zou ’t kiesrecht der vrouw willen inkrimpen of ’t haar ontnemen!!” Ziet mijne lezers en lezeressen, onder wie naar ik hoop ook Dixi, als U eens kennis wildet nemen van de uitwerking van Vr. Kiesr. in die landen waar het is ingevoerd, zoudt U vrijzeker van tegenstander, voor stander worden en U aansluiten bij onze Afdeeling. Gij zult er wel aan doen! BINNENLAND. De Banier schrijft: Candidaatstelling Harlingen. De verbeide en reeds geconstateerde candidaatstelling in het district Harlingen heeft dan nu gister plaats gehad. De afd. Harlingen van de Chr. Hist. Unie stelde met vrij groote meerderheid tot candidaat Dr. J. Ankerman te Wommels (lid van het Hoofdbestuur der C. H. Unie) vroeger van de Er. Chr. Hist, partij. Nu dit besluit was gevallen, werd tevens unaniem besloten met kracht voor deze candidatuur te ijveren, en de algemeene medewerking van de aan gesloten partijen hiervoor in te roepen. Wel licht zou het van politieke wijsheid getuigen, dat bij compromis de opengevallen districten Harlingen en Schoterland aan die partijen (hetzij bij candidaatstelling of bij eerste stemming) verbleven, bij wie zij thans zijn ingedeeld. Zonder twijfel is hiervoor de weg aU van self aangewezen, K. voor, dat de geachte schrij eventueel toekennen van het kies- de vrouwen de toekomst donker van 't optreden der Engelsche suffragettes de vrees niet kan onderdrukken, dat dan menig parlement de treurige reputatie van vechtparlement met het Hongaarsche zal deelen. De schrijver schijnt in dezen wel wat pessimistisch ge stemd te zijn, wat anders zijn zwak niet is (dat komt wellicht van de dreadnoughts) immers in ’t begin lezen we: „Het andere stukje is van meer vroolijken aard, hoewel het evenmin bemoedigend voor de toekomst genoemd mag worden” en later: „Want be neemt niet een zoodanig publiek optreden der vrouw aan ons allen de lieve illusie, dat met de intrede der vrouwen in de politiek betere en zachtere tijden gaan aanbreken?” Uit deze aanhaling blijkt, dunkt me, dat de geachte schrijver de zaak wel ernstig op neemt en dat waardeeren wij ten zeerste, maar, dat hij haar tot nu toe niet in ’t rechte licht bezag. Vooreerst wil ik opmerkenGeeft ’t niet te denken, dat onder de suffr. vele dames zijn „wier namen een goede klank hebben”, (woorden van Dixi) die tot de beschaafde, ontwikkelde vrouwen gerekend mogen worden En dan, hoe groot is 't aantal suffr., dat nu en dan uit de band springt vergeleken bij het geheele aantal voorstanders(sters) van vrouwenkiesrecht in Engeland Mag men een vereeniging van meer dan 300.000 leden veroordeelen omdat men door wellicht nog geen duizendtal ongepaste handelingen ziet verrichten? Daarenboven worden de suffr. gewoonlijk on voorwaardelijk veroordeeld, terwijl men ten onrechte zwijgt over hetgeen haar tot het uiterste heeft gedreven. Wij allen waarde lezers(essen) moeten 't bekennen, dat ook wij niet altijd dezelfde blijven, altijd kalm, altijd goedig, nooit kwaad, nooit driftig, al worden we ook bij herhaling gesard. Welnu, bedenk dan wel, dat de Engelsche ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Met genoegen lees ik in onze B. C. de artikeltjes van den geachten medewerker Dixi onder den titel„Over allerlei dingen”. De schrijver is in no. 54 met een nieuwe rubriek „uit de kranten” begonnen wat velen met mij zeker welkom zal zijn, ’t Is wel eens moeilijk tijd te vinden om van al de wetenswaardigheden, die de groote bladen ons melden, kennis te nemen en wanneer nu Dixi ons van tijd tot tijd op de hoogte brengt van een en ander, zullen wij hem dankbaar zijn. Voor ditmaal betreffen de mededeelingen zaken uit Engeland. De geachte schrijver „de dingetjes voorgevallen bij aan de overzijde helaas niet bemoedigend”. geroep naar dreadnoughts betreft ben ik 't geheel met Dixi eens. Ik heb een afschuw van den oorlog met al z’n verschrikkingen en ellende. Was 't dan ook, dat de geachte schrijver over niets andérs schreef, ik zou mijn pen rustig op hare plaats hebben laten liggen. Hij haalt echter ook een stukje aan uit De Telegraaf, dat over de suffragettes handelt. Het gaat den geachten schrijver als velen die van tijd tot tijd een berichtje over de Engelsche of wil men Londensche suffragettes lezen, 't Artikeltje wordt niet overgeslagen daarvoor is het te pikant, te jolig, van te vroolijken aard, en is de lezer „in beginsel” tegen Vr. kiesrecht, dan heeft hij al weer zoo’n krachtig argument meer tegen die gekke vrouwenbeweging. Naar aanleiding van ik echter enkele opmerkingen te maken, ’t Komt me voor, dat de geachte schrijver bij een recht aan inziet en hij op grond deelt hij mede, dat hij niet ernstig gewond werd, doch evenals zijn met gezel als door een wonder is gered. Sedert eenige dagen wordt te Amsterdam aan den hoek van Vijzelstraat en Kerkstraat de fundeering gelegd van een nieuw op te bouwen perceel. Hierbij wordt geheid. Door dit heien is echter de muur van een sedert eenigen tijd op de oude fundeeringen opge trokken perceel aan het scheuren geraakt. Maandag-middag werd de aandacht der bouwpolitie hierop gevestigd en onmiddel lijk werd bevolen het heien te staken. Het werk was aangenomen voor ruim f 12,000. Naar men verneemt, zal alleen ^an verlof tot voortzetting van het werk worden gegeven, wanneer het zwak staande perceel, toebehoorende aan den heer V., zal worden afgebroken en op een nieuwe fundeering zal worden opgebouwd. Uit het Aquarium van Artis. In het Aquarium van Artis is bij de Zee paardjes dit jaar weer het hoogsteigenaardig systeem van opvoeding waar te nemen, waar door de groep van visschen waartoe het zee paardje en o.a. ook de op onze kust levende zeenaaiden behooren, zich van alle anderen onderscheidt. De zorg die hier aan het grootbrengen van het broed wordt ten koste gelegd is inderdaad verrassend; zij wordt bij eenige soorten door de wijfjes gedragen, bij anderen heeft het mannetje een vaderlijke taak te vervullen. Dit laatste is ook het geval bij het zeepaardje waar het mannetje is uitgerust met een zich* aan de onderzijde van den staart ontwikkel den broedbuidel. Heeft het wijfje zijner keuze hare zeer kleine eieren goed en wel weten vast te kleven op de ondervlakte van zijn sierlijk staartje, dan vormt zich uit hiervoor dienende bijzondere huidplooien een over de eieren heengroeiende broedbuidel. In de hier binnen gelegen holte brengen tevens de later uitgekomen jongen hun prilste jeugd door om wanneer de tijden gunstig zijn uit eene aan de bovenzijde geleken spleetopening zee te kiezen. Wie er zich tijd van wachten voor gunnen wil, kan binnenkort dit zonderling tafereeltje soms plotseling in het Aquarium zien afspelen en dé jonge zeepaardjes van eenige m.M. lengte als een lichtbruin wolkje voor den zorgenden vader uit zien zwemmen of gezamenlijk zien opstijgen naar de water oppervlakte waar zij gaarne schijnen te ver toeven. Vermoedelijk stellen de jeugdige zee paardjes zich vaak weer onder vaders bescher ming en het schijnt dat ze dikwijls nog vrij lang van de geboden schuilplaats blijven profiteeren. Zijn zij ietwat grooter dan ver zamelen ze zich in zwermen vlak onder de oppervlakte ’t geen op warme dagen wel in het Aquarium te zien is. Duidelijk kan men ze dan langzaam aan zien zwemmen op open plaatsen. Ze blijven echter bijna nooit in leven en vermoedelijk worden er wel af en toe door de argeloos qnder hen voort raderende volwassen zeepaardjes ofschoon deze naar behooren met kleine schaaldiertjes en zeer kleine zeegrondeltjes gevoederd worden, in stilte verorberd. In het zeepaardjesbassin zwemt thans tevens een mooi zeevi'chje uit Oost-Tndië, een donker gestreept zilverige Therapon servus, verleden jaar door den heer J. H. Fölmer aan boord met veel zorg over gebracht en aan Artis ten geschenke gegeven. Als een andere merkwaardigheid noemen wij nog den grooten meerval in het karperbassin een prachtig exemplaar van onzer zoetwatervisschen. vrouwen nu reeds 30 a 40 jaren hebben aangedrongen, dat hun recht zou worden gedaan. Dertig jaar lang gebruikte men geen andere wapens dan redevoeringen, ver zoekschriften aan parlement en ministers, artikels in tijdschriften en men verzocht audiëntiën bij ministers, die steeds geweigerd werden. Dezen voelden zich sterk, de vrouwen hadden toch geen macht! Welnu hoewel ook ik 't luidruchtig optreden der vurige Engelsche strijdsters af keur, meen ik toch, dat men niet moet vergeten, dat de vrouwen bij een jarenlang kalm optreden, door mannen uit den gegoeden en intellectueel wel ont wikkelden stand gesard en geplaagd, door de regeering smadelijk onverschillig afgewezen, door de politie ruw behandeld en belemmerd werden. De ernstige, bezadigde Mr. Belinfante uit Den Haag zegt: „Op wettelijk terrein viel in Engeland niets meer te doen en als straks in E. het vrouwenkiesrecht wordt in gevoerd, hebben zeker de suffragettes daartoe niet weinig bijgedragen”. Ik zou willen vragen bij wie schuilt hier de grootste fout bij de suffr. of bij de Regeeringsmannen Er staan bij eene invoering van kiesrecht in Engeland voor alle vrouwen, inzonderheid voor haar, die in eigen behoeften voorzien, groote belangen op ’t spel. Meer dan 5 millioen moeten in dat land zelf den kost verdienen en ondervinden daarbij allerlei belemmeringen in de bestaande wetten. Weest billijk geachte lezers(essen) en bedenkt dit en ge zult moeten begrijpen, dat het groote belangen zijn die de Engelsche vrouwen bij hun strijd voor oogen hebben. Nog wil ik er Dixi op wijzen, dat er voor eene manier van optreden in ons land als in Engeland in 't geheel geen gevaar bestaat. Wij voorstanders(sters) van Vrouwenkiesrecht ondervinden in ons land grooten steun en medewerking van mannen van naam, zelfs is hier te lande een mannenbond voor vrouwenkiesrecht opgericht onder voorzitter schap van Mr. E. W. Verstraten. Ik houd het er dan ook stellig voor, dat als art. 80 der Grondwet eens wordt gewijzigd de vrouwenkiesrechtsters vrij zeker zullen triom- feeren. Misschien zijnzer onder de lezers •ressen, die even als Dixi gedachtig handelingen der suffr. de toekomst donker inzien als 't zoover mocht komen. Maar ik raad Uwend Uw blik van de woelige Engelsche vrouwen, die nog steeds moeten voor hunne rechten om als burge- den Staat erkend te worden, naar waar Vrouwenkiesrecht reeds is en U zult de heilzame werking niet kunnen voorbij zien. Waar schijnlijk zal 't U gaan als den eersten Friesche Zuidwesthoek, 7 Juli. Nu het baarshengelen telkens mislukt, probeert men het op karpers. Maar karpervisschen is geen allemanswerk. Het is een kunst, waarvan vooral de geduldige scheepjesbewoners den slag hebben. Uren lang kunnen ze aan of over een brugpijler hangen, om ten lange leste 'n karper-kokkert naar boven te halen. Ze weten, hoe het aas moet zijn, hoe en wanneer ze moeten halen. In dit laatste zit het 'em. De karper spugt n.l. het aas uit, zoodra hij den haak voelt. Voor dien tijd moet geslagen worden, maar het juiste oogen- blik te kennen, dat is de kunst. Het succes zit niet in het aantal, maar in de grootte der gevangen visch. Sommige exemplaren wegen 12 a 15 pond. Nijehaske, 6 Juli. Waar bij het kerkhof de weg een bocht maakt, lag hedenavond een dronken man zijn roes uit te slapen op de buiten tramrail. De tram van Joure was in aantocht en reeds tot dichtbij genaderd, en wegens de bocht kon de machinist den man niet tijdig opmerken. Gelukkig passeerde H. Hof juist met zijn vrachtwagen. Hof sprong snelberaden van den wagen, greep den man aan en kon hem in de beperkte ruimte tusschen rail en prikkeldraadomheining nog juist ter zijde rukken. Rakelings snorde op hetzelfde oogenblik de tram voorbij. De be- schonkene gaf van schrik een schreeuw, maar bleek ongedeerd. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Waterland. Ondanks de schrale voor zomer valt de hooioogst over ’t algemeen nog niet af. Is de hoeveelheid wat geringer de kwaliteit van het hooi is bepaald goed. Een enkele veehouder te Goingarijp had begin dezer week de hoofing reeds beredderd.Voor dezen zomer stellig niet laat. Workum, 8 Juli. Bij de landbouwers ondervindt de hooioogst veel vertraging, door het koude en regenachtige weder. Dit ver oorzaakt veel schade, omdat de meeste boeren hun werkvolk bij de week hebben gehuurd. De werkzaamheden gaan niet door, terwijl het loon Zaterdagsavonds evengoed moet worden uitbetaald. Niet veel hooi en dan nog duur binnen te krijgen: „het zijn allemaal schadeposten”, die den huurboer dieper in den pong doen tasten. Het kan er bij die hooge huren tegenwoordig niet af zeggen ze. Maar moet dan de landheer in enkele ge vallen niet in de schade mee deelen Boeren past op bij het inhuren en maak het zoo, dat ook om de kwade jaren gedacht kan worden. Het gaat niet altijd voor den wind Bij de Vrijdag gehouden stemming voor 4 leden van den Gemeenteraad waren uitgebracht 522 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 260. Hiervan ver kregen de heeren: H. J. van Dijk (c.h.) aftr. 345 P. Gaastra (1.) aftr. 399 W. O. de Jong (Volksp.) 187 W. Kroese (c.h.) aftr. 322 G. G. Posthumus (r.k.) aftr. 279 Gekozen zijn dus de heeren H. J. van Dijk, P. Gaastra, W. Kroese en G. G. Posthumus. Aantal kiezers 658. Stavoren, 7 Juli. Het lijk van den alhier vermisten postconducteur der veerbooten werd te Enkhuizen gevonden in eene ondiepe sloot, waarin de ongelukkige vermoedelijk door verstikking ongekomen is. De heer W. was ruim 60 jaar oud en had over een paar jaar reeds voor vol pensioen in aanmerking kunnen komen. Dr. Kuyper. Dr. Kuyper is op reis gegaan. Hij spreekt nog niet, omdat hij niet weet of er nog meer „ondersteld bewijs-materiaal” zal komen. Wij geven toe, dat de publicatie „bij druppels” die ook wij zeer onaangenaam hebben gevonden tot zulk een besluit aanleiding heeft kunnen geven, maar waar wacht dr. Kuyper nu eigenlijk op Tot heel Nederland heeft verklaard meer heb ik niet Men zou zoo zeggen, dat dr. Kuyper niet heel verlangend is te antwoorden. Toch maakt uitstel de zaak niet beter. Gelukkig zal de plaats „buitenaf” die dr. Kuyper voor zijn zomerverblijf heeft gekozen, wel per post bereikbaar zijn en zal de verdediging, waarop wij wachten, ook wel van daar naar Do Standaard kannen komen. Alg, Hndhl. >1 De eerste Rotterdamsche Maatschappij van verzekering tegen ongevallen, heeft een nuttig werkje verricht, door een dienst regeling samen te stellen van de treinen, op welke de bijzondere vacantie-kaarten geldig zijn. Men kan die dienstregeling bij haar aanvragenzij kost 2x/2 cent. De heer van Erk, die op den weg naar Veenendaal-de Klomp een ongeluk met zijn auto heeft gehad, schrijft aan het Hbld., dat het ongeluk niet te wijten was aan het onklaar raken van het stuur. De heer van Erk beproefde op den kaarsrechten weg de snelheid van zijn nieuwen wagen en deze snelheid was zóó groot, dat toen er een voorband sprong, de heer van Erk geen macht zijn stuur had. Een goede les, voor andere automobilisten, maar aan deskundigen over Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1