Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 1909. I BV* Op naaiijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. Jan de Ploeger van Zondag 25 Juli. Deelname van 20 veret i VOOR - Afzonderlijke hij volgen. Den 11 Juni 1784 6287 3331 5712 BINNENLAND. 1 Sa heel- die, I II 568 643 559 436 532 472 490 190 29 185 259 272 0 100 59 72 26 108 216 120 80 ■s 5 4 o> a 140 194 585 282 337 64 437 152 388 269 149 253 391 87 41 6 165 35 35 34 30 38 56 15 57 63 32 58 o5 -a a aS t> 54 9 154 64 86 13 35 53 57 21 83 42 43 61 S •3 a o 407 231 978 566 651 125 570 260 535 331 330 539 542 222 Ja, arm Maar arm te zijn diep on a a. a c 365 203 865 551 620 77 516 242 498 287 288 518 468 214 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 462 stemmen. u u u u u u u u (aftr.), Arum Burgwerd Bolsward Harlingen Arum Burgwerd Bolsward Harlingen I 11 Hindeloopen Makkum Minnertsga Sexbierum Tjerk werd Tjummarum Witmarsum Workum Wijnaldum A. v. d. Heide (S.D.A.P.) 665 A. Plate (V.L.) 1716 zoodat gekozen is de heef Mr. J. ANKERMAN. Ter vergelijking laten wij onderstaande volledige overzichten werden uitgebracht: s 2 a o 213 28 239 220 228 48 98 55 90 41 98 244 108 74 schrijft in de Enkhuizer courant: Ja, arm te wezen is treurig, in-treurig. Stel je voor ’n moeder, achtergebleven met ’n aantal spruiten, die ze den kost moet geven en liefst ook nog een'fatsoenlijke opvoeding. Geld bezit ze niet, werken kan ze niet èn van haar krachten èn van haar huisgezin. En toch zijn haar kinderen ook in de eerste plaats kinderen, die als anderen van hun soortgenooten, ook wel eens willen profiteeren van de genietingen des levens. En toch moeten die kinderen gevoed en gekleed worden. Maar waar zal ze alles vandaan halen? En als er één of een paar ziek worden, of ze beginnen te sukkelen, van waar moet ze halen, wat er alles noodig is? O, zekerder zijn op de wereld ook nog engelen des lichts, menschen welke nog een enkel sprankje van den godde- lijken geest in zich voelen vonken, maar die kunnen toch ook niet alles doenEn boven dien vragen en nog eens weer vragen doe je toch ook altijd niet voor je plezier, als je niet tot de brutaaltjes behoort. Eu de armbesturen en diakoniën dan? vraag je. Goeien morgen, die komen gewoon lijk ook niet uit den hoek vóór twaalven en geven 'n mensch dikwijls te veel om te sterven en te weinig om te leven. En boven dien: Wie onzer zou ’t zoo heel erg prettig vinden, toegeworpen brokken te eten Die smaken zoo heel erg lekker niet en zijn wat droog. Ze blijven zoo vaak in je keel steken. En neem nou ereis ’n vader, die hart heeft voor z’n kinderen: Zoo iemand bedoel ik natuurlijk. Z’n vrouw heeft ’m alleen gelaten. Ze is uit haar huisgezin weggeroepen naar ’n ander, ik hoop, ook naar ’n beter leven. De man moet ter deure uit. Hij moet werken, den geheelen dag, om de vele monden open te houden en ’s avonds kan hij den zijne niet sluiten, als hij vermoeid en afgemat, hijgend ter deure binnentreedt. En overdag als hij zwoegt in het zweet zijns aanschijns, waar blijven dan die kinderen; want zijn verdiensten zijn niet toereikend er’n behoor lijke huishoudster op na te houden. Een ouder dochtertje, zelf nog een hulpbehoevend kind, moet moeders plaats vervullen, zoo goed en zoo kwaad als ’t gaat. Lieve lezer, snapt ge het leed van dien vader? te zijn is treurig, in-treurig. en oud dat noem ik igelukkig, als je ten minste in je krachtige dagen niet zooveel hebt kunnen In de vorige ledenbijeenkomsten konden de voorstanders de meerderheid op verre na niet halen, thans werd besloten met 171 tegen 52 stemmen tot de uitbetaling naar vetgehalte over te gaan met 1 Januari 1910. Joure, 21 Juli. De brievenbesteller Jellema van Heerenveen, die geregeld dienst doet in het postrijtuig van de 11 uur tram Heeren- veen-Joure v.v., was ook hedenmorgen met die tram mede gekomen. Terwijl de tram bij het station alhier aan het rangeeren was, kwam het postrijtuig in hevige botsing met de andere tramwagens, waardoor Jellema achterover stortte en met hoofd en rug zoodanig tegen een gegoten ijzeren kacheltje aan viel, dat van dit laatste een stuk afbrak, ’t Ongeval werd niet dadelijk opgemerkt, wijl Jellema bijna bewusteloos was en niet anders dan een zwak gekreun kon uitbrengen. Toevallig wilde een poosje later een heer een brief in de bus van het postrijtuig steken. Deze hoorde toen gekreun in den wagen en maakte alarm, waarop men toesnelde en J. in het rijtuig vond liggen. Nadat hem de eerste zorgen waren gewijd, werd hij per tram naar Heerenveen terug gevoerd en, daar aangekomen, verder per rijtuig naar zijne woning gebracht. Een beambte van het postkantoor alhier nam op de terugreis den dienst waar in het postrijtuig. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Workum, 22 Juli. Ter aanbeveling van de candidatuur A. Plate in het district Harlingen sprak hedenavond voor een flink getal toe hoorders de heer K. Reyne, lid der Tweede Kamer, op de bovenzaal der sociëteit u Harmonie”. Wegens beperkten tijd, (de spreker moest nog met den avond-sneltrein vertrekken) werd alleen gesproken over de antithese en over verschillende ernstige gevaren die Nederland van rechts bedreigen. Bij name het zooge naamde vroomheidsvertoon, de dwangverzeke ring en de protectie. Vooral de beide doel einden, die door de protectie bereikt moeten worden n.l. a. het spekken van de schat kist en b. bevoordeeling van den nationalen arbeid werden geducht bestreden en spreker wilde aantoonen dat de protectie niet behoorde op het Christelijk program van actie. Er bleef weinig tijd voor debat, zoodat daarover gerust gezwegen kan worden. Het is toch zeker, dat èn debat èn repliek ge wonnen zou hebben bij meerdere beschikking over tijd. Gaasterland, 21 Juli. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Iemand te R. prikte zich met een speld in den vinger. Hij lette er niet op, tot eensklaps de vinger opzwol. Er bleek bloedvergiftiging ontstaan te zijn, die echter nog door den dokter bedwongen kon worden. Toch is de patient reeds sedert weken niet in staat zijn werk te verrichten. Hem. Oldeph. en Nw., 21 Juli. Voor beeld van flinkheid en krassen ouderdom 1 De oude heer G. F. te M., die binnenkort 88 jaar zal worden, hanteert nog eiken dag de zeis. Sedert zijn 17e jaar is hij iederen zomer vele weken met dezen stoeren arbeid bezig geweest, zoodat het aantal pondematen, dat hij heeft omgelegd, wel zeer groot zal zijn. Bij vroegere maaiwedstrijden behaalde deze nestor meermalen den len prijs. Duur brood. Heerenveen, 23 Juli. In de gisteravond gehouden vergadering der Bakkersvereemging ,/Heerenveen en Omstreken” werd metalge- meene stemmen besloten met ingang van 1 Augs. a.s. de prijzen van alle kleingoed (kadetjes, broodjes) enz. met 25 pGt. te verhoogen. De stijging der meelprijzen maakt deze verhooging noodzakelijk. Leeuwarden, 20 Juli. De heer L. W. de Vries (Chr. Hist.) burgemeester van Barra- deel heeft zijn benoeming tot lid van de -Ged. Staten van Friesland niet aangenomen, In de Donderdag gehouden vergadering der Prov. Staten is benoemd tot gedeputeerde de heer B. W. Okma van Ypecolsga, chr. hist., die deze benoeming aannam. Door deze benoeming zal in de Gemeente Wymbritseradeel een nieuwe verkiezing plaats moeten hebben voor een Gemeenteraadslid, daar de benoemde alszoodanig ook dit jaar weer werd verkozen, Haskerhorne, 21 Juli. Gisteravond circa 7 uur kwam een automobiel uit de richting Joure in botsing met een telegraafpaal aan den weg alhier. De paal werd danig geschaafd, maar bleef overeind staan. Minder goed kwam de auto er af, waarvan een spiegelruit aan stukken vloog en waarbij een der inzittenden door een glasscherf aan het oog werd gekwetst. Ondanks de averij, kon de reis worden voortge zet. De weg was met glasscherven bezaaid. Tzum, 20 Juli. Op initiatief van eenige veehouders, leden van de coöp. vereeniging //Eensgezindheid”, was op de agenda voor de vergadering van heden aangebracht het punt: Uitbetaling naar vetgehalte. op datzelfde brood, liefst hog met een stukje kaas en een plakje boter erop, als hij oud is en niet meer werken kan. Ik zeg, dat is zijn eerlijk recht, het mag dan vandaan komen, waar het vandaan komen kan en moet. De groote maatschappij, waarin wij het genoegen of het verdriet hebben te leven, is een reusachtige, een ingewikkelde machine, die een prachtig stuk werk moet afleveren, een pronkstuk in de beste, de edelste betee- kenis van het woord; want zij moet vóórt brengen den mensch naar den beelde Gods. Wij allen, rijk of arm, geleerd of onge leerd, maken een grooter of kleiner onder deel van die machine uit, een meer of minder gewichtig stuk raderwerk, dat een bepaalden arbeid heeft te verrichten en niet gemist kan worden. En wanneer nu eenmaal zoo’n machinebrok afgesleten en oud is en z’n functie niet meer verrichten kan, dan gaat ’t niet op, het weg te smijten als waardeloos en zoo maar te vervangen door een ander of ’t ergens heen te schoppen, zonder zich er verder om te bekommeren. Elk deel, hoe klein ook, is zijn werk in die machine aan gewezen, al heeft ’t dan ook niet het grootste aandeel aan de voortbrenging van ’t fabrikaat. Daarom: In de groote menschenmaat- schappij heeft ieder individu, hetwelk daarin heeft gearbeid, rijk of arm, man of vrouw, recht op een menschwaardig bestaan, wanneer eenmaal zijn krachten versleten zijn en met moeite z’n stramme leden voortsleurt. Daarom, op zijn rond Hollandsch gezegd, moet ieder mensch op zekeren leeftijd een pensioen uitgekeerd worden van staatswege zonder dat de delinquent daarvoor een cent heeft of had te betalen. Dat is geen gunst, dat is een recht, het recht van de gemeen schap. En nu gaat het niet op te zeggen: z/Ja, maar dat kost zooveel geld en dat is er niet.” 't Kost veel geld, dat is volkomen waar; doch het moet er komen, dat is ook waar. En ’t kan er ook komen, als er maar op de rechte wijze naar gezocht wordt. Er zijn zooveel kapitalen in de doode hand, die toch zoo goed als renteloos liggen of voor ’n verkeerd doel besteed worden; er zijn bij de groote machine zooveel opzichters, die in stede van mee te werken, met de handen in den zak staan en aanmerking maken op kleine spilletjes en palletjes, dat ze gemakkelijk wat missen kunnen voor welke daardoor meer arbeid verrichten moeten. Er worden millioenen en millioenen gebruikt om de menschen dood te schieten en uit de wereld te helpen, laten die aangewend worden om menschen in het leven te houden. Kortom, als men er wezenlijk en innig van overtuigd is, dat ieder mensch recht heeft op een menschwaardig bestaan, dan is dat geld wel te vinden. Waar een wil is, daar is ook een weg. Dat zeg ik maar. Alles kan, behalve je neus af bijten, of ’t moest er één zijn als een havik, die ’n el lang en dan van Deventer koek was! En als ik ’t geluk had te kunnen beschikken over ’n welbespraaktheid als een Demosthenes en ik kon me opwinden als ’n klok, die ratelend afloopt, dan ging ik de wereld rond om dat recht overal te verkon digen. Daarom heb ik alle respect voor het streven van den Bond voorStaatspensionsering die maar al op datzelfde aambeeld hamert. En ja, beleven zal ik ’t niet en misschien niemand onzer, maar toch zal ’t eenmaal zoover komen, dat ieder onbezorgd den ouden dag tegemoet kan gaan, zonder vrees voor armoede of gebrek, hoeveel remklossen er ook op den wagen van den Bond mogên aangelegd worden. Wat zal dat een heerlijke tijd wezen! Totaal 1784 3728 775 Den 23 Juli werden uitgebracht: 134 168 515 257 313 43 386 145 370 246 123 239 316 76 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Totaal 3331 665 1716 Kamerverkiezing Schoterland. Gister zijn voor de Tweede Kamer in Schoterland candidaat gesteld de heeren Bergmeijer, S.D.A.P. en Limburg, V.-D. De machinefabriek „Holland” te Borne is afgebrand. Om één uur des nachts bespeurde de nachtwacht bij zijn ronde door de fabriek nog niets, even later stond de modelmakerij, die in Uvorm de fabriek aan drie kanten omsluit, in vlam. De droge modellen van vele jaren bewaard en opgestapeld gaven voedsel voor de vlam, die oversloeg op de fabriek. Aan blusschen viel niet te denken. Tegen den morgen was de geheele fabriek, uitgezonderd de gieterij, die een eindje van de fabriek staat, uitgebrand. Aan de fabriek werkten plm. 80 man. De fabriek was verzekerd voor f 61,145 (de gebouwen) en f 219,260 (de inventaris). Een veertien jaren geleden is ze ook af gebrand. oversparen, dat je den ouden dag onbezorgd te gemoet kunt gaan. Je krachten zijn weg, de honger staat voor de deur. In het minste kan je je niet redden. Je bent zoo hulpbehoevend als een pasgeboren kind en hangt heelemaal af van de genade van anderen, die je liever in ’n hoek stoppen, dan je naar den voorgrond brengen. Als je geen geld hebt ben je een j/sta-in-den-weg", die maar liefst zoo gauw mogelijk opgeruimd moet worden, voor je ziek of zeer sukke lend wordt. En z’n kinderen dan, vraag je, voor wie hij zich afgesloofd heeft, voor wie hij gewerkt heeft en gezwoegd, voor wie hij zich opge- offerd heeft, die zullen hem toch wel helpen? Ja, ’t gebeurt wel eens; doch het gebeurt in de meeste gevallen in het geheel niet. Je weet ’t wel: in de jeugd trappen ze dikwijls de ouders op het kleed; doch in latere jaren op het hart. En je hebt het toch ook wel meer gehoordEer brengt een arme ouder zijn zeven kinderen groot, dan zeven rijke kinderen hem helpen in den nood. En als ik nu meende, dat Steventje daarop later een uitzondering zou maken, dan zou ’t blijken wellicht, dat ik me danig vergist bad en daarom doe ik dat heelemaal niet. Maar, zeg je misschien, daar is nog altijd het diaconiehuis. O zeker, het is gelukkig, dat het er is en ik wil aannemen, dat de oudjes het daar heel goed hebben. Dat behoort ten minste zoo te wezen. Maar zie je, in de eerste plaats ben je afhankelijk. En dat is voor iemand, die in alle orden telijkheid altijd z’n eigen baas geweest is, nou juist geen aangename ervaring. En in de tweede plaats zeg ik alweer: Gegeven brood, dat je niet zelf verdiend hebt, smaakt niet zoo heel lekker, al wordt’t je ook over gereikt door een welmeenende hand en een hart van goud. Neen, ieder mensch, die in z’n jonge leven op eerlijke wijze geploe terd heeft voor een stukje brood, heeft recht Sneek. Uitslag der op Woensdag 21 Juli 1909 gehouden herstemming ter vervulling van vijf plaatsen in den Gemeenteraad van Sneek. Uitgebracht 1359 stemmen. Van onwaarde 4 stemmen. Aantal geldige stemmen alzoo 1355. Uitgebracht werden op de heeren L. Bakker (s. d. a. p.) A. Brouwer Rzn., (c. h>)^ K. J. P. Dwarshuis (a. r.) A. Elzer (buiten Kiesver.) A. Minderhoud (lib.) H. F .Ringnalda (r. k.) L. Tromp (a. r.) S. E. Westra (lib.) F. de Wolf (buiten Kiesver.) 569 C. A. Zelvelder (vrijz. dem.) 629 Gekozen de heerenDwarshuis Zelvelder (aftr.), De Wolf, Brouwer en Elzer. Uitslag stemming van een Lid voor de Tweede Kamer. Harlingen, 23 Juli 1909. Aantal Kiezers 7480. Geldige stemmen 5712. Hiervan verkregen Mr. J. Ankerman (C. H.) 3331 stemmen CD k 00 03 'S 35 -o TURNFEEST a a ÖD v a a bo a> H Hindeloopen Makkum Min nertsga Sexbierum Tjerk werd Tjummarum Witmarsum Workum Wijnaldum wardsche Courant -S3 H a S fl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1