Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. IV 48ste Jaargang. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 60. Donderdag 29 Juli. de FIJ il f 1,-, „LYCURGUS”. Een dertigjarig jubileum 1879 1909 in 1 OLIEFABI VOOR Neerland jubelt I de opge- wat deze i >1 Verkrijgbaai G.F. Jorna, Y. 1 van vreugd om r h •- nr. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. om met het programma te waarom in de verschillende rubrieken ge kampt moet worden. Het programma ver meldt Vrije oefeningen voor Damesclubs, idem voor Heerenclubs, Gezamenlijke Op tocht, en dan een groote uitvoering op het Sportterrein, gesplitst in de volgende rubrieken Algemeens vrije oefeningen, Toestelturnen, Alg. vrije oefeningen voor leerlingen der Gymn.-school te Bolsward, Toestelturnen, (Groep II) Vuistbalspel, Stokoefeningen, Alg. vrije oefeningen (Dames), Toestel turnen (Groep III) en Korfbalwedstrijd. bloei en stelling en f OLIE. heden op 1 April a.s. (1879) aanvangen en vleit zich met de gegronde hoop, dat hare pogingen door Bolswards inge zetenen met warme belangstelling en stoffelijke blijken van waardeering zullen gesteund worden, opdat door eendrach tige samenwerking krachtig gearbeid worde aan de schoone taakverhooging van volkswelvaart en volksgeluk”. Namens het Bestuur van bovenge noemde Vereeniging, A. BRUSSEN, Secr. Bolsward, Febr. 1879. „Lycurgus”, zoo heette de jonggeborene. Wijlen Lycurgus van Sparta was van aard stroef, een echte Spartaan. Om hem naar genoegen te wezen, moest je een kerel van Reeds op 25 Januari 1880 werd eene openbare uitvoering gegeven in „de Doele”. In eene critiek over deze uitvoering van een bekend Bolswarder uit die dagen, den heer G. Rokkens, lezen we „De eerste openlijke uitvoering zal eene aansporing zijn om op den ingeslagen weg voort te gaanhet be staan der vereeniging is er door verzekerd. Dat de club nu reeds de waardeering der Bolswarders genoot, blijkt uit het feit, dat dames haar een fraaie banier aanboden. En zoo ging Lycurgus zijn weg. Altijd langs bloemige wegen Wie ook maar eenigszins op de hoogte is met het ver- eenigingsleven in onze stad zal direct be grijpen, dat het der club niet steeds voor den wind ging. Bij lange niet. ’t Was een heele strijd soms om te blijven bestaan. Een enkele keer scheen het zelfs of de club zou moeten sterven aan verval van krach ten. Maar dan waren er altijd weer leden en sportvrienden, die hunne schouders onder de zaak gingen zetten en zoo de vereeniging weer ophieven uit het moeras van laksheid en onverschilligheid. Dan werd met mannenkracht de zaak aan gevat en was het v. v. v. v. weer het wacht woord van velen, die lichaamsoefening beter vinden dan het verwerven van records in biertjeshijschen, straatslenteren of tijdverdoen. Het notulenboek der club zal kunnen ver tellen van moeielijke dagen, van tijden van roem en eer, ook van dagen van sleur, verval. Maar ook van groote belangstelling, toe wijding, inspanning, van verdienstelijke leden, van bekwame leiders, van „vruchten van zijn arbeid plukken” spreekt dit boek. Velen zijn er geweest die groote dingen aan „Lycurgus” gedaan hebben, moreel en zakelijk. Wij zouden namen kunnen noemen van mannen, die veel voor de club deden, die haar bijstonden in moeielijke dagen, die haar steunden, voorthielpen. Intusschen is het kindje, dat in 1879 ter wereld kwam een man geworden. Lycurgus staat daar in bloeienden leeftijd van 30 jaren, krachtiger en sterker dan ooit. Dit heugelijk feit wenscht de club te vieren, ze wil even stilstaan op hare baan om terug te zien op den afgelegden weg, om te herdenken zooveel zoets, zooveel leed, dan wil ze moedig verder gaan. HET DERTIGJARIG FEEST. ’t Zou feest zijn, groot feest in onze stad. Feestviering ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Alle zeilen zijn bijgezet, alles is in ’t werk gesteld om dezen dag zoo glorieus mogeiijk te maken. 't Getuigt van groote belangstelling in de club dat zoovelen der notabelste ingezetenen der stad zich geroepen gevoelden mede te werken tot het welslagen van dezen feestdag. In de verschillende comité’s vinden we per sonen, wier naam klank heeft. En wat ook spreekt is het feit dat zoovele sportzusters en broeders zich aan meldden om met „Lycurgus” samen te werken tot het totstandbrengen van iets groots. Niet minder dan 6 Damesclubs en elf Vereenigingen van heeren vinden we vermeld in den feestwijzer. Mooie prijzen zijn der olub aangeboden, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. juist in dien veelbewogen tijd werd het plan tot daad, men richtte een gymnastiek vereniging op. De geboorteacte dezer club komt onder de rubriekIngezonden, voor in het nommer der Bolswardsche Courant van Donderdag 27 Februari 1879. Dit document luidt als volgt „Met genoegen kunnen we thans mededeelen, dat door eenige heeren hier ter stede het initiatief genomen is tot oprichting eener gymnastiek-vereeniging, „Lycurgus” genaamd. Met H.H. Wees voogden is eene over eenkomst getroffen, waarbij aan de Vereeniging het gebruik van het gym nastieklokaal met de daarin aanwezige werktuigen gedurende twee uren per iWifllilUIViri, LVHLV Het was in het begin des jaars 1879, het beruchte spoorwegjaar. ’t Was zoo goed als zeker, dat de spoorlijn LeeuwardenStavoren langs Bolsward zou gaan. Is het wonder dat deze zaak aller belangstelling trok en overal het onderwerp van gesprek uitmaakte? Toch was er meer dat de attentie trok. In de laatste jaren was men zich meer en meer gaan toeleggen op de beoefening der gymnastiek. En misschien wel door het komende spoor en de daaraan verbonden vóór- en tégenpraat, was er bij enkele stedelingen het plan gerijpt, ook te Bolsward meer dan voorheen te doen op het gebied van lichaams oefening. De bewering, dat alleen in een gezond lichaam een gezonde ziel kan wonen, was zoodanig doorgedrongen dat er aller- wege turnclubs werden opgericht. Ook te dezer stede zat men niet stil. En juist in de dagen der treinkwestie, ook in het jubel-rouwjaar: goed kan ontwikkelen. Het aantal scholen neemt steeds toe, maar hoogst jammer is, dat het vak gymnastiek daar zoo weinig op de leerplans voorkomt. Wie der deelnemers zonder lauweren heen gaat, kan verzekerd zijn, door zijn tegen woordigheid heden propaganda te hebben gemaakt voor de gymnastiek I Een donderend applaus bewees, dat de spreker de juiste snaar had aangeroerd. De heer DE JONG van Heerenveen be tuigde den Voorzitter dank voor zijn wel- komstrede en bracht dank voor de kloeke woorden, welke zulk een juist beeld gaven van het groote belang van de beoefening der gymnastiek. De vrees, dat de sport de gymnastiek zou overvleugelen, is niet be waarheid, die beide kunnen hand aan hand gaan, het eenige waartegen de leiders der gymnastiek strijden, zijn de verkeerde uit wassen van den sport. Deze enkele woorden, met groote overtuiging gesproken, vielen in goede aarde. Onze Burgemeester, de heer C. J. van der VEEN, bekwam nu het woord en feliciteerde de feestvierende vereeniging „Ly curgus” namens Bolswards burgerij met haar jubilé. Zij kan ook overtuigd zijn van de sympathie van ’t Gemeentebestuur. (Applaus.) Ten slotte deed de heer SUTHERLAND ROYAARDS nog eenige mededeelingen aan de opgekomen deelnemers en berichtte, dat bet Jurylid, de heer J. M. Luiting van Amsterdam verhinderd was te komen, in wiens plaats de heer Ypes van Leeuwarden en spreker zullen optreden. Hierna was het algemeene opstanding en ging men met de muziek voorop naar het sportterrein. Gelukkig was het weer aardig opgeknapt en vol moed werden de oefeningen aangevangen. Het sportterrein is geheel naar den eisch ingericht. Het was eene goede gedachte van het Bestuur om op den omslag van den Feest wijzer een „platte grond” van de Arena te laten drukken, men is gemakkelijk georienteerd. Een en ander maakt een prettigen indruk, jammer dat de zon „ut fen hüs” is. Maar laten we tevreden zijn, ’t is droog. Intusschen is men op het plankier, vóór de tribune, begonnen met den wedstrijd in vrije oefeningen, voor damesclubs. Achtereen volgens zagen we werken „Wilhelmina”, (Bolsward), „Sneeker Gymnastiek-Ver eeniging”, „U. D. I.” (Warga), „Hy- giea” (Drachten), „Hercules (Tjalleberd) en „W. I. K.” (Heerenveen). Wat wordt er hier kranig gewerkt, wat is dit 'n mooi nommer op het programma. Jammer dat deze „Weiberkrieg” niet meer toeschouwers trok. We wisten niet wat we meer moesten bewonderen de accuratesse, de elegance, waarmede de oefeningen werden verricht, of de zichtbare wil om te trachten den eere-prijs te behalen. Wie zal de zilveren medaille van H. M. de Koningin als zege- teeken aan haar vaandel hechten? Waarlijk, wie onze dames-gymnasten zóó ziet werken, beaamt ten volle, wat een Duitsch romantiker schreef: „Die Frau ist ein rei- zender Naturfehler”. Met die fout ga ik natuurlijk absoluut niet accoord. Na de dames verschenen de manlijke gym nasten op ’t terrein voor algemeene oefeningen. Het waren „Brinio” (Leeuwarden), „U. D. I.” (Warga), „Knijpe” (Knijpe), „Olympia”Sneek, „Sthnfries” (Ylst), „Tyr” (Heerenv.), „Olym pia” (Meppel), „U. D. I.” (Drachten), „Her cules” (Tjalleberd), „Vriendschap en Kracht” (Joure), „Hercules” (Drachten). Ook deze clubs deden hun best. Natuurlijk er is altijd baas boven baas en dan willen is altijd nog niet kunnen. Over ’t geheel werd er echter puik gewerkt en bemerkte men dat er gestudeerd was, daar was stiptheid en orde te zien. En nu komt een der hoofdnummers van den dagde optocht. Hierin zijn twee medailles te behalen, een verguld zilveren voor Heeren en eene zilveren voor Damesclubs. 't Was een mooi gezicht al die zoo kranig daarhenen stappende turnsters en turners te zien voorbijtrekken, allen hunne banier volgende. Jongens, wat zat daar een stap onder. Een kranig jong geslacht, dat krijgen we door de gymnastiek. Dat zijn jongens van Jan de Wit, dat worden mannen van stavast! Neerland juicht en Neerland treurt: Een band werd gelegd, een band werd ver scheurd zijns Konings [geluk Het deelt in zijn smart, het gevoelt zijnen [druk; ’t Land is feestlijk getooid draagt rouwe [met een ’s Konings Echtgenoot kwam 's Konings [Broeder ging heen, stavast zijn en om dat te worden moest elke Spartaan leven naar zijn wetten. Volgens die wetten legde de staat al beslag op den mensch, als hij maar pas kon loopenin de openbare scholen werd hij gevormd tot wat hij volgens de wet wezen moest. Over bizondere scholen behoefde men in Sparta niet te sprekeneen bizondere tafel had men niet eensallen gingen gezamen lijk aan den maaltijd en uit denzelfden pot werd voor allen krachtige kost opgeschept. Van lekker en mooi wist Lycurgus niet, ’t moest maar gezond zijn en stevig. Op veel praten kwam ’t bij hem ook niet aan kort en krachtig spreken en vaardig han delen. Kon de jonge turnerschaar zich een beteren beschermheilige gekozen hebben Naar zijn voorbeeld werd er dan ook met kracht aangevangen, en met kracht doorgezet. Een flink aantal leden trad toe en onder de degelijke leiding van den heer Ph. de Vries, gymnastiekonderwijzer, ging het „voorwaarts”. DE FEESTDAG. Donkere lucht, regen, barometerstand 753/5. ’t Heeft den ganschen nacht door geregend. Hoe zal het nu. komen Te negen uur compareeren de commissie leden, wat te doen „Stanfries” te Ylst vraagt telefonisch aan of ’t feest zal doorgaan. De clubs die van verre komen zijn al op reis. Men besluit beginnen. ’8 Morgens 10 uur. Ontvangst der deel nemende Vereenigingen aan het tramstation, 'n Optocht met Muziek naar „de Doele’’ waar de feestrede zal worden uitgesproken. Aan het station werden de aangekomen clubs verwelkomd, de vaandels uitgepakt, de gymnasten in „rei und glied” gesteld, waarna het Voorwaarts-marsch” klonk. En toen ging het in optocht naar „De Doele”. Voorop ons Stedelijk Muziekkorps. Achter eenvolgens passeerden ons de banieren van Lycurgus, Wilhelmina, Drachten (U. D. I.) Sneek, (Dames-afd. Sneeker Gymn. Vereen.), Sneek (Olympia), Drachten (Hercules), Hee renveen (W. I. K.), Heerenveen (Tyr), Meppel (G. S. V.) en Knijpe. ’t Was een optocht in twee afdeelingen, tusschen Sneek en Drachten was een groot hiaat. In de Doele aangekomen nam de heer H. Beekhuis, Voorzitter der Feestcommissie, het woord en riep een hartelijk welkom namens de geheele burgerij aan komen gymnasten toe» Z.Ed. herinnerde aan verschillende tijd perken in het 30-jarig bestaan van de feest vierende club. Hij releveerde dagen van voorspoed, alsook die van teleur- verflauwing. Twee namen van mannen, die veel gedaan hebben om „Lycur gus” weer in eere te herstellen, wil hij noemen, de heeren W. de Graaf en G. H. Sutherland Royaards, de vorige en de tegenwoordige leider van „Lycurgus”. Openlijk brengt hij hulde aan beide heeren wrochten. Spreker wenscht de Feestcommissie geluk met den ondervonden steun van H. M. de Koningin, van den waarnemendenCommissaris der Koningin in Friesland, den heer P. Peere- boom en den Burgemeester van Bolsward, de heer C. J. van der Veen. ’t Is slecht weer, ja dat is waar, maar dat zal geen invloed hebben op het feest, immers het is een gymnastenfeest. ‘Turners hebben maling aan het weer. ’t Is Spreker aangenaam dat de heer S. van der Plaats, Eere-lid van „Lycurgus”, aanwezig is. Deze was een ijverig voorvechter op het terrein der gymnastiek. Hulde. Vervolgens herinnerde Spreker aan alles wat Heeren Wees voogden, reeds jarenlang, van 1863 af, deden voor het gymnastiek onderwijs te dezer plaatse, hoe zij een flink gymnastieklokaal lieten inrichten, waardoor gelegenheid en genegenheid kwam om de zoo nuttige lichaamsoefeningen te verrichten. Het door Heeren Weesvoogden gestichte sportterrein is ook een sprekend bewijs van hun goede zorgen voor de lichamelijke ont wikkeling zoowel van het opkomend als van het tegenwoordig geslacht. Dank en hulde dus aan Heeren Weesvoogden (Applaus). Andere Vereenigingen die tot de voor bereiding van het feest het hunne bijdroegen passeerden nu de revue. De Jury wacht een zware taak, maar de deelnemer bedenke wel, dat de wedstrijd geen hoofddoel van het feest is, maar het feest vooral is te beschouwen als een krachtig propagandamiddel voor de gymnastiek. Te veel is in de laatste jaren het lichaam ver waarloosd en alleen gezorgd voor de geeste lijke ontwikkeling. Men bedenke wel, dat alleen in een kerngezond lichaam de geest 1 7CATZ Bolswardsche Courant (Jatz

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1