lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. AdyocaaL.. Bofiöcenw doel beantwoordt. Een wenk aan 48ste Jaargang. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 64. De Etalagewedstrijd te Bolsward. HOMMES, Conflseur, Dijkstraat. Donderdag 12 Augustus. BINNENLAND. Het Chr. Muziekfeest te Bolsward. Tandarts, Sneek, houdt eiken Donderdag ZITDAG te BOLSWARD bij den heer VOOR de in in de eerste behoefte ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. vaii dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. op aarde van een A verteld van en van maar Er ligt in het Noorden des lands een provincie, die iu eene kwart eeuw 'n groote verandering heeft ondergaan. Dat wil zeggen den Vader en Moeder uit gelijke strekking, viel in Sneek, 10 Aug. In de raadszitting van hedenavond kwam aan de orde een adres van Voorzitter en Secretaris, der afdeeling «Sneek” van de vereeniging Volksonderwijs, om wijziging van het leerplan van School I en ’t reglement op de toelating tot de lessen van H.B.S. en Gymnasium. Na een discussie van l1/» uur, waarin de feX Zelvelder als voorstander, Dr. Bouma In samenwerking ligt kracht. Dat wisten de mannen, die trompet en bazuin bespelen. En ziet we kunnen U wijzen op die beide vereenigingen van muziekkorpsen, de twee Bonden in ons gewest, de Friesche Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen en de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare korpsen in de provincie Friesland. Beide werken, ieder in eigen kring, mee tot den bloei der instrumentale muziek, welker be oefening hier op hoogen trap staat. Een dezer Bonden, kortweg de Chrislelyke genaamd, viert heden haar dertiende jaar- lijksch muziekfeest. Als plaats van samen komst is Bolsward aangewezen. 't Is ons een aangename taak onze lezers van het beloop van dezen feestdag een zoo vol ledig mogelijk overzicht te mogen geven. Bizonder aangenaam is het ons dat we, ons resumé kunnen laten beginnen met den aanhef: ’t is mooi weer! We zijn in de laatste jaren ook zoo vaak teleurgesteld, zoo vaak bediend van te veel water en te weinig zon, dat we haast niet meer op 'n mooien dag durfden hopen. En ziet daar als we ons op weg begeven naar de feestvierende stad, schijnt ’t zonnetje zoo heerlijk en ziet alles er zoo echt zomersch uit, dat we ’n beetje langzamer trappen. Wij hebben nog wel den tijd, en het is zoo mooi buiten. Bolsward prijkt met vlaggentooi. ’t Wordt al vroeg druk op straat. Enkele muziekge zelschappen zijn al gearriveerd, stoomboot en tram voeren steeds feestgangers aan. Heele trossen fietsen trappen voorbij, ’t Wordt druk dat is nu reeds te zien» En ziet toen het lieteboek den weg gebaand had, kwam ook de beoefening der instrqmentale muziek. Eerst langzaam (fensêls, wy binne yn Fryslan, n’t wier?) zoo’n twintig jaar geleden vindt men ten platte lande nog maar hier en daar ’n muziekvereeniging. Maar ’t begin was er, en ’t was een goed begin. Wij zouden, hadden we daarvoor de noodige ruimte, zoo gaarne dat muzikale Reveil eens nagaan. Wij hebben die beweging geheel meege maakt, daaraan zelfs deelgenomen en kunnen dus bij ondervinding spreken. Maar laat ons de wordingsperiode overslaan en eens zien hoe nu de toestand is... Friesland zingt, Friesland musiceert, dat weet men zelfs aan den anderen kant van de Zuiderzee. Onze muziekkorpsen tooien hunne vaandels met zegeteekenen, verworven in andere pro vincies, ze worden daar gevreesd. niet de provincie op zich zelf, maar het doen en laten van de bewoners, 't Is Friesland, us Fryslan, wat ik bedoel. Gaan we een kleine veertig jaar terug, dan missen we iets wat we nu overal aantreffen: de beoefening van zang en muziek. Friesland non chantant, zei men destijds, het zich afgesloten houden, het in eigen kring trachten te blijven, had gemaakt dat men hier, vooral ten platten lande, vrijwel algemeen niets deed aan de beoefening van muziek. Wel 'wordt ons nog verteld van enkele goede zangvereenigingen en van een paar flinke muziekvereenigingen maar die waren er schaars. Muziek wat wist men daar van. Des Zondags zong men psalmen, soms op ’n dorpsvereeniging enkele der Hazeusche gezangen dat was de goede kant, anderszijds had men nog de dansmuziek, in klein repertoire, afgedreund door vedel of harmonica. Daar verschijnt in 1876 het,/Fry sk Lie te- boek” van J. van Loon Jr. en M. deBoer. En zie, nauw is het uitgegeven of het vindt zijn weg over heel de provincie en a] ras was het een feit: de Fryske sangen rölje oer bou en greiden, oer leechlaen en wélden, hja wirde sjonge oan de Séwal, op ’e heide, oeral. Er was iets wakker geworden in het schijn baar koude Friesche leven. Er was immers een schat ontdekt, een schat van in-Friesche «sangen”. En het volk vond zich zelven in die liederen terug, zijn geheele doen en laten, zijn arbeid, zijn lust en zijn wee, zijn vroegere grootheid. Ook zijn afval van bet oude, eenvoudige, fiere leven. En weer klonk, dat het zoo daverde over ’t gansche land de oude eere van Frieslands grond. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ook Dinsdag en vooral ’s avonds was ’t zeer levendig op straat. Bij gaslicht zien sommige etalages er fantastisch uit, ’t groen en de bloemen geven er éen vriendelijk aan zien aan, jammer, dat sommigen in dezen bloementijd nog met kunstbloemen voor den dag komen. En zoo zullen we dan van Doele” den uitslag hooren. Git de animo onder de verschillende winkeliers en de drukte, die de wedstrijd op de straten teweeg bracht, blijkt ten zeerste, dat de Vereen, van Handel en Nijverheid succes heeft gehad. Workum. Hoewel velen dachten dat de ankers en kettingen, die schipper Wald- huizen bij den laatsten storm door het stuk springen van het spil verloor, niet weder te voorschijn zouden komen, is het een paar visschers van hier toch gelukt in korten tijd het verlorene boven water te brengen, eene waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 200. De belooning voor het ophalen be droeg f 50, hetgeen in een paar dagen was verdiend Zonderling vrouwtje Zondagmiddag waren de behangersknecht D. K. en zijne vrouw te Zutphen in den IJsel onder de Bronsbergen aan het bootje- varen, toen plotseling de vrouw haar man in het water stiet. Gelukkig werd bij spoedig op het droge gebracht. De echtgenoote is in voorloopige bewaring gesteld. Zondagavond is bij de politie door twee juffrouwen aangifte gedaan, dat zij aan het Sarphatipark bij de 2e J. v. d. Heijden- straat te Amsterdam, door een man waren aangerand. Een harer had een slag op de borst gekregen en was een taschje ontrukt, hetwelk door den dief werd geledigd en daarna weder weggeworpen. De andere juffrouw had een klap in het aangezicht gekregen, waardoor eenig letsel aan de bovenlip was ontstaan. Een vreemdeling verloor Zaterdagavond te Scheveningen een pakje bankbiljetten, ten bedrage van f 1000, in 10 biljetten van f 100. Verschillende biljetten werden door eerlijke vinders bij de politie teruggebracht. Een juffrouw uit Rotterdam, die ook een biljet had gevonden, wendde dit ten eigen bate het ge- avond in //de ’t Zag er Vrijdag en Zaterdag geheim zinnig uit in onze winkelstraten. De anders soms aardige etalages waren voor onze oogen verborgen. Jalousiën, gordijnen en papieren maakten kijken onmogelijk. Wel zag men nu en dan een voorbij ganger turen en gluren door de openingen der latjes, de reetjes en gaatjes, maar al verbeeldde hij zich zoo heel wat te kunnen zien, in werkelijkheid zag hij weinig. Wat er te doen was? Ja, dat wist heel Bolsward welEn ook de vreemdelingen konden wel zien, dat er wat gaande was. Reeds meermalen las men in den laatsten tijd in de plaatselijké bladen uit den omtrek «tijdens de feestelijkheden zal een etalage wedstrijd worden gehouden”. En later meldde de courant: «de animo was groot, ’t bezoek talrijk, de prijzen werden toegekend aan: enz.” Hoeveel wedstrijden op allerlei gebied Bolsward binnen hare muren zag gehouden, tot nog toe echter niet een van bovenge noemden aard, doch als dit Blad verschijnt zal onze stad ook hierin niet meer achter staan. ’t Was goed gedacht van de Ver eeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid op hare laatste vergadering te besluiten tot ’t uitschrijven van een etalage wedstrijd, waarvoor zij 10 en 11 Augs. als dagen koos met ’t oog op 't vreemdelingen- bezoek, dat 11 Augs. te verwachten was. Daarvoor waren al die toebereidselen, daarvoor al die geheimzinnigheden, déarvoor al die afgesloten winkelramen. Wèl werd de nieuwsgierigheid der voorbijgangers ge prikkeld! Zaterdagavond had reeds een enkele van de deelnemers aan den-wedstrijd de vriende lijkheid de winkelramen van hunne sluiers te ontdoen en liep ’t publiek spoedig op die plaatsen samen. Maandagavond waren bijna alle etalages echter gereed en werden gor dijnen, papieren en jalousiën verwijderd. Aan kijkers ontbrak ’t niet. Er was een gezellige drukte op straat. Voor de ver schillende etalages zag men troepjes menschen staan druk bezig hun oordeel uit te spreken. ’t Was ook hier soms al weer «de beste u. v mi iimtij In den tegenwoordigen tijd bij het voorha plaatse, onze huisvrouwen daarop opmerkzaam worden, wanneer zij, in plaats van in zoutwater, i dat bij het zelfbereide in geen enkel opzicht te en goedkoop uit Maggi’s Bouillon-Blokjes. kruidenier te bekomen. aan. Het bleek althans dat zij voor vonden geld inkoopen had gedaan. Zij is door de politie aangehouden en verzekerde bewaring gesteld. Omtrent den brand te Raamsdonkveer meldt de Bred. Ct. nog het' volgende Twee-en-veertig gezinnen zijn door deze ramp dakloos geworden en meer dan twee honderd personen moesten den nacht bij de smeulende puinhoopen hunner bezittingen doorbrengen. De verslagenheid in het dorp is groot; het waren flinke stevig gebouwde werkmans woningen, waaronder nog zeven boerderijen vele woningen en inboedels waren niet ver zekerd, andere zeer laag; merkwaardigerwijs is één woning midden in de brandende massa, de smederij van Govert van Onzenoord gespaard gebleven. Tal van andere woningen aan de over zijde der straat zijn geblakerd en geschroeid door de hevige hitte zijn van vele huizen de ruiten gesprongen. Aan blusschen viel be grijpelijker wijs niet te denken; tegenover zulk een vuurmassa had zelfs de beste brandweer werkeloos gestaanzooveel mogelijk be paalde zich de hulp tot het nat houden der belendende gebouwen en het stuiten van het alles verslindende vuur. Persoonlijke on gelukken vielen gelukkig niet voor. Evenwel, materiëele schade is belangrijk en tal van gezinnen zijn plotseling aan de bitterste armoede ten prooi; voor velen is al wat zij aan geld of goed bezaten, verbrand betrekkelijken welstand zijn vele gezinnen straat-arm geworden. Men is dadelijk in eigen omgeving be gonnen met geld voor de slachtoffers in te zamelenmet bussen werd bij de ingezetenen gecollecteerd; een offerbus, aan den ingang van het dorp opgesteld voor de voorbij trekkende reizigers, werd door kwaadwilligen schandelijk opengebroken; de maréchaussée heeft daarop de bus in beslag genomen. Met moeite tracht men de ongelukkige slacht offers tot bedaren te brengen en worden er pogingen aangewend de 200 woninglooze stakkerds een onderdak te verschaffen. Er is veel noodig om te kunnen voorzien. als tegenstander ’t woord voornamelijk voerde, werden genoemde verzoeken gewezen van hand. Een adres van den Secretaris-Boekhouder der Alg. Arm voogdij, om zijn salaris tegen 1 Jan. a.s. te verhoogen en zulks wegens meerdere werkzaamheden, had tot resultaat dat de Raad conform ’t voorstel van het D. B. besloot, om adressant f 100 meer te geven een adres van 't Armhuis van minder goede aarde, wijl die luitjes nog te kort in dienst zijn, om nu reeds’t maximum tractement te vragen. De Begrooting der Alg. Armvoogdij, dienst 1910, die in ontvangst en uitgaaf sloot tot een bedrag van f 17950, waaronder f 7500 gemeentelijke subsidie, werd zonder aanmer kingen vastgesteld. De rekening van het Bumaleen 1908/1909 was niet geheel in orde, waarom deze wordt terug gezonden. Voor verbouw van de H. B. School en reparatiën in de Gasfabriek, besloot de Raad een tijdelijke leening aan te gaan van f 45000, rentende hoogstens 4 pCt. Tot leeraar in Ned. en Geschiedenis, in Fransch en in Duitscb, werden successievelijk benoemd de heeren J. Ruinen te Amsterdam, O. L. van der Graaf aldaar en Z. J. van den Bout te Nijmegen. Tot Commissaris van de Muziek- en Zang school werd benoemd Dr. T. Dokkum. Eervol ontslag als onderwijzeres aan School no. I, werd verleend aan mej. Taetske Pelsma. De geloofsbrieven van de her- en nieuw benoemde raadsleden werden accoord bevonden. De 36-jarige IJske M. alhier, thans gedetineerd te Leeuwarden, tegen wien voor poging tot moord op zijn buurvrouw Grietje Roukema, vrouw van U. Daum, door de Leeuwarder Rechtbank veroordeeling was ge vraagd tot 2 jaar gevangenisstraf, is Maandag tot die straf veroordeeld. Voor de kermis zijn alhier gearriveerd zes origineele Singhaleezen van het eiland Ceylon (Britsch Indië). Ze zullen zich vertoonen in hunne lande lijke zeden en gewoonten; hoe ze leven in huis, in het bosch, in den oorlog, in het kamp en in vredestijd. Bovendien zullen ze zich presenteeren als varieté-artisten, bijv. Indische Nationale zangers, Jongleurs en Toovenaars. De troep, zes in getal, bestaat uit mannen, vrouwen en kinderen. Het dochtertje van schipper V., lig gende aan de Looxmagracht, overkwam gis terenmorgen, terwijl zij haar jongste zusje, pas 9 maanden oud, in een kinderwagen op het dek van het schip heen en weer reed, een ongeluk dat wondergoed is afgeloopen. Om een door haar moeder toegeworpen worteltje op te nemen, bukte zij zich en liet den wagen los, met het gevolg dat deze kantel de en in het water terecht kwam. Gelukkig was de schipper aan boord. Spoedig had hij zijn kleinste lieveling op het droge. Het geval verwekte veel emotie onder de huismoeders. Zij het haar ter leering! Fr. D. De tram naar Heerenveen kwam giste rennamiddag 4 uur in de Tramhaven in botsing met een paar bakkerskarren van de hh. Elselo en Martens. Eerstgenoemde kar werd vernield, het onderstel van de laatste geheel verzet. De schutting van het achtererf van den slager Piersma werd bovendien zoo gehavend, dat deze zich terstond in een schrijven tot de N. T. M. heeft gewend om schadevergoeding. Adressant beweert in dit schrijven, dat -de machinist de karren kon zien, waardoor het ongeval had kunnen worden voorkomen. Terwijl de 18-jarige H. S., in dienst van den loodgieter Z., Zaterdagmiddag werk zaamheden verrichtte op het dak der fabriek van de firma F. H. Pijttersen alhier, had hij het ongeluk, door het verschuiven van een plank, waarop hij stond, door een lichtkoker te vallen. De hierin aanwezige ruit werd verbrijzeld en liep S. door de glasscherven nog al eenige verwondingen aan het hoofd op. Gelukkig werd de val nog al gebroken doordat S. op een drijfriem terecht kwam, anders waren de gevolgen zeker ernstiger geweest. Bolswardsche Courant I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1