Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 15 Augustus. I I I i i, „HandelenNijverheid’. i 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 65. ri s BINNENLAND. H F’ r I a Van den Hak op den Tak. VOOR lil Afzonderlijke wat i tot ver- A van de ver- dan zal met 10 jaar meer luister kunnen meewerken zal groote kracht eenigiug uitgaan, en het gouden feest met worden gevierd. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Makkum. Maandagavond hield de »Koning- innevereeniging” alhier hare gewone jaar- lijkscbe vergadering. Met algemeene stemmen werd besloten dit jaar op 31 Augustus weder feest te vieren. De WelEd. Heer S. v. d. Burg notaris alhier, had wederom gelijk vorige jaren een feestplan gereed. Het onderwerp is ge- dulden; van wien ze uitgaan, die alleen is nomen uit de oude Friesche geschiedenis ten te beklagen. (DemocrateQ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De Amerikaan Methurst schijnt geld te hebben, te oordeelen naar de dingen, die hij doet. Vrijdag j.l. kwam hij te Galais aan het havenhoofd met een extra-trein aan; hij was de eenige reiziger. Zonder een woord te ver liezen, ging hij dadelijk naar de stoomboot, welke eenige minuten te voren uit Dover voor hem was aangekomen en die direct het anker lichtte en weer naar Dover stoomde. Daar stond weer een extra-trein klaar, die den eenzamen reiziger naar Londen bracht, ’t Was wegens dringende beurszaken, dat de heer Methurst uit zijn hotel te Parijs al die extra-vervoermiddelen telegrafisch had besteld en betaald. Om zulke dingen te kunnen doen, moet men ook over extra-middelen kunnen be schikken. Dat kon waarschijnlijk niet een zekere mijnheer, een forens, die uit Bussum naar de hoofdstad wilde, doch daarbij veel leed ondervond; anders had hij zich dat kunnen besparen. Door zijn langslapen was hij reeds te laat gekomen voor den trein; nu stond hij op den volgenden te wachten. Hij lichtte zijn hoed eens, om zijn verwarde haren wat op te strijken, zette dien toen weer op, wat luchtigjes, ietwat onverschillig zelfs. Daar komt de trein aanstuiven; de forens gaat naar voren. Mis! ’t Is een snel trein, die te Bussum niet ophoudt. Maar als de wagens dondersnorrend voorbijgaan, wordt door de zuiging des heertjes hoofddeksel op gewipt, meegesleurd en een eindweegs verder neergeploft. Forens is nu goed wakker geworden, hij rent de rails over om, geholpen door een gedienstigen kruier, zijn mooien hoed te zoeken. Ze keeren terug, de forens met iets in de handen. Middelerwijl stoomt de goede trein, die wèl in Bussum stopt, het station binnen. Haastig stijgt ieder in. De wageureeks zet zich wederom in beweging, naar Amster dam De forens komt ademloos aansnellen, maar zonder ’m ook nu //gehaald” te hebben, gaat de trein daarheen, en mijnheertje, gansch beduusd, staat daar, met in zijn handen... een gescheurd stukje rand van zijn mooien ’t Was een gezellige avond j.l. Woensdag toen de vereemging vHandel en Nijverheid” haar. 40-jarig bestaan herdacht. Verscheidene leden met hunne dames hadden aan de uit- noodiging om in de Doelezaal te komen, gevolg gegeven. Het stedelijk muziekkorps luisterde door eenige coucertnummers te geven, de feestelijke bijeenkomst op en bracht er inderdaad toe bij om de bijeenkomst in een feestelijke stemming te brengen. De marsch van Holzmann en daarna de Babo- linetteouverture van Coquelet klonken vroolijk en daarop kon de voorzitter der vereeniging de heer H. Eisma dan ook met eenige op wekkende woorden deze feestelijke bijeenkomst openen. Wel hadden aanvankelijk plannen bestaan een meer luisterrijk feest te vieren, door het houden van een tentoonstelling van land bouw en veeteelt, doch door omstandigheden moest dit plan worden uitgesteld, niet afge steld nog. Toch werd door de vereeniging iets gedaan ter gelegenheid dezer herdenking en werd er een étalagewedstrijd gehouden onder de winkeliers te dezer stede. Daar op dezen dag ook ’t festival alhier werd gehouden en daardoor vele vreemdelingen naar hier werden getrokken, was dit een geschikte week om die vreemdelingen meteen tg laten zien, wat hier zooal verkrijgbaar wordt gesteld. Mag de feestviering dus bescheiden zijn, de vereeniging zelf is groot en krachtig, haar doel en werking steeds geweest nuttig ter bevordering der belangen van Bolsward’s neringdoenden. Mochten meerderen zich bij haar aansluiten, dan zal nog in de toekomst meer kracht van haar uitgaan en zij voort gaan de gids en steun te zijn voor den handel en de nijverheid alhier en zal door den invloed dezer vereeniging de strijd om 't bestaan worden verlicht. De gehouden étalagewedstrijd mag welge slaagd heeten. Het getal deelnemers was be vredigend en hoe ook de uitspraak der Jury zal zijn, het doel van den wedstrijd is bereikt. De winkeliers hebben met prijzenswaardigen ijver zich toegelegd op een smaakvolle étalage waardoor de aandacht der talrijke kijkers op het geëtaleerde is gevestigd, want het doel van etaleeren is kijkers, maar daardoor ook koopers te lokken. De Jury, de heeren van Dijk, Marcus en Kramer, allen van Leeu warden, die reeds meermalen elders als zoo danig in functie zijn geweest, hebben de ver schillende étalages met ernst nagegaan en hun bevinding en uitspraak in een rapport neergelegd. Vijf prijzen (medailles) zijn beschikbaar gesteld en op verzoek der Jury (die verhin derd was persoonlijk hier hedenavond tegen woordig te zijn) werden daarenboven nog 5 eer volle vermeldingen toegekend. De enveloppe wordt nu geopend en aller aandacht is gespannen wie wel de over winnaars zullen zijn. Een beredeneerd verslag was niet gegeven, de uiteenzetting der gronden waarop de uitspraak berust is voor ieder deelnemer te verkrijgen ten huize der jury leden. De uitspraak, berustende op de vooraf gestelde bepalingen als smaak, doelmatigheid en oorspronkelijkheid van de étalages is dat de verguld zilveren medaille werd toegekend aan de firma P. J. de Boer, de twee 2e prijzen (groote zilv. med.) aan de heeren H. Galama en Th. H. van der Meulen, de twee 3e prijzen (klein zilv. med.) aan de heeren H. van den Oever en H. E. v. d. Werf. De vijf eervolle vermeldingen aan de heeren S. J. Praamsma, K. H. de Vries, R. Reinsma, M. B. Eerdmans en mej. de wed. H. Wiersma. De zilveren med. welke bij stemming door de leden van ^H. en N.” te begeven was, viel ten deel aan mej. H. Wiersma met 9 stemmen. Vervolgens aadden de firma P. J. de Boer 8, de heeren Th. H. van der Meulen 7, K. Terhenne 3, H. v. d. Werf, H. Galama en firma Westerbaan en Pekema elk 2 stem men, terwijl de heeren M. B. Eerdmans, H. Mol en F. Hoekstra ieder 1 stem hadden. Na een muzieknummer begon de secretaris der vereeniging, de heer D. Terhenne, met een historisch overzicht te geven van ’t geen //Handel en Nijverheid” zooal in den loop der jaren heeft uitgewerkt. In een tamelijk uitvoerig maar toch boeiend overzicht werd |aar voor jaar ’t voornaamste aangestipt van gescheurd stukje rand nieuwen zwarten bolhoed! Men moet maar pech hebben! Verleden week kwam in eene fabriek de dokter om er de door de wet beschermde jongens te onderzoeken, ’t Volgend gesprek was de inleiding van ’t onderzoek Hoe is uw naam? Willem Smits, dokter. En hoe is uw vaders naam Ook Smits, dokter. Jawel, maar hoe is zijn voornaam; zegt je moeder altijd tegen hem? En na even gedacht te hebben, antwoordt de jongen Ouwe sukkel. Volgens een Fransch professor, die iemands karakter eigenschappen kan afieiden uit diens schoenzolen, moet voornoemde sukkel van een huisvader de bal van zijn schoenzool het meeste afslijten, zooals het geval is altijd volgens den Franschen geleerde bij alle sukkel achtige, doch zeer werkzame menschen. Bezie eens uw schoenzolen, en ge weet, wat ge zijt. Slijt ge van den rechterschoen slechts de rechterzijde af, dan zijt ge iemand, die veel en diep nadenkt. Slijten uw schoenpunten duchtig af, uw hakken niet, dan zijt ge vermetel, roekeloos... Slijten uw schoenpunten en hakken tegelijk af, dan zijt ge beslist een optimist. Wie zou ooit hebben gedacht, dat er tusschen de ziel en de Zool van den mensch zoo’n nauw verband bestond! Keüvelaar. tijde der Schieringers en Vetkoopers en wel z/De verwoesting der Tadema Stins te Pingjum in het jaar 1498”. De geschiedenis verhaalt hiervan dat ze in eigendom behoorde aan Siebolt Tadema en diens broer Ulbe, beiden behoorende tot de partij der Schieringers. In Tjerkwerd woonde de Vetkooper Tjerk Walta, welke op aanlokkende voorwaarden een verbond had gesloten met een compagnie vreemd krijgsvolk onder aanvoering vaneen kaptein. Deze bondgenooten trokken Bolsward uit, overal roovende en brand stichtende. Toen hunne nadering den bewoners van Pingjum en omstreken bekend werd vluchtten dezen allen in de Tadema Stins met mede neming van hunne kostbaarheden. De woedende Vetkoopers trachtten eerst te vergeefs deze sterkte in te nemen. Toen hun dit niet spoedig genoeg gelukte, werd de Stins in brand gestoken. Men smeekte binnen om gratie met lijfsbehoud, doch dit werd geweigerd. Vervolgens liet men de kinderen omhangen met kostbaarheden met touwen bij den muur neer zakken. De kost baarheden werden genomen en de kinderen liet men gaan. Ulbe Tadema, die met een witte vlag verscheen, werd neergeschoten en de brand aangewakkerd met het gevolg, dat allen omkwamen en de geheele Stins ver brandde. Dit zoo natuurgetrouw mogelijk weer te geven is het doel der feestcommissie. Reeds werden teekeningen (van den heer A. de Vries) voor de te bouwen Stins aangetoond. Werkt het weer nu dien dag wat mee, dan zal hier weer schitterend worden feest ge vierd. De vorige feesten zijn hiervoor de waarborg. Menig Fries of Friezin zal dien dag een kijkje hier komen nemen om zijn voor ouders kleeding, leven, heldendaden en huis vesting eens te bewonderen. Ons Noorden. Hindeloopen, 12 Aug. Dat de Wester- toren alhier naar de kerk overhelt, is al jaren duidelijk zichtbaar, zelfs vreemdelingen is dit bij eerste oogopslag wel opgevallen, maar dat de afwijking 1.32 M. bedroeg, gelijk bij het laatste onderzoek bleek, had zeker niemand verwacht. Echter behoeft volgens deskundigen aan gevaar niet gedacht te worden. Het plan bestaat, om b.v. met een jaar weer te onderzoeken, of de afwijking ook grooter wordt. Sneek. De hardzeildag belooft a.s. Woens dag weer interessant te worden. De uit breiding in den laatsten tijd van onze zeil- vloot, ’t toenemend bezoek van buitenlanders aan onze schoone wateren doet verwachten dat de moeite, die onze kranige zeildirectie zich dit jaar weer getroost, met een schit terend succes zal worden bekroond. Moge prachtig weer den dag onzer kermis dagen alsdan begunstigen. Te Helpman bij Groningen is het 4 jarig dochtertje van den koetsier Streurman, dat de rails van de tram wilde oversteken, overreden. Het kind was terstond dood. Gistermiddag is eene dame, wachtende aan het Centraalstation te Amsterdam op den trein voor Rotterdam, een taschje ontstolen, inhoudende f 14 en enkele voorwerpen. Naar het Vad. meldt, heeft de politie te Katwijk-aan-Zee de //gemengde baden verboden. ’t geen door de vereeniging was gedaan. In Maart 1868 werd door de heeren N. de la Lande Cremer, V. van der Plaats en P. Westerbaan besproken dat het zoo nuttig zou zijn een vereeniging te hebben, die de belangen van handel en verkeer zou voorstaan. Zij deden dan ook een publieke uitnoodiging tot de neringdoenden tot het houden eener vergadering en daaruit is ontstaan de thans feestvierende vereeniging, die den 15 Mei 1869 rechtspersoonlijkheid verkreeg. Wat zooal de aandacht der vereeniging heeft bezig gehouden, is te veel om in dit verslag te herhalen, doch ’t bepaalde zich tot de ver betering der verkeerswegen, der posterijen en telegrafie, der tarieven van de beurt- en vrachtschepen, tolheffing, verbetering der vaar waters, aansluiting aan spoor- en tramwegen en vooral ook het houden van verschillende tentoonstellingen. Ook werd aangestipt de wisseling der be stuursleden en menig intieme herinnering was door den heer Terhenne uit die notulen boeken opgediept. Frappant was het te ver nemen hoe de toestand in dat tijdperk van slechts 40 jaren al veranderd is en men kan zich haast niet meer indenken in de omstandigheden waarin onze vaderen, nog geen halve eeuw geleden, hier leefden en van ’t groote wereldverkeer haast geïsoleerd waren. Verschillende verdienstelijke oud-leden en leden werd in dit historisch overzicht hulde gebracht, en uit alles bleek, dat de ver eeniging steeds wakker op haar post is ge weest en steeds in de weer was om voor de rechten der burgerij in de bres te springen, terwijl haar bestuur steeds was en nog is .de vraagbaak en gids voor de leden. Nadat de muziek zich weer had laten hooren, werd een feestlied aan de aanwezigen uitgereikt, vervaardigd door 3 dames. Dit lied viel om zijn inhoud bijzonder in den smaak. De voorzitter ging nu over om de behaalde prijzen uit te reiken. Met heel gepaste woor den werden de winnaars gefeliciteerd met hun overwinning, en zij die ditmaal niet voor een bekroning in aanmerking konden komen, moesten hierdoor niet ontmoedigd zijn. De jury in haar beknopt rapport ge tuigt dat de étalagiën bijna alle uitmuntten door smaak en doelmatigheid. Het doel van étaleeren is het aankweeken van den smaak voor ’t schoone, en door anderer voorbeeld geleerd, zal men zich beijveren om steeds beter en fraaier zijn waren voor ’t publiek ten toon te spreiden, om zoodoende koopers in zijn winkel te trekken. Na de afhandeling van deze nummers van ’t programma werd nog door verscheidene heeren het woord gevoerd, en hunne woorden werden telkens met applaus begroet. Onze Burgemeester, die de bijeenkomst met zijn tegenwoordigheid vereerde, sprak dat handel en nijverheid twee woorden waren in ’t vaandel van Bolsward gegrift. Van af de oudste tijden heeft hier de handel en nijverheid gebloeid, en in den geest onzer voorvaderen zullen ook de latere geslachten alles aanwenden om den strijd met de naburige steden vol te houden. Deze vereeniging heeft in de 40 jaren van haar bestaan den geest der tijden begrepen, en meegewerkt tot de verbetering van de verkeerswegen te land en te water. Namens de autoriteiten van het stadsbestuur en mede namens de burgerij feliciteert spreker het tegenwoordig bestuur, dat zal voortgaan alles wat zij vermag te doen ter bevordering van //H. en N.” Het stedelijk bestuur zal bij haar streven in dezen steeds rekenen op de medewerking dezer vereeniging. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren C. W. Eisma, H. J. Boersma, R. J. Vos, J. Kraper Mz., H. J. Hommes, R. Reinsma, D. Terhenne en A. Bouma. Ook werd tusschen al deze opwekkende toasten nog een aardige voordracht ter afwisseling gegeven door 3 heeren en 3 dames en 't was reeds ongemerkt middernacht geworden voor de voorzitter in zijn sluitiugSwoord allen die tot de gezelligheid van dezen avond hadden bijgedragen bedankte, alle leden een weerziens toeroepende op de gewone gaderingen, de deelnemers aan den étalage wedstrijd opwekkende allen en anderen met dezen opnieuw te wedijveren als weer eens zulk een prijskamp wordt uitgeschrevem Een welkom roept hij toe aan degenen die zich als nieuwe leden hebben doen inschrijven, welk voorbeeld hij hoopt dat spoedig door nog meerderen zal worden gevolgd. Als velen Hen oesterplaag. Op de oesterbanken ten oosten van Texel gingen in den laatsten tijd nogal wat oesters verloren, zonder dat men eerst de oorzaak van dit verdwijnen kon nagaan. Bij onderzoek is gebleken hoe een soort van zeegewas, door de visschers //darmen" geheeten, zich aan vele oesters vasthecht en betrekkelijk snel groeit. Heeft dit zeegewas een bepaalde lengte be reikt, dan begint het naar de oppervlakte te drijven en voert de oesters, waaraan ’t vast groeide, met den stroom mede. Nu zijn de visschers bij laag water bezig om de oesters uit de diepte op te halen en van de aan- groeisels te bevrijden, waarna de weekdieren weer op de bedden worden gelegd. Het is echter een zeer lastig en tydroovend werkje. Troost u, gij die beleedigingen moet uit de oude Friesche geschiedenis ten te beklagen. Bolswardsche Courant V- t lil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1