Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. No. 66. HET ONONTBEERLIJKE!... BINNENLAND. 1 Donderdag 19 Augustus. I VOOR Afzonderlijke met voor me zijn anders zou hij noodwendig van medeburgers, die met den nek worden Sneek. In de ochtend-editie van de Tel. kwam Zondag j.l. het volgende bericht voor //Naar we vernemen zal Prins Hendrik de zeilwedstrijden te Sneek op Woensdag a.s. bijwonen. Dinsdagnamiddag arriveert de Prins te Leeuwarden, naar men zegt per motorboot, om aldaar te overnachten en den volgenden stam-café; |G I” EN WEIGERE NAMAAKSELS! Ik weet, dat de arme kerel nu al sinds vele jaren dien looden last met zich mee sleurt. Den zedelijken moed, om hem van zich af te werpen, mist hij. In ’t publiek vertoont hij ’t uiterlijk van den vroolijk opgeruimden man, wien ’t naar den vleesche gaat... En de stoet van brave kennissen slaat geen occasie over, om zich te komen vergasten op de versnaperingen van zijn middagjes en avondjes; te komen luisteren en genieten, wanneer hij wat ook al door de fatsoens- en meedoens-eischen gevorderd wordt eene z/soirée litteraire* of musicale heeft georga niseerd Om den angst, die vaak het gemoed vair den jovialen en mondainen gastheer foltert, bekommert niemand zich. Soms weet hij door duizend kunstgrepen en als de Fortuin hem gunstig is, het martelleven te rekken tot de natuurlijke ontknooping volgt... Niet zoo héél zelden barst de kruik, die lang te water ging. En dan halen de brave kennissen, ex-gasten, met groote minachting geheel gevuld met een zeer na elk bedrijf de spelers Uit een bij het N. v. d. D. ingekomen klacht van een lezeres schijnt te blijken, dat er ook al bedrog kan schuilen onder adver- tentiën, waarin een eerste of tweede modiste voor het hoedenvak gevraagd wordt. De gewoonte hierbij zoo zegt zij is, al vorens men aangenomen wordt, dat de solli citante proefwerk maakt al of niet tegen een geldelijke vergoeding, waarover vooraf met de patrones overlegd wordt. Vele zaken evenwel zijn er die proefwerk laten maken en dit per slot van rekening niet vergoeden, teneinde zoodoende een etalage met de nieuwste modellen te verkrijgen zonder eenige kosten. i was bij den en in het vuur te gaan, men dat de top der stuurboords naar beneden was doorgezet en van afgerukt. van dit ongeval aangaat wordt door den ingenieur van het stoomwezen een onderzoek ingesteld en zal zeker spoedig hierover een rapport inkomen. Hierop vooruit te loopen achten wij verkeerd en willen alleen hier aan toevoegen dat een dergelijk ongeval meestal aan te weinig water in den ketel is te wijten; de nu reeds onderzochte plaat en steunen toonen geen gebreken, dus sterken het vermoeden dat watergebrek ook hier een rol heeft gespeeld. Zaterdaghet stoomschip //Eemstroom” was te IJmuiden in aanvaring geweest met een dukdalf, waardoor het in reparatie moest worden opgenomen en de //Zaanstroom” viel in om voor haar een reis naar Huil te doen. De equipage van de //Eemstroom” ging over op //Zaanstroom”, met uitzondering van den Lsten machinist, daarvoor was op de //Zaan stroom” de machinist Ooievaar aangewezen. Alles was Zaterdag gereed en om 8 uur vertrok dit schip naar IJmuiden. Bij aan komst aldaar meende de machinist dat het peilglas niet goed functioneerde, waarom hij een nieuw glas inzette en zich overtuigde dat alles in goeden staat was; het schip vertrok te 12 uur naar zee. De eerste machinist hield de wacht tot 3 uur ’s morgens, en na zich te hebben overtuigd dat machine en ketel in goeden staat waren, gaf hij de wacht over aan den tweeden machinist. Geen bijzonders viel voor tot 6 uur 10, toen men in de machinekamer een massa stoom en water zag komen uit stuurboords vuur. De onmiddellijk toegesnelde hulp kon den tweeden machinist in deerniswaardigen toe stand, overdekt met brandwonden, van een der machinekamer-roosters opnemen en aan dek brengen, en toen men eindelijk beneden kon komen, kon men het lijk van den helaas al overleden stoker naar boven brengen. Niet tegenstaande alle aangewende pogingen, is ongeveer 3 uur na het ongeval ook de tweede machinist aan de bekomen brandwonden over leden. Het schip was inmiddels door H. M. //Zee hond” op sleeptouw genomen, terwijl de dokter van dat schip alle hulp verleende aan de ongelukkigen. Toen het eindelijk mogelijk ketel te komen ontdekte vlamkast de brugsteunen was Wat de oorzaak ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en hij toch zoo con- was eens met mij te gaan uitrekenen. En ik plaatste cijfertjes onder elkaar, met wreed koele securiteit... En wanneer ik zoodra hij weer een postje noemde, dat zijn budgetgansch-noode- loos bezwaarde hem aankeek en beschei- denlijk onder zijn aandacht bracht, hoe dit toch niet onvermijdelijk mocht heeten, veilig kon geschrapt worden, dan werd hij een beeld van sprakelooze verbazing en riep uit, niet zonder zekere verontwaardiging Waar denk je aan, amice! Da’s toch onontbeerlijk Ten slotte ging ik aan ’t optellen. Kreeg een totaal-cijfer van m.i. nuttelooze uitgaven, waarvan hij toch eventjes verwonderd leek... Edoch, mijn moeite was vruchteloos. Hij trachtte mij te overtuigen dat al die luxe dingen, zooals ik ze in mijn naïeviteit om schreef, werkelijk behoorden tot de //onont beerlijke* onderdeelen van zijn budget. Z’n dagelijksche onkosten van i wat mevrouw des middags haar winkeltoertje, mitsgaders het uitrusten in de confiserie oplegde; de dure plichten om nu en dan logés fe herbergen en van het groote-stads- pretleven te laten genieten; het onvermijde lijke om op gezette tijden menschen te zien d.i. dinertjes te geven en avondjes te orga- niseeren; de onmogelijkheid om niet bij te houden wat het lijstje der vermakelijkheden van deftig artistieken aard alzoo oplevert, opdat men kan meepraten in de wereldhet lidmaatschap van je-in-mode zijnde clubs van samenkomst, onder welken titel dan ook... Je jaarlijksche uitstapjes... Nog een reeks van onontbeerlijkheden meer; mijn tobbende klagende vriend achtte’t volslagen onmogelijk er iets, hoe gering ook, op te besnoeien Dat bracht bezwoer hij fatsoen mee en afdalen tot catogoriën door hunne gelijken aangezien. De heer A. H. te Oosterbeek deed dezer dagen een mooie vangst. Reeds een paar malen vermiste hij kippen en kwam toen op de gedachte, dat er een bunsing in de buurt was, die zich aan zijn hoenders vergastte. Een stapel hout in zijn tuin kon den roover wel tot verblijfplaats dienen, en daarom liet hij den hoop opruimen, terwijl hij zich met het geweer er bij posteerde. Niet één maar vijf bunsings kwamen den dag, die allen werden gedood. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Steen en been klaagde iemand over de harde slechte tijden... Een mensch kan zich z/niet meer roeren*. ’t Is maar zwoegen, ploeteren, van den vroegen ochtend tot den laten avond zei-ie. De zorgen drukken u terneer. Wanneer ge, eindelijk, uwe dagtaak hebt volbracht, dan werpt zich op u de looden last van bekom meringen over de vraag, hoe, met behoud van uw krediet en goeien naam, het hoofd boven water te houden... Mijn arme vriend streek zich over het van zorgen gerimpelde voorhoofd en zuchtte zóó klagelijk, dat een steenen hart er door ver murwd zou worden. Hij staarde met somber- peinzend oog naar zijn kleintje-koflie, ioerde er lang in en blies de wolkjes van zijn sigarette de ruimte in, met het volslagen scepticisme van een, die beseft, dat er toch geen uitkomen aan is. Ik zou me-zelf onrecht doen, indien ik beweerde, ongevoelig te zijn gebleven voor ’s mans jammerklacht. Integendeel ik zag, gevoelde zeer duidelijk, dat hij niet overdreef. Maar ik vermande me om erg-zakelijk te blijven noodigde hem uit nu fidentieel van stemming De paarden geraken al mooi gewend aan de auto’s. Nu moeten ze zich nog leeren bedwingen als er onverwachts een band van een auto springt. Die schoten zijn nog iets schrikwekkends voor een paard. Dat bleek gistermorgen toen indeMiddacb- terlaan bij de Steeg van een auto met een geweldigen knal een band sprong. Het paard voor een rijtuig, dat vlak achter de auto was, sprong van schrik zich willende bergen voor een mogelijken aanslag, op zij en liep het land op, niet meer denkende aan de menschen, die in het rijtuig zaten en die, tengevolge van den schok bij het gaan over den greppel, uit het rijtuig werden geslingerd. Gelukkig liep alles nog al zonder tragische gevolgen af. Hendrik Woensdag den 18 Augustus te Dobbin verwacht. In den afgeloopen nacht, ongeveer half een, viel het zonnekleed (dat ook als regenscherm dienst doet), aangebracht voor de wafelkraam van de firma wed. Visser op de Nieuwe Veemarkt, plotseling neer en kwam terecht op een paar bedienden, die bij het daar staande fornuis werkzaam waren, gelukkig zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Door den aanhoudenden regen was te veel water op het kleed blijven staan, en werd de last te zwaar om die langer te kunnen dragen, waardoor het zonnekleed los raakte en neerviel. Toen Zaterdagmiddag een poppenkast in de Wijde Burgstraat een voorstelling gaf en een nog al groot gehoor trok, passeerde daar een melkwagen. De voerman liet het paard, dat met het oog op het nog al talrijke publiek, bovendien door een marechaussee bij den bek werd gehouden, zeer langzaam voorwaarts gaan, doch de opengemaakte baan scheen niet ruim genoeg te zijn, althans een kinderwagen werd even aangereden, met het gevolg, dat hiervan een der wielen gedeeltelijk werd ineengedrukt. Door het geschreeuw van de aanwezigen opmerkzaam gemaakt, werden paard en wagen dadelijk tot staan gebracht neus en schouders op. Wenschen niets meer te hooren van de lieden, die verder sprongen dan hun polsstok reikte... Verklaren, dat zij zulk schijnvertoon schandelijk, en niets minder dan dat, vinden. Hebben het kunst en lucullisch genot, in de gastvrije woning genoten, direct en glad voorgoed vergeten Men heeft de meedoenerij in ’t groot en in ’t klein. Ascetische soberheid en gemis aan zin voor levensvreugd, voor ’t genieten van wat er aan den levensdisch te profiteeren valt, ik wensch er mij steeds op eerbiedigen afstand van te houden Doch wijzen wil ik slechts op de zotte wanverhouding tusschen dat hardnekkige om zich uit te sloven voor een lange reeks van nutteloosheden, die men onontbeerlijk gelieft te noemen en de bange zorgen, de verdrie telijkheden, welke zij voortdurend berokkenen dengenen wiens budget het niet lijden kan. Met de valsche schaamte en het pseudo- fatsoen gaat het als met de meeste, zich listiglijk als vrienden van den mensch voor doende vijanden van dien arme, ’t komt er slechts op aan, de fiksche courage te hebben ze den rug toe te wenden... U af te vragen; wat verschaft mij echte, ware verfrisschende en bezielend-versterkende levensvreugde? Het kan wel zijn, dat de worsteling u een poosje van bijzonder zelfbedwang en van hevige krachtsinspanning kost. Doch daarna eenmaal overwonnen hebbende zult gij ervaren immuun te zijn geworden voor een kwaad, dat ’t levensgeluk van vele tienduizenden vergalt en vergiftigt, van zóo velen, wier zorgen en zuchten binnenskamers blijven en die de oppervlakkige oningewijde voorbijganger voor volmaakt ge lukkig en benijdenswaardig verslijt! Tel. van kunstrijden gaven de heer Eduard en broer en zuster de Jonghe iets bijzonder moois te zien. Een aardig nummer gaven de Chineezen Hong en Long, interessant waren Mephisto’s werkzaamheden door den heer Mergan, ter wijl de heer Piëtro als slangenmensch aller bewondering afdwong, evenals de 5 Sandro’s in hun buitengewone luchtevoluties. Voor ’t comische gedeelte zorgden de clowns Sandro en Trisco, waarvan de eerste met zijn 5 ganzen zeer veel succes had. Wanneer wij ten slotte nog even ver melden de aardige pantomime die tot slot gegeven werd dan gelooven wij, dat wij over ’t circus de Jonghe kunnen sluiten meteen opwekking de afscheidsvoorstelling op Woens dagavond bij te wonen. Een ongeluk op de „Zaanstroom” Van zeer betrouwbare en bevoegde zijde ontvangt het Alg. Hndbl. het volgende ver slag van het gebeurde met de ^Zaanstroom”. Het stoomschip ^Zaanstroom” is een reserve-schip van de Holl. Stoomboot Mij., om in geval van averij aan andere schepen, in te kunnen vallen dit nu was noodig 1.1, en daardoor verdere onheilen voorkomen. Het in den wagen liggende kind bekwam ook geen letsel; de moeder der kleine was door den schrik nog al wat overstuur, doch kon spoedig haar weg vervolgen. Een waarschuwing voor anderen om niet met kinderwagens in het gedrang te gaan! De kermis te Sneek. De Nieuwe Sneeker Courant schrijft o.m.: In „Amicitia” ging Zondagavond met groot succes //De Big van het 168ste” een echt kermisstuk, waarom den geheelen avond is geschaterd van ’t lachen. //De Big” geeft de geschiedenis van een echten salonjonker, een dweeperig jongmensch, die ingedeeld wordt bij ’t 168ste en daar in de kazerne omstaan leert, zoodat hij in ’t derde bedrijf geheel z/mensch” geworden is. Door dit hoofdthema zijn verschillende andere verwikkelingen ge vlochten, die te zamen een aardig blijspel vormen, dat tal van typische tooneeltjes geeft. Vooral in ’t tweede bedrijf z/op de chambree” ziet men eenige staaltjes van soldaten-leven, terwijl ook ’t derde bedrijf aardige momenten geeft. Het stuk werd uitstekend vertolkt. Het slachtoffer zelf De Big” werd door den heer van Sprinkhuizen zeer goed gecreëerd, terwijl de rol van kolonel Brochard bij den heer Cor. Smits in de bekende goede handen was. Mevrouw Smits toonde in de rol van Georgette ’t altijd vroolijke dienstmeisje, het opgewekte flinke spel, dat wij zoo dikwijls reeds van haar genoten. Bijzondere vermelding verdient zeker nog de heer G. Pilger, die van de rol van kor poraal Bourrache een eenige creatie heeft gegeven. De zaal was dankbaar bezoek dat luide toejuichte. Wegens ’t groote succes is thans besloten morgen Woensdagavond //de Big” nogmaals te geven en wij twijfelen niet of de zaal van //Amicitia” zal weder geheel gevuld zijn. Wie eens een avond recht hartelijk wil lachen kunnen wij dan ook wel een bezoek aanbevelen. Gister ging //Mijn Papa, het Kamerlid” ’t bekende blijspel uit ’t Duitsch, dat goed gespeeld werd, ofschoon de aanblik van de vrij leege zaal zeker geen aanmoediging voor de spelers is geweest. Slechts zeer weinigen waren opgekomen. Wij wenschen ’t Noord Ned. Tooneel de volgende avonden echter nog een flink ge vulde zaal toe. Van de overige kermisattracties willen wij in de eerste plaats noemen het groot circus De Jonghe. Wij hebben ’t genoegen gehad een voorstelling van dit Circus bij te wonen en willen terstond meedeelen, dat ’t ons uitstekend is bevallen. Het programma bood in prettige afwisse ling een 16-tal nummers, die allen zeker een afzonderlijke bespreking verdienen, in dien plaatsruimte ons dit toeliet. Thans willen wij slechts enkele aanhalen en wel in de eerste plaats, de mooie staaltjes van paardendressuur ons vertoond door den directeur, de heer A, de Jonghe en diens zoon. Dat was werk waarvoor wij allen respect hebben. Op ’t gebied Bolswardsche Courant THEE eKA-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1