Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DE KERMIS. L 48ste Jaargang. 1909. No. 68. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 26 Augustus. BINNENLAND. Ingezonden. VOOR v ver van vurige wedstrijd op het afgesloten laconiek, verdienen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) j. - rijk en Wie van schreden Toch nog winst. Een apothekersbediende had ’n recept klaargemaakt en bemerkte, toen de cliënt er mee verdwenen was, dat hij een valschen hal ven gulden en een dub beltje had ontvangen. Doet er niet toe, zei de apotheker Als het dubbeltje maar echt is, we toch nog vijf centen. FinishIn de Nijkerksche Courant ontlaadt zich een dichter, die blijkbaar geen voorstander is van lange-afstandswedstrijden, aldus Wat trapten die mannen Met voeten van lood De wangen vaalbleek de oogen bloedrood. Zij waren bek-af. Maar het loon is ook groot Een gouden medaille Een hartkwaal De dood 11 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, klaagde en zeide: ik geloof, kapitein dat het schip vergaat”, waarop deze kalmweg antwoordje: Nu, maak maar zoo’n drukte niet, het is uw schip toch niet. aan geheelonthouders, 8. D. A. P. enz. vroeger wel vergunning werd gegeven voor het houden van meetings, met en zonder optochten, muziek enz. op Zondag. Nu zou ik wel willen vragen, bestaat er een rechtsgrond, dat aan den een geweigerd wordt, wat aan anderen wordt toegestaan EEN LID DER KAATSVEREENIGING „BOLSWARD”. Op ’t Wilhelminaplein, van ouds bekend als Hengstepad, wordt den kermisbezoekers mede gelegenheid tot ontspanning geboden. Men kan daar z’n krachten met die van z’n makkers meten bij „Sla Jut op den kop” en velen zullen weer geridderd met een lintje (van Jutuit den strijd te voorschijn komen. Het vermaak bij uitnemendheid biedt hier echter de stoomcaroussel. Daar zal onge twijfeld, evenals vorige jaren, weer groote bedrijvigheid heerschen. Jong en oud ziet men er bijeen, wie zich niet meer aan draaien waagt komt kijken en werkelijk het interieur der tent is een kijkje waard. Tegenover ’t „Hotel Wiebes” heeft de kinematograaf van Welte weer haar oude plaatsje ingenomen. Haar goede naam is hier reeds gevestigd, ze mag zich verheugen in de belangstelling van oud en jong, arm en rijk en zal zeker weer veel bezoek trekken, tooneelspel houdt, richte zijn naar „De Doele” waar ’t Noord Nederl. Tooneelgezelschap van den heer Cor. Smit Zaterdag- Zondag- Maandag- en Dinsdag avond met een nieuw repertoire optreedt, of naar de Schouwburgtent van het gezelschap Hart, die weer in het plantsoen is verrezen en al de jaren van haar optreden hier steeds tal van bezoekers trok. De groote kaatspartij, in den regel op den Dinsdag in de kermis, zal dit jaar op Vrijdag gehouden worden, omdat Dinsdag op SI Aug. valt, op welken datum op vele (Jok al mis. Aan de bewering zoo ge zond als een visch, wordt nu ook al getornd als strijdig met de waarheid. Ook de stomme bewoners der zeeën en binnenwateren, zijn niet altoos zoo gezond als wij oppervlakkig wel meenen. De waterbewoners hebben evenzeer met ziekte en kwalen te kampen als menschen en dieren, die op een droger terrein wonen en leven. Het verschijnsel van zieke visschen komt vermoedelijk wel ’t veelvuldigst voor onder de kunstmatig gekweekte soorten. Men heeft toch waargenomen, dat bij zulke visschen hart-, lever- en nierkwalen evenmin zeld zaamheden zijn als darm- en uierontsteking. Huidziekten onder visschen wordt nog veelvuldiger geconstateerd. De voornaamste oorzaak der ziekten bij de gekweekte soorten, wordt verondersteld voort te vloeien uit het toegediende voedsel. Ook bij onze goudvisschen heeft men daarop bij zonder te letten. Naar het beweren der geleerden komen onder sommige visschen zelfs kanker, tering en zenuwziekte voor. Wanneer de huid der visschen met een witte, wazige bedekking is bekleed, wordt dit verschijnsel veroorzaakt door milliarden van infusiediertjes. Andere infusoriën en parasieten weer tasten de inwendige organen van de visch aan en zelfs de kieuwen blijven er niet van bevrijd. Een der gevaarlijkste parasieten is de vischegel, die zijn slachtoffer letterlijk alle bloed afzuigt, zoodat ’t ten slotte van uit putting sterft. Zelfs onder de schaaldieren worden ver woestingen aangericht door de vischparasieten. Te Breukelen is gisteravond eene ge combineerde vergadering gehouden van de Anti-Revolutionnaire en Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen. Het staat thans vast, dat de Roomsch-Katholieken en de Anti- Revolutionnairen ieder een eigen candidaat zullen stellen. Over de houding aan te nemen bij eene eventueele herstemming zal in een nadere conferentie worden beslist. Verduistering. Onder verdenking f 4400 ten nadeele van een minderjarige erfgename verduisterd te hebben, is de kastelein D. te Hulsum in hechtenis genomen. Bij de daarop gevolgde huiszoeking door de justitie, legde de echt- genoote van D. zulke tegenstrijdige ver klaringen af, dat ook zij onder verdenking van meineed werd aangehouden. Het geld was de erfenis van een 92-jarige tante, die den 28 Juni ten gevolge van een val in den kelder het leven verloor. In de Nieuwe Molstraat te’s-Graven- hage zal, blijkens aankondiging op de nog ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Daar is zij weer, de oude bekende, die reeds sedert jaren her onze stad met haar bezoek vereert. Veel heeft zij van haren vroegeren luister en aantrekkelijkheid ver loren. Toch is zij velen, waaronder de jeugd in de eerste plaats, een welkome gast. De paardenmarkt, vroeger ’t begin der Bolswardsche kermis, komt nu als een heraut voorop. Ook deze neemt in belangrijkheid af. Er kwamen slechts 80 90 paarden aan de lijn. De handel was traag, de prijzen varieerden van f 350 tot, ja het minimum was moeielijk te ontdekken. Reeds vóór en nog na ’t vertrek dezer voorbode kwamen de kermiswagens, sommige door sukkelende rossinanten of door den baas zelf, niet zelden door vrouw en kroost ge holpen, met inspanning van alle krachten voortgetrokken, evenals de kermisschepen, onze stad binnen, gastvrij ingehaald en met vreugde begroet door de jonge garde. Ijverig helpt de jeugd mee tot het op bouwen van tenten, kramen en draaimolens. Ze heeft oor noch oog voor wat anders, bijna geen tijd voor eten en drinken. De laatste hand is thans aan alle getimmerten gelegd. Zoodra van ’t Stadhuis morgenochtend 8 uur de jaarlijksche gast met klokgelui welkom is geheeten, zullen de linnen om hulsels <verdwijnen en weldra komt ons de geur van gebakken oliekoeken tegen, de lekkernij waardoor Bolsward vermaard is. De boer, die anders alleen per fiets de weekmarkt bezoekt, slaat nu het paard voor den wagen en komt met vrouw en kinderen onze „poorten” binnen. Vooral de keuring van tuigpaarden op Donderdag door ’t Hof van Holland uitgeschreven, zal voor de buitenmenschen een groote attractie zijn en belooft meer dan gewone drukte. Aan straatmuziek ontbreekt ’t natuurlijk niet. Onvermoeid zal de orgelman er op los draaien, zich niet storend aan zijn concurrent die vlak bij hem staat en zonder medelijden met de gedwongen toehoorders van dit niet al te harmonieus concert. Op de Koemarkt en het Schildwijk is gelegenheid voor de jeugd menig centje te versnoepen bij de chocolade- en suikerkramen. De kleine koopers en koopsters zullen zich weer wat gewichtig gevoelen met hun taschje in de hand en de 10 cents in hun beursje Ook speelgoed kramen ontbreken niet en lokken tot koopen uit. Dicht in de buurt staat de draaimolen altijd even aantrekkelijk voor knapen en meisjes. Dapper zitten ze te paard, de grooteren staan met een ge wichtig gezicht bij een stang, zich alle moeite gevende den sleutel te bemachtigen. De ouderen kunnen hun geluk beproeven in .de schiettent en doen ons herinneren aan onze dappere schutters van vroeger jaren. omliggende plaatsen dorpsfeesten worden ge organiseerd, wat zeer nadeelig op het bezoek zou werken. Van harte hopen we, dat de regen, die verleden jaar in stroomen neder viel en dit volksfeest deed mislukken, dit jaar uitblijft en dat mooi weder den wedstrijd mag begunstigen. Dan zal. Vrijdag een groot aantal vreemdelingen, kaats-liefhebbers en belangstellenden onze straten vullen. Maandag biedt volksvermakelijkheden en naar we hopen het traditioneele vuurwerk. Dinsdag leden- kaatspartij en dan is het weer uit. We zien dus, de kermis biedt voor elk wat wils en vooral voor hen, wier vrije tijd en beurs niet toelaten jaarlijks een uitstapje te maken, geeft zij gelegenheid tot eenige ontspanning. Niet allen begroeten haar echter met een blij gemoed. Een gedeelte van Bolswards ingezetenen wil niets van haar weten, huivert bij het hooren van haar naam en ziet in haar niemand anders dan de brengster van rampspoed en verderf. Op vele plaatsen is zij dan ook door de vroede mannen, als in strijd met de Chris telijkheid, afgeschaft. Doch wat is daar nu het geval Onder een nieuwen naam is zij teruggekeerd en het grappige is, dat zij, die zoo anti-kermisgezind waren, dezelfde ver makelijkheden onder nieuwe namen goed keuren en er aan meedoen. Zoo ziet men, dat ook hier de naam veel afdoet, evenals bij het „komediestuk”, omgedoopt in „samen spraak”. Wordt alzoo de schijn niet voor het wezen genomen Trouwens, dat er voorgangers zijn, die zelf de vermakelijkheden zooals de kermis die biedt, niet zóó vreeselijk vinden als sommigen het wel willen laten voorkomen, lijdt aan geen twijfel. Onder hen toch zijn er, die door een bezoek aan soortgelijke uitspanningen in de groote Hollandsche steden er van profiteeren, Enfin, zij die niet willen kermisvieren zijn vrij het te laten. Wij dweepen er ook volstrekt niet mee en haar merkbaar verval van krachten kondigt reeds hare verdwijning aan, maar toch zeggen wij, zoolang men het volk niets beters aanbiedt, schaffe men haar niet af. Wij willen hopen, dat het weder dit jaar beter wil meewerken dan het vorige jaar toen er, in letterlijken zin, veel in ’t water viel en wenschen den houders van kramen, tenten, draaimolens enz. goede zaken en den kermisgasten prettige dagen Historische naam. Lourens Koster, deze naam werd Donderdagmiddag door den deurwaarder der Haarlemsche Rechtbank af geroepen, maar aanwezig was hij niet. Aangezien Lourens Koster, ofschoon be hoorlijk gedagvaard, niet was verschenen, werd verstek tegen hem verleend. Het bleek, dat de man in de gemeente Velsen dronken was geweest en zich schuldig had gemaakt aan ernstige wederspannigheid. (O. H. C.) Van zeeziekte gesproken. Onder de pas sagiers op eene stoomboot was er een die erg zeeziek was en toen de heerschende storm toenam, aan den kapitein zyn nood In de onlangs gehouden vergadering van de kaatsvereeniging „Bolsward” (Bescherm heer de heer C. J. van der Veen) deelde het bestuur mede, dat het pogingen had aangewend, om van den heer Burgemeester vergunning te verkrijgen, de gewone jaar lijksche kaatspartij op Zondag 29 Augustus a. s. te houden. Het motiveerde dit verzoek (zooals de voorzitter in die vergadering mededeelde) o.a. op de volgende gronden Dat dit jaar de Dinsdag, waarop andere jaren de partij werd uitgeschreven, viel op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin. Dat dan allerwege feestelijkheden werden gehouden. Bekend waren toen o. a. Leeu warden, Dokkum, Harlingen, Makkum enz. Maar ook en vooral, omdat bewezen is b. v. in Leeuwarden, Harlingen, Sneek, Beetgum, Witmarsum, Arum enz. enz., dat de kaatspartijen het meeste, dus ook finan- ciëele succes hebben, indien deze wedstrijden op Zondag worden gehouden. Met het oog op den Zondag dacht het bestuur en ze deelde dit bij haar verzoek mede, de partij te doen aanvangen om 11 uur. Optochten enz. zouden dien dag niet worden gehouden. Dus enkel een sportterrein. Het hoofd der Gemeente meende hiervoor geen vergunning te moeten geven. Maar tot mijne groote verbazing zie ik in de couranten van Zaterdag j.l., dat op dien Zondag door de kaatsclub „M. E. T. O.” wel een kaatspartij zal worden gehouden. Naar ik verneem, heeft het bestuur hiervoor wel vergunning gekregen. Op de vergadering werd door een lid er reeds op gewezen, dat witte glasruit, geopend worden het Café- Restaurant„Amezietia”. Of de Kollewijnsche spelling onder de Hagenaars ook school maakt Te Oudkarspel is de heer P. de B., met een jong paard van de markt huiswaarts keerende, zoodanig tegen het hoofd geslagen, dat de man aan de bekomen wonden over leden is. De „Onder de Streep” schrij het Alg. Handelsblad schrijft: Hoedenspelden. De geweldig lange stalen spelden, die de dames thans door hoed en kapsel steken om beide niet kwijt te raken, zijn niet zonder gevaar. Menige omhelzing werd met een i krabbel op den wang of zelfs met een oog bekocht. Aangezien er nu dames zijn, die liever hoedenspelden dan omhelzingen missen, is men bezig een middel te zoeken om de venijnige pennen onschadelijk te maken. Schaf de pennen eenvoudig af en naai keelbanden aan den hoed, is gezegd. Doch niet bij iederen hoed staan keelbanden en elastiekjes, zooals de kinderen dragen, staan in ’t geheel niet. Wel practisch schijnt daarom de raad van een vernuftige dame om hoedenspelden ver krijgbaar te stellen met een schroefdraad aan de punt, waar men een knop op schroeven kan. De schoonheid wordt er tevens mee gediend want een knop is ongetwijfeld een beter versieringsmotief dan een stalen punt. Spelden met dubbele knop worde dus het wachtwoord. Niet alleen van de dames die zachtzinnig gestemd zijn ten aanzien van haar evennaasten, maar ook van haar aan staande of reeds wettige echtgenooten, die uit eigenbelang zorgen dat het handelsartikel courant wordt als verjaargeschenk. Het wachten is op een ondernemenden fabrikant. Afgekeurde kogels. Zooals men weet, wordt er bij de fabricage van stalen kogels voor rijwielen, automobielen en andere doel einden een zeer uitgebreide en nauwgezette controle uitgeoefend op de zuiverheid der kogels van allerlei grootte, daar de geringste afwijking van den zuiver bolronden vorm den kogel voor het doel onbruikbaar maakt. Zoodoende worden dagelijks groote hoeveel heden kogels in de kogelfabrieken afgekeurd, hetzij omdat ze onvoldoende gehard zijn, omdat ze niet zuiver rond zijn, vlakke ge deelten hebben, of niet de juiste maat houden. Een gedeelte van dit uitschot wordt nog gebruikt voor goedkoojiere rijwielen, Ameri- kaansche kleedreinigers, wringmachines en dergelijk werk, doch die kogels, welke te slecht zijn, om ook daarvoor te worden ge bruikt, vinden een geheel andere toepassing. Men gebruikt ze namelijk om te polijsten. De te polijsten voorwerpen gaan in een trommel met een aantal van die gladde stalen kogeltjes onder toevoeging van een zeepoplossing, waaraan nog het een en ander naar gelang van den aard van het te po lijsten materiaal wordt toegevoegd. De trom mel wordt dan rondgedraaid en door het voortdurend schuren der kogels tegen de voorwerpen worden deze glad gepolijst, Bolswardsche Courant. :'-x I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1