Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1. 1 I 1909. 48ste Jaargang. No. 72. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 9 September. 4>l Uit de Raadszaal. w.«l VOOR x i Afzonderlijke en leden van het verblijfkosten de raming van B. en W. vinden het goed commissie uit den raad wordt Vergadering op Dinsdag 7 September 1909. dat naar voor de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. goedgekeurd, dat de heer en 1 Sept. Tegenwoordig waren bij opening 7 leden. De Voorzitter verzoekt de heeren Lunter en Eerdmans, de nieuw benoemde raadsleden binnen te leiden, om aan de orde te stellen punt 1 der agenda: van de benoemde leden van den jl advies in handen van ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. en Kramer zijn voor het gezicht over het terrein, en kan heel goed optreden als ze den boel vernielen. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. De Voorzitter deelt mee, dat de ingekomen reclames tegen den hoofdel. omslag zullen worden gesteld in handen der commissie voor het kohier. Gesteld in handen der commissie politiewezen, handelen. g. Adres van de afd. Bolsward van den Nederl. Typografenbond, verzoekende den voor ’t om bij de begrooting te be- hoog voorgekomen, de bode had dit besteld, herhaling zal voorkomen worden. De som voör reis- en verblijfkosten moet over eenige jaren worden verdeeld. Wat geschikt is voor aanbesteding wordt aanbesteed, van kleine werken wordt eerst prijsopgaaf gevraagd, doch voor soliede uit voering wordt steeds gezorgd. De hoogere ligging der klinkerbestrating wordt gedaan om beter afwatering te bekomen, als de keien ook vervloerd worden, worden ze iets verhoogd om boven de rails te komen. De verhooging van het plat geschiedt ook, opdat karren er niet zoo goed op zullen kunnen komen, het wordt als een soort trottoirband, gelijk men elders heeft. Door de vergraving voor gasleiding ontstaan echter dikwerf gaten in de bestrating, en gedurig wordt hieraan de hand gehouden, de bestrating is de laatste jaren veel verbeterd, ook door handvormsteen te nemen. De kosten van vervloering zijn hier zeer laag, oude steenen worden hier en daar weer gebruikt, voor ver vloering wordt slechts f 0,12 p. M2. gerekend. Het vervoer der oude materialen wordt ook steeds zoo laag mogejijk berekend. Wat verder het afsluiten der pompen betreft, dit geschiedt op last van B. en W. De architect vindt de gevolgde wijze van herstelling der straten enz. te verkiezen boven ieder andere. De waarschuwingsborden zijn een uitvloeisel der motorwet. Wat het onderhoud van het materiaal der brandweer betreft, hieromtrent is een rapport ingekomen van den opperbrandmeester. De petten en insignes moesten door hun dienst jaren noodig vernieuwd worden, maar de oude zullen nog dienst doen bij brand, de nieuwe alleen bij de oefeningen. De Voorzitter geeft nog aan de posten, die de verhooging brachten, als f 15 huur voor brandspuithuisje, reparatie en verfwerk daar aan en een reis naar Franeker ter bezichti ging eener nieuwe spuit. Dat de werkzaamheden aan korps worden opgedragen, komt doordat deze van het vak zijn, en trouwens er een eer in stellen zulk solied werk te maken dat een opzending naar ’n fabriek soms onnoodig wordt. Wat de gemeentereiniging betreft, dit zal de heer Boersma toelichten. Deze had een begrooting van ’t verfwerk gemaakt, de heer P. v; d. Meer gaf een prijs opgaaf die goed klopte met die begrooting. De overschrijding der gemeentereiniging ont stond vooral, wijl de raad besloot het loon der werklieden elk met f 1 per week te verhoogen. De Voorzitter licht nog toe dat de toe nemende baldadigheid der jeugd versterking van politietoezicht noodig maakt. Dat is bij de behandeling der reorganisatie ook reeds toegelicht. Als hoofd der politie moet de Burgemeester waken voor de veiligheid. De heer Keikes als rapporteur der com missie, wenscht tegen dit antwoord van B. en W. op te merken, dat hij toestemt dat de tijd van onderzoek voor B. en W. kort was, doch voor de commissie eveneens. De rekening had 1 Augs. er moeten zijn en werd pas 19 Augs. ingediend. De geldleening voor de Gasfabriek bleek der commissie te moeten dienen om een batig saldo te krijgen, moest dus als sluitpost dienen, en dat keurt zij af. Wat de elec- trische bellen betreft, vindt de com. dat het niet aangaat de schuld te schuiven op een ondergeschikte. B. en W. zijn toch ver antwoordelijk. De nabootsing van trottoir door de klinkers hooger te leggen vindt de com, ongelukkig, wil men trottoirs, dan ook goed, geen halve maatregelen, deze verhooging levert wel gevaar op voor kinderwagens, en om wagens en karren van 't plat te houden is de politieverordening dienstig. De kosten der brandweer zijn f 70 overschreden, dat kosten de petten en insignes, dus de com missie meent dat die post had behooren te worden uitgesteld. De som van f 400 voor de praam bij de reiniging is eigenlijk zonder voorkennis van den raad uitgegeven. Op de begrooting van 1908 was geen som daarvoor uitgetrokken. De commissie beweert niet dat de som voor verfwerk te hoog is, maar er was geen proces-verbaal van aanbesteding, en omtrent het verfwerk der bruggen is ’t antwoord achterwege gebleven. Ligt daarin opgesloten de erkenning dat B. en W. hun belofte niet zijn nagekomen? Beëediging gemeenteraad. De heeren Boersma, van Randen, Eisma en v. d. Klei plaatsen zich voor den Voor zitter en leggen de gevorderde eeden af, waarop de Voorzitter ongeveer het volgende zegt: M. H. Nu de eeden zijn afgelegd is dus aan alle formaliteiten voldaan en kunt Gij zitting nemen, doch eerst wenscb ik U geluk met uwe benoeming tot lid van den gemeenteraad. Bij twee der heeren is het mandaat vernieuwd, twee anderen zijn nieuw benoemd, ik vertrouw dat de kiezers het mandaat aan goede banden hebben toe vertrouwd. U, mijnheer Eisma, die vroeger reeds jaren lang zitting had, feliciteer ik met nu opnieuw weer benoemd te zijn, en ik vertrouw dat Gij weer met denzelfden ijver als vroeger de belangen der gemeente zult behartigen. De heeren Boersma en van Randen hadden reeds zitting, ik feliciteer U met de herbenoeming en hoop dat Gij den weg zult vervolgen tot heden bewandeld in ’t belang der gemeente en den heer v. d. Klei, die als nieuw lid nog een vreemdeling in de bijt is, zal zich naar ik vertrouw wel spoedig in den toestand weten in te werken. Gij zult U wel tot een waardig opvolger weten te maken van den heer v. d. Werf. En thans verzoek ik de voor (J bestemde zetels in te nemen. Tegenwoordig zijn nu 11 leden. De heeren Heukels en Oosterbaan zijn afwezig, beiden met schriftelijke kennisgeving. De notulen worden gelezen en De Voorzitter deelt mee, a. Schuurmans, veearts, is beëedigd in functie is getreden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Dat wegens de verregaande baldadig heid van de jeugd, die zich zelfs niet ontziet bloemen uit de perken te nemen, B. en W. gemeend hebben daar beter toezicht te moeten uitoefenen en iemand aan te stellen om daar op toe te zien, dien zij gevonden hebben in den persoon van Jan Sj. Faber, die daar woont en er genegen toe is. Zij stellen voor hem f 50 per jaar daarvoor toe te kennen, waarvoor straks ’s raads goedkeuring zal gevraagd worden. Ingekomen stukken a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der ruiling van grond met D. Wouters. b. Besluit van den heer Commissaris der Koningin, dat aan den Burgemeester een verlof is verleend van 13 Sept, tot 4 Oct. c. Schrijven van den heer Schuurmans, dat hij de benoeming tot veearts aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Rapport der commissie inzake de be grooting 1910 van het Algemeen Stads- Armenhuis, en van den weg Bolsward Harlingen, behelzende dat geene op- of aan merkingen zijn gemaakt en wordt voorgesteld die goed te keuren. De begrooting Armen huis ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 20,071,525. Die van den weg Ontvangsten f 5735,64 Uitgaven - 5683,61 Batig saldo - 52,03 Wordt ter vissie gelegd om later te be handelen. e. Adres van den heer S. J. Pekema, verzoekende herbenoeming als Directeur der Bank van Leening. Ter visie en om B. en W. f. Adres van den heer Bachhofner, inspecteur van politie, verzoekende verhooging zijner jaarwedde. raad niet meer het drukwerk der gemeente te doen aanbesteden, doch het om beurten aan de patroons te gunnen. Aan B. en W. om advies. h. Adres van de Boekhandelaren alhier verzoekende te besluiten dat de levering van schrijfbehoeften en leermiddelen niet meer worde aanbesteed, doch volgens rooster aan hen worde opgedragen volgens een billijk tarief. Aan B. en W. om advies. i. Adres van de Voorzitters der hier be staande werkliedenvereenigingen, verzoekende een commissie uit den raad te benoemen om met hen te bespreken wat er gedaan kan worden ter beteugeling der werkeloosheid, en moreelen en indien noodig finantieelen steun te geven. De Voorzitter. Het adres vraagt spoedige behandeling. Is er iemand voor, dat er urgentie aan wordt verleend De heeren Rosier directe behandeling. Dit wordt zonder hoofdel. stemming aan genomen. De Voorzitter. dat er een benoemd. De heer Eisma vraagt, of dat als bet advies van B. en W. moet worden beschouwd. De Voorzitter. Ja, verder meenden wij niet te mogen gaan. De commissie kan de zaak met die reeds gevormde commissie be spreken. De heer Eerdmans. Ik kan meegaan dat een commissie uit den raad daar mee zal samenwerken, doch vraag of wij dan ook in strijd komen met de bestaande commissie voor werkverschaffing. Of gaat het buiten die commissie om De heer v. d. Meer. B. en W. meenden niet direct hun meening te kunnen uitspreken maar zijn er voor dat de commissie middelen zal aanwijzen hoe de werkeloosheid kan worden bestreden, ’t Is dus eigenlijk een voorbereiding, zoo is ’t door ons besproken. De moreele steun kan direct wel verleend worden, de finantieele, of wat ze willeu voorstellen is nog onbekend. Ik meen echter niet dat wij hiermee handelen in strijd der bestaande commissie van werkverschaffing. De Voorzitter. Deze commissie heeft zich wellicht tot meerdere collegiën gericht, misschien ook wel tot die der werkverschaffing. In dit adres heeft zij zich uitsluitend tot den raad gewend, om moreelen en zoo noodig fin. steun. De commissie uit den raad kan ons later misschien voorlichten of tin. steun noodig is. De heer Eisma. Ik ben niet genoeg in de zaak ingewijd, doch zou wenschelijk achten dat dit wel een commissie van samenspreking doch nog niet van samenwerking werd. Dat kan later behandeld worden. De Voorzitter. Dat is ook mijn gevoelen. Die commissie kan ons de resultaten der bespreking meedeelen. De heer Rosier. Dat is ook de strekking van het verzoek. Zij vragen een commissie uit den raad te benoemen om te beraadslagen en te weten te komen, wat er gedaan kan worden ter bestrijding. De Voorzitter. Ja, maar er wordt*ook gezegd: zoonoodig fin. steun te verleenen. De heer Kramer. Ik vind dat wij nu geen ander besluit kunnen nemen dan een commissie te benoemen, en dat die dan het resultaat der samenspreking zal meedeelen, dan eerst kan er over geoordeeld worden. Met 10 stemmen tegen één, de heer Keikes, wordt goed gevonden een commissie van 3 leden te benoemen. Na verschillende stem mingen en herstemmingen worden tot leden dezer commissie benoemd de heeren Rosier, ETsma en Eerdmans. De Voorzitter. Thans wensch ik te vragen of het ’s raads goedkeuring kan verwerven dat de heer Faber wordt aangesteld om het plantsoen te bewaken tegen f 50 per jaar, en voorloopig voor de vier maanden van dit jaar. De heer Eerdmans meent, dat men daar voor elders wel verpleegden uit het Armhuis mee belast. De Voorzitter. Daar is hier geen geschikt persoon bij. Voor oude menschen van 70 jaar hebben de jongens geen ontzag. Faber nu woont heel geschikt, heeft uit zijn woning PUNTEN VAN BEHANDELING: 2. Behandeling van de rekening van den weg BolswardHarlingen over 1908, met rapport. De commissie rapporteert dat het hare aandacht heeft getrokken, dat wel de, grint is aanbesteed, doch niet de bazalt, en dat ook hun oog viel op de hooge kosten van vergadering. De Voorzitter. Als voorzitter der commissie van den weg kan ik meedeelen, dat de aan besteding bazalt wel door commissarissen is besproken, doch haast niet mogelijk althans niet wenschelijk wordt geacht. Andere ge meenten o. a. Gaasterland, Weststellingwerf, Lemsterland krijgen hun bazalt ook zonder aanbesteding. Dit wordt opgedragen aan v. d. Vecht te Hasselt, na prijsopgaaf gevraagd te hebben. Die bazalt voldoet verreweg het beste. En wat de verteringskosten aangaat, ja, de vergaderingen worden gehouden en de begrootingskosten zijn trouwens niet over schreden. Ik stel voor, overeenkomstig de conclusie de rekening goed te keuren met een batig saldo van f 597,875. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van de gemeente-rekening over 1908, met rapport. De commissie rapporteert o. a. hare meening de tijdelijke leening gasfabriek onnoodig was; dat voor electrische bellen in ’t stadhuis de som hoog is; dat de reis- en met ruim f100 overschrijden; dat voor onderhoud wallen, straten en riolen, een belangrijke som is uitbetaald zonder publieke aanbesteding, en het vervoer van afbraak en materialen verbazend hoog kwam. Ook keurt de commissie het af dat de klinkerbestrating iets hooger is gelegd dan de keien, en bovendien de wijze van bestrating te wenschen overlaat. Voor afsluiten van twee gemeente-pompen is f 10 betaald, zonder dat de Raad hiervan afwist. Het verfwerk der bruggen is bij daghuur geschied, terwijl B. en W. beloofd hadden publiek te zullen aanbesteden. Voor 3 waarschuwingsborden is f 39 betaald, zonder dat de Raad er over gehoord is. De kosten der brandweer zijn overschreden wijl nieuwe petten en insignes zijn aange schaft, terwijl het de aandacht ook heeft getrokken, dat leverantien en werkzaamheden uitsluitend plaats hadden door leden van het college. Voor de gemeentereiniging is een ijzeren praam aangeschaft voor f 400. Is bij andere leveranciers ook prijsopgaaf gevraagd? en voor verfwerk is een begrooting van f 57 gedaan, terwijl de rekening ruim f 80 be droeg. De begrooting voor de gemeentereiniging bedroeg f 8993, en er is ruim f 10.000 uitgegeven. Als er overschreden moet worden dient de Raad eerst gehoord te worden. Dan nog heeft het de aandacht der com. getrokken dat voor buitengewone politie diensten ruim f 50 meer is uitgegeven dan geraamd was, en bovendien de post diverse uitgaven voor de politie, geraamd op f 50, heeft gevorderd meer dan f 150; zulke over schrijding bevreemdde. Overigens stelt de commissie voor, in afwachting der toelichting, de rekening goed te keuren. Het antwoord van B. en W. behelst in hoofdzaak het volgende: Zij spreken hun leedwezen uit, dat dit rapport zoo laat werd ingediend, dat het haast ondoenlijk was, omtrent de verschillende posten de noodige informaties te doen, en overigens antwoorden zij, dat de tijdelijke geldleening is geschied volgens ’s Raads besluit van 17 Juni, en bezwaren toen dus beter op hun plaats waren geweest. De nota voor herstelling electrische leiding in ’t Stadhuis is ook B. en W. zeer Bolswardsche Courant I a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1