Nieuws- en Advertentieblad H bolsward en Wonseradeel. Mesthoop - Zurich. 48ste Jaargang. 1909. No. 73. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zondag 12 September. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 3 Sept. 1909. VOOR 3 maanden. ;baar a 5 Cent. Op tijd het respect Bacchus nog den hals is in melkgift achter- Een Medicus. sloten hem kennen tot een luchtballon te zien, sloot wilde springen, en kon, evenals de nat pak huiswaarts ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. zoo spoedig een den openbaren weg, zonder van B. en W. den Burgemeester een der agenten er weer stond, en uur stond het er. Een en de eigenaar van dit zou kunnen zijn der Kookt daarom uw drink- melk, want kookhitte doodt alle Gebruikt zoo min mogelijk spijzen, die geene kookhitte toelaten b. v. alles, wat in den regel rauw gegeten wordt en 3°. zoo in weerwil van al onze voor zorgen zich toch verdachte verschijnselen bij ons openbaren onmiddellijk een geneesheer te ontbieden, die met al de middelen die de wetenschap ter zijner beschikking stelt, zal trachten het gevaar af te wenden en zijne omgeving voor besmetting te behouden. Wat zou eendracht hier een macht kunnen zijn, als het gansche volk de resultaten der wetenschap zou willen aanvaarden en daar naar handelen. Dat ’t daartoe kome! Fervolg en slot. D. V. te Bolsward was 3 Juli dronken, eisch f 5 of 3 dagen. J. H., gedom. te Workum, overkwam 11 Juli ’t zelfde, maar voor dezen luidt de eisch f 15 of 3 dagen, terwijl D.* V. te Stavoren in den nacht van 10 op 11 Juli, en in ’t begin Aug. nog eens werd bekeurd voor te veel ,pruven”. Met vrijspraak van recidive, luidt de eisch maal f 15 of 3 dagen voor Een wethouder gepensionneerd. De heer Bangma te Tzum was 31 jaar wethouder en heeft thans ontslag genomen als Raadslid. De gemeenteraad heeft nu be- een jaarlijksch pensioen toe te een bedrag als het wethouder* Workum. Denajaarspaardenmarktj.l. Maan dag alhier gehouden was niet druk bezocht. Een 80 tal paarden, waaronder eenige veulens, was aangevoerd. Veel kooplieden waren er niet, zoodat de handel traag was. De na- deelige gevolgen van den slechten zomer laten zich trouwens reeds op velerlei gebied merken. Niet alleen de landbouwers onder vinden dit. De oliekoekbakkerij schijnt echter geen nadeelige gevolgen van de slechte tijden te ondervinden. We hebben tenminste nog nooit 5 oliekoekdischjes op paardenmarkt geteld, zooals dit jaar. Gaat de paardenmarkt dus niet vooruit, de oliekoekenmarkt is in betere conditie. Snoek. Dinsdagmorgen overkwam de echt- genoote van den heer J. Douma, wonende aan den Lemsterstraatweg alhier, een treurig ongeluk. Toen zij bezig was linnengoed af te krijgen van een plat dak, had zij het ongeluk hiervan af te vallen en terecht te komen op een regenwaterbak. Bewusteloos en inwendig zwaar gekneusd werd zij opgenomen. Hoewel haar toestand zeer ernstig scheen is deze, naar men ons mededeelt, nu wat beter. De ballon, die Dinsdag hier is opge stegen, is in de //petten” teTwijzel, omstreeks half zeven neergekomen. De ballon waggelde als een dronken man, voor hij goed en wel op den grond was. Van alle kanten kwam men toeloopen, om het voorwerp en de drieste reizigers te zien. Uit de //tnieden” kwam men op bloote voeten, met klompen en kousen in de hand, door het hooge water waden, om toch eens Een meid, die over een kwam er midden in, luchtvaarders, met een keeren. De heeren vertrokken met den trein, om, naar zij zeiden, den volgenden dag te Woerden op te stijgen. (F. D.) Een Dinsdag uit den ballon wegge worpen parachute, waaraan een gesloten couvert met een bon voor een fiets, werd op den hoek OosterdijkBurgstraat, bemach tigd door een kleinen jongen. Een man, die hem zijn geluk wilde afhandig maken, werd door de marechaussee in verhoor genomen. Fr. Zuidwesthoek, 8 Sept. Voor de laag gelegen boerderijen dreigt de waterlast een ramp te worden. Op de verdronken landerijen is het gras waardeloos geworden kwalijk riekend, onoogelijk en ongenietbaar voor het vee. De boezemwaterstand alhier is zeer hoog en levert bij ruimende wind gevaar op voor de buitenlanden en zelfs voor enkele polders. Loopen deze onder, dan zal althans van de eerste het water niet afgevoerd kunnen worden en de schade aan verloren grasvrucht belang rijk grooter zijn. Het gestalde vee uitgegaan. Molkwerum, 8 Sept. Terwijl de timmer man de J. alhier bezig was eene bestrating te vernieuwen, wist een jongetje ongemerkt de spade, die bij dit werk gebruikt wordt in handen te krijgen. Hij groef er mee in het zand, maar verwondde nu een driejarig meisje aan de hand, zóó ernstig, dat van twee vingertjes de voorste kootjes werden afgesneden. Geneeskundige hulp werd mogelijk verleend. De drievoudige moord te Koebange. Gisteren werd te Wijk aangehouden van A. Hij is naar Assen overgebracht. Uit ver schillende mededeelingèn zou gebleken zijn dat het zweepje dat in de woning van de vermoorden gevonden was, aan v. A. zou toebehooren. Men vond in het genoemde feit reden om hem aan te houden. Vermoed wordt dat men nu de twee daders gearresteerd heeft. 18 Juli idem. geacht de wet te kennen, en bij een vorige stemming waren er ook al eenige bekeuringen geschied aangaande die lijsten, dan had het de plicht van beklaagde geweest zich goed op de hoogte te stellen. Bekl. antwoordt, dat even te voren bij een buurman van hem door de kwajongens met steenen werd geworpen, daar zagen de agenten niet naar om, zij liepen met de handen in de zakken en het was toch zoo erg dat die buurman zijn blinden moest sluiten uit gevaar voor de ruiten. Als men dan daaren tegen om zoo’n nietigheid direct bekeurd wordt, stemt dit toch niet om voor de politie te verhoogen. De heer Kantonrechter. De politie wordt zoo dikwijls misleid en alles wat zij doet zoo vaak verkeerd uitgelegd, dat het meer ontwikkelde publiek daar niet aan moet mee doen. Al moge het soms zijn, dat in het. oog van deze of gene niet met het gewenschte beleid wordt opgetreden, toch moet men bedenken in welk een moeielijke positie de agenten vaak verkeeren. En waar ze hun plicht doen, mag dit hen nimmer als een verwijt worden aangewreven. Eisch: f 3 of 2 d. W. W. te Zurich had 26 Juli een hond voor de kar, zonder muilband. Eisch f 3 of 2 dagen. W. v. d. L. te Workum, liep met een melkemmer bij zijn klanten rond, zonder dat er een deksel op de emmer was. Eisch f 5 of 4 dagen. A. H. G. te Burgwerd reed 29 Juli te paard door het dorp in snellen draf, en deed zelfs nog pogingen om het tot meer spoed aan te zetten, het dier ging dan ook in galop. De schoolkinderen waren juist op het pad zoo dat dit gevaarlijk was. Bekl. is tegenwoordig, heeft eerst een paar aanmerkingen op de spelling van zijn naam in de dagvaarding, en vervolgens was het niet zijn schuld dat het paard zoo in galop ging. De schooljongens hadden ’t met steenen gegooid, hij was bang dat het zou gaan steigeren, want het is een jong, dartel paard. De politie houdt vol, dat hij opzettelijk het dier meer tot spoed aanzette, en dat is trouwens steeds zijn gewoonte als hij het dorp door gaat met een paard. Bekl. antwoordt hierop, dat de agent maar wat reutelt, hij heeft dien morgen geen politie gezien, maar had wel last van de schooljongens. Eisch f 3 of 1 dag. Th. de H. te Parrega was over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. H. V. te Workum heeft 25 Juli in een brooddronken bui een daar voorbij komend paard vast gegrepen. De bestuurder sprong terstond uit den wagen en heeft hem van zich geweerd. De beklaagde schopte toen nog naar den eigenaar van het paard, was zeer boos op z’n manier, zei dat hij onbe zoldigd was, enz. De getuige Rienstra, en nog een oog getuige, de Jong, bevestigen dat bekl. het paard vastgreep door aan den hals van het dier te gaan hangen. De heer Kantonrechter vraagt of hij ook een rijwiel bij zich had, bekl. heeft aan de politie gezegd, dat zijn rijwiel op de straat lag en hij bang was, dat het paard daarover zou gaan. De getuigen hebben geen rijwiel gezien, en denken dat dit slechts een voorwendsel is. Eisch: f 15 of 3 dagen. J. P. te Koudum, H. J. aldaar, D. P. te Workum, B. 8. te Hemelum, Tj. de B. te Makkum, G. A. te Bolsward, A. B. te Wor kum en H. V. aldaar zijn allen bekeurd wegens dronkenschap. De eisch voor ieder is f 3 of 2 dagen. J. K. te Bolsward was ook den 4 Augs. dronken, doch omdat het al zoo menigmaal hem overkwam, moet hij deze overtreding boeten met 10 dagen hechtenis. 0. IJ. te Workum hield zonder vergunning te hebben van B. en W. 2 varkens in de bebouwde kom der stad. Eisch f 5 of 4 dagen. L. C. te Workum heeft 9 Augs. in zijn woning zoo’n spectakel gemaakt, dat de buren er last van hadden. Hij bonsde op de deur, dat het op straat de attentie der politieagenten trok, en hij daarom bekeurd werd wegens nachtelijk burengerucht. Eisch f 5 of 3 dagen. G. B. te Bolsward had den 19 Juli reclamebord aan dat hij daarvoor vergunning had bekomen. Op last van ging op genoemden datum zien of dat reclamebord ja, ’s morgens 8 bekeuring volgde, reclamebord stond heden terecht, en erkent dat het bord van hem was, maar ’t stond voor zijn pakhuis, op eigen grond en dus niet op den openbaren weg. Hem wordt opgemerkt, dat die grond niet van den openbaren weg is afgescheiden, voor ieder toegankelijk is, en dus volgens verorde ning als openbaar of publiek terrein wordt beschouwd. Bekl. vindt dit wel wat vreemd. Zijn stoep is ook voor ’t publiek toegankelijk en zelfs de winkel, de deur staat den ganschen dag open. Hierop antwoordt de heer Kantonrechter, dat de stoep als die niet is afgescheiden, ook wel degelijk beschouwd wordt als terrein voor den openbaren dienst bestemd. De verorde ning laat toe, dat de winkeliers des daags goederen op de stoep zetten, maar des nachts mag dit niet, en de winkeldeur zal hij ’s nachts ook niet open laten, dus daar is al afscheiding. Zonder toestemming van B. en W. mag men op openbaar terrein niet iets blij vends plaatsen. Bekl. zegt dat hij indertijd mondeling gevraagd heeft op het Stadhuis of dat bord daar voor zijn pakhuis op eigen grond mocht geplaatst worden. De Burgemeester was niet thuis, maar de oudste wethouder vond dat hij het daar op eigen grond mocht zetten, mits het niet langer dan 24 uren aaneen daar verbleef. Het reclamebord wordt dan ook iederen nacht er weggenomen. De heer Kantonrechter geeft lecture van een missive van B. en Wdat aan beklaagde geene vergunning is gegeven tot plaatsing van een reclamebord op bedoeld perceel, waarom de eisch luidt f 1 of 1 dag. Bekl. bevreemdt dezen eisch wel eenigs- zins. Hij heeft geheel ter goeder trouw ge handeld, maar nu hij bekeurd werd, heeft hij reeds permissie voor de afscheiding aan gevraagd. E. de B. te Arum vischte den 7 Juli met schakels in water, waarvoor hij geen vergunning had. Eisch f 5 of 2 dagen. P. D. te Bolsward was 16 Juli dronken. Eisch f 3 of 2 dagen. G. S. te Witmarsum, Eisch idem. U. Z. té Workum is bestuurder der scheeps timmerwerf. Op 22 Juli kwam de politie eens op de werkplaats zien of er wel een lijst hing, waarop vermeld stond de tijd dat de daar werkzame kiezers konden gaan stem men, wijl het den volgenden dag stemming was voor een lid der 2de Kamer. De lijst hing er niet en toch moet deze 2 dagen voor den dag der verkiezing op de werkplaats aanwezig zijn. De twee werklui, Bok en Velstra worden als getuigen gehoord. Zij verklaren kiezers te zijn voor de 2de Kamer, en de lijst was toen de politie er was er nog niet. Des avonds van den zelfden dag hing de lijst er wel. Bekl. bekent dat de lijst nog niet was opgehangen, maar die was wel gereed. Hij meende dat deze er op den dag der stemming moest hangen, en hij is dus geheel ter goeder trouw bij deze overtreding. Het bevreemdt hem wel, dat de politie hem direct bekeurde. Sedert verscheidene jaren heeft hij bedoelde lijst op de verkiezingsdagen hangen, en hij had verwacht dat de agenten hem er op attent hadden gemaakt, dat dit al 2 dagen te voren moest. Het schijnt wel een soort van werk verschaffing voor de politie te zijn, om de burgerij lastig te wezen, en keurt het af dat zij zoo te werk gaat. De heer Kantonrechter is over deze opmerking slecht te spreken. De politie wordt gewoonlijk met een zwart oog aangezien, als zij haar plicht doet, ja ze wordt vaak op allerlei wijzen gesard en getart. Als nu het meer ontwikkeld gedeelte van het publiek er ook al aan gaat meedoen, het der politie kwalijk te nemen, als zij haar plicht doet, waar moet het dan heen. Bekl. heeft in dit geval de onaangenaamheid van deze bekeuring niet aan de politie maar aan Op tijd en plaats voormeld zal publ worden verkocht de MESTHOOPoAstf lUUbllUHU OkJUvlü IJ Kt tfüVdllCLl van diarrhaea voor, die duizenden menschen het leven zou kosten. Angst en ontzetting overal. Het //heden ik en morgen gij” werd actueel. Hebt ge ’t reeds gehoord van die of die? Neen, hoe dan? Hij is dood... Dood en ’k zag hem van morgen nog schijnbaar flink en gezond... Wel mogelijk, toch is 't zoo. Dergelijke gesprekken hoorde men herhaaldelijk, hetgeen u duidelijk zal worden als ik u zeg, dat ik destijds een medicus assisteerde op een dorp van pl.m. 1000 zielen, waar op het hoogste punt der epidemie enkele dagen zes slachtoffers der cholera vielen. De angst der menschen bij zulke acute processen tot den dood was buitengewoon. Is het wonder, dat naar de drankflesch werd gegrepen om althans tijdelijk dat angst gevoel eenigszins te onderdrukken Heel veel werd in die dagen aan geofferd. De medische wetenschap was in die dagen vrijwel machteloos. Wel vermoedden hare beoefenaren, dat een contagium of miasma het menschelijk lichaam binnendrong, maar daarbij bleef het ook. Zoo is mij bekend, dat in een gemeente teertonnen in straten en pleinen verbrand werden ter bestrijding. De ziekte dreef met zulke maatregelen natuurlijk den spot. En geen wonder, nu wij weten wat Cholera is en hoe zij dient bestreden te worden. Evenals nu was men toen ook wel over tuigd, dat onreinheid de vatbaarheid voor de ziekte verhoogde alsmede het gebruik van ondeugdelijk of moeilijk te verteren, vooral rauw voedsel. Wat is tegenwoordig onze macht ter be teugeling dier ziekte beduidend grooter, nu we weten dat haar oorzaak berust op het in de spijsverteringswerktuigen binnenkomen van uiterst kleine levende wezentjes, die alleen konden ontdekt worden door middel van microscopen, die ons toelaten in een wereld te zien, welke vroeger voor onze waarneming verborgen was. Dit nu wetende is de macht ter bestrijding niet meer wan hopig. Wat ons te doen staat is driëerlei 10. de levensvoorwaarde der cholerabacil te bemoeilijken of geheel te doen ophouden door overal de stiptste reinheid toe te passen 2°. het in ons opnemen der bacil te voorkomen door te vermijden alle voedsel dat mogelijk den drager vijandelijke bacil, water en i leven. buursterlaan, groot 0.92.70 heet. 2i/2 X f 532. Alles in huur bij den heer Johs. Bou voor f 470 per jaar tot 15 Oct. 1909 5 Mrt./12 Mei 1910. 5. Eene HUIZING met erf in de Bur in huur bij Anne Tolsma voor f45 per j tot 12 Mei 1910. Geb. f 550. 6. Twee GRAFRUIMTEN op het kerk): te Zurich. Geb. f 5. Betaling 1 Mei 1910. Breeder omschreven bij biljetten, verkr baar ten kantore van den Notaris. 1 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1