Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Sate en Landen - Arm 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 74. Je Ll4“" Donderdag 16 September. VOOR Afzonderlijke de beteekenis Balen Blanken, wedstrijd hier wordt gehouden, juist ter ge- werd een warm woord van hulde gebracht. de stad 12 Febr. In de plaats van den heer dr. C. W. Vrendeuberg te Koog aan de Zaan, bestuurslid voor Noord-Holland werd benoemd de heer W. van Vliet te Krommenie. het en zooveel dure, maar voor 't zelfde geld grooter aantal. De heer R. J. Vos (Bolsward) zegt dat zijne club daar geheel anders over denkt, laat ons toch geen prullige prijzen geven. Zij moeten der moeite waard zijn. De voorzitter vindt kleinere prijsjes ook niet goed. Wat is altijd het doel geweest bij wedstrijden De beste moet worden bekroond. In vroegere eeuwen ging het alleen om de eere, bij de volkeren der oudheid treft men den lauwerkrans aan als hoogste ver dienste. Moeten nu de Krukkenist en de Knoeien- burg ook al iets hebben Om van een Natio- nalen Kolfwedstrijd thuis te komen met een luttel iets, is in strijd met de hooge waarde van het spel. Koog aan de Zaan, zegt: wij hebben nu reeds f 250 beschikbaar voor zeven prijzen. Wie geeft er wat bij, wordt gezegd? Alkmaar biedt een luxe-voorwerp aan, de voorzitter een medaille. Een lid zou die medailles willen afschaffen en daarvoor in de plaats zien gesteld kleine luxe-voorwerpen. Dit valt over 't geheel niet in goede aarde toch zal het Hoofdbestuur in eene volgende vergadering hierover een prae-advies uitbrengen. De agenda is afgewerkt. De voorzitter hoopt dat de kennismaking met hem mag geweest zijn„zeer aangenaam”. Hij spoort allen aan, om schouder aan schouder staande, steeds te blijven arbeiden tot den bloei van den Nationalen Kolfbond en sluit de ver gadering. Waar zal in 1910 de Algemeens Vergadering worden gehouden? Met algemeene stemmen wordt daarvoor aangewezen Koog aan de Zaan, terwijl Alkmaar als ramplatjante zal moeten dienen. De feestvierende club werd gefeliciteerd met dit feest en baar toegewenscht dat zij met forsche schreden voorwaarts moge gaan. Spreker wijdde een woord aan den afge treden voorzitter, ’t is hem aangenaam officieel te mogen verklaren, dat dr. Vrenden- berg een sieraad voor den Bond was, waaraan we veel te danken hebben. Moge hij weer plaats nemen in onze rijen. Spreker, zijn opvolger, zal alles doen wat in zijn vermogen is om hem waardig op te volgen. Krommenie stelt voor wijziging te brengen in art. 17 van het reglement en wel zoodanig, dat voortaan van elke aangesloten club één lid zitting neemt in het Hoofdbestuur. Hierover werd nog al wat gesproken, 't slot was dat Krommenie zijn voorstel introk. Betaling 1 Mei 1910. Alles breeder omschreven bij verkoopbt jes met schetskaarten en verkoopbiljet. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De heeren C. W. Eisma (Bolsward), Th. Straver (Monttoort), Th. R. Lunenburg (Goes) en C. Bypost (Dirkshorn) traden periodiek af als leden van het Hoofdbestuur. Zij werden bij acclamatie herkozen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De heer Spuybroek, secretaris van den Bond deed alsnu mededeeling van ingekomen brieven en bescheiden, o.a. van aanneming van en bedanken voor benoemingen, o.a. een schrijven, dato 31/l/’O9 van dr. Vrendenberg, dat hij zijne waardigheid als voorzitter neer legt, wegens uittreding uit zijne club. In Amsterdam is een kolfclub opgericht. In het Paleis voor Volksvlijt werd een kolf baan aangelegd. Van H. M. de Koningin kwam eene dank betuiging in voor den van den Bond ontvangen gelukwensch bij de geboorte van Prinses Juliana. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd, den secretaris dank betuigd voor het keurig verslag. Binnenkort zal publiek worden verko eene zeer vruchtbare BOUW- en GRE PLAATS bij den Achlumerdijkonder Ar groot 9.88.86 heet. (27 p.), in huur den heer D. Wiersma voor f 1203 per j( Notaris S. VAN DER BURG te Makk 't Volgende punt luidde: Hoe zal er in 1910 worden gespeeld? De Bonds-secretaris releveert dat indertijd is voorgesteld wijziging aan te brengen in de manier van spelen. (3 series ieder van 5 slagen). Met eene verandering (7,4,4) is een proef genomen te Krommenie die evenwel niet beviel. Is er ook een nader voorstel? De heer R. J. Vos (Bolsward) is wel voor wijziging, ’t Wordt nu altijd zoo laat, ’t Kan best 7,4,4. Is de 7 nu slecht uitgevallen dan trekt men zich misschien terug en dat geeft ruimte. Alkmaar prefereert om 4 dagen te spelen, een ander afgevaardigde stelt voor sajet- ballen te gebruiken, dat gaat vlugger. De heer C. W. Eisma (Bolsward) acht het bezwaar niet groot genoeg men breekt door wijziging de gezelligheid. Hij stelt voor om te houden wat wij hebben. Ook de voorzitter is van dit gevoelen en raadt aan om voorloopig bij ’t oude systeem te blijven. Zoo werd er dan ook besloten. Nu kregen we de bespreking van de be langen van den Bond. Een club wil gaarne den kleinen ring om de paal zien weggenomen of dien vergroot, dit met het oog op de sajetballen, die niet zoo elastisch zijn. De voorzitter vond dit wel billijk, ’t be stuur zal hiermede rekening houden. Alkmaar zou graag wat meer prijzen zien uitgeloofd, dat geeft betere ambitie. Niet Een belangrijk punt is altijd de Rekening en Verantwoording van den penningmeester. Titularis, de heer R. J. Vos, te Bolsward deelde ons mede dat de ontvangsten over het laatste Bondsjaar bedroegen f 271.71 tegenover een bedrag aan uitgaven van f 168.97, zoodat het jaar sloot met een saldo van f 102.74. Hem werd de dank der vereenigingen gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. De heef dr. G. C. van Balen Blanken, voorzitter, opende de vergadering. Hij wijst er op dat in het afgeloopen vereenigingsjaar het feit der geboorte van Prinses Juliana plaats vond en hij hoopt dat zij tot zegen moge worden voor het Koninklijk Huis. Van den heer C. J. van der Veen, Burge meester van Bolsward, eere-voorzitter, is in gekomen een telegram van felicitatie. Hem Coin nnJ xe ontvangen. De kolt broeders l^wamen schier van alle windstreken opdagen. Vertegen woordigd zijn de clubs Op Maat (Zuid- Scharwoude), Bolsward, Utrecht, Amsterdam, de vier Eenen (Spanbroek), Recht door (Alk maar), Gouda, Over de helft (Nieuwe Niedorp), Oefening baart kunst (Montfoort), Onder Ons (Krommenie), Haarlem, Sta Vast (Grootebroek), de Prfns van Oranje (Goes), Zaanstreek (Koog a./d. Zaan) en dan nog de buitengewone leden. Al die heeren logies te verschaffen kostte vrij wat werk, maar ’t kwam in orde. Om variatie te brengen in den gang van zaken schreef de afd. Bolsward van de Friesche maatschappij van Landbouw eene tentoon stelling uit van Enterstieren, Kal verstieten, Hokkelingen, Koekalvers, Ramlammeren en Ooilammeren, alle in verschillende rubrieken, waarvoor medailles en geldprijzen beschikbaar werden gesteld. De Directie van „De Philantroop” loofde een Gouden Medaille uit voor de heste ver zameling rundvee van één eigenaar. Enkele particulieren schreven een keuring van tuigpaarden uit, aangevuld met het voor rijden van een paar hengsten uit de environs. De Zeeuwen, Hollanders en Utrechtenaren, opgekomen ter kolftournooi, kunnen nu ook eens kennis maken met een onderdeel van onzen Frieschen veestapel. Maar ook naast de kolfbaan is afwisseling te vinden. De kolfclub houdt in de voorzaal een biljartwedstrijd. Als men nu weet, dat alles wordt aangevuld door vergaderingen, diné’s en concerten, dan kan men zich voor stellen, dat de kolvers naast inspanning ook ontspanning kunnen vinden, Zondagmiddag één uur begon het feest. De aanwezige kolvers werden in de kolfbaan toegesproken door den secretaris der club „Bolsward”, den heer G. Eisma, die in dezen de taak opnam van den voorzitter, den heer R. J. Vos, die door eene lichte ongesteldheid verhinderd was. Spreker, het absent zijn van den voorzitter betreurende, roept namens „Bolsward” de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij releveert het ontstaan van den kolf bond, een gevolg van een invitatie-wedstrijd, uitge schreven in 1882 te dezer stede door het bestuur der sociëteit „de Doele”. De club „Bolsward” heeft in die jaren ebbe en vloed gekend, maar trots veel tegen spoed verflauwde de ambitie nooit. Altijd werd er deel genomen aan de bonds-wedstrijden. Herinnerd werd aan een drietal leden, door den dood weggenomen, de heeren P. J. Fen- nema, H. Schievink en P. J. de Boer, aan welke de club groote verplichtingen had. En nu gaat eerlang weer een trouw lid ons verlaten, de heer K. Tromp. Spreker hoopt dat hij volbloed kolver moge blijven en dat het hem moge gelukken ter toekomstige woonplaats, Leeuwarden, eene kolfclub op te richten. Hij wijst op het feit, dat vele jonge krachten zich aansluiten en hoopt ten slotte, dat allen van dit feest aangename herinne ringen mogen behouden. De heeren dr. G. C. van voorzitter van den Boud en diens secundes, de heer C. F. H. Klokke, waren nog niet aanwezig. Namens het Hoofdbestuur van den Bond werd nu het woord gevoerd door den heer C. W. Eisma te Bolsward. ’t Is hem aangenaam dezen »24en wedstrijd te mogen openen, al doet het hem leed, dat de voorzitter nog niet hier is om deze taak te vervullen. Bolsward stelt het zeer op prijs, dat deze legenheid van het zilveren feest der Bols- wardsche club. Immers hier werden de grond slagen gelegd voor den Bond. Sinds eeuwen wordt er gekolfd, steeds stond dit spel hoog in eere zoowel bij ridder, poorter als burger, ’t Schijnt echter dat de kolvers het eens verkorven hebben, zooals blijkt uit de geschiedenis van de stad Leeuwarden. Was er eene strooming tegen het spel of hebben hartstochten parten ge speeld dit weten we niet maar ’t is een feit, dat de regeering van Leeuwarden bij ordonnantie van 1566 aan een ieder verbood: „Wie hij sy, hem te vervorderen met colff ende caetsen, noch oock met ballen of te clooten te schieten, hoe dat dat sy, binnen die steede, bij poene van veertien stuivers de eerste reyse te verbeuren, die andere reyse een gouden gulden ende die derde reyse bij arbitraele correctie.”. Ontaard is het kolven nooit, het bleef een edel spel, dat kalm verricht kan worden en waarmee ook ouderen van jaren zich nog kunnen vermaken, als aangename afwisseling met ingespannen arbeid van hoofd of hand. Het kolven wil een goed oog, een vaste hand, een juiste maat; drijft niet aan tot winstbejag, daardoor was het en blijft het een echt Hollandsch spel. Voor den kolfbond is dit eene eere. Dat het spel zich kan verblijden in de sympathie van H. M. de Koningin blijkt uit de aan geboden zilveren medaille. Nog bracht Spreker den dank van het Hoofdbestuur aan de club „Bolsward” voor de gastvrije ontvangst en voor de voorbereiding van het feest, aan de directie der sociëteit „de Doele” die hare zalen beschikbaar stelde voor de leden. Met de beste wenschen voor het driedaagsch feest verklaarde Spreker het con cours voor geopend. En toen was het „de touwen los” of liever „de kolf ter hand”. Fait votre jeu, messieurs. De ballen rolden over den gladden vloer dat het een aard had. Mooi gezicht die heeren kolvers als ze daar zoo in de baan zijn. Grijsaards, met eerbiedwaardig embonpoint, jas uit, in Engelsch hemd meten zich met meer jongere krachten, costumé a la mode. Dan weer zijn het de Noord-Hollandsche boertjes met hoog zijden pet, pijpje aan, die toonen bahnfahig te zijn. En rondom de baan en in de voorzaal groepeeren zich dames en heeren belangstellenden, vol attentie voor het spel. Vooral des avonds, als de zaal straalt in een zee van licht is’t erg gezellig. Achtbare oudere heeren houden, zichtbaar met wel behagen, college voor- weetgrage dames, die wenschen ingewijd te worden in de geheimen van het jeu de balie. Hier wordt reeds gemaakte kennismaking hernieuwd, daar worden in een gezellig ploegje oude koetjes uit de sloot gehaald en hoort men af en toe een blijden lach opgaan, bij de herinnering aan wat er toen en toen te daar en daar plaats vond. En onze dames? Zij gaan zóó op in het edele spel, dat er reeds enkelen hunner gaan praten over de oprichting van een kolfclub voor dames. En Sietske, het nichtje van de weduwe Stip, de kasteleines in ’t café „de gekroonde kolfbal”, beweert reeds dat de oprichting van een damesclub al verzekerd is. Volgens haar moet de kolfbaan van hare tante reeds door eenige schoonen zijn af gehuurd. Nu nous verrons, als’t met die emancipatiebeweging maar niet al te gaat. De ernst dee levens kwam ons uit het vroolijk spel wegroepen voor de algemeene vergadering. Maandagnamiddag ruim twee uur begon deze algemeene vergadering van het Hoofd bestuur van den Ned. Kolfbond met de afge vaardigden der aangesloten kolfvereenigingen. Vertegenwoordigd waren Alkmaar, Amster dam, Bolsward, Goes, Gouda, Krommenie, Spanbroek en Koog aan de Zaan. Door de ambitie voor het spel zouden we haast vergeten eene aangename afwisseling in onze persbezigheden. De pers was uitgenoodigd om deel te nemen aan het officieel diner op Maandagavond. Nu dat werd geaccepteerd. Ongeveer 60 leden en gasten hadden zich om de tafels geschaard, waar een flink diner werd opgediend. Vanzelf, ’t was hier de plaats om uit te spreken wat er al op ’t harte lag. De tafel werd gepresideerd door den Bonds-voorzitter, en nu weten allen, die dezen heer kennen, dat dit nooit in betere handen kon worden toevertrouwd. Reeds bij den aanvang kregen we ’n aardige uitlegging van van het woord „menu”. Mensch, esse nicht übermassich, omgekeerd Uberlade nicht Eure Magen. Met- een „eet smakelijk, spreek zakelijk, wees vermakelijk” ging de soep naar binnen. De eerste officieele toast werd uitgebracht op H. M. de Koningin, waarna een telegram van hulde werd gezonden aan de Hooge Landsvrouwe: „de Ned. Kolfbond, vergaderd te Bolsward, biedt U en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, zijne eerbiedige hulde aan”. En nu werd het een „melkweg” van toasten. De heer Spuybroek deed lecture van een telegram, ingekomen van den vice-voorzitter, den heer Klokke, verblijf houdende te Wies baden, waarvan we konden opvangen de woorden: Viele griisse au allen Freunden, meine Gedanken weilen bei Ihnen. Dank werd gebracht aan het Bestuur der sociëteit „de Doele” die hare lokalen beschik baar had gesteld voor den Bond. De Sociëteit en de Kolfclub behooren bij elkaar, hier heerschen gastvrijheid en wellevendheid. Ook de verschillende commissies werden herdacht. En ’t zou bepaald zoo zijn, zei de voorzitter, dat men huiswaarts gekeerd tegen elkaar zou zeggen: „Toe, kijk nog eens om”, gelijk Henri ter Hall dat zegt in een zijner revues. De heer H. Hommes herdacht den afge treden voorzitter en stelde voor dezen een telegram van hoogachting te zenden. De heer Bouma, als junior voor ’t eerst op een ledenvergadering van den Bond aan wezig geweest, kon niet nalaten den bonds voorzitter zijn groot respect te betuigen voor de zoo talentvolle leiding. En toen schotel en flesch ledig waren geworden en er een sigaartje werd geoffreerd kwam de voorzitter nog eens aan het woord, om op de hem eigen manier de tafel te sluiten. Kostelijk was het beeld van de nachtgaal, de vinkies, de sijsjes en hoe die gevederde zangers verder ook mogen heeten. En allen waren het eens met zijn slotwoord de glans en de eer van deze dagen komt terug op de heeren, die voor dit feest het initiatief uatnen en het zoo flink voorbereidden» ^0 Bolswardsclie Courant L7Y I UZI, A I O5V, Al I 80», All ti XIII f601. XIV f589. Totaal f 70,452 en perc. XV 3i/4 X f 541.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1