Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1909. No. 77. 48ste Jaargang. Zondag 26 September. BINNENLAND. Een Reis-indruk. VOOR genomen een i huis geweest onze lezers een rust en ont- datgene en van op zekere ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. stem niet waar wij Toch Wanneer men in de buurt van onze voor naamste handelsplaatsen reist, dan rust het oog, met een zekere nationale trots, op de groote werken in de laatste halve eeuw daar- gesteld om het verkeer en het vervoer te bevorderen. Het Noordzee-kanaal met de majestueuze bruggende Hembrug en die te Velsen; de Velserpoortde sluizen te IJmui- den, die alweer om vergrooting vragen; het Merwede kanaal enz. zij wijzen op de schatten om Amsterdam toegankelijk te houden, voor het wereld- De Redacteur van De Zuivelcourant schrijft de volgende behartigenswaardige woorden, welke ook voor Friesland van het hoogste belang zijn. De omstandigheid toch, dat de meeste vee houders veel te weinig hooi binnen kregen en de buitenlanden onder water zitten, had ons doen vermoeden, dat er nu juist veel vee ter markt zou worden gebracht èn er kwam juist nog minder dan vorige jaren. De oorzaak moet hierin gezocht worden, dat de veehouders verwachten uiterst lage prijzen te zullen maken en dus ’t weer is mooi de laatste dagen 't nog maar eens willen aanzien. Als ’t water afzakt, kan er nog veel terecht komen, al zal het voor velen den winter door sukkelen blijven. De totale aahvoer was 512 paarden, 190 koeien, 17 varkens, 60 schapen en 10 geiten. Aan de kaden zagen we 9 stoombooten, 5 koepramen en 3 motorbooten. Blauwhuis. Aan de jaarlijksche hard draverij, Dinsdag alhier gehouden, namen 10 paarden deel. De deelnemers mochten niets gewonnen hebben. Ie prijs f 35 R. B. de Boer te Edens, pikeur B. de Boer; 2e prijs f 10 J. Bangma te Nijland, pikeur A. de Boer; 3e prijs f 5 T. Westendorp te Heiden schap, pikeur B. IJntema; 4e prijs f 2.50 H. Galama te Burgwerd, pikeur J. Siderius troostprijs wed. Witteveen te Oudega (W.), pikeur J. Witteveen. Woensdagavond is in het Jacob van Lennepkanaal, te Amsterdam, een dekknecht van de motorboot Bargedienst III op nood lottige wijze om het leven gekomen. Hij was achter op het dek bezig met het plaatsen van de lichten en bemerkte niet, dat de schuit onder de brug bij de Jan Pieter Heijestraat doorvoer. Hij kwam in aanraking met den onderkant van de brug en viel overboord. Even kwam hij nog worstelend boven water, maar daarna zonk hij weg. Na ongeveer twintig minuten dreggens werd hij levenloos opgehaald. N. v. d. D. Uit Hoogeveen wordt aan de Zw. Ct. gemeld, dat bij de eerste huiszoeking bij den zoon Klaas in de lade van het kabinet tus- schen de kleeren gevonden is een zakboekje,, waarin aanteekeningen van den vader over den verkoop van schapen. Ook stond in het boekje, waaruit eenige bladzijden waren gescheurd, de handteekening van den ver moorden schaapherder Jan Winters. Over de herkomst gevraagd kon Klaas geen inlichtin gen geven. Mede is op de heide verstopt gevonden een oude wagenas, waarop heel nauwkeurig past de moer, die bij het lijk van den ver moorden scheper Winters is gevonden. Men acht dit een zeer belangrijke ontdekking. Aan* H. M. de Koningin is dezer dagen een zeldzaam schoon geschenk voor Prinses Juliana aangeboden, dat deze in laterjaren, wanneer ze het kostbare voorwerp zelf al lang niet meer gebruikt, ook wel zal waar- deeren om de zijde, vanwaar het kwam. De vereeniging van Nederlanders, wonende te Johannesburg, heeft namelijk een kom, schotel en lepel van zuiver goud, doen ver vaardigen, dienende tot het gebruik van pap. Versierselen kunnen deze voorwerpen niet dragen, immers zuiver goud is daartoe niet te bewerken, alles is dan ook met den hamer geslagen, maar de vorm is zeer sierlijk, en het is gelukt in alle drie voorwerpen een Koningskroon en een J te stempelen. Het prachtige geschenk is gesloten in ’n zeer mooi kistje van Rhodesia teakhout en werd door den voorzitter der Nederlandsche vereeniging prof. dr. P. J. Müller, naar ’t Loo overgebracht. Fad. Cholera. Men meldt uit Kampen: Na onderzoek der faecaliën door prof. Spronck uit'Utrecht is gebleken, dat het verdachte cholerageval zich bepaald heeft tot een ernstigen aanval van cholerine. De patiënte is thans aan de betere band en de politiepost voor de woning ingetrokken. De consulent van Friesland voor landbouwzaken in Engeland waarschuwt in het F. W. voor den aankoop van pootaard- appelen, afkomstig uit streken in Engeland waar de ziekte „Black Scab” voorkomt. Dit, ziekte is door het Engelsche ministerie van landbouw op de lijst geplaatst van ziekten, die op straffe van 120 gulden boete moeten worden aangegeven. Een akker, waarop deze ziekte voorkomt, blijft voor.* verschillende jaren onbruikbaar voor aardappelcultuur, Men zij dus op zijn hoede. Wij zijn eenige dagen van en vinden vrijheid om aan indruk te vertellen die wij op reis opdeden en die zich aan ons opdringt ook nu nog, waar wij weer rustig aan onze schrijftafel zitten. Ook bij het genieten van spanning blijft het oog open voor wat met het vak in verband staat eenige beteekenis is. En datgene waarover wij willen spreken, het is van beteekenis want, het geldt een der voornaamste belangen van dezen tijd nl.de veevoederkwestie. De hooioogst is voor een vrij aanzienlijk deel mislukt, wij lazen en hoorden dit reeds ontelbare malen. In den voorzomer was de grasgroei bijzonder ongunstig, het verzamelen van wintervoedsel leed daaronder en velen zien reeds geruimen tijd met bezorgdheid naar den winter en tevens met eenige hoop naar den nazomer. Deze kon nog iets goedmaken door het geven van voldoend tijdelijk voedsel en ook door de gelegenheid te verstrekken voor het winnen van nahooi. En deze verwachting is, tot hoogte, vervuld. Einde Juli was even als de maand Aug. gunstig voor den grasgroei. Wei- en hooi landen kwamen op het verhaal, het vee kreeg ruimschoots voedsel en menig stuk land kon worden afgezet om het te maaien, hetzij voor het winnen van hooi, hetzij om het te bewaren door inkuilen of voor pers- voer. Niet overal echter heeft het groeizame weer tot resultaat gehad dat de opgewekte hoop werd vervuld. Op de hooge klei- en zandgronden, en verder overal waar de water stand voldoende wordt beheerscht is er, al ging het met veel arbeid en moeite, heel wat wintervoedsel verzameld. Dadr echter waar de lagere gronden geheel aan den natuur lijken stand van het boezemwater zijn over geleverd is de toestand in-treurig. Een kort schetsje slechts. Per spoor het station Zwolle, in noorde lijke richting verlatende, komt men al spoedig in een streek waar water en land ongeveer op hetzelfde niveau zijn. Een beetje verder, tusschen de stations Dalfsen en Dedemsvaart staat het water iets hooger dan het land, ziet men slechts de grassprietjes er even boven steken. Kleine ineengeregende hooi oppers staan midden in het water, elders ligt het, reeds voor langen tijd gemaaide, gras nog in het zwad te rotten. Dat gezicht wordt, in meerder of minder sterke mate, herhaald bij Meppel, bij Wolvega enz. En dan ziet men nog slechts de kleine strook die men van uit den trein kan over zien. Wie eenigszins bekend is met den toe stand weet dat op talrijke plaatsen, groote velden hetzelfde beeld geven. Tusschen Groningen en Hoogezand zagen wij 't rundvee bijna in het water grazende. Aan den zoom van dat weiland lag een weg iets hooger dan het land, daarop kwamen meerdere dieren bijeen omdat het was het eenige droge plekje waarover zij konden beschikken. Het gemis aan de macht om den water stand te beheerschen, veroorzaakt in een tijd waarin het wintervoedsel reeds zoo schaarsch is, 'eene rechtstreeksche schade, slechts bij tonnen gouds te berekenen en een zijdelings verlies dat van nog meer beteekenis is. De natte nazomer heeft een zeer nadeeligen invloed op alle onderdeden van het land- bouwvak. Bij den akkerbouw geeft de belem mering in den oogst een zeer groot fin^ntieel verlies. Daaraan is echter niets te doen. Dat is de risico van het bedrijf die maar te vaak uit het oog wordt verloren. De ramp echter die wij thans op het oog hebben, heeft een ander karakter en wijst op eigen schuld. Wanneer men eenvoudig, en in letterlijken zin, Gods water over Gods akker laat loopen, dan moet men de gevolgen daarvan dragen. Het is ons een absoluut raadsel ,hoe in Nederland, dpt in dit opzicht kan wijzen op zulk een schitterend verleden, in onzen tijd op dit gebied zoo bedroefd weinig energie bestaat. Er wordt geredeneerd voor de afsluiting der Zuiderzee, een werk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. die besteed zijn te maken, en verkeer. Ter wille van de verbinding van Rotter dam met de zee en met DuitscHand, worden eveneens herhaaldelijk omvangrijke en hoogst kostbare werken uitgevoerd. Reist men in het zuidelijk deel van het land dan wordt men telkens getroffen door de kunstwerken, die noodig zijn geweest om het verkeer over onze rivieren te doen be antwoorden aan de eischen van den tijd. Al de schatten die aldus besteed zijn om ons land op het gebied van handel en ver keer met den tijd te doen meegaan, zij geven een bewijs van energie en kracht. Stellen wij daartegenover den toestand bij het onderwerp waarop wij boven wezen, dan moeten wij ons wel schamen over ons gebrek aan energie, over den bestaanden sleurgeest. In den loop van dit jaar werd Friesland bezocht door eenige leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Door die heeren werd bij een tocht door de lage, tegen het water geheel onbeschermde landen, de op merking gemaakt, dat het was alsof wij in de veertiende eeuw leven. Die opmerking was juist. Vraagt men nu waaraan wij de groote werken op het gebied van handel en verkeer te danken hebben dan is het antwoord aan den Staat. In de meeste gevallen nam de Regeering het initiatief en belastte zij zich met de uitvoering, terwijl de belang hebbenden zich bepaalden tot het geven van steun. Die weg is ook de eenige waarop de regeling van den waterstand in orde kan komen. Wij weten dat deze opvatting niet algemeen wordt gedeeld. Er is een oude rechtsregel die zegtWie water deert, die water keert en die uitspraak wordt meer malen aangehaald om er op te wijzen dat de bedoelde regeling uitsluitend behoort bij de landeigenaars. Nu willen wij allerminst beweren dat de Staat de kosten moet dragen om aan de eigenaars van het betrokken land de voordeelen der gedachte verbetering cadeau te geven. Integendeel, onze bedoeling is alleen deze dat de Staat het initiatief zal nemen omdat anders de uitvoering hoogst moeielijk zoo niet onmogelijk wordt. Bij eene doeltreffende regeling van den waterstand komt men in aanraking met: den onwil van sommige eigenaars; de be langen van bestaande waterschappen enz. Er moet rekening worden gehouden met de inzichten van de besturen van verschillende provinciën. In bet kort, er zijn tegenstrijdige belangen en meeningen die het particulier initiatief ernstig zouden belemmeren. De staat is de eenige macht die dergelijke bezwaren kan overwinnen en daarom ver wachten wij dan ook van den staat een krachtig en afdoend ingrijpen. Eene regeling waarbij de kosten worden gedragen door hen die de voordeelen genieten is wel te treffen. Wij hebben dit voorjaar in enkele artikelen besproken: de verkiezing van Leden der Tweede Kamer en de belangen van Landbouw, Veehouderij en Zuivelbereiding. Die bespre king had ten doel er op te wijzen hoe nood zakelijk het is om, afgescheiden van politieke richting, voor het platteland afgevaardigden te zoeken die grondig bekend zijn met de belangen van landbouw enz. Ter illustratie van onze meeniug werd toen o.a. gewezen op het onderwerp dat wij thans behandelen. Westergo, 22 Sept. De eergisteren geopende hazenjacht bracht de Nimrods in ’t veld, waar de schoten knalden door de ijle herfst lucht. Gedaan is ’t met de rust van Lepelman, die, opgeschrikt, her en der een goed heen komen zocht als z’n pas niet afgesneden werd door den vijand of zijn levensdraad door ’t doodend schroot. De resultaten op de eerste jachtdagen zijn bevredigend geweest tot 6 hazen per dag en per geweer werden neergelegd. Maar niet door alle jagers. Want waar de jachtkalmte mankeerde ze is niet zelden aanwezig op de eerste dagen daar miste het schot en bleef bijgevolg het succes achterwege. In het veld werd weinig jong haarwild aangetroffen, veel moet omgekomen zijn op de overstroomde boezemlanden. Foor het reizend publiek. Lemmer, 23 Sept. Daar het de laatste dagen herhaaldelijk voorkomt, dat reizigers worden teleurgesteld die, hier in den laten avond per fiets of andere gelegenheid aan komende, met het doel hun reis naar Amster dam met de nachtboot der Holl. Fries], lijn te vervolgen (ook gisterenavond tegen 12 uur kwamen hier nog een heer en twee dames per fiets van Leeuwarden met dit doel aan) achten wij het wenschelijk, het publiek er hierbij op te wijzen, dat de nachtdienst van hier, en de dagdienst van Amsterdam, met deze lijn sedert 11 Sept, is gestaakt. Men kan nu met de Holl. Friesl. lijn-booten alleen ’s morgens 9,20 van hier en ’s nachts om 12 uur van Amsterdam reizen. Arum, 23 Sept. De boerderij alhier, bewoond door D. Veenstra, in eigendom be- hoorende aan de familie van der Ouder- meulen, groot 91 pdm., met nieuwe huizinge, werd gisteren finaal geveild ten overstaan van notaris v. d. Burg. Bij eerste veiling was een en ander ingezet op ruim f 70,000. Er kwam geen bod op het geheel, zoodat de landerijen aan verschillende bieders ten deel vielen, De huizing werd in koop toe gewezen, benevens 1 perc. land, groot 5 pdm., aan den heer Jac. D. Haitsma alhier. Hem. Oldeph. en Nw., 22 Sept. Onze veehouders hebben de hoop opgegeven nog wat goed hooi te winnen. Zoodra de zon doorbrak, talmden ze nog met het afgemaaide gras, maar het uitstel bleek niet te baten en thans gaat alles „den kuil” in. Overal bij de boerderijen worden enorme hoopen geconserveerd gras aangetroffen. Hier en daar ook heeft weidevoedering plaats om de afgesloten perceelen voor Weidevoedering te kunnen bewaren. Het gaat op een zoeken ditmaal, om den herfstveeafzet te beperken. Nu reeds zijn de prijzen van het melkvee laag en worden de markten overvoerd, dan zal het er alles behalve rooskleurig uitzien. Hepk. N. v. Fr. Joure. Tegen onze verwachting in, was er weinig vee op de naiaarsmarkt aangevoerd. Bij de verkiezing is deze zaak geheel ver waarloosd, de politiek beheerschte alles. Wij zullen thans daarover niet napleiten. Alleen nog ditheden de dag waarop wij dit schrijven, wordt in den Haag geopend de bijeenkomst der wetgevende lichamen zooals zij na de verkiezingen zijn saamgesteld. In de eerstvolgende weken zal men getuige kunnen zijn van een omvangrijk politiek tournooi dat voor de deelnemers wellicht in teressant, voor de practische volksbelangen vrijwel waardeloos is. Zou het nu onverstandig zijn als eens een paar afgevaardigden, die weten dat de mensch niet kan leven van politiek alleen, zich aan het tournooi onttrokken en hunnen tijd gingen wijden aan het belang dat wij thans op het oog hebben? Door hunne positie als Kamerlid beschikken zij over de noodige hulpbronnen voor eene ernstige bestudeering der kwestie en de bestaande hoogst treurige toestand rechtvaardigt volkomen dat men zich aan die studie wijdt. Wij zijn overtuigd dat onze rechtstreeks zal doordringen tot zouden wenschen gehoord te worden, hebben wij den moed die stem te doen hooren, met de hoop dat die zal worden opgemerkt door anderen, wier invloed van meer beteekenis is. aan te brengen? kort antwoord te reis-indruk van een ander dat voorzeker inproductief zou blijken te zijn, en de voor de hand liggende regeling van den waterstand, in de thans bedoelde streken, vindt weinig aandacht. Door wien moet echter het initiatief worden om verbetering Alvorens op die vraag een geven, nog karakter. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1