Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. FINALE! 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 78. a 1 Donderdag 30 September. BINNENLAND. VOOR het ver van den Bolswardschen is bekend over geheel talmden maar tempelwaarts te gaan, j voor de eerste keer zijn ambt zou waarnemen, hebben die klokketonen zoo feestelijk geklonken, liet was bij zijn eersten gang naar het mooie orgel. Een „welkom” riep de klok hem toe, in breede accoorden, het was, alsof hij onder de tonen van een hoogtijdsmarsch opging naar de Kerk. Daar wacht het trotsche instrument op den nieuwen meester. En als daar boven in den toren de klok verstomt, slaat bij het orgel aan... het psalmgezang weerklinkt in de gewijde ruimte... hij heeft zijn ambt aanvaard. En als de schare huiswaarts keert weet Bolsward, dat daar boven op het oksaal een jonge man is gekomen, die „meester” is. üit een redevoering: De vervalschingen gaan ver tegenwoordig. De onschuldigste zijn die, waarvan men precies niets kan zeggen, maar méér ook niet. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nadat bovenstaand artikel reeds geschreven was, informeert men mij, dat daarboven op het orgej nog een oude van dagen zich ver dienstelijk maakte, ’t Is de orgeltrapper Udo Vormeer, die den heer de Vries al dien tijd trouw ten dienste stond. Hij zag voor 35 jaren den „meester” komen, heeft met hem gewerkt, is ook met'eere grijs geworden maar blijft nog zijn werk doen, al ging de „meester” henen. Het scheiden zal dezen braven eenvoudigen man ook zwaar zijn ge vallen. Ws. was groot en de aan te pas komen om de het scheiden gemakkelijk te V. Ct. Gelezen onder de faillissementenlijst van gisteren den naam: Welvaart. Dit is al een contradictio. Maar welk een ongeluks vogel, die daarenboven twee voornamen heeft, welke met P. F. aanvangen! Ga, hooggewaardeerde meester, ga U zij nog een tijd van rust, van beterschap beschoren. Wij zullen U nooit vergeten, altijd dankbaar zijn voor uwe vriendschap, voor alles wat wij van U geleerd hebben. Ga, meester. God zegene U. kerk te Bolsward”. Overmorgen, Vrijdag 1 October, gaat het aangevraagde eervol ontslag in. Was het wonder dat die oude klok Zondag zoo om den meester riep, dat die stemme uit metalen mond zoo dringend noodde: Kom, meester, kom De meester is niet gekomen, hij kon niet, hij wilde zoo gaarne, hij mocht niet. Zonder afscheid van zijn heerlijk orgel te hebben genomen gaat hij heen. Of zou nog de mogelijkheid bestaan, dat hij, alleen, on bespied, nog eens de trappen naar het oksaal beklimt, om alleen, zonder getuigen, vaarwel te zeggen aan zijn instrument, nog eens met zijn vingeren die toetsen te streelen, nog eens „de meester” te zijn? Een afscheid onder vier oogen, voor altijd. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De jaren gingen voorbij met al hun lief en leed. De jonge organist was man geworden, man in de kracht des levens, man in de kennis en uitvoering der gewijde kunst. En altijd weer als het Zondag geworden was, wachtte hij op het luiden der klok om zich naar zijn orgel te spoeden. Zijn orgel. Want dat was het geworden. Geheel vertrouwd met het groote samenstel van pijpen, registers en combinaties, was hij één geworden met het instrument. Hij kende het, geheel. Wat heeft zijn spel aan velen oogenblikken van groot genot verschaft. Wie onzer is niet meermalen onder den indruk gekomen van zulk spelen. Hoe heeft hij meegewerkt aan de bevordering van het goede, het lief lijke, het hooge. Want vooral in het spelen bij de samenkomsten der gemeente toonde hij zijne kracht, zijn kennen, zijn kunnen. „Het orgel en zijn meester”, ziet daar een der merkwaardigste zaken, waarop men den vreemdeling wees, als hij in onze stad ver toefde. Wie kon zoo als hij het koraal spelen, waar is de meester die zóó de accoorden lei, verwonderlijk soms, toch in den stijl. Van de behandeling der oude kerktoonladders bezat hij het geheim. En dat wist, dat weet de gemeente, dat weet men ver buiten de provincie; de naam van den Bolswardschen organist B. de Vries ons land. Wat wil toch eiken Zondag die klok? Waarom roept zij toch telkens weer zoo aanhoudend: Kom, meester, kom 1 Waarom komt die meester niet? Wij weten het, weten het reeds lang. Eerst hadden we alle hoop dat hij spoedig weer zou komen... de hoop is vervlogen.iiij zal niet weer opgaan naar de Groote Kerk, om er zijn orgel te bespelen. Hij en wij hadden het zoo gaarne anders gewild, het heeft niet mogen zijn. Rust, absolute rust, dat kan alleen genezing brengen. En reeds is de mooie bibliotheek van het oksaal weggehaald en grootendeels als Souvenir aangeboden aan enkele vrienden. Er staat daar in ’t Organistenhuis reeds veel inge pakt, straks wordt alles weggebracht de meester gaat heen, hij gaat ons ver laten, om elders genezing te zoeken. Het orgel ziet zijn ouden vriend niet weer. ’t Was Zondag voor het laatst, dat de beer de Vries was: „Organist aan de Groote Dokk. Nieuwezijlen, 26 Sept. Tegenwoor dig vooral ’s Zondags, trekt deze plaats tal van bezoekers, die een kijkje komen nemen op het forsche bouwwerk van Willem Loré: de groote stroomsluizen alhier, ’t Is zeer interessant te zien, hoe bij eb het thans overtollige boezemwater zich als een razende stroom door de sluis een uitweg baant en verder zijn weg zoekt langs de bochtige geulen der Lauwerzee. Als einddoel voor een fietstochtje verdient deze waterval in minia tuur alle aanbeveling. Hem. Oldeph. en Nw., 27 Sept. Het eerste duister is voor onze zeevisschers al weer op totale teleurstelling uitgeloopen gemiddeld is er niet meer verdiend dan de kosten der brandstof, noodig voor het tanen der fuiken. Het October-donker zal nu over den uitslag der najaarspalingvangst moeten beslissen, mocht deze beslissing gunstig uitvallen 1 Binnenvisschers maakten betere zaken, maar in binnenpaling is de aftrek slechter. Een groot deel van de vangst werd uitge vent bij de burgerij, die voor een prijsje een flinke zoo machtig kon worden. De vangst van snoek en zeelt in de polder- wateren is ruim voldoende en deze visch geldt best. Vooral de zeelt, die zich boven dien gemakkelijk laat verzenden, is duur. Hepk. N. v. Fr. en Nw. Onze veehouders Door vergaderingen van bakkerspatroons te Nijmegen, Ambt-Almelo, Arnhem, Deventer en Zwolle zijn aan de Tweede Kamer moties gezonden, waarin verzocht wordt, het ont- werpbakkerswet niet aan te nemen en waarin wordt aaugedrongen op een nader onderzoek van Regeeringswege. De „Onder de Streep” schrij het Alg. Handelsblad schrijft Uit de Limb. Koer.: Uit America (gemeente Horst, Limburg), wordt ons gemeld, dat op een diepte van ruim 600 meter een heete zoutwaterbron is aangeboord. Zondagmorgen. Kerktijd. Van uit den eeuwenouden St. Maartenstoren klinken diepe klokketonen, op de vleugelen van den wind gedragen tot ver buiten de poorten der stad. Het is de dag des Heeren, de gemeente gaat op naar het heiligdom. Klinken die tonen anders dan gewoonlijk? ’t Is of ze, meer dan anders, noodenKom, kom, kom En weer verheft de klok haar stem en nogmaals klinkt de roepstem, nog dringerder, nog aanhoudender. Maar hij, wien dit „kom toch”, geldt, hij gaat niet tempelwaarts. Of hij de stemme niet verneemt?... O, meer dan een ander. Hij verstaat immers het lied der klok, hij, de meester van het rijk der klanken. Maar te vergeefs is de uitnoodiging, hoe dringend ook, „hij kan niet gaa n”. Hoe vaak heeft die zelfde klok hem al niet gezegd: Kom meester, kom! Jaren en jaren lang is hij op eiken Zondag door die klok opgeroepen om 1 Ruim 35 jaren geleden, toen hij Hem. Oldeph hebben de hoop opgegeven nog wat goed hooi te winnen. Zoodra de zon doorbrak, ze nog met het afgemaaide gras, het uitstel bleek niet te baten en thans gaat alles „den kuil” in. Overal bij de boerderijen worden enorme hoopen ge conserveerd gras aangetroffen. Hier en daar ook heeft weidevoedering plaats om de afge sloten perceelen voor weidevoedering te kunnen bewaren. Het gaat op een zoeken ditmaal, om den herfstveeafzet te beperken. Nu reeds zijn de prijzen van het melkvee laag en worden de markten overvoerd, dan zal het er alles behalve rooskleurig uitzien. Sneek. Onze zeilvloot is weder met een pleiziervaartuig vermeerderd. Door den heer J. Velsink alhier is n.l. aangekocht het middenzwaardsjacht „La Plume au Vent", lang 10 en breed 3.80 M. herkomstig van Antwerpen. Daarentegen is door den heer F. de Jong Izn., architect alhier, zijne alom als eerste klas zeiler bekende groote schouw „Anna Sylla" de voorgaande week verkocht aan onze vroegere stadgenooten, de heeren gebr. Van Boven te Amsterdam» Wild. In Friesland heeft de jacht, welke 20 dezer is geopend, over het algemeen nog geen bevredigende uitkomsten opgeleverd. Er is minder wild dan in het vorig jaar. Het koude en regenachtig voorjaar, met af wisselende onweders en stortregens, heeft vele eerste broedsels doen verloren gaan. Van hazen is het jachtveld goed voorzien, daar zij wegens den hoogen waterstand zich niet in de droge slooten kunnen schuil houden. Patrijzen zijn er veel minder dan in vorige jarenvele broedsels zijn ver ongelukt; zij zijn erg schuw, een gewoon verschijnsel in het begin van het seizoen. Korhoenders en fazanten worden weinig aan getroffen, vele zijn omgekomen. Water snippen verwacht men laterhoutsnippen zijn er nog weinig. De jacht op waterwild is, in weerwil van dpn hoogen waterstand, zeer tegengevallen het ongunstige weder gedurende den broed tijd is, volgens de jagers, de oorzaak van den niet ruimen wildstand. De jachtvelden in de provincie zijn dit jaar duur verpacht. Oneerlijke concurrentie. Onder de vele belangstellenden Zaterdag morgen in het kamp te Milligen bevond zich ook een tweetal photografen, dat op namen deed voor geïllustreerde weekbladen. Een van hen heeft het voorrecht „doof” te zijn hij wordt niet afgeleid en geeft zijn oogen dubbel den kost. Wordt hem gezegd met zijn toestel niet verder vooruit te gaan, hij verstaat er niets van en stevent regel recht op het doel af. In het kamp stond hij dan ook op een gegeven oogenblik zoo dicht bij het koninklijk rijtuig, dat men hem aan de jaspanden terugtrok, want met alle orders dreef hij den spot, gewoonweg met veelzeggend gebaar de handen aan de ooren brengende. Geen wonder dan Ook, dat hij voor zijn bladen prachtige opnamen had. Zijn concurrent was dat een doorn in het oog. Na afloop der plechtigheid bood het dochtertje van mevrouw De Bruijn aan H. M. een bouquet aan en onze doove man had toevallig een prachtig plaatsje om hier een mooi kiekje van te nemen. H. M. de Koningin nam den bouquet in ontvangst, en juist dit moment had de photograaf uit gekozen om in beeld te brengenmaar de concurrent was wakker; juist op dat oogen blik hield deze de hand voor de lens van zijn tegenpartij, zoodat de opname jammerlijk mislukte. De verontwaardiging politie moest er beide mannen maken. Toen Zondagmiddag een groote tjalk onder de Hospitalerbrug zou doorvaren, bleek dat het ledige schip iets te hoog was. Met behulp van een handspaak probeerde de schipper nu het schip onder de brug door te krijgen, aanvankelijk met goed gevolg. Op een gegeven oogenblik echter brak de mast, waarschijnlijk doordat deze te veel in de klem was geraakt, en viel het met lood bezwaarde ondereind in het schip, ge lukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Zaterdagavond had het 7-jarig zoontje van B. de V., wonende aan de 2e Steen- klipstraat, de onvoorzichtigheid zijn hand te hebben aan het vaste gedeelte van de leuning der brug „De laatste stuiver", juist toen deze ophaalbrug werd neergelaten. Het gevolg bleef niet uit. Zijn vingers raakten bekneld, en een er van werd van zijn hand geknepen. Dr. Hannema verleende heelkundige hulp. Door het Old Burger Weeshuis alhier is, voorloopig voor den tijd van 5 jaren, aan de Vereeniging, welke zich ten doel stelt de oprichting van een rusthuis alhier, een jaarlijksche subsidie van f 500 toegezegd. In een buitengewone vergadering, alhier te houden op 7 October e.k., zullen aan deelhouders der Naamlooze Vennootschap Noorder Kandijfabriek te beslissen hebben over een voorstel van commissarissen om over te gaan tot liquidatie der vennootschap. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid van den Raad der gemeente Wymbritseradeel (vacature B. W. Okma), is bij den Burgemeester dier gemeente één candidaten-lijst ingeleverd en wel voor den heer Tjalling Reitsma (chr. hist.) te Wolsum, zoodat deze dus bij enkele candidaatstelling gekozen is. Workum, 27 Sept. Het schutteren met geweren en pistolen blijft altijd een gevaarlijk werk, waartegen in de bladen herhaaldelijk wordt gewaarschuwd. Toch worden er nog personen gevonden, die het gevaar er van niet inzien, tótdat... hen een ongeluk over komt. Dit ondervond een flink oppassend jongeling A. L. alhier gistermiddag op droeve wijze. Bezig zijnde met het schieten met een kamerbuks, ging het schot onverwacht af met het gevolg, dat de kogel eerst door den vinger ging en daarna in de zijde terecht kwam. Het is nog niet gelukt den kogel te ver wijderen. De toestand van den jongeling is bevredigend. Moge dit geval wederom voor velen en den jongeling tot waarschuwing wezen! 28 Sept. In den tuin van J. Lameris alhier staat een jong appelboompje reeds voor de derde maal dit jaar in bloei, terwijl het tweemaal vruchten heeft opgeleverd, hoewel de laatste van kleinen omvang zijn. Het is een wonder hoe prachtig frisch de bloei thans uitkomt, precies als was voorjaar. Voorzeker der vermelding waard! Een tweede slachtoffer. Een half jaar geleden geraakte een dienst bode in de Haarlemsche Huishoudschool, door onvoorzichtigheid met de kachel, in brand. Na hevig lijden is ’t meisje toen overleden. Eén der andere dienstboden, die bij ’t ongeval tegenwoordig was, is zóó ge schrokken, dat ze na dien tijd aan toevallen en zenuwoverspanning is gaan lijden en gisteren naar het krankzinnigengesticht „Meerenberg” werd gebracht. Onder een locomotief. Te Zaandam is de 73-jarige weduwe Dolle man, terwijl zij van een bezoek aan haar schoonzoon terugkeerde, bij het passeeren van den overweg der H. S. M. bij het Ventje door een losse locomotief overreden en aan de gevolgen overleden. Terwijl zij uitweek voor een goederentrein, die aan het rangeeren was, zag zij niet, dat van de andere zijde een locomotief aankwam. Cholera. Uit Hansweert meldt men: Een derde cholerageval is geconstateerd, ditmaal bij den broeder van den patiënt l'lipse. De toestand bevredigend. Een prentbriefkaart, 3 Juli 1901 uit Baarn naar Umuiden verzonden, heeft op 20 Sept. 1909 de nabestaanden van den geadresseerde, die reeds 7 jaar geleden is overleden, bereikt. De prentbriefkaart draagt drie stempels, n.l. Baarn 3 Juli 1901, Umuiden 3 Juli 190] en Umuiden 20 September 1909. Bolswardsclie Courant j 4 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1