Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 7 October. pi a 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 80. *1 BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke Eisch f 4 of den was. onlangs wat te van Deze zijn bekeurd wegens art. 460 der strafwet, loopen L. D. te zonder licht ondergegaan. 2 dagen. D. B. te over 't land te een Donderdag kar over ’t land vervoerd, Eisch voor beiden f 3 een wagen reeds lang was Eisch f 4 of d e Zitting van Vrijdag 1 Oct. 1909. en voor gangers Tevens is ongezonde kolen in stoven, komt dank toe voor Zaterdagmorgen reed de pas met 1 October ingelegde personentrein, die van Venlo om 6.41 naar Kempen vertrekt, aan het station Grefrath op den trein KempenVenlo. Verschillende reizigers kregen lichte kwet suren. Wijl de botsing ontstond toen een trein stilstond en de andere reeds vóór het station Grefrath remde, bleven ernstiger ongelukken gelukkig achterwege. een artistiek een der vijvers Nadat vier overtredingen van minderjarigen in besloten zitting waren behandeld, moest bet eerst A. 0. van Smilde voor de balie, die zich te verantwoorden had wegens dronken schap. Bekl. was absent gebleven effi er werd f 3 of 2 dagen tegen hem geëischt. Makkum reed met toen de zon Ook afwezig. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. n z ij n Friesche Zuidwesthoek, 4 Oct. Over goedkoope paling werd in de laatste weken nog al geschreven in de nieuwsbladen, die ze zelfs tot 8 ct. per pond ongehoorde prijs voor dit waterbanket lieten verkoopen. Hoe die prijs zoo naar beneden kwam, begreep men eigenlijk niet. Van vischhandelaren vernamen we daaromtrent het volgendeHet zat ’em in de concurrentie aan de Londensche vischmarkten van de Deensche paling, die in enorme hoeveelheden aldaar aangevoerd werd. Op het Deensche platteland vischt ieder en de verzendingsvoorwaarden der vangsten zijn zoo uiterst gemakkelijk, dat het Hollandsche bedrijf bij groote aanvoeren haast niet concurreeren kan. Daarom konden in de laatste weken de vischhandelaren alhier geen zaken doen en moesten de ruimebinnen- vangsten zeepaling schijnt marktwaar diger gekwiteerd worden aan de burgerij. Voor de vangst van zeepaling schieraal is de gelegenheid thans gunstig. Al het fuikwant is te water gelaten. Mocht het goed gevuld gelicht kunnen worden! Westergo, 4 Oct. Onze veehandelaars klagen steen en been over slechte tijden in 't vak. De markt is onvast, als nooit te voren haast, en aan de boerderijen is de toestand even ongewis. Men weet niet welken kant het uit zal gaan handelen is wagen tegenwoordig, zonder meen In de laatste jaren liep het zoo aardig met den boerenhandel nu is ’t misère en gaan er tijdelijk heel wat handelsstokken aan kant. Wat we hier berichten, betreft den omzet in hoorn- en wolvee. In den varkenshandel is het juist andersom. Maar dit terrein behoort meer in ’t bizonder aan de slagers, tegen wie de kooplieden niet kunnen concurreeren. Nieuwebrug, 5 Oct. Zaterdag werd door de gebr. Noppert alhier, een snoek van 12 pond gevangen. Akkrum. De gemeente-slachtplaats onder dit dorp is Zaterdag' in gebruik gesteld; Reeds dadelijk zijn ongeveer 160 stuks klein vee geslacht. Het gebouw is practisch ingericht en ziet er bijzonder net uit. In de twee slachthallen, een voor varkens en een voor schapen en kalveren, kunnen ongeveer 15 personen werkzaam zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Bolsward was vee] aangeschoten en onder den invloed ’t Schiedammer nat. Hij was nu ook afwezig. 2 dagen. K. v. d. B. te Exmorra, W. K. te Bols ward, Mej. R. de B. te Burgwerd, P. v. d. B. te Exmorra, K. E. te Bolsward, G. v. d. S. te Parrega, C. v. d. L. te Amsterdam en D. v. d. L. aldaar, hebben allen te lang gewacht met de lantaarn op de fiets te ont steken. Allen waren absent, hun eisch is f 3 of 2 dagen. J. L. te Waaxens is ook bekeurd wegens rijden met de fiets zonder licht. Deze be klaagde is tegenwoordig om zich te verant woorden. Hij verontschuldigt zich, dat zijn lantaarn pas was uitgegaan, n.l. bij de Hich- tumerpijp brandde ze nog en even verder stond de politie; die merkte dat het licht uit was. De lantaarn was dan ook bepaald nog warm, zei bekl., althans zij moest nog wel lauw zijn. De agent getuigt dat hij, op de toen ook al gemaakte bewering van dezen fietser dat het licht zoo even was uitgegaan, aan de lantaarn had gevoeld, doch deze was niet warm, niet lauw maar kotjd. Er wordt dan ook van deze verontschul diging geen notitie genomen, en de eisch is volgens ’t gewone tarief f 3 of 2 dagen. G. S. te Bolsward had onlangs op een avond na elven nog een bezoeker in zijn gelagkamer, die geen reizend persoon en geen huisgenoot was. Dezulken moeten ’s avonds 11 uur opstappen, en ’t is de plicht van den kastelein hiervoor zorg te dragen. Eisch f 5 of 4 dagen. L. C. te Workum bewoont een huis, waar van de hoofdingang dat vermoedelijk de eenige ingang zal zijn massaal is met een buurman. Hun beide kamers hebben te zamen één portaaltje, en zijn door een houten beschot gescheiden. Het is daar dus yhoorig” dat wil zeggen, als in het eene vertrek gesproken wordt, of drukte wordt gemaakt, dit bij de buren gehoord kan worden. Zulke toestanden komen in de dichtbebouwde buurten menigvuldig voor, ondanks door de woningwet allengs verbete ringen worden uitgewerkt, in ’t reine is ’t met de woningtoestanden nog lang niet overal. Wij kregen van de woning van dezen beklaagde en diens buurman diaconie- woningen genaamd geen boogen dunk, echter behoefden de buren daarom nog geen hinder van elkaar te hebben. Een goede buur toch is beter dan een verre vriend, zegt het spreekwoord, maar een spreekwoord over een verkeerde buur hebben wij nog nooit aangetroffen. Wij zouden er wel het volgend rijmpje op kunnen maken Strookt het zin der buren niet, Dan is ’t een dagelijksch verdriet, Dan doet de een vaak d’ander hinder, Hoe dichter bij elkaar hoe minder. Op den laten avond van 23 Augustus was deze beklaagde, die alleen woont, wat heel druk in zijn kamertje en ging schreeuwen, op de deuren bonzen enz., zoodat de buren, die al in zoete rust lagen, er wakker van werden. Het getier van hun buurman moe, werd de politie gewaarschuwd. Toen deze op ’t terrein kwam was het eerst even rustiger, doch niet lang daarna begon ’t lieve leventje opnieuw. Hem werd toen proces-verbaal wegens rustverstoring aangezegd. Beklaagde is heden tegenwoordig en kan niet veel inbrengen tegen ’t geen hem ten laste wordt gelegd. De buurman en diens vrouw, als getuigen opgeroepen, bevestigen het gebeurde. Op de vraag hoe bet gedrag van beklaagde is, verklaart de vrouw dat hij nuchter, nog al hadden des Zondags met hun jacht aan den wal te liggen, doch niet om loopen. Zij hebben echter op goederen in een en dat ging te bar. of 2 dagen. J. H. te Leeuwarden was bekeurd wegens dronkenschap. Eisch f 3 of 2 dagen. A. W. O. te Hommerts was de vorige maand te Rien ook te veel z/onder den invloed”, ’t Was hem al meermalen over komen, zoodat hij er nu niet meer met boete af kan, doch 2 dagen hechtenis tegen hem wordt geëischt. A. W. v. d. Z. te Warns was ook dronken in het spoorstation, en was daar lastig voor ’t publiek. Dit wordt hem nog al zwaar aangerekend, want de eisch luidt f 20 of 3 dagen. D. G. te Bolsward was 28 Augs. ook weer in kenlijken staat en veroorzaakte een volksoploop door zijn drukte maken. Hij is recedivist, de eisch luidt 14 dagen hechtenis. Bij deze leden der natte gemeente behoort ook nog H. V. te Nijmegen, die in deze provincie vertoefde maar door kunstenmaken enz. de orde verstoorde. Eisch f 5 of 4 dagen. Voor de leerplichtwet hadden we ditmaal twee beklaagden, n.l. W. v. d. W. te Makkum en J. B. te Bolsward. De eisch tegen deze ouders is f 3 of 2 dagen. Vervolgens kwam nog een serie rijwielen zonder brandende lantaarn, n.l. H. H. te Burgwerd, 8. B. te Arum, P. Z. te Wit- marsum, P. G. te Pingjum, F. H. 8. te Hindeloopen, T. B. te Wommels, L. W. aldaar en A. O. te Cu baard. Allen de eisch volgens tarief f 3 of 2 dagen. B. V. te Workum ging de wet overtreden door hare kleedjes en matjes uit te kloppen op een uur dat dit niet meer geoorloofd is. Eisch f 1 of 1 dag. Tj. v. N. te Gaastmeer ging visschen in water, waarvoor hij geen permissie had. Eisch f 1 of 1 dag. D. M. te Nijega liet zijn huis verbouwen. De gemeente-opzichter Koornstra beschouwt dit als een vernieuwing en oordeelde toe stemming van B. en W. vooraf noodig. Daar dit niet geschied was, diende hij als ambtenaar met het toezicht daarop belast een klacht in, en ’t gevolg is dat bekl. heden terecht staat. Namens hem wordt erkend, dat aan zijn huis getimmerd is, doch hij meende dat het een gewone her stelling was. De opzichter Schrale meent dit ook, doch de heer Koornstra geeft aan, dat de zolder 60 cM. hooger is gelegd, en meer dergelijke veranderingen, die niet als her stellingen zijn te beschouwen. De eisch luidt dan ook f 10 óf 5 dagen. J. H. te Utens had in zijn winkel een gewicht van 1 kilo, waarop de laatste ijk- letter ontbrak. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. De vorige week is de door heeren Regenten van het O. B. Weeshuis in het Wilhelminapark geplaatste fontein, officieel geopend. De fontein, die ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van ons mooie park zal verhoogen, zit verborgen in uitgevoerde rots, welke in van het park is geplaatst. Naar wij vernemen wordt bij de aan slaande Etalage-wedstrijd door Vreemdelingen verkeer geen lijst van deelnemers uitgegeven, zoodat in werkelijkheid de etalage van ieder winkelier beoordeeld kan worden. De 436 beoordeelaars zijn geheel vrij op wien zij hunne stemmen wenschen uit te brengen. Bij de verkiezing van 9 Gemaehtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, werden uitgebracht 636 geldige stem men; volstrekte meerderheid dus 319. Daarvan vereenigden de vrijzinnige, candi dates de heeren J. van Akkeren Dz., J. Aukema, D. J. Bouma, J. Camphuijs en W. v. Gorkum (aftredende leden) resp. op zich: 343,340,340,340 en 336 stemmen; de hh. 8. Noordhoff, P. Piebenga (aftr.), dr. D. H. Posthumus en B. A. Kleinstra, resp. 337, 345, 342 en 324 stemmen. Op de heeren A. Brouwer, K. v. d. Brug, J. Krol, H. Pollema, P. Th. Potma, H. M. Tromp, P. Verbeek, F. Zoethout en R. Brou wer, (candidate)! dér orthodoxen,) successieve lijk 295 295, 289, 294, 292, 295, 289, 286 en 289 stemmen. Zoodat de eerstge noemde candidaten weer her- en gekozen werden. Workum. Aan den beeldhouwer August Falise te Wageningen, hoofdleeraar aan de Rijksschool voor kunstnijverheid te Amster dam, is opgedragen het kostbaar monument te vervaardigen in wit marmer, hetwelk zal worden geplaatst in de Ned. Herv. Kerk alhier. Voorloopig zal een ontwerp in miniatuur worden geboetseerd, na welks goedkeuring door H.H. Kerkvoogden, het bewuste monu ment zal worden vervaardigd en aangebracht ter bestemder plaatse, tegen den Zuidermuur van de kerk aan de zijde van het orgel. Tzum, 1 Oct. Heden is door den heer W. van Eyck van Heslinga te Leeuwarden de centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk alhier voltooid. Hiermede is een belangrijk werk tot stand gekomen. Jaren lang toch was het niet mogelijk het groote kerkgebouw voldoende te verwarmen, maar nu kan een temperatuur van 20° O. of 68° F. verkregen worden. Daarbij is voor een doelmatige verwarming der voeten gezorgd. De buizen zijn boven den vloer in de banken de stoelen gelegd, zoodat alle kerk er gebruik van kunnen maken, nu een einde gekomen aan de en gebrekkige verwarming met Aan H.H. Kerkvoogden deze verbetering. een goede man is, doch dat hij vaak onder den invloed van sterken drank is, en dan is hij lastig. De beklaagde, die dit getuigenis niet naar den zin is, slingert de vrouw een onaangenaam verwijt om de ooren, niet ge schikt om te herhalen en de heer Kanton rechter stuit dan ook terstond deze karakter tekening en geeft den raad aan beklaagde, wiens borst prijkt met het eere-metaal van veeljarigen en trouwen dienst, om zich rustiger te gedragen, en te toonen dat hij nog even als in vroeger dagen een flink man wil zijn. Als hij niet ophoudt de buren last aan te doen is ’t beter te verhuizen en meer afgezonderd te gaan wonen. Eisch f 4 of 2 dagen. J. K. te Bolsward is bekeurd wegens ver blijf in een herberg na het sluitingsuur. Eisch f 3 of 2 dagen. J. L. te Oosterend ging onlangs met zwer- mers schieten, een ongeoorloofd vuurwerk. Eisch f 5 of 4 dagen. F. E. St. en H. F. St. te Koudum zijn vader en zoon, overtreding van over ëens anders land," zonder toestemming van den eigenaar of rechthebbende. Beklaagden geven voor dat zij van gebruiker van ’t land vergunning hadden, doch bij onderzoek blijkt, dat zij permissie Eisch f 2 of 1 dag met verbeurdverklaring van het gewicht. Bij J. de W. te Roodhuis had 2 Sept, ook inspectie plaats inzake de ijkwet, en daar werd een metalen 5 liter aangetroffen, waarop het laatste ijkmerk ontbrak. De maat werd dus in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat die maat niet gebruikt werd en ook niet is aan getroffen in een vertrek, tot aflevering en verkoop van waren bestemd. Toen de politie kwam, was hij niet thuis, maar de vrouw toonde alle maten, eerst in de tapkamer, vervolgens die uit den winkel en den stal, waar hij ook verkoopt, zelfs op zolder heeft hij nog waren voorhanden, die daar gewogen of gemeten worden. Terwijl nu de politie alle voorhanden maten worden getoond, komt de meid aansjouwen met die oude maat. Waar ze die vandaan haalde weet hij niet, want die was afgekeurd, een andere 5 liter was er en die was ge ijkt. De politie verklaart, dat inderdaad het dienstmeisje met de maat voor den dag kwam. De agent vroeg haar, toen hij zag dat deze niet geijkt was, waar ze die van daan had gehaald, en ze wees het hok aan in den stal, waar petroleum wordt bewaard. De maat was dan ook nog nat en rook naar petroleum. Beklaagde voert hier tegen in, dat hij 14 dagen te voren den ketting van zijn fiets had gereinigd in petroleum, en daarbij had hij die oude maat gebruikt. Het komt den .rechter niet erg geloof waardig voor, wat bekl. hier aanvoert, en te meer vindt hij het niet goed van bekl. dat hij het laat voorkomen als zou de politie hier wat te voortvarend zijn geweest door die maat in beslag te nemen. Het blijkt, dat de agent het dienstmeisje eerst wel degelijk vroeg waar zij die maat had ge vonden, en ze in gezelschap van de petroleum was. A.1 geeft bekl. nu op, dat het hem een raadsel is, waar die oude maat vandaan kwam, hij weerspreekt zich zelf al reeds, door te zeggen dat hij ze voor 14 dagen nog gebruikt had voor ’t reinigen der fiets. De politie heeft hier volstrekt niet meer gedaan dan haar plicht. De eisch luidt f 2 of 1 dag. T. W. te Wommels had een /duimstok” in den timmerwinkel die niet geijkt Eisch f 2 of 1 dag. 8. K. te Stavoren had in den groente winkel een afgekeurde liter. Eisch f 3 of. 2 dagen. J. E. de J. te Stavoren had r/2 liter zonder ijkmerk. Eisch f 2 of 1 dag. Uitspraak over 14 dage 15 October a. s. Bolswardsche Courant. I ■J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1