Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 10 October. O 1909. 48ste Jaargang. No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. i i I BINNENLAND. i Uit de Raadszaal. VOOR 'lil r rapport zal bij de be den en van na 3 dienst- Vergadering op Vrijdag 8 October 1909. dat voor Workum, 5 Oct. In het naburige Heiden schap worden pogingen aangewend om de openbare lagere school te doen vervangen door een bijzondere. Met 1 Oct. is het hoofd der school wegens benoeming te Oppenhuizen vertrokken. Op denzelfden datum hebben bijna alle kinderen de school verlaten, zoodat de onderwijzeres, die tevens aangewezen is als waarnemend hoofd, thans les geeft aan twee kinderen. Friso. van rijwiel van het adres van den heer om herbenoemd te worden tot de Stadsbank van leening, met vogelaar aanvankelijk noodig de weerhaan wijst naar de regenstreek. Intusschen ver- loopen de beste dagen, zoodat het ongeduld begrijpelijk is. Op het verzoek aan den Commissaris der Koningin om vóór 15 Oct. snippen te mogen flouwen is afwijzend be schikt. Het volgende jaar zal echter op de wenschen der netters worden gelet. Hem. Oldeph. en Nw., 6 Oct. De wol handelaars hebben in de laatste weken al hunne oude en nieuwe voorraden van de hand gedaan. De prijzen stegen achtereenvolgens f 0.55 tot f 0.75 per K.G.waardoor op de vachten van dit jaar eenige winst te maken was. De vroegere hoeveelheden in gekocht voor f 1.f 1.10 moesten met belangrijk verlies afgezet worden, maar men was het wachten op grootere prijsverbetering moede. Schapenfokkerij, eenige jaren geleden bijzonder winstgevend, is thans in geen enkel opzicht rendabel. Het gevolg is, dat de ambitie voor dit bedrijf snel afneemt, waar door de hooge pachten der weiden eenigszins zijn gedaald. Gaasterland, 6 Oct. Onze lijsteraars be ginnen reeds ongeduldig te worden. Alles is kant en klaar in de bosschen, maar de vogels bljjven afwezig, omdat de wind niet dienen Bij den uitgever A. J. Osinga alhier is verschenen de 2e jaargang van het al gemeen adresboek voor deze gameeute, thans aangevuld met een naamlijst van ingezetenen uit de gemeente Bolsward, waardoor het boek een belangrijke uitbreiding ondergaan heeft. Daar de namen van de ingezetenen voor beide gemeenten afzonderlijk alphabetisch gerangschikt zijn met vermelding van ieders bedrijf of beroep, benevens opgave van straat en huisnummer waar hij woonachtig is, zal het boek voor velen een gemakkelijke vraag baak zijn. In het plm. 225 bladzijden bevattende adresboek in stevigen omslag, is, voor beide genoemde plaatsen afzonderlijk,ook opgenomen een alphabetisch gerangschikte naamlijst naar bedrijf, beroep enz., terwijl het verder bij zonderheden bevat omtrent de hier bestaande inrichtingen van onderwijs, instellingen, ver- eenigingen enz. benevens een lijst van open bare gebouwen, met vermelding der uren, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Sneek, 8 Oct. ’09. De Raad benoemde hedenavond tot leeraar in Natuur-en Werk tuigkunde aan de Burgeravondschool, de heer Vos Nunes, leeraar in die vakken aan de H. B. School, en eenige sollicitant. Vóór de benoeming vroeg het nieuw benoemd raadslid De Wolf, wat het stemmen hier beteekende nu er maar één candidaat was; „kan er nog niet een candidaat worden bijgehaald”? zegt hij. De Voorzitter gaf den man met een glimlach te kennen, dat hij daartoe geen kans zag en dat stemmen in dit geval overeenkomstig de wet was. Aan Mr. Dr. P. C. Andreae, leeraar in de Staatswetenschappen aan de H. B. S. werd vergunning verleend om bij zijn be trekking, die van directeur van ’t bijkantoor van de kassiersfirma A. Bloembergen en Zoon alhier te mogen vervullen. De kastelein P. Schram (hotel Bouma) kreeg vergunning voor zijn hotel een veranda buiten de rooilijn te mogen bouwen, onder verplichting die naar genoegen van B. en W. te onderhouden. Aan het bestuur der vereeniging „Midden stand” alhier werd op verzoek een subsidie van f475 ’s jaars verleend plus vrij gebruik van lokalen, verwarming en verlichting ten behoeve van een hier op te richten Handels- cursus, waarvoor ’t Rijk met 1 Jan. 1910 f 1300 subsidie verleent, de provincie f 326, de afdeeling van ’t Nut alhier f 100. Over het voorstel van het D. B. om in beginsel te besluiten tot stichting van een nieuw gebouw voor school no. 1 ontspon zich een zeer drukke discussie. Waren enkele leden voor een heel nieuw gebouw, Dr. Bouma en meer anderen oor deelden dat het tegenwoordig gebouw door aan te brengen verbeteringen in een zeer goede conditie kon worden gebracht. Ten slotte werd het voorstel van Dr. Bouma, om het voorstel van Burg, en Weths. te ver dagen en eerst een commissie van 3 leden uit den Raad te benoemen, die zal onder zoeken of, en zoo ja, met welke middelen verbetering is aan te brengen aan school no. 1. met 13 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Schijfsma en Zelvelder. Een voorstel van B. en W. om voor hygië nisch schooltoezicht een som van f 100 uit te trekken voor een schoolarts werd ook verdaagd, teneinde de leden eerst op de hoogte te brengen met een rapport van Dr. B., verband houdende met bewust toezicht. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. a. Besluit van goedkeuring der gratificatie ad f 50 Ruurd Teernstra, tijdelijk brugwachter. b. Missive van de commissie van beheer over den weg BolswardHarlingen, met toe zending van een exemplaar der door Ged. Staten goedgekeurde rekening over 1908. Aangenomen voor kennisgeving. c. Missive van het Bestuur der Ver- eeniging voor Ambachtsteekenonderwijs, met inzending van het verslag over het boekjaar 1908—1909. Ter visie voor de leden. d. Procesverbaal van kasverificatie bij den gemeenteontvanger over het 3e kwartaal 1909. Ter visie en te deponeeren in het archief. e. Schrijven van den heer L. Heukels, dat hij ontslag neemt als lid van den ge meenteraad wegens a.s. vertrek. Aangenomen voor kennisgeving. f. Missive van B. en W. van de gemeente ’t Bildt, verzoekende ondersteuning van een door hen aan de 2e Kamer gezonden adres, waarin verzocht wordt als middel ter be strijding van werkeloosheid een wet aan te nemen waarbij de gronden rondom bebouwde kommen tegen waarde kunnen worden ont eigend en de eigenaren er hoogere belasting van te laten betalen. De onteigende gronden behooren dan in kleine perceelen in grondpacht te worden afgestaan aan ingezetenen. g. Adres van het Bestuur der Bolsward sche Geheelonthouders-Vereeniging, verzoe kende ook in aanmerking te komen voor de van gemeentewege gegeven subsidie voor drankbestrijding. Beide adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies. h. Rapport van de raadscommissie inzake werkeloosheid, waarin zij verslag uitbrengen over de gehouden gecombineerde vergadering en waarin na gehouden bespreking over de verschillende middelen ter bestrijding ten slotte besloten werd een poging te doen, om een fonds voor werkeloozen tot stand te brengen, voor werklieden die in vasten dienst zijn, en zulks met toelage van particulieren. Het resultaat zal later worden meegedeeld, om te zien en te kunnen overwegen of steun van gemeentewege moet of kan komen. Dit rapport wordt ter visie gelegd. i. Rapport van de raadscommissie inzake het politiewezen. De commissie stelt voor te besluiten tot een salarisregeling als volgt Inspecteur f 900, na 4 dienstjaren f 950, 8 dienst jaren f 1000 als jaarwedde. Agenten 1ste klas f 650, na 3 dienst jaren f 675, 7 dienstjaren f 700, 11 en meer f 725. Agenten 2de klas f 200, na jaren f 225, 7 dienstjaren f 250. Voor kleeding agenten 1ste klas f 66, 2de klas f 25 vergoeding per jaar. Agenten 1ste klas in bezit f 10 vergoeding per jaar. Buitengewone politiediensten 20 cent per uur, met een minimum van 50 cent. Deze regeling in werking te doen treden Bij opening waren 11 leden aanwezig. De heer Heukels was absent. Bij afwezigheid van den Burgemeester, was de heer Kramer voorzitter. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt voor allereerst te be handelen punt 1. Beëediging van den heer S. J. Oosterbaan als lid van den gemeenteraad. Dit wordt goedgevonden, en de heeren Rosier en Vis worden verzocht den heer Oosterbaan binnen te leiden. Deze legt nu in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af, waarop deze hem felici teert met zijne herbenoeming; hij vertrouwt dat hij met dezelfde kracht als in ’t achter hem liggende tijdperk de belangen der ge meente zal behartigen. De heer Oosterbaan neemt daarop zitting, zoodat nu 12 leden tegenwoordig zijn. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten, houdende aan aangeschreven eerst den wal op te knappen, voor en aleer overwogen kan worden over het herstel van de straat. Er ligt volstrekt geen belofte in opgesloten. De heer v. d. Meer licht toe een uitdruk king omtrent de niet medewerking van Gedep. Staten. Dit betreft dat B. en W. Ged. verzochten ook die eigenaren aan te manen om den wal op te knappen, wijl zulks in het belang van 't provinciaal vaarwater zou zijn, doch het antwoord kwam terug dat zij daar aan niet kunnen meedoen. De heer Fan Randen deelt nog mee, dat vroeger op een dergelijke aanschrijving door een paar bewoners de wal is beschoeid, door anderen niet. De heer Eisma vraagt nog, hoe lang er gewacht zal worden als de bewoners niet genegen zijn, den wal op te knappen? De Foorzitter. Ik meen dat zij voor 1 November moeten antwoorden, doch als er geen tijd bepaald is, zal er toch niet te lang gedraald mogen worden. Het advies de zaak vooralsnog aan te houden wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Van Randen, Keikes en Eerdmans. 8. Faststelling van wijzigingen voor het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. De Foorzitter deelt mee, dat door heeren Voogden de verlangde inlassching, dat de aanbeveling voor Arm meester uit 3 personen zal bestaan, is goed gevonden. Hij stelt voor het reglement nu goed te keuren. De heeren Keikes en Eerdmans verklaren zich niet met dit reglement te kunnen ver- eenigen. Het reglement wordt goedgekeurd met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Eerdmans, van Randen en Keikes. 9. Behandeling van eene resolutie van Ged. Staten inzake eene wijziging der gemeente- begrooting over 1909, met advies van Burg, en Weths. Ged. Staten wenschen de geldleening groot f 30.000 en de inrichting der barak ad f 247.50 in de begrooting opgenomen te zien. B. en W. adviseeren alzoo te besluiten, en deelen mee, dat de barak in zooverre gereed is, dat patiënten kunnen worden op genomen. Het houtwerk moet evenwel nog gekleurd worden. De wijziging der begrooting goedgekeurd met 11 stemmen tegen 1 stem, de heer van Randen. 10. Faststelling van de concepl-politie- verordening De Foorzitter deelt mee dat na de be handeling door den raad deze verordening naar Leeuwarden is geweest om, voor ze werd afgedrukt, eerst de mogelijke bemer kingen van Ged. te vernemen. De behan deling is alzoo een voldongen feit; alleen dient de verordening nog vastgesteld te worden. Met algemeene (10) stemmen alzoo be sloten, de heeren Eisma en v. d. Klei hielden zich buiten stemming. Schorsing der openbare zitting. Na heropening wordt op de reclames tegen den hoofdelijken omslag besloten gelijk in de geheime zitting werd besproken en de vergadering gesloten. Dit voorstel en grooting behandeld worden. De Foorzitter doet mededeeling, a zich 34 sollicitanten hebben aangemeld directeur der Gasfabriek. Hieruit zal door B. en Wen de Gas commissie een aanbeveling worden gedaan van 3 personen, om later een benoeming te doen, en b dat tot Gemeente-archivaris is benoemd de heer H. Groenier, hoofd van school no. 2, die daarvoor van Ged. Staten verlof heeft bekomen. Aangenomen voor kennisgeving. PUNTEN VAN BEHANDELING: 2. Benoeming van een lid der commissie voor de gasfabriek. De vacature ontstond door aftreding van den heer Oosterbaan. De heer S. J. Oosterbaan werd benoemd met 11 stemmen, de heer Keikes verkreeg I stem. 3. Benoeming van een lid der commissie voor het stedelijk muziekkorps. De vacature ontstond door aftreding van den heer Oosterbaan. De heer Oosterbaan werd benoemd met II stemmen, de heer Lunter verkreeg 1 stem. 4. Aanbieding van de gemeentebegrooting dienst 1910. De begrooting wijst aan in ontvangst en uitgaaf beide de somme van f 153.631.62. De hoofdelijke omslag is bepaald op f 28.500. Het fonds voor onvoorziene uitgaven op f 1642.345. Als buitengewone werken zijn in de be grooting alleen opgenomen de uitdieping der Hartwerdervaart. Deze begrooting wordt gesteld in handen van een commissie, de heeren Oosterbaan, Eerdmans en Vis. 5. Behandeling S. J. Pekema directeur van advies van Burg, en Weths. B. en W. de commissarissen der Bank gehoord, adviseeren den heer Pekema wederom voor 3 jaren te benoemen. Met algemeene stemmen de heer Pekema herbenoemd. 6. Behandeling van het adres van het bestuur van het stedelijk muziekkorps tot plaatsing van een muziektent, met advies van Burg, en Weths. De Foorzitter stelt voor dit punt van de agenda af te voeren, wijl verzuimd werd het advies van de Raadscommissie voor het stedelijk muziekkorps in te winnen en B. W. stellen er prijs op deze commissie alsnog te hooren. Het uitstel der behandeling wordt goed gekeurd. 7. Behandeling van het adres van den heer Jan Bouma c.s. om verbetering van den weg naar- en langs „de Stadstreng”met advies van Burg, en Weths. B. en W. adviseeren dit adres vooreerst nog aan te houden. Aan de eigenaren dier perceelen aan de Stadsstreng is aanschrijving gedaan, dat zij eerst den wal dienen te her stellen, alvorens medewerking der gemeente tot verbetering van den weg overwogen kan worden. De heer Rosier vraagt of dien grond ge meente eigendom is De Foorzitter. Die gebouwen staan op grondpacht, enkelen hebben die afgekocht. De heer Eisma licht nader toe dat de gebruikers van den grond ook eigenaars zijn, onverschillig of zij de grondpacht al of niet hebben afgekocht. Ook de straat daar voor hun huizen is hun eigendom, en zij zijn verplicht wal en pad in orde te houden, ’t Is nu wel een andere vraag of later dit niet door de gemeente kan worden overge nomen in gelijkstelling met andere ingezete nen, maar voorshands hebben die eigenaars zelf de verplichting. De heer Eerdmans kan zich met dit ge sprokene vereenigen, en hij zou dan ook liever zien dat zij werden aangeschreven om niet alleen den wal maar ook den weg te herstellen. De heer Keikes vraagt, of in de gedane aanschrijving over het herstellen van den wal ook eenige belofte ligt opgesloten omtrent medewerking over het herstel van den weg. voor Bolswardsche Courant ‘V A?.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1