Nieuws- en Advertentieblad 9' Bolsward en Wonseradeel. Zondag 17 October. a 1 1909. No. 83. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. E Vereeniging Nationale Blindenzorg. raJ BINNENLAND. Ingezonden. I Jan de Ploeg*er VOOR 17 regels 50 Cts. Vervolgens het Algem. Hbld. van ver Arum, huurde een (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) I I a 1 Goedgekeurd en erkend bij K. K. Besluit van 27 Juni 1905, No. 33. Bescherm heer PRINS HEN DRIK DER N EDERLANDEN. hij van vlet, die varen in de richting kwamen zij terug en de lijken, doch zij vonden niets. Zij zeer ontsteld. Ook Mulder heeft den geheelen avond gezocht, evenals de politie uit Katwijk en Wassenaar. Behalve het aangespoelde lijk werd gevonden een zuidwester, een broek, een kistje met gereedschappen, een kluwen koperdraad enz. enz. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts.* per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. door. Een buurpraatje met d’r collega’s aan de deur houden, daar kan niet van inkomen. Ze werken als ezels om klaar te komen, ten einde boodschappen te kunnen doen. En een uitkomst ook voor de bankiers, die vlieg machines. Ze steken doodeenvoudig d’r ge roofde papieren in den zak, gaan een vlieg- tochtje maken en eer de vliegende politie nog weet, wat er gaande is, zitten ze hoog en droog ergens in Amerika. En de ontoe- rekenbaren, wat zullen die er mee gediend zijn. Als ze nou op de een of andere manier weten los te komen, niemand die ze achter haalt. En de smokkelaars, ze lachen nou al in d’r vuistje! Eer je nog omkijkt en pap zeggen kan, zijn ze al over de grenzen en de marechaussee heeft het nablazen. Ja, wat die grenzen betreft, die kunnen ze nou wel opdoeken, evenals de uitleveringscontracten en al die spullen, die een mensch in zijn vrije bewegingen belemmeren. Jelui zult zien, dat we al wat we op staatkundig gebied voor ons aller veiligheid als anderszins in de wereld geholpen hebben, wel in den doofpot kunnen stoppen. Onderscheid van rang en stand is er niet meer. Verschil in nationaliteit is er heelemaal niet te bespeuren, we zijn allen wereldburgers geworden, cosmopolieten in den waren zin des woords. We zijn dan één kudde onder één herder. Alle keizers en koningen en presidenten ter wereld ruimen we op, want niets en niemand mag onze broederschap in den weg staan. In plaats van al die ont troonde vorsten en op stal gezette presi denten, behouden we alleen ons aller Koningin en haar huis, als Koningin van de gansche aarde, Koningin van heel de wereld, Koningin van ons hart. Het vredespaleis in den Haag is dan als zoodanig overbodig géwordén en wordt her schapen in een concertzaal, waar de heele wereld vrijen toegang heeft. En al de vestingen en al de kazernes worden herschapen in der gelijke zalen en Carnegie en Van der Bilt en Rockefelder en al die snuiters meer, ze besteden hun geld aan de inrichting van dergelijke gebouwen als kunnen strekken tot heil des volks. Dan ook kunnen de Engelschen hun net weer van hun land halenwant oorlog houden we er dan niet meer op na en al de millioenen en milliarden aan oorlogskosten besteed worden dan aangewend tot heil des volks. En als we daar dan allemaal zoo’n vlieg wedstrijd houden in de lucht en hier op aarde alleen maar de lammen en kreupelen en zieken achterlaten, dan zullen we natuurlijk ook wel ereis een aanvlieging of een aan varing krijgen en dan zullen er ook wel ereis een stuk of wat naar beneden tuimelen, vleugellam en afgemat. Maar dat is allemaal niemendal; want daar hebben we uitmuntend voor gezorgd. Over de zeeën spannen we vangnetten, die genoeg ruimte tot opstijgen tusschen zich openlaten, als poorten, die ons toegang verschaffen tot het onbegrensde Heelal. En den geheelen aardbodem beleggen we met een laag gummi van ongeveer een meter dik, zoodat we als het ware neerploffen als op een matras of op een bed der toekomst. En de wereld kan dan niet meer vergaan door water, als in de dagen Noachs, noch door vuur want dat ontvluchten we ook zooals de armhartigen onder ons wel ereis vreezenmaar de mensch zal dan vernietigd worden door de hooge vlucht van den mensche- lijken geest, als wij leven niet op en in, maar boven de wereld. Wat zal dat een ideaal toestand worden! Ik ben al ereis benieuwd, dat van beneden af te beschouwen. Met vergunning van den EdelAchtbaren Heer Burgemeester der Gemeente Bolsward, zal ef eene collecte ten bate van bovenge noemde vereeniging worden gehouden. Deze vereeniging tracht haar doel, het verleenen van steun aan hulpbehoevende blinden te bereiken door de stichting van het Te Huis ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. schrijft in de Enkhuizer Courant: De mensch-vogel Blériot is het Nauw van Galais overgevlogen De schrik is den Engelschen in de kuiten geslagen Het machtige Albion, de beheer- scher der wereld vindt niet meer z’n kracht in zijn isolement, in zijn machtige vloot, in zijn Dreadnoughts. Engeland is geen eiland meer en daardoor even goed overgeleverd aan eiken vijand, die z’n vrijheid belagen wil, als de kleinste mogendheid van Europa. Ze hebben er de nachtmerrie van gekregen. Hun slaap is niet meer die eens rechtvaar digen. In hun droom zien z’n heirleger van mensch-vogels hun eiland naderen, vergezeld van een luchtvloot, waarmede niet te spotten valt. Doch practisch als ze zijn, hebben ze ’n probaat middel gevonden om zich den vijand van het lijf te houden. Luister maar 's even, wat ze doen willen. Om te beginnen zullen ze over heel Enge land een stevig dak van prikkelgaas span nen, zoo hoog, dat ze er zelf op den beganen grond geen last van hebben. Dat net zal zijn steun ontvangen niet van behoorlijke heimasten of andere palen, maar ze zullen daarvoor gebruiken de kanonnen met den mond naar boven gekeerd. Eindelijk breken ze hunne landversterkingen af en bouwen daarvoor in de plaats luchtkasteelen, die niet instorten. Daar heben ze patent over de heele wereld voor aangevraagd. Worden ze nou in den nacht overvallen door een lucht divisie of een luchtvloot, dan beschermt hun puntenpantser hen voorloopig voor een over val. Zien ze eindelijk, hetzij door zoeklichten of door het zonlicht, waar ’t eigenlijke ge vaar schuilt, dan wordt d,e galvanische instal latie in werking gebracht en boem I boem gaat het en alle kanonnen branden tegelijk los. Bij duizenden zie je dan de luchtsoldaten en matrozen naar beneden kietelen, die alle maal in het puntdraad terecht komen, ter wijl vleugels en schepen overal heen in flarden verstrooid worden. ’k Wil toch ook ereis zien, dat ik zoo’n luchtreisje mee maak, ’t Moet, dunkt me, indruk op je maken, als je daar hoog in de lucht, in stille eenzaamheid heenzweeft, ver van het geroezemoes der wereld, alleen, heele maal alleen met God en je geweten. Je ziet dan uit je hooge vliegpunt neer op de kleine popperige wereld, waar alles je toelijkt uit een Neurenberger speelgoeddoos te komen waar koning of bedelaar, rijk of arm, geleerd of ongeleerd, het voorkomen heeft van een nietigen aardworm, dien je met één slag van je vleugels zoudt kunnen vermorzelen. Om die stille, kalme eenzaamheid te genieten, zoo bijzonder geschikt om alle nerveuze men- schen weer zoo’n beetje op ’r verhaal te brengen, moet je d’r gauw bij wezenwant niet lang zal het duren of de heele wereld wil vliegen, en dan gaat de aardigheid gr totaal af en is het weer net zoo’n ellendige boel op de aarde als tegenwoordig. Want jelui mag me gelooven of niet, ik verzeker jelui, dat de edele vlieg- en vaar- kunst in de lucht een heelen omkeer zal teweegbrengen in onze huiselijke maatschap pelijke en staatkundige verhoudingen. Stel je maar ’s voorDe heele wereld gaat vliegen. Dames en heeren maken niet 'r gewone morgen- of middagwandeling maar ze gaan ’n ammereitjè vliegen. Fietsen, motoren, auto’s kortom de heele santekraam is dadelijk verouderd en ouderwetsch net als wij zelf. De huiselijkheid gaat totaal ver loren. Er blijft geen sikkepitje meer van over; want ieder gaat er op uit. Dat zal me in de lucht ’n gewirrelwarrel geven, van wat ben je me! Ik hoop, dat ze tegen dien tijd ook maar wat sanatoriums en krankzin nigengestichten in de lucht klaar hebben want het zal een mirakel worden, zooveel nerveuzige lui daar een plaatsje moeten heb ben. Hier beneden kunnen ze ze wel afbreken en daar ginds opbouwen. Allemaal op de vlucht en niet meer allemaal op de fiets In de eerste plaats moeten wij er voor zorgen, dat onze dienstmeisjes zoo’n vlieg apparaat krijgen. Je zult ereis zien, hoe graag ze dan om boodschappen uitgaan. Ik wed, dat ze dan heelemaal niet meer thuis komen vooral als we er dan ook één gereed zetten voor de respectieve vrijers. Dan gaan ze samen vliegende en vrijende de wereld Sneek. Tengevolge de hevige rukwinden is Vrijdagmorgen bij het terugkeeren uit school naar huis, een 7-jarig jongetje aan den Oppenhuizerweg nabij de kalkovens in de sloot gewaaid. Het ongeval werd niet direct opgemerkt, waardoor het nog al ^enigen tijd duurde voor de jongen gered werd. Naar wij vernemen zal het ongeval voor den knaap wel geen nadeelige gevolgen hebben. Lemmer. Als bijzonderheid mag zeker wel worden vermeld dat door visscher Lam- bertus Poepjes, in een aalfuik een zalm is gevangen, wegende pond. Daar deze visch (hoogstwaarschijnlijk door de Ned. Heide maatschappij) gemerkt was door het weg snijden der vetvin en een gedeelte der rug- of aarsvin, is ze opgezonden aan het bureau dezer Mij. te Utrecht. Een zeldzame paling. Een Enkhuizer visscher had gisteren een zeldzame vangst, nl. een 30 cM. lange paling, die aan de buikzijde geel en op den rug oranje is gekleurd. Het diertje zal in het aquarium van Artis worden cpgenomen. Het is gebleken, dat een jeugdig //koopman”, die te Amsterdam gearresteerd is wegens diefstal, zoowat niets anders deed dan stelen. Bedroeg het aantal diefstallen, door hem in de Muiderpoortbuurt gepleegd, //slechts” ongeveer tien, in de omgeving van de Plantage en de Weesperstraat, bleek dit aantal tusschen de veertig en vijftig te be dragen! Bij deze diefstallen, alle in het laatste halfjaar gepleegd, nam de jeugdige insluipdief van alles wegvloerkleeden, traproeden, dekens, die op veranda’s te luchten waren gehangen, een sportkar, een doofpot enz. enz., terwijl hij ook nog kans zag ergens den muntgas meter te ledigen en een heerencostuum mede te nemen, waarin zich twee horloges be vonden; het eene verkocht hij, het andere behield hij voor zich. Te Sappemeer wordt de volgende zaak onderzocht. De 85-jarige weduwe M., een verpleegde in het gemeentelijk armhuis, moet indertijd op bezoek geweest zijn bij een barer kennissen, de 88-jarige wed. B., te Kleine- meer en daar iets gedronken hebben, dat ernstige gevolgen heeft gehad. De weduwe M. is namelijk na dat bezoek ernstig ziek geworden en thans is haar toestand hopeloos. De justitie te Winschoten onderzoekt de zaak. De ramp met de barkas der torpedisten. De correspondent te Leiden seint Wij hebben ons vanmorgen per auto naar den Wassenaarschen Slag begeven, waar on geveer 200 M. van den voet van het strand de ramp is gebeurd. Het was eenzaam aan het strand een enkele schelpenvisscher zwierf er rond, doch wist weinig te vertellen. De barkas, die op het wrak is geloopen, is voor een klein deel zichtbaar. Bij laag water zal zij voor de helft zichtbaar zijn. De schelpenvisschers hadden er eerst geen erg in, omdat men al drie dagen bezig was met het opruimen van het wrak en telkens ontploffingen werden gehoord. Doch ditmaal was de slag al zeer zwaar en ze zagen ook planken en voorwerpen omhoog gaan. Toen later de sleepboot, die er niet af lag, begon te fluiten, kregen zij de over tuiging dat er een ongeluk gebeurd was. Aan de barkas was een vlet verbonden die gespaard bleef. De garnalen visscher Jacob Jonker lag met zijn vischtuig er ongeveer 200 meter af. Hij heeft het geheele geval gezien. De duiker had juist het ontploffingstoestel in het wrak gebracht, vier manschappen stonden aan de windas, de officier stond bij hen. Toen volgde de ontploffing en hij zag het water omhoog spuiten met een wolk van rook. Toen de wolk was voorbijgedreven, zag de tien personen nog vier in de aan de barkas was verbonden, weg- van de sleepboot. Later zochten blijkbaar naar i waren te Wolf hezen, met welks bouw in 1910 een aanvang zal worden gemaakt en waarin onver mogende blinden, onverschillig van welke gezindte, woonplaats of leeftijd worden opge nomen, alsmede door de Blindenstichting, een fonds, dat van zijne rente aan hulpbehoe vende blinden boven de vijftig jaar een jaar- lijksche uitkeering verstrekt; thans ontvangen reeds twee en vijftig behoeftige oude blinden eene geregelde uitkeering. Met de Blinden stichting is verbonden een voorschotkas, die renteloos voorschot geeft aan blinden zonder onderscheid. Indien de Nationale Blindenzorg krachtig deze instellingen steunen wil, moet zij over ruime middelen kunnen beschikken en daarom doet het Bestuur een beroep op uwe medewerking en wekt U allen op, door eene inschrijving, een steentje bij te dragen tot het bevorderen van^het doel en streven der vereeniging Nationale Blindenzorg. Het Bestuur N. M. SCHILD, President. Brss. L. H. C. van HOËVELL, Secretaresse. Mej. J. DESMONS, Penningmsse. ’s Gravenhage, Oct. 1909. Beetsterzwaag, 13 Oct. Een vischclub alhier had hedenmiddag onder hare vangst twee snoeken van ieder 10 pond en drie bleien van elk 3 pond. Heerenveen, 14 Oct. J.l. Dinsdag bleef de halfacht avondtrein uit het Zuiden even voorbij’Wolvega plotseling staandemachinist had een seinfluit gehoord en daarom gestopt, ’t Bleek echter, dat niet een conducteur dit sein gegeven had, doch een drietal jongens, leerlingen der Steenwijker ambachtsschool, die met den trein meereisden. Ze hadden op zelfgemaakte fluitjes geblazen en waren zoo onwillens de oorzaak geweest van het op onthoud. Stavoren, 14 October. De flinke paling- vangsten hebben maar kort stand gehouden. In den loop van de vorige "week daalden de vangsten per nacht en per boot tot 100, 80 en 60 pond. Evenals ook in de vorige opgaaf, worden hier bedoeld booten met zoogenaamd z/dubbel spul”, d.i. met p.m. 40 fuiken. De beide laatste dagen was de vangst zeer gering. De hoop der visschers is thans nog gevestigd op de //roodjes”, die gewoonlijk het slotbedrijf van de palingcampaghe vormen. Oosterlittens, 13 Oct. Gisternamiddag loste de boot LeeuwardenBolsward hier 85 zak portland-cement voor een hier te maken werk. Het werd in een praam overgeladen en deze bleef overdekt in het vaarwater liggen. Hedenmorgen was de praam gezonken. Het cement is verloren. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Fr. Zuidwesthoek, 13 Oct. Terwijl in den bouwhoek reeds over werkeloosheid geklaagd wordt, is in den greidstreek volop werk op de boerderijen. In de weiden wordt nog dagelijks gemaaid en de behandeling van het kuilgras, dat in enorme hoeveelheden gewonnen wordt, brengt een op dezen tijd ongewone oogstdrukte te weeg. Verder komen de gewone herfstwerkzaamheden aan de orde het schoonen der slooten, het aanrijden der mengaarde enz. Treedt over eenige weken het zal wel later worden dan vorige jaren het stalseizoen in, dan zal de stalvoedering nieuwe drukte mede brengen. De arbeidstoestand in den greid- hoek mag dus voldoende geacht worden. Friso. In het begin van dit jaar ver een dienstmeisje uit Arum zich in naburig dorp. Het loon werd bepaald op f 55; de in diensttreding 12 Mei, alles zonder schriftelijk contract. Na eenige weken in dienst te zijn geweest, bleek, dat men elkander niet paste, zoodat het meisje naar huis gezonden werd. Als schadeloosstelling werd f 20 aangeboden. De vader van het meisje nam dit niet aan, maar vroeg op grond van het Arbeidscontract het volle loon van het geheele jaar. Meteen werd aangifte gedaan bij het Kantongerecht te Bolsward. In de afgeloopen week kregen de ouders bericht, dat de Kantonrechter uitspraak had gedaan en het volle loon moet worden uit betaald. Bolswardsche Courant, «I i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1