Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 21 October. Over allerlei dingen. Van den Hak op den Tak. 1 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 84. 1 1 BINNENLAND. VOOR diepe en - den agent, dan vliegt de hond houdt hem met z’n scherpe de slagers nog maar altijd de hooge prijzen voor het vleesch durven vragen als in den duren tijd. Velen hunner hebben dan ook ingezien, dat het toch eigenlijk te dwaas is om hun vee goedkoop te verkoopen, om dan later het vleesch weer duur bij de slagers te moeten betalen. Daarom beginnen de landbouwers onderling hun vee zelf te slachten en verkoopen het dan voor 20 a 25 cent per pond, terwijl de slagers nog 40 a 45 cent berekenen. De slagers zijn nu door zulk eene concur rentie gedwongen, met een algemeene prijs verlaging begonnen, doch velen laten daarvan slechts de landbouwers profiteeren, daar ze van de burgers nog de oude prijzen vragen. Dit zullen ze echter wel niet lang kunnen volhouden, als de burgers ook hun vleesch van de landbouwers gaan koopen. Generaal Vetter, die Vrijdag te Maas tricht militaire oefeningen inspecteerde, heeft bij het polsstokspringen een zwaren polsstok op den schouder gekregen, zoodat het sleutel been brak. Hij werd naar het militair hospi taal vervoerd en daar verbonden.. ons nader brengt tot de machtige en beteekenis van den Dood? ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Zaterdag vervoegde zich bij W. B. te Wenum onder Apeldoorn zekere F. R. ge domicilieerd te Antwerpen, met verzoek in diens woning tegen den regen te mogen schuilen. Toen hij een oogenblik ajleen in de keuken was, maakte hij van de gelegen heid gebruik om een op den schoorsteen mantel liggende portemonnaie met geld weg te nemen, waarmede hij zich haastig ver wijderde. B. ontdekte al spoedig den diefstal en stelde oogenblikkelijk de politie met het geval in kennis, waarna het den veldwach ter Nuijten en den gemeenteveldwachter Ver meulen van Epe mocht gelukken den dader in handen te krijgen. Verdachte is in het Huis van Bewaring te Zutfen opgesloten, ’t Is een circa 20-jarige recidivist. Wij raken hier de groote geheimen des levens. Niemand kan ze ontsluieren, niemand ze ophelderen, ze begrijpen. Maar de herfst brengt ze ons toch nader, zoodat we ze ge voelen, dicht, zeer dicht in onze nabijheid. En hls we ze gevoelen, dan wordt het toch lichter in ons binnenste, dan is 't toch alsof zware sluiers worden weggenomen, dan is ’t soms of we zien. Dat velen die zoo opgaan in de drukten van het leven, door de stille herfststemming daartoe mochten worden gebracht! D I X I. Twee Hollandsche zeelieden verdronken. De correspondent van de N. R. Ct. te Petersburg schrijft van 14 October: Zondagavond verdronken hier in de hout haven twee schepelingen van het te Rotter dam thuisbehoorende stoomschip „Mizar”, nl. de Nederlandsche onderdanen J. A. Arbman en H. Roubos, onderscheidenlijk 22 en 20 jaren. Zij waren met nog een derde aan wal geweest om een zieken kameraad in het hospitaal te bezoeken. Een of andere losse vletterman bood hun aan hen naar boord te roeien. Zij stapten in de boot die volkomen droog was, maar een eindje van wal af begon de boot te lekken, en dit werd, verder op gekomen, zóó hevig, dat de boot zonk. De derde, een zekere W. Blauw, wist zich zwem mende te redden op het roer van een lichter, van waar hij later door de bemanning van het Rotterdamsche stoomschip /Alioth” werd afgehaald. De twee eerstgenoemden echter verdwenen in de diepte, en hunne lijken werden nog denzelfden avond opgehaald. De vletterman werd ook gered, maar deze is spoorloos verdwenen, waarschijnlijk uit angst voor eventueele kwade gevolgen van het geval. Beide omgekomenen, een stoker en een trem- mer, waren oppassende jongens, en de geredde Blauw, dien ik persoonlijk ondervraagd heb, was niet weinig verontwaardigd over het relaas van het ongeluk in een Russische courant, waarin de zaak zoo werd voorgesteld, alsof zij aan het passagieren waren geweest. Door de liefderijke zorgen van ds. Pantekoek werden de beide lijken uit het stedelijk hospitaal, waarheen zij vervoerd waren, overgebracht naar de Hollandsche Kerk, van waar zij vandaag plechtig werden ter aarde besteld op de Hollandsche begraafplaats. Zeelieden van verschillende hier liggende Nederlandsche schepen vormden den stoet achter de twee lijkwagens. Het consulaat had zijn vertegen woordiger gezonden. Bij de open groeve sprak ds. Pantekoek een warm woord ter nage dachtenis van de jongelingen, die ver van het vaderland de eeuwige rust ingingen. Zijne woorden maakten op alle aanwezigen een diepen indruk. Vanwege het „Zeemans Tehuis” onder be scherming van de Keizerin-weduwe, werden op 't gemeenschappelijke graf, waarop een paar eenvoudige houten kruisjes met naam en datum van overlijden zijn geplant, twes metalen kransjes neergelegd. Heerenveen, 16 Oct. De wilde koe, de dure wilde koe, die tot laat in het najaar van 1908 te ’t Meer in een weide liep, omdat de boer, die ze verkocht had, er niet meer van weten wilde, en de beide slagers, die ze gekocht hadden, het woeste dier niet konden naderen, en waarover toen door beide partijen is gepleit, komt opnieuw op het tooneel. De rechtbank te Heerenveen had de slagers niet ontvankelijk verklaard in hun eisch tot schadevergoeding, maar ze zijn in hooger beroep gegaan en ’t Hof te Leeuwarden heeft nu de zaak naar dezelfde rechtbank terug verwezen, echter met de bepaling, dat de eischers toegelaten zullen worden tot bewijs door getuigen. Westergo, 18 Oct. Op het platteland wordt geklaagd over geringe belangstelling in het herhalingsonderwijs, waarvan de lessen thans weer zijn aangevangen. Inderdaad laat de deelname alles te wenschen over cursussen met 25 leerlingen zijn regel en goed be zette klassen hooge uitzondering. Het ver schijnsel trekt de aandacht van wie het wel meenen met de volksontwikkeling toeh mag de oorzaak van de weinige belangstelling niet gezocht worden in onverschilligheid van de menigte voor vervolgonderwijs. Maar men wenscht dit in den vorm van vakonderwijs, van speciale cursussen voor ambachtslieden, ingericht als de tegenwoordige landbouwcur- sussen. Werd tot de oprichting daarvan besloten, dan meenen we te mogen gelooven, dat van klachten, als daar bedoeld, geen sprake meer zou zijn. Lemsterland, 18 Oct. Wij vestigen hierbij de aandacht van de scheepvaart op een door onzen gemeenteraad genomen, voor hen zeer belangrijk besluit, n.l. dat de lichtopstanden aan den mond van den Lemsterrijn bij den ingang van het Tjeukemeer, die tot beden toe door particulieren alleen bij het passeeren van enkele SneekerRotterdammer stoom- booten werden ontstoken, thans door de gemeente zijn overgenomen, en vanwege haar voortaan vanaf 1 Oct. tot 15 Maart eiken avond zullen worden ontstoken. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. schrijft uit den Gelderschen was aan een landbouwtentoon- een Westlandsch’dorp een wed- politiehonden verbonden, welke veel belangstelling had. Negen dresseurs, agenten en rechercheurs hadden zich met hun leerlingen doen inschrijven. Van het vele, dat vertoond werd, vermelden we alleen het volgende: Daar kwam een agent de wei binnen, z’n mooie herdershond, met den schranderen kop, aan den leeren riem. Aan het begin laat hij het dier staan, maakt den riem los en verwijdert zich ongeveer 50 M. nu fluit hij en daar komt de hond in vollen galop aanrennen, maar één handbeweging van zijn meester doet hem stilhouden in zijn vaart; nu klinkt weer het fluitje en voort stormt de hond totdat weer een gebiedend: stilliggen hem gehoorzaam zich doet neer vleien, hoewel alles aan hem trilt en hij zich ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Men Achterhoek De landbouwers klagen over de lage prij zen van hun vee nu verwonderen zich, dat met moeite inhoudt. Bij zijn meester gekomen, bindt deze hem aan een paal vast, plaatst een reistasch nabij hem, met de woorden pas er op! en ofschoon 5 a 6 mannen met haken en stokken zich van het voorwerp trachten meester te maken, het is vruch teloos. Nu volgde een zeer mooi nummer. Een man in een sterk leeren pak gehuld, speelt voor boef; bij verstopt zich zonder dat de hond iets kan merken langs omwegen en na over een vrij breede sloot heen- en weer te zijn gesprongen, in een boschje. Vooraf laat de agent een zakdoek, een beurs of iets dergelijks den hond ruiken daarna klinkt hetzoeken snuivend, en speurend, precies het spoor van den boef volgend, heen en terug door de sloot zwem mend, nadert het dier het boschje. Luid blaffend en den kop naar zijn meester gericht, verkondigt de hond het vinden van zijn prooi en ware de agent niet haastig toegesneld, dan was zelfs het leeren pak van den boef niet aan een vernieling ontkomen. Op het commando af blijven! laat de hond den boef los, maar houdt hem, al om hem heen loopend, in ’t oog. Waagt deze het een pistool af te schieten of te ontkomen aan den greep van hem aan en tanden in bedwang. Nu laat de agent hem los, zegt tegen den hondOpgepast hoor en hem kalm den rug toedraaiend verwijdert hij zich. De hond gaat naast den boef liggen en bewaakt hem; zijn fonkelende oogen en trillende spieren zeggen, dat ,hij zijn taak begrijpt. Waagt de man maar het minst van houding te veranderen, dan vliegt de hond hem naar de keel, zijn tanden letterlijk in de jas vasthakend. Alle pogingen om hem af te leiden zijn vruchteloos. Keuvelaar. HERFST. Vele beelden rijzen op bij den klank van dat woord. ’t Is herfst. Nevelen hangen over de aarde, de rijpe vruchtendragende aarde. Stil is ’t rondom me, een vredige stilte. En als de zon even verbreekt de dichte witte sluier, die ’t al omslingert, dan zien we de zoete geheime nissen die zij voor ons verborgen hield. Dan zien we in de boomen een schittering van kleuren, we zien de takken zich buigen onder den last der sappige vruchten, en op het veld glinsteren de rijpe gele aren. 't Is herfst. Kaal de velden en kaal de boomen. Druilerig drenst de regen naar omlaag, den ganschen langen dag, den ganschen langen nachtEn de menschen loopen rond met mistroostige gezichten, en melancholie in stem en gebaren. ’t Is herfst. In wilde vaart jagen de wolken door het luchtruim, groote, zwarte, drèigende wolken. Woest huilt en giert en fluit de wind en kletterend zwiept de regen tegen de ruiten. De enkele voorbijgangers diep in de kragen hunner overjassen gedoken passeeren in vliegende haast. Huiverend wendt ge u van bet venster af en zoekt bescherming bij den gezellig knappenden haard. Is me dht een weertje Herfst. Ja, zeer vele beelden komen u voor den geest indien dat woord wordt uitgesproken. Bij mij in de huiskamer hangt een kalender op welks schild alle de jaargetijden in beeld zijn gebracht. De winter, met schitterend-witte sneeuw velden en spiegelende ijsvlakten en met vroolijk rookende schoorsteenen, die spreken van de intieme gezelligheid des huiselijken levens. De lente, met haar groenende velden en ont luikende bloemen en haar vroolijke menschen, wie de frissche levenslust en de vernieuwde levenskracht op 't aangezicht geschreven staat. De zomer, in al den bloei zijner volle kracht, met gouden zonneschijn en weelde van bloemen, van geurende, kleurende bloemen, één schitterend festijn. En ook de herfst. De herfst staat er op afgebeeld in hl de poëzie zijner rustige, zijner plèchtige stilte. Maar een plaatje? Te mooi voorgesteld? De werkelijkheid hnders? Neen, toch immers. Voor wie niet bij de grovere werkelijkheid blijft staan, voor wie oog en oor heeft voor fijnere nuanceeringen en diepere klanken, is deze wisseling der jaargetijden van een wondere bekoring. Van een vreemde en heerlijke poëzie. Brengt ieder seizoen zijn eigen kleur, zijn eigen stemming mee, de herfst haast wel het meest. De herfst in hl z’n uitingen. Als hij ons den laatsten bpbloei van het leven laat zien, de volle, rijpe aren, de gouden vruchten, de warme tinteling van duizend kleuren, en hij nog eens het zachte zomerkoeltje door de bruine blèren laat ritselen;... als de regen dralend neerdruppelt met melancholisch geluid,... doch óók als woest de storm raast over de kale velden en gierend gaat door de toppen der boomen, ze schuddend als waren’t riethalmpjes; Mtijd treft ons zijn stem. Want die stem heeft een eigene klank. Nu eens klinkt daarin de weemoed, de zachte, stille, vreemde weemoed. Dan weer komt er ons uit tegemoet een zang van vrede, van kalme berusting. Maar altijd is er ernst in den toon, waarachtige, diepe ernst. Waarom treft zij ons zoo, ons menschen? Waarom treft zij ons zoo, die stem van den herfst Is het omdat zij ons spreekt van voorbij gegane glorie, van het vergaan van alle heerlijkheid? Is het omdat zij zingt een lied van sterven? Daarom alleen Of is het omdat daarin trilt een schoonheid^, omdat daarin klinkt een heerlijkheid, die we niet begrijpen kunnen, wij kleine menschen, maar die we gevoelen, duidelijk en klaar? Is het omdat de herfst ons predikt de schoonheid, de ont lopende schoonheid die er is in deze dingen, De Amsterdamscbe dienstmeisjeswereld heeft een gevoelig verlies geledenGouden Willem is doodKent ge misschien Gouden Willem niet? Dan zal ik u zeggen, wie hij was. Hij oefende het bij uitstek vrouwelijk 'bedrijf uit van waarzeggen, en resideerde aan den Zeedijk. Inzonderheid bij de dienst meisjes was hij populair; ze bezochten hem druk en dan werkte hij met koffiedik, het ei, kaarten en zeker wonderbaarlijke gereed schappen, die volgens zijn vrouwelijke cliënten (mannelijke patiënten werden niet toegelaten) met het spiritisme in verband stonden. Alles a raison van 50 cents. Dat bracht heel wat op: tien huizen z/in de boch" zou hij zelfs bezitten. Gouden Willem, zoo zeggen de dienstmeisjes, kon wreed zijn. Zelfs al had de cliënte nog zoo’n aardig snuitje, hij smeet ze de waarheid meedoogenloos in het gezicht. Maar toch wordt hij thans stellig betreurd Want de dienstmeisjes weten het ook wel, dat de werkelijkheid vaak nog veel wreeder is. En wie weet dat niet? Hoe wreed is dikwijls niet de spot der menschen 1 Dat ondervond dezer dagen nog iemand te Am sterdam. Hij werd door iemand telefonisch gefeliciteerd, daar op zijn nummerde f 100.000 was gevallen. Stel je voor! De man was buiten zich zelf. Edoch, wat een ontnuchtering toen hem bleek dat zijn... telefoonnummer bedoeld was. Toen was hij nog meer buiten zich zelf, maar van gramschap. Jongen, jongen, wat zou de grappenmaker er van gelust hebben als hij in de buurt van zijn slachtoffer was geweest. Weinig aangenaam kwam dezer dagen ’n onschuldige politie speurder te Parijs te pas. De bekende prefect van politie Lépine had een 25-tal politie-honden geïnspecteerd en wilde nu ook eens een proef nemen. Hij gelastte een’ speurder om hem iets uit den zak te halen en dan op een rijwiel weg te rijden. De man deed het, maar nog vóór hij het plein vóór ’t gebouw had verlaten, had één der honden hem reeds omgegooid en zijn kleeren gescheurd. Hij zag er ontoon baar uit. Gelukkig was de hond gemuilkorfd, anders zou de rechercheur er nog leelijker aan toe zijn geweest. De prefect was voldaan maar de speurder minder: bij keek, aldoor zijn beenen wrijvende, heel ongelukkig naar zijn gescheurde kleeren en zijn gebroken rijwiel. Politiehonden komen meer en meer in gebruik, spoedig zal men ze onmisbaar achten. Men moet het fijne instinct dier dieren en hun volharding bewonderen, zoowel als het geduld, den tact en de volharding van den mensch, die ze weet af te richten en dienst baar .te maken. Onlangs stelling in strijd van Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1