Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 24 October. 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 85. Kijkjes in de Tweede Kamer. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke staat hij daar glimlachend zelf het Est f 25 Op een lederwinkel Mwoie Groomlappe 15 ct. een ver- van de Vereeniging tot knoeierijen in den boter- en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vrouw Nieuwsblad, en volle vertrouwen. Een advertentie van eerherstel Ik ondergeteekende verklaar, dat ik mijn onschuldig heb verklaard in herstel haar weer in haar schil tusschen een huisd echtpaar? Neen. Het eerste is overgelukkig, het tweede gelukkig over. man deed zijn beklag bij de superieuren van den kapitein, en deze kreeg bevel den volgenden dag voor het front van de troepen, den geslagene zijn excuses aan te bieden. Aldus geschiedde, maar de soldaat aanvaardde die verontschuldigingen niet, en was eerst na lang door den kolonel «bewerkt” te zijn bereid zijn klacht in te trekken. Toch zal de kapitein, die reeds disciplinair gestraft is met een paar weken kamer-arrest, zich nu nog bovendien voor een krijgsraad te ver antwoorden hebben zoo wilde het de minister. van Burgerwezen a 3 ct. Uit een letterkundig feuilleton Opeens kuchte hij alsof hem een licht opging- U weet waarschijnlijk niet het ver- pas-gehuwd en pas-ver- Opschrift van een prentbriefkaarten winkel Opruiming leerdheid van daan wist te halen. Het kan hun koud laten, dat het meeste afhangt van moed en durf, zonder welke gaven de knapste bol natuurlijk niets zou beteekenen, ipdien hem de kracht van klinkende zinnen en mooie woorden niet in ruime mate was toe bedeeld. Want in dat geval kunnen klinkende phrasen menigmaal meer doen dan een zuiver en deugdelijk argument. Ja, tegenover zijn kiezers geplaatst, zal bij op menig gebied in oogenblikken van weifeling er de gevaarlijkste klippen door weten om te zeilen. Wat niet wegneemt, dat het effect van zoo’n speech toch soms uiterst wisselvallig wezen kan. Soms kan één onhandig antwoord het succes van ’t eerste oogenblik wêer geheel te niet doen. En het is te begrijpen, dat dan de candidaat der tegenpartij zich zelf niet wezen zou, wanneer hij van dat zwakke punt niet direct partij wist te trekken. Staat het dan ook zoo geschapen, dan is er voor den candidaat tamelijk wat moed en energie noodig om zijn mannetjes te blijven beheerschen. In de periode der stembus-beweging moeten zich zelfs de kranigste figuren niet te goed en niet te hoog achten om een zeker aan passingsvermogen in practijk te brengen, waarover zij zich onder normale omstandig heden nog wel eens dubbel zouden bedenken. Totdat... de stembus dan eindelijk gespro ken heeft en het land met een zucht van verademing na den feilen strijd wêer tot zich zelf gaat komen. Dan is het pleit beslist. Slechts nog eenige uren van spanning en de candidaat kan als gekozene, als de uitverkorene de gelukwen- schen in ontvangst nemen en de hulde aanvaarden, die hem nimmer zoo overvloedig als in deze gedenkwaardige uren ten deel vallen. Ieder oogenblik doet de bel van zijn woning met helderen klank nieuw bezoek aankondigen. Van heinde en ver blijven de telegrammen toestroomen, en te midden van een breeden kring van vrienden en kennissen Op een lijst- en plaatwinkel: Schilderwerk, eigen fabrieks fabrikaat. Invloed van den kouden zomer op de sterfte. Engelsche statistieken toonen aan, dat de merkwaardig koude en natte zomer, dien wij achter den rug hebben, voor de gezond heid toch niet nadeelig is geweest. Integen deel, de sterfte in het laatste kwartaal was bijzonder laag: niet meer dan 11.9 op de 1000 inwoners per jaar tegen een gemid delde van bijna 15 in de laatste vijf jaar gedurende dezelfde maanden. Dit is nog dubbel merkwaardig, omdat in de zes en zeventig groote steden, waarvoor boven staand cijfer geldt, de kindersterfte niet zoo bijzonder laag was. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Vaccinatie in Engeland. Gelijk bekend, kan men zich in Engeland, door een ver klaring dat men gemoedsbezwaren heeft, ver zekeren, dat zijn kind niet wordt ingeënt. Een inzender in The Lancet geeft thans de geschiedenis van deze bepaling, om te doen zien, dat men daarmede van kwaad tot erger gekomen is, en thans reeds een toestand heeft geschapen, die zeker groot gevaar op levert. Bij de wet van 1867 was bepaald, dat de inënting bij ieder kind moest toege past worden, tenzij de ouders een voor de overheid aannemelijke verklaring konden over leggen, dat de operatie aan het kind kwaad zou doen. In 1898 werd deze bepaling verzacht en aangenomen, dat het voldoende zou zijn, als de ouders de overheid persoon lijk en tot haar genoegen, verklaarden, dat zij, op welken grond dan ook, overtuigd waren van de schadelijkheid der operatie. In 1907 ging men nog verder, en bepaalde, dat een eenvoudige schriftelijke verklaring omtrent het bestaan van gemoedsbezwaren, voldoende zou zijn. De gevolgen van een en ander waren duidelijk. Vóór ’98 bedroeg het aantal niet ingeënte kinderen nauwelijks één percent van het aantal geboorten, daarna steeg het tot 20 en meer, en nu, sinds het vorige jaar, zijn in sommige gemeenten al percentages van 74 bereikt, zoodat daar dus de uitzondering is omgekeerd, en maar een vierde deel van de kinderen de inënting ondergaat. Rechter: Dus u beschuldigt de be klaagde, dat zij die gouden broche gestolen zou hebben? Angstvallige getuige: Pardon, dat doe ik niet... Ik beweer alleen maar, dat ik de gouden broche wel terug zou gevonden hebben, wanneer zij me niet geholpen had met zoeken, en af werend te luisteren naar al die woorden van lof en eer welke hem nu op eens door vriend en... vijand worden toebedeeld. En terwijl de champagne-kurken knallen, wordt de groove gebeurtenis met schuimenden feest-wijn be klonken. Dan zien we den held van den dag «zijn" oogenblik kiezen, om met vorstelijk welbehagen dank te brengen aan allen, die hem naar het Binnenhof hebben gebracht. Van verre weerklinken al reeds de fanfare’s van de naderende volkshulde. In dichte drommen ziet hij de vroolijk-opgewonden menigte achter het plaatselijk muziekkorps al aanstuiven. En met een blik vol ontroe ring slaat hij hen van het balkon gade, die hem tot volksvertegenwoordiger hebben uit verkoren. Dan, na het rumoer der toejuichin gen wordt het nog eens even stil om den nieuwen afgevaardigde gelegenheid te geven tot spreken. Bij de herinnering aan de moeite volle dagen, die nu voorbij zijn, komen hem de woorden niet zoo vloeiend uit den mond als op die avonden, dat hij den strijd nog moest aanbinden. Maar nu, het hart vervuld van dankbare gevoelens, weet hij dat alles niet beter tot uiting te brengen, dan door te verklaren, alles te zullen willen «zijn” en ook te willen doen voor hen, die daar be neden nu voor hem staan, met nieuwsgierige oogen toch niet zonder ontzag naar hem opzien. Maar bovendien ook niet zonder ver wachting! Want van hem zal nu het spoor lijntje bf de tram-verbinding moeten komen, waardoor het isolement verheven zal worden tot een brandpunt van verkeer. Heel de gemeente droomt al van mooie baantjes of van die andere lucratieve verrassingen welke zijn gezaghebbend woord voor hen uit dien Staatsruif daar in den Haag te voorschijn zal tooveren. Je kunt't immers nooit weten Dan klinkt nog eenmaal ’t oude Wilhelmus en trekt de feestende stoet door de stad, die vervuld is van groote verwachtingen en haast niet uitgesproken raakt over alles wat het hoopt van hem, die straks op ’t Haag- sche Binnenhof hun belangen zal moeten verdedigen. ’t Bestuur van de kiesvereeniging blijft dien avond te gast. En terwijl in fonkelende bokalen de parelende feestwijn rondgaat wor den weer meer woorden gesproken, die het nieuwe lid de tranen naar de oogen doen komen Wanneer straks de laatste gast ’t huis heeft verlaten, denkt Mama liefst niet meer aan al die buien van hem, die nu zoo op eens Papa ’t Kamerlid is geworden. En de meisjes hebben pret! Hun ijdelheid is ge streeld Want de stad is er vol van. B. Een ongeldk. De schippersknecht T. Versteeg van Tiel had gisteren het ongeluk in den tros eener sleep te geraken, waardoor hem een been werd afgeklemd. De ongelukkige is in het ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. Een „heerlijkheid?’ onder den hamer. De ambachtsheerlijkheid Est en Opijnen (G.j is gisteren ingezet voor f 2450. De eenige vaste bezitting er aan verbonden is een stukje uiterwaard, waarvan de pacht ongeveer f 160 bedraagt. De ambachtsheer deelt met dien van Heesselt het colatierecht van Opijnen, terwijl hij jaarlijks moet uit- keeren aan den predikant te Est f 187, aan den organist aldaar f 40. Van de polders en Opijnen ontvangt hij gezamenlijk per jaar. Gisteren werd te Amsterdam gadering gehouden bestrijding van kaashandel. Medegedeeld werd o.a., dat het hoofdbe stuur bij den minister op audiëntie was ge weest om te informeeren, wanneer de wijzi gingen in de Boterwet in werking traden. Woensdagavond was telegrafisch bericht van den minister ontvangen, dat bedoelde wijzigingen uiterlijk 1 Januari a.s. in werking zouden treden. De heer J. Rinkes Borger, van Sneek, hield ten slotte een voordracht over de boter- contröle. Op diens voorstel werd daarna een commissie benoemd, die zal overwegen welke middelen beraamd zullen worden om de deelneming aan de botercontróle meer algemeen te maken. De «Onder de Streep” schrijver van het Algem. Hndbl. schrijft Parijsch Allerlei. Militaria. Dezer dagen heeft een voor val in een der provinciale garnizoensplaatsen hier nogal beweging veroorzaakt. In een ongeduldige bui haalde een kapitein de karwats, die hij in de hand had, over het gezicht van een soldaat, die hem niet vlug of niet goed genoeg te woord stond. De een i/2 cent. I. MENEER IS CANDIDAAT! Ja, wanneer ’t met «Papa” zoover nog niet is en «Papa” nog pas als Kamer-candidaat de ronde doet, dan... is «papa” lastig en kribbig, kan «Papa” zenuwachtig wezen en gejaagd, om soms niet onduidelijk blijk te geven van zelf maar eigenlijk half te weten wat hij zelf wil en in onbewaakte oogen blikken tot de malste dingen in staat te zijn. Wanneer dan «mama” soms vraagt: «Pa” wat zou je d’r van denken, als we van avond eens dit of dat deden dan zijn er doorgaans maar twee dingen mogelijk. Of «Pa” vliegt op als buskruit, bf... hij blijft kalm en doet verbazend gewichtig, als zag hij daar in zijn verbeelding reeds heel het Nederlandsche Volk tot hem om hulp roepen. Oh neen, Papa is heel slecht te spreken! kreeg ik eens uit een jolige jonge- meisjes-mond te hooren, toen ik in verkie zingsdagen ergens bij «meneer den candidaat” ■op bezoek kwam Zoolang hij, die zich een zetel op ’t Haag- sche Binnenhof wil veroveren, in ruime zalen of in de benauwende atmospheer van be dompte dorpsgelagkamers aan het woord is, zoo lang gevoelt hij zich met een beetje routine wel op zijn gemak. Om te beginnen heeft hij al lang voor den aanvang der groote campagne de speech gereed gemaakt, die door het heele district zijn lijfdeuntje worden moet en waarvan de strijdleus van zijn partij natuurlijk het handig verwerkte «leitmotiv” uitmaakt. Aanvankelijk is wel het gevaar niet buiten gesloten, dat men ’t hem met listige vragen en handige interruptie’s benauwd zou kunnen maken en men een poging zou wagen hem van zijn stuk te brengen. Maar na enkele vergaderingen is dat gevaar wel voorbij en gevoelt hij zich ook daartegen wel bestand. Tot aan de tanden gewapend en gepantserd om den tegen-candidaat iedere kans te be twisten, omstraalt hem al spoedig een aureool van kennis en belezenheid, dat hij er haast verlegen van zou worden. ’t Gaat het kiezers-auditorium dan ook eigenlijk niets aan waar hij de illustre can didaat die straks als de uitverkorene van het district uit de stembus te voorschijn hoopt te komen, al die overrompelende ge- Sneek. Aan het Schapenplein werd gisteren avond half zeven een ongeveer 13-jarig meisje door twee spelende groote honden omver geworpen en kwam daardoor vrij onzacht met de steenen in aanraking. Het meisje, dat door den schrik nog al overstuur was, werd bij den goudsmid, den heer F., binnengedragen waar een ter hulp geroepen geneesheer gelukkig kon constateeren dat het kind geen ernstige kwetsuren had opgeloopen. Heeg. Toen de reeds bejaarde A. Z. Woens dagmorgen ongeveer half drie naar de boter- fabriek «Hoop op Zegen” zou gaan, om daar zijn dagtaak te beginnen, werd hij op ge- ringen afstand van ons dorp door twee mans personen en een vrouw aangerand, die hem zijn trommeltje met eten afnamen, de ringen uit de ooren scheurden, mishandelden en vervolgens in een bermsloot wierpen. In dien toestand werd hij te ongeveer vier uur door melkrijders aan dezelfde fabriek opgemerkt en geheel verkleumd uit zijn benarde positie verlost. De marechaussee van Sneek heeft reeds de zaak in handen genomen. Friesche Zuidwesthoek, 20 Oct. Graag zou de boer dit najaar zijn vee eens bijzonder laat stallen, reden bekend, maar het weer, dat al zooveel op zijn kerfstok heeft, schijnt het niet te zullen toestaan. Zie de weilanden maar eens! Dag aan dag worden ze ge broken door de hoeven van het vee, dat er als er nog wat buitjes komen, bouw van zal maken. Enorme hoeveelheden gras gaan op deze wijze opnieuw verloren. Wellicht han delen de veehouders verstandig de koeien maar zoo spoedig mogelijk stal te geven en daarna de zeis maar weer te laten werken. Het is wel kostbaar en druk maar van twee kwaden misschien de beste. De natte wei is bovendien in de lange nachten erg nadeelig voor het vee. Joure. ’t Was ongehoord wat we zagen, n.l. een radijs van drie pond en een ons, zuiver gewogen. Zoo’n «kanjer” onder de radijsjes wordt zeker ook niet vaak ontmoet. Op ’t eerste gezicht meenden we een dikke koolraap in handen te hebben, doch bij nader beschouwen en vooral door te proeven, bleek de reuzenknol wel degelijk een radijs te zijn. De heer Joh. Boersma, Driessenstraat, had van de voorjaarsplanting enkele laten óp schieten, om zaad te winnen. Daaronder was deze, die echter zijn lange groeiperiode niet benut had om zaad te vormen, doch om zich zelf tot dit verbazende radijzen gewicht uit te zetten. Bij zoo’n omvang, heeft men waarlijk aan één radijsje bij zijn boterham... nog te veel. J. Crt. Akmarljp. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een eend bij den vee houder J. W. Sipkema te Akmarijp achter eenvolgens 8 eieren op de gebruikelijke manier in de eendekorf heeft gelegd. Het hooge water heeft de eenden ’t voorjaar- voedsel gebracht en toen heeft een enkele gemeend zijn dankbaarheid te moeten toonen door ook te dóen alsof ’t voorjaar was. Aziatische cholera. In de gemeente Jaarsveld nabij Lopik, waar onlangs twee gevallen voorkwamen, is thans een zestienjarig meisje door cholera aangetast en na eenige uren overleden. Uit het ingestelde bacteriologische onderzoek is gebleken, dat het inderdaad Aziatische cholera was. Op last van den geneeskundigen inspec teur, dr. Hamburger te Utrecht, zijn in over leg met -den burgemeester en dr. De Weerd te Lopik strenge maatregelen genomen. Het besmette gezin is geïsoleerd, terwijl nog andere gezinnen, die met het eerste in aanraking zijn geweest, eveneens onder bewaking zijn gesteld. uil T Bolswardsche Courant I D iHA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1