Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 28 October. I I J 1909. 48ste Jaargang. No. 86. Verschijnt Donderdags en Zondags. w Uit de Raadszaal. I 4 TM VOOR 'III 'lil M I t I De f 100 wordt dan ook niet uitgetrokken» Pit wordt aangenomen, met 6 tegen 5 Bolswardsche Courant r Wethouders gedrukt exemplaar had ontvangen f 52.03 1 i heeren Boersma, Rosier, Kramer De voorgestelde vergoeding agenten Ie klas elk f 66, Bolsward f 5735.64 - 5683.61 ver- hun college, en idem, dat ook met tot Voorzitter is en goedge- Is ’t niet om tureluursch te worden? Daar krijg ik Zaterdagavond de kennisgeving, dat er raadsvergadering is op Dinsdag, en daarbij behandeling der Gemeentebegrooiing Op Dinsdag, Woensdag courantendag, dus tot het holst van vertoeven om daarnadirect aan verslag. Die boodschap doende zoover i gedaan, nog wel lijk sedert het najaar eer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cte. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. den nacht in de raadszaal alles aan te teekenen, en ’t uitwerken van ’t i was dan ook vol- om mijn Zondag te bederven, voor dat niet door ’t slechte weer werd En dan is deze raadsvergadering een jubileum voor me. ’t Is name- van 1885 dat ik de heb de lezers der Bolswardsche Courant te mogen vertellen, wat er in onze raads vergaderingen behandeld wordt. Dit is juist de 25ste maal dat ik opga om de gemeente- begrooting z/mee te maken”, en nu wordt mij helaas geen behoorlijk tijd gegund om een getrouw relaas te geven, ondanks de opoffering van mijn nachtrust. En alsof dat nog niet genoeg was, word ik bovendien gekweld door een lichte ongesteldheid, kies pijn, en tengevolge daarvan begrijpe men, dat mijn feestelijke stemming heden beneden pari staat. Mopperen helpt niet de jongen van de drukkerij komt morgen vroeg om de copie en dus maar met moed aan den gang. Op volledigheid kan dit relaas echter niet bogen, ’t zal meer een beschouwing dan een verslag zijn, doch de lezers gelieven mij dit maal te verschoonen. 't Is zelfs denkbaar dat men een overzicht soms liever leest dan een geheel uitgewerkt verslag. De Verslaggever. de politie wekte weer heel wat De regeling ging er evenwel nog al glad door. Jaarwedde inspecteur f 900, na 4 dienstjaren f 950, 8 en meer dienst jaren f 1000. Agenten Ie klas, 3 jaren f 650, 7 jaren f 700 en na 11 dienstjaren f 725. Bij de agenten He klas- raakten de tongen eerst goed los, de Commissie stelde vooraan vang f 200, na 3 jaren f 225 en 6 en meer dienstjaren f 250. De heer Kramer wilde direct aanvangen met f 225, de heer Boersma ondersteunde dat, de heer Rosier wil dan ook met 3jaar op f 250 gaan. De heer Keikes vond dit voor stel van den heer Rosier, mede-commissielid, vreemd, te meer wijl bij buitengewone politie diensten nog al ruim gerekend werd. De heeren Eisma en de Voorzitter vinden het voorstel der Commissie nog al voldoende en ten slotte werd dat voorstel na veel discussie ook aangenomen met 8 tegen 4 stemmen, de en Vis. voor kleeding der en voor He klas elk f 25 wordt ook goedgekeurd, hoewel de heer v. d. Klei het niet kon goedkeuren dat de agenten zelf de regenmantels moesten aanschaffen wijl zij er soms de centen niet voor hebben. Alle anderen keurden evenwel goed dat zij voor f 25 toelage zelf voor kleeding moeten zorgen. Toen kwam nog het politie-rijwiel en dat snorde er van langs. De Commissie wilde de agenten Ie klas f 10 vergoeding toekennen, de Voorzitter bestreed dit en vond het beter dat er aan het bureau een rijwiel van de gemeente is, ten dienste der agenten, dat is veel practischer dan dat zij ’t eerst van huis moeten halen. De gemeente kan een rijwiel huren voor f 30, met de reparatie inbegrepen moet het f 40 kosten, en dan is de som nuttig besteed. De heer v. d. Meer vindt dat ook het meest verkieslijk, omdat het rijwiel dan door alle agenten, die kunnen fietsen, natuurlijk kan gebruikt worden als er haast is bij eenige zaak of bericht. De heer Eerdmans vindt een rijwiel geheel niet noodig onze stad is te klein van om vang als ze wat vlug loopen, zijn ze de stad gauw door, waarop de Voorzitter opmerkt dat toen de veearts aan de orde was, diezelfde heer Eerd mans Bolsward zoo groot en gewichtig noemde, dat het schande was, dat hier geen veearts was gevestigd, waarop de heer Eerdmans weer terugkaatst dat hij toen het oog had op den veestapel hier en in den omtrek, en niet op den om vang der stad. Het voorstel der commissie om f 16 aan de agenten le klas uit te keeren, als zij in politiedienst er een rijwiel op nahouden wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Lunter, Keikes, Rosier en van der Klei. De Voorzitter wenscht nu een stemming te houden om voor rekening der gemeente een rijwiel te huren ten dienste der politie doch de heer Keikes zegt dat dit bij de salarisregeling niet thuis behoort, dat kan bij de begrooting we) beslist worden en dit stemt men toezoodatnog even wordt gesproken over de buitengewone diensten der agenten 2e klas en goedgekeurd zooals voorgesteld werd door de Commissie om 20 cent per uur te bepalen met een minimum van 50 cent. Om er bij te bepalen dat ingeval 2 maal op denzelfden dag dienst gedaan werd dit als een dienst te beschouwen, gelijk de heer Kramer wenschte, werd verworpen, vóór de heeren Kramer, Eerdmans en v.d. Meer. De heer v.d. Meer wenschte nog uit de vroegere verordening te bepalen dat voor ’t opmaken der lijsten voor de kohieren honden belasting, het bewijzen van diensten als be- volkingsagenten en ’t keuren van vleesch bij afwezigheid van den veearts geen afzonder lijke belooning wordt gegeven, en dan nog te bepalen dat de gemeente geen regenmantels verstrekt. De heer v.d. Klei komt tegen dat laatste op, hij wil ’t juist wel van de gemeente. Hem wordt ingelicht dat zij thans f 15 maar later f 25 vergoeding voor kleeding krijgen -i- en dan is 't hem goed, maar de heer Keikes acht die laatste toevoeging door v.d. Meer voorgesteld toch niet noodig, en na eenige schermutseling laat de heer v.d. Meer de regenjassen glippen, en worden zijn andere bepalingen goedgekeurd. De geheele regeling der jaarwedden wordt nu met algemeene stemmen goedgekeurd. en dus batig saldo wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en de begrooting voor ’t Alg. Stads-armenhuis, de ontvangsten en uitgaven beide ter somma van f 20.077.625 wordt eveneens zonder discussie algemeen goedgekeurd. 6. Behandeling van de concept-verordening regelende de jaarwedden etc. der politie. Het rapport omtrent de regeling der jaar wedden van discussie. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. port zoo doorgeworsteld was, kwam deze met dit, een ander met dat, en weer een ander met een punt dat al reeds besproken was aandragen. Het was haast ondoenlijk om ’t bij te houden en wij zullen, omdat trouwens met het gepraat de zaak zelf meestal gelijk bleef, ons bepalen tot de voornaamste punten van het discours en waar tot wijziging besloten werd. Bij de inkomsten vroeg de Commissie of van stoombooten en motors van buiten wonende eigenaren geen walgeld kan geheven worden, zooals met de Martinboot reeds het geval is. B. en W. zeggen dat die boot voor den gemaakten wal en uitdieping bij contract eenige vergoeding geeft, doch wal- gelden zijn hier niet. Na toelichting en bespreking handhaaft de commissie het voorstel, doch alle overige raadsleden keuren het af. ’t Wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Ooster- baan, Eerdmans en Vis. Bij de uitgaven komt meer kijken. Eerst kregen we de stoelen van de vroedmanskamer. B. en W. hebben f 100 uitgetrokken voor nieuwe stoelen, de Commissie acht dan die som veel te klein, heeft de stoelen eens goed bezien en wil ze met nieuw triep be- kleeden, doch de post f 100 beknibbelen. Dit vindt bestrijding bij den Voorzitter en den heer Eisma, doch de commissie kreeg haar zin. Daarop gingen we den trekweg uit, een wandeling die bij elke begrooting noodzakelijk schijnt. De Commissie vroeg of het werk ook zou aanbesteed worden. B. en W. verwezen naar het rapport van den architect maar de heer Oosterbaan als rapporteur der Commissie zegt dat zij rekening hebben te houden met het antwoord van B. en W. en niet met breedsprakige rapporten van een ambtenaar, eindigend in een uiting van'zelfvoldaanheid. De Commissie heeft het gemeentebelang op het oog. Door den heer v. d. Meer wordt daarop heel duidelijk en zaakrijk meegedeeld hoe die trekweg wordt onderhouden en nu hij dat zelf mee geïnspecteerd heeft, is hij overtuigd dat dit de goedkoopste wijze is. Vroeger had hij er ook een anderen kijk op, maar is nu overtuigd dat het bij iedere aanbesteding of splitsing veel duurder zal uitkomen. Na die inlichtingen verklaart de Commissie zich tevreden gesteld. Vervolgens kwam de opmerking der Com missie om de walbeschoeiing aan de oude Turfkade van ,/beton” te maken. De archi tect ontraadt dit echter, maar de Commissie wil toch wel eens een proef er mee genomen hebben. Na heel wat bespreking over houten, steenen en betonwallen, hebben B. en W. beloofd het ernstig te zullen overwegen. Dan had de Commissie nog een opmerking over de uitvoering der walbeschoeiing en bestrating aan het Grootzand. De palen en planken onder water zijn niet met carbolineum ingesmeerd. De architect is er tegen om beneden den waterspiegel in te smeren, het geeft licht vuur in het hout en hij vindt de stemmen (de heeren Oosterbaan, Eisma, Kramer, Lunter en v. d. Klei). De heer Boersma hield zich buiten stemming. Met dit intermezzo kwamen wij aan de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohieren over het 3de kwartaal 1909. Het kohier voor de school m. u. 1. o. bedraagt f 182, Dat van school no. 1 f 250, Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgem. en Wethouders tot het verhoogen van enkele uitgaafposten over 1909. Daar door de buitengewone politiediensten de raming wordt overschreden, stellen B. en W. voor den post met f 50,te verhoogen en ook den post /diverse uitgaven voor het politiewezen” met f 50,totaal f 100,te verhoogen. Allen keurden dat goed. 3. Voorstel van Burgem. en om restitutie hoofdelijken omslag, suppletoir kohier 1908, te betalen uit onvoorziene uit gaven 1909. Tengevolge besluit van Ged. Staten is aan een reclamant hoofdel. omslag over 1908 f7,69 en aan ander f31,195 verlaging van hun aanslag toegekend. Wijl de dienst 1908 is afgeloopen stellen B. en W. voor die som te betalen uit onvoorziene uitgaven 1909. Ook weer met algemeen goedvinden in gewilligd. 4. Behandeling van het adres van de ge heelonthouder s-vereeniging „Excelsior" om le deelen in de subsidie, met advies van Burgem. en Wethouders. B. en W. merken in hun advies op dat 16 Dec. 1908 ook dergelijk verzoek is in gekomen wat 30 Dec. d.a.v. werd afgewezen, en met verwijzing daarop stellen zij voor ook nu afwijzend te beschikken. Bij dit punt ontstond discussie tusschen de heeren Boersma, Rosier, Kramer, Eisma, Oosterbaan, v. d. Klei, Keikes, Lunter, v. d. Meer en den Voorzitter. Over ’t algemeen ging men met B. en W. mee dat voorheen besloten was f 30 te geven aan de toen bestaande drankbestrijders-ver- eenigingen, voor 5 jaren. Die tijd is in 1910 verstreken, dan kan men weer zien. De heer Rosier wilde toch voorstellen, om aan die vereeniging over 1910 f 10 toe te kennen, want die werkt ook krachtig voor het goede doel. Het advies van B. en W. werd aange nomen, met 11 tegen 1 stem, de heer Boersma, en de heer Rosier zal bij de be grooting die f 10 weer op ’t appèl brengen. 5. Behandeling van de begrooting van het Algemeen Stads-Armenhuis en van den weg BolswardHarlingen, dienst 1910, met rap port der commissie. De begrooting van den weg Harlingen, met ontvangsten z/ uitgaven Wij zijn nu tot het cardinale punt 7 de gemeente begrooting gekomen. Eerst wordt even pauze gehouden om daarna dat gewichtig werk ter hand te nemen. De Voorzitter stelt voor, zich eerst te bepalen tot de opmerkingen van de Com missie en het antwoord van B. en W, om daarna ieder lid de gelegenheid te geven vragen en voorstellen te doen. Dit geschiedde ter bekorting van den tijd en ter voorkoming van breedvoerige bespreking, maar daardoor werd het soms lastig het debat te volgen, want dan kreeg men weer een mop van het rapport, dan een antwoord van B. en W., daarop gaf de Commissie weer bescheid en dan kwamen de discussien en toen dat rap- bestrating goed uitgevoerd. De rioleering daar zat heden ook heel wat aan vast. De ondergrondsche rioleering wilde men in de Sneekerstraat, B. en W. vonden dit onpractisch, want de straat is daarvoor te vlak, het hemelwater zou niet weg kunnen, en daarbij er zouden ook te veel zinkputten moeten zijn. ’t Blijft evenwel bij bovengrondsche rio leering, echter zal de klinkertbestrating wat verbreed worden. Waar de straten niet flink hellen, achten B. en W. ook in het belang der gezondheid, ondergrondsche rioleering niet aanbevelenswaardig. De torenuurwerken kregen ook een duw, vooral het raadhuisuurwerk heeft dolle kuren. Dit werd algemeen toegestemd, de ware oor zaak kunnen B. en W. nog niet opdiepen, maar er zal in voorzien worden. Uitbreiding der stad wenscht de commissie te bevorderen en f 10Ü,uit te trekken om een commissie te benoemen overeenkomstig art. 54 der gemeentewet. B. en W. willen ook wel gaarne geregelde uitbreiding, en willen met heeren Gasthuisvoogden over het indertijd gemaakte fraaie plan, dat toen door den raad is goedgekeurd, een conferentie houden. Vergadering op Dinsdag 26 October 1909. ’t Getal raadsleden is compleet, juist een dozijn, want de heer Heukels heeft het bijltje er reeds bij neergelegd. De notulen worden gelezen keurd. De serie ingekomen stukken is heden niet groot; een paar resolutiën van Ged. Staten, goedkeurende de genomen besluiten van den raad, twee rapporten van de raadscommissie inzake werkloosheid over gehouden ver gaderingen, een adres van -den Bond der Gereformeerde Drankbestrijding verzoekende het maximum der vergunningen in deze ge meente te verlagen, en toen een kennis geving van de Voogden van het Algemeen stadsarmenhuis, dat de heer S. J. Praamsma met 1 Nov. a.s. eervol ontslag wordt leend als boekhouder van nog een kennisgeving van ingang van 1 Nov. a.s. benoemd de heer H. A. Lunter, tot Secretaris de heer S. J. Praamsma en tot penning meester de heer J. Wiersma, die tot borg heeft de heer H. Boersma. Er werd ver zocht om die benoeming van penningmeester en diens borg goed te keuren. Dit zat evenwel niet glad. De heer Keikes stak een spaak in ’t wiel, door og te merken dat hij wel een gedrukt exemplaar had ontvangen van de door den raad goedgekeurde wijziging van het reglement, doch dat daaruit niet blijkt dat van dat reglement binnen 8 dagen na de vaststelling mededeeling is gedaan aan Ged. Staten, en ook blijkt er niet uit wan neer dit reglement is afgekondigd. Dan is er nog een abuis, in de raadsvergadering van 8 October was de heer Kramer Voorzitter, en in ’t reglement is geteekend door den heer C. J. v. d. Veen. De rechtsgeldigheid van dit reglement zal dus met vrucht be streden kunnen worden. De Voorzitter komt hier wel krachtig tegen op, en beweert dat het slechts een wijziging van een reglement betreft, en dus dat alles niet noodig is, doch de heer Keikes wijst op art. 6 der Armenwet, en wenscht geen be handeling van benoemingen, zoolang de zaak niet in het reine is. De heer v. d. Meer wil dan ook meegaan met uitstel en een onderzoek doen instellen, en als er een incorrectie is geschied, dan die eerst herstellen. Het komt ten slotte den Voorzitter ook gewenscht voor de zaak uit te stellen en inmiddels een nieuwen datum van vaststelling te bepalen om binnen den termijn van 8 dagen er kennisgeving van te zenden aan Gedeputeerden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1