lieuws- en A Bolsward en Over allerlei dingen. I S h u H J In HOMMES’ Koek 48ste Jaargang. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 87. Mabel Parker en Bob TAAI TAAI a 20 et. per pond, en extra fijne BOTERLETTERS vo In Zondag 3 BINNENLAND. I Maandag* 1 N 0! die Lil Militair Blijspel het 2e Bedrijf CA Kil. AANVAN^?; A~7 regels 50 Cts. Vervolgen» Afzonderlijke den duursten weg, in de meening de vrucht steeds te DIXI. dit wat nood, plantsoen plenty, ert men doet dit uit zuinigheid, weet ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 51 a In een der vorige nummers van dit blad kwam een ingezonden stuk voor van no. zooveel van den H. O. waarin de vraag wordt gesteld hoe het nu eigenlijk staat met den nieuwen gashouder. Ik heb die vraag meer hooren stellen, er gaan werkelijk geruchten dat de gashouder nog niet geheel naar be- hooren geplaatst zou zijn, ’t Is naar aanleiding van dit een en ander dat ik U voor ditmaal eens wil geven een tooneelstukje, in 5 be drijven, getiteld: Te veel drukking of Het spel van den Bolswardschen gashouder, 'twelk hier met veel succes is opgevoerd. o Eerste bedrijf. In den gemeenteraad wordt de zaak druk bediscussieerd en besproken. Na heel wat verspilde woorden wordt toch eindelijk zoo goed als eenpariglijk besloten (met .slechts één stem tegen), om tegen het advies van een zeer geacht burger onzer stad, een bejaard man van veel practiscbe kennis, èn tegen bijna de gebeele opinie in, het voorstel van B. en Wom de bestaande gasfabriek uit te breiden, aan te nemen. Wèl wordt daarbij overwogen dat zoodoende het plantsoen bij de voormalige St Janspoort geheel verknoeid wordt, maar bovendien, uwee? ’t Is om het antwoord te krijgen op deze vraag, die óók reeds is gesteld door no. zooveel van het kohier van den h. o. dat ik deze oude affaire, die reeds zooveel hoofden en pennen in beweging heeft gebracht, hier nog eens gereleveerd heb. Mij dunkt, dat antwoord, daar hebben wij, als belasting betalende burgers, toch wel recht op. Het zal mij en met mij natuurlijk een ieder, hoogst aangenaam zijn indien dat antwoord gunstig luidt, indien daar gezegd kan worden de gashouder is thans volkomen naar eisch geplaatst, die zaak is nu finaal uit. Maar mij dunkt de Bsche. gashouder is nu al zóó lang op ieders lippen geweest, dat daar nu eens een einde aan moet komen. :r regel. Overigens naar plaatsruimte. Entrée f 1 Plaatsbesf^ telefonisch aangesloten onder No. 4. Het werk is voor het oogt vine omdat de voortzetting wacht zeer fijn SPECDLAAS ”n re.,.., alle d <i g Verleden jaar waren heeren dieven zoo vrij om een pereboom tot op de laatste vrucht leeg te halen, dit jaar evenwel beeft men mij toegestaan zelf een gedeelte te mogen pluk ken terwijl de rest welwillend door een der genoemden is meegenomen, waarvoor ik dan ook dankbaar... en voldaan ben. Zoude het niet voorzichtiger zijn, wanneer de liefhebbers niet stalen, maar den recht hebbende verzochten een deel van de opbrengst der vruchtboomen te mogen ontvangen. Friso. Blauwhuis. Bij de j. 1. Zaterdag gehouden publ. verkoop van ’t Jachthuis „Brandsma- state” met de twee perceelen weiland, is kooper geworden de heer G. Rijpma te Wor- kum voor de totale som van f4433. Nu men in onze provincie de aard appelen gaat inkuilen of in den kelder brengen blijkt dat oogenschijnlijk gave aardappelen heel spoedig gaan rotten. Dit wordt toege schreven aan de omstandigheid, dat de grond tijdens den groei van vochtig geweest is. Gaasterland, 27 Oct. De hooge winden voerden gisteren en heden veel trekwild naar de gemeente, dat zich echter weinig in de bosschen ophield. Daardoor was de lijster- vangst van minder beteekenis, dan verwacht mocht worden, vangsten hooger dan 100 stuks per dag kwamen niet voor en vele bleven beneden dit cijfer. Door de ontbladering van het kreupelhout krijgen roofvogels kraaien, gaaien, eksters, e.d. ruimer gelegenheid hun slag te slaan. Er wordt dan ook geducht geklaagd over de verscheuring van de lijsters. Houtsnippen worden bijna nog niet gevangen. Hem. Oldeph. en Nw. 27 Oct. Door het natte weder van den nazomer is de kool- verbouw dit jaar bijzonder voordeelig. Van knolvoet, waarover vorige jaren geklaagd werd, is geen sprake, zoodat op geschikte terreinen exemplaren van respectabel gewicht geoogst worden. Jammer is ’t, dat hier en daar de snelle groei de kooien doet barsten, waardoor veel vruchtblad verloren gaat. Het cicho- reidelven onder Hemelum is afgeloopen. Over de opbrengst is men tevreden en de qualiteit van de wortelen laat niets te wenschen over. Het wintervoergroen op de akkers komt zeer goed boven. Fr. Zuidwesthoek, 27 Oct. De toestand in de weiden wordt critiek. De zode wordt duizendvoudig verdeeld door de hoeven van het vee, dat tot de hielen inzakt en het gras diep wegtrapt. Waar de koeien gestald zijn heeft men moeite het gras aan te voeren. Per wagen gaat het bijna niet meer, waarom hier en daar het vervoer van het stalgras op baren plaats heeft. De najaarswerkzaamheden in de polders worden bemoeilijkt door het ongunstige weder en ondervinden daardoor op alle boerderijen zeer ongewenschte vertraging. Makkum. De inzending Makkumer aarde werk van Gebr. Tichelaar alhier is op de „Imperia! International Exhibition* van 1909 te Londen bekroond met den Grand Prix (de hoogste onderscheiding!. Men schrijft uit Winterswijk. Het groote nieuws op het oogenblik is het vinden van steenkolen en daaraan knoopen zich van zelf allerlei beschouwingen vast over de toe komst onzer gemeente. Het lang gewenschte en in den laatsten tijd met zekerheid ver wachte resultaat is thans bereikt, nadat de boringen van Rijkswege gedurende 2 jaar onvermoeid werden uitgevoerd. Het vermoeden op het vinden van het zwarte goud werd, zooals yre reeds gemeld hebben, in de laatste dagen zeer versterkt en thans „es ist erreicht”. Op eene diepte van 10461/2 M. werden ze gevonden. Hedennamiddag had de gewichtige Hepk. Adv. BI. Follega. Zeldzaam is ’t. Een vijftal eenden van brugwachter Huitema legden tot heden, samen al 80 eitjes. Nu is een „piek” in ’t voorjaar uitgebroed, ook dapper aan den leg gegaan. Alle dagen een ei. ’t Is kras niet waar? Workum, 29 Oct. Aangaande het bericht uit Sneek, meldende dat aldaar eerste kwali teit lundvleesch voor 30 cents verkrijgbaar was, meldt een betrokken persoon ons, op welke wijze dit kon geschieden. De slager Tweede bedrijf. Met de werkzaamheden wordt een aanvang genomen. Zij duren lang, zeer lang. Een „kolk” moet worden gegraven, teneinde grootere schepen de gelegenheid te geven om vlak vóór het nieuwe gebouw te kunnen komen. Te dien einde moet de „Dijlakker” zoo lang worden afgesloten. Dit veroorzaakt een uit waseming van scherpe gassen, zóó erg zelfs dat de gevels der meeste huizen aan de „Dijlakker” een zwarte kleur krijgen, en waardoor de atmosfeer zoodanig verpest wordt, dat het haast niet is om uit te houden. Een en ander geeft echter nog aanleiding tot een humoristische opmerking in den raad. Een der leden, n.l. die toevallig het beroep van handelaar in verfwaren uitoefende, kwam namens de burgerij klagen over het bederven der gevels en ontving toen ten antwoord dat hij zich daar maar niet zoo dik over moest maken, aangezien ’t hem toch nooit schade zou kunnen doen, welke humoristische op merking toen algemeen geapprecieerd werd. Derde bedrijf. Het graven van de kolk duurde lang, maar kwam toch eindelijk klaar. Daarna lieten de eerzame en geduldige burgeren hunne gevels weer opknappen en vroegen geen cent schade vergoeding van de gemeente, welke edel moedigheid echter geenszins met een reductie op hun belastingbiljet werd beloond. Toen de voorgevels der goede en geduldige burgeren (ik bedoel die hunner woningen), weer een fatsoenlijk uiterlijk gekregen hadden, naderde het werk, waarom zij al die schade hadden moeten lijden, (nu bedoel ik de burgers) ook langzamerhand zijne voltooiing. Eindelijk was het zelfs klaar, de groote gashouder was geplaatst, en er kon dus langzamerhand eens aan worden gedacht de kreet om „meer licht” in goedgunstige overweging te nemen. Fierde bedrijf. Schrik en ontzetting en ontsteltenis in alle kringen der Bolwardsche samenleving, onder de bestuurderen dezer stad, onder de vroede vaderen die in hunne vergaderingen over het wel en wee dezer gemeente hebben te beschikken, onder de belasting-betalende burgerij niet minder. Daar levert ons de verraderlijke bodem, waarop de nieuwe gas houder geplaatst is, een leelijk ‘koopje, een „duurkoopje”. Hij weigert n.l. de trouwelooze, om het respectabele gewichtje dat aan zijn sterke schouderen is toevertrouwd, langer alléén te dragen. Hij begeert hulp en steun bij dit zijn moeielijke werk. Hij laat de gashouder zakken. Heel de stad is in hevjge opgewonden heid over zóó groot eene trouweloosheid, ’t Wordt een tijd van groote beroering. Conferenties worden gehouden, men kan het niet eens worden over de wijze waarop het kiest men den duursten weg, in de meening verkeerende, natuurlijk, dat dit óók de beste is. j Een en ander levert intusschen in alle j lagen der Bsche. samenleving stof tot vurige besprekingen. „Daar zitten we nu met dat mooie koopje. Ja, ’t moest vooral maar op een koopje gebeuren. Wat hebben we nu? De heele entrée aan dien kant der stad be dorven, ’t plantsoen en wandelweg verknoeid, ’n halve gasfabriek en nóg duur, duur!” Deze en dergelijke taal wordt dagelijks gehoord. Niettemin blijft men bedaard, er worden geen betoogingen gehouden, geen vergade ringen belegd, geen moties van afkeuring aangenomen, men weet, ‘het geval ligt er nu eenmaal toe, en men dient er zich in te schikken. Ja, één beweginkje is er toch ge weest, en dat wel na de publieke vergadering waarin door den architect der verbouwing zijn houding nader is uiteengezet. Toen is er door eenige ingezetenen een adres gestuurd naar onzen Raad, men heeft er zich echter niet door laten „intimideeren”, zooals men dat dan met ’n groot woord gelieft te noemen. Vijfde bedrijf. De herstelling van den gashouder is gereed. All right. Nu rust ie ten minste stevig op z’n grondslagen, nu kunnen we langzamer hand weer eens aan „meer licht” gaan denken, wat voor Bolsward, óók soms wat de straat verlichting betreft, zoo broodnoodig is. Wèl zeggen we: hoe jammer dat we nou nog niet wat meer geld hebben uitgegeven, dan had den we een geheel nieuwe fabriek kunnen hebben op een plaats waar er ruimte voor was, b.v. buiten de stad, maar we zijn dan tenminste toch blij dat de zaak nu in orde is... Maar wat hooren we daar? Daar wordt wat gemompeld, daar gaan geruchten, scheelt er toch nog wat aan Is ’t toch nog niet heelemaal in den haak Moeten we nu nóg meer met dien ons reeds zoo dierbaren gashouder beleven Leeuwarden, 29 Oct. Als een bijzonder heid mag worden gemeld, dat aan de vee markt gewogen werd een gemest kalf, dat een gewicht had van 290 K.G. Het dier, nog geen half jaar oud, werd geboren en gefokt bij Gebrs. Knoop te Surhuizum, en gebruikte in de laatste weken 33 liter melk per dag. Voor de som van f 180, werd de slager B. te Leeuwarden, eigenaar van kalf. IJlst, 27 Oct. Een landbouwer alhier had in ’t begin dezer week een koe, die een kleine aardappel in het verkeerde keelgat kreeg, ’t Radicale middel, om met een stok den aardappel ter bestemde plaatse te brengen, werd spoedig toegepast, ’t Resultaat bleef natuurlijk niet uit: de strot stuk en de koe dood. Er wordt niet bij verteld, dat voor noemde landbouwer les in anatomie bij het vee heeft gehad. toren deed wapperen. Voor heden werd slechts eene dikte van 20 cM. aangeboord ter con- stateering van het feit der aanwezigheid. Het werk is voor het oogenblik gestaakt, t op de komst den hoofdingenieur der mijnen onder wiens opperleiding het werk verder geschiedt, om na te gaan hoe dik de kolenlaag wel is. Dat de Winterswijksche bodem niet zonder grond tot de oudste gerekend wordt is daaruit klaarblijkelijk bewezen. Terwijl de landbouwer T. 8. onder Reeuwijk gistermorgen met zijn vrouw de koeien aan het melken was en de woning onbeheerd stond, vonden dieven de gelegen heid schoon om in te breken. Een kelderraam werd met een beitel geforceerd en zoo kwam men tusschen 5 en 6 uur de woning binnen. Behalve eenige gouden en zilveren sieraden werd een bedrag van f 250 aan zilver- en papiergeld gestolen. Hoewel de politie onmiddellijk werd gewaarschuwd heb ben zij den dader of daders niet kunnen opsporen. Gistermiddag is een dame; wandelende in de Frederik Hendrikstraat te Utrecht door een manspersoon een taschje ontrukt, in houdende twee bankbiljetten van f 25. De dief ontkwam. Te Wouw bij Rozendaal is Woensdag een 14-jarige jongen bij het eikels schudden uit een boom gevallen, waarbij hij de hals wervels brak. De jongen bleef op de plaats dood. ’t Was verleden week kermis in Gennep, W. werd bezocht door zijn Duitschen vriend, die met hem aan den bouw van een klooster had gewerkt. De Duitsche vriend was royaal, hij tracteerde Hij baalde voor 20 centen en leende daarvoor even W’s. fiets. Toen de schnaps op was, toonde de vriend zich nog royaler, hij ging nogmaals met W’s. fiets een maatje halen, echter... hij is nog niet teruggekeerd en heeft ook vergeten de fiets terug te zenden. ’s-H. Crt. Een zonderlinge berooving heeft zich gisteren in een der grootste cafe’s, in het centrum van Amsterdam gelegen, voorgedaan. Een vrij opzichtig gekleede dame kwam in den namiddag tusschen drie en vier uur het café in haar eentje binnenstappen en bestelde ’t eene cognacje na ’t andere, zoodat zij ten slotte ietwat luidruchtig werd en kennis aan knoopte met een heer, aan een aangrenzend tafeltje gezeten. Nadat de dame nog meer cognac besteld had, werd zulks door den zaal- chef geweigerd, waarna zij bouillon ging drinken. Kort daarop stapten de dame en heer gezamenlijk op. Tegen zessen kwamen zij terug, weer werd cognac besteld, en trok de dame door haar zonderling doen de aan dacht der andere bezoekers. De eigenaar van het café verzocht na hem terzijde geroepen te hebben den haar vergezellenden heer, zich met de dame te verwijderen. De dame kwam toeloopen, ontstak in woede, noemde haar naam, zei, dat zij de vrouw was van een O.-I. ambtenaar en voer heftig tegen den uiterst beleefden directeur uit. Intusschen had de heer den rooden mantel, benevens het taschje en de parapluie der dame reeds uit ’t café gehaald. De dame weigerde echter te vertrekken, ondanks de aansporingen van den heer, die inmiddels het café verliet. Toen even later de zonderlinge dame buiten kwam, was de heer... verdwenen, met hem de mantel, de parapluie en het taschje, waarin zooals verscheiden kellners verklaarden een groote som papiergeld was geborgen. Nu geraakte de. dame geheel van streek, zoodat een opstootje voor het café ontstond, waarbij de hulp der politie moest worden ingeroepen. Den directeur, portier en ander personeel der inrichting, beschuldigde zij van te zijn „handlangers” vaij den verdwenen heer, een lang, donker uitziend persoon. Na nog heel wat geschreeuwd te hebben, is de beroofde in lichtelijk bewogen toestand aan het politiebureau Molsteeg aangifte gaan doen van het gebeurde. De -recherche stelde dadelijk een onderzoek in. De dame ver klaarde met den heer in een melksalon eerst gistermiddag te hebben kennis gemaakt. Een der kellners daarentegen verzekerde, het zonderlinge paar reeds te voren te zamen te hebben gezien en bediend, terwijl zij hevige ruzie hadden. Eerst eergisteren was zij uit Antwerpen Bolswardscti e .Gnurant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1