lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Firm; Prima B< u: II tl Ij 48ste Jaargang. 1909. No. 89. Verschijnt Donderdags en Zondags. aa P Y’ ’rij aan bij cle a.s. terechtwijzing die mij minder goed smaakte...---- Zondag 7/ uit de Biscuitfabrii BINNENLAND. Vraagt bij uwen kruide uitsl Het woord is aan den Verslaggever. Ingezonden. VOOR ii. 4 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. In komt voor, MIJDRECHT. AMSTERDAM. Wil uw By (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). het houden „De Friesche Geachte Redactie! zoo vriendelijk zijn onderstaande in veelgelezen blad te willen opnemen, voorbaat onzen hartelijken dank. rechtvaardige pers werken. Een vertrouwde aanbeveling, een goed woord, een vingerwijzing is voor vele lezers nuttig, ja soms noodig, en het is juist de vérstrekkende uitwerking van een nieuws- en advertentieblad, die Redactie en medewerkers, elk op zijn terrein, moeten overtuigen van het gewichtige van hun werkkring. Die ernstig zijn taak opvat, gaat zonder aanzien des persoons zijn meeningl naar bestweten meedeelen en behoeft dan A ook niet den toets der critiek te vreezen. Mag een Redacteur nog al eens de eer te beurt vallen, dat zijn artikelen worden be sproken 't zij dan in gunstigen of on gunstigen zin een verslaggever valt weinig onder de aandacht. De redenaar wiens woorder hij gaf, valt in ’t volle licht als het ver slag echter niet correct is, dan ja dan eers waait het op het dak van den verslaggever|B Mocht ik in mijn journalistieken werkkring een paar malen betuigingen van goedkeuring van den spreker zelf ontvangen die on"' hun zeldzaamheid op hoogen prijs werdei geschat, een enkele maal ben ik ook XT~10OpstT~1 wezen op een begaan abuis en met ingeno menheid werd die terechtwijzing door mi - - aangenomen, doch twee malen kreeg ik eei de Bolsw. Courant van j.l. Zaterdag onder plaatselijk nieuws een bericht waarop we meenden van bescheid te moeten dienen. Het wordt daar voorgesteld alsof de heer M. Oberman candidaat zou zijn van leden der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje”. Zoo staat er letterlijk en juist om het onjuiste dezer voorstelling dient dit bericht te worden gerectificeerd. Door leden eener Kiesvereeniging, onver schillig welke ook, kan niemand worden Wij zijn het volkomen met den inzender eens en rectificeeren dus gaarne het bericht door te melden, dat de heer Oberman can didaat is der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje”. Zonder eenige bedoeling was die zin in ons bericht opgenomen. Redactie. Daar heb je ’t al, den eersten keer dat ik mij eens vrij mocht bewegen heeft mijn pen het te bont gemaakt. Veel te overdreven. Zoo ongelukkig als daar geschetst werd is een persman niet, zoo hoog verheven en zoo despotisch is geen recensent. Nu toegegeven, dat de ongewoonte om eigen gedachten te geven mij parten heeft gespeeld, en mijn wijze van zeggen wat hoogdravend is geweest. Ik zal trachten in mijn 2e artikel wat lager bij den grond te vliegen. Een verslaggever is een gewichtig persoon, dat heb ik mij voorgenomen heden nader toe te lichten, ’t Wordt mij toch alweer wat beklemd om ’t hart, nu ik over eigen ge wichtigheid moet schrijven, ’t Kan den schijn geven dat ik eigen lof beoog, en nietwaar? daar is meestal een verdacht geurtje aan. Toch heb ik a gezegd en dus moet b volgen. Bij nadenken gevoel ik al weer ’t gewich tige van dit betoog en dat doet mij wat op dreef komen. Het gewichtige ligt immers voor de hand, een krantenschrijver is in dienst der gevierde pers, „de Koningin der Aarde”. De dienaren deelen in den glans hunner meesters, een hoveling ontleent zijn waarde aan de verhevenheid zijns vorsten, en zoo teren' ook de volgelingen van de Koningin der Aarde op den roem hunner Vorstin. Zonder eigen lof te beoogen of eigen ver dienste te overschatten, mag ik dus zeggen een persman is een gewichtig persoon. Tusschen gewichtig zijn en gewichtig doen is echter een belangrijk onderscheid. In mijn eerste artikel heb ik reeds ’t gewichtig doen becritiseerd. Waar soms een piepjong neuswijs penuelikkertje met een air voor drie zijn wijsheid te luchten hangt, zal men in hem den verwaanden recensent met een medelijdend schouderophalen „gadeslaan”, daarentegen zal elk ontwikkeld mensch respect hebben voor bet oordeel van een bevoegd deskundige, zij het zelfs dat zijn oordeel niet geheel strookt met ons eigen inzicht. Ware wijsheid echter is niet aanmatigend, niet uitgelaten of veel- eischend; het spreekwoord: „Holle vaten bommen ’t hardst” heeft ook in de wereld der journalisten zijn beteekenis ten volle behouden. Mag een zekere vrijmoedigheid geen persman ontbreken, de bekende vrij postigheid van persmuskieten is niet altoos gerechtvaardigd, ook voor een journalist gelden de gewone regelen der wellevendheid. Maar ook een zelfs zeer bescheiden dienaar der pers heeft veel voor bij een gewoon mensch. Hij heeft bij voorstellingen en uit voeringen een vrijkaart, krijgt zelfs een plaats op de voorste rijen, en dat is ook al weer een bewijs voor het gewichtige zijner positie. Men behandelt hem bij voorbaat voorkomend, is met zijn komst steeds ingenomen. Steeds? Nu ja, althans in ’t paar dozijn jaren dat ik zoo bij verschillende vergaderingen, corpo ration en vereenigingen de pers vertegen woordigde, is ’t mij slechts éénmaal voor gekomen dat ik teruggezonden werd en een gesloten deur vond. Dit enkele geval van uitzondering bevestigt immers den regel en er komt nog bij, dat de weigering niet mijn persoon gold, ook niet het blad waarvoor ik toegang vroeg, hoewel er bij nader inzien toch een persoonlijkheid achter verscholen zat. Gewichtig is verder het ambt van verslag gever, wijl ’t geschrevene van vèrstrekkenden invloed kan zijn, veel verder dan men vaak zelf beseft, ’t Is daarom de plicht van elk schrijver zijn woorden goed te wikken en te wegen, zijn taak ernstig op te vatten, be denkende dat er zoo vele categoriën van lezers zijn, en de een vaak een geheel anderen kijk heeft op een zaak dan een ander. Natuurlijk spreek ik, wanneer ik de ernst en het gewicht van het ambt bepleit, alleen over de zooge naamde „fashionable” pers. Aanbevelingen die per regel worden betaald door de belang hebbenden, reclame-aankondigingen waaraan stoffelijke belangen kleven, ophemelen van waren, voorstellingen etc. om vrienden ter wille te zijn, neen die ziek^lijke uitwas der pers hebben we gelukkig in onze goede stad niet, en dat verwante gilde der flesscbentrekkers kan dus onbesproken blijven. Zoo gevaarlijk echter de kwade practijk der pers is, zoo heilzaam kan aan den anderen kant de goede, Pingjum, 4 Nov. Heden morgen geraakte een 3-jarig meisje van T. de V. alhier, terwijl het uit de woning den weg zou oversteken, onder een voorbijrijdenden wagen, welke geladen was met bieten. Met een gebroken been werd het kind in huis gedragen, waar een inmiddels ontboden geneesheer uit Arum het verbond. Leeuwarden, 15 Nov. Op de veemarkt werd heden een stier zoo wild, dat men, om ongelukken te voorkomen, het dier door middel van een schietapparaat moest afmaken. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek, 5 Nov. ’t Gerucht dat hier in ’t begin dezer week de ronde deed, als zou een zekere O., patient in ’t ziekenhuis alhier, bekend hebben de dader te zijn van den in 1891 gepleegden moord te Oudeschoot op vrouw Huisman aldaar, blijkt tot heden uit de lucht te zijn gegrepen. Nota bene wist men te vertellen dat de man, die te Heeg thuis behoort, zijn dominé uit genoemde plaats heeft ontboden, om dezen mee te deelen, wat zijn hart bezwaarde. De betrokken predikant weet echter van niets, evenals een predikant van kerk A alhier, die O. wel heeft bezocht, maar aller minst met de bedoeling om een bekentenis van hem te hooren. Men meent dat ’t bewuste praatje uit Heeg zijn oorsprong vindt. Voor de politie is ’t gerucht ook van weinig of geen belang, aangezien de moord 21 Mei van dit jaar verjaarde. Intusschen is de man in kwestie, dien men eerst stervende noemde, druk aan de betere hand, en zal onze Commissaris hem bij ’t verlaten der ziekeninrichting misschien nog wel eens een verhoor doen ondergaan, ’t Zal echter de vraag zijn of de man, die misschien van God geen kwaad weet, daar trek in heeft. De leden van de kiesvereeniging onzer Hervormde Kerk hielden heden avond een vergadering voor het kiezen van twee ouder lingen en viet diakenen. Ds. Wumkes, orthodox predikant en voorzitter der ver gadering, wees vóór de stemming op de bil lijkheid om een of twee diakenen te kiezen van zijn partij. ’t College diakenen was van oordeel, dat door de tegenpartij in hun midden te brengen ’t prettig samenwerken wel eens tot ’t verleden kon gaan behooren. Tot stemming overgegaan werden de af tredende ouderlingen (vrijz.) herkozen, be nevens drie vrijzinnige diakenen. Voor de I 4de vacature kon men niet slagen, waarom en door mij zelfs werden gewezen van de hand, ’t Eene geval steunde op een onwaar heid, het andere op schromelijke overdrijving en dan in onparlementairen stijl, 't Eerste betrof een uitdrukking die een spreker zich had laten ontvallen, maar waaraan een hooger autoriteit zich eenigszins ergerde. De spreker wilde nu mij als verslaggever er voor laten opdraaien en liet het voorkomen alsof hij die gewraakte woorden niet gebezigd had, maar ik ze uit mijn eigen duim had gezogen. Zoo in het publiek voor wrijfpaal gebruikt te worden, voor die eer heb ik openlijk bedankt en met bewijzen mijn goed recht verdedigd. Het andere, door mij aangehaalde geval betrof een in zeer beknopten vorm gegeven verslag over een geleerd onderwerp. Die be- beknoptheid leidde tot onduidelijkheid en wekte de verontwaardiging van een goed vriend des sprekers die de welwillendheid had mij in het openbaar een brevet van onbekwaamheid uit te reiken en mij tegelijk bij de Redactie der krant voor ontslag voor te dragen. In een uitvoerig verweer heb ik, zoo goed ik dat vermocht, aangetoond dat de veroordeelende critiek voorbarig en over dreven was geweest en de Redactie heeft mij dan ook gratie geschonken van het veroor- deelend vonnis, de rechter de recensent in optima forma heeft er het zwijgen toe gedaan. Om nog een laatst bewijs te geven van ’t gewicht des verslaggevers, mag ik hier nog even vertellen, dat het soms gebeurt dat journalisten door de rechterlijke macht worden gehoord als getuigen in zaken van ernstigen aard, wanneer n.l. de spreker zich uitdruk kingen veroorlooft, waarop de strafwet vat heeft. Ook mij is door autoriteiten eenmaal gevraagd of ik des gevorderd onder pede kon verklaren dat zekere uitdrukking op een ver gadering was gebezigd. Persoonlijk geheugen en de gemaakte aanteekeningen moeten in zulke gevallen den doorslag geven. Zulk een verklaring toch wordt zeer gewichtig. In een derde en laatste stuk wensch ik nog kortelijk te behandelen dat ons ambt is een moeielijk werk. De Verslaggever der B. Cl. werd besloten in een volgende vergadering de 4de keuze fe bepalen. Naar we vernemen, moet notaris S. Haagsma alhier wegens gezondheidsredenen voornemens zijn, tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag te vragen. IJlst. Gisterennamiddag kwam de melk- vaarder F. Zwaagstra met zijn geladen melksloep in de Geeuw in ’t zog van een groote stoom boot. De ijzeren sloep zonk onmiddellijk; maar Zw. sprong nog intijds aan den walkant te water. De stoomboot pikte den man op en bracht hem naar IJlst. De boot met inhoud (kannen karnemelk en wei) werd heden morgen weer naar boven gebracht. Woudsend, 3 November. Hedenavond heeft in ons dorp een ernstig ongeluk plaats gehad. Achter de Lemmer-stoomboot van de firma Nieveen werd een praam gesleept met materialen gebruikt bij de werkzaamheden aan de Eerste brug in den Lemsterstraatweg welk werk was uitgevoerd door den aannemer H. de Jong van Lemmer. De zoon van den aannemer bevond zich in de praam. Bij ’t passeeren van de draaibrug alhier kwam de praam in botsing met het brughoofd. De Jong wilde de praam nog afzetten, doch geraakte daarbij met zijn been bekneld tusschen een paal en de praam, tengevolge waarvan het been bijna werd afgeknepen. Aan wal gebracht werd hij binnen gedragen in de timmerschuur van den heer Faber, waar hij door een paar werklieden, die een verbandcursus hadden gevolgd, voor- loopig werd verbonden. Nadat dr. Meinesz geneeskundige hulp had verleend, werd de man per boot naar Lemmer vervoerd. Wommels. Van de 180 stemgerechtigde lidmaten namen 170 deel aan de verkiezing van 4 leden in het kerkelijk kiescollege bij de N. H. Gemeente van Wommels en Hij- daard. De uitslag der stemming was, dat gekozen werden de heeren IJ. de Vries met 97 stemmen, W. v. d. Wal 96, H. Hiemstra 97 en J. Dokter 95 stemmen, candidaten der Vrijzinnige Vereeniging „Paulus”. Op de candidaten der tegenpartij de heeren M. Dijkstra, 8. v. d. Meer, J. Smidstra en D. Wijtsma, allen aftredende leden van het kiescollege, waren 74, 73, 72 en 73 stemmen uitgebracht. Het kiescollege telt thans enkel vrijzinnige leden, terwijl in den kerkeraad nog een diaken van orthodoxe richting zitting heeft. Sneek. De IJsvereeniging „De Friesche Jeugd” hield Woensdagavond in het hotel „Schram” alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar 1908/1909 hadden bedragen f 153, de uitgaven f 144,685 en het batig saldo f 8,315. Het aantal leden bedroeg 304. Tot bestuurslid werd herkozen de heer F. de Jong. Aan het bestuur werd overgelaten te voorzien in de bestaande vacature van een keurmeester en nogmaals pogingen aan te wenden bij het bestuur der IJsvereeniging „Sneek” om van haar op billijke voorwaarden de Kunstijsbaan te huren voor van hardrijderijen vanwege Jeugd”. Door het schrikken, waarschijnlijk van het orgel van „Vreemdelingenverkeer” ge raakte Woensdagmorgen een paard met een ledige sleeperswagen, waarvoor het was gespannen, en een daarop zittend jongentje aan het Singel te water. De voerman sprong er nog bij tijds af. De toegeschoteu omstanders redden spoedig den jongen, die druipnat bij den koster der Doopsgezinde kerk bereidwillig werd opge nomen. Met het paard had men meer moeite, maar jnet behulp van touwen gelukte het ten leste ook het arme dier uit het kille nat te bevrijden. Later volgde de wagen. Alles liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af, terwijl het paard geen -kwetsuren heeft bekomen. Een mooi schot. De jager A. Veltman te Terhorne deed Maandag een prachtig schot, waarmee hij 22 snippen doodde, welke hem f9,90 opbrachten. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens xper regel. Overigens naar plaatsruimte. N dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. J - Bolswardsche Courant i iezers! r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1