lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 A 1 I n 5 a 48ste Jaargang. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 90. I I •i BINNENLAND. Het woord is aan den Verslaggever. 4 Donderdag 11 November. <3 VOOR bij aan voor- TURNDAG IN BOLSWARD, gelegenheid van het 30-jarig bestaan der G.-V. „Lycurgus”, op Woensdag 28 Juli 1909. het Blad hebben, en slaggevers een sjluecht lief; het is een- Bolsward). men de gast- Met genoegen geven wij op verzoek plaatsing onderstaand verslag, komende in het Turnblad. Blijkbaar komt Bols ward ernstig in aan merking voor de in 1910 te houden officiëele Gewestelijke Gymnastiekuitvoering. Redactie. I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Trambotsing. Gistermiddag reden te Schijndel twee trams der Stoomtrammaatschappij De Meyerij tegen elkaar. De eene tram, geladen met vee, stond stil; en de andere kwam om de bocht gereden. Ofschoon de machinist het roode seinlicht zag, kon hij wegens de gladheid niet stoppen. Twee paarden werden gedood, terwijl de machines en rijtuigen zware schade leden. I Lr. u door de burgerij te logeeren gevraagd. Geen enkele dame behoefde in een of ander hotel inkwartiering te zoeken En ik ben er ge durende de feestdagen herhaalde malen ge tuige van geweest, hoe de turnsters zich vrij en ongedwongen in den huiselijken kring bewogen, als wisten ze niet beter of ’t hoorde zoo. Toen ik mijne verbazing te kennen gaf, werd mij een eenvoudig: „dat gebeurt in ons Gewest altijd” toegevoegd. „Nim it for lieaf; it is rjuecht en sjluecht as dy fen Bolsaert”. (Neem ’t voor voudig als de burgers van In welk Gewest betracht vrijheid evenzoo? Woensdagmorgen 9x/2 uur kwamen de turnsters en turners uit alle deelen van Friesland aan. De ontvangst was eenvoudig, maar allerhartelijkst. Zoodra de vele makkers uit de stoomtram stapten, hief een orkest op ’t perron het Bondslied aan, dat oogen- blikkelijk uit volle borst door allen geest driftig werd meegezongen. De stemming zat er in eens in. Op een enkel„aantreden asjeblieft” schaarde men zich in ’t gelid en voorwaarts ging ’t in optocht naar „de Doele”, alwaar de voorzitter der feestcommissie het welkom zou toeroepen. Deze, Dr. H. Beekhuis, zette in een gloed volle, overtuigde en overtuigende rede het nut der gymnastiek uiteen. Herhaalde malen werd hij door daverend applaus onderbroken. Woorden als: „Het aantal scholen neemt staag toe, maar diep te betreuren is het dat het leervak gymnastiek zoo weinig op de leerplans dier scholen voorkomt”, waren na tuurlijk den turners uit het hart gegrepen. Zeer ad rem antwoordde de secretaris van het Noorder Gewest dan ook, dat deze rede voor alle aanwezigen zulk een groote waarde had, omdat hier „de medicus” had gesproken, een medicus, die de gymnastiek als de meest afdoende lichaamsoef. aanprees. Door gratis toezending van bijgaande foto’s is het de redactie mogelijk geweest, de leden der feestvierende vereeniging en hare opoffe rende feestcommissie in ons blad op te nemen. Niet gaarne zouden we het portret van den sympathieken medicus Dr. Beekhuis gemist hebben. Ook de burgemeester van B., de heer v. d. Veen, wenschte de feestvierende ver eeniging geluk en verzekerde haar op joviale wijze van de sympathie van burgerij en ge meentebestuur. Na deze ontvangst op marsch naar het feestterrein, dat, dank zij den arbeid van makker Sutherland Royaards, uitstekend in orde was. Tribune, muziektent, jurytent, ge reserveerde plaats voor deelnemers, plankier (voor vrije oef.), podium, omheining, alles was... in orde! Niets ontbrak. Direct na aankomst werd begonnen met de wedstrijden in vrije oef. voor dames en heeren. Aan eerstgenoemden wedstrijd namen 6 damesclubs deel. Kranig werden de oefe ningen uitgevoerd; wel waren ze niet moeielijk maar de uitvoering was dan ook prima. De vrije oefeningen der heeren (11 deelnemende clubs) werden niet zoo uitgevoerd als door de dames^ hoewel toch zeer goed. Trouwens, een feit is het, dat we gewoonlijk van onze turnsters meer serieus werk te zien krijgen dan van de mannen. Haar werk is meer.afI Even voor éénen waren de wedstrijden afgeloopen; d. w. z. die in vrije oefeningen, want er stond ons nog een optocht te wachten en ook daarbij waren prijzen te behalen. Nu, de houding van alle deelnemers en deel neemsters was boven allen lof. Werkelijk, de optocht was een stuk propagandaIk kan me zeer goed voorstellen, dat tal van Bols- wards ingezetenen in vervoering raakten en dit nummer het glanspunt van het feest noemden. Een 16-tal vereenigingen met ba nieren, alle leerlingen der gymnastiekschool in keurige turnpakjes, meisjes zoowel als jongens, en 2 muziekkorpsen marcheerden met Hinken pas een 8 kwartier door B’s straten. Ik had gelegenheid de stoet op ver schillende punten te zien voorbijgaan, maar geen enkele maal mankeerde er iets aan. Het zwenken op de hoeken der straten was even eens uitstekend; kortom, deze optocht was reclame! Zoo’n optocht, zonder eene verguld zilveren of zilveren belooning in het verschiet, wat zou dat schoon zijn!... En daarna, naar het terrein, om door eene schoone uitvoering de kroon op het werk te zetten. Het programma vermeldde zooveel Boot omgeslagen De boot van Surhuisterveen op Groningen is gistermiddag door te zware deklast ge kanteld bij het punt van afvaart in de Westerhaven. Zeven personen, die in de eerste-klasse-kajuit zaten, werden, nadat men een gat in het rechtopstaande dek had ge zaagd, een voor een gered. Het waren 2 mannen, 4 vrouwen en een kind. In de tweede-klasse-kajuit was men nog bezig te zoeken, maar men hoopt dat daarin niemand zit, hoewel men het niet zeker weet. Inbraak. Te Tiel is gisternacht in de gemeente secretarie ingebroken. De trouwbus, bevattend^ ongeveer f 100, is gelicht. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Gaarne voldeed ik aan de uitnoodiging om het feest van Lycurgus mee te maken. Bij de Gewestelijke Uitvoering te Veendam (waarvan het verslag spoedig volgt) had ik de gelegenheid met de Groninger en Drentsche makkers kennis te maken, thans deed zich de gelegenheid voor een Friesch turnfeest bij te wonen. Al spoedig na aankomst bleek, dat het feest op grootsche wijze gevierd zou worden. Een Eerecomité, waarbij aan ’t hoofd de wd. Commissaris der Koningin in Friesland en eene feestcommissie van notabelen uit de gemeente stonden onze zustervereeniging op krachtige wijze ter zijde. De feestgids vermeldde veelWedstrijden, uitvoering, optochten, kortom, een volledige Gewestelijke Uitvoering! Reeds den avond te voren waren de Jury leden opgeroepen tot eene bijeenkomst met de feestcommissie. Daar bleek ons al zeer spoedig, dat deze met den hoofdleider, makker Sutherland Royaards, „de zaken reeds goed voor elkaar hadden”, zooals men daar zegt. Jammer dat een der Juryleden, die verhin derd was te komen, even de regeling in de war bracht. Alles was in de puntjes geregeld, dank zij de medewerking van een goed deel der burgerij. Een enkel voorbeeld! Alle deelnemende turn sters uit andere plaatsen werden om strijd Wie dit een en ander doordenkt, en dan tevens weet, dat er in de meeste gevallen voor de pers met spoed moet worden gewerkt, zal wel willen toestemmen, dat het een moeielijk werk is, en ik wil dan ook wel eerlijk bekennen mij volstrekt niet doorkneed te achten in die zware taak. Wel durf ik er aan toe te voegen dat ik steeds gestreefd heb naar volkomen onpartijdigheid en met genoegen mij steeds heb gewijd aan dat ge deelte van den mij aangewezen werkkring. Mij zelf van vele gebreken in de geleverde „kiekjes” bewust, hoop ik echter met de allengs verkregen routine nog menigmaal de lezers en lezeressen op de hoogte te houden van ’t verhandelde in meetings, vergaderingen en bijeenkomsten. Moge men eenige toe gevendheid betoonen waar mijn portretten niet het origineel evenaren, want gelijk het geschreven woord niet den indruk kan maken van het levend gesprokene, zoo zal ook het portret verre achter blijven bij 't gelaat in natura. Wie de sprekers in hun volle kracht wil hebben, moet ze zelf gaan hooren, een verslag geeft slechts een flauwe afbeelding van ’t gesprokene. Bij het einde van de U opgedrongen audiëntie geachte lezers en lezeressen 1 mag ik U bekend maken dat de Redactie van „de Bolswardsche”bewogen met het onge lukkig lot dat ik in mijn eerste artikel schelste, mij bij wijze van proef eenige vrij heid heeft toegestaan bij ’t maken van de raads verslagen. ’k Behoef mij nu niet zoo stipt aan ’t lijntje te houden, maar mag mij verplaatsen in de rol van overzichtschrijver. Den vogel op de kruk werd het koord gevierd, en hij krijgt eenige ruimte tot uitvliegen. De soms zeer lange verslagen mag ik wat besnoeien natuurlijk niet ten koste der belangrijk heid en op ’t gewichtigste mag ik meer in ’t bijzonder de aandacht vestigen. Mocht de proef zoo uitvallen, dat de lezers behagen krijgen in mijn vliegproeven want ik reken mij nu ook maar tot de vliegmenschen, en hoewel ik zeer wel gevoel geen hoogvlieger te zullen worden, hoop ik toch dat er geen ongelukken van zullen komen en mijn koord niet weldra weer inge kort moet worden. De Verslaggever der B. Ct. moois. Algemeene vrije oef. (turners), dito (kinderen) en dito (dames); turnen in drie groepen, elke groep bevattende 6 nummers: toestellen, reien, knotsoef. enz.vuistbal en korfbal en daarna afmarsch. Van dit geheele programma, zoo prachtig voorbereid en in elkaar gezet door makker Roijaards, werd alleen de afmarsch uitgevoerd in den vorm van een „sauve qui peut” want nauwelijks op ’t terrein aangekomen, werden we overvallen door hevige regen- en windvlagen, die ons in een oogwenk doornat maakten. Ter eere van de turnsters en turners moet ik zeggen, dat allen op het terrein in het gelid bleven, hoewel men nauwelijks kon blijven staan, totdat vluchten werd gekommandeerd naar het lokaal „de Doele”. Op een klein tooneel moest nu het programma worden afgewerkt! Elke club moest thans afzonderlijk werken en zich met eene beperkte ruimte behelpen. Maar... de stemming bleef goed en allen werkten mee, om te redden wat te redden viel. Zelfs de Feestcommissie, die voor de finantieële gevolgen stond (reusachtige uitgaven en absoluut geen recettes) bleef vroolijk gestemd. „Men had dat voor de gymnastiek wel over Een andere keer beter. Geef het volgend jaar de officieële Gewestelijke Uitvoering maar hier, ’t Komt wel goed De altijd onbezorgde, humoristische penningmeester dier commissie vond het zelfs noodig, om de leerlingen der gymnastiekschool, in wier feest het water was gevallen, een prettig feest te bezorgen op een anderen dag en wist daarvoor een kleine f 100 te collecteeren. Over de uitvoering der oef. dus slechts enkele opmerkingen. De vrije oef. werden door onze Noorder makkers over ’t algemeen zeer goed nitgevoerd. Het toestelturnen echter was niet schitterend; niet alleen dat het gehalte der oefeningen niet hoog was, ook de uitvoering der oefeningen liet veel te wenschen over. Verder verdienen geroemd te worden de mooie knotsoef. van Wilhelmina te Bolsward, een rei door de Sneeker dames en vrije oef. door adspirantjes uit IJlst. Na deze middaguitvoering vereenigden zich velen aan een gemeenschappelijken maaltijd, waar een goede geest voorzat. Zoodra deze maaltijd afgeloopen was, had de prijsuitreiking plaats en werd de uitvoering voortgezet. Zeer mooie stokoefeningen kregen we o.a. nog te zien van W. I. K. uit Heerenveen onder leiding van makker de Jong en daarna: „efternei dounsjen”De Friesche schots ontbrak natuurlijk niet. Aan het slot van mijn verslag kan ik niet nalaten een woord van hulde aan makker Roijaards te brengen. Hij werkt hard in Bolsward voor onze zaak. Eenige voldoening had hij thans kunnen smaken van zijn arbeid, indien het weer ons niet in den steek had gelaten. Hopen we echter, dat hij binnen kort revanche zal kunnen nemen. We zijn overtuigd, dat R. goed werk zal leveren. Joh. H. K. III. Slot. In mijn voorgaand schrijven is eigenlijk reeds genoegzaam aangetoond, dat het geven van verslagen lang niet altoos gemakkelijk is, en ’k zou dus daarmee de pen hebben kunnen neerleggen, ’k Heb het evenwel niet gedaan en kom thans ten derden male een oogenblikje Uwe aandacht vragen, omdat lo. driemaal scheepsrecht is, 2o. er eenige contra dictie in gelegen is dat het moeielijk zou zijn een ander na te praten en 3o. ik U een voor mij gunstig besluit mag meedeelen. Over het scheepsrecht zal ik slechts dit zeggen, dat het beteekentalle goede dingen bestaan in drieën en ik dus met tweemaal billijkheidshalve voor mij zelf niet kan vol staan. Over het moeielijke van het napraten... ja, maar dan bedoel ik niet het napraten in den zin van een nabetrachting zooals men dat in zekere dameskransjes en aan de bittertafel soms zoo verdienstelijk weet uit te voeren, neen, ik heb op ’t oog het getrouw navertellen van datgene wat een ander heeft meegedeeld. Dit heeft inderdaad soms eigenaardige moeielijkheden. Vooreerst toch dient men den spreker goed te kunnen volgen, waarom het vaak een noodzakelijkheid is, dat men zich vooraf eenigszins vertrouwd maakt met het te behandelen onderwerp. Dit zal althans de taak des verslaggevers belangrijk verge makkelijken, men heeft dan minder moeite den gedachtengang des sprekers te volgen en kan daardoor met minder inspanning het gesprokene teruggeven. Een behoorlijke dosis algemeene kennis kan een goed verslaggever niet ontberen. Bij politieke meetings dient hij met de vraagstukken van den dag eenigszins bekend te zijn, bij kunstbesprekingen moet hij iets afweten van de algemeene -theorie der kunsten, in verschillende takken van de welenschap mag hij niet geheel vreemdeling zijn, om de gebezigde uitdrukkingen in hun onderling verband te vatten, voor ’t raads- verslag moet hij met plaatselijke toestanden op de hoogte zijn. Dan nog moet hij kunnen bogen op een vlug voorstellingsvermogen, een sterk geheugen, een zacht potloodje en een onvermoeide opmerkzaamheid, terwijl hij zich moet omgorden met het schild der rechtvaardigheid en waarheid en tevens vooral wanneer er gedebatteerd wordt, moet hij zich hullen in strikte onpartijdigheid. Als er één werk is dat een rechtschapen hart, een helder hoofd, een ruime blik en een gevestigde routine eischt, dan is ’t wel het getrouw weergeven van ’t verhandelde op een vergadering of het nauwkeurig na vertellen van een gehouden redevoering. Een verslaggever moet zijn als een spiegel, helder en effen, helder, want een bewalmd glas geeft geen scherp beeld, effen, want anders kaatst het beelden terug met ver wrongen gelaatstrekken. Door de beoefening der stenografie zou ’t mogelijk zijn, het gesprokene nagenoeg woor delijk terug te geven, maar de uitvoerigheid wordt dan heel vaak een beletsel om zoo’n verslag op te nemen gesteld dat de lezers met al die kolommen verslag gediend waren, zou er geen plaatsruimte voor derhalve is het de taak des ver- om door een verkort relaas toch goed beeld te geven van ’t geen de sprekers te berde brachten. Een verslag gever moet dus eigenlijk werken als de lens eener camera, die de lichtstralen opvangt en in een verkleind beeld weer teruggeeft. Om met den fotograaf te spreken, een portret in visite- hoogsten» in cabinetformaat. Een groote moeielijkheid is het, als een spreker in ’t vuur zijner rede met de woorden gaat slingeren dat het je geel en groen voor de oogen wordt, of als hij zoo hoogdravend van taal en stijl is, dat men hem gewoonweg niet kan bij houden, of ook als er soms ge deelten of zinnen zijn, die men niet goed verstaat. Een hiaat in het verslag moet dan wel volgen, want slechts zelden heeft men gelegenheid nadere inlichtingen te vragen, ’t Is dan de kunst het portret zoo te retou- cheeren, dat de vlekken in 't gelaat niet te ?eer in ’t oog vallent Bolswardsche Courant Ij b I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1