Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I I 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. No. 91. s- i •4 I Zondag 14 November. Uit de Raadszaal. A2 VOOR h i Vergadering op Vrijdag 12 November 1909. te laten commissie, is, zullen >'i I» aan ’t werk men later zien hoe het op dat de bepaling om naar de gasproductie een >1 i Li Bi we dus I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. ’k Heb van een dokter en doktoren zijn geloofwaardig eens hooren beweren, dat de gemoedsstemming van den mensch in nauwe betrekking staat tot z’n maag. Is de maag gezond en goed gevuld, dan is ’t zin ook goed, is echter die bodemlooze zak hol en ledig, dan wekt dit zwartgalligheid. Hoe gaat het nu als hij overladen wordt? Danis de uitwerking verschillend naar gelang den aard der vulling. Is de spijs met de noodige vloeistof aangelengd, dan kan 't een opge ruimde stemming geven, ja, hoe meer van ’t vloeibaar element verorberd werd, des te joliger het gemoed. Te veel zware spijs werkt daarentegen zeer nadeelig op de gesteldheid het wekt congesties en kan zelfs ernstige gevolgen hebben. Er zijn ook spijsverteringsstoornissen op ’t gebied des geestes, en dat zijn juist de ergste, tiet moeielijkst te genezen. Het menu dat de Burgemeester op 26 October aanbood was voor gewone magen veel te zwaar. Daar was al een voldoende maaltijd te verorberen, voor het aan den hoofdschotel toe kwam, en al die zware kost heeft het mij bepaald gedaan, 't Zat mij te dreeg in de maag en de ge volgen bleven niet uittot drie malen toe heb ik ruimte moeten maken de laatste nummers der Bolswardsclie kunnen ’t getuigen. Nu het evenwel achter den rug is, verheug ik mij in ’t nog al gunstig verloop. Een woord van dank-aan die vrienden, welke met mijn lot begaan, van hunne belangstelling hebben doen blijken, mag hier niet achter wege blijven, ’k Kan hun tevens kennis geven van mijn volkomen herstel. Mijn gemoedsstemming daar had ik het immers over is heden uitstekend en al heeft deze raadsvergadering nu ook al weer plaats op den vooravond van een kran tendag, dat heeft geen bezwaar. Het menu dat heden wordt opgediend is niet zoo zwaar, slechts twee gerechten, en daar ben ik wel tegen bestand. Met een „bon appetit” ging ik aanschikken en wil maar allereerst wijzen dat deze raadsvergadering het etiquet draagt op grond van art. 40 der gemeentewet. Eigenlijk worden alle raadsvergaderingen gehouden op grond van dat wetsartikel, maar ’t is nu toch iets anders dan gewoonlijk. Art. 40 luidt: „De Raad vergadert jaar lijks ten minste 6 malen, en voorts zoo „dikwijls de Burgemeester of Burgemeester „en Wethouders het noodig oordeelen, of „het in gemeenten beneden de 20.000 zielen „door drie, in de overige gemeenten door „een vijfde der leden schriftelijk, met opgave „van redenen, wordt gevraagd”. Deze vergadering is nu door drie raads leden, de heeren Eisma, Boersma en Lunter, aangevraagd, die het wenschelijk achtten de instructie en het salaris van den te benoemen gasdirecteur te regelen, alvorens tot die be noeming over te gaan. Dat punt nu is ons hoofdgerecht, het andere is de vaststelling van het reglement van het burgerlijk armbestuur, eigenlijk een opgewarmde schotel, want die is de vorige maal ook reeds opgediend, maar werd toen door den heer Keikes niet goed toebereid gevonden, waarin de meerderheid met hem meeging, zoodat het toen weer naar de keuken terug moest. Er waren 12 leden tegenwoordig. De heer Heukels heeft bedankt. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mee dat deze vergade ring op verzoek van de 3 reeds genoemde raadsleden is belegd, en verder dat er een dankbetuiging is ingekomen van R. Teernstra voor de hem verleende gratificatie als tijde lijk brugwachter. Dat B. en W. adviseeren om op’t inder tijd ingekomen verzoek om de muziektent bij de Blauwpoort op te stellen gunstig te beschikken, de raadscommissie voor het stedelijk muziekkorps vond het ook goed. In een volgende vergadering zal er over beslist worden. Van S. Sij brandy is een adres ingekomen dat hij verontwaardigd is, dat de firma D. v.d. Werf Gz. eenige perceelen grond van ’t Weeshuis aankocht, ook den grond waarop hij reeds 14 jaren zijn werkplaats heeft, en dat hij en anderen daardoor ver dreven worden. Hij haalt nog de getuigenis maar toch vindt hij wel goed dat het in de instructie komt. Allen konden zich er mee vereenigen en het werd ingelascht bij art. 8. De instructie was nu klaar te zeggen behalve de 2 punten waarover de stemmen staakten maar nu moest nog de sala- rieering een beurt hebben. De Voorzitter merkt op dat in de ver gadering van 7 Sept. j.l. bepaald is een aanvangssalaris te stellen van f 1500 en is toen verder in den Raad besproken om naar mate den bloei der fabriek en niet naar den diensttijd een verdere regeling te hebben. B. en W. en Gascommissie achten den tijd nog niet rijp om over den bloei der fabriek te oordeelen en hebben daarom geen advies in dezen gegeven. Den heer Eisma spijt het dat er geen voorstellen van die zijde zijn gekomen, bij acht het toch noodig dat het salaris afdoende geregeld wordt, meent dat de bloei der fabriek wel bekend is, en na de verbouwing zeker nog zal toenemen. Hij baseert dit uit de adviezen die zijn ingediend. Nu geen nevenbetrekkingen meer geduld worden, wil hij voorstellen, volgens een schema indertijd ingediend over de te verwachten uitbreiding der fabriek en wel f 1500 als aanvangs salaris, gebaseerd op een productievermogen van 500.000 steres, en dan voor elke 50.000 stere toename een verhooging van f 150, dan wordt het maximum, de eindproductie dezer fabriek is op 1 millioen steres geschat, f 3000. De heer Eerdmans wil f 150(J als aanvang maar dan 3 vijfjaarlijksche verboogingen van f 100, dus een maximum van f 1800. De heer Rosier wil wel bij toename van gasproductie verhoogen maar vindt f 100 voor elke 50.000 steres boven de 500.000 al voldoende. De heer Boersma wenscht de verhooging over te laten aan B. en W. en de Gas- Als die oordeelen dat het noodig ze wel met voorstellen komen. De heer Eisma verwondert zich over dit voorstel van den heer Boersma, want die heeft vroeger als lid der Gascommissie be dankt omdat een. voorstel tot verhooging niet aangenomen werd, waarop de heer Boersma weer antwoordt» dat het bedanken toen een andere reden had. Hij acht, nu het tracte- ment pas f 250 is verhoogd, het nu ver kieslijk om verdere verhooging aan de gas commissie over te laten. De heer v. d. Meer wijst er op dat er 4 sprekers zijn en ook reeds 4 voorstellen, wie weet of er nog niet meer komen. Hij acht de definitieve regeling niet urgent. Dat is zoo maar niet eventjes te regelen. Beter is het den nieuwen directeur eens te zien, dan kan loopt. Hij wijst er 't salaris te bepalen gevaarlijken kant heeft, want geproduceerd gas is nog niet gebruikt en betaald. Met de lekkages aan de leidingen moet rekening worden gehouden. De heer Keikes wenscht de ingekomen 4 voorstellen aan B. en W. en de Gascom missie te renvoyeeren. Hij acht het onmogelijk 'daarover heden avond een beslissing te nemen. De heer Eisma is er niet tegen ’t voor- loopig te laten rusten, ook de heer Eerdmans kan er in meegaan, hoewel hij hoopt en vertrouwt dat die voorstellen dan niet te lang zullen uitblijven om niet telkens ver zoeken om verhooging te krijgen. De zaak wordt uitgesteld met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Oosterbaan, v. d. Klei, Kramer en v. d. Meer. Ondanks al de discussien zijn heden avond niet veel verder gekomen. De heer Rosier wil gaarne 't fijne eens weten van den nieuwen gashouder. Hij acht het in ’t belang der burgerij dat men weet of het nu in orde is of niet. De Voorzitter. Als lid van den Raad wil ik U gaarne antwoorden, doch op’t geschrijf in couranten gaan B. en W. niet in. Ik kan U de verzekering geven dat de gashouder uitmuntend werkt en volkomen in orde is. De heer Boersma vraagt of B. en W. Faber, die tot Januari benoemd is tot plant- soenwachter, ook later in die functie wen- schen te houden De Voorzitter. Vóór Januari zal daarover een voorstel worden gedaan. De heer t>. d. Klei meent dat het rijwiel voor de politie de vorige vergadering te zoek van een der buurvrouwen aan om te doen zien, dat de heeren v.d. Werf hen reeds 3 jaren met dien aankoop bedreigd hebben, waarom adressant verzoekt dien koop niet goed te keuren. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld om in geval heeren Wees voogden komen met verzoek om den verkoop goed te keuren, er op te letten. Van den heer K. Tromp een verzoek om alsnog belooning te mogen ontvangen voor de buitengewone verbouwing der Gasfabriek in 1891. De Voorzitter merkt op dat zij zich daar bij in ’t verleden moeten verdiepen. In 1891 waren leden der gascommissie wijlen de heeren Eerdmans en van der Weij. B. en W. zullen de oude stukken nazien en ad viseeren, doch meenen dat de zaak reeds lang verjaard is. Dan nog werd mededeeling gedaan dat uit de sollicitanten voor de Gasfabriek de volgende aanbeveling door B. en W. en Gascommissie is opgemaakt, de heeren Ochtman te Zaandam, Prummel te Sappemeer en Blauw të Dordrecht, waarop wij kwamen tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. Eerst werd genomen de vaststelling van 't Reglement Armbestuur. De Voorzitter wenschte dit vooraf te doen gaan om daarna de volle aandacht te kunnen schenken aan het hoofdpunt van dezen avond. B. en W. stellen voor, dit reglement opnieuw vast te stellen, en ’t besluit van 8 Oct. in te trekken. Allen keurden het alzoo goed, zoodat nu dit reglement eerstdaags wel van kracht zal worden. De instructie en regeling der jaarwedde van den te benoemengasdirecteur kwam nu aan de orde. Oppervlakkig zou men zoo denken, dat zal wel vlug van stapel loopen, zoo’n instructie nu ja, die is door B. en W. en de gascommissie goed doordacht, daar zal wel niet veel aan te tornen vallen, en dan de jaarwedde och, de een zal wat royaler bui hebben dan de ander maar bij stem ming zal men gauw tot een resultaat komen. Die zoo dachten hadden het mis. Op de instructie was door den heer Keikes in com pagnie met den heer Lunter een stelletje amendementen op schrift gesteld, behelzende eenige redactiewijzigingen en als hoofdzaak benoeming levenslang. De heer Eisma had zijn amendementen niet op schrift gesteld, maar hij had ze toch wel, ze kwamen in zeker opzicht met die der heeren Keikes en Co. overeen, maar er was nog ook bij om de salarisregeling afzonder lijk te behandelen en dus niet in deze in structie te omschrijven. De heer Eerdmans is er niet tegen dat het salaris afzonderlijk wordt geregeld, maar hij zou het toch hedenavond graag vastgesteld willen hebben. De artikelsgewijze behandeling neemt nu een aanvang, maar het wil volstrekt niet opschieten. De termijnsbenoeming schijnt niet meer gewild. B. en W. hadden de termijn van benoeming al verlengd van 3' tot 10 jaren, maar de heeren Keikes, Rosier en Eisma wilden in het geheel geen termijn, de heer van Randen was de sprong van 3 op 10 jaren te groot en wilde voor 5 jaren benoemen. De heer v. d. Meer verdedigde het voor stel en zag in de termijnsbenoeming geen wipplank, gelijk de heer Eisma dat uitdrukte, hij vond jn benoeming voor een zekeren termijn niets onbillijks, niets onpractisch doch wel iets goeds. Tot ontslag geven aan een ambtenaar gaat men niet licht over, doch bij expiratie der benoeming kan men desnoods passeeren den ambtenaar die niet voldoet aan de verwachting. De heer Eisma daarentegen meent dat een ambtenaar niet afhankelijk moet zijn van een verkiezing, hij moet onafhankelijk zijn en ’t volle vertrouwen hebben. Voldoet hij niet, dan dient hij ontslagen te worden. Er werd gestemd over het voorstel om de benoeming voor vast te doen plaats hebben, maar wij kregen geen resultaat, 6 voor en 6 tegen. Voor de heeren Keikes, Lunter, Boersma, Rosier, Eisma en Eerdmans. In tegenstelling met de vorige vergadering wordt nu geoordeeld dat de raad niet voltallig is, en er zal dus later weer over gestemd moeten worden. Wij waren omdat artt. 1 en 2 in die vorige discussie begrepen waren nu gekomen tot art. 3 waarbij bepaald wordt dat de directeur de woning bij de gasfabriek moet bewonen. Over genot van vuur en licht en .vooral over de vrijstelling der 2 eerste grond slagen personeele belasting werd weer druk gesproken, en het laatste wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen de heeren van Randen, Kramer, Lunter en v. d. Klei, voor vrij gebruik van steenkolen, cokes en gas voor verwarming en verlichting waren allen gunstig gestemd, dat behoort zoo bij een gasdirecteur. Art. 4 bepaalde het verbieden van alle nevenbetrekkingen. Allen waren ’t roerend eens dat de nieuwe directeur geen bijbaantjes mag hebben, maar over de redactie hoe dit te bepalen was men ’t roerend oneens. De een wilde ’t zoo, een ander zoo omschreven hebben, er waren die kort en bondig alles verbieden wilden, anderen wilden opgesomd zien wat niet mocht. Er waren die B. en W. in bijzondere gevallen nog de macht wilden geven om permissie te verleenen. Anderen wilden daarover aan den raad de beslissing laten en dat laatste vond ook algemeene instemming, doch het voorstel Eisma, om handel of nering, bedrijf en nevenbetrekkingen te verbieden zonder nadere omschrijving, werd verworpen met 9 tegen 3 stemmen (de heeren Boersma, Rosier en. Eisma). Na nog opnieuw over de redactie dezer bepalingen gediscussieerd te hebben werd gestemd over de redactie-wijziging Keikes- Lunter en weer staakten de stemmen. Vóór de heeren Lunter, Rosier, Eisma, Eerdmans, v. d. Klei en Keikes. Dat was dus ’t 2e cardinale punt dat vast liep. De artt. 5 tot en met 10 gingen nu met heel kleine aanmerkinkjes er door zonder dat er over gestemd behoefde te worden, maar ’t was nu al reeds 9 uur geworden. Enkele heeren zagen met smachtende blikken naar de eindjes sigaar, die bij den aanvang der vergadering ter zijde waren gelegd. De Voorzitter was zoo goed, hoewel zelf heden niet meedoende, toch 't rooken toe te staan en niet zoodra was ’t verlof gegeven of boven alle hoofden kronkelden vroohjk op de lichtgrijze wolkjes alleen de Voor zitter en de jongste Wethouder waren heden onthouders. 't Scheen wel dat dit smoken eenige af leiding schonk want nu schoot het nog veel beter op. Art". 11, 12, 13, 14, 15 passeerden zoo maar voetstoots de revue. Bij 16 echter was ’t weer basta. De borg stelling kwam hierbij ter sprake, f 2000 was in ’t voorstel bepaald. De heer Eisma vond die laag en zou liever zien „een borg stelling ten genoegen van B. en W. en de Gascommissie”. De heer v. d. Meer vond dit laatste ook zeer bedenkelijk, want wat moest men vol doende achten Op sommige tijden is er veel op andere weinig geld in kas. De heer Boersma wilde minstens f 4000 borgstelling, de heer Rosier achtte f 3000 genoeg. Het voorstel Boersma werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Boersma en v. d. Klei. Het voorstel Rosier ging denzelfden weg met 8 tegen 4 stem men de heeren Lunter, Boersma, Rosier en v. d. Klei. Het voorstel Eisma voldoende borgstelling ten genoegen van B. en W. werd ook verworpen en wel met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Eisma, Boersma en Rosier, zoodat het bleef zoo als 't in ontwerp was voorgesteld n.l. f 2000. Verder ging de lezing zonder hindernissen voort tot het einde art. 27, maar nu kwam de heer Eerdmans met een nieuw artikel, om te bepalen dat de arbeid in de fabriek op Zondag zich tot het hoogst noodzakelijke-zal bepalen. Deze bepaling lokte weer discussies, het werd niet noodig geoordeeld omdat het al reeds zoo geschiedt, ook zou dit meer thuis behooren in het huishoudelijk reglement. De heer van Randen kwam nu evenwel met een stukje eigen ervaring. Toen hij nog aan de fabriek werkte werd hem door den toenmaligen directeur Peters op Zondag wel werk opgedragen dat niet noodzakelijk was, en dat hij dan ook geweigerd heeft. De gascommissie stelde hem destijds in ’t gelijk, f,v ■i Bolswardsclie Courant t J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1