Nieuws- en Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 92. Kijkjes in de Tweede Kamer. Donderdag 18 November. BINNENLAND. VOOR van het lieve lange vijftigste week voert Nog schijnt men te wezen, heeft men kunnen verkrijgen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wie het niet best maakt is de publieke liefdadigheid in Berlijn. Zijn in Berlijn een man en vrouw, fatsoen lijk en eerlijk, niet te helpen aan melk voor het kind, terwijl de dokter alleen het recept geeft, en niet den weg wijst hoe aan ’t geld te komen? In Berlijn, dat bekend staat voor zijn uitnemenden stedelijken liefdadigheidsdienst? G. v. L. Want de vader van het kind niet haar man kon, hoe hij ook zocht, géén werk vinden, en zij moést thuis blijven, mocht het zieke wurmpje niet alleen laten. De allerbeste zuigelingenmelk, die zoo duur is. En in haar wanhoop bedotte zij met een briefje, valscbelijk onderteekend den leverancier, voor twee flesschen. En zij moest verschijnen voor de rechtbank wegens het plegen van valschheid in geschrift. Eisch, een maand gevangenis. Vonnis: drie mark boete. Drie mark boete. Zij, drie mark betalen, zij die gezondigd had om twee flesschen melk te krijgen, die te arm was om zelfs te trouwen... Den morgen, nadat dit verhaal in de kran ten gestaan had, veel roerender, omdat de verslaggever haar zelve had laten spreken, in haar eenvoud, in haar wanhoop, kwam de Geldbriefftrager met dozijnen postwissels, kwamen moeders met flesschen vol beste zuigelingenmelk, met manden vol kleeren, kwam een werkgever, die een goede kracht zoekt. Nu is er geld om te trouwen ook. En het kind maakt ’t best. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zondagnacht, omstreeks half drie, na afloop van gene uitvoering der vereeniging ^Crescendo” in Amicitia, heeft op het Schaap- marktplein eene ve?htpartij plaats gehad tusschen de gebroeders B. en den 20-jarigen meubelmakersknecht J. v. d. SI., waarbij een der broeders, den 22-jarigen verver W. B., een vrij diepe messteek in den linker-beneden- arm, waarmee hij een stoot van v. d. SI. wilde pareeren, werd toegebracht. Na in het politie-bureau aan de Nieuwe Veemarkt voorloopig te zijn verbonden, werd B. op advies van den heer dr. Bouma naar het St. Antonins Ziekenhuis vervoerd en daar ter verdere verpleging opgenomen. De vermoedelijke dader v. d. 81. werd later door de politie aan den Oppenhuizerweg ge arresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Bij het toen volgend verhoor bekende hij den steek te hebben toegebrachtgisteren avond werd v. d. SI. weer op vrije voeten gesteld. Het mes, waarmee v. d. SI. den steek heeft toegebracht, moet door hem in de Wip zijn geworpenden geheelen dag werd er gisteren door de politie in dat water naar gezocht, echter zonder gunstig resultaat. De toestand van Br. moet thans vrij gunstig zijn. Omtrent de oorzaak der twist deelt men ons mede, dat, toen het bestuur van //Cres cendo” na afloop der uitvoering vertoefde in de koffiekamer van Amicitia, de gebrs. Br. daar ook verzochten binnengelaten te worden, hetgeen werd toegestaan. Na het vertrek der gebrs. Br. moeten tusschen een paar der bestuursleden, waaronder ook v.d. SI., daarover woorden zijn gevallen, en is v.d. SI. vertrokken om de gebrs. Br. te achterhalen, waarna de vechtpartij is ontstaan met het bovenvermelde gevolg. Sn. Ct. Ijsbanen en Scheepvaart. De Commissaris der Koningin in Drente heeft bepaald, dat in den a s. winter bij doorgaande vorst tusschen 15 December en 15 Februari de scheepvaart op een of meer rijkskanalen in die provincie over de geheele lengte of over gedeelten daarvan zal verboden worden, zoodra de belangen van het kanaal en van het verkeer over de ijsbanen dit zullen vereischen en het belang eener voortge zette scheepvaart te boven gaan. Baldadigheden en Groenen. Naar wij vernemen, is door de justitie een onderzoek gelast naar aanleiding van de bij het ontgroenen te Delft voorgevallen baldadigheden, waardoor aan eenige groenen lichamelijk letsel is toegebracht. Verschillende studenten zijn opgeroepen om heden voor den rechter van instructie te verschijnen. (N. C.) Veiligheid van brievenbussen. Ten einde te voorkomen dat men brieven of andere stukken uit de aan de deuren bevestigde kastjes haalt, heeft iemand een eenvoudig middel bedacht en ons getoond. Aan de binnenzijde van de brievenbus is langs de geheele gleuf een rij ijzeren pennetjes aangebracht waartegen de stukken stuiten en die voorkomen dat men ze er uit kan halen. Het is al heel gemakkelijk. Algem. Hbld. Verleden week moest de grossier in hoeden en petten Nolet aan de Haarlemmer straat te Leiden een bestelling naar een slijter te Aarlanderveen verzenden. Hij deed dit als gewoonlijk per vrachtkar en zond zijn loopjongen met twee doozen, inhoudende een waarde van f 25, naar den Burcht, waar de vrachtrijder zijn standplaats heeft. Onderweg ontmoette de loopjongen een man, die zeide de vrachtrijder te zijn. Hij zou de doozen wel meenemen. De jongen, blij dat hij zijn vrachtje kwijt was en geen wantrouwen koesterend, gaf ze gewillig mee. Later bleek dat de geadresseerde de doozen niét had ontvangen. De gedienstige man was niet de vrachtrijder, maar een sluwe dief, die zeker de petten te gelde heeft gemaakt. De politie doet onderzoek. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Handelsblad schrijft: Wanneer de nood het hoogst gestegen is... De eenige redding voor je kind is, de allerbeste zuigelingenmelk, had de dokter gezegd tot de twintigjarige, die zelve geen voedsel had voor het dochtertje van acht maanden, en ook geen geld om het te koopen. III. STORM AAN DE LUCHT! Wanneer over ’t parlementaire leven van ons Binnenhof de donkere wolken zich samen pakken en de voorteekenen er niet onduidelijk op wijzen dat slechts een onweêr de lucht zal kunnen zuiveren, dan is dat alreeds direct merkbaar aan den meer dan gewonen toeloop naar de publieke tribune’s, vanwaar de op herrie beluste menschen met nieuwsgierige oogen hopen getuige te kunnen zijn van iets wat... in 't Nederlandsche parlement gelukkig nimmer of zelden voorkomt. De loskomende crises moge dan gepaard gaan met vlijm-scherpe discussie’s, de stemming der verschillende partij-groepeeringen moge nog zoo opgewonden mogelijk zijn... ’t heeft hier te lande toch nog altijd zoo kunnen afloopen dat er van parlementaire schandaal- tooneelen geen sprake kan wezen. Maar toch er zijn van die menschen, die er naar hun keren, dat zoo iets los zou komen Lang voor elven staan ze dan al in babbe lende en mompelende, druk-gesticuleerende groepjes saamgepakt voor den ingang naar de publieke tribune, die hen vermoedelijk straks niet eens allen ruimte zal kunnen verschaffen en sommiger geduld wel op de proef zal moeten stellen met te wachten tot ’t anderen wellicht soms wat te benauwd mocht worden. Behalve dat de avondbladen hun lezers er al van onderricht hadden dat een politiek onweêrtje broeiende was over ons Binnenhof, was ’t door de spraak-makende gemeente al rondgebazuind, dat er wel eens iets zou kunnen gebeuren waardoor ’t kabinet ten val zou kunnen komen. Wat voor Jan-en-alle- rnan die niets te doen had een voldoende aanleiding was om zich voor een uurtje op te bergen op de tribune waar je van de straat af was, onder dak, beschut tegen regen en wind. En wie wel wat te dóen had, zocht gelegenheid om er toch te wezen, 't Kon herrie worden was er gezegd, en dat gebeurde daar niet alle dag. De stemming zou en moest ten ongunste van de regeering uitvallen. Daar waren allen ’t over eens en ’t gezellige mengelmoesje dat te hunkeren stond op ’t openen van den tribune-ingang bleek ’t er op enkele uitzonderingen algemeen over eens dat ’t kabinet de nederlaag zou lijden. En terwijl daar in dat rij-tje wachtende menschen hier en daar de reepjes papier al te voorschijn werden gehaald en de stompjes afgekloven potlood nog eens werden aangescherpt om straks geheel gereed te wezen wanneer ’t er op aan kwam de voor- en tegenstemmers aan te teekenen en bij te houden, werd daar ’t luiden van de bel vernomen... ’t teeken dat de vergadering geopend was en ’t publiek kon worden binnengelaten. De griffier had de lezing der notulen be ëindigd en terwijl de rumoerige drukte van heen en weer scharrelende groepjes voort duurde, was de minister aan het woord ge komen zonder dat men er een oogenblik aan dacht om die poolsche-landdag-drukte te staken en belangstelling te toonen voor wat er van de ministers-tafel nog gezegd zou worden. En de stampvollè tribunes, die alleen in oogenblikken van spannende conflicten van zoo buitengewone belangstelling getuigen, begrijpen er niets meer van dat de minister, wiens politiek leven straks over enkele minuten beëindigd kan wezen, daar nu zoo goed-moedig, rustig en kalm, schier onaan doenlijk voor die opgewonden stemming om hem heen, kan staan te oreeren en te betoogen. Maar de menschen, die daar boven de hoofden bijeen steken in angstige spanning op dingen die ze wel eens gaarne zouden zien gebeuren en die niet komen zullen, deze menschen weten niet dat de eigenlijke oorlogsverklaring reeds gisteren werd uitgesproken en die door el kaar scharrelende kamerleden bet van ochtend al eens waren wat zij zouden doen. Vandaar dat ieder woord van den minister verloren gaat in bet zoemend stemmengegons en het lachend rumoer der kamerleden, die uiterlijk blijk geven van een opgeruimden, vroolijken kijk op den toestand van 't oogenblik maar innerlijk bevangen blijven door een zenuw achtige gejaagdheid, nu het hen nog onzeker is wat de andere partij-groepen zullen doen. En de onbekendheid met de overwegingen der oppositie, doet de regeerings-partij in De paleis-opzichter van der Heijden. De Amsterdamsche briefschrijver in het Utr. Dagblad schrijft over deze eigenaardige per soonlijkheid Van der Heyden, een kalme oude heer, was sinds vier en dertig jaren de opzichter aan het koninklijk paleis op den Dam. Hij woonde er, gelijk van zelf spreekt, vorstelijk en was goede vrienden met de menschen van de krant. Want al staat het groote huis één en vijftig weken jaar leeg, de twee en het den koninklijken standaard in top en wordt alles wat daar gebeurt van belang. Dan tijgen de grooten en voornamen in den lande met al hun waardigheidsteekenen be hangen ter audiëntie, de gerokte voorzitters van vereenigingen en bestuurscolleges gaan de belangen hunner organisaties voordragen, of wel eenvoudig een entreetje verdienen voor het avondfeest, en het houdt maar niet op van rijtuiggerol en telgangersgetrappel voor het deurtje aan den Voorburgwal, waar zeker Amsterdamsch burgemeester niet door wilde in veiligheid, toen een oproerige menigte het front der vroedscbappelijke woning be dreigde. Zoo trotsch als die burgemeester is thans de Koningin zelf niet. Ook zij maakt, wan neer dit zoo uitkomt, met vrede van het achterdeurtje gebruik om uit te rijden, en toen deze week Prins Hendrik even in de stad was, zag hij daar evenmin been in. Zoodat het voor den heer Van der Heyden allerminst een schande kon heeten achter in het paleis den toegang tot zijn woning te hebben en daar de nieuwsgierige Engel- schen te ontvangen, begeerig hun Baedeker af te werken. Wanneer het Huis bewoond is, kan er van zulke bezoeken geen sprake zijn. Alleen journalisten dringen dan door het cordon nieuwsgierigen, die naar niets en het cordon agenten, die naar hen staan te kijken, om hun zoogenaamden //paleisdienst” waar te nemen. Zij ontvangen dan inlichtingen om trent rijtoeren, gasten aan den koninklijken disch en meer zulke zaken, die het publiek gaarne weten wil. Vier en dertig jaar hebben de verslaggevers bij hun functie te doen gehad met den opzichter Van der Heyden. Dinsdag gaan zij hem geleiden naar het kerkhofje aan den weg naar Weesp, even voorbij Diemerbrug, en het leven gaat zijn gang langs den doode heen en er komt een andere opzichter, van wien men maar hopen mag dat hij evengoed als deze verstaan zal, om te gaan met /Zde ooren en oogen van het publiek, dat recht heeft te weten.” Wonseradeel, 13 Nov. De storm heeft in deze omgeving veel schade veroorzaakt. Van de nieuw gebouwde boerenhoeve van J. H. te Arum woeien heele risten pannen van het dak en zoo waren er meer. Tusschen Makkum en Wons sloeg een watermolen los en geraakte door het snelle draaien in brand. Heerenveen, 15 Nov. Naar wij vernemen bestond bij den Minister van J ustitie het voornemen een alhier vacante rechtersplaats niet weder te bezetten. Daar evenwel geen der leden van de balie bereid moet zijn be vonden als rechter-plaatsvervanger te fun- geeren, en ook op andere wijze hierin niet schijnt voorzien te kunnen worden, is de kans zeer groot, dat de Rechtbank op hare oude sterkte blijft. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Witmarsum. Bij de door het gemeente bestuur van Wonseradeel gehouden aanbe steding zijn aannemers geworden van de levering van schrijfbehoeften Aarts Co. te Groningen voor f 190; schoolboeken en leermiddelen P. de Lange te Deventer voor f 1052; benoodigdheden voor het onderwijs in de handwerken D. Tolsma te Witmarsum voor f 280.80. Sneek. Vrijdagavond ongeveer 8 uur, na afloop der Herhalingsschool, hadden eenige leerlingen twist op het Oud Kerkhof. Een van hen, den 13-jarigen meubelmakersleerling Willem P. M. is daarbij door een even ouden jongen met een zakmes een wond boven het linkeroog toegebracht. zenuwachtige agitatie samenscholen wanneer het de mogelijkheid bedenkt dat straks alle verrassingen mogelijk kunnen zijn. Hier en daar ziet men nog de hoofden bijeen steken om de strijdkansen te berekenen. De partij-leiders, eerst laat in den ochtend te voorschijn gekomen, dwalen van het bureau van den president naar de ministerstafel. hebben nergens rust... worden ieder oogenblik meegesleept in opgewonden gesprekken, die allen dezelfde quaestie behandelen. den toestand niet meester nog geen eenstemmigheid over de formule welke het Kabinet als reddingsplank zal worden toegestoken en waarin soms een woord den geheelen toestand kan beheerschen. Totdat op eens vanaf ’t bureau van den president vernomen wordt dat alsnu tot stemming zal worden overgegaan. Op eens heeft men de groepjes opgewonden menschen kunnen zien uiteenspatten. De enkelingen die door de partijgenooten nog op hun plaats gemist worden en zich even buiten de zaal begeven hadden, worden in alle haast op hun post teruggehaald. De gangpaden zijn nu vrij gekomen en ’t stemmen-rumoer heeft voor een volkomen stilte plaats gemaakt. Ja, ’t is of nu pas de groote spanning die heel dit oogenblik beheerscht nog duidelijker merkbaar wordt, nu alleen de stem van den griffier vernomen wordt, die de namen van de presentielijst afleest waarop met j/voor” en //tegen” geantwoord wordt. Op de tribune’s ziet men met potlood en papier ’t verloop van de stemming bijbouden. Aangezien het z/voor” en //tegen” zich vrij geregeld af wisselt en ’t kabinet iedere seconde meer gevaar blijft ioopen, duurt de spanning voort tot het laatste oogenblik en de stem van den president over het lot der Regeering beslist! En terwijl de tribune’s nu leegstroomen, de spanning van heel dien emotie-vollen ochtend zich oplost in een gonzend rumoer van op gewonden stemmen, loopt alles naar de ministers-tafel, waar kalm en rustig het be trokken departementshoofd de gelukwenschen in ontvangst neemt der Kamer, die blijkbaar nog van haar eigen opwinding niet bekomen is! Buiten het gebouw der Kamer is nu op eens, in de schaduwen der aloude Ridderzaal, de beweging gekomen der menschen, die hunne teleurstelling niet verbloemen, dat ’t nu nog zonder crisis is afgeloopen. /zDat noemen ze politiek!” zegt de habitué, wien al dat gezwets van onwetenden koud laat, en zich zijn autoriteit bewust al deze crisis- meuschen niet zonder medelijden door den Binnenhof-pont naar de stad ziet verdwijnen. B. p* Bolswardsclie Courant I,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1