Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. J I 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 93. I Zondag 21 November. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR De hooischaarschte dwingt het Alg. wordt hij te veel als vreemdeling van i Niet over dé raads- de raadsvergadering moet nu, het is, een bewijs, vind ik, dat alles in orde was. De Voorzitter moest dus de vergadering zoo maar koud sluiten. 1 Januari van ’t Vergadering op Donderdag 18 Nov. 1909. voor den penning- na voorlezing goed- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 'j I 1920. Punt 2 der agenda is de benoeming een gasdirecteur. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren Ochtman te Zaandam, Frummel te Sappemeer en Blauw te Dordrecht. De heer J. A. A. Ochtman werd benoemd met 9 stemmen, de heer Blauw bekwam 2 stemmen, de heer Frummel 1 stem. Punt 3, de plaatsing der muziektent in het plantsoen bij de Blauwpoort. B. en W en de Raadscommissie hadden geen bezwaar het indertijd ingekomen verzoek in te wil ligen onder de gewone conditiën van tot wederopzeggens enz. De heer Eisma wenscht bij die voorwaarden ook nog te melden, dat de tent ook tijdelijk verplaatst mag worden om bij gelegenheid ook op ander terrein dienst te doen. Deze toevoeging werd goedgekeurd met 11 stemmen, alleen de heer van Randen was er tegen en het verzoek overigens ge acht als te zijn aangenomen. Onze volksconcerten zullen dus het volgend jaar bij de Blauwpoort gehouden worden, de tent komt te staan tegenover de nieuwe brugwachterswoning in het plantsoen tusscben de straat en Oude kade. De rondegang der jongelui kan nu niet meer Appel- en Groote markt worden. Het Zand om is wel wat een groote kring het best komt mij voor Bolwerk, Schildwijk en Bargefenne, vice versa. Punten 4 en 5 zijn van administratieven aard. Zij betroffen de gemeentefinancien. De gemeente-inkomsten kunnen met f 752.75 verhoogd worden, doordat over 1907 f 600 te weinig rijkssubsidie is ontvangen voor het lager onderwijs en f 152.75 voor ver kochte toestellen der gasfabriek, Dit ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. even opgehelderd werd dat de van ’t nieuwe raadslid met den heer Eerdmans geen bezwaar opleverden, wijl de verwantschap in den 3den graad is, wordt met algemeene stemmen de toelating goedgekeurd. In de volgende vergadering, als alles goed loopt, kan de heer Feenstra dus geïnstalleerd worden, en hebben «ij weer een oneven aantal raadsleden. Dan zullen denkelijk de lastige stemmenstakingen weer uit zijn. Tot mijne verwondering ja in den Raad mag ik niets zeggen, maar hier, nu de ver gadering afgeloopen is mag ik ’t open baren tot mijne verwondering vroeg geen der leden na de afhandeling der punten van de agenda ’t woord haast een unicum Evenwel ik vind het een gunstig teeken, de heeren Eerdmans, Boersma, Keikes, Eisma, Rosier en Lunter. Het amendement is alzoo vervallen. De heer Eisma vroeg of, nu het voorstel B. en W. weer aan de orde kwam, daarover nog discussies gevoerd mogen worden, want hierop heeft hij nog een wijziging voor te stellen. De Voorzitter heeft niet veel ooren naar verdere discussie, maar bij stemming wordt met 8 tegen 4 stemmen besloten, toch de discussiën weer te openen. De heer Eisma stelt nu voor de aanvraag om herbenoeming niet een jaar, doch slechts 3 maanden te voren in te dienen, wat door den heer Keikes wordt ondersteund. De heer v. d. Meer bestrijdt dit. De termijn is langer genomen, oipdat vroeger vaak gezegd is dat 3 maanden te kort is, vooral als men een herbenoeming niet wen- schelijk acht. De heer Eisma daarentegen vindt 3 maan den tijds genoeg, en als een ambtenaar niet voor herbenoeming in aanmerking kan komen moet hij toch geen geheel jaar meer aan blijven. In een jaar trouwens kan toch heel wat gebeuren, en aan den tegenwoordigen directeur isook ontslag verleend op 3 maanden. De beer Kramer licht nog toe hoe B. en W. niets tegen 3 maanden hebben in gewone omstandigheden, doch als er een ander be noemd moet worden, is die tijd te kort. Het voorstel-Eisma wordt in stemming gebracht en is ’t niet of ’t noodlot er mee speelt de stemmen staakten. Vóór de heeren Boersma, Keikes, Eisma, Rosier, Lunter en Eerdmans. De beslissing moet dus tot de volgende vergadering worden uitgesteld. De tweede stemming over de staking der vorige vergadering betrof het amendement Keikes-Lunter omtrent de omschrijving van het verbieden der bijbaantjes aan den gas directeur. Over de bedoeling van dit amen dement ontstond zoo heel ongemerkt ook al weer discussie tusschen de heeren Keikes, v. d. Meer, Eisma en den Voorzitter, maar bij stemming werd het amendement daarna aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. (Tegen de heeren Boersma, van Randen, v. d. Meer, Vis en Kramer). De heer Oosterbaan heeft nu den evenaar ten gunste van het amendement doen om slaan. De gasdirecteur wordt nu benoemd voor den tijd van 10 jaren, maar of hij dan drie maanden of een jaar te voren moet aanvragen om herbenoeming, zal in de vol gende vergadering worden uitgemaakt. Wel het heeft wel eenige dagen den tijd, om eens een stadhuiswoord te ge bruiken niet urgent ’t is nog lang geen Bakhuizen, 17 Nov. Terwijl de boer en zijne vrouw in den stal zaten te melken, geraakte door het spelen der kinderen op eene melkerij in de Maren alhier eene lamp omver. Daardoor ontstond een binnenbrand, die zich dreigend liet aauzien, maar gelukkig door de toesnellende ouders nog met dekens gebluscht kon worden. De geleden schade wordt door assurantie gedekt. Hem. Oldeph. en Nw., 17 Nov. Fiets- rijden is op de glibberige en vuile wegen tegenwoordig een lastig en gevaarlijk werk. In de laatste dagen kwamen alhier herhaal delijk ongevallen voor door het slippen der banden. Een enkele maal had de buiteling lichamelijk ongemak tengevolge, maar wie er heelhuids afkwam, moest zich toch be klagen over zijne beslikte kleederen. Het gebeurde, dat reizigers hunne commissietocht moesten afbreken en huiswaarts keeren. In herfst- en wintergetij doet zich de behoefte aan fietspaden dringend gevoelen en indien de gemeente-besturen tot den aanleg daarvan konden besluiten, zouden zij velen aan zich verplichten. 17 Nov. de veehouders groote hoeveelheden kortvoer aan te koopen voor het begonnen stalseizoen. De klandizie van de fouragehandelaren is daardoor meer dan verdubbeld. Een hunner alhier verkocht o.a. meer dan 25000 balen droge suikerpulp, nog te leveren voor Nieuw jaar. Intusschen zal men het op de boerde rijen ook beproeven met aardappelvoedering, waartoe enorme hoeveelheden, voor sommige stallen 500 korf, worden opgeslagen. Be vorderlijk voor de verhooging van het vet gehalte der melk zal het aardappel-dieët ver moedelijk wel niet zijn. Warns, 17 Nov, Twee kleuters alhier, nog onder den leerplichtigen leeftijd, kregen zoo hooggaande ruzie, dat de een den ander met een stuk ijzer... den neus van ’t ge zicht sloeg. Zoo heet het althans, maar het zal nog wel wat meevallen. Echter is de dokter er aan te pas moeten komen. Erg genoeg is het dus zeker. Zondagmorgen in de vroegte, terwijl de melkboer A. C. Staat te Zwijndrecht, die de boerderij Hermitage” aan den Ringdijk bewoont, bezig was met melken in den koeien stal achter zijn woning, en zijn twee zoons met den hond naar het in de nabijheid ge legen land waren, is er bij hem ingebroken. Toen de boer weer naar binnen ging, kwam hij tot de ontdekking, dat de achterdeur wijd open stond, evenals de deur der slaapkamer, waarin zijn vrouw, volwassen dochter en andere kinderen te bed lagen. Verschrikt ging hij de kamer binnen en bemerkte onmiddelijk bij het licht van de op tafel staande lamp, dat de chiffonière open stond. Bij nader onderzoek bleek, daaruit te zijn gestolen een zakportefeuille met f 2300 aan bankpapier en f 36 specie. Goud en zilver was onaangeroerd. De slapende huisgenooten waren niet wakker geworden. Onmiddellijk werd de politie met het ge beurde in kennis gesteld. Een onderzoek leidde tot geen resultaten Sporen van inbraak werden niet gevonden, waarom wordt vermoed, dat de kast met een valschen sleutel is ge opend. Ook konden nergens voetstappen wor den ontdekt. Vlak bij het erf liep een nachtwaker tot bewaking van het voor eenige weken bij den watertoren gezonken schuitje met suikerbieten. Dus brutaal genoeg van den dief. Een gevaarlijk zonderling. Men meldt uit Leiden: Gisteren in den vooravond wandelden een drietal dames langs de Breestraat, toen een harer, de 19-jarige dochter van prof. Car pentier Alting, plotseling werd aangegrepen en eenige sneden kris en kras op den rug werden aangebracht. De kleeren werden tot aan het lijf toe door gesneden, doch wonden werden haar niet toegebracht. De dader koos blijkbaar spoedig het hazenpad, althans toen de dames van den eersten schrik bekomen waren en naar hem zochten, zagen ze niemand» ’t Is druk tegenwoordig met onze raads vergaderingen. 8 en 26 October, 12 en 18 November, dat is vier vergaderingen binnen 6 weken, de laatste twee zelfs binnen ééne week. De omstandigheden leiden er toe en naar de omstandigheden moet men zich weten té schikken. Een troost voor heden was, dat er wel 7 punten op de agenda voorkwamen, maar ze geen van alle tot veel discussies aanleiding schijnen te geven. Ik schrijf s c h ij n e n, want gissen doet soms missen. De vorige maal was dit wel degelijk het geval, ’k Had niet kunnen denken, dat die twee punten toen zooveel voeten in de aarde zouden hebben. Om daarover echter in zulke krasse woorden z’n afkeuring uit te spreken als in een plaatselijk blad deze week is geschied, dat gaat m.i. de perken te buiten. Een gewoon burger heeft toch niet het recht een raadslid den mond te snoeren. Of is het hier misschien weer de beste stuurlui staan aan wal Eilieve mijnheer V. als er eens weer een vacature in onzen Raad komt, moesten wij U er al zien te krijgen.’k Weet er nu den weg toe. Een vakorganisatie moet zich er voor spannen, dan heb je alle kans van slagen. Gelijk ,/de mannen van hamer, nijptang en zaag” nu hun vertegenwoordiger in den Raad krijgen, mogen ook de mannen van ,/pen, potlood en liniaal” er wel een hunner sturen. Mag de //bouwerij” een gemeentebelang zijn, niet minder is dit de //schrijverij”, immers de geheele gemeente administratie hangt van schrijverij aan elkaar. Ja, ja, alle mannen van de pen moeten zich vereenigen om dien mijnheer V. bij gelegen heid op het kussen te brengen. Wij weten nu dat hij ’t kras kan zeggen, en daarin schuilt zijn grootste verdienste: dat hij be knopt wil spreken. Als hij maar eenmaal raadslid is, wil de Voorzitter van den Raad hem met pleizier te woord staan. Als krantenschrijver wordt er, en terecht! weinig notitie van zijn goede wenken genomen. Echter, daar valt mijn oog er op, dat die schrijver hier niet woont maar in een groote gemeente. Als dat waar is krantenschrij vers veroorloven zich wel eens een //klein, klein jokkentje”, als dat waar is, moet hij zich hier spoedig vestigen, want anders krijgen wij pennemannen daar later moeite mee, en i beschouwd. Maar ik dwaal af. leden, maar over ik ’t hebben. Alle 12 leden waren present. De heer Heukels die voor ’t laatst heden nog mocht komen, was absent. De notulen worden gekeurd. Ingekomen stukkenvijf in getal. De goedkeuring der schoolgeldkohieren door Gedeputeerden, drie voorstellen van B. en W. lo. om de oude brugwachterswoning bij de Blauwpoort te verkoopen aan den heer D. Wouters voor f 200, 2o. J. 8. Faber met ingang van voor vast te benoemen als opzichter stadsplantsoen, en 3o. een rijwiel te huren ten dienste der politie, wat met inbegrip van lantaarn en reparatie nu volgens ingekomen aanbod van den heer L. de Groot f 35 per jaar moet kosten, welke drie voorstellen de volgende ver gadering behandeld zullen worden, en ten laatste Een adres van den heer Sutherland Royaards, die de aandacht er op vestigt dat hij in ongunstiger conditie verkeert dan del onderwijzers, die in de pensioenregeling vallen en vergoeding voor woninghuur ontvangen, wat bij hem niet het geval is. Hij verzoekt daarom een verandering in dit opzicht. B. en W. zullen hierover eens nadenken en den raad van advies dienen. PUNTEN VAN BEHANDELING. Eerst kregen wij de stemming over de twee amendementen, waarover de vorige verga dering de stemmen staakten. lo. Amendement Keikes-Lunter be noeming gasdirecteur voor vast, inplaats van voor een zeker aantal jaren. De stemmen staakten opnieuw. Vóór kleine instrooiinkje komt heel goed te pas want de brugwachterswoning bij de Blauw poort is f 237.96 boven de raming gekomen, de posten voor buitengewone politiediensten en diverse uitgaven der politie moeten beide f 50 versterkt worden en dan komt met 1 Januari dfe volkstelling voor schrijf- benoodigdheden, tasschen voor de volkstellers, de huisnummering en wat daar meer mee annex is, is geschat op f 133. Toch blijft er dus van dit buitenkansje nog iets over. Er is bijgekomen f 752.75 gaat af f 470.96, zoodat er nog van over is f 281.79 dat wordt zoo lang bij het fonds voor onvoorziene uitgaven onder dak gebracht tot er plaats voor open komt. Het volgende punt 5 komt dadelijk al weer met een klein tegenvallertje n.l. van de rijksverzekeringsbank is de nota gekomen, dat nog f 47.445 verschuldigde premie door de gemeente moet worden betaald, op den dienst 1908. Deze dienst is intusschen afgeloopen, zoodat het uit het dienstjaar 1909 moet worden betaald en daar is de post //onvoor ziene uitgaven” goed voor. Er is bij dit tegenvallertje echter nog wel een kleine troost, de premie ongevallenwet is het vorig jaar f 84.65 onder de raming gebleven, dus in het geheel genomen is er nog een kleine veertig gulden op bezuinigd neen, dat woord deugt hier niet bij de rijksver- zekeringsbauk kan men niet bezuinigen die eischt volgens tarief en daar kan men niet pingelen maar laat ons dus maar zeggen, het is een kleine veertig gulden beneden taxatie gebleven. De raad keurde met algemeene stemmen de voorgelegde wijzigingen der begroeting goed. Punt 6 betreft de missive van Armbestuur. a. over de borgstelling meester. b. de benoeming van een Armmeester. Tot borg voor den penningmeester Wiersma is aangewezen de heer H. Boersma. Dit wordt goedgekeurd* met algemeene (11) stemmen. De heer Boersma heeft ge durende deze stemming achter de deur der raadzaal gestaan. De voordracht voor Armmeester bestaat uit Jan Dijkstra, Hartog de Bruin en Jan Sj. Faber. De heer v. d. Klei was over deze voordracht niet recht tevreden. Het verwonderde hem, dat daar geen Katholiek bij was, te meer, omdat er onder de sollicitanten wel een was, die daarvoor de noodige capaciteiten bezat en lange jaren trouw zijn plichten jegens de gemeente had vervuld. Bij informatie heeft men hem gezegd, dat toch geen Roomsche benoemd zou worden, maar hij meende toch in ’t openbaar zijn verwondering te moeten uitspreken. Bij le stemming verkregen de heeren De Bruin, Dijkstra en Faber respectievelijk 4, 4 en 3 stemmen en 1 briefje was blanco. Bij de 2de vrije stemming was de uitslag precies gelijk. Bij de herstemming tusschen de heeren De Bruin en Dijkstra werd eerstgenoemde benoemd met -6 stemmen, de heer Dijkstra had 5 stemmen en 1 briefje was blanco. Het laatste punt was het onderzoek van den geloof'sbrief etc. van den heer F. Feenstra. Dit onderzoek wordt opgedragen aan de heeren Eisma, Eerdmans en v. d. Klei, die daarvoor buiten de zaal gaan, en al heel spoedig terugkomen met de boodschap dat de zaak in ’t reine is en zij concludeeren om den heer F. Feenstra toe te laten als raadslid. Nadat nog familierelaties Bolswardsclie Courant K A I I J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1