Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1909. 48ste Jaargang. No. 94. Verschijnt Donderdags en Zondags. Kijkjes in de Tweede Kamer. 4 Donderdag 25 November. BINNENLAND. VOOR Friesche Zuidwesthoek, 22 Nov. Wie thans de veestallen op de boerderijen binnen treedt, wordt onaangenaam getroffen door de leegte, die er heerscht. Hier en daar is de stal bezetting tot de helft verminderd en waar de rijen nog gevuld zijn, worden week aan week stallen ontruimd. Wat gezien wordt, trekt te meer de aandacht, omdat vorigs OP DE PUBLIEKE TRIBUNE! Bolswardsche Courant. Afzonderlijke een tamelijke iederen dag. i die telken diens vrouw voor er een bewaard voor uur bij vergis- mo- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. leerde kennen en oog-opslag noodig koren te onderscheiden ja ren Fier slachtoffers? Sedert Zaterdagavond wordt vermist, de hier ter stede thuis behoorende stoomboot Nijverheid”, eigenaar de reeder werken in oud- in Duitschen en voi zeker imponeert Op 't Kleinzand werd heden morgen een dolle koe afgemaakt, die bij ’t lossen uit de Workumerboot de kans schoon zag haren geleider te ontkomenhet dier rende langs Hoogend, Kleine Palen en Kade, waar het den machinist der Jouster boot gelukte het dier te grijpen. Na stevig gebonden te zijn werd de koe afgemaakt door slager De W. Ongemakkelijk belast ingbetalen. Onze correspondent te Eindhoven geeft ons, nu de Amsterdammers weer eens te recht mopperen over de primitieve wijze waarop de belastingkantoren zijn ingericht, een verhaal hoe het te Eindhoven soms toegaat. Daar kan de ruimte voor het publiek bestemd, met een schapenhok vergeleken worden. In dit hok verdrong zich gisteren een menigte menschen, voornamelijk betalers van weggeld. Op een gegeven oogenblik wilden allen tegelijk op het eenige loket losstormen, om maar het eerst geholpen te worden. Dit gaf tot handtastelijkheden tusschen een paar personen aanleiding, waarbij het aanbod gedaan werd om van de trappen te worden gegooid I Dit aanbod werd echter niet geaccepteerd, waarschijnlijk met het oog op de beneden stroomende stadsvest, die in dit koude jaargetijde, volstrekt niet tot een had uitlokt. nemen en nu de heele haar vrouwelijke zorgen En ik zou er wel een willen verwedden dat haar ’t algemeen lang niet malsch en zij vooral wel ’t minst te zou wezen over hen die hare zorgen met komen en gaan lieten afloopen zelfs niet aan dachten een en ander kleinigheid te erkennen of te be- Wij lezen daaromtrent in de JV. Sn. Crt. het volgende: Een stoomboot vermist. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, een heer dr. H. E. Greve met het onderwerp „Openbare Leeszalen.” Door den spreker, werd een beschouwing gegeven over de ontwikkeling der volkeren in de laatste eeuwen door middel van het boek en hoe de weg is vrijgemaakt voor de uitbreiding van algemeene kennis door de openbare leeszaal. De rede werd door mooie lichtbeelden verduidelijkt. De vereeniging „Openbare Leeszaal” werd opgericht met een ledental van ongeveer 60 en het voorloopig bestuur gemachtigd een reglement te ontwerpen en maatregelen te treffen om hier met kracht propaganda voor de openbare leeszaal te voeren. Men maakt zich hier ernstig ongerust omtrent het lot der stoomboot „Handel en Nijverheid” kapitein R. Kloosterman, en eigen aan den heer C. de Jong te Warns, welke boot Zaterdagavond met een lading stuk goederen, hoofdzakelijk bestaande uit mais, meel, lijnkoeken enz., is vertrokken van Amsterdam naar Sneek. Gewoonlijk komt deze boot, varende tus schen Amsterdam en Sneek, hier steeds Zon dagsmorgens aan, maar tot dusverre is hier nog niets omtrent bemanning en boot bekend. Aan boord bevonden zich de pas verleden week gehuwde kapitein R. Kloosterman, de machinist C. Boersma en een zekere Van der Wal en diens zoon. Telegrammen, met verschillende kustplaat sen gewisseld, hebben nog geen opheldering kunnen geven. Het vermoeden bestaat dan ook dat de boot bij het onstuimige weer in den nacht van Zaterdag op Zondag, met man en muis is vergaan. trant ’t debat al reeds in z’n oorsprong te smoren, ’t Is dus geen wonder dat ’t goeie mensch bij voorkeur een ander als slachtoffer ziet fungeeren. Bij voorbeeld een nieuweling, die bij in den regel veel eerder weet te onderscheiden en zonder veel moeite weet aan te klampen. Wat hem het meest ver baast is, dat de menschen zich al niet direct tot hem begeven. Dan zoo redeneert hij in onbewaakte oogenblikken zoo langs zijn neus' weg -- zouden zij die hier zoo maar eens in hun leven komen aanwaaien, allicht wat meer van zoo’n bezoek aan ’t Neder- landsche Parlement kunnen mêedragen. Hij, die aldus als stamgast van de publieke tribune poseert en zijn autoriteit als zoodanig heusch niet onder stoelen en banken verbergt, is in den regel een gewezen schoolmeester of ge- pensionneerde, die uit een of ander provincie- stedeke naar de hofstad kwam afzakken om er een pensioen te verteren en... provinciale wijsheid te verkoopen. Met de redactie van de plaatselijke krant of door te oreeren aan de kletstafel op de sociëteit wisten ze in de landelijke omgeving van hun vroegeren werk kring ’t locale politieke wel zoo te beheer- scheu, dat er met hun meening in voor komende gevallen toch wel in zekere mate werd rekening gehouden. Zoo geschoold en doorkneed in de poli tiek, kwamen ze dan naar de Residentie om van af den eersten dag een geregelde ver schijning op de publieke tribune der Tweede Kamer te worden. Ja zij wisten zelfs van die belangstelling op anderen over te brengen. Zoo zou moeder-de-vrouw zich ongaarne van gebrek aan belangstelling verdacht zien, weet zij wel hoe ze ’t moet aanleggen wanneer hij ’s middag’s thuis gekomen, haar gaat vertellen van wat de heeren -op het Binnen hof daar al zoo bedisseld hebben. Ja aan zijn gezicht kan zij ’t dan al heel gauw zien of het daar op zijn voorspelling is uitge komen of zoo als hij het in alle bescheiden heid belieft uit te drukken, dat ze met zijn meening hebben rekening gehouden. Want ’s avonds te voren thuis gezeten met zijn krantje voor hem, zit hij daar al mogelijk heden op te bouwen naar wat hem dan in de kolommen van zijn lijforgaan onder de oogen komt. Zoo is het hem dan mogelijk den volgenden ochtend bij ’t wachten voor de tribune aan die- en- gene in z’n omge ving te vertellen en te profeteeren of de dag ten gunste of ongunste voor het Kabinet zal afloopen. Is het noodig nog te zeggen dat hij zegeviert en zijn autoriteit eerst vol komen bewust wordt wanneer ’t hem daar op de tribune van verschillende kanten in het oor gefluisterd wordt„dat hij ’t maar weer deksels goed bekeken heeft”. Maar zoo komt ’t dan ook, dat de dag van belangrijke stemmingen of spannende beraadslagingen, in zijn persoonlijke gedachtengang, voor hem van niet minder belang is dan voor den Minister, wiens politiek leven er van af hangt. Wachtende tot hij zijn vaste plaatsje op de bekrompen tribune-ruimte heeft kunnen veroveren, weet hij al een krans van luiste rende koppen om zich heen te trekken, mis schien ook door al reeds wat verkleurde gekleede-jas, die boven den glimmenden jas kraag een hagel-wit boordje laat uitkijken, dat die anderen van de tribune „iets” in hem zien dat aantrekt. Want zijn verschij ning moge zich eenigszins door schoolmeester achtige aanmatiging kenmerken, wie op zoo’n toevalligeu keer eens verdwaald raakt op de publieke tribune, weet hem al heel spoedig te waardeeren omdat hij de Kamer op een prikje kent en er de menschen tus schen al dat gewir-war van bekende en onbe kende politieke „koppen” gaarne den weg wijst. En wanneer bet op een belangrijke stemming aankomt, weten ze door hem de uitslag nog eerder dan... de president zelf. B. „Handel en O. de Jong te Warns, varende van Sneek op Amsterdam en de Zaanstreek. De boot is Zaterdagavond ongeveer 7 uur uit Amster dam vertrokken, zwaar geladen o.a. met 35 last (1400 zakken) graan voor de graan handelaren Kok en Zonen alhier en 100 zakken meel voor een firma te Leeuwarden. De boot was 90 ton groot. 's Avonds is de oude Suupboot haar nog op zee gepasseerd, ongeveer ter hoogte van Marken waarbij nog ’t gewone „alles wel” -signaal gewisseld werd. De kapitein van de „groote Suup” meent zekerheid te hebben, dat de hem gepasseerde boot de „Handel en Nijverheid” was en niet een andere, al lijkt’t eenigszins vreemd, dat de boot die reeds te 7 uur Amsterdam had verlaten, eerst te ’s nachts 12 Marken zou zijn geweest en al zou sing wegens de nachtelijke duisternis gelijk zijn. De „Nijverheid II” die Zaterdagavond 8 uur uit Amsterdam is vertrokken en hier Zondagmorgen aankwam, heeft de „Handel en Nijverheid” nooit gezien. Na de ontmoeting met de „Suup” heeft men echter van schip noch de bemanning iets meer gehoord, zoodat men vreest dat ’t schip in den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens ’t ruwe weer, met man en muis is vergaan. De boot is daarbij waarschijnlijk gekan teld, daar anders allicht iets van den mast te zien zou zijn. Dat ’t voor de betrekkingen van de op varenden een angstige tijd van spanning is, laat zich begrijpen. Anders toch komt de boot Zondagsmorgens bier aan en nu Dins dagnamiddag is er nog niets van haar bekend, ofschoon gisteren en heden den geheelen dag reeds op de Zuiderzee naar de boot of over blijfselen daarvan is gezocht. Terecht wordt dus zeker ’t ergste gevreesd. De bemanning van de boot bestond uit 4 personen nl. de kapitein R. kloosterman, een jonge man, die nu juist een week ge leden getrouwd was, de machinist K. Boersma, gehuwd en vader van 5 kinderen en de dekknechten Joh. van der Wal en zoon. Ook Van der Wal heeft een met eenige kinderen, die angstig op eenig bericht wachten. Uit STAVOREN meldt men ons per telegraaf Onder het personeel der veerboot Enk- huizenStavoren loopt ’t gerucht, dat de „Handel en Nijverheid” te Hoorn binnen gesleept is. Per telefoon hebben we onmiddellijk te HOORN informaties ingewonnen, doch bij de Havenpolitie aldaar is niets bekend, zoo dat dit gerucht onwaar blijkt te zijn. jaren bijna geen hoekje in vele schuren onbezet bleef met vee. Die toestand deugde niet, erkent men nu in goede hooijaren zal daarom voortaan wel voor restanten gezorgd worden. Dan kan er een kwaad jaar overheen en blijft men de tegenwoordige verliezen. Arum, 22 Nov. De vrouw van den schoen maker 0. K. alhier riep hedenmiddag haar man, die zich op den zolder bevond. Toen ze na herhaald roepen geen antwoord kreeg, ging zij naar boven en ontdekte tot hare ontsteltenis, dat de man levenloos op den zolder lag. Witmarsum, 22 Nov. Bij de heden alhier gehouden verpachting namens de commissie van beheer van den BolswarderHarlingerweg der drie tolhekken onder Bolsward, Arum en Kimswerd, brachten deze resp. op f 1141, f543 en f 175 per jaar. De verpachting geschiedde voor 3 jaar. Pachters werden H. Anema te Bolsward, S. Zijda te Arum en D. Graafsma te Kimswerd. Wonseradeel, 22 Nov. Enkele van onze beroepsjagers zijn in den herfst tevens vogel- flappers. Voor eenige dagen ving een hunner 50 pluvieren of wilsters. Dat was een buiten kansje van f 17. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. Ruim 700 toehoorders vulden gisterenavond het kerkgebouw der Ned. Her vormde gemeente om te genieten de prestaties van de Gemengde Zangvereeniging Jacob Kwast”. Te genieten en wel in den besten, den edelsten, den meest verheven zin des woords. Te zeggen wat in deze vereeniging het meest treftde eenvoud en het totaal gemis aan gemaaktheid in haar optreden, de natuurlijke en waardige directie van den heer W. Saai, de magistrale uitvoering van en nieuw-Nederlandschen, Latijnschen tekst, is een- udig niet uit te maken. Maar wat zeer en een onuitwischbare her innering moet achterlaten bij iederen toe hoorder, dat is wel de ongeëvenaarde zuiverheid van toon, het volmaakte samenklinken der stemmen, de onberispelijke uitspraak der woorden en een dynamiek, waaraan elke zangvereeniging hier, zoowel als elders, zeer nederig een voorbeeld dient te nemen. De Wognummers hebben ons avond verschaft, nu eens van waarachtig „kunst”genot; een avond, waarvan we niet op conventioneele, maar op inderdaad ge meende wijze hopen, dat hij door vele meerdere zal gevolgd worden. Zaterdagavond trad in Amicitia voor niet groot publiek als spreker op de van ’s Gravenhage, IV. Wanneer de parlementaire machine wèl aan den gang is, zou men ’t zich niet zoo licht indenken, dat er zich in de eindelooze verscheidenheid van ’t groote-stads-leven nog zoo velen bevinden, voor wie de stilstand van den wetgevenden arbeid een leemte brengt in hun leven van i Zoo schrijvende denk ik aan dag weerkeerende figuren, waarmede ik de publieke tribune van ons Lagerhuis zie be volken en waaronder er werkelijk zijn voor wien die tegenwoordigheid in de vergaderingen der Tweede Kamer minstens van even veel gewicht is als, zij dat voor ieder volksver tegenwoordiger behoorde te zijn. Ja die tribune-bezoekersOver hen zou U de juffrouw kunnen vertellen, die vroeger jaren daar beneden aan den trap gezeten, parapluie of wandelstok der bezoekers in ontvangst had te nemen en nu tribune-garderobe aan ziet toevertrouwd. lief ding om oordeel over zou wezen spreken zoo maar en er met een loonen. Lieve hemel, wat had en heeft zij nog daar al den slag van om het deze menschen aan ’t verstand te brengen waarin zij jegens haar te kort schoten. Hoe kan zij hen met een paar nijdige oogen nastaren wanneer er vergeten wordt de gebruikelijke fooi in die knokelige vingers te laten neerglijen. Na tuurlijk laat ’t zich wel begrijpen, dat zij haar menschen ten slotte wel zoo’n beetje er voor haar maar één was om het kaf van het en ’t haar na zooveel jaren ondervinding lang niet moeielijk viel direct te zeggen, wie van die bezoekers haar straks wel zou bedenken en wie ’t zonder iets zou doen afloopen. En wanneer ge haar dan eens in een goeien bui zoudt aantreffen en ge zoudt haar kunnen bewegen iets van hare ervaringen los te laten, dan zou zij U zeker direct vertellen dat zij het ’t minst van de „vaste” verschijningen moet hebben en de trouwe comparanten, de menschen die je daar zoo iederen zittingsdag kan zien terugkomen, haar weinig voordeel opleveren. Zij zou dan ook, van haar standpunt be schouwd, al heel weinig neiging betoonen om deze dagelijksche klanten als de kern van de publieke belangstelling aan te wijzen. Indien we ze dan ook eens gingen signa- leeren, de meneer die hoewel steeds vrien delijk haar toch nooit iets gaf of het school meesters type, die wel altijd een praatje had te maken, maar nooit z’n hand eens over z’n portemonnaie liet gaan, dan zou de juffrouw, die in den regel nog al kort aange bonden is, stellig niet nalaten de beteekenis dezer habitué’s nog wat scherper te margu- eeren. Al ware ’t al reeds uitsluitend daarom, omdat deze menschen een ieder bij den jas trachten te grijpen en bij ee.n ieder animo onderstellen om ’t over de politiek van den dag te hebben, waar de juffrouw van de tribune natuurlijk gladweg maling aan heeft. Wanneer ze niet direct bereid was om ’t eerlijk te bekennen, zou ze zich zeker geen oogenblik bedenken om ’t U duidelijk te maken dat ’t haar om ’teven is of Lohman, Borgesius of Troelstra de lakens uitdeelt. Dus laat ’t haar evenzeer koud, wie d’er gelijk of ongelijk krijgt. Maar de dagelijksche bezoeker van de publieke tribune denkt daar natuurlijk heel anders over, en’t is dan ook volkomen begrijpelijk dat hij al wachtende tot de vergadering beginnen zal aan de menschen voor-, achter- of naast hem z’n politiek geloof tracht te luchten. Terwijl hij daar dan zoo wachtende is, vertrouwt hij in de eerste plaats bij de juffrouw aandacht voor z’n politieke wijsheid te vinden. Maar zij, die de handen dan in die ^ogenblikken juist vol heeft met hoeden, jassen en stokken in bewaring te nemen, en overigens uitsluitend oog en belangstelling toont voor klinkende muntstukken, weet die poging altijd tamelijk Uandig te écarteeren en, naar parlementairen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1