Aardewerk B Brons S Luxe Artikelen Verschiteeds het nieuwste. Billijke prijzen. Porselein’’J KristalAdvertentieblad i Nikkel Wonseradeel. Koper r(2 December. Eikenhout) Ei Kunstaardewerk se 1909. 48ste Jaargang. No. 96. ->g,n ZondaSS. Firma B. CUPERUS Ai, Bolsward. I en BINNENLAND. SINT NICOLAAS. 7 s* I V se>OR Tl i va en 1B< I Si B< ÏJl letterlijke I juich- Ja, ja! Vertel „Uw geest t 1 i 4 i j l -tl te z/Gij zijt een en ziet, daar viel van weldoen en Aangereden. Gistermiddag is te Leiden de rijtuigpoetser Mieremet, die langs de rails liep, door een trein van de Staatsspoor nabij het station aangegrepen en ernstig aan het hoofd ver wond. Hij is bewusteloos naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. zoo juist mijn gedachten Voor de kinderen voor feest ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Scherp teekent zich af tegen de zonnige, blauwe lucht van mijn kindsheid, die heer lijke, lichtende figuur van Sinterklaas. Hoe schittert die gouden mantel, wat gloeit het purperrood der voering, hoe warm, weldoend straalt dat oog’t Is of het oude hoofd gebukt gaat onder den zwaren myter. Ziet dat witte onderkleed blanken tegen de oogverblinding van den mantel. Hoe wit is de baard, die afstroomt van zijn kin. Ik zie in hem de verpersoonlijking van een hooge gedachte, n.l. „het is zaliger te geven dan te ontvangen”. maar... men kan evengoed over een week of wat die uitgestalde goederen gaan bewon deren, ze typeeren het Sint Nicolaasfeest niet, omdat dit een feest is van de kleintjes. Voor mij waren zoo tegen 6 December de winkels der banketbakkers de tempels van mijn geluk. Als zij er niet waren, dan zou in letterlijke en figuurlijke beteekenis de geur van het feest af zijn geweest. Toen ik thuis kwam, lagen nog altijd de gedichten van de Génestet geopend op mijn tafel. Ik nam het boek op mijn oog toevallig op dit: „Ja kinderheilige, nog neemt mijn hart u aan! En had de wereld slechts wat beter u verstaan, van liefde meer begrepen, „’k Zou met uw naamdag nog geruster kunnen dwepen”. weder voor den dag en bij een tweede huis zoeking liet de politie zich niet langer foppen en arresteerde den man. Toen Vrijdagmiddag de openbare school te Varsseveld zou beginnen, was een der lokalen met rook gevuld. Bij onderzoek bleek, dat deze uit de naden van den vloer in de omgeving van de kachel te voor schijn kwam. Toen de kachel door den in middels geroepen smid was weggenomen, vond men onder de plaat een gat in den vloer gebrand. De geoliede planken gloeiden en vatten bij de toetreding van de lucht onmiddellijk vlam. Blusschen viel toen ge makkelijk. Z. Ct. Ah Natuurlijk, als een Ach Och en dan niet een tijd tot tijd Ik Nooit van m’n levenIk ben zoo sterk als een leeuw! UhMaar hebt gij tusschenbeide niet een weinigje last van uw gezicht? In het minst niet. Ik heb oogen als een arend. Ah!... Een beetje zwaar in de beenen, nu en dan? Ik loop als een haas! Ah!.,. Uhl.l. Zou u maar niet liever naar den veearts gaan? ABONNEMENTSPRIJS; 40 Cents per Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijg Sneek. Niettegenstaande de tegenwoordige malaise in onzen boerenstand, konden we daar heden, den Dinsdag vóór Sinterklaas, weinig van bemerken. ’t Grootzand was als vele andere jaren weer zwart van boertjes en boerinnetjes, die tot laat in den avond profiteerden van de gelegenheid om op verschillende plaatsen ’t hart aan muziek en dans op te halen. De drie draaiende zons wentelden als dollemans van elven ’s morgens tot bij middernacht, waardoor we gerust mogen veronderstellen, dat de betrokken eigenaars, na storting van hun 5 pCt. voor een lief dadig doel, met een aardig stuivertje den eersten dag zijn gaan strijken. En onze neringdoenden? Hun vaak schit terende etalage had er op gerekend, dat ’t er met de beurs van ’t buiten volk wel beter zou uitzien, dan wat men er van vertelt- 30 Nov. Het bestuur van den eerlang te openen Handelscursus heeft de voordracht voor leeraren aan den Inspecteur van het M. O. verzonden. Uit die voordracht doet de M. v. B. Z. op advies van genoemden Inspecteur een keuze. ’t Was ons niet mogelijk te weten te komen, welke heeren op die voordracht zijn geplaatst. Bij het opmaken ervan kwam het bestuur overeen, het besprokene in de ver gadering geheim te houderi. Zijn de leeraren door d-en Minister benoemd, dan komt aan de beurt de benoeming van een directeur uit het personeel der school. Het aantal sollicitanten bedraagt 22, onder welke 2, naar men ons meedeelt, van buiten. Ondanks dat hedenmorgen aan het Singel de passage een oogenblik door de vele karren bijna gestremd was, achtte een fiets rijder het voorzichtigheidshalve zeker niet ge- wenscht van zijn rijwiel te stappen maar probeerde hij door te rijden. In eens echter verloor hij het evenwicht en kwam met fiets en al in het water terecht. Gelukkig slaagden hulpvaardige handen er in, hem spoedig uit het koude bad te verlossen. De fiets werd later opgevischt. H. M. de Koningin heeft Vrijdag namiddag den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer gemeente telegrafisch verzocht aan de nagelaten betrekkingen van de zoo jammerlijk omgekomen opvarenden der stoomboot Handel en Nijverheid” Hoogstderzelver oprechte deel neming in het door hen geleden verlies te betuigen. Vrijdagavond heeft de heer Burgemeester dit bij ambtelijk schrijven gedaan. Naar men ons mededeelt werd Donder dagmiddag ongeveer half vijf boven onze stad een niet zeer groote luchtballon gezien, welke in zuidelijke richting wegdreef. Ook de voor-vorige week werd hier boven de stad een luchtballon opgemerkt. Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, moeten een paar invloedrijke personen alhier het plan hebben opgevat, de melk van de verschillende melktappers in onze gemeente te laten onderzoeken. ’t Is natuurlijk niet het doel van die heeren ’t resultaat van dat onderzoek geheim te houden; integendeel hoopt men na afloop der inspectie de hoedanigheid der melk te publiceeren in onze plaatselijke bladen met vermelding van herkomst en vetgehalte. We mogen niet denken, dat dit voornemen is gerijpt uit een minder nobele wijze van handelen onzer melktappers; veeleer be schouwen we het als een loutere nieuws gierigheid, om eens te weten wie onzer landbouwers het meest de belangen zijner klanten behartigt. Makkum, 29 Nov. Geslaagd voor telegraaf- radicaal de heer F. Schirm, klerk der poste rijen en telegrafie alhier. Gearresteerd. Leeuwarden, 29 Nov. Gedetineerd is Pieter Prins, die den 15den September ont- met Ton-vigucuuvü, trekken hoe langer hoe meer de aandacht en komen steeds meer in gebruik. Modellen staan gaarne ten dienste. Dat was een herinnering, en een herin nering ontstaat als er iet< voorbij is. Maar een herinnering behoeft niets weemoedigs te zijn. Denkt een jongen van „boven de 15” er niet met voldoening aan, dat hij de kinderschoenen ontwassen is? Meen dan ook niet dat voorbij is mijn juichend medeleven in het feest van geven met opoffering van eigen ik. Ik verzeker u integendeel, dat ik mij nog zzkinderachtig” kan verkneuteren als de dag nader kruipt; dat ik nog even onstuimig als vroeger mij beijver om vrienden en bekenden te overstelpen met alle mogelijke en onmogelijke geschenken dat ik mij met even onverdeeld genot aan de gezellige Sinterklaasavondtafel schaar. Maar iets is er hier en dat is natuurlijk, n.l. mijn kinderlijk opzien naar den hoogen en toch eenvoudigen weldoener. Want Sinterklaas is vooral de kinderheilige, de kindervriend. Wat zegt de Génestet hier ook weer van? zzOch, dwazen, die een naam, een grooten1 naam begeert, „Kent gij er een, zoo rein, zoo schoon, zoo stil vereerd, zzDie dus, eeuw in eeuw uit, met harte lijkheid bejegend, zzIn ’t hart der kindren leeft, door k indren wordt gezegend Zie, dit geeft weer, dat is waar, namelijk is het feest op Sint Nicolaas. En is het daarom te verwonderen, dat de banketbakkers de voornaamste leveranciers zijn, als de dag der dagen voor de menschjes in het klein is aangebroken. Koek en kinderen! Ziedaar twee woorden, die behalve de beginletters veel punten van overeenkomst hebben. Lekkers is voor de kinderen, wat zonneschijn is voor een bloem. Ik hoorde eens een verhaal, dat als bewijs hiervan mag dienen. Daar was een kipdje ziek, een aanvallig aardig kind. Niemand wist wat het scheelde. Men vroeg een ouden dokter om raad. Hij zat lang na te denken en reeds twijfelde men aan de mogelijkheid, dat hij uitkomst zou geven, toen het gelaat van den geneesheer verhelderde. Geeft gij, zoo vroeg hij, het kind wel eens ,een of andere zoetigheid, een taartje of een koekje? Neen, mijnheer, antwoordden als om strijd vader en moeder, daarvan kan het niet komen, want wij waren zoo wijs het kind al vroeg dit te onthouden, Zie, dat was de eenige disharmonie voor mij in dit heerlijke feest. Vf „O, Bisschop! schoon ’k niet licht een Heilige vertrouw, Heilige, dien ’k haast aanbidden zou; „Eén daad van minzaamheid, van weldoen was uw leven, zzUw liefde heeft uw naam de on sterflijkheid gegeven”. ’t Is een zeldzaam genot, rustig, in een verloren uurtje, te bladeren in de boeken der dichters. Al lezende neemt men nieuwe, verjongende gedachten in zich op, maar ook oude her inneringen worden wakker; oude herinnerin gen, die het hart verkwikken met hare warmte. Dat mag ik immers wel schrijven, al ben ik nog jong en krachtig? Elke leeftijd heeft toch reeds zijne herinneringen. Gelukkig dat, telkens als zich een herinnering vormt, ook weer een nieuw ideaal geboren wordt. Ik bladerde dezer dagen in de gedichten van de Génestet, een van mijne lievelings- poëten, en het was onder de eerste gedichten van den te vroeg gestorven jongen man, dat ik vond, de vermakelijke vertelling de Sint Nicolaasavond. En dat maakte mijn herin neringen wakker! Kinderarbeid op het tooneel. Het is op last van de arbeidsinspectie dat gisteravond tegen de directie van de Fransche Opera te ’s-Gravenhage wegens het laten optreden van een'kind in „Madame Butterfly” is geverbaliseerd. Daartoe bevonden zich een inspecteur met 2 agenten van politie in de coulissen, door welke ambtenaren het feit is geconstateerd. De arbeid van het 9- a 10-jarig knaapje bestond hierin dat het kind aan de hand van Mile. Gril, die als Mad. Butterfly zijn moeder voorstelt, in de Japansche huiskamer wordt gevoerd, dat zij het jongetje koestert en op een matje aan de zijde van de dienst bode te slapen legt. De beslissing of deze kinderarbeid over treding der arbeidswet oplevert is aan den kantonrechter. Met de opvoering van het Japansche drama zal de directie voortgaan. In 'de gasfabriek te Groningen viel gistermiddag een ernstig ongeval voor. De arbeider J. Smit was bezig met het laden der retorts. Door een ongelukkig toeval raakte plotseling zijn arm in de riem der machine en werd de hand geheel afgerukt. De man verloor geen oogenblik zijn tegen woordigheid van geest. Hij wandelde de trap af naar beneden, waar een ander hem steunende naar het schaftlokaal bracht. De directeur leidde juist enkele leden van den Raad rond. Deze den man ziende, snelde dadelijk naar de telefoon, zoodat er binnen eenige minuten heelkundige hulp aanwezig was. De man werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar de arm werd geamputeerd. Een Noorsche stormvogel. Onder St. Agatha is geschoten een Noor sche stormvogel (Procellaria glacialis), die slechts voorkomt in het hooge Noorden, waar hij zijn broedplaatsen vindt op Jan Mayen en Spitsbergen. Waar vogelkundigen opgeven dat de vlucht van dezen vogel ongeveer 1.10 M. is en de geschotene een vlucht had van 1.50 M., was dit afgedwaalde dier zeker een bijzonder exemplaar, dat de najaarsstor men naar onze kusten en zelfs diep land waarts in gedreven hebben. Een liefhebber laat den zeldzamen vogel opzetten. Ja, zoo’n dichter kan je rare parten spelen. Wat ik in jaren niet deed, dat deed ik nu, na het lezen vau de Amsterdamsche vertelling, de Sint Nicolaasavond. Ik ging weer als vroeger staan kijken, .tusschen de straatjongens in naar de bedien den in de banketbakkerijen. Daar kwam weer iels in mij van dien kleinen naijver tegen den patroon, den bezitter van al die heer lijkheden. Zoo’n man kon er nu net mee doen wat hij wilde zelfs al wou hij nu eens alles opeten, dan zou niemand er zich tegen kunnen verzetten. Wat ’n gelukkige sterveling! Ik ^staarde weer met verlangen naar de geheimzinnige diepten der duistere achter kamers, om deze speciale gelegenheid uit hoofde van het hooge bezoek door den Bisschop aan de goede stad te brengen tot supplement van den winkel gepromoveerd. En wat een supplement, wat een vervolg van den winkel. Als men aan het vergelijken ging, dan was de winkel niet meer dan het voorportaal van een kostelijk gebouw, waar alle aardsche genietingen naast elkaar waren uitgestald. Och, hoor toch die rijk versierde tafels zuchten onder den druk der tallooze kunstgewrochten in chocolade, banket, borstplaat, marsepein enz. tot in het oneindige misschien Kijk, de chocolade, de heerlijke zelfstan digheid, die zich gewillig door den fabrikant in allerlei vormen laat kneden, toonde weer, beter dan iets aan, dat ’t Sint Nicolaasfeest is bij uitstek ’t feest der kinderen. Als alle kleintjes laten wij zeggen van 1 tot 6 jaar eens hunne gedachten onder woorden konden brengen, wat zouden zij dan als hun liefste wensch noemen: „een groot mensch te zijn!” En ziet, die slimme fabrikanten hebben dat ongesproken woord verstaan. Wat stellen hun meeste kunst producten voor? Groote menschen zaken. Sigaren, met echt vuur en dito aseb; wandel stokken met ivoren knoppen, die op den duur in de warme kinderhandjes wat kleverig zullen worden, horloges, zwaar als torenklokken en met bevroren uurwerk, ja zelfs zuigelingen in de wieg, wachtend op hare kind-moedertjes, die ze trouw zullen wiegen en onvermijde lijk... opeten. En ik hoorde in gedachten een kreet schallen uit duizend kinderkelen! Bij den dokter. De man der wetenschap: Hm! Hml... Ja, ja ik zie het al!... ...Uh.Ah Ja, ja! Vertel meeens, is uw slaap goed De patiënt: Ik slaap als een os. Uh Ah!En de eetlust Prachtig Ik eet als een wolf Uh Ah!Drinkt gij? paard Voelt gij u nu beetje zwakzoo van he Courant, Bols u i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1