Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1909. 48ste Jaargang. No. 98. Verschijnt Donderdags en Zondags. ra] Donderdag 9 December. BINNENLAND. Ingezonden. Eene Tonnenbelasting? VOOR vele natuurlijk opge- eenigszins dreigt, concentratie belasting. Ik iedereen worden naar van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) eene belasting de werklieden onbillijk zijn, daar toch de meeste gezinnen een ongeveer gelijke gebruikmaking van einde ’t jaarlijksch tekort gingsdienst te dekken overwegende dat zulk ten opzichte van zou bestaan uit minvermogenden, welke dan ten opzichte van de meergegoeden zwaar zouden worden belast verzoeken Uw college beleefd doch met aandrang het daarheen te willen leiden, dat dit voorstel niet worde aangenomen, maar het jaarlijksch tekort van den reini gingsdienst worde gevonden langs den gewonen weg. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en zou van de baan Uit bovenstaande blijkt dat tonnengeld den midden- en kleinen burgerstand nog meer zal belasten, inplaats van ontheffen. Maar M. de R. er is nog meer. Invoering van f 1,50 tonnengeld zal dit gevolg hebben de hoogst aangeslagenen heb ben er voordeel van, de midden- en kleine burgerstand worden verhoogd en ruim 300 gezinnen, die thans geen belasting betalen, zullen dan worden getroffen. Ik acht het van belang bovenstaande in herinnering te brengen, opdat wij voor een tonnenbelasting bewaard mogen blijven. Met dank voor de plaatsing, GEEN RAADSLID. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco/per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Friesche Zuidwesthoek, 6 Dec. Van de activiteit en waakzaamheid onzer dijksbesturen en -beambten wordt in de laatste weken nog al iets gevorderd. Bij de stormen van j.l. Vrijdag en Zaterdag moesten ze voortdurend ter inspectie aanwezig zijn. Wij vernemen echter, dat de toestand overal bevredigend is gebleken. Wel doken hier en daar geruchten op, dat. het spande op enkele punten, maar achterna mocht alles gelukkig als loos alarm aangemerkt worden. Zelfs in het ten vorigen er geen sprake opleggen; ’t zou ondervinden”. Meer werd er niet over gesproken denken dat het voor goed Maar in 1904 kwamen Burgemeester Wethouders die in Mijnheer de Redacteur! In de Raadsvergadering van 26 Oct. j.l., waarin de Gemeente-begrooting van 1910 werd behandeld, vestigde een der raadsleden wederom de aandacht op het heffen eener tonnenbelasting, omdat de Gemeente-reiniging alle jaren een tekort aanwijst. Ieder die ook de Raadsverslagen uit andere gemeenten volgt, kan weten dat dit een ver schijnsel is dat zich in bijna alle gemeenten voordoet, doch bestaat er een bijzondere reden waarom dit hier zoo belangrijk is. De veemarkt werd vroeger verpacht met verplichting die na afloop dermarkt te schrobben. Bij de laatstgehouden verpachting isdie verplichting ingetrokken en ten laste gekomen van de Gemeente-reiniging. De Gemeente krijgt daarvoor hooger pacht doch de uitgaven van de Gemeente-reiniging stijgen daar jaarlijks zeker wel f 100,door. Dan is de straatreiniger die vroeger door de Gemeente werd betaald, thans bij de Gemeente- reiniging ingelijfd, wat ook plm. f 500, per jaar zal vragen. Het gevolg daarvan is: de Gemeente hooger inkomsten en minder uitgaven, maar de Gemeente-reiniging belang rijk meer uitgaven. Reeds in 1902 werd door de Commissie van onderzoek voor de Gemeente-begrooting over 1903, het heffen van tonnenbelasting in overweging gegeven. Het antwoord van Burgemeester en Wethouders daarop luidde: „Een tonnenbelasting achten wij uit een oogpunt van zindelijkheid niet wenschelijk. Ook zou de belasting drukken op de inge zetenen, die reeds getroffen worden in den hoofdelijken omslag, naar draagkracht. Waarschijnlijk zouden eigenaars van woningen of zoo weinig mogelijk tonnen vragen, of de huurders nog meer huur zeker algemeen afkeer ’t Welk dopnde, enz.” en de voorgestelde tonnenbelasting werd, na zeer breedvoerige discussies, met 8 tegen 4 stemmen, verworpen. Nu het gevaar weer Pokken. In het gemeenteziekenhuis aan den Berg weg te Rotterdam zijn twee patiënten, zoo mede een zaalknecht en eene dienstbode door pokken aangetast. Alle vier zijn ter ver pleging overgebracht naar de barakken aan de Maashaven. De studenten te Delft hebben Zaterdag avond op de sociëteit Phoenix” meer dan 1000 behoeftige kinderen een vroolijken 8t. Nicolaasavond bezorgd. Het jonge volkje was togen. jare besproken dijkvak is van ernstig gevaar geweest. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Workum. In onze gemeente sloop de vorige week een bende kleine jongens rond, die, voorgevende de St. Nicolaasuitstallingen te bezichtigen, ongemerkt iets wegkaapten en onder hun jasje verbergden, om later, na gezamenlijk gedeeld te hebben, het lekker opaten. Dat eigenaars van dergelijke uitstal lingen, niet op zulk bezoek gesteld zijn, laat zich denken. Naar wij vernamen moeten het dezelfde beruchte bengels zijn, die meer malen dergelijke zaakjes uithalen. Zou de tuchtschool voor dergelijke knapen niet het aangewezen middel wezen, om hen op een beteren weg te brengen? De Banier. Kollutn. Als een bizonderheid mag zeker vermeld worden, dat aan het kantoor van den njksontvanger alhier in de eerste tien maanden van 1909 f 1600 minder aan drank- accijns is ontvangen dan in het vorige jaar. De vervroeging der sluitingsuren schijnt dus wel goed te werken. We zijn dankbaar voor dit resultaat. Sneek, 7 Dec. Gisterenavond was het langs onze hoofdstraten een gezellige drukte; wel is door ’t verbod van kienpartijen, lote rijen en dobbelspel veel van den vroegeren glans en het vertier van den Sinterklaas avond verloren gegaan, maar toch wordt er op verschillende wijzen allengs in de leemte voorzien en blijft het St. Nicolaasvieren op straat en in winkels enz. voor velen nog een uitspanningsavond, voor de neringdoenden nog altijd een goede bron van inkomsten. De ondernemers van draaiende zonnen hadden gisteren vooral veel bezoek en we hopen dat ook de andere winkeliers niet te klagen hebben gehad. Sn. Ct. De liefdadigheidsvoorstelling, Zondag avond in Amicitia gegeven door het Tooneel- gezelschap, onder directie van den heer Hart heeft weinig bezoek gehad; slechts 50 kaarten waren verkocht. Wellicht is ook het St. Nicolaasfeest van invloed geweest op het geringe bezoek. Waar van de ontvangst 25 pCt. zou worden afgedragen aan de vereeniging,,Hulpin Nood” ten bate van de nagelaten betrekkingen van de bemanning, omgekomen bij de ramp der „Handel en Nijverheid” had zeer zeker meer belangstelling verwacht mogen worden. De gezonken stoomboot „Handel en Nijverheid” zal worden gelicht. Dit werk is aanbesteed vanwege de Assurantie Mij. en zal worden uitgevoerd door den heer v. d. Tak te Rotterdam. Oudega-Gaastmeer. Aan een lang gevoelde behoefte is hier voldaan. De pas voltooide grintweg van Gaastmeer naar Oudega is voor het publiek geopend. Vooral in den winter is dit een groot gerief, daar men nu van Gaastmeer over Oudega het station kan be reiken, wat anders in dezen tijd van het jaar onmogeljjk was. monnaie leggen fooien ontberen. Over het algemeen wordt gestreefd en niet naar verdeeling meen dat iets, waarvan profiteert, behoort betaald te door ieder, die belasting kan betalen. Aan de hand van dit voorstel zou men in onze gemeente kunnen in voeren eene walbelasting, eene straat- belasting, maar ik vraagwaarvoor is dan de hoofdelijke omslag Het komt mij voor, dat iets waarvan iedereen pro fiteert, de kosten moeten gevonden worden uit den hoofdelijken omslag en daarvan is zeer terecht tot nu toe niet afgeweken. Men werpt mij misschien tegen, dat in de gemeente een straatbelasting bestaat, maar daartoe betalen enkelen, alleen zij, die van de straat gebruik maken. De reinigingsdienst is iets waarvan klein en groot profiteert en acht ik het geen be zwaar de meerdere uitgaven te brengen onder den hoofdelijken omslag. Ik weet wel, dat zoo zachtjes aan de uitgaven hoog worden, maar nu moet men niet de belasting splitsen gaan om te voor komen, dat op het eerste gezicht de belasting hier vrij hoog is en voorbij is de tijd dat men in Bolsward goedkoop kon wonen; ik weet wel, dat het budget dat in Bolsward geëischt wordt, versterking van inkomsten vraagt, al is misschien op sommige punten te bezuinigen, maar men moet geen belasting invoeren van iets, wat ten algemeeuen nutte is, waarvan iedereen profiteert, daarvoor is de hoofde lijke omslag. Om deze reden zal ik tegen het voorstel stemmen”. Laten we eens aannemen dat de hoofde lijke omslag die thans f 28000,bedraagt met f 2000,verhoogd moest worden, tengevolge meerdere uitgaven van de Ge- meentereiniging, dan zullen de aanslagenen 2000 1/ K u -f—28000 ver‘100g“ moeten worden. Die thans f 1,40 betaalt, zou dan f 0,10 worden verhoogd. Indien het tonnengeld gesteld wordt op f 1,50 (en dat zal moeten, want in 1904 waren er volgens raadsverslag 1309 gezinnen die daarvoor in aanmerking konden komen) dan zullen allen die beneden f 21 in den hoofdelijken omslag zijn aan geslagen, meer moeten betalen dan wanneer het tekort wordt gedekt door den hoofdelijken omslag. Ik gaf als voorbeeld een verhooging van f 2000,doch de hoofdelijke omslag be hoeft voor 1910 slechts f 500,verhoogd te worden (zie raadsverslag 26 Oct. pag. 227) dus 1/56 deel, m. a. w. wordt de hoofdelijke omslag met f 500,zooals voor 1910 is geschied verhoogd en geen tonnengeld geheven, dat is in het voordeel van allen die beneden f 84 hoofdelijken omslag hebben te betalen, Workum, 5 Dec. Op wreede wijze werd alhier Zondagavond een gezellige bruilofts partij gestoord. Een meisje, afkomstig uit Makkum, dat alhier eenige jaren als dienst bode had gediend, zou, als haar beminde van de loggers terugkwam in het huwelijks bootje stappen. Hij kwam en de noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen om dit gedenkwaardige feit eenigzins feestelijk te vieren bij hare zuster. Des avonds tusschen 10 en 11 uur, midden in de pret, bemerkte een der huisgenooten dat de voordeur een weinig open stond en deelde dit in de woon kamer mede. De bruidegom schiet het nu dadelijk te binnen, dat in een zijgang op gehangen was een kleedingstuk, waarin zich een beurs bevond met een bedrag van ongeveer f70 en eenige papieren en gaat zien of die soms nog aanwezig is, hetgeen door den jongeling zoo zuur op zee is verdiend en moest dienen voor aankoop van noodig huis raad. Tot zijn groote schrik bemerkt hij, dat een ongenoode gast zich de beurs had toegeëigend. Van verder feestvieren was geen sprake meer en naar alle hoeken werd uitgezien of men den dief of de dieven nog kon ontdekken. Toch alles tevergeefs. Den volgenden morgen vroeg vond men de beurs voor de deur terug met ongeveer de helft van het bedrag er in, terwijl de overige papieren waren verscheurd. Deze diefstal had plaats .ten huize van L. Visser wonende in de Buren alhier. De Banier. Fan de borreltafel. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd van 63 pCt. op 90 pCt., gaat volgens de wet Vrijdag a.s. in. En de bor reltafel zal er natuurlijk ook eenigszins de gevolgen van ondervinden. Hedenmorgen heeft in „Krasnapolsky” te Amsterdam een vergadering plaats gehad van eigenaren en directeuren der voornaamste res taurants en café’s om tot overeenstemming te komen, wat de te volgen gedragslijn betreft. Men was het er algemeen over eens, dat de qualiteit van het gedistilleerd niet zou mogen lijden onder de verhooging van den accijns en eveneens, dat het niet aanging den traditioneelen dubbeltjes-prijs te veranderen. Op grond van deze overweging werd besloten het standaard-glas naar rato van de verhooging van den accijns iets kleiner van inhoud te maken. De grogs van gedistilleerd en de overige binnen- en buitenlandsche likeuren zullen in prijs iets verhoogd worden, terwijl de beroemde „halfjes” overal zullen worden afgeschaft. Het laatste nieuws vooral zal met weemoed aan menige stamtafel vernomen worden. In Den Haag zal maatregel worden toegepast. In een beden te Utrecht gehouden verga dering van caféhouders en slijters, bijeenge roepen door de vereeniging „Vergunning” aldaar, is besloten den prijs der 5 ct. glaasjes te brengen op 7 cent en bovendien kleine glaasjes in te voeren of te handhaven van 5 cent. Tevens werden de prijzen voor ver schillende maten van jenever en brandewijn vastgesteld. Omtrent een en ander zal overleg gepleegd worden met de niet aanwezige be- drijfsgenooten. Ook werd een vergadering gehouden van de zoogenaamde tien cents-caféhouders. Inge komen was een voorstel om den prijs van een 10-cent-glaasje te brengen op 12 cent en halfjes in te voeren, welke precies de helft van de heele glaasjes zouden inhouden. De meesten ter vergadering waren echter tegen prijsverhooging en willen liever verkleining der glaasjes. Donderdag a.s. zal weer een nieuwe vergadering worden gehouden. Alg. Handbl. men was. en Wethouders die in 1902 de belasting niet wenschelijk achtten, met een voorstel om wel tonnengeld te heffen en meteen het schoolgeld maar eens flink aan te dikken. Die voorstellen hebben destijds heel wat beweging in de Gemeente gebracht. Adressen van ouders en voogden van schoolgaande kinderen en van de Vereeniging „Volksonderwijs”, kwamen bij den Raad in, met verzoek het schoolgeld niet te verhoogen. Maar ’t mocht niet baten; het schoolgeld werd verhoogd. Dat was het resultaat van een der voorstellen van het College van Burgemeester en Wethouders dat men meende voor 2/3 als vrijzinnig te mogen beschouwen en wier streven het is het openbaar onderwijs zoo goed en goedkoop mogelijk te maken. Tegen het heffen van tonnengeld kwam een adres van de hier ter stede gevestigde werklieden-vereenigingen als, van „De R.-K. Werklieden-Vereeniging „St. Jozeph”; Werklieden-Vereeniging „Een dracht zij ons Doel”; Werklieden-Verbond „Patrimonium”, welk adres luidde: Kennis genomen hebbende van het voor stel van Burgemeester en Wethouders, omtrent het Iteffen eener belasting voor het tonnenstelsel, ten van den reini- acht ik niet ondienstig mede te deelen wat in de vergadering van 6 Oct. '04 door den heer v. d. Meer na gewezen te hebben op het antwoord van Burgemeester en Wethouders in 1902, werd gesproken „Ook om eene andere reden ben ik tegen dit belastingstelsel n.l. omdat de belasting niet zal zijn naar draagkracht. Het voorstel van B. en W. wil den kleinen man evenveel laten betalen als den meergegoede. De kleine heeft geen eigen woning, maar vele eigenaars van woningen behooren tot de kleine lui, kleine renteniers, die van hunne huisjes leven moeten. Het is de bedoeling van B. en W. om de eigenaars van woningen te belasten, maar de kleine eigenaars zullen zwaar getroffen worden door deze belasting en zullen zij het schuiven op de huurders, wat nog erger zal zijn, want dan worden getroffen menschee, die anders vrij zijn belasting te betalen en ook niet betalen kunnen. Ik heb echter nog een andere reden, waarom ik tegen het voorstel ben. Over het werk der gemeentereiniging is men zeer goed tevreden, alles wordt zindelijk behandeld, het werkvolk is bescheiden en voorkomend en het is dan ook geen wonder, dat deze lui wel een fooitje krijgen bij gelegenheid van kermis of nieuwjaar. Wordt deze belasting ingevoerd, dan zal menigeen de hand op de porte en deze menschen hun Bolswardsche Courant 'lil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1