lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Gezond en gelukkig leven. 1909. 48ste Jaargang. No. 99. Verschijnt Donderdags en Zondags. BINNENLAND. Zondag 12 December. VOOR Afzonderlijke van inbrekers, die in huis waren gekomen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Te Dillenburg heeft een droom onge- lukkige gevolgen gehad. Een vrouw droomde Krupp-Leveranties. In parlementaire kringen wordt, naar men mededeelt, overleg gepleegd over de benoe ming van een commissie tot onderzoek van de leverantiën van de firma Krupp. Het is nog niet bekend op welke wijze de benoeming zal geschieden. Een en ander schijnt verband te houden met een beslissing, in het bij de behandeling der marine-begrooting gehouden comite-generaal gevallen. wakker werd, kwam haar man thuis. De vrouw geloofde nu, dat haar droom geen bedrog was en sprong in haren doodsangst uit het raam op de binnenplaats, waar men haar met ernstige kwetsuren vond. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefoniech aangesloten onder No. 4. - Ouden zeggen, wal zij gedaan hebben; wijzen, wat gedaan moet worden; geluk, zoekers, wat zij doen kunnen; kinderen en dwazen, wat zij doen willen. man met 6 kinderen fermen ruk die ’m vasthield niet bedacht in. Waar hij op ’t oogenblik nog in rond boemelt. Adieu Spitsboeven en dienders Er wordt naar Spits de tweede, gezocht. Hij was geleend van een groentenvrouw. (17. D.) Maandag reed onder de studenten voorstellingen te Utrecht ook een wagen mede onder het motto: „De brandkastdief aan het station Biltstraat”. Op het voertuig zag men den eersten Utrechtschen politiehond, een navolger van „Spits”. Nu, Spits II is er van door! Op een onbewaakt oogenblik vond hij het genoeg. Hij was voldoende door het publiek aangegaapt; Spits gaf onverwacht politiehonden doen alles onverwacht een fermen ruk aan z’n ketting, de diender, was op zooveel valschheid en Spits was de wijde wereld Een verzekeringsschandaal. De justitie heeft de huiszoeking in de kantoorlokalen van de Eerste Nederlandsche Krijgsdienst-, Uitzet- en Levensverzekerings maatschappij De Elf Provinciën”, Rokin 81 te Amsterdam, tot gisteravond half acht voort gezet. Wij vernemen nader, dat alle boeken en bescheiden, op het beheer betrekking hebbende, in beslag genomen werden. Alleen de registers met de polishouders liet de justitie achter, ten einde in de overdracht der verzekerden aan andere maatschappijen geen stagnatie te brengen. Den boekhouder der E. P., den heer W. Monné, die op het kantoor was, werd door den officier van justitie, mr. Peereboom, een breedvoerig verhoor afgenomen, waarbij hij den stand van zaken en de pogingen tot reorganisatie, later tot liquidatie, uiteenzette. De „Elf Provinciën” heeft op ’t oogenblik geen directeur, aldus deelde men ons op bet schamele kantoortje mede. De heer J. Postma, gedelegeerd commissaris, zou eigenlijk het beheer hebben, nadat de heer Schaefers als directeur ontslag genomen had. De groote fout in het beheer der E. P. moet geweest zijn, dat na de oprichting, de exploitatiekosten dadelijk betaald werden uit de binnenkomende premiën. Intusschen is men bezig de zaken zooveel mogelijk aan anderen over te doen. Volledigheidshalve deelen wij nog mede., dat de justitie tot ingrijpen aanleiding heeft gevonden in ingekomen klachten en gepubli ceerde stukken. Zoo was bij de justitie een klacht in gediend door den heer Van der Heuvel te Bleskensgraaf, wegens daden van de algemeene vergadering van aandeelhouders, w.lke in strijd met de statuten zouden zijn. Een op grond van deze klacht ingesteld onderzoek bracht de justitie in aanraking met mr. L. Zegers Veeckens, die voor den ex-directeur Schaefers de zaak onderzocht had. Mr. Zegers Veeckens overlegde aan de justitie een rapport, dat hij door den accountant Van den Stempel had doen opmaken. Zoo kreeg het parket voor de E. P. zeer bezwarend materiaal in handen en volgde de huiszoeking. Mr. Zegers Veeckens sprak tegenover ons zijne meening uit, dat de officier van justitie thans de boeken der E. P. zal laten onder zoeken door een accountant, een anderen dan den heer v. d. Stempel natuurlijk. Toont ook dit onderzoek aan dat tegenover een actief van 50 mille een passief van 3 ton staat, dan zal de Officier van Justitie, meende mr. Veeckens, de „Elf Provinciën” failliet doen verklaren. Alg. Handbl. oneindig veel kwaad. Door den alcohol wordt veler gezondheid verwoest en indien men slechts de kroegen sloot, zou de bevolking onzer gevangenissen en krankzinnigengestich ten weldra aanzienlijk verminderen. Evenwel, een zeer matig alcoholgebruik zegt professor Pel kan geen kwaad, maar kan ons zelfs in bepaalde gevallen wel eens tot voordeel strekken. Men moet echter tot die matigheid in staat zijn. Zoo niet, dan is het beter het gebruik geheel te vermijden. Hetzelfde geldt ook voor het gebruik van tabak en sigaren. Verder is een te krachtige voeding bij te weinig beweging verkeerd en overdaad zal lang niet altijd den kinderen tot zegen zijn, daar zij maar al te dikwijls verweekelijkte zwakkelingen aankweekt. Wilskracht en weerstandsvermogen zijn echter een onafwijs bare levenseisch voor den mensch. Gelukkig 'daarom, dat, gelijk alle organen, ook de wilskracht kan worden opgevoed. Onze tijd kenmerkt zich door gejaagdheid en haast, excentrieke litteratuur en kunst, waardoor overspanning en verslapping van het zenuwleven in de hand worden gewerkt. De grootste fout onzer dagen is dan ook gebrek aan eenvoud 1 Vooral voor de jeugd kan daarom een eenvoudige levenswijze niet genoeg worden aanbevolen. Verder is niets zoo geschikt om ziekten te voorkomen dan geregelde, dagelijksche arbeid, overeenkomstig aanleg en lust. Hier stuiten we echter op een bezwaar. Niet ieder toch heeft den aard van zijn arbeid in zijn keus. Bij hen die dit echter wel hebbeu, dient toch steeds de arbeid afgewisseld te worden door ontspanning en rust. Doch die ontspanning al weder zij altijd in Overeen stemming met het individu. Een doelmatige sport is aan te bevelen voor hem, die veel geestesarbeid verricht, terwijl voor ieder, wat ook zijn bezigheden mogen zijn, goed is een verblijf in de vrije natuur. Ten slotte is als een zeer heilzaam voor behoedmiddel tegen overspanning ten zeerste aan te bevelen om steeds vroeg op te sfaan en zich vroegtijdig ter ruste te begeven. Tal van groote mannen hebben dit met hun eigen 'leven bewezen. Wij eindigen met den wensch te herhalen, waarmede wij begonnen, n.l. dat dit uittreksel uit prof. Pel’s standaardwerk velen moge bewegen kennis te maken met het geheel. Voorzeker zal weinig geld nuttiger besteed worden Sneek. De gezonken stoomboot Handel en Nijverheid” zal worden gelicht. Dit werk is aanbesteed vanwege de Assurantie Mij. en zal worden uitgevoerd door den heer V. d. Tak te Rotterdam voor f 3800. Gelukt het niet de boot te lichten dan zal niets worden uitbetaald. Door den Rijkswaterstaat is bepaald, dat de stoomboot voor 15 Jan. a.s. verwijderd moet zijn, omdat anders het Rijk tot op ruiming over zal gaan. Hem. Old. en Nw., 8 Dec. Een water molenaar alhier werd door de draaiende wieken gegrepen en in den molenwijk ge slingerd. Dit laatste was gelukkig voor hem, werd zijn val gebroken door het en kwam hij met lichte Weet men wat een groote kunst is Nou? Om hier op aarde gezond en gelukkig te leven en ziekten te voorkomen. Dat zal wel waar wezen, maar hoevelen kunnen het Dan moeten ze het maar leeren Gemakkejijker gezegd dan gedaan. Toegegeven, maar wie die kunst wil leeren, moet maar eens professor Pel’s be roemd geworden boekje ,/Eubiotiek” lezen, dat ons dezer dagen weer in han.den kwam en waarvan we hier een zeer beknopt uit treksel laten volgen, in de hoop, dat dit weinige, velen mag aansporen kennis te maken met het ook voor leeken zeer goed te volgen geheel. Ofschoon de geneeskunst in den loop der eeuwen met rasscbe schreden vooruitgegaan is, komt de geneesheer toch ook nu nog gedurig met ziekten en kwalen in aanraking, waar hij als ’t ware machteloos tegenover staat en waartegen hij slechts wat verzachting van ’t lijden vermag te geven. Van meer belang dan ook ziekten te genezen is de kunstr om ziekten te voor komen. Roekeloos wordt door velen, niet alleen met eigen maar ook met anderer ge zondheid omgesprongen, alsof het slechts een stuk waardeloos speelgoed was, in plaats van een niet te waardeeren schat. Daarbij werken opvoeding en onderwijs maar al te dikwijls de ontvankelijkheid van zenuwziekte en andere ongesteldheden in de hand. Het aantal vak ken op onze H. B. Scholen en Gymnasia b.v.b. is onrustbarend groot. Die overlading nu leidt tot verzwakking en verslapping van de jeugd, waaruit toch de mannen onzer naaste toekomst moeten groeien. Immers de kinderen van heden zijn de mannen van morgen. Tegen die overdrijving te velde trek ken is dus niets anders dan een nationaal belang, waarvan het gevolg zal zijn, dat het arbeiden en weerstandsvermogen der natie noodwendig vergroot zal worden. Reeds van ouds heeft men gezocht naar middelen om gezondheid en jeugd te behouden en het leven te verlengen. Men meende die voor en na gevonden te hebben in levens-elixer, in amulet of in talisman. Geen dezer middelen bleek steekhoudend te zijn. Vandaar het zoeken naar andere meer doeltreffende mid delen. Welke deze zijn Een goede rioleë- ring, zorg voor zuiver drinkwater, demping van stinkende slooten, enz. Daardoor zijn reeds duizenden menschen gespaard en dit getal bedraagt oneindig meer dan het aantal van allen te zamen, die, eenmaal ziek zijnde, van hun ongesteldheden werden genezen. v Vooral leide men een ingetogen leven, rijge zich niet in, zooals dit dikwijls de droeve gewoonte der dames is, drage zorg voor rein heid van nagels, tanden, kortom van het geheele lichaam, enz. Zelden toch kunnen de oorzaken der ziekten worden weggenomen, maar door de betrachting van reinheid kan menige ziekte worden voorkomen en het weerstandsvermogen zeer worden verhoogd. Niettemin zijn er bezwaren. Menigeen bijv, zal ziek worden, niettegenstaande het meest nauwgezette inacht nemen van alle voorbe hoedmiddelen, doordat hij, zooals men het noemt, erfelijk belast is. Daarom zou het wenschelijk zijn, dat men vóór het sluiten van een huwelijk zich ten ernstigste afvroeg, of het uit een gezondheidsoogpunt beschouwd en met het oog op mogelijke nakomelingen, niet beter ware, niet tot dien gewichtigen stap over te gaan. Gelukkig is het nog een troost, dat van erfelijk belasten de zwakke combinatie kan versterkt worden. Een ander bezwaar is, dat de zorg voor licht, lucht, gezonde voeding en behoorlijke kleeding een zekeren economischen welstand vereischt. Voor hem echter, die dit alles wel kan in acht nemen, zou het leven toch nog bijna ondragelijk worden, indien bij ieder oogenblik moest denken aan dit en dat en zich alle genoegens moest ontzeggen om toch maar gezond te blijven. Het zij daarom opgemerkt, dat niet volkomen onthouding, doch maathouden dient betracht*te worden. Dit juist blijkt voor velen echter te moeilijk. Overdrijving toch zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied is de kwaal van onzen tijd, deelen doch mocht er binnen kort een flinke Oosterbries opsteken storm is niet eens noodig dan gaan onze polders er de een na den ander onder. In jaren is de waterstand zoo hoog niet geweest. Brand door inbrekers? Gisternacht is brand ontdekt in de glas fabriek der firma Sabelis aan het Spaarne te Haarlem. De brand werd beperkt tot het benedengedeelte en bepaalde zich voornamelijk tot de vernieling van vaten terpentijn en verf. Verzekering dekt de schade. Vermoedelijk zijn inbrekers aan het werk geweest. De brievenbus is opengebroken. Uit de fabriek zijn diamanten glassnijders en een fiets gestolen, terwijl in de kluis inbrekerswerk- tuigen zijn gevonden. Waarschijnlijk hebben de inbrekers per ongeluk brand gesticht en hebben toen de vlucht genomen. Valsche Bankbiljetten. In Friesland is valsch bankpapier in omloop. Een boterhandelaar ontving een valsch bankbiljet van f 100. Sinterklaas heeft aan de Friesche ge meente Baarderadeel een klok in het nieuwe gemeentehuis te Mantgum gebracht. Allerlei gissingen worden geopperd over de herkomst van het geschenk. In de Woensdag te Leeuwarden ge houden algemeene vergadering van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw- en zuivelbedrijf werd de volgende motie aan genomen De vergadering, gehoord de besprekingen over de beperking van den Zondagsarbeid in het zuivelbedrijf, verklaart meerdere beper king noodzakelijk, constateert, dat het ijveren daarvoor in het program van den Bond is opgenomen, acht een aparte vereeniging voor dat doel niet noodzakelijk, is tevens van oordeel dat genoemde beperking niet mag leiden tot verlenging van den arbeidsduur op gewone werkdagen; verzet zich tegen elke inkrimping der vrije dagen, zoo deze niet door meerdere Zondagsrust voldoende wordt vergoed. Een vriend uit Amerika. Bij een landbouwer aan den Kralingschen weg te Rotterdam vervoegde zich eergisteren een man, die mededeelde uit Amerika te zijn gekomen en de groeten overbracht van een kennis. Eenige geschenken had hij medegebracht, o.a. een papegaai, maar deze bevonden zich nog aan boord van het schip van de Holland-Amerikalijn, waarmede hij de reis maakte. Na nog een praatje gemaakt te hebben, vroeg en kreeg hij van de vrouw van den landbouwer f 3 ter leen, waarmede hij vertrok. Later werd de vrouw gewaar, dat zij opgelicht is. De oplichter is ver moedelijk een man, die zich meermalen aan dergelijke praktijken schuldig maakt. zV. R. Ct. De verhooging van den accijns. Als het ooit waar is geweest, dat komende gebeurtenissen haar schaduw vooruitwerpen, dan zeker wel thans, nu heden de verhooging van den accijns op het gedistilleerd in wer king treedt. De laatste dagen, maar vooral gisteren, hebben de fabrikanten van gedistil leerd te Amsterdam en vermoedelijk ook elders een waren stormloop moeten door staan. Het was een „rush” van drank- lustigen, die nog wilden profiteeren van de oude prijzen en menig particulier sloeg voor zijn doen ongewoon groote voorraden in eens in. Wij hoorden van een firma, welke ondanks het feit, dat er op de groote vraag gerekend was, op een oogenblik haar voor raad schier uitgeput zag, zooveel aftrek vond haar fabrikaat. Algrm. Hndbl. In de Naardermeer, gemeente Muiden, stierf zekere vrouw Gr., tengevolge van bloed- i vergiftiging. Den avond te voren werkte zij aan een blauwen kiel, raakte met een barer handen een wondje op haar lippen aan, wat vergiftiging met genoemd treurig gevolg ver oorzaakte. De vrouw laat een achter. want nu veerkrachtige water kwetsuren vrij. De molenbediening vordert vooral dezen herfst hpel wat beleid en dubbele voorzich tigheid mag dus worden aanbevolen. (Friso.) Wonseradeel. Door de verschillende com missies uit Arum, Achlum, Kimswerd, Pingjum en Witmarsum, welke werkzaam zijn voor eene betere verlichting van huis en straat, is Maandagavond eene gecombineerde vergadering gehouden, om te bespreken de verlichting van genoemde dorpen met Zurich annex door eene electrische centrale. De voorbereidende maatregelen zullen er voor genomen worden. Waterland. We doen onzen naam wel eer aan ’t heele jaar door, doch nu niet het minst, ’t Water staat tot boven aan de polderdijkeu, ze zouden hier en daar zelfs over stroomen, als niet gauw die lagere i waren opgehoogd, 't Weer is nu kalm, ’t water aal, hopen we, wat afzakken, Op het oogenblik, dat zij uit dien droom I En vooral overdreven zucht naar genot doet iJ r> Bolswardsche Courant, f wv "Vfr -■’rwv vrw vvv nv»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1